Novela zákona o cestnej premávke

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Pacho » 02. Jan 2011 11:34

Stonag, v podstate s tebou súhlasím. No nepoznám prípad, že by sa aj napriek tomu, že prominenta chytia policajti, z toho nevykrútil. (poslanci, labuda, skrucany.....akurat hric sa už nevykrútil)
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 02. Jan 2011 11:50

Automat moze zabezpecit 24 hodinovu kontrolu na miestach kde "sa zvykne" jazdit na cervenu a priestupok jednoznacne zaznamena. Policajti tam mozu byt len niekolko hodin a mozu sa pokusit si priestupok vymysliet, pripadne sa nechat uplatit. Takze urcite su nahraditelni :) Podobne je to s meranim rychlosti, len treba vybrat take miesto, kde nie je rychlost nezmyselne obmedzena.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 02. Jan 2011 21:08

Výsledok toho bude že automat bude dokumentovať priestupok (ale nie priestupcu) pritom aj teraz vieme zistiť že úsekom X jazdí 50% vodičov rýchlejšie. Akurát že policajti sa z terénu kde pri kontrole rýchlosti mohli preveriť aj hľadané osoby, alkohol, drogy, kradnuté vozidlo (hoci to nerobia ani teraz) a podobne presunú do kancelárií vypisovať šeky.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 09. Jan 2011 15:16

viewtopic.php?f=35&t=14811

Už aj oficiálni predstavitelia priznávajú že najväčším problémom vzniku smrteľných nehôd je alkohol. A ten automatický radar nezistí. A čím menej hliadok tým väčšia odvaha podgurážených osôb sadnúť za volant.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 09. Jan 2011 16:15

ani klasicky radar s policajtom nezisti opiteho vodica, ked ten neprekracuje rychlost
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 09. Jan 2011 16:32

nechytaj ma za slovíčka prosím, ak merajú za jazdy z auta môžu zistiť podozrivú jazdu, a keď niekoho len zastavia môžu mu dať fúkať ak nie je evidentné že "požil". To automat nedokáže.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 09. Jan 2011 16:38

Kto tvrdi ze teraz bude menej policajtov? Mozu robit to co doteraz a tak casto ako doteraz, ale ako doplnok bude mozne merat rychlost a ine priestupky aj automaticky.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 09. Jan 2011 22:06

Aj tu na fóre boli také "šumy" aj v tlači sa spomínalo že policajtov na cestách ubúda. Ja v princípe nie som proti stacionárnym radarom najmä pri školách a pri kritických prechodoch pre chodcov, ide mi o to aby sa z policajtov nestali úradníci ktorí budú obálkovať fotky z automatov, vypisovať šeky a riešiť ich v správnom konaní v kanceláriách.
Už bolo dávno dokázané že správa o policajnej hliadke na nejakom úseku dokáže "umravniť" oveľa viac vodičov ako radar schovaný za stromami a teda aj viac prospieva bezpečnosti.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 10. Jan 2011 01:23

Stanog podla mna sprava o policajnej hliadke dokaze umravnit vodicov len tam kde meraju. Az prejdes ten "chulostivy usek" to zase presvihujes limity. Ale ked nevies kde je radar a kedy mera, tak to je uz stazena situacia pre vodicov. Zalezi tiez kde tie automaticke radary nainstaluju a hlavne ako dlho budu na tom mieste, lebo po case aj to vodici zistia.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomas PO » 12. Jan 2011 13:55

Lipsicometer za pevne pokuty je uz na svete, uploadol som ho: gallery/image_page.php?album_id=67&image_id=9771
Inak, stano aj jano, obaja mate pravdu. Vsetko ma vyhody aj nevyhody. Automaticke meranie treba, ale treba ho aj vediet ako a kde pouzivat.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 31. Jan 2011 19:26

Lipšic zvažuje, že noví vodiči by rok jazdili len so skúsenými:

viewforum.php?f=35

Podla mna velmi dobry napad. Pani, neviem kedy ste vy robili vodicak, ale ja som ho robil v roku 2006 a dnes je situacia na cestach taka, ze za tych 30 ci kolko jazd sa clovek nema sancu naucit plnohodnotne soferovat. Ale na druhej strane sa neda prilis zvysit povinny pocet jazd, lebo by sa tym kurzy velmi predrazili. Preto je dobre nechat cloveku rok, nech sa otuka pod dozorom skusenejsieho, ale zaroven neminie cely majetok na kondicne jazdy. V clanku sa sice nepise, co bude po tom roku nasledovat, ale urcite by malo nasledovat preskusanie, ktore preskusa schopnost riesit realne situacie v hustej premavke (idealne najblizsie krajske mesto), a nie len to, ci viem prejst cez jednu svetelnu krizovatku a zaparkovat pred panelakom.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod dragon » 31. Jan 2011 19:31

Ja myslim ze znovuzavedenie skusobnej doby 2 roky by znacne pomohlo
dragon
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 462
Obrázky: 0
Založený: 29. Jan 2007 13:49

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod eucitizen » 31. Jan 2011 19:36

Mozno by bolo lepsie ze by zaviedli ze mladi vodici by uz od 16ch ci 17ch by sa ucili soferovat s niekym skusenym, ale vodicak by dostali az keby mali 18. Take nieco uz funguje vo Francuzku.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 31. Jan 2011 19:39

dragon napísal:Ja myslim ze znovuzavedenie skusobnej doby 2 roky by znacne pomohlo


Nemyslim ze by to nieco vyriesilo. Ked mlady nema rozum a niekoho zabije, uz nie je dolezite, aky postih od dopravnej policie za to dostane
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Andrej » 31. Jan 2011 19:46

i15, plny suhlas. Ja som robil vodicak 2004 a vtedy bolo povinnych dokonca len 15 jazd (netusim, ako to je dnes). Dodnes nechapem, ako mohli niektori ludia v tej dobe dostat vodicak za ich chabu jazdu.
Osobne si myslim, ze treba najazdit minimalne 1-2000 km, ako najnizsia mozna hranica vodica predtym, ako zacne jazdit v premavke sam.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod eucitizen » 31. Jan 2011 19:51

V Taliansku ked sa robi vodiciak tak dostanes takzvany ruzovy papier ktory ti povoli sa ucit jazdit na aute ale musis mat vedla seba skuseneho spolujazdca, co ma vodicak aspon 10 rokov. Takto som sa aj ja ucil. Jasne ze som robil aj jazdy v autoskole, ale najviac som sa naucil ked som jazdil na cestach s mamou alebo s otcom pri sebe.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 31. Jan 2011 19:55

myslim ze aj v US sa mozu ucit jazdit na sukromnom aute, ale potom skuska vyzera tak, ze clovek vyleti aj za nepozretie sa cez rameno pri zmene pruhu
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod dragon » 31. Jan 2011 19:57

u nas v rodine mam napr. vodicak len ja a neviem teda ako by som sa ucil tymto sposobom, ked nikto "skuseny sofer" nie je nablizku
dragon
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 462
Obrázky: 0
Založený: 29. Jan 2007 13:49

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 31. Jan 2011 20:03

u kamarata, alebo keby nebol ziaden ochotny, tak by zostali len tie kondicne jazdy. Stale lepsie, ako keby museli vsetci povinne platit za isty pocet jazd navsye
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomas PO » 31. Jan 2011 20:04

i15, jednoznacny suhlas. S autoskolami treba nieco robit. A cim skor. Su predsa nove pravidla, nove znacky, veci sa velmi rychlo menia a autoskoly nereaguju.
A co sa tyka skusobnej doby, ta uz nie je???
Ja som urobil vodicak v r.2000 a uz vtedy som velmi vnimal krizovatky, sposob jazdy, poznal predpisy, atd, takze mi stacilo zlepsit narabanie so spojkou a uz si dovolim povedat som soferoval dobre. Mimo mesta este pomalsie, bezpecnejsie, ale ked som spoznal cesty po niekolkonasobnom prejazde, zlepsilo sa aj to.
A teraz po 10 rokoch skusenosti som v madarsku na ceste na dovolenku do HR za BP narazil v lavom pruhu do kolony :S. Sekunda nepozornosti, sekunda. Iba slaby tukes, ale chladic v prdeli...
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod ELZ » 31. Jan 2011 21:23

Opatrenie o nicom ... ak si niekto v 18-stich urobi vodicak do zasoby, precka rozne lehoty a neviem co este a potom zacne jazdit - bude jazdit lepsie ako cerstvy vodic, co prave vysiel z autoskoly? Nie, nebude - akurat je tam rozdiel, ze ma vodicak dlhsie a podla zakona je "skuseny". Cize opatrenie ako take je len byrokraticke a je vlastne o tom, ze nikto nebude mat cas stale jazdit so svojim synom a tym padom sa obmedzi jazdenie cerstvych vodicov - ale pricinu - riskantna jazda/zla technika jazdy neskusenych vodicov - neriesi. A to este chcem vidiet, ked si niekto urobi vodicak v pokrocilom veku, zije sam, potrebuje to kvoli zamestnaniu, kde sa vyzaduje samostatnost - kto mu bude robit dohlad v skusobnej dobe?

Takze namiesto toho aby sa riesili skutocne priciny (alkohol za volantom u mladych vodicov) sa navrhuje taketo nezmyselne riesenie.
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 31. Jan 2011 21:34

No ja by som chcel vidiet zamestnavatela, ktory zveri auto 40 rocnemu cloveku s mesacnym vodicakom bez skusenosti. A k tomu co pises za zaciatku: preto je dolezite, aby po rocnej skusobnej dobe nasledovalo preskusanie, aby mal clovek motivaciu zdokonalit sa.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 31. Jan 2011 23:25

Moj syn je prave v " obdoby" robenia vodicaku takze postup ma takyto;
Na "Motor vehicle"[nieco ako dopr. ispektorat] bol vyplnit osobne udaje. Dostal malu motor. knizocku. Nastudoval si ju, dohodol si termin na test. Zaplatil 80 $ a urobyl test. Ma permit. Jazdi jedine v pritomnosti rodicov. Medzi tym musi apsolvovat v autoskole nauku 5 hodin-prednasky, videa. 40 $. Odjazdit mu treba 50 hod. pod dozorom, z toho 20 v taskom trafiku. Potom podpisem sa pod vyplnene tlacivo ze to apsolvoval. Mnimalne po 6 mesiacoch si moze dohodnut z inspektorom jazdu-test. Su velmi prisny. To je tak asi vsetko.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod ELZ » 01. Feb 2011 14:25

i15 napísal:No ja by som chcel vidiet zamestnavatela, ktory zveri auto 40 rocnemu cloveku s mesacnym vodicakom bez skusenosti. A k tomu co pises za zaciatku: preto je dolezite, aby po rocnej skusobnej dobe nasledovalo preskusanie, aby mal clovek motivaciu zdokonalit sa.


A preco by nezveril? B-cko sa dnes uz berie ako samozrejmost a nikde som nevidel - prijmem cloveka s B-ckom napr. s 3 rocnou praxou resp. najazdnenymi napr. 50 000km
Tak to mozme hovorit o tom, ze na preskusanie mozu ist vsetci .. vsak sa hovori uz o vodicakoch na dobu urcitu. A preco by cerstvi vodici a stari vlci mali mat rozne doby na preskusanie?

Co sa tyka toho US - ako to citam a chapem - nauc sa jazdit pod dozorom a prid na vyskusanie ~ u nas obdoba autoskoly. Lipsicov navrh ide ale dalej - ak si uz bol vyskusany, neverime ti, budes jazdit pod dozorom.
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 01. Feb 2011 16:08

Trosku doplnim. Pripravit sa na zaverecnu jazdu-test mozes aj cez miestnu autoskolu, tam kde treba apsolvovat 5 h. nauku, ale musis si to platit. Tou cestou idu ti ktori nemaju inu moznost.
A za dalsie, aj ked mladi ludia maju odjazdene 50h. aj tak potom blbnu a vyrabaju taske havarie.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 26 hostí.