SPZ (ECV) na Slovensku

sekcia, ktorá sa venuje popisu technických aj netechnických záležitostí, postupov a pojmov dotýkajúcich sa infraštruktúry

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod B; » 31. Jan 2007 14:36

Ak sa zavedu povinne EU znacky, bude sa musiet pekna kopka vymenit.
Netusim presne ake su posledne vydane, ale nieco typu
BA nnn O? som uz videl.
Co je uz za polovicou.

Ja by som sa rad dozil vyssieho veku, pokojne si pockam :wink:
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Honda » 31. Jan 2007 14:40

B; napísal:Ak sa zavedu povinne EU znacky, bude sa musiet pekna kopka vymenit.
Netusim presne ake su posledne vydane, ale nieco typu
BA nnn O? som uz videl.
Co je uz za polovicou.

Ja by som sa rad dozil vyssieho veku, pokojne si pockam :wink:


Nad povinnými sa zatial neuvažuje ale dá sa tam už dnes na tie staršie dolepiť ten prúžok s EU, aspoň my ho tam máme na aute, ja na motorke nie ..
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod Nevedko » 31. Jan 2007 14:41

B; napísal:Ak sa zavedu povinne EU znacky, bude sa musiet pekna kopka vymenit.
Netusim presne ake su posledne vydane, ale nieco typu
BA nnn O? som uz videl.
Co je uz za polovicou.

Ja by som sa rad dozil vyssieho veku, pokojne si pockam :wink:

Ja som uz videl aj P seriu. Ak sa nemylim, stare nepouzivane ECV sa "recykluju", teda ak auto odhlasis, ECV je volne a moze sa znova vydavat.

Skor mi islo o to, ze by som sa nerad dozil toho, ked bude v Bratislave registrovanych cca 800tisic vozidiel - to bude uz definitivne zapchata a zabetonovana.
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

Odoslaťod Honda » 31. Jan 2007 14:44

Nevedko napísal:
B; napísal:Ak sa zavedu povinne EU znacky, bude sa musiet pekna kopka vymenit.
Netusim presne ake su posledne vydane, ale nieco typu
BA nnn O? som uz videl.
Co je uz za polovicou.

Ja by som sa rad dozil vyssieho veku, pokojne si pockam :wink:

Ja som uz videl aj P seriu. Ak sa nemylim, stare nepouzivane ECV sa "recykluju", teda ak auto odhlasis, ECV je volne a moze sa znova vydavat.

Skor mi islo o to, ze by som sa nerad dozil toho, ked bude v Bratislave registrovanych cca 800tisic vozidiel - to bude uz definitivne zapchata a zabetonovana.


P séria sú vozidlá parlamentu a možno aj úradu vlády. :wink:
Ináč robili prieskum a zistili že až 1/10 áut v Blave nejazdí po nej a 1/10 niekde stojí - tým sa myslí pracovný čas od 8:00 do 16:30.
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod B; » 31. Jan 2007 14:51

Bola nejake debata, ze auta velkych firiem, ktore maju pobocky po Slovensku, ale centralu v BA a teda aj vsetky auta s BA znackami ( ako nasa 8) ) sa maju kvoli ?cestnej dani? preregistrovat do miesta skutocneho uzivania.

Myslim, ze sa uz pre zlozitost na to vykaslali.

To som netusil, ze znacky sa recykluju, ja som mal dojem opacnej informacie.
Totiz ak by si menil znacky (z SK znakom) za EU, to by ti mali (mohli) v tom pripade ponuknut tu istu, nie???

Pripadne ak auto odide z evidencie a ty si kupis nove, mohol by si nafasovat to iste cislo.
Si si isty?

Inak su uz aj teraz seria Y, pravidla presne nepoznam, ale asi privesy a privesne voziky, takze k zmene dojde skor.

Hondak:
P seria je myslene BA nnn P?
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Jurislav » 31. Jan 2007 15:27

Možno ako v Rakúsku je Viedeň W aj Bratislava by mohla byť napr. B-0123AB.
Ja zas myslím, že staré EČV sa nepoužívajú. Z Blavy som už videl BA-xxx-PJ. A ozaj, staré ŠPZ typu BAA-0123 sa už nepoužívajú, a predsa som videl príves 20-TVA-02
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod wazari » 31. Jan 2007 15:28

B; napísal:Ak sa zavedu povinne EU znacky, bude sa musiet pekna kopka vymenit.


troska to obcas sledujem a zatial som nic take nepocul
naposledy, ked sa povinne menili znacky (2004), tak vela ludi nadavalo na EU, ze musia menit znacku
a pritom to bolo schvalene uz niekolko rokov pred vstupom do EU aj sa to vymienalo, akurat typicka slovenska vacsina si to nechala na poslednu chvilu a tak nafasovala znacky s EU znakom namiesto SK a nadavala na EU

na znacke musi byt oznacenie krajiny, ale myslim, ze tam nemusi byt vlajocka
napr. v bezne znacky v Belgicku nemaju ani oznacenie krajiny ani vlajocku
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod sergej » 31. Jan 2007 15:32

Pokiaľ viem vrátené EČV sa už neprideľujú. K tej Blave, keď dôjdu všetky kombinácie BA - 000xx, je na rade BL - 000xx. To je podľa mňa nie je najšťastnejšie riešenie, malo byť sa pokračovať napr. BA 00xxx alebo tak nejak. Navyše BL majú hneď za hranicou rakušáci.
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod B; » 31. Jan 2007 15:50

wazari napísal:
B; napísal:Ak sa zavedu povinne EU znacky, bude sa musiet pekna kopka vymenit.


troska to obcas sledujem a zatial som nic take nepocul

Ani ja som nepocul, len cisto teoreticky ak by, tak by sa znacky vycerpali rychlejsie

A ze rakusaci maju BL - maju aj BA 8).
Asi nie hned za hranicami ale videl som take auto.
A malo znacku typu BA nnn XY, cize urcite existuju identicke ako v Bratislave.

Ale ako som uz spominal, podla mna je lepsie BL nepouzit, radsej ist na BA nnnn AB

Ale cital som, ze dvojicu dvojpismen na ECV maju vsetky krajske mesta,
mam to v aute v autoatlase myslim
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod ELZ » 31. Jan 2007 16:18

Ono ak sa nemylim, tak typ znacky je BA xxxxx , kde momentalne prve tri "x" predstavuju cisla a zvysne dve "x" pismena. Takze by nemal byt problem po vycerpani tejto kvoty zacat aj na prvych troch miestach s pismenami (podla zakona je tusim jedine obmedzenie, ze to nesmie byt nejake neslusne slovo). Co sa tyka recyklacie ECV - zatial sa podla mna nerecykluju, lebo vyrobca co dodava ECV ma nejaky plan vyroby a tym padom je aj urcene, ake znaky sa pouziju. Recyklovat by sa dali, keby si o to podla mna poziadal (tak, ako ked chces svoju znacku a nie nejaku seriovu) a vyjde ta jedna taka znacka na 10000 Skk.
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Odoslaťod aquila » 31. Jan 2007 16:28

BL sa uz v BA davalo ale potom to prestal, bo kedysi bolo logicky aj tretie pismenko a tak to doslo do stavu, ked zopar ludi malo znacku v zmysle BLB 00-01 :lol:

potom zistili, ze je to BLBost a BLB prestali vydavat ;)

ale sem tam nejakeho BLB-a clovek stretne aj teraz ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod B; » 31. Jan 2007 16:34

BLB sa hlavne z tebou uvedenych dovodov preskocilo 8)
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod aquila » 31. Jan 2007 16:51

nepreskocilo ;) ono sa realne vydavali tie znacky :lol:
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Honda » 31. Jan 2007 22:05

Ja ani neviem kde mám začať. :roll: Tak poďme na to:

B; napísal:Bola nejake debata, ze auta velkych firiem, ktore maju pobocky po Slovensku, ale centralu v BA a teda aj vsetky auta s BA znackami ( ako nasa ) sa maju kvoli ?cestnej dani? preregistrovat do miesta skutocneho uzivania.

Myslim, ze sa uz pre zlozitost na to vykaslali.

To som netusil, ze znacky sa recykluju, ja som mal dojem opacnej informacie.
Totiz ak by si menil znacky (z SK znakom) za EU, to by ti mali (mohli) v tom pripade ponuknut tu istu, nie???

Pripadne ak auto odide z evidencie a ty si kupis nove, mohol by si nafasovat to iste cislo.
Si si isty?

Inak su uz aj teraz seria Y, pravidla presne nepoznam, ale asi privesy a privesne voziky, takze k zmene dojde skor.

Hondak:
P seria je myslene BA nnn P?


Tá preregistrácia by bola ale spravodlivá. Nech každý platí tam kde aj fakt jazdí. Dneska to spravodlivé nie je. Na druhú stranu tie firmy niekde majú centrálu a vedia prečo ju tam chcú mať. Ide len o Blavu lebo inde nie je vela firiem.
Ja som nenapísal že značky sa recyklujú. Ak to je mierené na mňa tak si ma zle pochopil. Ak sa stane nehoda alebo je iný dovod tak sa použitá značka do obehu už nedostane.
Nemenia sa značky, dá sa kúpiť nálepka ktorou prelepíš dnešné miesto s SK znakom a budeš tam mať znak EU s hviezdičkami a táto úprava je povolená. Nemusíš hneď meniť celú značku.
Pismená Y sa dávajú za nejakých okolností na návesy.
P séria ... autá s písmenom P - ... označujú autá Parlamentu alebo ministrov.

B; napísal:Ale cital som, ze dvojicu dvojpismen na ECV maju vsetky krajske mesta,
mam to v aute v autoatlase myslim


Je to tak. Je to rezerva pre všetky krajské mestá. A v 1. príspevku v tejto téme sú tie dvojice značiek aj napísané. A už to je nesystémové zavádzať dvojice pre vybrané mestá.

ELZ napísal:Ono ak sa nemylim, tak typ znacky je BA xxxxx , kde momentalne prve tri "x" predstavuju cisla a zvysne dve "x" pismena. Takze by nemal byt problem po vycerpani tejto kvoty zacat aj na prvych troch miestach s pismenami ...


Takáto značka je platná pre celú SR. Mne sa zdá ale istý si nie som že už som videl aj 4 čísla a 2 písmená, ale fakt som si nie istý. Musím si to pozrieť zajtra na susedovom aute.

aquila napísal:BL sa uz v BA davalo ale potom to prestal, bo kedysi bolo logicky aj tretie pismenko a tak to doslo do stavu, ked zopar ludi malo znacku v zmysle BLB 00-01

potom zistili, ze je to BLBost a BLB prestali vydavat

ale sem tam nejakeho BLB-a clovek stretne aj teraz


B; napísal:BLB sa hlavne z tebou uvedenych dovodov preskocilo


aquila napísal:nepreskocilo ono sa realne vydavali tie znacky


Autá zo značkou BLB reálne existovali a nebolo ich málo. To si ludia aj nechávali zo srandy až kým to išlo.

Potom aj dnes stále existuje že autá ktoré majú štátny význam majú napr. ZV - X 157. Takže séria X je štátna. A zrovna na Záhorí v meste Senica z toho je SE - X. :P A je to dodnes.

A potom sú aj dosť vtipné: MA - X, KE - X (keks) .. štátny význam. Ale to vždy bude nejaký problém. :roll:

V Česku bol kraj Olomouc a ešte dnes je vidieť značky OCO. :P


Dnes sa dá aj zhotoviť si vlastnú značku ale može mať maximálne 5 znakov a nesmie to byť neslušné slovo. Stálo to 5000 Sk ale možno už to je aj 10000 Sk.
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod Andrej » 31. Jan 2007 22:47

Honda napísal:Potom aj dnes stále existuje že autá ktoré majú štátny význam majú napr. ZV - X 157. Takže séria X je štátna. A zrovna na Záhorí v meste Senica z toho je SE - X. :P A je to dodnes.

A potom sú aj dosť vtipné: MA - X, KE - X (keks) .. štátny význam. Ale to vždy bude nejaký problém. :roll:

V Česku bol kraj Olomouc a ešte dnes je vidieť značky OCO. :P

Ja som zase tusim videl parkrat PRD :lol: len neviem, ci to vtedy boli nejake Pardubice, alebo Prievidza...
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod eucitizen » 31. Jan 2007 23:35

wazari napísal:
B; napísal:Ak sa zavedu povinne EU znacky, bude sa musiet pekna kopka vymenit.


troska to obcas sledujem a zatial som nic take nepocul
naposledy, ked sa povinne menili znacky (2004), tak vela ludi nadavalo na EU, ze musia menit znacku
a pritom to bolo schvalene uz niekolko rokov pred vstupom do EU aj sa to vymienalo, akurat typicka slovenska vacsina si to nechala na poslednu chvilu a tak nafasovala znacky s EU znakom namiesto SK a nadavala na EU

na znacke musi byt oznacenie krajiny, ale myslim, ze tam nemusi byt vlajocka
napr. v bezne znacky v Belgicku nemaju ani oznacenie krajiny ani vlajocku


Existuje norma EU( neviem presne jej znenie), kde kazdy clensky stat ma na vyber medzi modrom pasom s hviezdami na lavo na SPZtke alebo obycajna ovalna nalepka so statnim kodom (pre Slvoensko SK). Ked mas modry pas na SPZtke nepotrebujes tu nalepku. V podstate okrem Belgicka, vsetky staty zaviedli modry pas. Belgicko je trosku divne, lebo ma niektore spztky s modrym pasom( dilerske alebo privesy)zatial co standartne su bez, apson zatial. Dansko to zavedie v roku 2008. Ale niektore staty nechali moznost ludom si vybrat medzi starou spztkou a novou s pasom EU.Myslim ze su Velka Britania, Finsko, Svedsko a aj Dansko(32008). Tipujem ze aj Rumunsko a Bulharsko zavedu modry pas s EU vlajkou, kedze uz teraz ho maju s narodnimi vlajkami.
Takze EU neprikazala menit vsetky stare spztky na nove europske.
V Taliansku napriklad sa este daju vidiet 5 druhov spztiek :)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod eucitizen » 31. Jan 2007 23:37

Dodam ze v CR som videl dost vea aut s spztkou JEB, Jesenik :lol:
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod mapman » 31. Jan 2007 23:58

Andrej napísal:Ja som zase tusim videl parkrat PRD :lol: len neviem, ci to vtedy boli nejake Pardubice, alebo Prievidza...


hej, hej, Přerov to mal, aj ja si ich pamätám ;))
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod Die Autobahn » 01. Feb 2007 00:44

Pardubice byly PU.

Jinak jsem viděl v Praze Audi A6 ze Slovenska se značkou BB BBBBB :D
Obrázok používateľa
Die Autobahn
diskutujúci
 
Príspevky: 75
Založený: 01. Mar 2006 18:40

Odoslaťod ELZ » 01. Feb 2007 10:15

Aby som trosku doplnil. Ak pominiem specialne znacky (P-cka, X-ka a same cisla - napr. vojenske vozidla), tak klasicka znacka na Slovensku ma tvar YY xxxxx , kde YY predstavuje skratku okresu a na mieste kazdeho "x" moze byt pismeno alebo cislica. To, ze sa to seriovo pouziva teraz tak, ze prve tri "x" su cisla a posledne dve"x" pismena, je len vecou nejakej dohody.

K zaujimavym znackam - pekne boli BAC, KEC a pod. BLB som nevidel, to malo asi len par vyvolenych :-) (Bratislava koncila so starymi typmi znaciek tusim na BLL). Potom si este pamatam pravidlo, ze cisla 00-01 alebo 99-99 a podobne lahko zapamatatelne, mali papalasi (ze vraj kvoli policajtom, aby si ich lahko pamatali a nechali na pokoji :-) ). Z novodobejsej znackovej historie je znamy pripad kosickych vozidiel KE ...AR istej vtedy znamej osoby , ktore dostali taketo znacky, hoci oficialne sa este osobne znacky nedali objednat. No a po Bratislave som este videl behat auto so znackou BA NKROT :-)
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Odoslaťod Jurislav » 01. Feb 2007 10:47

Ja som zas videl auto jednej michalovskej firmy MI-NIMAX (Minimax). Sranda tie ešpézetky.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod Jurislav » 10. Feb 2007 11:00

A Bratislava má už BA-xxxPS.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod eucitizen » 11. Feb 2007 01:22

Jurislav napísal:A Bratislava má už BA-xxxPS.


Nie uz BAxxxPU :D
pozri sa sem:

http://www.geocities.com/grosi48/Okresy_w.htm
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Jurislav » 11. Feb 2007 19:25

eucitizen napísal:
Jurislav napísal:A Bratislava má už BA-xxxPS.


Nie uz BAxxxPU :D
pozri sa sem:

http://www.geocities.com/grosi48/Okresy_w.htm


Diky presne takuto stranku som potreboval!!!
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod B; » 12. Feb 2007 11:41

Skvely link.
Da sa pouzit aj na porovnanie velkosti a ekonimickej sily okresu.
(s rezervou samozrejme 8) )
Napr.
BB, ZA, PO su asi narovnako
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Glosár

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.