ŽSR - Nové trate

sekcia venovaná železniciam

Moderátor: Moderátori

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Vlados » 16. Nov 2018 09:27

Takéto niečo na Slovensku nehrozí https://www.aktuality.sk/clanok/642102/ ... rancuzska/
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Lorenc » 31. Jan 2019 12:02

viewtopic.php?f=35&t=23966
Finančná návratnosť je pri železniciach utopia a nikdy sa nemoze brať na zreteľ ako jediný aspekt. Ekonomická návratnosť je smerodajná. Ak ste spominali intenzity aj 60 000 na R1 na nitru tak aky človek môže hovoriť o nepotrebnosti? Berme priklad investicia 100 milionov, rocne by prepravili 1,5 miliona ludi. kazdy by dal za listok v priemere 2 eura. to je 3 miliony rocne. A to len trzba. No jasne takto mi to vyjde blbost. Ale čo ak ušetrim tym 1,5 milionom ludom 1h cesty tam a spat? 1,5 mil x20eur(cena hodiny práce) = 30milionov Takže za 3-4 roky sa ekonomicky takato investicia moze vratit usporov casu a nepocitame ekologicky aspekt a podobne veci.(neriešim CBA analýzy :-) takze brat z nadsazkou) Keby nebola ekonomika Bratislavy Trnavy a Nitry v takomto superboost režime tak sa da pochopit, ze si par železničiarov nevie spočitat 2+2, ale dnes sa v týchto troch mestách kvoli automobilkam točia miliardy eur ročne z čoho štát inkasuje nemalé peniaze a živí aj uradnikov, ktorí by mali za oplátku toho, že ich nepriamo platíme z dani urobiť adekvatne rozhodnutia posuvajuce tuto krajinu dopredu !!!
Som aj za preskumanie vybudovania priamej rychlotrate NR-sereď-TT-BA co mal byt variant vedla Trnoveckého napojenia. A celkový impact pre uzemie. Ale to chce určité konceptualne myslenie a odvahu. Hlavne by to chcelo aj video skumanych variantov aby to chceli aj ludia. Lebo tieto technokraticke projekty vzdy koncia v suplikoch.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod devil » 31. Jan 2019 14:39

ja toto povazujem za zvratenu logiku. dialnicou sa ma obsluhovat uzemie, MUK pri kazdej druhej dedine ale zeleznica priamo na NR by obchadzala TT.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Čavo » 29. Apr 2022 19:21

viewtopic.php?f=35&t=26139
No neviem, ale priame vlaky NR-Leopoldov-BA chodili, ale ak sa nemýlim, nikdy to nestíhali do jeden a pol hodiny. Preprah je riadny zdržovač. Tak neviem odkiaľ zobrali v ÚHP 62 až 73 minút. Možno si to zle pamätám.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod mrcheef » 30. Apr 2022 16:51

Podľa mňa vychádzali z plánu dopravnej obslužnosti.

Odchod BA párna hodina:33, príchod do NR nepárna:55 - 85 minút
Odchod NR párna hodina:05, príchod do BA nepárna:27 - 82 minút

Žiadnych 62-75 minút tu teda nevidím. Jedine, že by ten čas počítali po nejakej rekonštrukcíí trate 141 na 160 km/h.
mrcheef
návštevník
 
Príspevky: 17
Založený: 10. Okt 2020 07:58

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod metelesku.blesku » 01. Máj 2022 14:37

Boja sa tých nových tratí na ÚHP ako čert kríža.
Takto tu ten kapitalizmus nikdy nevybudujeme, súdruhovia.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Lorenc » 02. Máj 2022 06:56

Skôr nové trate postavia Čiernohronci cez neziskovku ako štátny aparát.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod EmBe » 06. Sep 2022 19:29

Ako vyplýva z vyjadrenia Železníc Slovenskej republiky (ŽSR), štátny prevádzkovateľ železníc uvažuje nad rozvojom železničnej siete v Bratislave a jej blízkom okolí. Zverejnená totiž bola žiadosť o spracovanie cenovej ponuky pre účel stanovenia predpokladanej hodnoty zákazky. Tou má byť „Štúdia uskutočniteľnosti pre projekty: Výstavba novej trate Lamač - Záhorská Bystrica - Stupava - Lozorno a Výstavba novej trate Bratislava Vajnory – Pezinok“.

viewtopic.php?f=35&t=26293
Obrázok používateľa
EmBe
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2257
Založený: 24. Jan 2010 20:33
Bydlisko: ZA/ZV/ZM

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Peterman » 09. Sep 2022 12:17

K tomu by som určite pridal predĺženie železnice z Pezinka na Modrú a ďalej popri Malých Karpatoch do Častej až po Smolenice a spojenie s traťou Trnava - Jablonica, Senice
Peterman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 502
Obrázky: 17
Založený: 02. Okt 2013 20:38

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Lorenc » 10. Okt 2022 11:04

Pridávam projekt z roku 1946 na prepojenie Ružomberok-Dolný Kubín. Z knihy Sláva Kontúra z Ružomberka do Korytnice.

zaujímavé je komplikované prepojenie z Likavky pod Hrad Likava.
gallery/image_page.php?album_id=46&image_id=48371

Prepojenie Likavka pod Hrad Likava by sa dalo riešiť aj obchádzkou cez Liskovú.
gallery/image_page.php?album_id=46&image_id=36241
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Lorenc » 08. Mar 2023 10:58

48699

Na FB združenia Korytnickej železnice zverejnili zámer postaviť trať z Ružomberka na Donovaly z roku 2013.
Zatiaľ premáva po meste 5 rokov vlak cez letné sezóny na 3km úseku, ktorý sa zachoval po zrušení trate v 1974.
https://www.facebook.com/korytnicka.zeleznica
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Pacho » 08. Mar 2023 13:38

Zaujímavý projekt. Mohli by si požičať aspoň jednú súpravu z ČHZ :-). Zrejme to spomínané "korýtko" čo premáva z RK do zapalkarne, nie je pôvodná trať , lebo tá bola uzkorozchodná, a t´to je štandard. Je to zrejme bývala vlečka do závodov. https://www.google.sk/maps/@49.0588526, ... authuser=0 . https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/po ... m/korytko/
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod frontier » 08. Mar 2023 18:09

omg ved tym udolim chcu pchat asi vsetko, doteraz R1 teraz uz zeleznica.. ale ok som za radsej ekologicku zeleznicu na donovaly ako 4 prudovku R1 tadial tahat, co je nerealne.. ajtak pojde cez Martin ,urcite vyhra ten druhy variant.. navyse zeleznicu takuto jednokolajku si viem predstavit aj od L.Mikulasa na Jasnu, Demanovsku dolinu ,kde by premavala podobna "tatranska" elektricka pre turistov a nahradila by aspon z vacsej casti neekologicke autobusy,navyse casto aj kapacitne nepostacujuce najma pocas sezony..
frontier
diskutujúci
 
Príspevky: 85
Založený: 14. Jan 2023 23:54

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod Lorenc » 09. Mar 2023 11:42

Pacho napísal:Zaujímavý projekt. Mohli by si požičať aspoň jednú súpravu z ČHZ :-). Zrejme to spomínané "korýtko" čo premáva z RK do zapalkarne, nie je pôvodná trať , lebo tá bola uzkorozchodná, a t´to je štandard. Je to zrejme bývala vlečka do závodov. https://www.google.sk/maps/@49.0588526, ... authuser=0 . https://visit.ruzomberok.sk/co-robit/po ... m/korytko/


Ide to v tej istej trase. Lenže tam bola koľajová splietka asi 3 km. Tuto vlečku používali do kameňolomu...

omg ved tym udolim chcu pchat asi vsetko, doteraz R1 teraz uz zeleznica.. ale ok som za radsej ekologicku zeleznicu na donovaly ako 4 prudovku R1 tadial tahat, co je nerealne..


Švajčiari majú takéto situácie v každom druhom údolí a vedia to tam naskladať. :-)

ajtak pojde cez Martin ,urcite vyhra ten druhy variant.. navyse zeleznicu takuto jednokolajku si viem predstavit aj od L.Mikulasa na Jasnu, Demanovsku dolinu ,kde by premavala podobna "tatranska" elektricka pre turistov a nahradila by aspon z vacsej casti neekologicke autobusy,navyse casto aj kapacitne nepostacujuce najma pocas sezony..


V Jasnej rieši zámer ČHZ z južnej strany. Z LM do Jasnej existuje návrh aj ho tu niekto dával už 15 rokov... Dávno to mali postaviť.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: ŽSR - Nové trate

Odoslaťod frontier » 09. Mar 2023 13:05

V LM sa asi čaká aj na preložku novej trate LH-Paludza a z Novej stanice to už asi potom začnú budovať, snáď
frontier
diskutujúci
 
Príspevky: 85
Založený: 14. Jan 2023 23:54

Predchádzajúca

Naspäť na Železničná infraštruktúra

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.