Ad: Drahý severný omyl - Fórum čitateľov

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Ad: Drahý severný omyl - Fórum čitateľov

Odoslaťod wazari » 22. Dec 2005 11:45

Fórum čitateľov

(22.12.2005; Sme; s. 16; ‑)

Ad: Drahý severný omyl (21. 12.)

Mám pocit, že pani Bombová vidí zmysel diaľnice len v spojení miest Bratislava‑Košice. Vychádzam z toho, že uvádza "motoristi počas víkendu zvolili na trasu Bratislava‑Košice pohodovú maďarskú diaľnicu". Úplne ignoruje mestá ako Prešov, Poprad, Martin, Žilina, Trenčín.

Myslím, že na spojenie našich najväčších miest nemožno hľadieť cez cenu stavby ako takej, ale jedine cez cenu "absolútnu". Historicky je na Považí v Turci až po Liptov sústredený priemysel, pokračujúc Tatrami ako turistickým centrom, a ďalej. Bez severnej diaľnice by odtiaľ priemysel odišiel pre súčasnú politiku závodov "just in time", turisti by neprišli a mali by sme taký istý, ak nie väčší problém s nezamestnanosťou, ako na juhu stredného a východného Slovenska. Ak by výpadok v štátnom rozpočte, ktorý by nastal, bola ochotná zaplatiť Misia 21, nemám ďalšie argumenty.

Samozrejme, že rýchlostnú komunikáciu treba ako soľ aj južným ťahom, ale v žiadnom prípade nie za cenu súčasného statusu na severe. Nech si pani Bombová dobre prezrie mapky úmrtnosti a vyťaženosti na cestách. Myslím, že cenu diaľnice nemožno porovnať s cenou ľudského života a súčasnú situáciu treba riešiť tam, kde je najkritickejšia.

Z uvedeného článku mi nie je jasné, či autorka skúsila severnú trasu a či videla tie súvislé rady vozidiel bez možnosti obehnúť pomalý kamión. Ak chce, nech pokojne využíva maďarskú trasu, ale mám čudný pocit, že diaľnica tu je pre celé Slovensko a nielen pre spojenie Bratislavy s Košicami. Sme tu aj my "iní".

JOZEF ADAMOVSKÝ, Košice
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Naspäť na 2005

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.