D1 tunel Korbelka

sekcia venovaná tunelom a príslušným stavbám

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod random » 12. Nov 2005 10:04

korbelka by mala byt z granitovych hornin no kludne sa mozem mylit a ako to byva na slovensku tak to bude nejaky vapenec. V prvom pripade ak niesu ziadne vazne poruchy tak to TBM by bolo mozne pouzit ... najhorsie je pre TBM voda ... stroje nemaju radi vodu ... v druhom pripade sa automaticky mozeme predpokladat ze to dnuka v kopci bu de vyzerat ako v "hirosime"... a teda TBM nepripada v uvahu ... ak by ale setko bolo take ako v rozpravkach a aj visnove aj korbelka by sa razili uz nasim TBM ... ale co potom? ... este su tu 2-3 tuneli kde by sa dal TBM pouzit ale tym sme naozaj skoncili ... no a komu ho poziciame aby nestal ladom ... madarom? poliakom? ... ehm a naco ? rakusaci maju vlastny a cesi to tak ako madari a poliaci nemaju kde pouzit ... ukrajina je na tom este horsie .. nema loove:) ... nadruhj strane ak by sme na tom zarobili tak prco nie ... ale ako som povedal niesme v rozpravke a nase kopce su casom uz znacne nacate
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Adaios » 12. Nov 2005 16:11

Akekolvek otazky nakupu technologickych zariadeni si riesia firmy samotne a s uvazenim, pretoze slovensky stavebny trh bude musiet zrejme kupit technologiu na pokladanie CB krytu. A to je cena niekolko 100 mil. SKK minimalne. :wink:

Ta sa da totiz len zapozicat a aj s tym su uz problemy a kapacitne su vsetky taketo stroje v Europe vytazene.

Razenie tunelov je zabezpecene a ma rezervy. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Caesar » 14. Nov 2005 22:20

Štát kupovať stroj nemôže, lebo na to nemá.

Súkromný sektor si sám zváži čo potrebuje a čo nie.

A ešte treba k tomu inak pristúpiť. Kto bude stavať úseky, kde sú tunely a ako? PPP. Alebo aj keby nebolo PPP, tak sú už konzorciá, SR je v EÚ a záujem firiem je tu už de facto z celého sveta. Takže problém nie je v tomto smere z hľadiska technológií. Ja si nemyslím, že sa bude na Slovensku stavať tak veľa tunelov, že by sa non-stop razilo od r. 2006 až do r. 2020 viac ako 1 tunel. Na to štát nemá po finančnej stránke.

Nebude tu situácia, aby sa staval napr. tunel Ovčiarsko a zároveň aby sa dostavalo Branisko a do "toho celého" ešte aj tunel Soroška a naviac aj tunel Biela Hora. A zároveň aj tunel Malé Karpaty (alebo ja neviem ako sa to nazve, obchvat BA) ... to je ekonomicky neúnosné, aby SR stavala tak veľa tunelov.

Tu sa bude stavať postupne a ešte veľmi dlho. A budeme radi, ak 10 km tunel pod M.K v rámci obchvatu BA bude stavaný na 2 rúry, ale aj tam by malo byť PPP. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod magnus » 15. Nov 2005 07:44

random:
Npredpoklada sa, ze ze by sa v trase Korbelky vyskytli granitoidy, ale bohuzial nikto to nevie povedat s istotou, pretoze sa tyam neurobil ziadny strukturny vrt. Urcite sa tam vyskytnu horniny kriznanskeho a chocskeho prikrovu - teda ako pises prevazne karbonaty a bridlice (menej aj ine horniny). Ale v udoli Vahu pri Rojkove vystupuju tiez uz granity, takze nic nie je vylucene.
Viem, coho sa asi v pripade tunela Korbelka vsetci obavaju - je to nasunova inia medzi chocskym a kriznanskym prikrovom, ktora je jednak znacne rozbita (az charakteru zeminy) a jednak nad nou je obrovsky bazen vody (vo vapencoch a dolomitoch chocskeho prikrovu). Otazka teda znie, ci trasa tunela pretne tuto liniu, alebo sa podari niveletu tunela udrzat pod touto pomerne nebezpecnou zonou. A kedze sa nijaky relevantny prieskum na tuto temu nespravil, nedokaze nikto povedat nic o priebehu tohoto rozhrania ani o zvodneni. A teda sa radsej hlada ina alternativa, hoci ako som uz povedal predtym, moze to byt este nebezpecnejsi variant.
Pre tunelovanie pomocou TBM nemusi byt voda v zasade problemom. Skor je problemom rozvolnenost a velka variabilita vlastnosti hornin (od zemin az po extremne pevne horniny). Ale aj to sa da zvladnut, pokial sa stanovia spravne podmienky, v akych sa bude razit a pokial sa aj stroj pripravi na mozne havarijne stavy. Existuju na to technologie.
S pozicavanim a vyuzitim TBM by som si hlavu asi nerobil, vo svete sa stavia hodne a stroje su pomerne vytazene. Pre kratke tunely na Slovensku vsak podla mna nie je vyhodne poziciavat ani kupovat TBM. Ale pokial by prisiel niekto s koncepciou dlhodobejsieho rozvoja a budovania tunelovych stavieb, tak by to stalo za uvazenie. NDS to asi nebude, ale napriklad ZSR v useku ZA - RK by mohla mat taku viziu (skoda, ze vsetci okolo toho mlcia, tak sa clovek nedozvie, co sa pecie). Keby bola perspektiva troch alebo piatich dlhsich zeleznicnych tunelov alebo napriklad toho bratislavskeho malokarpatskeho, tak by bolo mozne uvazovat na vyuzitim TBM, aj ked nase geologicke pomery nie su idealne na strojove razenie.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod magnus » 15. Nov 2005 07:55

Adoas:
mas pravdu, ze toto vsetko, co si pisal, s tym suvisi. nemyslim si vsak, ze by sa mala logicka postupnost pripravy takychto projektov deformovat tzv. casovou tiesnou. S tymto mame na Slovensku bohate skusenosti - za casovu tiesen sa da schovat naozaj vselico. Od nakupu ministerskych limuzin az po obidenie EIA a podobne.

S tym skrtanim objektov som mal na mysli prave vyhadzovanie tunelovych variantov z vystavby a niektore veci ako skracovanie mostov a budovanie mensich oblukov a podobne. Mozno som naozaj moc velky idealista, ale mam za to, ze dialnica by mala byt riesena velkoryso - je to predsa len stavba vo verejnom zaujme a nebuduje sa na 5 rokov.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod wazari » 15. Nov 2005 09:37

magnus napísal: NDS to asi nebude, ale napriklad ZSR v useku ZA - RK by mohla mat taku viziu (skoda, ze vsetci okolo toho mlcia, tak sa clovek nedozvie, co sa pecie).


ZSR sa par krat v tlaci vyjadrili, ze medzi ZA-KE nebudu robit pri rekonstrukcii nic nakladne (tunel) aj za cenu znizenia max rychlosti (menej ako 160 km/h).
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod random » 15. Nov 2005 12:18

magnus - noh predpokladam ze si odbornik geolog ... ja sa v tom az tak neviznam (ja mam inu odbornost), ja sa v tom sparam (v dierach v zemi) iba kratko a o tamojsej geologii nemam ani paru iba co to co pochytim z odbornych clankov ... takze tvoj prispevok berem ako vynikajuci a vela vysvetlujuci ...
... este by som sa pristavil pri niektorych veciach ... konkretne v clanku o velkej fatre bolo pisane ze ide o jadrove pohorie zlozene z granitovich hornin (dajake bludy ako napr. zula a tak:) ktore vystupuju na povrch vlastne iba na severe (odtial moj predpoklad) ... ale vacsinou su skrite pod brstvami bridlic a karbonatov (vapence a dolomity) ... granitove horniny su pokial viem nerozpustne a nepriepustne (vzhladom na vodu) ... opacne to je s vapencami a bridlicami .... takze ten bazen tam kludne moze byt ... dolezite pri razeni tunela bude asi to aby sa tunelova rura udrzala v granitoch (tak ako si napisal) ... ak je to tak ze granity su ukryte pod karbonatmi alebo bridlicami tak je granit takmer tektonickimi zlomami neposkodeny ... a teda tu by sa oplatilo razit TBMkom ... horsie je na tom to ze kym sa do tejto horniny zakusne tak musi sa predrat cez rozvolnene horniny, plne poruch a vody ... vsetko ale asi bude zalezat od dobrej studie aj s tym nadlozim by to nemuselo byt take zle keby rura ostala v granitoch po celej dlzke a hlavne keby nenarazila na tek. trhlinu prechadzajucu az do toho sajrajtu v nadlozi .... asi by na tomto mieste nemalo DNS setrit ... pretoze by sa im to mohlo skaredo vypomstit

... inak ked sme pri tom kupovani TBM a zelezniciach ... oni maju velky problem teraz .. lebo chcu upravit koridor V ale kedze by uprava severnej casti stala tolko ako vybudovanie novej trasi (koli tunelom) tak sa na to teraz vykaslu a jazdit sa tu bude nanajvys tou starou znamou 120kou. Ale istotne by chceli vyriesit aj tento problem (v buducnosti) a v podstate v tomto inkriminovanom mieste by mohli naviazat na dialnicu (na studie a zistenia) ... kedze tunel ktory vyrazili v 50tych rokoch im robi v zime problemi (koli prilis nizkej nivelite voci hladine vody v nadrzi krpelany ... plizsie info na rail.sk) a pre vyssie rychlosti nikdy nebude dostatocne dobry budu musiet zvolit inu trasu .. najvhodnejsie by bolo vyrazit tunel cez korbelku a tym sa vyhnut aj prilis malemu polomeru zakrut ... a podobne by to mohlo byt riesene aj na inych miestach ... ale problem je cas ... cas kedy sa toto bude riesit.... tak 2020-2030....
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Caesar » 15. Nov 2005 13:42

magnus,

TBM ... ŽSR a vôbec železničné trate rekonštruujú stavebné spoločnosti. Prečo asi? 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod random » 15. Nov 2005 13:47

Ceasar ... to ZSR malo byt akoze zjednodusene ... :)
Naposledy upravil random dňa 15. Nov 2005 13:55, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Caesar » 15. Nov 2005 13:50

random napísal:Ceasar ... to ZSR malo byt akoze zjednodusene ...


Ale veď, tak konkretizuj!

Ja neviem, prečo sa stále všetci staráte do toho, prečo nejaká firma nekúpi "ten alebo onen" stroj a prečo "tá a tá" firma robí "to a to".

TBM sa tu "točí" už 1 stranu a nikto z vás mi neodpovedal na otázku, kto by mal kúpiť TBM stroj - konkrétne. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod magnus » 15. Nov 2005 14:05

Caesar:
nerozumel som celkom...
Ja si myslim, ze vhodnejsie je TBM pozicat, ked uz...A asi by to mala spravit stavebna firma, pokial to bude pre nu vyhodnejsie ako klasicke razenie NRTM.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod magnus » 15. Nov 2005 14:10

Random:
Na nepriepustne granity na Slovensku zabudni. Myslim, ze stolna Visnove dokonale vyvtratila doterajsiu predstavu o nepriepustnosti granitoveho masivu.

Co sa Velkej fatry tyka, mas pravdu, je to jadrove pohorie, ale to jadro v nej vystupuje skor v oblasti liptovskeho hrebena, ako turcianskeho. Korbelka (vlastne Kopa, korbelka je len jedna dolinka v Kope, kde je rezervacia) je na okraji masivu a myslim, ze granity su tu hodne hlboko. Myslim, ze v nivelete tunela by neboli zachytene. aj ked ako som napisal, nikto to nemoze presne vediet, bo prieskum nebol veskery zadny.

Ale teraz je to uz asi jedno, ze, ked sa maju robit tie mensie tunely a estakady.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod random » 15. Nov 2005 14:16

no hej .. konkretizuj ... to sa lahko povie ... ale toto su iba nejake dohady ... mozno keby sa viac spolocnosti dalo dohromady v nejakom konzorciu tak by si ten TBM mohli zadovazit ... alebo spolocnost ktora ma najvacsie predpoklady ze bude realizovat tie stavby ... ale to vsetko je iba v rovine spekulacii medzi nami a byt tebou sa nad tym absolutne nezamyslam ... mas asi viac inych dolezitejsich problemov ako sa znervoznovat na takychto blbostiach a spekulaciach
... uzavreme to radsej?> ... ked dakto kupi TBM tak to bude mat asi svoju podstatu ak ee ... tak tiez to bude mat svoju podstatu ... dolezita skutocnost ale je... vediet kde sa bude dat viuzit tato technologia a kde nie ... na slovensku toho razit asi nebudeme TBM (asi ani m. karpaty .. ktomu mozno viac magnus:) ... mame vynikajuce skusenosti s NRTM (viac ako 100rocne) tak preco aj ... rychlost razenia je v pripade rozvolnenych a zavodnenych hornin vyhodnejsia pre NRTM ... a na slovensku budu tuneli prevzne v takychto horninach
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod random » 15. Nov 2005 14:19

magnus to bude asi tym (neexistencia geologickeho prieskumu) ze je tam rezervacia ;)
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Caesar » 15. Nov 2005 21:19

random napísal:no hej .. konkretizuj ... to sa lahko povie ... ale toto su iba nejake dohady ... mozno keby sa viac spolocnosti dalo dohromady v nejakom konzorciu tak by si ten TBM mohli zadovazit ... alebo spolocnost ktora ma najvacsie predpoklady ze bude realizovat tie stavby ... ale to vsetko je iba v rovine spekulacii medzi nami a byt tebou sa nad tym absolutne nezamyslam ... mas asi viac inych dolezitejsich problemov ako sa znervoznovat na takychto blbostiach a spekulaciach
... uzavreme to radsej?> ... ked dakto kupi TBM tak to bude mat asi svoju podstatu ak ee ... tak tiez to bude mat svoju podstatu ... dolezita skutocnost ale je... vediet kde sa bude dat viuzit tato technologia a kde nie ... na slovensku toho razit asi nebudeme TBM (asi ani m. karpaty .. ktomu mozno viac magnus:) ... mame vynikajuce skusenosti s NRTM (viac ako 100rocne) tak preco aj ... rychlost razenia je v pripade rozvolnenych a zavodnenych hornin vyhodnejsia pre NRTM ... a na slovensku budu tuneli prevzne v takychto horninach


random,

nie to nie je o nejakom uzatváraní. To je o tom, že ste tu (aj ty) začali diskusiu o tom, že by sa mal kúpiť TBM stroj. Všetci ste s tým aj pokračovali, ale nedokážete sa vyjadriť že kto konkrétne.

ŽSR - Doprastav - SSC - NDS - Váhostav - ... alebo ty/aquila/... ja mám návrh, nech fórum spraví zbierku na takýto stroj. Ak zozbierate aspoň 1% z potrebnej ceny, tak to bude úspech. A zagratulujem ti a ak nie, tak zainvestujte niekam inam. magnus by rád nejaký vrt, aquila neviem čo, ty snáď to DZ na R4 v KE.

Nič v zlom, ale písať tu dosť dlho o "niečom" a nič konkrétne, tak to je písanie o "ničom". A ja sa tu s tým budem zaťažovať, ak budem chcieť.

Ja len že zbytočne píšete o tom, že "mal by sa kúpiť". ... random dávam návrh: Každý z vás nech si kúpi auto za 16 mil. SKK. To je presne to isté. ...

Lebo ja môžem pokračovať. Dobre, štát kúpi TBM stroj. Povedzme, že SSC, NDS a železnice sa na neho zložia. A vieš čo bude dobré? ... Nikto s ním nebude vedieť robiť. A tieto inštitúcie nemajú ani ďalšiu techniku potrebnú k výstavbe tunelov. ...

A to som len začal. Môžem pokračovať v technických termínoch ako magnus ale tak že tu nebudete rozumieť nikto tomu, čo píšem a Glosár sa rozrastie o neznáme pojmy. ... Menšia rada a poučenie, ku ktorému smerujem: Nechajte nákup novej technológie na tých, ktorí tomu rozumejú a ktorí si to sami zvážia, či na to majú ... snáď keby ste tým 1% prispeli, ale inak ... 8)

Vždy sa dá stroj prenajať. A na Slovensku sa nebude stavať veľa tunelov. Nebude to BOOM v tuneloch. Dostavia sa Sitina a budú niektorú úseky na D1. ... Potom možno k tomu pribudne D3. A až potom bude R3, ... a tie železnice, tam problém nevidím.
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod johhan » 16. Nov 2005 10:41

Kúpa TBM stroja na Slovensku sú vyhodené peniaze, až na pár vecí je pre Slovensko nepoužiteľný.


Geoprieskum na celom Slovensku bol robený kompletne ( aj v CHKO a NP) a podrobne ( okrem VVO a území pod správou dočasný vojsk VZ), len treba pohľadať v archívoch:

Slovenský geologický úrad v Bratislave, 1951 - 1990

Východoslovenský rudný prieskum ,n. p. v Spišskej Novej Vsi (1933) 1951 - 1965

Geologický prieskum, n. p., podnikové riaditeľstvo v Spišskej Novej Vsi, 1965 - 1977

Geologický prieskum, n. p., š. p. - závod v Turčianskych Tepliciach, 1967 - 1991,

Inžiniersko-geologický a hydrogeologický prieskum, n. p. v Žiline, 1951 - 1968,
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Caesar » 16. Nov 2005 22:09

johhan napísal:Kúpa TBM stroja na Slovensku sú vyhodené peniaze, až na pár vecí je pre Slovensko nepoužiteľný.


Zase ďalší :shock: :cry: ... A zrovna ty Johhan. :?

Prečo už nemôžete s tým TBM strojom (a akýmkoľvek strojom za viac ako 100 mil. SKK) a rozmýšľaním nad jeho kúpou, jednoducho skončiť.

Keby toto bolo to, čo nás bude všetkých najviac pri diaľničnej (tunelovej) výstavbe zaťažovať, tak je to super. ...

Zase Johhan, ... silná stavebná firma môže takýto stroj kúpiť a môže ho prenajímať (to sa totižto bežne robí) :shock: ... lebo tá tvoja veta, že "Kúpa TBM stroja na Slovensku sú vyhodené peniaze" ... konkretizuj koho myslíš, kto by ho kúpil podľa teba? Štát alebo súkromná firma?

...

Nechajte na trhu vývoj modernizácie technologického vybavenia. Ak sa kúpi, tak to bude mať svoj dôvod a ak sa nekúpi, tak asi to nie je potrebné a teda dôvod to má tiež.

Len neviem, prečo sa tým stále všetci zaťažujete (a mňa s tým zaťažujete) a hlavne ja neviem, prečo neviete pozornejšie čítať to, čo píšem. Nikto z vás nedokáže konkretizovať subjekt, ktorý by stroj kúpil a konkrétny dôvod aj s dostatočnými argumentami a keď už neviete, tak sa snažíte diskusiu skončiť "jeden za druhým", ... nepíšte o veciach, o ktorých neviete a hlavne nechajte si veci vysvetliť. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Caesar » 16. Nov 2005 22:12

Adoas napísal:... pretoze slovensky stavebny trh bude musiet zrejme kupit technologiu na pokladanie CB krytu.


Adoas,

presne tak. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 29. Nov 2005 20:23

Nemyslim, ze by sa tu mal ktokolvek ani teoreticky a nie prakticky zaoberat kupou nejakeho raziaceho stroja. Stat na to nema a sukromne spolocnosti si tento problem (ktory ani nie je problemom len tak mimochodom) vyriesia aj sami. :wink:

Pri tuneloch je velmi dolezite, aby bola spravena velmi kvalitna geologicka studia, o ktoru budu mat zaujem aj investor aj dodavatel stavby. Tu by sa setrit rozhodne nemalo, lebo to dopadne ako pri tuneli Sitina. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 29. Nov 2005 20:31

A este priamo k teme. :arrow:

Korbelka - tunelovy variant by mal byt postaveny podla mna. Ale zase mne osobne to moze byt jedno. Len pri tunelovom variante su vopred zname priblizne problemy a mnohym sa da na 100% vyhnut. Aj ked bude cena vacsia, tak je tu navratnost pri udrzbe oproti inemu variantu v horizonte po 10 rokoch na 99,99%. Povrchovy variant predpoklada nizsiu cenu (a nebudem sa teraz s nikym hadat - ja cerpam info z viacerych materialov a su aj take ze cena bude vacsia, ale zalezi od roznych faktorov), ale da sa pri nom predpokladat vacsie problemy a teda cena bude nizsia len pri idealnych podmienkach na rozdiel od tuneloveho variantu. V pripade ze budu vaznejsie problemy hlavne so stabilitiou uzemia tak cena bude priblizne rovnaka a uz od 1. roka bude tento variant stracat na udrzbe atd. Nehovoriac o tom, ze tunel je ohladuplnejsi k ochrane ZP ak prostrediu ako takemu a da sa ist cez neho kedykolvek - kamiony maju problem ist po estakadach ak je silny vietor - to je typicky problem napriklad v HR.

Takze tolko ja po dlhsej analyze problemu. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Jarda » 12. Apr 2006 22:58

Adaios napísal:A este priamo k teme. :arrow:

Korbelka - tunelovy variant by mal byt postaveny podla mna. Ale zase mne osobne to moze byt jedno. Len pri tunelovom variante su vopred zname priblizne problemy a mnohym sa da na 100% vyhnut. Aj ked bude cena vacsia, tak je tu navratnost pri udrzbe oproti inemu variantu v horizonte po 10 rokoch na 99,99%. Povrchovy variant predpoklada nizsiu cenu (a nebudem sa teraz s nikym hadat - ja cerpam info z viacerych materialov a su aj take ze cena bude vacsia, ale zalezi od roznych faktorov), ale da sa pri nom predpokladat vacsie problemy a teda cena bude nizsia len pri idealnych podmienkach na rozdiel od tuneloveho variantu. V pripade ze budu vaznejsie problemy hlavne so stabilitiou uzemia tak cena bude priblizne rovnaka a uz od 1. roka bude tento variant stracat na udrzbe atd. Nehovoriac o tom, ze tunel je ohladuplnejsi k ochrane ZP ak prostrediu ako takemu a da sa ist cez neho kedykolvek - kamiony maju problem ist po estakadach ak je silny vietor - to je typicky problem napriklad v HR.

Takze tolko ja po dlhsej analyze problemu. :wink:


Byl by skutečně tunel provozně levnější?
Sice odpadají náklady na zimní údržbu, ale naproti tomu se v něm musí neustále udržovat v chodu ventilace, osvětlení a bezpečnostní systém, což jsou nemalé výdaje, hlavně za el. energii, které nejsou u povrchové varianty.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Adaios » 12. Apr 2006 23:09

Jaroslav Štemberk napísal:Byl by skutečně tunel provozně levnější?
Sice odpadají náklady na zimní údržbu, ale naproti tomu se v něm musí neustále udržovat v chodu ventilace, osvětlení a bezpečnostní systém, což jsou nemalé výdaje, hlavně za el. energii, které nejsou u povrchové varianty.


Ano - prevadzka by bola uspornejsia + tunel moze ist bez obmedzenia v akomkolvek pocasi vzdy na 1 ruru ale estakada nie. A nie je to len zimne obdobie ale aj letne obdobie - rozne naterove prace atd. - ohladom roznych technologickych zalezitosti tak ja som na forume uz viackrat vysvetloval ze tam je dlhodoba zaruka a potom vyhodne servisne podmienky z dovodov "aby bola pouzita znovu ta ista technologia v inom tunely" a to je len zisk na prevadzke. Potom tu mame aj fakt ze prejazd cez tunel je drahsi prave pre vyhody s pocasim atd. takze v priemere sa rozdiely v stavebnych nakladoch medzi estakadovym a tunelovym riesenim v dlzke 3-8 km (najcastejsi problem ci stavat tunel alebo estakady) za 10 rokov "stratia" a tunel je v zisku v pripade stredne narocnych stavebnych podmienok. Ale staci si precitat viac prispevkov v sekcia Tunely - ja som tu uz vsetko pisal. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Jarda » 13. Apr 2006 13:16

Adaios napísal:
Jaroslav Štemberk napísal:Byl by skutečně tunel provozně levnější?
Sice odpadají náklady na zimní údržbu, ale naproti tomu se v něm musí neustále udržovat v chodu ventilace, osvětlení a bezpečnostní systém, což jsou nemalé výdaje, hlavně za el. energii, které nejsou u povrchové varianty.


Ano - prevadzka by bola uspornejsia + tunel moze ist bez obmedzenia v akomkolvek pocasi vzdy na 1 ruru ale estakada nie. A nie je to len zimne obdobie ale aj letne obdobie - rozne naterove prace atd. - ohladom roznych technologickych zalezitosti tak ja som na forume uz viackrat vysvetloval ze tam je dlhodoba zaruka a potom vyhodne servisne podmienky z dovodov "aby bola pouzita znovu ta ista technologia v inom tunely" a to je len zisk na prevadzke. Potom tu mame aj fakt ze prejazd cez tunel je drahsi prave pre vyhody s pocasim atd. takze v priemere sa rozdiely v stavebnych nakladoch medzi estakadovym a tunelovym riesenim v dlzke 3-8 km (najcastejsi problem ci stavat tunel alebo estakady) za 10 rokov "stratia" a tunel je v zisku v pripade stredne narocnych stavebnych podmienok. Ale staci si precitat viac prispevkov v sekcia Tunely - ja som tu uz vsetko pisal. :wink:


Ono záleží na konkrétních podmínkách. Lenny kdesi zmiňoval, že podle studie k eventualitě tunelu Kubačka na české D8 by tam byl tunel provozně podstatně dražší než estakáda. U Korbelky to může být naopak, protože klimatické podmínky jsou tam horší a estakáda by oproti tunelu byla podstatně delší.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Lenny » 13. Apr 2006 14:21

Jaroslav Štemberk napísal:Ono záleží na konkrétních podmínkách. Lenny kdesi zmiňoval, že podle studie k eventualitě tunelu Kubačka na české D8 by tam byl tunel provozně podstatně dražší než estakáda. U Korbelky to může být naopak, protože klimatické podmínky jsou tam horší a estakáda by oproti tunelu byla podstatně delší.


Tunel Kubačka posouzení :arrow:
http://www.rsd.cz/rsd/rsd.nsf/c4036191b ... 4%8Dka.doc

Kód: Vybrať všetko
10.   Provozní náklady tunelu Kubačka lze odvodit již z provozovaných děl a bude činit cca 26,4 mil Kč/rok. Nepřetržitá spotřeba elektrické energie bude činit cca 4,5-5MW. Pro porovnání – 1 blok  Ledvické uhelné elektrárny má výkon 110 MW
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Christian Sch. » 30. Máj 2006 20:15

Nevite proc skrachovala korbelka ?
Christian Sch.
návštevník
 
Príspevky: 34
Založený: 18. Sep 2005 23:41

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tunely

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.