Diaľničné tunely áno ale čo cestné?

sekcia venovaná tunelom a príslušným stavbám

Moderátor: Moderátori

Mali by sa na Slovensku začať stavať aj cestné tunely na súčasných horských priechodoch?

Áno, jednoznačne je to potrebné, zjednodušilo by sa cestovanie, najmä v zime.
39
37%
Áno, mali by sa stavať, ale len v tom prípade, aby sa žiadnym spôsobom neohrozila výstavba ostatnej infraštruktúry.
41
39%
Nie, pretože všade tam, kde sú momentálne problémy sa bude stavať nejaká diaľnica a na nej bude aj tunel. Bolo by zbytočné mať potom aj na súbežnej ceste popri diaľnici okrem diaľničného tunela aj cestný tunel.
13
12%
Neviem, na Slovensku toho treba postaviť a opraviť ešte veľa, skôr som proti. Ale určite treba súčasné horské priechody udržovať v lepšej kvalite vrátane zimnej údržby.
12
11%
 
Celkový počet hlasov : 105

Odoslaťod johhan » 02. Júl 2005 16:01

kaviarista napísal:Ked napisem "diktatorske sklony" , este to automaticky neznamena, ze niekoho obvinujem, ze je diktator.

Caesar, sak ked ti robi radost bicovanie, kludne ma virtualne bicuj :). Co by som ja nespravil pre tvoje zdravie?

Inak, teraz som nediskutoval o Donovaloch , ale o tom, ci sa maju zamykat temy, ktore nebavia moderatorov, ale ostatni diskutovat chcu. Keby bol problem s diskovym miestom, tak som ticho, ale takto?


Neboj sa téma bude odomknutá :wink:
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Caesar » 02. Júl 2005 16:02

kaviarista napísal:Ked napisem "diktatorske sklony" , este to automaticky neznamena, ze niekoho obvinujem, ze je diktator.

Caesar, sak ked ti robi radost bicovanie, kludne ma virtualne bicuj :). Co by som ja nespravil pre tvoje zdravie?

Inak, teraz som nediskutoval o Donovaloch , ale o tom, ci sa maju zamykat temy, ktore nebavia moderatorov, ale ostatni diskutovat chcu. Keby bol problem s diskovym miestom, tak som ticho, ale takto?


Ešte niečo kaviarista? Veď píš SS, môj postoj poznáš, tak píš ostatným:

MH, wazari, aquila, bystrik, johhan, pozorovateľ, Ludo, ... píš im a možno zase na nejaký nátlak tému odomknem.

Ja som ju zamkol a ja ju odomknem. Konečne sa to uvoľnilo po tom zakmnutí. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Zaujímavosť ...

Odoslaťod Alexander Velky » 02. Júl 2005 21:19

Inak dlho som nevedel, kam by som "toto" mal dať. Je to najmä pre tých, ktorým sa zdá byť cena 1 mld. Sk na 1 km diaľnice príliš vysoká.

Budem konkrétny, na Slovensku existujú aj projekty najdrahšieho tunela, kde 1 km by stál viac ako 3 mld. SK úplne od pozemku až po otvorenie a lokalita je v oblasti Tatier. Nízkych Tatier.

Existujú aj projekty pod Tatry (Vysoké, aj keď to nie je správny geografický názov), ale tam sa presná cena už nedá vyčísliť, lebo je to projekt ešte spred r. 1989 a narozdiel od toho predchádzajúceho tento už nie je aktualizovaný. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod kaviarista » 04. Júl 2005 07:38

AV a toto ma byt akoze ospravedlnenie za to, ze sa na slovensku stavia o 30 percent drahsie ako inde vo svete? Nie je problem spravit projekt tunela , ktory by stal aj 5 mld za 1 km. Len aky by to malo konkretny zmysel ?

Myslim si, ze poniektori ucastnici tohto fora na urcitych vyssich postoch, uplne stratili zmysel pre realitu, ziju si vo svojom zdeformovanom svete a makroekonomiku maju v pazi, lebo so svojou mikroekonomikou su uz davno za vodou. Len je niekedy otazne, ci ta mikroekonomika je zasluzena a v niektorych pripadoch dokonca ci legalna.
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod johhan » 04. Júl 2005 08:00

No dneska všeobecne si nejaký agresívny.

Skorej je to o tom že existujú kadejaké projekty, kde cena dosahuje spomínaneú výšku, lenže sa nerealizujú kvoli nízkej efektivite. A vädšinou sú to združené investície dialnice a železníc kde sa razia 4 tunelové tubusy. Tam cena na kľúč dosahuje aj 3mld/km
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Caesar » 04. Júl 2005 08:17

Kaviarista,

chceš vojnu? Si v zlej sekcii. Tu sa budú stavať diaľnice, o ktorých píšeš, že sú predražené a cena bude stúpať, nech ti je poriadne zle z toho, aby sa ti hlava točila. A s PPP aj odpadneš.

Johhan, máš pravdu. Ale sú aj také tunely, kde 1 rúra by stála 4,56 mld. Sk na ceny z r. 2002. Tie sa stavať tak skoro nebudú. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod aquila » 04. Júl 2005 08:22

kaviarista, ak si si nevsimol AV vobec tunak neospravedlnoval alebo nevysvetloval preco su tunely drahsie alebo lacnejsie. ak to chlape nedoslo, tak on tu len _spomenul_ ze su projektovane aj drahsie tunely z objektivnych pricin.

nehnevaj sa ale taraz si zjavne nepochopil pointu a spravas sa ako male uremcane decko, ktore len remca. a ohladne tej poslednej nazazky uz radsej ani nekomentujem, ale klasicka slovenska zavist zapracovala. toto je to co slovenska taha a vzdy bude tahat dolu => ludska zavist! v tom su slovaci experti, bohuzial
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod kaviarista » 04. Júl 2005 13:53

johhan,
Vsak to, ze sa venujeme kadejakym prestrelenym projektom a na beznu vystavbu s co najvacsou efektivitou sa nejako zabuda. Treba vyskakovat len do takej vysky, na ktoru mame. Slovensko je chudobne na to, aby sa realizovali supermoderne projekty.

Caesar,
aku vojnu zas? Ja tu nemam ambiciu bojovat s nikym, iba diskutovat. Z PPP sa tesim aj ja, len nech sa ustrazi to, aby sa nepodpisovali jednostranne nevyhodne zmluvy.

aquila,
Ale pochopil som pointu, len neviem ci ty ju chapes. Neda sa sediet na dvoch rovnocennych stolickach. Bud si na stavitelskej stolicke a chces stavat co najdrahsie (ja to nezatracujem, je to uplne prirodzene spravanie) alebo na motoristickej a chces stavat co najlacnejsie a co najviac.
Ak je niekto stavitel a motorista zaroven, stale prevazi jeden z tych zaujmov, ktory potom prevazuje.

Kto sa podujme zodpovedat jednoduchu otazku ?
Preco sa u nas stavia drahsie ako v zapadnej europe aj po odratani vyvolanych investicii ? Mame vyssie mzdy? Lepsia stavebna technika tolko nakladov usetri? Pouzivame kvalitnejsie materialy? Ved nejaky hlavy dovod to musi mat. Alebo neexistuju ziadne studie, ktore by to porovnavali?
To nie je vyryvanie, ale jednoduche otazky na ktore by mali existovat jednoduche odpovede. Len som na ne zvedavy , to je vsetko.
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod johhan » 04. Júl 2005 14:10

kaviarista napísal:johhan,
Vsak to, ze sa venujeme kadejakym prestrelenym projektom a na beznu vystavbu s co najvacsou efektivitou sa nejako zabuda. Treba vyskakovat len do takej vysky, na ktoru mame. Slovensko je chudobne na to, aby sa realizovali supermoderne projekty.


To sú normálne bežné projekty a združené investície .. ako chceš inak zhodnotiť projekty ak si nespravíš štúdiu ??
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 04. Júl 2005 14:15

kaviarista: na zapade sa netto nestava lacnejsie, aspon nezavadzaj.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod johhan » 04. Júl 2005 14:24

kaviarista napísal:Kto sa podujme zodpovedat jednoduchu otazku ?
Preco sa u nas stavia drahsie ako v zapadnej europe aj po odratani vyvolanych investicii ? Mame vyssie mzdy? Lepsia stavebna technika tolko nakladov usetri? Pouzivame kvalitnejsie materialy? Ved nejaky hlavy dovod to musi mat. Alebo neexistuju ziadne studie, ktore by to porovnavali?
To nie je vyryvanie, ale jednoduche otazky na ktore by mali existovat jednoduche odpovede. Len som na ne zvedavy , to je vsetko.


To porovnanie ktoré bolo spravené je dosť zavádzajúce a mierne demagogické, pretože vôbec nie sú jasné pravidlá porovnania a iba sa spoliehalo na štáty aké podklady dajú a čo ceny dialnice zarátajú.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod kaviarista » 04. Júl 2005 14:31

johhan,
vsak ale v tych zdruzenych investiciach sa snad da nejakym mechanizmom urcit, akym dielom na celej investicii sa podiela dialnicna cast.
Ak su tie projekty aj realne, tak prosim, dajme tomu . Ale potom by sa mali uviest v diskusii aj konkretnosti , o ktoru investiciu presne ide.

aquila,
ty si myslis, ze tie porovnavania, ktore sa objavili v tlaci , porovnavali ceny netto v grecku a na slovensku brutto ? To by hadam neboli taki blbci. A okrem toho , ten rozdiel nevychadzal len 19 percent. Jedinym argumentom bolo, ze u nas sa cena udava s vyvolanymi investiaciami. Ale ved hadam by nemal byt ziaden problem celkom presne tie vyvolane investicie vyspecifikovat , urcit ich podiel na celkovej cene a odratat.
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod johhan » 04. Júl 2005 14:58

kaviarista napísal:johhan,
vsak ale v tych zdruzenych investiciach sa snad da nejakym mechanizmom urcit, akym dielom na celej investicii sa podiela dialnicna cast.
Ak su tie projekty aj realne, tak prosim, dajme tomu . Ale potom by sa mali uviest v diskusii aj konkretnosti , o ktoru investiciu presne ide.


to sa dá vždy špecifikovať, ale tu sa pôvodne hovorilo že cena 1,2 mld za km tunelu nie je až tak strašne veľa a že existujú aj drahšie tunely.

To je zbytočné konkretizovať, iba to tu bude vyvolávať nálady že prečo sa investuje tam a nie inde. A okrem toho aj tak to je iba hudba budúcnosti - možno.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Caesar » 04. Júl 2005 15:55

Myslím si, že tu neišlo o nič iné, len o znázornenie, že existujú aj drahšie úseky na Slovensku, ako doposiaľ pravidlo 1km 1 mld. SKK, to je všetko a bolo to znázornené na Tatrách.

Je jedno, keby to aj išlo cez Dunaj v BA alebo pod centrom KE, proste je tu vysoká cena a PPP tento problém vyrieši. Postaví to, na čo SR nemá.

PPP spraví pre štát luxus. Výmenou bude až luxusná cena, ktorá ale bude zahŕňať aj luxusné výhody - záruky a opravy vrátane pravidelnej údržby, ak budú zmluvy spravené sriózne a kvalitne. A tento luxus sa rozloží na viac rokov. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 13. Júl 2005 18:05

kaviarista napísal:AV a toto ma byt akoze ospravedlnenie za to, ze sa na slovensku stavia o 30 percent drahsie ako inde vo svete? Nie je problem spravit projekt tunela , ktory by stal aj 5 mld za 1 km. Len aky by to malo konkretny zmysel ?


Kaviarista,

nabudúce buď ešte viac konkrétny smerom ku mne, potom ti predvediem aj drsný slovník. Ja sa tu zatiaľ snažím reagovať slušne.

Na Slovensku sa nestavia o 30% drahšie než vo svete, na Slovensku sa ešte stavia 10% pod reálnou úrovňou, aj keď treba povedať, že ceny nezahŕňajú technológie, takže reálne sa tu stavia o 10-15% drahšie než vo svete. Je to tak. A nakoniec to potvrdzujú aj NDS/SSC/MDPT/stavebné firmy, len to inak odôvodňujú v rámci vyvolaných investícií a podobne.

Nemusíš tomu veriť, že je to 10-15%. Ja tiež neverím, že na Slovensku je 12% nezamestnanosť, reálne je na úrovni 15-20%. Takže aj tá "predraženosť" môže byť väčšia, no nemusí.

Ja som chcel len prezentovať, že Slováci, najmä takí ako ty, sú príliš zaslepený hodnotou peňazí. Teda, že vidia "balík" 10 mld. Sk a nechcú si pripustiť, že by tu mohol byť aj balík 20 mld. Sk a stále sa bude stavať toľko isto, pretože záleží od podmienok, kde sa stavia. Ak by sa stavala len R7 a R2, tak sa stavia rýchlejším tempom, ale nie je tu taká situácia.

A chcel som poukázať na to, že existujú štúdie, kde by cena bola aj viac ako 2 mld. Sk na 1 km.

Kaviarista, kde žiješ? Veď vo svete sa stavajú aj projekty 1 mld. Eur na 1 km, tunely v oceánoch, v pohoriach, nedostupných terénoch. A tiež ak by si chcel oponovať, že "majú na to", tak si na omyle, pretože stavajú aj 10-20 rokov, kým niečo takéto postavia. Zjavne máme iné myslenie, ty ma nechápeš a tak sa proste nemôžeme baviť. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Branco » 14. Júl 2005 14:48

Diaľničné a cestné tunely - jednoznačne áno.
Okrem už naprojektovaných, prípadne vo výstavbe, by som dal na zváženie výstavbu ďalších cestných, aleo tunelov RK:

- prepojenie R2 a R3 - tunel pri Turč. tepliciach na Prievidzu.
- napojenie hornej Nitry na BA - tunel Hlohovec
- prepojenie SR a ČR od TN - D1 (R2) tunel pod Biele Karpaty
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod expwy » 14. Júl 2005 15:52

Branco napísal:Diaľničné a cestné tunely - jednoznačne áno.
Okrem už naprojektovaných, prípadne vo výstavbe, by som dal na zváženie výstavbu ďalších cestných, aleo tunelov RK:

- prepojenie R2 a R3 - tunel pri Turč. tepliciach na Prievidzu.
- napojenie hornej Nitry na BA - tunel Hlohovec
- prepojenie SR a ČR od TN - D1 (R2) tunel pod Biele Karpaty


- prepojenie R2 a R3 - tunel pri Turč. tepliciach na Prievidzu - v budúcnosti áno, možno by to bola dobrá varianta k R3 cez Kremnické Bane

- tunel Hlohovec - je v dnešných podmienkach absolútne nerentabilný, ale ako vízia do budúcnosti môže byť

- tunel Drietoma - je úplne zbytočný, prevýšenie v týchto miestach nie je až také tragické, tam bude úplne stačiť, keď sa na R2 pridá tretí pruh. V týchto miestach bude budúca R2 viesť v trase terajšej I/50 a v novej trase sa vybuduje akurát obchvat Drietomy.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Branco » 14. Júl 2005 16:03

MH napísal:
Branco napísal:Diaľničné a cestné tunely - jednoznačne áno.
Okrem už naprojektovaných, prípadne vo výstavbe, by som dal na zváženie výstavbu ďalších cestných, aleo tunelov RK:

- prepojenie R2 a R3 - tunel pri Turč. tepliciach na Prievidzu.
- napojenie hornej Nitry na BA - tunel Hlohovec
- prepojenie SR a ČR od TN - D1 (R2) tunel pod Biele Karpaty


- prepojenie R2 a R3 - tunel pri Turč. tepliciach na Prievidzu - v budúcnosti áno, možno by to bola dobrá varianta k R3 cez Kremnické Bane

- tunel Hlohovec - je v dnešných podmienkach absolútne nerentabilný, ale ako vízia do budúcnosti môže byť

- tunel Drietoma - je úplne zbytočný, prevýšenie v týchto miestach nie je až také tragické, tam bude úplne stačiť, keď sa na R2 pridá tretí pruh. V týchto miestach bude budúca R2 viesť v trase terajšej I/50 a v novej trase sa vybuduje akurát obchvat Drietomy.


Fajn, snáď pripomienka k tunelu Drietoma: ak by sa ČR a SR predsa len dohodli na diaľničnom prepojení (ani ČR to úplne nevylúčila), bola by to jedna z možností. Za Drietomou do Bánova mi to pripadá ako klasický horský prechod.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Alexander Velky » 14. Júl 2005 17:04

Tunel HC? Kde na to chodíte, MH, Branco?

Kde je projekt? Trasa? :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod expwy » 14. Júl 2005 17:33

Na tunel HC a Drietoma chodim na tomto fóre, pár príspevkov dozadu. Projekty na tunel HC a Drietoma samozrejme neexistuju. Su to fikcie. Tie nazvy som pouzil preto, lebo vystihuju danu lokalitu o ktorej tu prebieha diskusia s Brancom :D
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Caesar » 14. Júl 2005 17:42

Alexander Velky napísal:Tunel HC? Kde na to chodíte, MH, Branco?

Kde je projekt? Trasa? :lol:


Ale tak to je len "fikcia", akože. AV nie je to nič konkrétne, proste Branco podporuje rozvoj HC a Hornej Nitry tak ako ty Záhorie až po TT a BA. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 14. Júl 2005 17:58

Ano, už som to pochopil, že je to len "fikcia".

Tunel HC je ešte nereálnejší ako tunel Drietoma. Tam skôr obchvat bez tunela. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Caesar » 14. Júl 2005 23:11

Alexander Velky napísal:Tam skôr obchvat bez tunela. :lol:


Tak Drietoma to má ťažké, keďže RC R2 sa tadiaľ stavať tak skoro nebude, ale ten obchvat potom snáď bez "tunela". 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Branco » 16. Júl 2005 11:22

Podľa mňa by sme v budúcnosti (či už bližšej, alebo vzdialenej) otvoriť rokovania s ČR o diaľničnom prepojení cez Trenčín. Rýchlostka R49 cez Púchov, samozrejme, môže ostať.
Slovinci napr. majú s Rakúšanmi 10km tunel Karavanky (diaľničný) a ďalší ca. 4 - 5km dlhý tunel.
Tunel Drietoma by bol zrejme min. 2 x menší (počítam 1 - 2 km). Ohľadom dĺžky tunela je to, samozrejme, môj hrubý nekvalifikovaný odhad.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod kaviarista » 16. Júl 2005 11:47

bla bla
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tunely

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 28 hostí.