ŽSR Uzol Bratislava

sekcia venovaná železniciam

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod jano.z » 08. Jan 2006 23:24

no taky Zvolen ju ma ... a do Povazskej keby dali vytrhat 5. stanicnu a strhli by nastupnu hranu pri prvej stanicnej tak mame uplnu peronizaciu aj tam ...
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 19:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Odoslaťod aquila » 09. Jan 2006 10:59

johnz: mno to je mozne, ale aj tak je petrzalka krajsia :) aj ked obsluha a ochota personalu na bode mrazu ... ale to je uz hold realita nasich zeleznic :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod wazari » 09. Jan 2006 13:18

ak dobre chapem, co je peronizacia, tak ju ma komplet aj trnava :wink:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod aquila » 09. Jan 2006 13:31

vidis na trnavu som uplne zabudol, tak taka trnava je podla man na tom urcite lepsie ako zvolen alebo LM alebo PB ;)

tam dokonca aj pekne vykuruju tu veeelku halu :) aj ked to nizsie poschodie by sa hodilo prerobit :) ale pokial nebola petrzalka tak v TT je velmi do pohody stanica :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod jano.z » 09. Jan 2006 16:19

No PB presla predminuly rok dost velkou rekonstrukciou - fasada, strecha, stropy, obklady, dlazby, podchod, nastupistia ... Zvolen je co do nastupnych hran na tom este lepsie ako Trnava (maju tam o jedno ostrovne nastupiste viac), hala je pokial viem tiez vykurena (vlastna skusenost), a zvonka podla mna vyzera Zvolenska stanica lepsie ako ta v Trnave (az na to dispecerske pracovisko, to ma pekny "letiskovy" design).

Ale islo mi o to, ze ta uplna peronizacia je dost o hubu meritko, kedze sa da stvorit nielen stavbou ale aj buranim ...
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 19:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Odoslaťod magnus » 09. Jan 2006 18:20

Johnz: PB je celkom pekne spravena, o tom potom, aj ked je to jeden z typickych zeleznicnych tunelov (kseftik spriatelenej firme za par desiatok milionov, ktory sa pekne nafukne...no sak poznate).

Inak, udivuje ma, ze sa opat rekonstruuje kompletne cela Trnavska stanica. Nezda sa vam to vyhzadzovanie penazi? ktore sa uspesne mohli pouzit na daleko akutnejsie useky v ramci tohoto useku koridoru?
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod jano.z » 09. Jan 2006 21:28

magnus: Trnavska stanica sa nerekonstruuje cela ... nastupistia ostavaju, podchody takisto, podla projektu sa budovy ani nechytia. Teraz len treba prerobit kolajisko na koridorove normy (setrilo sa a vykaslali sa na to), zmenit ZabZar (aby tu mohlo jazdit vsetko a nie len lokomotivy proveniencie Skoda Plzen) a doladit par detailov v elektrifikacii ...
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 19:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Odoslaťod jano.z » 09. Jan 2006 21:33

aquila: no a teraz som si uvedomil ze som chcel este cosi dopisat no neda sa ...

magnus: Spriatelenej firme ako koho (tych co robili ZSKE kliku na investicnom vyrazili snad este predtym nez sa to kontrahovalo, ale do ekonomickych zalezitosti nevidim) ... jest pravda ze polku veci robili 2x, ale pokial viem nejaka horentna suma za to nepadla, poznam niekoho co je na toto (sukrome) zatazeny, a nejak to neriesil ...
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 19:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Odoslaťod magnus » 10. Jan 2006 07:07

Johnz: Aj ja poznam par ekonomov zo ZSR a ti lamentovali nad premrstenymi cenami za tu rekonstrukciu. Dalosa to spravit za polovicnu sumu, ale bohuzial, pokyn prisiel zvrchu...
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod jano.z » 10. Jan 2006 17:21

Nemam o ekonomickych otazkach tej rekonstrukcie uplne presne info, takze nebudem tvrdit, kto ma pravdu, skusim nieco zistit, potom poviem.
jano.z
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 12. Dec 2005 19:03
Bydlisko: ďaaaaaleko ...

Odoslaťod johhan » 11. Jan 2006 22:45

magnus napísal:Johnz: Aj ja poznam par ekonomov zo ZSR a ti lamentovali nad premrstenymi cenami za tu rekonstrukciu. Dalosa to spravit za polovicnu sumu, ale bohuzial, pokyn prisiel zvrchu...


No neviem, ale aby za tou polovičnou cenou nebolo polovočné riešenie :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Adaios » 23. Jan 2006 19:02

Viete niekto odpovedat na tieto otazky:

1. Existuje uz projektova dokumentacia a presne financne naklady, ... :?:

2. Je realne zacat este do r. 2010 :?:

Ak to tu niekde je tak sorry, ale chcem si spravit aj taky realnejsi obraz. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 23. Jan 2006 20:27

1. nejaka projektova dokumentacia uz existuje u spolocnosti reming consult. nejaky vycuc z toho je hned na prvej stranke. zaroven aj s financnymi nakladmi

2. ak bude vola a peniaze tak sa moze zacat aj zajtra :lol:
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 23. Jan 2006 23:21

aquila napísal:1. nejaka projektova dokumentacia uz existuje u spolocnosti reming consult. nejaky vycuc z toho je hned na prvej stranke. zaroven aj s financnymi nakladmi

2. ak bude vola a peniaze tak sa moze zacat aj zajtra :lol:


No a v tomto sa jednoducho rozchadzame:

Kym vy vsetci pevne verite ze sa uz zacne, tak unika ta realita, ze pripravene to este nie je. Je to len "slovna" priorita.

Podla mna sa to tak skoro realizovat nebude. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod johhan » 23. Jan 2006 23:32

S tou Filialkou to už nie je až také ružové, už sa v EK zvažuje či je efektívne vynaložiť 800 mil EUR na dotiahnutie ICE/TGV koridoru z Viedne do BA ak spojenie Transrapid by stálo 1,2 mld EUR.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Adaios » 23. Jan 2006 23:34

johhan napísal:S tou Filialkou to už nie je až také ružové, už sa v EK zvažuje či je efektívne vynaložiť 800 mil EUR na dotiahnutie ICE/TGV koridoru z Viedne do BA ak spojenie Transrapid by stálo 1,2 mld EUR.


A podla mna je spravne skor uvazovat s Transrapidom - neskor ale na 100%. A dovtedy investovat inam v ramci zeleznic na celom SR.

A zatial ma tu nikto realne nepresvedcil ze Transrapid BA-Wien je horsia varianta ako Filialka.

A hlavne - ani Filialka by sa skor nez v r. 2020 kompletne cela podla nakresu nedobudovala a nie je to priorita v ramci SR ani v ramci hlavneho mesta. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Čavo » 24. Jan 2006 09:41

Ak som to dobre pochopil, tak Filiálka by riešila aj, a možno hlavne, prímestskú a blízku medzimestkú dopravu. (Teda i Viedeň.)

Transrapid rieši len a len rýchle pripojenie na západoeurópske železničné koridory a tak rieši len ďiaľkovú dopravu a to len západným smerom.

Opýtajme sa, ktorých ľudí do Bratislavy viac cestuje? Z okolitých dedín a miest za prácou, alebo turistov, či manažérov z Paríža, či iných európskych miest?
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod Adaios » 24. Jan 2006 09:53

čavo napísal:Opýtajme sa, ktorých ľudí do Bratislavy viac cestuje? Z okolitých dedín a miest za prácou, alebo turistov, či manažérov z Paríža, či iných európskych miest?


čavo,

otazka ale pri takychto vlakoch stoji uplne inak (a to bez ohladu na to aka je tu odpoved):

Ktory vlak si dokaze na seba zarobit - aka cielova skupina cestuje a kolko zaplati atd. :!:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Čavo » 24. Jan 2006 10:12

Toto je len môj pohľad, ale odprezentujem ho.

Nemyslím si, že by sa Transrapid (v dnešných podmienkach) mal trhať vo švíkoch. Verím tomu, že viac ľudí zo spomínanej skupiny (ak sa niečo v leteckej doprave veľmi nezmení) pôjde lietadlom. Dnes je to aj lacnejšie ako vlak a aj rýchlejšie. Tá rýchlosť už Transrapidom možno nebude hrať rolu.

Ale nie som Sibila a ani nemám krišťálovú guľu aby som videl do budúcnosti. Takže možno by si Transrapid na seba zarobil. Len sa obávam, že by to mohlo dopadnúť ako Eurotunel medzi Britániou a Francúzkom. Toť môj názor.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod Adaios » 24. Jan 2006 10:24

čavo napísal:Toto je len môj pohľad, ale odprezentujem ho.

Nemyslím si, že by sa Transrapid (v dnešných podmienkach) mal trhať vo švíkoch. Verím tomu, že viac ľudí zo spomínanej skupiny (ak sa niečo v leteckej doprave veľmi nezmení) pôjde lietadlom. Dnes je to aj lacnejšie ako vlak a aj rýchlejšie. Tá rýchlosť už Transrapidom možno nebude hrať rolu.

Ale nie som Sibila a ani nemám krišťálovú guľu aby som videl do budúcnosti. Takže možno by si Transrapid na seba zarobil. Len sa obávam, že by to mohlo dopadnúť ako Eurotunel medzi Britániou a Francúzkom. Toť môj názor.


Eurotunnel je specificka oblast - kazdy velky megalomansky dopravny projekt nie je v zisku. A tam je hlavne vysoka prezamestnanost a prilis vela spojov.

Ani Millau nebude v zisku dost dlho. Kto si to mysli - ten sa myli.

Ani most Oresunf nebude v zisku a to dost dlho.

...

Transrapid tiez nebude v zisku - ale kto si ho moze dovolit (ako aj ine vlaky ako TGV) tak ten ho postavi. ... Mat rychlovlaky, vyspele letiska, super dialnice - to je znak vyspeleho statu - lebo takyto stat musi mat na toto silnu ekonomiku. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Čavo » 24. Jan 2006 11:32

Dobre. Skúsim to zhodnotiť:

Filiálka - rieši dopravné problémy Bratislavy, hlavne prímestkej dopravy a čiastočne môže pomôcť vyriešiť mestskú dopravu hlavne so vzdialenejších oblastí Bratislavy.

Adoas napísal:Transrapid tiez nebude v zisku - ale kto si ho moze dovolit (ako aj ine vlaky ako TGV) tak ten ho postavi. ... Mat rychlovlaky, vyspele letiska, super dialnice - to je znak vyspeleho statu - lebo takyto stat musi mat na toto silnu ekonomiku. :wink:


Transrapid - búchanie sa do pŕs: My na to máme.

Ja si vyberám Filiálku, ak si môžem. Nie, nechcem na nikoho útočiť. Ja sa na to pozerám mojim sedliackym rozumom, ktorý radšej rieši problémy, ako sa bude niečim vystatovať.

Ak som niekde vo výpočte urobil chybu, budem rád, ak ma na to niekto upozorní. Rád si poopravím názor.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod Adaios » 24. Jan 2006 11:34

čavo,

na nikoho neutocis - toto je len diskusia, kde mame ine nazory.

Ja si nemyslim, ze je vhodne aby SR (alebo EU) investovala viac ako 20 mld. SKK na projekt Filialka - to neriesi dopravne problemy BA - pretoze hlavne dopravne problemy BA su na cestach a nie na zelezniciach a stat nema ako donutit ludi prejst na zeleznice. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 24. Jan 2006 14:22

ako transrapid je fajn, ale ja som tiez radsej za filialku a keby sa dalo aj so stanicami/zastavkami nivy a petrzalka centrum. BA by to hrooozne pomohlo.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 24. Jan 2006 14:47

Velmi sa tu mylite.

Bratislava nema problemy so zeleznicnou dopravou ale s cestnou dopravou - cokolvek co bude stat viac ako 20 mld. SKK a ma sa to investovat do zeleznicnej dopravy v BA, tak je to mozne a realne az po investovani do cestnej dopravy.

To co BA pomoze je investovat najprv cca. 2 mld. EUR do VVO, dalej 1 mld. EUR do dalsich dopravnych ciest a do MHD.

Tymto by sa v meste na miestach dnesnych ciest mohli stavat rozne komplexy a zeleznice az potom - nie je cielom celu BA uplne zastavat a uz sa to realne deje.

A pozor - BA nema kam rast. :!:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 24. Jan 2006 14:52

adoas, bratislava ma problem s dopravou. a prave preto ze nie je dostatocne dimenzovana alebo uspokojkovina hromadna doprava tak ludia presedlavaju na IAD.

VVO nepomoze, bude to len lepenie. bratislave by pomohlo viacej investovat 500 milionov euro do MHD ako 2 mliardy do VVO.

a zeleznica je jedna z veci, ktora moze efektivne plnit ulohu v MHD ci uz primestskej alebo priamo v meste. vid vieden.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Železničná infraštruktúra

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Andrej a 20 hostí.