D1 tunel Bôrik

sekcia venovaná tunelom a príslušným stavbám

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod konstrukt » 06. Mar 2007 19:30

grossman napísal:A zasa hluposti.Stredovy pilier betonuje firma TUBAU.
Neviem to potvrdiť, ale ja som tam videl Inžinierske stavby,a.s. závod 06 Prešov. Možno Tubau,a.s. spolupracuje s IS,a.s. Košice pri stavbe tohto piliera.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod bystrik » 06. Mar 2007 23:46

vybetonovany stredovy pilier na strankach spolocnosti TUBAU

http://www.tubau.sk/es_photos.php?idp=274&type=8
Obrázok používateľa
bystrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 581
Obrázky: 38
Založený: 03. Feb 2005 21:40

Odoslaťod grossman » 07. Mar 2007 07:42

Prad portalom robia IS.Vsetko co sa tyka tunela robi TUBAU.Asi neviete otom ze tam kde bolo mäke podlozie pod pilierom tak sa vrtali dieri a potom sa injektovali.Viac na buduce.ZDRAVIM.
grossman
návštevník
 
Príspevky: 26
Založený: 16. Mar 2006 09:43

Odoslaťod random » 07. Mar 2007 08:01

grossman napísal:Prad portalom robia IS.Vsetko co sa tyka tunela robi TUBAU.Asi neviete otom ze tam kde bolo mäke podlozie pod pilierom tak sa vrtali dieri a potom sa injektovali.Viac na buduce.ZDRAVIM.


Je to na jedne z tych snimok v tom odkaze na TUBAU ... takze kto si pozrel celu galerku tak vie o tom ... lebo je to tam napisane - konkretne tu http://www.tubau.sk/es_photos.php?idp=261&type=8
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Dialniciar » 13. Mar 2007 20:27

grossman napísal:Prad portalom robia IS.Vsetko co sa tyka tunela robi TUBAU.Asi neviete otom ze tam kde bolo mäke podlozie pod pilierom tak sa vrtali dieri a potom sa injektovali.Viac na buduce.ZDRAVIM.


Ďakujeme za informáciu. :P 8)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod grossman » 14. Mar 2007 14:06

Vychodny portal vyrazenych okolo 113m.
grossman
návštevník
 
Príspevky: 26
Založený: 16. Mar 2006 09:43

Odoslaťod grossman » 14. Mar 2007 14:06

Sorry zapadny portal.
grossman
návštevník
 
Príspevky: 26
Založený: 16. Mar 2006 09:43

Odoslaťod konstrukt » 14. Mar 2007 18:24

Západný portál tunela sa dá pekne vidieť aj z hlavnej cesty na Poprad. Vidieť tam niekedy tunelovací bager a iné zaujímavé zariadenia.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod grossman » 20. Mar 2007 13:08

Zacal sa razit velky tunel od vychodneho portalu.
grossman
návštevník
 
Príspevky: 26
Založený: 16. Mar 2006 09:43

Odoslaťod Andrej » 20. Mar 2007 13:17

grossman napísal:Zacal sa razit velky tunel od vychodneho portalu.

Velky tunel - to znamena obe tunelove rury?
Kedy sa planuje prerazenie prieskumnej stolne, kedy prerazenie tunelovych rur a kedy otvorenie tunela aj s prilahlymi usekmi?
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Stevqo » 20. Mar 2007 13:22

Andrej napísal:
grossman napísal:Zacal sa razit velky tunel od vychodneho portalu.

Velky tunel - to znamena obe tunelove rury?
Kedy sa planuje prerazenie prieskumnej stolne, kedy prerazenie tunelovych rur a kedy otvorenie tunela aj s prilahlymi usekmi?

hej, aj ja by som rad vediet ;).
Stevqo
diskutujúci
 
Príspevky: 144
Obrázky: 76
Založený: 27. Aug 2006 20:19

Odoslaťod magnus » 20. Mar 2007 14:05

andrej: na Boriku nie je prieskumna stolna ale pilierova stolna
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod random » 20. Mar 2007 14:07

prieskumna stola sa nerazi .. to co sa vyrazila ta stredova pilierova stola nebude v celom useku ale iba v priportalovych usekoch tunela .. sak sme to tu rozoberali predtym ... prieskumna stola sa nerazi razi sa na plny profil .. neviem ake je clenenie celby ale to je v tomto pripade irelevantne ... ak sa zacalo razit v hlavnych tunelovych rurach bude sa razit asi obdobnym systemom alo v pripade sitiny , teda jedna z rur bude ani nie razena rychlejsie ale bude razena s istym predstihom pred druhou .. ma to viac vyhod ..
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod grossman » 20. Mar 2007 20:19

Hluposti a znova hlupostti.Zacal sa razit hlavy tunel.Ak sa v tom nevyznate ta nemudrujte.
grossman
návštevník
 
Príspevky: 26
Založený: 16. Mar 2006 09:43

Odoslaťod Dialniciar » 20. Mar 2007 20:25

grossman napísal:Hluposti a znova hlupostti.Zacal sa razit hlavy tunel.Ak sa v tom nevyznate ta nemudrujte.


Na druhú stranu, ak sa vyznáš, tak informuj viac ... a bude menej omylov. (ja ťa inak celkom chápem, ale na tomto fóre to chce hlavne dávku trpezlivosti a vysvetľovania), nuž a priznám sa, že ja sa do výstavby takmer vôbec nevyznám (a sa ani nezapájam do diskusií k nim po odbornej stránke). :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod random » 20. Mar 2007 21:36

grossman: ok ...
// tak mi povedz vcom som povedal hlupost ... chces povedat ze sa pouzije ina technologia razenia ako pri sitine? ak ano tak aka ... to ze sa tredova stola na pilier vyrazila neznamena ze je to prieskumna stola a ze nasledne sa nebude pokracovat v razeni podabne ako pri sitine
// ... podla mna je prieskumna stola banske dielo ktore ma urcit stavbu horninoveho masivu v osi buducej tunelovej rury alebo jej blizkosti (ci ineho mohutnejsieho banskeho diela napr bane) ... a vo svojej prvopodstate vobec nemusi mat spolocne z nejakym tunelom... prieskumnych stoli je na slovensku neurekom a ich spolocna dlzka sa rata az v stovkach km! no koli stavbe tunelov ich az tolko nebolo vyrazenych (neberem do uvahy smerove stole za cias kedy sa nerazilo plnoprofilovo) ... ak to mozem napocitat tak: branisko (5km), ovciarsko (2.5km), visnove (7.4km) a teraz sa razi polana (2km?) ... borik ziadnu prieskumnu stolu nema sitina tiez! a u horelici si nepamatam ci ma alebo nema ale je to iba nejakych 560m ...
//vravis ze sa zacal razit hlavny tunel ... hmm ... co je ten hlavny tunel ? ... prava rura? lava rura? pilierovy tunel .. hmm to asi nie ... podla mna to nie je celkom tak ako hovoris... pravdepodobne si chel povedat ze sa zacali razit tunelove rury - obe tunelove ruryale isto nie obe naraz a ak sa vyznas do razenia tak isto vies aj preco ... ja len dodam tolko ze medzi celbami sa z bespecnosneho hladiska nechava odstup niekolko desiatok metrov - tak ako to bolo pri sitine
// ... ale jedno je iste niesom stavbar tunelov ...
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod LubosG » 24. Mar 2007 10:09

Ja budem pravdepodobne taky "sviatocny" diskutujúci k týmto dialnicnym temam, som sice laik, ziadny odbornik, ale vystavba dialnic v SR ma velmi zaujima a radsej citam (casto s uzasom) Vase prispevky ako sa v dialniciach vyznate, klobuk dolu pred Vami. A teraz konecne otazka...Preco sa nedaju razit obidve tunelove rury naraz? Skoda, lebo by sa asi vela casu usetrilo.

P.S. Mozem pisat do fora s diakritikou, alebo musim bez?
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Odoslaťod Jurislav » 24. Mar 2007 10:34

Ľuboš Gerža napísal:Ja budem pravdepodobne taky "sviatocny" diskutujúci k týmto dialnicnym temam, som sice laik, ziadny odbornik, ale vystavba dialnic v SR ma velmi zaujima a radsej citam (casto s uzasom) Vase prispevky ako sa v dialniciach vyznate, klobuk dolu pred Vami. A teraz konecne otazka...Preco sa nedaju razit obidve tunelove rury naraz? Skoda, lebo by sa asi vela casu usetrilo.

P.S. Mozem pisat do fora s diakritikou, alebo musim bez?


Vitaj! Píš ako chceš a koľko chceš, ale skús obmedziť tie menej slušné výrazy :wink: (viď kaviarista).
A k otázke asi toľko, že presnú odpoveď neviem, tiež nie som odborník, ale aspoň v SR na tunely nie sú financie a snaha od vlády.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod random » 24. Mar 2007 13:21

Myslis tym ze preco sa nerazia obe rury zaroven a vedla seba alebo preco sa to robi ako pri branisku?
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod random » 24. Mar 2007 13:22

Pripad braniska je jasny ... Jurislav to napisal celkom pekne
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod Jurislav » 24. Mar 2007 13:51

random napísal:Pripad braniska je jasny ... Jurislav to napisal celkom pekne

Diky :wink:

Inak niektore tunelove rury sa nerazia vedla seba, ale aj nad sebou (napr.na prazskom okruhu tusim)
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod ELZ » 25. Mar 2007 00:16

Ľuboš Gerža napísal:Ja budem pravdepodobne taky "sviatocny" diskutujúci k týmto dialnicnym temam, som sice laik, ziadny odbornik, ale vystavba dialnic v SR ma velmi zaujima a radsej citam (casto s uzasom) Vase prispevky ako sa v dialniciach vyznate, klobuk dolu pred Vami. A teraz konecne otazka...Preco sa nedaju razit obidve tunelove rury naraz? Skoda, lebo by sa asi vela casu usetrilo.

P.S. Mozem pisat do fora s diakritikou, alebo musim bez?


Pis ako pocujes alias pis ako chces ... :-) Akurat bez diakritiky niekedy treba davat pozor, aby slovo nenadobudlo iny vyznam, ako ma mat (niekedy sa to stava)
Tunelove rury sa pokial viem razia skoro naraz (vid Sitina), v suvislosti s Borikom zapocul, ze to tiez tak bude - druhu ruru budu razit s nejakym oneskorenim. (tak isto sa tusim razila aj Sitina) Tuto technologiu by mohol vysvelit a zdovodnit niekto povolanejsi :-)
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Odoslaťod magnus » 25. Mar 2007 20:42

V principe je mozne razit aj obe rury uplne naraz, ale musi to byt osetrene v procese modelovania a projekcie. Suvi si to do znacnej miery s technologiou vystavby - trhacie prace, montaz vystuze a betonovanie - tieto veci sa nesmu navzajom "bit", najma ked su obe tunelove rury velmi blizko seba. Jednotlive tunelove rury sa ovplyvnuju, dochadza k prerozdelovaniu napati okolo vyrubu. Preto projektant naprojektoval vystavbu na urcitu priebeh deformacii masivu pocas razenia. A aby sa dodrzali tieto naprojektovane deformacie a aby sa zamedzilo poskodeniu vystrojenia tunela je potrebne dodrziavat i naplanovany sposob clenenia vyrubu.
Pisem len tak narychlo, je toho samozrejme viac a je to zlozitejsie - je to otazka logistiky, bezpecnosti, vyuzitia strojov a ludi na stavbe a podobne. Proste ten casovy odstup ma urcity vyznam.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod Dialniciar » 08. Apr 2007 15:30

Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Nevedko » 12. Apr 2007 09:54



Tu zrejme doslo k omylu. Toto nie su ani aktualne fotky ani fotky z tunela Borik. Tieto linky vedu na 3-5 mesiacov stare fotky z tunelu Lucivna.
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tunely

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.