Dialnice a RK vo svete vseobecne - NEPREHLIADNITE TOTO

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK vo svete (okrem EÚ)

Moderátor: Moderátori

Dialnice a RK vo svete vseobecne - NEPREHLIADNITE TOTO

Odoslaťod Adaios » 30. Okt 2005 13:10

V tejto teme neprehliadnite prispevok s tymto nazvom:

System usporiadania statov - ako hladat v tejto sekcii - http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=12123#12123

Avsak este skor nez ho pojdete hladat (je o niekolko prispevkov nizsie :) ), tak si prosim, precitajte aspon tento 1. prispevok v tejto teme.

...

Tuto temu v tejto sekcii som zalozil preto, aby sa sem davali rozne neutralne info alebo sem davajte aj nejake vase ziadosti na nove staty, ktore tu este nie su. Ja v tejto oblasti pracujem, takze no problem. Len je toho vela. Ale dolezite je, ze je toho stale menej.

Pokusil som sa dat sem viac links na hlavne staty v oblasti dialnicnej infrastruktury vo svete a zarovne su tu aj rozne staty, ktore vzdy reprezentuju nejaku oblast sveta.

A samozrejme nevynecham ani svetadiely ako Afrika, Juzna Amerika. Niekde dali zakladne linky MH/Branco/votrelec/... a OK, tie nechavam, ale je tu system, podla ktoreho sa tu da bez problemov orientovat a najdete, co chcete. Teda pokial tu dany stat je a na to je prave prispevok s nazvom: System usporiadania statov - ako hladat v tejto sekcii, ak budete ten sledovat pravidelne, tak vam tu nic neunikne v celej tejto sekcii. Tu by som chcel poziadat vsetkych, ktori budete pridavat nejaky stat sami, aby ste mi o tom poslali IS. Lebo nebudem tu kazdy den 24h.

Takisto sa zmenili niektore nazvy tem na 2 jazyky, slovensky - anglicky ku kazdemu statu, podla moznosti. Jedine ak je v jednej teme viac ako 2 staty, tak tam nie je anglicky nazov.

Moj ciel: Sekcia Dialnice a RK vo svete (aj v EU: http://www.dialnice.info/viewforum.php?f=21 ) bude mat hlavne v obsahu jednotlivych tem funkcne links a info o dialniciach a cestach v jednotlivych statoch sveta. To je zaklad toho, aby ste sa Vy dozvedeli viac o dialniciach a cestach/doprave po celom svete. :wink:
Naposledy upravil Adaios dňa 22. Jan 2006 15:23, celkovo upravené 11 krát.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Neutralna info platna pre viacere staty Europy

Odoslaťod Adaios » 30. Okt 2005 15:51

Na tejto linke najdete info o pravidlach cestovania vo vyznamnych Europskych statoch: Rakusko, Belgicko, Dansko, France, Nemecko, Italy, Holandsko, Norsko, Spanielsko and Svajciarsko. Link:

http://www.drive-alive.co.uk/driving_tips.htm

Poznamka: Nemam to osobne vsetko precitane, za tieto info na 100% nerucim, ale urcite zaklady su platne. Aj tak ak idete do nejakej krajiny 1. krat, tak je dobre si o nej nastudovat maximum z viacerych zdrojov. :wink:

Obsah: Napriklad rozsiahle stranky o tuneloch. Napriklad oblast Mont Blanc:

http://www.drive-alive.co.uk/autoroutes.htm#Blanc

...
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

European International Road Signs And Conventions

Odoslaťod Adaios » 30. Okt 2005 16:00

European International Road Signs And Conventions

http://www.travlang.com/signs/
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Euroroads

Odoslaťod Adaios » 30. Okt 2005 16:10

Euroroads je stranka o cestach, dialniciach, rozostavanych a planovanych dopravnych stavbach, ... velmi vela info. Ma len jednu nevyhodu, je 1 rok stara. Ale info je tu velmi vela. Po anglicky.

Link: http://members.chello.se/michaelfalk/euroroads/

Z obsahu:

Napr. Dialnice Bulharska, Grecka a Rumunska: http://members.chello.se/michaelfalk/eu ... rways.html

Napr. - Konkretne: The Egnatia road v Grecku: http://www.egnatia.gr/flash/en/index.html , video - http://www.egnatiaodos.officegate.gr/au ... tia_en.wmv

...
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

System usporiadania statov - ako hladat v tejto sekcii

Odoslaťod Adaios » 30. Okt 2005 18:11

Dovolim si sem dat schemu ako bude vyzerat tato sekcia vzdy po dokonceni (alebo ak prebehne nejaka zmena) mojich aktivit. Je nemozne, aby tu mal kazdy stat svoju vlastnu temu, lebo by tu bol chaos. Ale ja si dovolim davat sem zakladne info a kedze som s tym uz zacal a pokracujem v tom, tak je potrebne, aby ste pochopili "moj system" usporiadania jednotlivych statov sveta v tejto sekcii. Podla moznosti tu budu tie staty, kde existuje dialnicna siet a kde je aj dobra cestna siet a dalsia infrastruktura. Pripadne tu bude stat z nejakej oblasti sveta, ktoru ten stat moze reprezentovat co sa ciest tyka.

Europa:

Staty v Europe maju napisane Europa - ... nasleduje stat/staty v nejakej oblasti.

Uz existuje:

Europa - Chorvatsko
Europa - Norsko
Europa - Svajciarsko
Europa - Island
Europa - Rumunsko, Bulharsko, Moldavsko
Europa - Srbsko a Cierna Hora
Europa - Macedonsko
Europa - Bosna a Hercegovina
Europa - Rusko, Bielorusko
Europa - Ukrajina

Vsetky staty Europskej Unie sa nachadzaju v inej sekcii. - http://www.dialnice.info/viewforum.php?f=21

Aktualny pocet existujucich (samozrejme existujucich v ramci tohoto forumu) statov Europy: 36 - aj s EU

Oblast je kompletna.

Severna Amerika:

Severna Amerika - Dialnice v USA
Severna Amerika - Dialnice v Kanade
Severna Amerika - Dialnice v Mexiku

Aktualny pocet existujucich statov Severnej Ameriky: 3

Oblast je kompletna.

Stredna Amerika:

Zakladna tema je Dialnice v Strednej Amerike - Dialnice v Strednej Amerike

Uz existuje:

Jamajka

Aktualny pocet existujucich statov Strednej Ameriky: 1

Momentalne sa pripravuje:

Panama
Kostarika
Salvador
Kuba
Dominikanska republika

Aktualny pocet pripravovanych statov Strednej Ameriky: 5

Este si dovolim poznamku, ze tu je geograficky rozpor, ci Stredna Amerika patri k Severnej alebo k Juznej Amerike, takze ja som sa nakoniec rozhodol, ze to bude extra tema s tym, ze Mexiko spada pod Severnu Ameriku. :lol:

Juzna (Latinska) Amerika:

Zakladna tema je Dialnice v Juznej Amerike - Dialnice v Juznej Amerike

Uz existuje:

Chile
Argentina
Brazilia
Kolumbia
Paraguaj
Uruguaj
Peru
Venezuela

Aktualny pocet existujucich statov Juznej Ameriky: 8

Este sa pripravuje:

Bolivia

Aktualny pocet pripravovanych statov Juznej Ameriky: 1

Azia:

Uz existuje:

Azia - Cina
Azia - Cina, Taiwan
Azia - India
Azia - Japonsko
Azia - Juzna Korea, Severna Korea
Azia - Malajzia, Singapur
Azia - Arabia - Saudska Arabia, Spojene Arabske Emiraty, Bahrajn, Iran, Irak, Jordansko, Kuvajt, Libanon, Oman, Katar, Palestina
Azia - Turecko
Azia - Filipiny
Azia - Pakistan, Afganistan

Aktualny pocet existujucich statov Azie: 23

Dalej sa pripravuje:

Azia - Izrael
Azia - Indonezia
Azia - Thajsko, Mjanmarsko
Azia - Armensko, Azerbajdzan, Gruzinsko
Azia - Kazachstan, Turkmensko, Uzbekistan, Tadzikistan, Kirgizsko

Aktualny pocet pripravovanych statov Azie: 12

Afrika:

Zakladna tema je Dialnice v Afrike - Dialnice v Afrike

Uz existuje:

Juhoafricka republika
Botswana
Egypt

Aktualny pocet existujucich statov Afriky: 3

Este sa pripravuje:

Nigeria
Zambia
Maroko
Kena
Senegal
Alzirsko

Aktualny pocet pripravovanych statov Afriky: 6

Australia a Oceania:

Zakladna tema je Dialnice v Australii a Oceanii - Dialnice v Australii a Oceanii

Uz existuje:

Australia
Novy Zeland

Aktualny pocet existujucich statov Australie a Oceanie: 2

Oblast je kompletna.

...

Ako je vidiet, tak je toho este dost, co tu nie je. Takze mozete kludne zakladat dane temy aj vy alebo mozete kludne pisat o statoch, o ktorych ja viem uz teraz ze ich robit nebudem. :wink:

A snad len doplnim, ze tento prispevok je "zivy", meni sa non-stop jeho obsah, pribudaju nove staty. Ak nejaky spracujem, tak nasledne pridavam dalsi, ktoremu sa budem venovat. Postupne v kazdom svetadieli a zaroven samozrejme som ochotny diskutovat na jednotlive temy a pridavat dalsie linky - info, zdroje - ako napriklad v teme Dialnice v USA. :wink:

Aktualny pocet statov (aj s EU): 76 - tie hlavne uz tu vsetky najdete. Samozrejme CR a SR su inde na fore. V takom pripade je tu 78 statov. :lol:

Momentalne sa pripravuju (este budu staty): 24

Moze sa stat, ze nieco nebude tak ako je tu uvedene. V takom pripade budem rad ak ma na to upozornite v tejto teme alebo cez IS a ja okamzite pristupim k naprave. Cielom je, ze tu bude nakoniec kazdy stat, v ktorom je aspon jedna dialnica alebo aspon velmi dobra cestna siet. :lol:
Naposledy upravil Adaios dňa 22. Jan 2006 15:22, celkovo upravené 43 krát.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Azia - vseobecne

Odoslaťod Adaios » 30. Okt 2005 19:58

Este ponukam linku, kde najdete vsetko podstatne o celej dialnicnej sieti na svetadiely Azia. :arrow:

http://www.unescap.org/ttdw/?MenuName=AsianHighway

Z obsahu: napriklad mapa hlavnych/velmi vyznamnych ciest v Azii:

http://www.unescap.org/ttdw/common/TIS/ ... pApr04.gif
Naposledy upravil Adaios dňa 02. Nov 2005 21:57, celkovo upravené 1 krát.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Re: System usporiadania statov - ako hladat v tejto sekcii

Odoslaťod Branco » 31. Okt 2005 12:12

Adoas, to rozdelenie nie je zlé, mám však zopár pripomienok:

1.EU + EZVO: Štát, hoci vypspelé, ale kde nie je z väčšej časti dobudovaná diaľničná infraštruktúra, hoci sa pomerne z väčšj časti buduje, by si zaslúžili osobitný priestor: Nórsko, Írsko. Tieto štátmi sú napr. rozlohou i počtom obyvateľstva, čiastočne i reliéfom podobné SR, mohli by sme od nich prípadne čerpať skúsenosti.

2. Európa všeobecne - K Rusku by som priradil aj Bielorusko.

3. Ostatný svet: Pre Kanadu napr. by som rád podal informácie o diaľniciach v Toronte. Podobne podrobnejšie rozpracovanie by si zaslúžili diaľnice v USA, na ktorých sa už ale pracuje :wink:

4. Transeurópske koridory: K TINA koridorom by som pridal osobotnú informáciu o ďalších, napr. Via Baltica, tieto by mohli byť predmetom osobitných tém
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Re: System usporiadania statov - ako hladat v tejto sekcii

Odoslaťod wazari » 31. Okt 2005 16:05

Branco napísal:4. Transeurópske koridory: K TINA koridorom by som pridal osobotnú informáciu o ďalších, napr. Via Baltica, tieto by mohli byť predmetom osobitných tém


len drobna poznamocka: :wink:
Nasim vstupom do EU sa TINA zmenila na TEN.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Re: System usporiadania statov - ako hladat v tejto sekcii

Odoslaťod Adaios » 31. Okt 2005 17:03

Branco,

to rozdelenie nie je zlé


To rozdelenie - to je zaklad, ktory sa meni a ja tak poviem - mohol si sam rozdelit a sam dat links a info. Ja som dal system - podla neho najdes co hladas. System je "moj" a prisposobim sa, ak to bude opodstatnene. Doteraz mi prislo 12 mailov, ze toto tu uz dlho nebolo, aby mala cela sekcia nejaky sytem. Ja upozornujem, ze tomu davam svoj vlastny cas - mohol som aj grecke noviny citat na nete. Ja sice viem rozne links, ale musim si nastudovat preklad statov sveta na Slovensky jazyk atd. :wink:

2. Európa všeobecne - K Rusku by som priradil aj Bielorusko.


Europa vseobecne - taka tema tu nebude. Budu tu postupne vsetky staty Europy, tomu ver. A ak treba diskutovat o niecom inom - tak v tejto teme.

Dalej, ja som napisal ze Bielorusko zatial nebudem robit. Rusko pripravujem. Ale splnim tvoje zelanie a preradil som Bielorusko k Rusku.

3. Ostatný svet: Pre Kanadu napr. by som rád podal informácie o diaľniciach v Toronte. Podobne podrobnejšie rozpracovanie by si zaslúžili diaľnice v USA, na ktorých sa už ale pracuje :wink:


OK. Zalozil som uz temu Severna Amerika - Dialnice v Kanade - existuje zakladna tema aj links su v nej. Mozes pridat vsetko co vies o Kanade - existuje (poznam) 780 kvalitnych links na dopravu (len cestna) v Kanade. Pridaj co chces, tema uz existuje. :wink:

USA - ano pomaly sa pracuje. Prispevok s tymto datumom a nazvom: "Zaslal: So Okt 29, 2005 19:50 Predmet: Niektore dolezite linky v doprave v USA" obsahuje vsetko, len treba tam dalej klikat. :wink:

Samozrejme, ja v USA pokracujem, ale neda sa vsetko naraz, aj zakladat nove staty, nove temy na vsetkych svetadieloch a aj podrobne pridavat links do USA, Kanady atd. Da sa to, ale pomalsie.

4. Transeurópske koridory: K TINA koridorom by som pridal osobotnú informáciu o ďalších, napr. Via Baltica, tieto by mohli byť predmetom osobitných tém


Uz je TEN a nic ti nebrani informovat - tema existuje: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=458 - ja ak bude zaujem, mozem dat info aj sem, ale teraz riesim kostru usporiadania statov a snazim sa davat nove staty, aby ich nebolo 30 ale aspon 60 a na zaver 70 a potom aj 100. Viac ich nebude. Myslis si, ze v Somalsku maju dialnicu dlhsiu nez 10 km? ... ja mam links aj na taketo krajiny, ale dokial tu nie su staty "Arabie", Japonsko, Venezuela, Malajzia tak ja sa nebudem venovat oblastiam Afriky.

1.EU + EZVO: Štát, hoci vypspelé, ale kde nie je z väčšej časti dobudovaná diaľničná infraštruktúra, hoci sa pomerne z väčšj časti buduje, by si zaslúžili osobitný priestor: Nórsko, Írsko. Tieto štátmi sú napr. rozlohou i počtom obyvateľstva, čiastočne i reliéfom podobné SR, mohli by sme od nich prípadne čerpať skúsenosti.


No a tu ako sa po vasom hovori: "Narazila kosa na kamen". :lol:

Ja verim tomu, ze Norsko by mohlo mat svoju vlastnu temu. Aj Irsko - krajina podobna vasej pred vstupom do EU. Ale toto je sekcia Dialnice a RK vo svete. Su tu samostatne staty ako Madarsko, Polsko, Chorvatsko. Pre CR je tu uplne ina/samostatna sekcia. Kvoli vplyvu tychto statov na SR. Keby to bolo USA forum, tak je jedna tema: Stredna Europa - CR, SR, PL, H, HR. SLO, ... .

Ja osobne nevidim dovod rozdelit temu EU - Svedsko, Finsko + Norsko na 2 temy. Norsko je seversky stat - Skandinavia a spada do tejto oblasti a nie je v EU, je tam na to + .

Takisto Irsko patri vyznamom k Velkej Britanii. Totiz teraz je tu 25 tem. A bude ich tu stale viac. Minimalne 50 ich bude na konci. A ak spravim ustupky, bude ich tu 60-70-80 a bude zlozitejsi system a to ja nechcem. Naviac - Irsko, ja mozem dat prispevok s 30 linkami a je to vyriesene. Potrebuje to vlastnu temu - diskutovat sa predsa da. Su tu nove temy, moze sa zacat. Ja reagujem zatial velmi promptne a de facto som ti vyhovel vo vsetkych bodoch, ale: "V tomto Grek nevyhovie". Uz som nevyhovel inym. Aj USA tu mali 2 temy a je tu jedna/hlavna/centralna tema. Argentina a Chile boli extra a je tu jedna hlavna tema, kde je aj Brazilia. A bude Venezuela, Jamajka, ... a bude tam tolko prispevkov kolko bude v jednej teme ako USA.

Chcete sa ucit od Irska? To sa mozete, ale to by ste museli inak viest krajinu a inak robit reformy. Slovenske reformy znamenaju vyssie vydavky od ludi, nizsie od statu a mierne zlepsenie kvality. Irske reformy znamenali (konkretne system vzdelavania) velmi vysoke vydavky od statu a razantne zlepsenie kvality. A nasledne high-tech v hospodarstve a az teraz sa vyrazne stavaju dialnice (ale to je tym, ze Irsko je ostrov).

Ja tym len chcem povedat, ze mne sa zda byt zbytocne dat Irsku extra temu. Ma Irsko taky vyznam pre SR ako CR, PL, H, HR alebo Rakusko (to sa pripravuje)? ... ja som v tomto pripade minister financi - setrim temami v tejto sekci, to mi potvrdi admin a riesim nazvy tem, to mi potvrdi Caesar.

Ja budem velmi rad, ak tu raz budu 4 temy k Afrike a 4 temy k Juznej Amerike atd., ale to sa najprv musi najst dovod, musi sa na tych svetadieloch nieco diat v tejto sfere.

Nebranim sa zmenam. Keby som sa branil, tak uz tu nie som. :wink:
Naposledy upravil Adaios dňa 04. Nov 2005 18:32, celkovo upravené 1 krát.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Vyznamne projekty v cestnej doprave vo svete

Odoslaťod Adaios » 01. Nov 2005 23:21

Ponukam link, kde najdete vsetky info o dolezitych cestnych projektoch vo svete:

http://www.roadtraffic-technology.com/projects

Osobne odporucam. 8)

A samozrejme mozete sa "preklikat" aj do inych sfer v oblasti dopravy. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Zoznam ciest vo svete

Odoslaťod Adaios » 02. Nov 2005 21:36

Ponukam este jednu zaujimavu linku, na ktorej najdete zoznamy vyznamnych ciest sveta. :arrow:

http://homepage.mac.com/longueville/
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Reakcia v rámci celej sekcie

Odoslaťod Caesar » 03. Nov 2005 21:09

Adoas,

musím uznať, že toto sa asi nikomu z nás ani nesnívalo, že tu raz bude takáto relatívne dobre riadená sekcia o diaľniciach a doprave v zahraničí. Ty si tu pridal toľko liniek, že to sa ani nedá nájsť na verejnosti prístupnej stránke spolu. Ministerstvá, Riaditeľstvá, Agentúry, ... súkromné údaje, do toho fotky. V základných témach, cca. 20, rozvíjaš aj ďalšie údaje atď. To je doslova BOOM v tejto téme. Máš pripravených/založených 60 štátov sveta a 30 pripravuješ. To je perfektné, len tak ďalej. 8)

Keby aj ostatné fóra mali nejaké takéto informácie o SR, tak by to nemalo chybu. :lol:

Inak až bude nová verzia fóra, tak sa vytvoria aj v tejto sekcii subkategórie a bude to ešte prehľadnejšie, než doteraz. :wink:

A ešte je veľmi dobré, že sa tu pridal aj MH so svojimi zdrojmi. A samozrejme som rád aj za ostatných, ktorí tu diskutujú. 8)

Poznámka: A ešte si dovolím aj menšiu poznámku na to, že ktorý štát by tu mal byť alebo nemal byť samostatne ako téma. Treba uznať, že ten, ktorý tu spravil základnú hierarchiu, systém atď., tak ten má právo si spraviť rozloženie štátov sám. Samozrejme, že keď sa prispôsobí ostatným užívateľom, tak je to ideálne, ale keď nie, tak nie a má na to právo, pretože - čo bránilo tým ostatným spraviť tu to, čo teraz Adoas spravil? Toľko ja k niektorým sporom o niekoľko príspevkov vyššie v tejto téme. :)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Branco » 04. Nov 2005 18:27

Reagujem ešte na Adoasov príspevok z Po 31. Okt 2005, 17:03.

Adoas, vďaka za vyčerpávajúcu a detailnú odpoveď.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Adaios » 04. Nov 2005 19:39

Caesar, Branco,

ano mam tu v tejto sekci uz premyslene usporiadanych viac ako 60 statov. A postupne doplnam info do danych tem.

Este realne pridam cca. 30 statov a to bude stacit. Bude to 50% sveta do konca tohto roka. V ostatnych statoch sveta su vojny, obcianske nepokoje, takmer ziadna cestna siet a o dialniciach sa tam ani nesniva.

Mozno potom neskor budem pridavat aj taketo staty, ale nie je to priorita.

Priorita je Europa, Azia, Severna a Stredna Amerika a Australia. Afrika a Juzna Amerika, to uz je len na doplnenie. Pritom vsetky dolezite staty uz tu su aj s linkami.

Ide mi to rychlejsie, nez som predpokladal a v tomto tempe budem pokracovat. :wink:

A este by som chcel doplnit, ze az bude ta nova verzia fora, tak tu budu aj kategorie a subkategorie a potom som sa rozhodol, ze zalozim aj samostatne temy - Irsko a Norsko a este niekolko dalsich. Ale az potom. Nie teraz, teraz by to bol luxus na ukor prehladneho systemu. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 06. Nov 2005 16:17

Ponukam dalsi link na stranku, kde najdete vsetky info o najdlhsich tuneloch sveta. :arrow:

http://home.no.net/lotsberg/

Konkretne len cestne tunely:

http://home.no.net/lotsberg/data/tun10.html

Najdete tu aj stranky na dane tunely. Tuto stranku by ste nestihli celu prejst ani za 1 rok, je aktualizovana dost pravidelne a obsahuje odkazy na obrovske mnozstvo spolocnosti, ktore sa staraju vzdy o dany tunel atd.

Osobne odporucam. 8)

Doplnim: Na Slovensku sa planuje stavat tunel dlhy mozno az 12 km, mal by sa nachadzat pod Malymi Karpatami a bude tvorit neskor obrovsky obchvat okolo BA a mal by byt postaveny na 2 tubusy po 3+3 pruhy. Ale moj tip je, ze tunel sa skrati na max. 10 km a budu 2 tubusy 2+2 pruhy.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 07. Nov 2005 22:55

Ponukam link - rakuske stranky o dialniciach celeho sveta:

http://members.a1.net/wabweb/

Osobne odporucam. 8)
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 07. Nov 2005 23:19

Velmi dobra stranka o mostoch vo svete:

http://www.mosty2000.cz/

Osobne odporucam. 8)
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Caesar » 14. Nov 2005 23:34

Adoas,

znovu ťa opakovane chválim za túto prácu, lebo to je vyslovene práca mať systém, respektíve vymyslieť ho, zrealizovať ho a neustále ho zdokonaľovať.

Perfektné. A dôležité je, že nakoniec čo Brančo navrhol, tak si to všetko uznal a existuje Írsko aj Nórsko samostatne. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 26. Nov 2005 17:24

Caesar napísal:Perfektné. A dôležité je, že nakoniec čo Brančo navrhol, tak si to všetko uznal a existuje Írsko aj Nórsko samostatne. 8)


Len kompromis prinasa rozvoj. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 07. Jan 2006 19:33

Chcem len forum informovat, ze plan ktory som si sam stanovil splneny stale nie je, presnejsie je splneny na 76%. Teda 76 statov sveta je tu uz uvedenych na tomto forume ohladom dialnic, ciest a vobec dopravnej infrastruktury, spolu s CR a SR je to 78 statov. Vsetky hlavne staty sveta uz tu su zastupene, chyba este 24 statov - to su skor staty na doplnenie oblasti sveta.

Inak som aj mimoriadne spokojny s tym, ze vznikla na moju ziadost nova sekcia ktora sa venuje dialniciam v EU (bez CR a SR).

Ak by mal niekto nejake pripomienky kludne napiste svoj nazor. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 09. Mar 2006 18:00

Adoas napísal:Chcem len forum informovat, ze plan ktory som si sam stanovil splneny stale nie je, presnejsie je splneny na 76%. Teda 76 statov sveta je tu uz uvedenych na tomto forume ohladom dialnic, ciest a vobec dopravnej infrastruktury, spolu s CR a SR je to 78 statov. Vsetky hlavne staty sveta uz tu su zastupene, chyba este 24 statov - to su skor staty na doplnenie oblasti sveta.

Inak som aj mimoriadne spokojny s tym, ze vznikla na moju ziadost nova sekcia ktora sa venuje dialniciam v EU (bez CR a SR).

Ak by mal niekto nejake pripomienky kludne napiste svoj nazor. :wink:


Dalsie staty ktore su v plane budu pridavane s oneskorenim z dovodov chybajucich stranok v anglickom jazyku ako aj v chybajucej lepsej cestnej siete viacerych statov sveta.

Ak by bol specialny zaujem o ktorukolvek krajinu na svete tak staci napisat prispevok.
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2007 23:38

Najväčšie pripravované projekty vo svete, výstavba (spojenie aj nová výstavba) diaľnic:

1. Rusko: Moskva - Novosibirsk - Vladivostok a odtiaľ plynule do Číny

2. Čína+India: Peking-Šanghaj-Hongkong-Kunming-prechod cez ďalšie krajiny až do Indie po hlavné mesto a odtiaľ plynule do Pakistanu

3. Severná Afrika: Káhira-Tripolis-Tunis-Alžír-Rabat-Casablanca-Dakar

Čiastočne sa realizujú všetky 3 projekty, v prípade Ruska ide o prakticky jedinú kvalitnú cestu pozdĺž navrhnutej trasy. V prípade Indie a Číny ide o hospodárske posilnenie regiónu a rozšírenie dopravných kapacít a vzájomnej spolupráce. V prípade Severnej Afriky sa realizujú viaceré úseky, pôjde o rozvoj cestovného ruchu a hospodárstva a vzájomnej spolupráce.

Bude to silná konkurencia najdlhším diaľniciam v USA a Kanade.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 02. Jan 2009 23:33

K 1.12.2008 bolo vo svete 14 štátov, ktoré sa silou mocou snažia budovať moderné cesty, t.j. min. 2+2, o diaľniciach sa hovoriť nedá, o rýchlostných cestách snáď. Financujú to pomocou medzinárodných darcov, pomoci EÚ či USA, Nórska atď. a cez MMF a WB, ale zároveň musia tieto štáty chrániť tých, čo tieto cesty stavajú pomocou vlastných armád, pričom štáty realizujú tieto cesty práve preto, aby sa znížili regionálne rozdiely a zlepšila sa dostupnosť zaostalých regiónov.

K ozbrojeným konfliktom, k únosom a prestrelkám priamo na staveniskách prichádza denne na celom svete, kdekoľvek a kedykoľvek. Dôvody bývajú rôzne: ak to stavajú domáce firmy, tak inžiniering je robený zahraničím a to je vždy považovaný človek za bohatého, takže ide o peniaze, jedlo, ... Dôvodom ale tiež býva fakt, že výstavba cesty zblíži vládny dosah, teda aj armádny dosah na povstalcov či odštiepenecké oblasti. Obzvlásť nevysvetliteľný dôvod, lebo proste je to tak, ak v krajine prebieha občianska vojna alebo iný vojenský konflikt.

Ide o tieto krajiny :arrow:

1. Kolumbia (Južná Amerika)
2. Uganda (Afrika)
3. Pakistan (Ázia)
4. Alžírsko (Afrika)
5. Haiti (Stredná Amerika)
6. Irak (Ázia)
7. Filipíny (Ázia)
8. Srí Lanka (Ázia)
9. Nigéria (Afrika)
10. Mauritánia (Afrika)
11. Izrael-Palestína (Ázia)
12. Albánsko (Európa)
13. Maroko (Afrika)
14. Angola (Afrika)

Poznámky:

*rebríček je zoradený podľa skutočných útokov na pracovníkov, ktorí realizujú výstavbu viacprúdových ciest od 31.12.2007 do 1.12.2008
*rebríček zostavila organizácia Leaders of Highways, pobočka v Madride
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Poznáme 10 najkrajších ciest sveta. Pozrite sa (foto)

Odoslaťod duro_z_dediny » 22. Okt 2011 22:23

Horský priesmyk Stelvio plný serpentín alebo diaľnica nad morom Overseas Highway na Floride.

Obrázok

Každý človek si dokáže predstaviť let do Dubaja, či výlet po vlastnej osi do Portugalska. Samotná cesta však býva vnímaná ako nutné zlo, ktoré s niekoľkými dňami dovolenky bohužiaľ súvisia. Stačí si však nájsť tie najkrajšie cesty sveta a razom môže byť všetko inak. Na smrť nudné sa môžu sa v tej chvíli môžu stať chvíle strávené na pláži alebo v hotelovej izbe. Prešli sme za vás celú planétu, aby sme vám mohli dokázať, že za volantom môže byť i zábava.
Radu z diaľnic využívajú turisti k prázdninovým presunom, takže myslite i na to, že v letných mesiacoch je na nich frekventovanejšia premávka. Ak si ich chcete vychutnať odporúčame ich brázdiť v jesenných mesiacoch. Striedanie suchých a mokrých ciest zároveň s popadaným lístím znamenajú výzvu pre riadenie. Farebná jeseň potom na mnohých z diaľnic pripraví nezabudnuteľné výhľady. Navyše autá s turbomotorom dosahujú za chladného počasia najlepšie jazdné vlastnosti pri najnižšej spotrebe.

1. Stelvio Pass (Taliansko)

Obrázok

Priesmyk Stelvio (Stevia Pass, Passo dello Stelvio) severne od Bormia je druhou najvyššie položenou cestou v Alpách. Jej vrchol nájdete až 2757 metroch nad morom. Pri pohľade na šesťdesiat ostrých zákrut, z ktorých sa väčšina nachádza v severovýchodnej časti priesmyku, motoristov pookreje. Hlavne kvôli tomu, že tunajšie zákruty sú pol na pol ostré, preto vyžadujú od každého prechádzajúceho značné schopnosti za volantom.

2. Viaduc de Millau (Francúzsko)

Obrázok

Z Col de Turini potom môžete zamieriť na západ mierne smerom na mesto Millau, kde sa vám ponúka jeden z najúchvatnejších pohľadov sveta. Práve tu, približne 115 km severozápadne od Montpellier, sa totiž nachádza viadukt Millau, najvyšší lanový most sveta. Unesení budete najmä jedným z jeho pilierov, ktorý meria 343 metrov a je vyšší ako Eiffelova veža. Aj z toho dôvodu, pri nízkej oblačnosti doslova pláva v mrakoch.

3. Great Ocean Road (Austrália)

Obrázok

Čarokrásny výhľad na oceán vám tiež ponúka cesta Great Ocean Road v Austrálii, ktorá sa tiahne 243 km pozdĺž juhovýchodného pobrežia Torquay až po Allansford. Samotná cesta je pritom jedným z najväčších mementov prvej svetovej vojny, v rokoch 1919 až 1932 ju totiž postavilo tritisíc navrátilcov z bojov v Európe. Od roku 2004 ju dopĺňa celá sieť chodníkov pre chodcov. Od volantu si tak môžete odpočinúť kedykoľvek potrebuje. Len opatrne na úseku medzi Lorne a Apollo Bay, kde sa každý rok v máji poriada maratón dlhý približne 45 kilometrov. Pre automobily i verejnosť je tak uzatvorený na celý víkend. Teda za predpokladu, že by ste sa chceli vmiesiť do davu bežiacich. Miesta pozdĺž trate, či na tribúnach sú vám naopak otvorené.

4. San Bernardino Pass (Švajčiarsko)

Obrázok

Rovnakú zručnosť ako pri jazde priesmykom Stelvio budete musieť predviesť aj v Švajčiarsku, ktoré v sebe počtom priesmykov ukrýva vodičský raj. Ešte pred zošliapnutím plynu však pamätajte na prísne rýchlostné limity. Pri ich prekročení by ste totižto mohli prísť o vodičský preukaz až na jeden rok. To platí najmä pri zdolávaní priesmyku San Bernardino, ktorý leží som výške 2066 metrov a spája dedinku Hinterrhein v údolí Mesolcina. Jeho súčasťou je 6,6 kilometrov dlhý tunel, kde môžete ísť rýchlosťou nanajvýš 80 km/h.

5. Transfagarašan (Rumunsko)

Obrázok

Cesty Transfagarašan už od pradávna spája rumunský región Muntenia a Transylvániu. Pri jazde si môžete prezrieť okrem iného hrad Poenari Vlada Tepes, neskôr prezývaného známym menom gróf Drakula. Očarený výškou 2145 metrov bola i trojica moderátorov populárnej britskej motoristickej relácie Top Gear. Najmä Jeremy Clarkson vyznal väčšiu lásku tejto diaľnici ako svetoznámemu priesmyku Stelvio.

6. Overseas Highway (USA)

Obrázok

Po absolvovaní trasy Napoleonbude pre vás 180 km dlhá Overseas Highway na súostroví Florida Keys odpočinkom. Ide totiž skôr o vyhliadkovú trasu, ktorá vedie cez 42 mostov uprostred oceánu. Rýchlosť je tu obmedzená na 30 míľ (48 km/h) alebo 45 míľ (72 km/h), mnohokrát však kvôli množstvu turistov pôjdete ešte pomalšie. Rýchlostné obmedzenia sa pritom vzhľadom na časté policajné kontroly rozhodne neodporúča prekračovať. Na celkovú trasu, ktorá štartuje od svetoznámeho Key Largo a končí ešte známejším Key West, si tak radšej vyhraďte polovicu dňa. Pokiaľ budete chcieť využiť tie najlepšie vody k rybolovu na východnom pobreží USA, tak radšej choďte ešte ďalej.

7. Guoliang (Čína)

Obrázok

Tunel Guoliang vedie pohorím Taihang v Centrálnej provincii Chu-nan na východe Číny a za kedysi mal za úlohu spojiť jednu odlúčenú dedinu so zvyškom civilizácie. Za jej prekopaním stojí iba trinásť dedinčanov, ktorým trasa o dĺžke 1200 metrov, výške 5 metrov a šírke štyri metre, trvala dlhých päť rokov. Bohužiaľ nie všetci sa jeho slávnostného otvorenia 1. mája 1977 dožili.

8. Trasa Napoleon (Francúzsko)

Obrázok

V roku 1932 bola naprieč polovicou Francúzska vybudovaná 325 km dlhá diaľnica dlhá 325 km, známa ako Route Napoleon. Diaľnica začína v malom prímorskom mestečku Juan-les_pins na pokraji Antibes, v ktorej svojho času žil i slávny maliar Pablo Picasso, a končí v meste Grenoble.

9. Trollstigen (Nórsko)

Obrázok

Zimná uzávierka nie je len doménou Švajčiarska. Kvôli obrovskému množstvu snehu nie je približne od októbra do začiatku apríla zjazdná cesta č. 63, prezývaná Trollstigen. Nájdete ju na západe Nórska v regióne Rauma, pričom ju nechal vybudovať kráľ Haakon VII. v rokoch 1928-1936. Od Roku 2005 ponúka oveľa väčšie bezpečie aj vďaka novo postaveným ochranným valom. Vodiči si tak môžu oveľa viac vychutnať jedenásť ostrých zákrut, ktoré miestami smerujú strmo do výšky v pomerne malom uhle (9%). Spoločnosť im na ceste robí vodopád Stigfossen, ktorý pre zmenu padá smerom nadol do údolia z výšky 320 metrov.

10. Yungas (Bolívia)

Obrázok

Cesta prezývaná Cesta Smrti (El Camino de la Muerte) je podľa mnohých najnebezpečnejšie cestou na svete. Spája bolívijské mesta La Paz a Coroico, pričom meria 69 km väčšina z nich sa nachádza v nadmorskej výške 3600 metrov nad morom. Mnohokrát však je užšia než 4 metre a vyhýbanie sa protiidúcim autám je tak extrémne náročné. Vraky niektorých áut zdobia niekedy až 800 metrov hlboké priepasti. Smrteľné nešťastia sa tu stávajú priemerne jeden raz za dva týždne.

Petr Prokopec, ihned.cz
portál http://hnonline.sk
http://style.hnonline.sk/c1-53314950-po ... oto-font-b
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 207
Založený: 18. Jún 2009 10:46

Re: Dialnice a RK vo svete vseobecne - NEPREHLIADNITE TOTO

Odoslaťod MuelMI » 02. Apr 2020 17:57

Zdravím, chcel by som navrhnut reorganizaciu vlakna "Dialnice a RC mimo SR a ČR"
Podla mna je nezmyselne rozdelenie na staty v EÚ a staty mimo EÚ- napriklad taka Ukrajina (mimo EU) by ma viac zaujimala ako napriklad taky Cyprus (v EÚ) a najmenej by ma zaujímal taký Egypt (mimo Európy a aj EÚ). Preto by som navrhoval reorganizaciu takto:

1.Europske staty- nasi susedia (tu by bolo zrejme najviac prispvkov) resp. druhy variant- europske staty, ktore su podobne Slovensku a mame sa od nich co ucit
2.Ostatne staty Europy (vyrazne vacsie alebo mensie ako Slovensko)- tie by boli skor pre zaujimavost, ako sa stavaju D v takych statoch, nie ako vzor pre Slovensko
3.Ostatne svetadiely mimo Europy- tu by sa vytvorili temy o roznych svetovych krajinach
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21


Naspäť na Diaľnice a RK vo svete

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.