D1 tunel Branisko

sekcia venovaná tunelom a príslušným stavbám

Moderátor: Moderátori

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod IDV » 07. Mar 2023 19:21

jozin z bazin napísal:
IDV napísal:Tu si pisal tragicka udalost, tak som to pochopil ze by sa prepadol strop tunela. Aku tragicku udalost si mal na mysli? Asi som to zle pochopil


Aha, ja som tvoje prepadne sa pochopil tak, ze sa prepadne vozovka.
U nas sa strop zvycajne zruti :-)

Tragicku udalost som myslel napr. celna zrazka dvoch benzinovych cisterien, po ktorej by ostal tunel tak poskodeny, ze by sa musel kvoli oprave uplne uzavriet na dlhu dobu, alebo by dokonca ostal neopravitelny ...


Jasne no alebo zruti, prepadne zemina/hornina zhora do tunela som myslel.. tak potom to este dlho vydrzi pravdepodobne
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod jozin z bazin » 08. Mar 2023 10:12

Tak to dufajme, ze este nieco vydrzi ;-)

Naposledy som tade isiel pred niekolkymi rokmi, ale uz vtedy posobil ten tunel dost osarpane a "opotrebovany". Oproti tomu napr. Sitina v BA, ktora je sice o 4 roky mladsia, stale posobi ako nedavno otvorena.

Niekde som dokonca zachytil info, ze ked sa robi pravidelna udrzba a v ramci nej sa aj umyva resp. cisti tunel, tak Branisko je suverenne najspinavsi tunel, co tiez neprispieva k jeho zivotnosti.
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Sentilj » 08. Mar 2023 10:42

Ta spinavost ale suvisi zrejme aj s tym, ze tam vetranie nefunguje ako v jednosmernych tuneloch.
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod badger-FB » 12. Mar 2023 17:10

Tak aj Horelica je obojsmerný tunel, ale jeho výhoda je, že je kratší. V Branisku je od spustenia problém s tým, že tam cítiť smrad. Jednoducho tá cirkulácia vzduchu v tuneli je slabá pre jeho dĺžku a to nasávanie vzduchu od portálov a vypúšťanie cez klapky von je evidentne spravené so zlými parametrami, od začiatku prevádzky, ale dostatočnými na udržanie premávky.

Ten tunel je naozaj špinavší, ale to je aj Sitina, kde tiež z roka na rok je zjavne špinavší (zanesenejší). Aj tak čo zachráni je núdzové osvetlenie a vodiace čiary, ktoré tam práve na to sú, lebo tá stavebná šeď alebo od novoty biela na blokoch (inde vo svete) sa logicky zašpinia veľmi rýchlo. Čo viem, tak podstatné je izolovať a chrániť systémy, samotné steny sú vedľajšia záležitosť, ktorá je sekundárna pre napríklad odraz svetla etc.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod metelesku.blesku » 13. Mar 2023 01:42

Horelica, okrem vyššie spomenutého, ide celá do kopca (komínový efekt). Sitinou zas prejde 60.000 áut denne, takže logicky bude zasvinená veľmi rýchlo.
Branisko bol prvý tunel postavený od II.sv.vojny, jediný cestný (Stratenskú 300m dieru nerátam), takže sa na ňom všetci len učili a podľa toho aj vyzerá.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod IDV » 13. Mar 2023 16:54

Ja by som dal hlavne vymenit svetla v Branisku, tie slabe zlte svetla nic moc.. novsie tunely ako Presov maju tusim silnejsie osvetlenie.. Branisko je oproti tomu slabsie sa mi zda
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod 110mat110 » 14. Mar 2023 13:32

Mne naopak slabsie svetlo nevadi, skor mi vadi velky rozostup. Je to peklo hlavne v noci. Z tmy do mihajucich svetielok.
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 399
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Pacho » 14. Mar 2023 16:21

asi tak to mihanie, doslova uspáva, k tomu zadymený tunel , monotónna jazda, proste vražedná kombinácia.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod IDV » 14. Mar 2023 17:49

Aj velky rozostup suhlasim, trebalo by to zmodernizovat
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod badger-FB » 14. Mar 2023 17:53

NDS zatiaľ zmodernizovala len čo musela: lepšie osvetlenie pri portáloch pri nejakých skrinkách a núdzové osvetlenie. Hlavné osvetlenie zatiaľ vraj postačuje.. problém môže byť v tom, že nebude stačiť len výmena svietidiel, ale širšie práce, aby to odpovedalo aj TP 2020 o osvetleniach v tuneloch ( https://www.ssc.sk/files/documents/tech ... 5_2020.pdf ) a elektrickým normám.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod jozin z bazin » 28. Apr 2023 10:07

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila verejnú súťaž na vypracovanie štúdie realizovateľnosti pre 2. profil D1 Beharovce — Branisko.
viewtopic.php?f=35&t=26547
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod IDV » 21. Máj 2023 20:38

Nezvycajna skusenost z Braniska - zacal svietit krizik nad jazdnym pruhom, aj blikat ten semafor, taktiez svetla na stene na boku asi 1 meter od spodu (tam kde su zelene bezne) sa rozosvietili na bielo. Nic sa nedialo tak vsetci sli dalej a potom to prestalo vsetko svietit. Skuska systemu? Alebo chyba?
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod badger-FB » 02. Jún 2023 21:36

To skús smerovať na NDS. Oni zistia na tom stredisku pre monitoring tunelu. Osobne si myslím, že skúšky sa nerobia za premávky. Po správnosti si ísť nemal. To práve pripomína situáciu vjazdu do križovatky, lebo však aj iní išli. (ako je tu ten link na značku o nevchádzaní do priestoru križovatky, keď sa nedá prejsť)
Možno tam bol dôvod, ktorý pominul ...

Ja som takto zažil tunel v Taliansku (na ceste na trajekt), ale tam stáli policajti a výslovne ukazovali, aby sa vchádzalo do tunela a tam potom bola kolóna, čiže čo si o tom myslieť - ako vysvetlenie som dostal odpoveď, že oni regulovali tak, aby sa tam vchádzalo ale pri istom počte neukazovali, aby sa tam vchádzalo. V tuneli nebolo nič zvláštne, žiadne odstavené vozidlo ani nič na pohľad sa nedialo a za tunelom už sa kolóna rozbiehala. Tiež tam nemuseli stáť, stačilo meniť značenia ... sú to ale situácie, ktoré zneistia čo sa má alebo nemá spraviť
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Miro » 03. Jún 2023 08:54

Po správnosti ísť nemal. Ale keby zastavil, čo myslíš, že by urobili tí za ním? Pri najlepšom by ho vytrúbili, pri najhoršom by do neho zo zadu niekto vrazil.

Toto značenie u nás nemá žiadny rešpekt. Tak isto ako napríklad dynamické riadenie rýchlosti na D1 v Bratislave. Kilometer pred stojacou kolónou je 80, ale všetci valia hodne cez 100 a brzdia až keď kolónu uvidia.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod badger-FB » 06. Jún 2023 20:40

Mal zastaviť, dať smerovky. Logicky ďalší za ním spozornie, spraví to isté. Nevidím najmenší dôvod na to riskovať a vchádzať do tunela, na ktorom svietia výstražné znamenia nepokračovať v jazde do neho. Každý má predsa nejaký vnútorný pocit z tunelov. Ja by som zostal za ním, určite by som ho okamžite neobchádzal. A počkal by som pár minút na vývoj. Kto chce, nech ide (tak ako aj inde, kto chce tak ide cez plnú čiaru, ale týmto predsa nemôžem obhajovať seba samého, že tam vletím). Nemôžem súhlasiť s tým postupom, že mám pocit, že do mňa narazia, tak si razím cestu ďalej. To je potom obdoba situácie je nehoda, tak ja nezastavím lebo aj tak neviem dať pomoc. Tu sa dejú situácie a chovanie ľudí, ktoré odporuje nielen zákonom (ktoré platia všade, aj mimo krajinu), ale aj nejakej normálnosti.
A nedá mi. Práca s ľuďmi bola vždy ťažká, alebo ťažšia. Ale po pandémii ľudia na Slovensku vyslovene zhrubli. Možno v rôznych debatách (tým nemyslím len túto tu, ale celkovo aj FB a iné siete) ani nie, každý je akože milý a čo by ako malo byť a aké by malo byť chovanie, ale v skutočnosti je to inak.

Úsek je pod dohľadom. Pracovníci by videli, že sa stojí etc. My sa tu môžeme dohadovať. Ale tu ide o to, že ak tvrdia, že je tech. na pokraji životnosti, kto vie či si to neprepína samé. A aby sme sa raz nedivili aj tomu, že vypukne vnútri požiar, ale systémy to tak nevyhodnotia. A je zbytočné to písať sem, ak by to aj just niekto kompetentný čítal, tak sa nemôže podpísať pod to, že viete čo je to tak, blbne nám to. Alebo to x y prepol omylom. etc. Preto je lepšie mať aj nejaký dôkaz stavu veci a zaslať dotaz priamo a nech sa vyjadria.

To čo popisuješ ďalej a spôsoby porušovania. Ja osobne som aj pri jednaní s vodičom nikdy neuplatňoval pozíciu sily a lebo môžem. Ale pozíciu objasnenia a prihliadal na stav porušenia a chovania vodiča. Samozrejme, občas nejde udeliť 0 a dohovor, ale dá sa udeliť minimum. A je fakt, že keďže absentujú kilometre ciest (áut pribudlo, ciest nie), tak sa viac prihliada na bezpečnosť premávky, než na striktné vyžadovanie typu "nemali ste ani len vkročiť do vyšrafovaného priestoru). Niekto povie, ale mal dobrzdiť, ale ja hovorím, nie už by to nebolo bezpečné dobrzdenie. Proste treba vedieť jazdiť a poznať tie základné predpisy, ktoré prihliadajú na technické vypísanie situácií. Neprípustné je to samozrejme v autoškole :D Ale určite nejde obhájiť jazda na červenú, ani vjazd do tunela, keď sa evidentne nesmie. Práve na toto to tam je inštalované. Človek by dnes chcel všetko okamžite vedieť aj čo sa tam práve stalo. Ale pritom by malo byť postačujúca info, že sa tam nemá vojsť. Keby tam niečo bolo - tak to je nielen že pokuta, ale to je špecifikum, už napríklad sťaženie práce záchranných zložiek v mimoriadnej situácii. Tak mne osobne by stálo za to radšej "zbytočne" pár minút postáť, než riskovať takéto dôsledky. Zo zadu by logicky mala byť znížená rýchlosť cez dynamické riadenie. Pri tomto druhu uvažovania by slabšie povahy nemohli sadnúť za volant.

Čo sa týka posledného dodatku. Ja sa nedivím. Lebo osobne považujem za šikanu, aby bola (a som toho svedkom stále) na diaľnici pre práce až 40tka. A aj tak sa práve nerobí, len niekto neotočil tabuľu. Potom niekde robia zvodidlá, je tam 50tka a nepracuje sa tam a má sa tam ísť 50 namiesto 90. Toto privádza do šialenstva mnohých a ano ten kto ide 50 je vytláčaný z cesty kým nemá maják. Tie znižovania rýchlostí na až 60 na D1-D2 tiež nie sú v súlade so zdravým rozumom. Nie 24/7, keď sa tam nerobí. A zase sa prihliada na nejaké DO 20 a nad tým. Ale tak to oni aj rozmiestňujú. Základný argument je NAD, nie výhradne osobné, ale mal by ísť tak ako káže značenie. Ale nie, nejde 9z10. Toto pritom spôsobuje ďaleko viac nehôd a krízových situácii, táto šikana a zbytočné vynucovanie si obmedzení, ktoré nie sú potrebné. Česť ak prekryjú alebo otočia alebo zhodia tie značky ... a z tohoto máme kolóny a zbytočne tečúce nervy, riskantné manévre predchádzania tých čo idú poctivo a on vždy občas niekto nejde poctivo ale ide výrazne pomalšie, než je na značke uvedené etc. Z tohoto tu sú tie čelné zrážky vo vysokej rýchlosti na rovine. Tam je minimum zdravotných príčin a mikrospánku.

Tá BA a konkrétne Prístavný m. je také špecifikum. Tam naozaj to dobrzďovanie v posledných metroch je nešťastné. Ale väčšina nehôd tam nevzniká z tohoto ale zmenou pruhu a nesústredením sa na jazdu. A denno denne ...
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod ondrejko_t » 07. Jún 2023 10:14

Badger - dynamické riadenie má svoje logické opodstatnenie, nie je to len šikana. to, že tomu vodiči nerozumenú, nie je problém riadenia.
na diaľnici je síce 40tka (zatiaľ som sa s ňou stretol len pri prechádzaní do pruhu v protismere, inak je min 60tka) síce z časti nelogické obmedzenie, ale pri slovenských vodičoch, ktorí si musia obhliadať stavbu, dosť vhodná. mimochodom, tiež je to všetko len pocitový problém, keďže obmedzenie na 1km úseku na 60km/h Ťa v porovnaní s rýchlosťou 120km/h zdrží o 30s. No hrozná strata. Ale keď vidím, ako ľudia "myšičkujú" len pre to, aby boli na najbližšom semafore o 2 autá skôr, zastavuje sa mi rozum.
Inak, tiež nerozumiem, prečo sa značky, keď sa nerobí, neprekryjú, alebo neotočia. na druhej strane viac nerozumiem, prečo sa na podstatných úsekoch nerobí 24/7.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Miro » 07. Jún 2023 16:16

Ja som príspevok IDV rozumel tak, že ten zákaz vjazdu do pruhu (červený krížik) sa rozsvietil, keď už bol v tuneli. Mal zastaviť v tuneli?

A nezmyselná 40ka bola svojho času aj na D1 pri Sverepci. Bolo to zjavne kvôli tomu, že sa od pumpy Slovnaft vchádzalo priamo do pravého pruhu. Chápal by som tam zníženie na 80, ale 40? A v oboch pruhoch? Koľko myslíš, že tam všetci jazdili?
https://goo.gl/maps/XbxYjKgSzsiiuRSr8
Potom majú mať obmedzenia rýchlosti nejaký rešpekt?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod badger-FB » 07. Jún 2023 20:24

Dynamické riadenie som myslel pred prípadným tunelom. Mnou opisované postupné zníženie MPR sa týka iného.
Je možné, že sme sa nepochopili úplne presne (ondrejko, Miro, IDV).
Všeobecne ja rozumiem časovým stratám. ;) Mňa netreba presviedčať, to naozaj nie. Ja len že pri povedzme 300 km ceste raz týždenne naprieč hlavné ťahy sever/juh, dokážem porozumieť chovaniu vodičov pri niektorých situáciách versus neschopnosť kompetentných robiť len potrebné a nešikanovať, z čoho to vychádza potom naspäť na nehodovosť. Čiže to čo sa predvádza kompetentnými vo výsledku zvyšuje kolízie a nehody.
Podľa toho ako som to pochopil ja, tak som reagoval. A to zopakujem len ten základ, ak vidím červený krížik alebo na semafore, tak do tunela určite nevojdem. Urobím patričné opatrenia ako keby to bolo aj na inom úseku.
Ak už v tuneli som a som na dosah nehody, ok veď nemusí horieť, tak aj keď netreba dať už pomoc, tak sa postavím na kraj a čakám. (prípadná pomoc, prípadné hasenie, prípadne ohlásenie toho čo sa deje ak som prvý, vypnem motor, smerovky etc.) - píšem to preto, lebo žiadne cúvanie a otáčanie autom.
Netreba panikáriť, len treba byť zorientovaný, na to je dobré vnímať tie nápisy na stenách čo kam, ktorým smerom je. Od hasičov viem, že sa môže zorientovaný vodič alebo teda aj posádka snažiť o uhasenie malého požiaru, ale nie väčšieho. Určite sa nespoliehať na predpisy, kde v ktorom výklenku je aký prístroj a čo stihnem, nestihnem urobiť, keď sa na to necítim. (hrozí priotrávenie dymom)
A hlavne stáť na kraji so smerovkami, aby mohli prejsť záchranné zložky.

V tuneli sa nezastavuje, ak nie je na vozidle technická prekážka, ktorá bráni ďalšej jazde. Ak tam nie je kolóna - nehoda - tak by som pokračoval v snahe opustiť ho a o to viac sledovať nápisy na stenách čo je kde ktorým smerom. Lebo práve zastavenie vozidla je spúšťačom zastavenia vjazdu do tunelu. Tak sú tie novodobé systémy nastavené. Môže operátor vyhodnotiť, ak zastavíš v núdzovom priestore, že o.k. ide sa ďalej a zase svieti zelená. Kto je v tuneli, by mal jednoducho vyjsť (ak necítiš dym etc. to čo som vymenoval). Ale kto je pred tunelom, tak nesmie do neho už vojsť.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod IDV » 08. Jún 2023 05:44

Pre upresnenie, uz som bol vnutri tunela ked sa to rozsvietilo. Tak okolo polovice dlzky plus minus, napadlo ma aj ci za mnou sa nieco nestalo, vsetci sme pokracovali dalej a potom to prestalo svietit. Jasne ze by som nevosiel do tunela ak by svietil zakaz nie som samovrah :D kludne by tam mohla byt havaria, poziar atd a uviazol by som tam len
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod ondrejko_t » 08. Jún 2023 08:05

ja len dodám, že v každom tuneli sa dá naladiť rádio, pred tunelom by mala byť značka informujúca o rádiu (tuším štandardne rádio slovensko), v ktorom by sa, v prípade technického problému v tuneli malo spustiť hlásenie z riadenia tunela.
myslel som si, že je to bežná štandardná znalosť, ale po tom, čo o tom skoro nikto v okolí nevedel, som na tento predpoklad kapituloval...
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod cargobull » 08. Jún 2023 12:23

Obrázok používateľa
cargobull
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 294
Obrázky: 75
Založený: 05. Aug 2010 18:42

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod Pacho » 08. Jún 2023 14:54

IDV napísal:Pre upresnenie, uz som bol vnutri tunela ked sa to rozsvietilo. Tak okolo polovice dlzky plus minus, napadlo ma aj ci za mnou sa nieco nestalo, vsetci sme pokracovali dalej a potom to prestalo svietit. Jasne ze by som nevosiel do tunela ak by svietil zakaz nie som samovrah :D kludne by tam mohla byt havaria, poziar atd a uviazol by som tam len


no poviem pravdu, keby sa to mne stalo, tiež by som asi nevedel čo robiť, čo je lepšie. Zrejme by som tiež pokračoval ďalej so zvýšenou opatrnosťou. Okamžité zastavenie, tiež nie je dobré riešenie, ostaní to nemusia správne pochopiť, začnú ťa obchádzať a už bude problém. Vo všeobecnosti na Sk je veľmí nízke povedomie o bezpečnosti. Napr. vytváranie bezpečnostnej uličky je len z ríši snov, a skoro nikto ju neuplatňuje. Neviem či u nás je tento predpis už schváleny, ale bez ohľdu na prejazd záchranných zložiek treba myslieť stále, aj npr. a pri bežnom zastavení na semaforoch , v prvom pruhu sa odstaviť na kraj a vľavo, zasa naopak. Bohu žiaľ, keď toto človek spraví, ostaný to považujú za znak že ma musia obehnuť, proste divočina.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod badger-FB » 10. Jún 2023 21:11

Rádio som neuviedol, lebo to je samozrejmá vec, ale ja som z uvedeného textu vyrozumel, že sa to stalo "zrazu", tak tam je jedno keď človek nevie čo má robiť, či to je pri vstupe do tunela alebo už v ňom. Informácie sa do dopravného spravodajstva v prípade mimoriadnej situácie vedia dostať v minútach, čiže ale pár treba čakať. A samozrejme nemať vyblokované dopravné spravodajstvo. No a pri pár minútach je to voči pocitu už pol minúta je veľa.

Branisko je ešte o to v nevýhode, že je obojsmerný. Tam duplom bez príčiny nezastavovať zbytočne. Všetky situácie sú náročné ...

* ak má niekto defekt, jasná rada je nepokračovať v jazde, ale s defektom sa dajú prejsť nejaké metre (aj stovky) a aspoň nejaký záliv (všeobecne v tuneloch), lebo v jazdnom pruhu je to najhoršie - v jednosmernom tuneli dobre ok ... a v obojsmernom je to prieser
* ak cíti niekto spalinu a nejde to zvonka (vetranie), tak platí to isté čo pri defekte, ale pri horiacich kábloch je to otázka 2 minút a auto vzbĺkne, horiacich áut je dosť, je to určite častejšia príčina než by sa mohlo zdať (ostatne vek áut a dlhšie jazdy, hlavne v lete, dávajú zabrať a + technický stav vozidiel)
* vodičovi môže prísť úzko (zdravotná pričína), ...

Pri detekcii problému sa zatvára premávka, kým sa nezistí príčina alebo nevyhodnotí stav. Vyhodnotiť sa dá rýchlo, ak vodič alebo posádka vozidla spolupracuje a nahlási aký je problém.

V obojsmernom tuneli je problém s bezpečným obídením. Častejší problém je to v Horelici, než v Branisku. Najväčšie problémy sú ale aj tak v jednosmernej Sitine ... kvôli charakteru tunelu, je plnší áut skoro stále, sa pristupuje k uzávere z bezp. dôvodov.

Väčšina uzávierok, ktoré boli doteraz, tak boli "zbytočné" a čisto preventívne. V tuneloch sa na bezpečnosť dbá najviac zo všetkých objektov na cestnej sieti, tak možno preto.

A vodič sa nesmie otáčať, komplikuje tým premávku. Ak aj nepríde v Branisku ku zrážke, tak naraz sa otočiť nedá a protismer musí zastaviť a od tej sekundy zastavujú ďalší a toto sú presne kolízne situácie v najhoršom mieste na ceste. Potom je to o zákaze vjazdu, asistencia zložiek, vypratanie tých čo tam sú, umožnenie prejazdu pre tých čo nemajú na výber a medzitým všetci ostatní idú cez horský priechod.

Tunel sa môže uzatvoriť aj pri nestíhajúcej ventilácii. Čo sú ďalšie komplikácie na cestnej sieti a majú od toho rozličné merače. Takisto sa zatvára, keď je súvislá kolóna a zase hlavne kvôli ovzdušiu. Menej častá jeako príčina nejakej nehody, skoro vždy je to pre tieto problémy + pokazené vozidlá a nutnosť zásahu nejakej asistencie, ktorá logicky obmedzí premávku. Kým sa nezlepší ovzdušie, tak je uzatvorený prejazd a vodiči nemuseli nič postrehnúť pri prejazde a tí pred tunelom nemuseli vidieť žiadne zložky a takto sa to do hlásenia často nedostane aj s takouto príčinou. Všeobecne sa povie z technických príčin. Málokedy sa špecifikuje, že z dôvodu vysokých nameraných hodnôt nejakých látok.

Mali by si to ľudia viac vštiepiť niektoré zásady.. BECEP by mal robiť nejaké videá a mali by chodiť v TV. Čo kedy ako robiť. :) Tunelov pribúda ...

čo sa záchranných uličiek týka, najťažšie je pre našinca (zo štatistiky) pochopiť na viacpruhových (viac ako 1+1) križovatkách ako sa radiť :roll: po celej krajine, možno preto potom štatisticky je najviac nehôd práve na nich, s vozidlami s právom v prednosti jazde
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod andel011 » 12. Jún 2023 06:22

andel011
diskutujúci
 
Príspevky: 89
Založený: 24. Feb 2017 11:26

Re: D1 tunel Branisko

Odoslaťod ondrejko_t » 15. Jún 2023 14:37

Pacho napísal:... ale bez ohľdu na prejazd záchranných zložiek treba myslieť stále, aj npr. a pri bežnom zastavení na semaforoch , v prvom pruhu sa odstaviť na kraj a vľavo, zasa naopak. Bohu žiaľ, keď toto človek spraví, ostaný to považujú za znak že ma musia obehnuť, proste divočina.


ja sa vždy smejem, keď schádzam z diaľnice - poprad východ a prilepím sa na svetelnej k ľavej krajnici, lebo však pokračujem vľavo, tak poniektorí to pochopia tak, že v tom jednom pruhu sa môžu postaviť vedľa mňa, lebo však vojdú :D
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tunely

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 30 hostí.