D1 tunel Ovčiarsko

sekcia venovaná tunelom a príslušným stavbám

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Andrej » 23. Sep 2006 08:56

Jaroslav Štemberk napísal:Na české D1 je takový hluboký zářez v místě, kde by se hodil tunel na D1 u Lensedel (před Hvězdonickým mostem přes Sázavu ve směru od Prahy), ale tam jde o nějakých 300 m a doufám, že při rozšiřování na šestipruh to tam (aspoň několik desítek mětrů, s využitím zeminy vytěžené při rozšiřování k zásypu) přestaví na hloubený tunel.


:shock: 300 m? Viem, ze je tam nejaky zarez okolo 30-40, 300 m sa mi zda privela.
Inak pri Ovciarisku - vsak to ma nadlozie cca 100 m, to by bol teda extremne velky zarez :| . Nie je to iba uvaha skratit ho z vychodnej strany, kde je spociatku nizke nadlozie?
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Jarda » 23. Sep 2006 11:06

Andrej napísal:
Jaroslav Štemberk napísal:Na české D1 je takový hluboký zářez v místě, kde by se hodil tunel na D1 u Lensedel (před Hvězdonickým mostem přes Sázavu ve směru od Prahy), ale tam jde o nějakých 300 m a doufám, že při rozšiřování na šestipruh to tam (aspoň několik desítek mětrů, s využitím zeminy vytěžené při rozšiřování k zásypu) přestaví na hloubený tunel.


:shock: 300 m? Viem, ze je tam nejaky zarez okolo 30-40, 300 m sa mi zda privela.
Inak pri Ovciarisku - vsak to ma nadlozie cca 100 m, to by bol teda extremne velky zarez :| . Nie je to iba uvaha skratit ho z vychodnej strany, kde je spociatku nizke nadlozie?


Těch 300 m odhaduji délku potřebnou tunelu, pokud by to při výstavbě neřešili, jak to řešili, ale od mostu přes údolí Šmejkalky drželi niveletu. Ale "za bolševika" se stavělo jinak než dnes a krajina tam na to doplatila. Slovenská D1 by podle mého názoru měla být v okolí Žiliny, Martina a Ružomberoku vedena tak, aby negativní vliv na krajinu byl minimalizován, i když by se tím stavba o něco prodražila.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod aquila » 23. Sep 2006 12:18

v tomto konkretnom useku sa jednalo o to, ze naklady na tak mohutny zarez alebo tunel boli zhruba rovnake.

a z vytazenej zeminy zasypali aj jedno udolicko ..

no a samozrejme, kusok sa bali dialnicnych tunelov v dobe vystavby ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Andrej » 23. Sep 2006 18:13

Jaroslav Štemberk napísal:Těch 300 m odhaduji délku potřebnou tunelu, pokud by to při výstavbě neřešili, jak to řešili, ale od mostu přes údolí Šmejkalky drželi niveletu. Ale "za bolševika" se stavělo jinak než dnes a krajina tam na to doplatila. Slovenská D1 by podle mého názoru měla být v okolí Žiliny, Martina a Ružomberoku vedena tak, aby negativní vliv na krajinu byl minimalizován, i když by se tím stavba o něco prodražila.


Aha, ja som myslel hlbku zarezu, nie dlzku potrebneho tunela. Aj tu je vidiet nepomer voci Ovciarisku, kde by mal byt podstatne dlhsi tunel aj vyssie nadlozie :roll:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod magnus » 24. Sep 2006 18:54

Myslim, ze sa to tykalo skor uplne noveho trasovania v zareze, nie v trase planovaneho tunela. Tam sa s vyskovymi pomermi asi nedaju robit ziadne zazraky. Na ovciarsku sa vsak samozrejme rata s urcitymi usekmi hlbenymi, najma z vychodnej strany. Gro trasy je vsak razeny tunel.
Suhlasim s Jaroslavom co sa tyka minimalizacie vplyvov na krajinu, myslim, ze som sam kdesi prezentoval podobny nazor, tusim v sekcii o estakade v PB. Okrem minimalizacie vplyvov na okolie vsak hlbene tunely maju i velky vyznam pre stabilitu uzemia - je lepsie vyhnut sa hlbokym zarezom, najma v uzemiach citlivych na technicke zasahy. Je to urcite aj lacnejsie aj bezpecnejsie.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod Dialniciar » 26. Sep 2006 23:23

magnus napísal:Myslim, ze sa to tykalo skor uplne noveho trasovania v zareze, nie v trase planovaneho tunela. Tam sa s vyskovymi pomermi asi nedaju robit ziadne zazraky. Na ovciarsku sa vsak samozrejme rata s urcitymi usekmi hlbenymi, najma z vychodnej strany. Gro trasy je vsak razeny tunel.
Suhlasim s Jaroslavom co sa tyka minimalizacie vplyvov na krajinu, myslim, ze som sam kdesi prezentoval podobny nazor, tusim v sekcii o estakade v PB. Okrem minimalizacie vplyvov na okolie vsak hlbene tunely maju i velky vyznam pre stabilitu uzemia - je lepsie vyhnut sa hlbokym zarezom, najma v uzemiach citlivych na technicke zasahy. Je to urcite aj lacnejsie aj bezpecnejsie.


Len poznámka: určite lacnejšie a bezpečnejšie to nie je ani zďaleka na celom svete, kde je oveľa ľahšie ísť cestou "dynamitu", lebo nejde o prírodu a nehrozia zosuvy:

http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1589 - Turecko
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=668 - Saudská Arábia
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=502 - Čína
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod random » 27. Sep 2006 08:06

Dy: no ako pozeram na tie zarezy tak mi ide do placu .. aj ked je to zaujimave ..ale je to otrazne pre cely biotop a vlastne celu prirodu...
material zo zarezov bol pravdepodobne pouzity na vytvorenie nasypov ... takze turci usetrili na mostoch a aj na tuneloch .. no do akej miery je to setrenie sa este len uvidi ... len dufam ze nechces aby sa tu nieco podobneho vybudovalo ?!
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Dialniciar » 27. Sep 2006 11:53

random napísal:Dy: no ako pozeram na tie zarezy tak mi ide do placu .. aj ked je to zaujimave ..ale je to otrazne pre cely biotop a vlastne celu prirodu...
material zo zarezov bol pravdepodobne pouzity na vytvorenie nasypov ... takze turci usetrili na mostoch a aj na tuneloch .. no do akej miery je to setrenie sa este len uvidi ... len dufam ze nechces aby sa tu nieco podobneho vybudovalo ?!


Ale, ale ... komentoval som svet. Otázka, čo ja chcem alebo nechcem už je druhá vec.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod random » 27. Sep 2006 12:31

Dy ja rozumiem
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod kaviarista » 27. Sep 2006 14:13

v kazdom pripade je to ohavne
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod Dialniciar » 27. Sep 2006 17:11

kaviarista napísal:v kazdom pripade je to ohavne


Nie je to "ohavné", ja som po tej tureckej diaľnici išiel, sú tam aj tunely a je ich tam dosť. V týchto lokalitách nie sú takmer žiadne zvieratá, prechody pre zver ale spravené sú.

O tej diaľnici v Saudskej Arábii viem tiež a tam naozaj nie je nič, len púšť, tak načo tunel :?: Ani tektonické problémy nehrozia, ani zosuvy.

K tej Číne, tam to ako problém vidím aj ja, ... ale tam sa tak stavia dlhodobo.

Nie je to ohavné, ale na Slovensku si to nedokážem dobre predstaviť ani ja, ale zase, "normálne" zárezy, napríklad ako v HR sú dobré. Naozaj nemusí byť všade tunel.

Ja som to uviedol len ako poznámku k zahraničiu a vy ste sa tu hneď na mňa vrhli. :shock:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod magnus » 29. Sep 2006 15:05

Dy: Myslim, ze je to v tych hlbokych zarezoch hlavne vec geologie. U nas si to dovolit nemozeme, aspon nie na vacsine uzemia, a ak nieco take chceme, bolo by to dost drahe. V Cechach by to vcelku slo, tam su podmienky na take zarezy priaznivejsie. Ostatne veci ako ekologia, skladkovanie vytazeneho materialu, ekonomika, estetika - to uz su veci, o ktorych sa moze diskutovat a hladat vyvazene riesenie. Myslim, ze na Slovensku by sme ale mali skor setrit priestorom, nemame rozlohu Turecka. Samozrejme nemusi byt vsade tunel, ale ja osobne to povazujem za vhodnejsie riesenie z viacerych hladisk ako hlboky zarez. Je to moj nazor. Nemusi vsak kazdy suhlasit.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod Dialniciar » 26. Feb 2007 15:07

magnus napísal:Myslim, ze na Slovensku by sme ale mali skor setrit priestorom, nemame rozlohu Turecka. Samozrejme nemusi byt vsade tunel, ale ja osobne to povazujem za vhodnejsie riesenie z viacerych hladisk ako hlboky zarez. Je to moj nazor. Nemusi vsak kazdy suhlasit.


Rozloha a hlavne fakt, že my sme "živá krajina" - hory, dostatok vodných zdrojov je aj podľa mňa hlavným dôvodom stavať tunely, kde to treba. Všade byť nemusia a ani nebudú z finančných dôvodov. Je to škoda, ale takto to je a bude.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 28. Feb 2007 19:04

http://www.dialnice.info/viewtopic.php? ... highlight=

tu sa spomina zaciatok vystavby tunela ovciarsko v roku 2008 az 2009.. to sa mi zda byt kusok optimisticke ...

osobne by som bol radsej, keby sa usek HP - LL staval ako posledny na D1 medzi BA a KE a radsej tie peniaze nech daju do korbelky ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Miro » 28. Feb 2007 19:30

aquila napísal:http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=6284&highlight=

tu sa spomina zaciatok vystavby tunela ovciarsko v roku 2008 az 2009.. to sa mi zda byt kusok optimisticke ...

osobne by som bol radsej, keby sa usek HP - LL staval ako posledny na D1 medzi BA a KE a radsej tie peniaze nech daju do korbelky ...


Keďže som Žilinčan, nebudem to komentovať :D
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod expwy » 28. Feb 2007 20:12

aquila napísal:osobne by som bol radsej, keby sa usek HP - LL staval ako posledny na D1 medzi BA a KE a radsej tie peniaze nech daju do korbelky ...

Toto by bola zásadná chyba vo výstavbe diaľnic na Slovensku. Keby sa úsek LL - MT otvoril skôr a tento stav by trval dlhšie ako 3 roky, doprava v ZA (hlavne v Strážove a na Slolinkách) by za ten čas skolabovala...
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod fh » 28. Feb 2007 20:17

MH napísal:
aquila napísal:osobne by som bol radsej, keby sa usek HP - LL staval ako posledny na D1 medzi BA a KE a radsej tie peniaze nech daju do korbelky ...

Toto by bola zásadná chyba vo výstavbe diaľnic na Slovensku. Keby sa úsek LL - MT otvoril skôr a tento stav by trval dlhšie ako 3 roky, doprava v ZA (hlavne v Strážove a na Slolinkách) by za ten čas skolabovala...


Aj ja to vidím skôr na to Ovčiarsko.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod aquila » 28. Feb 2007 21:40

no co ja viem, osobne si myslim, ze na takej patronke to bolo resp stale je o hodne horsie :)

cize ja si stale myslim, ze usek HP - LL by pockal a privadzac strazov aj privadzac LL by to zvladol ...

(samozrejme nespominam variantu, ze by som HP - ZA, strazov nestaval vobec .. a mal sa stavat usek HP - LL )
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod fh » 28. Feb 2007 21:52

Patrónka je o nervy. Ale Sitiny sa stavajú našťastie 8) .
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod Dialniciar » 28. Feb 2007 22:22

Pozorovatel napísal:Patrónka je o nervy. Ale Sitiny sa stavajú našťastie 8) .


Ja hovorím: najlepšie je celej BA sa vyhnúť. :evil: Až bude D2 dokončená, tak sa uľaví mnohým Čechom a ďalším, ktorí cestujú do HR k moru cez leto, lebo posledné roky sú naozaj extrémne a hlavne preto, že aj v samotnej BA sa cez vždy cez leto opravuje veľa iných ulíc. Potom sa v Maďarsku ukáže ten ich 1/2 profil ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod B; » 01. Mar 2007 10:03

Ja som debatoval s cechmi v HR a vsetci prisli cez Vieden al. Linz/Graz.
Ale Balaton to isto zahlti 8)
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod kaviarista » 03. Mar 2007 13:10

aquila napísal:http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=6284&highlight=

tu sa spomina zaciatok vystavby tunela ovciarsko v roku 2008 az 2009.. to sa mi zda byt kusok optimisticke ...

osobne by som bol radsej, keby sa usek HP - LL staval ako posledny na D1 medzi BA a KE a radsej tie peniaze nech daju do korbelky ...


Neviem co sa deje, ale nejako velmi casto suhlasim v poslednej dobe s aquilom :)

Ak budu oba privadzace k ZA (Strazov aj Juh) v plnom profile ako 4-pruh, tak tu dopravny kolaps nehrozi ani nasledujuce desiatky rokov

Ja nechapem, ake problemy sa tu umelo vyrabaju z 30 tisicovych intenzit. Az budu cca dvojnasobne, potom bude cas dvihat vystrazne prsty.

Slovensku nehrozi ani populacny boom, ani radikalna zmena vyznamu pre medzinarodny tranzit. Vyznamny narast intenzit nehrozi ani pri neviem akom ekonomickom rozmachu. Riadit naraz 2 a viac aut bezny smrtelnik zrejme nedokaze. Tie bachorky o dopravnych kolapsoch u stvorprudovej komunikacie pri 30 000 intenzitach su smiesne. A to som este mierny ...
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod Dialniciar » 04. Mar 2007 00:56

kaviarista napísal:Ja nechapem, ake problemy sa tu umelo vyrabaju z 30 tisicovych intenzit. Az budu cca dvojnasobne, potom bude cas dvihat vystrazne prsty.


Tak potom teda stavajme podľa poradia a R2 a R3 a R4 budú medzi poslednými.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 04. Mar 2007 03:01

netreba behat z extrem do extremu, ale ZA bez nejakej velkej ujmy na zdravi prezije absenciu useku HP - LL najmenej 10 az 15 rokov.

dovolim si tvrdit a za tym si ako (aj ked laik) stojim, ze po dobudovani privadzacov a useku LL - dubna skala - turany na tom bude ZA jednoznacne najlepsie zo vsetkych miest na slovensku ...

vsak take kosice budu mat priblizne podobny system ako ma teraz ZA az po dobudovani III etapy privadzaca R4...

presovu, nitre sa o takom niecom moze este chvilku snivat ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod lopo1 » 04. Apr 2007 10:04

aquila napísal:netreba behat z extrem do extremu, ale ZA bez nejakej velkej ujmy na zdravi prezije absenciu useku HP - LL najmenej 10 az 15 rokov.
dovolim si tvrdit a za tym si ako (aj ked laik) stojim, ze po dobudovani privadzacov a useku LL - dubna skala - turany na tom bude ZA jednoznacne najlepsie zo vsetkych miest na slovensku ...

S tym suhlasim a dovolim si tvrdit ze Zilina je aj teraz jedno z najlepsie vyriesenich miest co sa tyka dopravy..... Podla mna je zbytočne budovat usek HP-LL kym nebude postaveny tunel Visnove coz bude min v roku 2015
Obrázok používateľa
lopo1
návštevník
 
Príspevky: 10
Založený: 11. Feb 2007 09:58
Bydlisko: Zilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tunely

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.