Vnímanie železnice na Slovensku

sekcia venovaná železniciam

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod jano.z » 30. Dec 2009 06:10

mino: Rozdelenie železníc vyvolalo nafúknutie dispozičného aparátu na asi dvojnásobok a skomplikovalo cesty riadenia natoľko, že riadením prestalo byť. To o čom dovtedy rozhodovali 1-2 ľudia dnes ide cez 5-7 ľudí a kým sa niečo rozhodne je situácia úplne iná.

Ukážkový príklad: Mešká vlak EC z Čiech. Cestujúci (skupina cestujúcich sa dožaduje zabezpečenia prestupu na R smer Zvolen.
:arrow: Po starom: Vlakvedúci volá regionálnemu dispečerovi osd a informuje ho o situácii, ten počíta ľudí pozerá do CP či nie je iná možnosť a spisuje čo všetko treba zdržať. Následne volá uzlovému dispečerovi, ten skontroluje či sa to bude dať zrealizovať (či je na hlavnej stanici dosť koľají) a volá výpravcovi na hlavnej stanici aby to tam podržal. V prípade mimoriadnej situácie (napr. meškanie vzniklo v DNV a nie je čas) volá priamo výpravcovi, ten drží štandardný čakací čas a medzitým sa zavolá dispečerovi. Celé to trvá tak 5 minút a v 99% prípadov sa všetko stihne zabezpečiť.

:arrow: Po novom: Vlakvedúci volá regionálnemu dispečerovi ZSSK a informuje ho o situácii. Ten rozmýšľa čo všetko zdržať, aby ŽSR nepindali, následne volá ústrednému dispečerovi ZSSK, ten to schváli a kontaktuje s požiadavkou sieťového dispečera ŽSR, ten zistí koho sa to týka, a úkoluje príslušného traťového dispečera ŽSR. Ten zráta či sa to vôbec dá a volá výpravcovi na hlavnú stanicu nech to zadrží. V prípade mimoriadnosti skrátenie postupu nie je možné, lebo vlakvedúci a výpravca sú "iné firmy". Takže celé to trvá tak pol hodinku niekedy aj dlhšie, medzi tým sa nič nevie a často sa to nestihne ...

Verejná osobná doprava sa dotuje všade v Európe na základe zmlúv o výkonoch vo verejnom záujme a po zarátaní tejto dotácie nie je v zásade nikdy stratová (okrem ČR). Prípadná konkurencia potom spočíva len v tom, že sa na tieto zmluvy vypisujú výberové konania, ale spravidla sa to obchádza. Teraz je ale nová legislatíva EÚ a tá podmienky toho obchádzania trocha sprísňuje.
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 20:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Predchádzajúca

Naspäť na Železničná infraštruktúra

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.