D2 tunel Sitina

sekcia venovaná tunelom a príslušným stavbám

Moderátor: Moderátori

Re: Financovanie tunelu Sitina.

Odoslaťod Caesar » 08. Máj 2005 17:15

johhan napísal:
Caesar napísal:Johhan, Scotty má pravdu v tom, že pokiaľ sa na Slovensku (v dnešných cenách) nebude reálne stavať (diaľničná sieť) každý rok aspoň s 25 mld. SKK s každoročným nárastom o infláciu + 10% sumy, tak je zbytočné sa aj rozprávať o diaľničnej výstavbe. Už teraz mali byť hotové stavby za 200 mld. SKK.

Riešenie pozemkov, ich príprava, majetko-právne vysporiadanie, to je druhý, veľmi vážny problém, na ktorý by bolo treba vyčleniť sumu aspoň 2 mld. SKK, aby sa zabezpečila plynulá výstavba na D1, D3 a R1, R2 a R4 KE-Milhosť.

Na MDPaT sú v podstate zodpovední ľudia (aj keď minister práve nie je odborníkom, je to politický nominant), horšie je to na SSC a NDS, kde síce je 90% ľudí, ktorí robia na max. (v pravom slova zmysle cestári), ale na vrcholových pozíciách tiež nie sú práve odborníci, čo je chyba, pretože tu už by nemali byť politickí nominanti.

No a na Slovensku je ďalší špecifický problém vo výstavbe diaľnic a tým je pohľad samosprávy a občanov.


Ja hovorím že peniaze nie su problém peniaze sa dajú zohnať a dovolím si trvdiť že intenzifikácia výstavby D a RC na základe pôžičky výjde v celkovom finančnom vyjardení lacnejšie ako postupné stavanie. Slovensko by mohlo získať 10 mld EUR na výstavbu D a RC. Ale to by znamenalo posunutie zavedenia eura približne o 2-3 roky.

Tak isto výkup pozemkov. Robili sme napríklad výkup pozemkov pre jeden projekt. S ludmi od ktorých sme kupovali pozemky sme jednali priamo a na rovinu a z 386 bol iba jeden prípad problémový ktorý sa nakoniec riešil zámenou. a cena bola nakoniec 80% súdnoznaleckého posudku a všetci boli spokojný.

Na Slovensku štát a samospráva majú len 2 polohy jednania a to buď tlačí štát samosprávu do kúta alebo samospráva štát. Tu nevie štát komunikovať zo samosprávou. Veľký podiel na tom má volebný systém.


Johhan, ja osobne aj ako stavbár práve neuprednostňujem taký veľký úver, doporučujem skôr nájsť systém výstavby a ten financovať. Napr. požičanie si každý rok 20 mld. SKK na výstavbu D a RC po dobu 10 rokov. Peniaze práveže problémom sú, takýto úver by SR nestíhala splácať.

Čo sa týka pozemkov, ty si ani nedokážeš predstaviť, ktoré pozemky už sú v rukách štátu, lenže sa tam neplánuje stavať diaľnica ani do r. 2020. Na Slovensku sa to jednoducho nezvláda, možno aj kvôli komunikácii štátu a samosprávy. Ale tvrdiť, že na Slovensku nefunguje výstavba diaľnic kvôli volebnému systému je naivné, pretože ty by potom nestavalo 50% vyspelého sveta. Na Slovensku chýbajú kvalitné zákony a vymáhateľnosť práva.
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Majkl » 13. Máj 2005 08:00

puff dady napísal:Davnejšie som sa zaujímal o možnosti dňa otvorných dverí na stavbe tunela Sitina.

Takže sme sa dočkali.
Niečo také, podľa mňa polovičaté riešenie, sa bude konať dňa 13.apríla medzi 14. a 17.hodinou. Vraj predstavia stavbu verejnosti, má to však jeden háčik, nebude to spojené s exkurziou v tuneli.

Malo by to mať charakter akejsi prezentácie širokej verejnosti, aj keď si myslím, že termín v stredu nie je bohviečo.


Overoval som si informáciu či by bolo možné si pozrieť prezentačnú miestnosť na tuneli Sitina. Podľa mojich zistení je nutné návštevu dohodnúť s hovorcom DS a prinajmenšom pre skupinu ľudí, takže je to trošku komplikovanejšie. Miestnosť by v takom prípade bola sprístupnená spolu s odborným výkladom či prezentáciou pracovníkmi stavebnej spoločnosti. Nie je ani stanovený žiadny konkrétny termín otvorenia spomínanej miestnosti. Takže pojem široká verejnosť je skreslujúci. :( :shock:
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod Hosť » 13. Máj 2005 08:56

Majkl napísal:
puff dady napísal:Davnejšie som sa zaujímal o možnosti dňa otvorných dverí na stavbe tunela Sitina.

Takže sme sa dočkali.
Niečo také, podľa mňa polovičaté riešenie, sa bude konať dňa 13.apríla medzi 14. a 17.hodinou. Vraj predstavia stavbu verejnosti, má to však jeden háčik, nebude to spojené s exkurziou v tuneli.

Malo by to mať charakter akejsi prezentácie širokej verejnosti, aj keď si myslím, že termín v stredu nie je bohviečo.


Overoval som si informáciu či by bolo možné si pozrieť prezentačnú miestnosť na tuneli Sitina. Podľa mojich zistení je nutné návštevu dohodnúť s hovorcom DS a prinajmenšom pre skupinu ľudí, takže je to trošku komplikovanejšie. Miestnosť by v takom prípade bola sprístupnená spolu s odborným výkladom či prezentáciou pracovníkmi stavebnej spoločnosti. Nie je ani stanovený žiadny konkrétny termín otvorenia spomínanej miestnosti. Takže pojem široká verejnosť je skreslujúci. :( :shock:


Čo je to DS?
Hosť
 

Odoslaťod Majkl » 13. Máj 2005 10:44

Anonymous napísal:
Majkl napísal:
puff dady napísal:Davnejšie som sa zaujímal o možnosti dňa otvorných dverí na stavbe tunela Sitina.

Takže sme sa dočkali.
Niečo také, podľa mňa polovičaté riešenie, sa bude konať dňa 13.apríla medzi 14. a 17.hodinou. Vraj predstavia stavbu verejnosti, má to však jeden háčik, nebude to spojené s exkurziou v tuneli.

Malo by to mať charakter akejsi prezentácie širokej verejnosti, aj keď si myslím, že termín v stredu nie je bohviečo.


Overoval som si informáciu či by bolo možné si pozrieť prezentačnú miestnosť na tuneli Sitina. Podľa mojich zistení je nutné návštevu dohodnúť s hovorcom DS a prinajmenšom pre skupinu ľudí, takže je to trošku komplikovanejšie. Miestnosť by v takom prípade bola sprístupnená spolu s odborným výkladom či prezentáciou pracovníkmi stavebnej spoločnosti. Nie je ani stanovený žiadny konkrétny termín otvorenia spomínanej miestnosti. Takže pojem široká verejnosť je skreslujúci. :( :shock:


Čo je to DS?

Upresňujem: Národná diaľničná spoločnosť ako investor stavby
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod Caesar » 21. Máj 2005 12:38

Tunel Sitina nie je problém vidieť, ak si dohodnete prehliadku aj s tými, čo stavbu stavajú, aj keď priamo pre "laikov" to môže byť problémom. Neviem túto situáciu odhadnúť, pretože mám inú pozíciu. Na prerazení tunela bolo veľa ľudí, nielen vláda a mesto (najvyšší), ale aj veľa "kamarátov, známych", ... týchto vyšších ľudí. 8)
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Majkl » 22. Máj 2005 09:45

Caesar napísal:Tunel Sitina nie je problém vidieť, ak si dohodnete prehliadku aj s tými, čo stavbu stavajú, aj keď priamo pre "laikov" to môže byť problémom. Neviem túto situáciu odhadnúť, pretože mám inú pozíciu. Na prerazení tunela bolo veľa ľudí, nielen vláda a mesto (najvyšší), ale aj veľa "kamarátov, známych", ... týchto vyšších ľudí. 8)


Priamo návšteva tunela Sitina resp. aj prezentačnej miestnosti je pre verejnosť (lajkov) naozaj problém. Neviem kto priamo zo stavebnej firmy bude ochotný sa vám venovať. Treba návštevu dohodnúť s NDS, inak asi nikto o vás záujem neprejaví. Samotná myšlienka prezentačnej miestnosti je vskutku dobrá, ale nie je dotiahnutá do konca. Je to pravdepodobne myslené len pre stavebných odborníkov a nie pre širokú verejnosť. Samotné umiestnenie miestnosti je dosť nešťastne riešené, hneď pri stavbe. Pobehovať po stavenisku len aby ste sa tam dostali je dosť nebezpečné. Ak to bolo myslené pre širokú verejnosť, tak mali byť vopred stanovené termíny dní otvorených dverí (možno sa to na stránke NDS objaví, ak sa dočkáme). :roll:
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod Caesar » 22. Máj 2005 12:51

Majkl napísal:
Caesar napísal:Tunel Sitina nie je problém vidieť, ak si dohodnete prehliadku aj s tými, čo stavbu stavajú, aj keď priamo pre "laikov" to môže byť problémom. Neviem túto situáciu odhadnúť, pretože mám inú pozíciu. Na prerazení tunela bolo veľa ľudí, nielen vláda a mesto (najvyšší), ale aj veľa "kamarátov, známych", ... týchto vyšších ľudí. 8)


Priamo návšteva tunela Sitina resp. aj prezentačnej miestnosti je pre verejnosť (lajkov) naozaj problém. Neviem kto priamo zo stavebnej firmy bude ochotný sa vám venovať. Treba návštevu dohodnúť s NDS, inak asi nikto o vás záujem neprejaví. Samotná myšlienka prezentačnej miestnosti je vskutku dobrá, ale nie je dotiahnutá do konca. Je to pravdepodobne myslené len pre stavebných odborníkov a nie pre širokú verejnosť. Samotné umiestnenie miestnosti je dosť nešťastne riešené, hneď pri stavbe. Pobehovať po stavenisku len aby ste sa tam dostali je dosť nebezpečné. Ak to bolo myslené pre širokú verejnosť, tak mali byť vopred stanovené termíny dní otvorených dverí (možno sa to na stránke NDS objaví, ak sa dočkáme). :roll:


Hm, máš čiastočne pravdu, t.j. pre radovú verejnosť sa treba nakontaktovať na NDS. Lebo inak sa to dá aj cez mesto BA a stavebné firmy, MDPaT, ...

Ale ohľadom prezentačnej miestnosti je podľa mňa správne, že je pri stavbe (ja sa priznám, ja som tam ešte nebol ani neviem, kde je :oops: :shock: :? ), pretože potom je možnosť ísť aj priamo na stavbu, je to bežné aj v zahraničí. 8)
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Hosť » 23. Máj 2005 15:31

Hm, máš čiastočne pravdu, t.j. pre radovú verejnosť sa treba nakontaktovať na NDS. Lebo inak sa to dá aj cez mesto BA a stavebné firmy, MDPaT, ...

Ale ohľadom prezentačnej miestnosti je podľa mňa správne, že je pri stavbe (ja sa priznám, ja som tam ešte nebol ani neviem, kde je :oops: :shock: :? ), pretože potom je možnosť ísť aj priamo na stavbu, je to bežné aj v zahraničí. 8)[/quote]

V prípade odbornej návštevy je to správne, že prezentačná miestnosť je hneď pri portály tunela (to bol asi aj zámer NDS, lebo je stále zatvorená), ale pre verejnosť, asi aj sám uznáte by bolo lepšie umiestniť túto miestnosť mimo staveniska. Verejnosť by stačilo oboznámiť s projektovou dokumentáciou, 3D modelami stavieb, fotografiami a pod. prípadne doplniť odborným komentárom. :wink:
Hosť
 

Anonymný

Odoslaťod Majkl » 23. Máj 2005 15:33

Od Majkla pre Caesar
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Uznávam

Odoslaťod Caesar » 23. Máj 2005 15:37

Uznám, že ak má byť Prezentačná miestnosť pre verejnosť, mala byť mimo priamej stavby.

Ja už postup NDS nekomentujem, pretože nemám slov na jej kroky pri viacerých jej priamych povinnostiach. :o
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Re: Uznávam

Odoslaťod Majkl » 23. Máj 2005 15:45

Caesar napísal:Uznám, že ak má byť Prezentačná miestnosť pre verejnosť, mala byť mimo priamej stavby.

Ja už postup NDS nekomentujem, pretože nemám slov na jej kroky pri viacerých jej priamych povinnostiach. :o


Dá sa im to odpustiť, veď to je prvá lastovička a určite sa to v budúcnosti zlepší, ale ako profesionáli by to mohli zvládnuť aj na prvý krát, veď to nie je až tak namáhavá úloha. No čo už.... :lol:
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Re: Uznávam

Odoslaťod Caesar » 24. Máj 2005 17:00

Majkl napísal:
Caesar napísal:Uznám, že ak má byť Prezentačná miestnosť pre verejnosť, mala byť mimo priamej stavby.

Ja už postup NDS nekomentujem, pretože nemám slov na jej kroky pri viacerých jej priamych povinnostiach. :o


Dá sa im to odpustiť, veď to je prvá lastovička a určite sa to v budúcnosti zlepší, ale ako profesionáli by to mohli zvládnuť aj na prvý krát, veď to nie je až tak namáhavá úloha. No čo už.... :lol:


NDS už sa nedá odpustiť nič, jedine ak prídu nové voľby a jej predstavitelia odídu, to im odpustím. 8)
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Majkl » 24. Máj 2005 20:27

No ja by som nebol až tak optimistický, lebo sa môže stať, že nastane aj možnosť dočasnej konzervácie rozostavanej stavby z dôvodu vhej moci politickej. Je ale pravdou, že zmena by prinajmenšom nezaškodila.
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod Caesar » 24. Máj 2005 20:34

Majkl napísal:No ja by som nebol až tak optimistický, lebo sa môže stať, že nastane aj možnosť dočasnej konzervácie rozostavanej stavby z dôvodu vhej moci politickej. Je ale pravdou, že zmena by prinajmenšom nezaškodila.


Ano Majkl, aj taká varianta existuje, že ani tunel Sitina a ani most "Košická" (Apollo) nebudú otvorené načas a obe stavby sa zakonzervujú, ale je to nepravdepodobné. 8)
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Majkl » 24. Máj 2005 20:48

To si už asi politici postráźia aby slávnostne prestrihali pásky. Len aby to nakoniec nedopadlo tak, že nová garnitúra úrobí radikálný chirurgický rez, ktorý pacientovi spôsobí zhoršenie stavu.
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod aquila » 24. Máj 2005 21:02

sitina aj kosicka, aj einsteinova budu otvorene. BA je basta SDKU, keby zdrozovali stavby v BA (dokonca tri), tak to niekto skaredo schyta :)

vsak niekde som cital ze sitinu chcu aspon v jednej rure otvorit uz skorej ako rok 2007 => volby & prestrihavanie su popularne :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 24. Máj 2005 21:34

aquila napísal:sitina aj kosicka, aj einsteinova budu otvorene. BA je basta SDKU, keby zdrozovali stavby v BA (dokonca tri), tak to niekto skaredo schyta :)

vsak niekde som cital ze sitinu chcu aspon v jednej rure otvorit uz skorej ako rok 2007 => volby & prestrihavanie su popularne :)


"Bez peněz do hospody nelez" ... je pred voľbami, ale p. IM z MF SR je tvrdý a neuvoľní ani 1 SKK extra, budeme ho musieť (za most, za tunel nemôžme nič) dotlačiť alebo mesto. Most bude otvorený, ja stále pevne verím, že ano.

Ja tiež verím, že BA je baštou SDKÚ a ANO, tak hospodárstvo a doprava tu majú prioritu, ale financie nie. 8)

A vieš, čo som ja všetko už čítal? :twisted: BA-ZA, D1 na 100% v r. 2002. A kde je tá D1?
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod aquila » 24. Máj 2005 21:43

to je fakt, ze u nas sa toho naslubuje bars kolko :) to je tusim nas narodny sport :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod puff dady » 25. Máj 2005 17:25

aquila napísal:sitina aj kosicka, aj einsteinova budu otvorene. BA je basta SDKU, keby zdrozovali stavby v BA (dokonca tri), tak to niekto skaredo schyta :)


Most a Einsteinova, to este verim, ale ten tunel (je sice prerazeny, ale este vela suvisiacich stavieb vyzera byt ani nezacatych) sa mi velmi nechce verit, teda ze do volieb nieco bude. Skor az v tom roku 2007 ako stale pripominaju (slubuju). :shock:
puff dady
diskutujúci
 
Príspevky: 72
Obrázky: 6
Založený: 07. Mar 2005 13:49
Bydlisko: Bratislava

TUNEL SITINA

Odoslaťod bystrik » 27. Máj 2005 23:21

TUNEL SITINA - ENVINRONMENTÁLNE SÚVISLOSTI NÁVRHU DIAĽNIČNÉHO TUNELA V BRATISLAVE

http://www.ita-aites.cz/cz/tunel1_99/5.html
Obrázok používateľa
bystrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 582
Obrázky: 38
Založený: 03. Feb 2005 21:40

Otvorenie tunela

Odoslaťod Caesar » 29. Máj 2005 15:07

Ak nenastanú žiadne finančné problémy, keďže rozpočet bude vyšší než sa pôvodne plánovalo pre problémy s nedostatočnou geologickou štúdiou, tak sa tunel otvorí podľa plánu v r. 2006, pretože ja mám informácie, že práce napredujú tak, že sú +19 dní dopredu. 8)
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 29. Jún 2005 20:05

Tunel Sitina, aj keď som písal už v iných témach, tak ešte raz:

Dúfam, že bude dostavaný načas a bez väčších problémov. Veľmi pomôže doprave v BA a je správne, že sa hneď stavia ako 2-rúrový. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Caesar » 11. Júl 2005 16:52

Tunel Sitina nielenže pomôže doprave v BA, tunel Sitina má medzinárodný význam, pretože po jeho dostavbe sa spojí celý obchvat BA a okrem toho sa urýchli prejazd mestom ako aj priame spojenie na D2, t.j. do ČR, ... 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod aquila » 17. Júl 2005 12:50

tak kedze je nutne viac betronu na vystuze a su tam zlozite geologicke podmienky. moj odhad => aspon 500 milionov navyse :)

http://dialnice.info/viewtopic.php?t=994
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 17. Júl 2005 13:26

aquila napísal:tak kedze je nutne viac betronu na vystuze a su tam zlozite geologicke podmienky. moj odhad => aspon 500 milionov navyse :)

http://dialnice.info/viewtopic.php?t=994


Ja som to ale pochopil tak, že NDS prezentuje, že 500 mil. SKK ušetrila na geologickej štúdii s tým, že ak by boli problémy v tejto oblasti, tak sa tieto peniaze použijú a teda sa to nebude prezentovať ako predraženie stavby ani nič podobné. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tunely

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 40 hostí.