Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 18. Jún 2019 10:30

StVO napísal:
racto napísal:Ochranný pruh a cyklokoridor majú úplne iné funkcie.
Presne tak. Ochranný pruh slúži na ochranu cyklistov a cyklokoridor na ich zabíjanie.



racto napísal:Cyklokoridor už z názvu to je jasné. On len navádza cyklistu naprikad cez zložité križovatky.

A sme doma. Vo všeobecnosti by žiaden účastník cestnej premávky nemal byť vystavovaný zbytočne zložitým situáciám, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné, avšak zraniteľní účastníci cestnej premávky nesmú byť do takýchto situácií navádzaní NIKDY. Ak je križovatka zložitá, majú byť cyklisti vedení pokiaľ možno mimo nej. Ak je už absolútne nevyhnutné, aby boli cez takú križovatku vedení po vozovke, tak potom jedine po riadne vyznačených a farebne jasne odlíšených plnohodnotných cyklopruhoch, čím sa tá situácia mení zo zložitej na jasnú a prehľadnú. A nie cez nejaké voľne pohodené piktogramy na vozovke, ktoré prehľadnosť skôr ešte zhoršia. Čím je povedané všetko o zmysluplnosti seržantov.

Drahý priateľu, bolo by celkom fajn, keby si si predtým, než niečo napíšeš, najprv poriadne prečítal text, pokiaľ možno s pochopením. Pretože 20 rokov v tejto krajine cyklisti žiadajú zavedenie ochranných pruhov tam, kde priestorové obmedzenia neumožňujú zriadenie riadneho cyklopruhu, 15 rokov je to už zavedené v norme, ale do praxe sa to nikdy nedostalo, lebo to policajti odmietali zaviesť do legislatívy. A keď ich konečne niekto presvedčí, že už by fakt bolo načase, tak to komentuješ rečami a víťazstve debility, prípadne o návrate do roku 2000 a nepravdivých kecov o vypustení všetkých značiek pre cyklistov ako toť nedávno na cykloplatforme. Dosť smutné.


1- Tak chlape ty nevieš čo rozpravaš. Kde máš štatistiky koľko zahynulo cyklistov kvoli cyklokoridorom. Však najprv si pozri fakty a potom toto píš.
2- Ano jednoznačne debilita, lebo len debil môže tvrdiť že cyklokoridor je na zabíjanie. Asi taký čo v živote nebol v okolitých krajinách, nepozná technickú legislatívu v zahraničí a na bicykli nikdy nebol v zahraničí.
3- A áno dlho sme bojovali za ochranný pruh, neraz sme boli na PPZ aby sa to podarilo, ale nie za daľšie obmedzovanie cyklistov.
4- Keby si mal gule tak toto napišeš aj do cykloplatformy ale to neurobíš lebo vieš že tam by ťa zlynčovali a nemaš argumenty.
5- Vyhláška nás jednoznačne vracia do roku 2000, kde neboli žiadne prvky bezpečnosti pre cyklistov, tak ako to bude teraz. A ano je to smutné keď ľudia čo nikdy neriešili cyklistickú dopravu sa pasujú do kategórie odborníkov a presviedčajú všetkých o svojej pravde
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 18. Jún 2019 10:47

StVO napísal:
Ike napísal:A inak tiež by sme mohli poľaviť pri tom kriklavom pozadí, lebo už nastala taká inflácia krikľavých značiek, že zachvíľu bude krikľavé aj značky označujúce parkovisko alebo odpočívadlo.

Parkovisko s citrónovým lemom som už videl...

Inak je to dobré vodítko. Ak je značka na citrónoch, vieš, že je to nepodstatná kravina, ktorú môžeš bezpečne ignorovať. :) Proste ekvivalent PÍSANIA PRÍSPEVKOV VEĹKÝMI PÍSMENAMI v diskusiách - kto nemá čo povedať, ten kričí.

Na jednu vec mi ale nikto nevie odpovedať. Podľa čoho sa certifikuje táto zvrhlosť, keď norma žltozelenú farbu jednoducho nepozná? (norma je európska) Inými slovami, všetky takéto značky sú v rozpore s normou, takže nemôžu mať platný CE certifikát a preto nesmú byť uvádzané na trh. No ale oni ho majú a to je pre mňa záhada.

Čiže tieto značky môžeme chápať že neplatia?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 18. Jún 2019 12:37

racto napísal:1- Tak chlape ty nevieš čo rozpravaš. Kde máš štatistiky koľko zahynulo cyklistov kvoli cyklokoridorom. Však najprv si pozri fakty a potom toto píš.
2- Ano jednoznačne debilita, lebo len debil môže tvrdiť že cyklokoridor je na zabíjanie. Asi taký čo v živote nebol v okolitých krajinách, nepozná technickú legislatívu v zahraničí a na bicykli nikdy nebol v zahraničí.
3- A áno dlho sme bojovali za ochranný pruh, neraz sme boli na PPZ aby sa to podarilo, ale nie za daľšie obmedzovanie cyklistov.
4- Keby si mal gule tak toto napišeš aj do cykloplatformy ale to neurobíš lebo vieš že tam by ťa zlynčovali a nemaš argumenty.
5- Vyhláška nás jednoznačne vracia do roku 2000, kde neboli žiadne prvky bezpečnosti pre cyklistov, tak ako to bude teraz. A ano je to smutné keď ľudia čo nikdy neriešili cyklistickú dopravu sa pasujú do kategórie odborníkov a presviedčajú všetkých o svojej pravde


Ak si odmyslime CR, ake zahranicie mas konkretne na mysli? Lebo napr. v pramenoch TP 085 su uvedene akurat tak vselijake obrazky a blogy z netu, ale ziadna tech. legislativa inej krajiny (samozrejme okrem CR).
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 18. Jún 2019 12:42

StVO napísal:
Hank napísal:a povinnost vytvarat zachranarsku ulicku sa okrem dialnic rozsirila aj na smerovo rozdelene cesty mimo obce.

Čiže napríklad tu: https://www.google.sk/maps/@48.7520995, ... 312!8i6656
Alebo tu: https://www.google.sk/maps/@48.5967564, ... 312!8i6656

Byť pápežskejší ako pápež, v tom sme boli na Slovensku vždy majstri sveta.


Tym co myslis?
Sobald Fahrzeuge auf Autobahnen sowie auf Außerortsstraßen mit mindestens zwei Fahrstreifen für eine Richtung mit Schrittgeschwindigkeit fahren oder sich die Fahrzeuge im Stillstand befinden, müssen diese Fahrzeuge für die Durchfahrt von Polizei- und Hilfsfahrzeugen zwischen dem äußerst linken und dem unmittelbar rechts daneben liegenden Fahrstreifen für eine Richtung eine freie Gasse bilden.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 18. Jún 2019 17:41

a niekde maju aj pekne napomocne tabulky ako sa to ma robit ;) https://www.google.at/maps/@48.1581416, ... 312!8i6656

neviem co ti na tom vadi ze aj na stvorprudovkach sa to ma robit..
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 19. Jún 2019 07:42

A prečo nie aj na obojsmerných dvojpruhových cestách?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod garip » 19. Jún 2019 09:44

Vlados napísal:
StVO napísal:
Ike napísal:A inak tiež by sme mohli poľaviť pri tom kriklavom pozadí, lebo už nastala taká inflácia krikľavých značiek, že zachvíľu bude krikľavé aj značky označujúce parkovisko alebo odpočívadlo.

Parkovisko s citrónovým lemom som už videl...

Inak je to dobré vodítko. Ak je značka na citrónoch, vieš, že je to nepodstatná kravina, ktorú môžeš bezpečne ignorovať. :) Proste ekvivalent PÍSANIA PRÍSPEVKOV VEĹKÝMI PÍSMENAMI v diskusiách - kto nemá čo povedať, ten kričí.

Na jednu vec mi ale nikto nevie odpovedať. Podľa čoho sa certifikuje táto zvrhlosť, keď norma žltozelenú farbu jednoducho nepozná? (norma je európska) Inými slovami, všetky takéto značky sú v rozpore s normou, takže nemôžu mať platný CE certifikát a preto nesmú byť uvádzané na trh. No ale oni ho majú a to je pre mňa záhada.

Čiže tieto značky môžeme chápať že neplatia?

preco by nemali platit? tym zltozelenym podkladom chceli len zvysit pozornost na danu znacku.
garip
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 669
Obrázky: 210
Založený: 05. Nov 2012 10:44

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 19. Jún 2019 10:11

ak sú v rozpore z normou tak zákonite nemôžu platiť.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 19. Jún 2019 10:20

Lenže ako má vodič rozpoznať, či značka platí, alebo nie, keď je povinný ovládať iba zákon a vyhlášku, normu nie
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 19. Jún 2019 12:45

racto napísal:1- Tak chlape ty nevieš čo rozpravaš. Kde máš štatistiky koľko zahynulo cyklistov kvoli cyklokoridorom. Však najprv si pozri fakty a potom toto píš.
2- Ano jednoznačne debilita, lebo len debil môže tvrdiť že cyklokoridor je na zabíjanie. Asi taký čo v živote nebol v okolitých krajinách, nepozná technickú legislatívu v zahraničí a na bicykli nikdy nebol v zahraničí.
3- A áno dlho sme bojovali za ochranný pruh, neraz sme boli na PPZ aby sa to podarilo, ale nie za daľšie obmedzovanie cyklistov.
4- Keby si mal gule tak toto napišeš aj do cykloplatformy ale to neurobíš lebo vieš že tam by ťa zlynčovali a nemaš argumenty.
5- Vyhláška nás jednoznačne vracia do roku 2000, kde neboli žiadne prvky bezpečnosti pre cyklistov, tak ako to bude teraz. A ano je to smutné keď ľudia čo nikdy neriešili cyklistickú dopravu sa pasujú do kategórie odborníkov a presviedčajú všetkých o svojej pravde

Tvoja argumentácia je priam excelentná. Najprv nazveš debilom Hanka, potom mňa. Ak si takto argumentoval aj na PPZ, tak sa vôbec nečudujem, že si ten ochranný pruh nevedel 20 rokov presadiť. Mimochodom, v prípade Hanka zrejme netušíš, koho urážaš. Mne to príde, ako keby niekto z MFK Zvolen hovoril o Messim, že nevie hrať futbal.

Ale k veci. Oháňaš za zahraničnými smernicami, tak daj do placu nejaké, kde sa spomínajú Tvoji obľúbení seržanti a obdobné 3,14-čoviny. Len nie prosím Ťa zo štátov ako Burkina Faso alebo Česká republika, ale z nejakej civilizovanej krajiny. Na rozdiel od Teba som roky robil v Nemecku, takže vcelku dôverne poznám tamojšie predpisy, a mám tam na bicykli najazdené určite rádovo viac ako Ty – predsa len, denné jazdenie je niečo iné ako cyklovýlety. A keďže som robil v NRW, tak mám isté skúsenosti aj s Holandskom. A teraz v dobrom – ak sa chceš niečo dozvedieť o modernom chápaní cyklistickej infraštruktúry, ktoré je podložené desaťročiami skúsenosti a výskumu (na rozdiel od československej „školy“ založenej na dojmoch a poverách), tak Ti odporúčam investovať do seba pár sto eur a poriadne si preštudovať:

Na plné porozumenie budeš potrebovať aj ďalšie referencované smernice, napr. RIN 2008, RAL 2012, RASt 2006 a RiLSA 2015, linky sú priamo na vyššie uvedenej stránke. A potom sa môžeme ďalej baviť o tejto problematike. Byť zapáleným pre vec a sledovať, čo je kde ako urobené, je síce pekná vec, ale úplne iná vec je naozaj rozumieť súvislostiam - to sa bez znalosti predpisov a literatúry proste nedá.

Pokiaľ ide o novú vyhlášku, odporúčam si ju naozaj prečítať, nie iba kukať na obrázky. Reálne odtiaľ boli vyhodení len tí seržanti a duplicity typu smerová šípka pre cyklistov apod. (plus policajti nakoniec škrtli novo navrhovanú značku Cyklistická cesta, lebo vraj je podľa nich zbytočná – čo už, nedá sa presadiť úplne všetko). A hlavne je tam univerzálna informačná tabuľa podľa § 11 ods. 3, na ktorú môžeš umiestniť prevádzkovú informáciu, pre ktorú neexistuje explicitná značka – povedzme napríklad informáciu o odporúčanom nepriamom odbočení doľava. Pretože práve to výslovné vymenúvanie a vyobrazovanie všetkých iks rôznych značiek, na ktoré sa v 8/2009 and before myslelo, viedlo k tomu, že sa potom bez zmeny vyhlášky nedala na cestu umiestniť iks plus prvá, na ktorú sa nemyslelo a nebola vo vyhláške explicitne vyobrazená. Zaiste je Ti táto situácia dobre známa.

Ozaj, ešte keď budeš objednávať tie smernice, tak odporúčam objednať tiež smernice týkajúce sa orientačného značenia, najmä RWB 2000 a RWBA 2000 (Nemecko) a Richtlijn bewegwijzering 2014 (Holandsko). To by malo byť v tejto krajine povinné čítanie. Mimochodom, voľakedajšie federálne zásady boli odvodené od staršej verzie RWBA - len sa potom niečo strašne poondialo najprv pri aplikačnej praxi (napr. chybné chápanie križovatiek typov 1 a 2) a potom v príkladoch v legislatívne, ktoré spôsobili neskutočný bordel na cestách.

P.S. Do cykloplatformy nemám problém napísať, ale nemám chuť sa nechať niektorými jedincami hejtovať.

P.P.S. Mal som bicykli ťažkú nehodu, kolmý stret s autom. Trinásť hodín ma doktori dávali dohromady, aby som vôbec prežil, skoro rok som potom maródil a nejaké menšie trvalé následky mi zostali dodnes. Čiže z vlastnej skúsenosti dobre viem, aký nepomer je medzi cyklistom a čo i len malým autom idúcim pritom len 45 km/h (toľko išiel pán, čo ma zrazil). Preto fakt nemám rád, keď sa na cesty dávajú veci, ktoré sú pre cyklistov v lepšom prípade len mätúce, v horšom rovno ohrozujúce, a ešte sa pri tom argumentuje, že je to pre ich bezpečnosť. Takéto veci k-fix nemožno robiť len na základe nejakých dojmov a povier.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 19. Jún 2019 12:55

Hank napísal:
StVO napísal:Čiže napríklad tu: https://www.google.sk/maps/@48.7520995, ... 312!8i6656
Alebo tu: https://www.google.sk/maps/@48.5967564, ... 312!8i6656

Byť pápežskejší ako pápež, v tom sme boli na Slovensku vždy majstri sveta.

Tym co myslis?
Sobald Fahrzeuge auf Autobahnen sowie auf Außerortsstraßen mit mindestens zwei Fahrstreifen für eine Richtung mit Schrittgeschwindigkeit fahren oder sich die Fahrzeuge im Stillstand befinden, müssen diese Fahrzeuge für die Durchfahrt von Polizei- und Hilfsfahrzeugen zwischen dem äußerst linken und dem unmittelbar rechts daneben liegenden Fahrstreifen für eine Richtung eine freie Gasse bilden.

sendvo napísal:a niekde maju aj pekne napomocne tabulky ako sa to ma robit ;) https://www.google.at/maps/@48.1581416, ... 312!8i6656

neviem co ti na tom vadi ze aj na stvorprudovkach sa to ma robit..

Chlapi, pozrite si tie linky, čo som poslal ako príklady. Problém je v nedostatočnej šírke na vytvorenie záchranárskej uličky. Ono aby to dobre fungovalo a tá hasičská striekačka nemusela ísť krokom, tak by šírka spevnenej časti mala byť aspoň cca 10 metrov, s prižmúrením oboch očí nech 9,5 metra, ale to už je na knapp. To nespĺňajú ani niektoré R-ky, keď ale pôjdeme na 4-pruhové cesty mimo D+R, tak tam už je taká šírka len výnimka potvrdzujúca pravidlo.

Rozdiel oproti Nemecku je ten, že 4-pruhové cesty mimo obce sa tam od 70-tych rokov stavali v diaľničných parametroch (aj keď minimálnych), čo bol 26-metrový priečny rez (šírka spevneného pásu 10 metrov), posledných 10 rokov je to 28-metrový priečny rez (šírka spevneného pásu 10,5 metra). Problémom sú tak len občasné krátke úseky niektorých mestských diaľnic bez núdzového pruhu resp. ciest RQ 20, RQ 21 (obvykle Landesstraßen, teda zhruba naše cesty II. triedy), ktoré sú ale dĺžkovo veľmi obmedzené a tvoria zanedbateľný zlomok 4-pruhových ciest.

Naproti tomu u nás sú 4-pruhy mimo D a R takmer vo všetkých prípadoch príliš úzke – a v nemálo prípadoch aj na niektorých R. Takže rozširovať tú povinnosť - IMHO veľmi kontroverznú, viď skúsenosti z Rakúska - aj mimo D+R je v slovenských podmienkach naozaj nevhodné. Nebude to fungovať.

Mimochodom, málo Slovákov o tom vie, ale v Nemecku platí neobmedzená rýchlosť pre PkwG nielen na diaľniciach, ale mimo obce aj práve na smerovo rozdelených cestách resp. aj na iných cestách s najmenej 2 vyznačenými jazdnými pruhmi pre každý smer.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 19. Jún 2019 12:59

Vlados napísal:
StVO napísal:
Ike napísal:A inak tiež by sme mohli poľaviť pri tom kriklavom pozadí, lebo už nastala taká inflácia krikľavých značiek, že zachvíľu bude krikľavé aj značky označujúce parkovisko alebo odpočívadlo.

Na jednu vec mi ale nikto nevie odpovedať. Podľa čoho sa certifikuje táto zvrhlosť, keď norma žltozelenú farbu jednoducho nepozná? (norma je európska) Inými slovami, všetky takéto značky sú v rozpore s normou, takže nemôžu mať platný CE certifikát a preto nesmú byť uvádzané na trh. No ale oni ho majú a to je pre mňa záhada.

Čiže tieto značky môžeme chápať že neplatia?

Platiť platia, o to pokoj.

Ja len upozorňujem na to, že sa tu veselo obchádza/porušuje legislatíva o uvádzaní stavebných výrobkov na trh. A vlastne, viem si celkom dobre predstaviť, že šikovný právnik by na základe týchto čachrov vedel niekoho vysekať z riadneho prúseru.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 19. Jún 2019 20:14

Hank napísal:
racto napísal:1- Tak chlape ty nevieš čo rozpravaš. Kde máš štatistiky koľko zahynulo cyklistov kvoli cyklokoridorom. Však najprv si pozri fakty a potom toto píš.
2- Ano jednoznačne debilita, lebo len debil môže tvrdiť že cyklokoridor je na zabíjanie. Asi taký čo v živote nebol v okolitých krajinách, nepozná technickú legislatívu v zahraničí a na bicykli nikdy nebol v zahraničí.
3- A áno dlho sme bojovali za ochranný pruh, neraz sme boli na PPZ aby sa to podarilo, ale nie za daľšie obmedzovanie cyklistov.
4- Keby si mal gule tak toto napišeš aj do cykloplatformy ale to neurobíš lebo vieš že tam by ťa zlynčovali a nemaš argumenty.
5- Vyhláška nás jednoznačne vracia do roku 2000, kde neboli žiadne prvky bezpečnosti pre cyklistov, tak ako to bude teraz. A ano je to smutné keď ľudia čo nikdy neriešili cyklistickú dopravu sa pasujú do kategórie odborníkov a presviedčajú všetkých o svojej pravde


Ak si odmyslime CR, ake zahranicie mas konkretne na mysli? Lebo napr. v pramenoch TP 085 su uvedene akurat tak vselijake obrazky a blogy z netu, ale ziadna tech. legislativa inej krajiny (samozrejme okrem CR).


V zmysle metodiky TP sa uvádzajú len tie ktoré sa citujú.
Cyklokoridor je v napríklad aj v Rakúsku (však je aj na Passau - Bratislava) ale napríklad aj v Maďarsku.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 19. Jún 2019 20:29

(plus policajti nakoniec škrtli novo navrhovanú značku Cyklistická cesta, lebo vraj je podľa nich zbytočná – čo už, nedá sa presadiť úplne všetko)

prosim ta, vies sem umiestnit ako ta znacka mala vyzerat?

a rokovalo sa dnes? bude z toho nieco?
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 19. Jún 2019 20:49

Ale k veci. Oháňaš za zahraničnými smernicami, tak daj do placu nejaké, kde sa spomínajú Tvoji obľúbení seržanti a obdobné 3,14-čoviny. Len nie prosím Ťa zo štátov ako Burkina Faso alebo Česká republika, ale z nejakej civilizovanej krajiny. Na rozdiel od Teba som roky robil v Nemecku, takže vcelku dôverne poznám tamojšie predpisy, a mám tam na bicykli najazdené určite rádovo viac ako Ty – predsa len, denné jazdenie je niečo iné ako cyklovýlety. A keďže som robil v NRW, tak mám isté skúsenosti aj s Holandskom. A teraz v dobrom – ak sa chceš niečo dozvedieť o modernom chápaní cyklistickej infraštruktúry, ktoré je podložené desaťročiami skúsenosti a výskumu (na rozdiel od československej „školy“ založenej na dojmoch a poverách), tak Ti odporúčam investovať do seba pár sto eur a poriadne si preštudovať:

Na plné porozumenie budeš potrebovať aj ďalšie referencované smernice, napr. RIN 2008, RAL 2012, RASt 2006 a RiLSA 2015, linky sú priamo na vyššie uvedenej stránke. A potom sa môžeme ďalej baviť o tejto problematike. Byť zapáleným pre vec a sledovať, čo je kde ako urobené, je síce pekná vec, ale úplne iná vec je naozaj rozumieť súvislostiam - to sa bez znalosti predpisov a literatúry proste nedá.

Presne, bez znalostí sa to nedá. Preto vravieť že Česká republika, Maďarsko, či Rakúsko je zlé tak fakt je čudné. Sú to krajiny ktoré sú oveľa viac pred nami v tejto oblasti ako mi. Načo ti tu mám dávať smernice z iných krajín, keďže ty iný ako nemeckú neuznávaš.



Pokiaľ ide o novú vyhlášku, odporúčam si ju naozaj prečítať, nie iba kukať na obrázky. Reálne odtiaľ boli vyhodení len tí seržanti a duplicity typu smerová šípka pre cyklistov apod. (plus policajti nakoniec škrtli novo navrhovanú značku Cyklistická cesta, lebo vraj je podľa nich zbytočná – čo už, nedá sa presadiť úplne všetko). A hlavne je tam univerzálna informačná tabuľa podľa § 11 ods. 3, na ktorú môžeš umiestniť prevádzkovú informáciu, pre ktorú neexistuje explicitná značka – povedzme napríklad informáciu o odporúčanom nepriamom odbočení doľava. Pretože práve to výslovné vymenúvanie a vyobrazovanie všetkých iks rôznych značiek, na ktoré sa v 8/2009 and before myslelo, viedlo k tomu, že sa potom bez zmeny vyhlášky nedala na cestu umiestniť iks plus prvá, na ktorú sa nemyslelo a nebola vo vyhláške explicitne vyobrazená. Zaiste je Ti táto situácia dobre známa.

No áno tí tvoji seržanti, jedna z najdôležitejších vecí pre cyklistov. Znova, jedno z najdôležitejších prvkov pre navádzanie na smer. áno dalo by sa to v určitých prípadoch nahradiť šípkou a bicyklom, avšak tu treba povedať, že cyklokoridor má iné pravidlá. Mne to pripadá ako keby ste vôbec nevedeli čo je cyklokoridor, čo je ochranný pruh, kde a ako sa používa, pri ako m usporiadaní, pri akom počte nákladných vozidiel, vzdialenosti. Len ste si povedali že a toto je blbosť však to nemá žiaden zmysel.

A pozor! ak nebude uvedené pri značke univerzálnej tabuli možnosť že napríklad nepriame odbočenie alebo viacúčelák zobraziť nikto to použivať nebude lebo to tam nie je.



Čo sa nedá presadiť všetko, tak nebodaj si pochopil že mi sa snažíme postupne presadzovať všetky prvky a nie ich rušiť na základe dojmov. Pred 10 rokmi nikto ani nechcel počuť o smerovníkoch a a aha ako sa používaju. Tu nejde len o cyklistickú cestu, úpravu pravidiel pre zónu 30 , alebo spoločný priechod pre chodcov a cyklistov.


P.S. Do cykloplatformy nemám problém napísať, ale nemám chuť sa nechať niektorými jedincami hejtovať.
Si verejná osoba, vždy bude niekto proti. Máš veľa argumentov tak bojuj

P.P.S. Mal som bicykli ťažkú nehodu, kolmý stret s autom. Trinásť hodín ma doktori dávali dohromady, aby som vôbec prežil, skoro rok som potom maródil a nejaké menšie trvalé následky mi zostali dodnes. Čiže z vlastnej skúsenosti dobre viem, aký nepomer je medzi cyklistom a čo i len malým autom idúcim pritom len 45 km/h (toľko išiel pán, čo ma zrazil). Preto fakt nemám rád, keď sa na cesty dávajú veci, ktoré sú pre cyklistov v lepšom prípade len mätúce, v horšom rovno ohrozujúce, a ešte sa pri tom argumentuje, že je to pre ich bezpečnosť. Takéto veci k-fix nemožno robiť len na základe nejakých dojmov a povier.[/quote]

Vitaj v klube, nedavali ma tak sice do kopy ale...
Ale to je jedno, určite to nespôsobil cyklokoridor.


A ktomu debilizmu. A či viem kto je Hank. Neviem ale myslím si. A ano je fakt že už reagujem expresívne ale už sa to nedá. Prežul som vaše veľkoplošné, prežul som tern, Ale to aby traja ľudia (dobré rátam však) sa snažili zmeniť niečo za čo sme bojovali už 10 rokov je až až. a to len na základe dojmov že je to nebezpečné, alebo že zelená sa napodfarbenie nepoužíva (tak ako to už ma dožralo!. V každej normálnej krajine by sa opýtali aspoň na názor ľudí ktorí možno majú iný názor a nepresadzovať si len svoj (nemyslím len mňa, aby si si nemyslel že som dotknutý) A možno by ste sa dozvedeli že prečo je to tam a aký to má dôvod.
Sám vieš že prijmem normálne argumenty, ktoré pomôžu veci ale toto už je veľa. Toto veci nepomáha

Určite je tam množstvo dobrého o tom nepochybujem, ale ...
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 19. Jún 2019 22:53

No a tou odpovedou si vlastne povedal vsetko :(
Na citacie konkretnych noriem nieco o tom, ze ved aj niekde na dunajskej hradzi to je...
A tak sa to u nas bohuzial robi uz desatrocia. Niekto ide na prvy nakup do Hainburgu po Schengene, zbada blikat zelenu na semafore a jeb - hned je aj u nas. Niekomu sa za komunizmu podari dostat sa na chvilu do neutralneho Svajciarska a jeb - hned mame aj u nas oranzove docasne ciary. Niekto ide na vylet do USA a jeb - hned mame aj u nas zelene podfarbenie cyklopruhov. Bez hlbsieho poznania, suvislosti a dovodov preco to v tych krajinach je tak ako to je, len na zaklade dojmov. V tomto sa fakt zhodneme.
A ked si niekto po veceroch preklada a studuje oficialne zahranicne materialy (hlavne tie zavazne, na ktore serieme najviac) a snazi sa pochopit veci, ktore mal bohuzial chapat uz davno, niekto zas roky obehava a presviedca kompetentnych aj nekompetentnych na zmenu a niekto kresli x variant znackarskych vymyslov na zaklade argumentov, zeby dotycnych vyhodili aj z vytvarnej v skolke, a tak sa snazia zaviest poriadok v tom cim dalej horsom bordeli, ktory si tu tak samolubo pestujeme, tak su za debilov. Fajn, expresivni vieme byt vsetci. Priznat omyly a poucit sa z nich, vsetci asi nie.

A len tak mimochodom - uvedomil si si niekedy za tie roky praxe pri projektovani, ze bohvieodkedy mame na hovno zadefinovane prednosti na kruhaci?? Mozes podakovat StVO, ktory nam to vysvetlil za 5 min. a budeme to mat uz hadam ok a nebudes musiet rvat dovnutra kazdeho kruhaca 4 Hlavne cesty...

A smerniky doteraz nie su v Rakusku dopravnymi znackami ako neboli ani v 2011, ked sme ich zaviedli a uz vtedy som vam to vravel.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 20. Jún 2019 12:43

To fakt má byť slovenská vyhláška zlátanina skúseností ľudí zo zahraničia? Lebo tak to vyzerá.

Nedávno som bol na jednej konferencii, kde bol dánsky urbanista, ktorý povedal: "30 rokov robíte tie isté chyby a potom tvrdíte, že máte 30 ročné skúsenosti".

Máme brutálne STN na dopravné značenie (stavím sa, že najrozsiahlejšie v Európe - to vieme) a pozrime sa na slovenské cesty. Rozdrbané, hrdzavé a neprehľadné značky, VDZ použité úplne zle, oranžové značenie bez bieleho a pod.

A keď niekto naznačí trocha progresívne uvažovanie (na tejto vete by sa Nemci zasmiali), tak ho ideme ukameňovať. Lebo zo značiek sa odstránilo písmo z 50. rokov určené na novinové titulky. Ale písmo vyvinuté na dopravné účely je zlo.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rado » 20. Jún 2019 18:23

Trošku na odľahčenie diskusie. :)

Čo hovoríte na tento štýl dopravného značenia pre oddelenie dvoch rozbiehajúcich sa jazdných pruhov? Namiesto prerušovanej čiary (V2a/b?) sú medzi pruhmi umiestnené smerové šípky (V9a) - najskôr dve priame nasledované jednou rozdvojenou:

42186

Toto značenie sa nachádza v Dolnom Kubíne, na vjazde na MÚK z cesty I/70 a vzniklo počas veľkej rekonštrukcie cesty I/59 (prieťah cez DK) pár rokov dozadu, keď došlo aj ku kompletnej výmene ZDZ. Paradoxne práve na tomto mieste, kde som fotil, ostala pôvodná modrá tabuľa s vyznačením smerov s groteskom (napriek tomu že sa nachádza už v opravenej časti cesty). Úsek a značenie je dobre vidieť aj na street view: https://goo.gl/maps/VCTgJWhPL7Tmyf1g8
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 20. Jún 2019 20:08

Myslím, že tabuľa v Grotesku je v tomto prípade najmenší problém...
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rado » 20. Jún 2019 20:40

pa3ck napísal:Myslím, že tabuľa v Grotesku je v tomto prípade najmenší problém...

Tú som spomenul len tak ako zaujímavosť, zaujíma ma hlavne to vtipné VDZ :) Myslím, že som využitie smerových šípiek inde nevidel, zaujalo ma teda či je vôbec prípustné.
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 4lien » 20. Jún 2019 20:53

Ci je pripustne posudit neviem, ale posobi na mna strasne matuco a neprehladne
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 21. Jún 2019 07:44

na slovensku by sa konecne mali naucit kreslit smerove sipky aby nevznikali taketo sprostosti. podobne tu https://www.google.at/maps/@49.2202323, ... 312!8i6656

clovek si mysli ze sa da ist rovno a dolava ale potom zrazu len rovno a doprava. dolava je zakaz odbocenia a policajti tam casto zbieraju pokuty.

pre porovnanie ako sa to ma podla mna robit. takto je to v rakusku - sipky su pri sebe podla pruhov az do rozdelenia
https://www.google.at/maps/@48.19066,16 ... 312!8i6656
https://www.google.at/maps/@48.2244428, ... 312!8i6656
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rado » 21. Jún 2019 10:10

sendvo napísal:na slovensku by sa konecne mali naucit kreslit smerove sipky aby nevznikali taketo sprostosti. podobne tu https://www.google.at/maps/@49.2202323, ... 312!8i6656

clovek si mysli ze sa da ist rovno a dolava ale potom zrazu len rovno a doprava. dolava je zakaz odbocenia a policajti tam casto zbieraju pokuty.

To je pravda, nechápem podľa čoho tie šípky robia tak ako robia - pre píklady netreba chodiť ďaleko, v DK hneď na vedľajšej križovatke je niečo podobné. Najskôr je v pravom pruhu šípka "rovno a doľava" ktorá sa vzápätí zmeí na "rovno a doprava". Tie šípky by asi nemali hovoriť o možnosti preradenia sa do vedľajšieho pruhu...

https://goo.gl/maps/EYELnaKDgjNNVyis8
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

***Dopravné zariadenia (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 21. Jún 2019 12:07

[quote="Hank":14uhejkq]...
A tak sa to u nas bohuzial robi uz desatrocia. Niekto ide na prvy nakup do Hainburgu po Schengene, zbada blikat zelenu na semafore a jeb - hned je aj u nas. ...[/quote:14uhejkq]Mám nejaké otázky k [color=#40BF00:14uhejkq][b:14uhejkq]blikajúcim zeleným[/b:14uhejkq][/color:14uhejkq] svetlám na semaforoch:
• Neviem, či semafory s blikajúcim zeleným svetlom sa u nás môžu "legálne" používať (dávnejšie tu niekde bola debata, že je to len taký prevzatý "módny kúsok" bez opory v našich predpisoch) - už je to v predpisoch povolené, ošetrené?
• Ak áno, tak predpokladám(?), že na blikajúcu zelenú sa dá prejsť cez križovatku a na oranžovú už [b:14uhejkq]nie[/b:14uhejkq];
• Ak nie sú "povolené" semafory s blikajúcou zelenou, tak čo? Platiť by mal tak stav, ako keby tam zelená neblikala.
U nás v Komárne už sú dve "blikajúce križovatky": [url=https://www.google.sk/maps/@47.7609846,18.1271636,3a,75y,204.53h,95.21t/data=!3m6!1e1!3m4!1sfwCiQrs8Lc1Kp9sZvRjm0Q!2e0!7i13312!8i6656:14uhejkq]prvá[/url:14uhejkq] (už nejaký ten rok bliká) a [url=https://www.google.sk/maps/@47.7631537,18.1325426,3a,17y,194.9h,88.99t/data=!3m6!1e1!3m4!1syDysk4ljJ88LT6aYIf7iTA!2e0!7i13312!8i6656:14uhejkq]druhá[/url:14uhejkq] (len nedávno prerobená, preto v skutočnosti vyzerá ináč).
Ďakujem.
[color=#BFBFBF:14uhejkq][size=77:14uhejkq]1055[/size:14uhejkq][/color:14uhejkq]
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod i15 » 23. Jún 2019 18:24

V Košiciach máme veľa križovatiek s blikajúcou zelenou a naučili ma, že ako chodec sa musím pozrieť doľava, aj keď mi svieti zelená. Veľa vodičov pri blikajúcej zelenej pridá plyn a cez križovatku prejdú na červenú
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.