Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 06. Aug 2019 07:59

Tú žltú na zvislých značkách (okrem obchádzok) aj s tým červeno-bielym pruhovanýcm stĺpikom treba zrušiť. Vôbec sa to nepoužíva tak, ako bol pôvodný zámer, ale dávajú to všade. Dokonca schvaľovacie orgány si vymysleli nový termín - dočasné dopravné značenie resp. určenie dočasného dopravného značenia. Podľa zákona ani vyhlášky nič také neexistuje, ale čo sa čudujeme. Potom všetky značky dávajú do žltej farby a všetky čiary, hoci aj na čiernej vozovke bez akéhokoľvek náznaku bielej čiary, dávajú do oranžovej farby. Dočasné je pre nich všetko, čo nemá akože "trvalé" určenie dopravného značenia. Čo na tom, že nič také ako dočasné dopravné značky a trvalé dopravné značky neexistuje. Čo na tom, že zvislé značky sa delia podľa osadenia na konštrukciu na trvalé a prenosné (čiže na vozidle alebo na samostatnom podstavci, ktorý nie je pevne spojený so zemou). Dočasné môže byť iba vodorovné dopravné značenie a aj to, iba ako zmena miestnej úpravy premávky - presne ako píše Ike.

Bol som účastný jedného zvláštneho rokovania k obchvatu Mostu pri Bratislave, 3 policajti z KDI a pani z magistrátu hl. mesta sa do mňa nechutne pustili s aroganciou im vlastnou, že si mám naštudovať zákon a vyhlášku. Potom ako som zistil, že moje pripomienky k projektu aj tak akceptovať nikto nebude, keďže túto dokumentáciu už mali schválenú, tak som sa schuti zasmial zodvihol a odišiel... Stačí sa pozrieť po Bratislave, čo za blbosti sú tu poschvaľované a osadené - viď Prievoz, Gagarinova, Mlynské Nivy. More žltých neprehľadných nezmyslov. Vrcholom sú tie akože BUS-pruhy - na kandelábroch žlté pruhové značky so zákazovými značkami pripevnené o červeno-biely stĺpik, ktorý visí vo vzduchu, teda na kandelábri. Čo na tom, že je to absolútne neprehľadné a nedá sa podľa toho vôbec orientovať a jazdiť. Je to jedna neschopná mafia.
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 06. Aug 2019 09:21

Len pre zaujímavosť - na ceste I/11 na konci štvorpruhu zo Žilny smerom na Čadcu boli najprv značky so žltým podkladom s vyznačením odbočenia na dočasný most cez Kysucu a na ceste oranžové čiary, ale keď sa zistilo, že tá dočasnosť bude trvať dlho (viď neustále odkladanie stavby D3 Brodno - KNM), tak dali normálne modré značky a biele čiary na cestu :lol:
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 06. Aug 2019 10:00

ak sa medzi tým pôvodné biele značenie rozpadlo tak urobili najlepšie možné riešenie. žiaľ na D1 BA-TT oranžové pravidelne obnovujú oranžovým.

expwy, kľudne napíš tie tri mená nech vieme, prípadne aj meno pani z magistrátu. ak nie verejne, tak aspoň do SS. dík
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 06. Aug 2019 10:46

S tým prechodom na biele čiary súhlasím. Narážal som skôr na výmenu žltého ZDZ za modré a na to, že to malo byť naozaj dočasne, počas stavby D3 Strážov - Brodno. Potom si ale ŽSK vyloboval ponechanie mostov až do stavby D3 Brodno - KNM a tu už tá dočasnosť nadobúda úplne iné rozmery.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Yoggy52 » 06. Aug 2019 10:51

expwy napísal:Čo na tom, že je to absolútne neprehľadné a nedá sa podľa toho vôbec orientovať a jazdiť.

To mas tak ale po celej bratislave. Neprehladne krizovatky a pod.
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 06. Aug 2019 12:20

To značenie v BA ide posledné 4 roky pekne rýchlo dole vodou. Mám pocit, že dopravní inžinieri spolu s policajtmi nevedia naprojektovať ani tak jednoduchú záležitosť ako je jednosmerka.

Napr. u nás na Valašskej vznikla jednosmerka a človek by očakával kombináciu značiek: prikázaný smer, zákaz vjazdu a pozor obojsmerná premávka. No nie, križovatka s ostrovčekom sa zrazu považovala za tri križovatky, použili sa asi 3 zbytočné značky informujúce o jednosmerke (IP 3a) a celé riešenie je také, že sa dá ísť legálne do protismeru. To nehovorím o tom, že týždeň po osadení tohto značenia prišli striekať vodorovné značenie a dali tam usporiadanie 1+1.

Tie BUS pruhy sú riadny fail. Nikto ich ani nedodržiava a ani nikto nesleduje ich dodržiavanie. Ale to sme tu už preberali. Deti v škôlke by to navrhli lepšie.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod lostrail » 06. Aug 2019 14:03

Dost pomaha napis BUS priamo na ceste. Ked tam nie je, nikto si z toho tazku hlavu nerobi. Nejake pidiauticko na velkej neprehladnej tabuli malokto vidi. Mali to byt regulerne BUS pruhy a nie ten novy mackopes.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 06. Aug 2019 14:31

Presne tak, ale hlavne takýto pruh má byť oddelený hrubou krajnicovou čiarou od ostatných jazdných pruhov a nie prerušovanou tenkou a ešte k tomu oranžovou.
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 06. Aug 2019 15:25

T.S., V.T. aj ďalší sa vyjadrili, ak to nebude fungovať, tak začnú "priestupky" riešiť cez objektívnu zodpovednosť. stačilo pristaviť auto s polepmi a vodiči pochopili ako sú tie čiary myslené.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Dopravné značenie (DZ) v Maďarsku

Odoslaťod KN.SK » 08. Aug 2019 12:19

42534
Nerozumiem, hoci ako-tak rozumiem maďarskému jazyku, v hovorenej i písanej forme. :shock:
KIVÉVE LAKÓK = OKREM OBYVATEĽOV (asi uličky). [Obyvatelia môžu pendlovať oboma smermi, i motorovými vozidlami?] 1087
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 08. Aug 2019 13:41

Je tá ulička vôbec z druhej strany prejazdná? Nie je slepá? Alebo nie je z druhej strany rovnaká značka? V zahraničí som si občas všimol túto značku použitú namiesto zákazu vjazdu v oboch smeroch.

Ale aj keby, prečo by domáci nemohli mať výnimku z jednosmerky? Samozrejme v takom prípade by som očakával rovnakú dodatkovú tabuľku aj z druhej strany.

P.S. Musím ako vodič rozumieť po Maďarsky, keď šoférujem v Maďarsku?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod fh » 08. Aug 2019 18:20

Miro napísal:Je tá ulička vôbec z druhej strany prejazdná? Nie je slepá? Alebo nie je z druhej strany rovnaká značka? V zahraničí som si občas všimol túto značku použitú namiesto zákazu vjazdu v oboch smeroch.

Ale aj keby, prečo by domáci nemohli mať výnimku z jednosmerky? Samozrejme v takom prípade by som očakával rovnakú dodatkovú tabuľku aj z druhej strany.

P.S. Musím ako vodič rozumieť po Maďarsky, keď šoférujem v Maďarsku?


Dopravné značky sú medzinárodné takže nejaké dodatkove tabuľky pre domácich v maďarčine môžeš ignorovať.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 08. Aug 2019 19:33

Jasné, dodatkovú tabuľku ignorujem a zostáva mi zákaz vjazdu. To je vlastne v tomto prípade OK, lebo domáci tomu rozumejú a ja ako cudzí tam mám aj tak zákaz.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 08. Aug 2019 23:05

Dnes na Bajkalskej smerom do podjazdu pod okružnú križovatku pod Prístavným mostom bola preškrnutá prenosná značka B31a (30km/h). Kam to spejeme?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Dopravné značenie (DZ) v Maďarsku

Odoslaťod KN.SK » 09. Aug 2019 12:45

Miro napísal:Je tá ulička vôbec z druhej strany prejazdná? Nie je slepá? ...
Neviem, či je toto ešte aktuálne — Šalamúnsky, ale je prejazdná, slepá je len pre väčšinu ostatných:
42536 Na dodatkovej tabuľke je opäť: KIVÉVE LAKÓK = OKREM OBYVATEĽOV.
Tu je len staré a asi neaktuálne (november 2011) vydanie. Takže tam bude najskôr iná značka, mala by byť. Ešteže som to pozrel a nezavádzal.

Lebo v novembri 2011 i tam bol zákaz vjazdu:
42537 vs. 42534 Čiže som si nepomohol som Google-mapami... :?

Na týchto obrázkoch vidieť auto, a sú tam tri obchodíky, nejako ich treba zásobiť (na konci vľavo je úzky chodník medzi záhradami k autobusovej stanici a vpravo poloslepá-poloprípojná ulička k tejto — tade sa ide k nemocnici a železničnej stanici.). Nemocnica je temer, ak nie v slepej uličke. :(
Zabudol som tú značku vtedy odfotiť. Chcel som si preto pomôcť Google-mapami, výsledok = 0. (Mapovači asi nerozumeli maďarsky a tak nepokračovali v snímaní uličky, ani z jednej, ani z druhej strany.)
1088
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 14. Aug 2019 11:58

nemate nejake nove info o VL6, co sa schvalovali v maji/juni?

pripadne rad by som si precital vtipne pripomienky, tie posledne stali za to, dakujem
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Outererror » 14. Aug 2019 23:27

Neviem, ani na stránke SSC v sekcii VL to nie je. Ako keby sa pod tým prepadla zem.
Outererror
diskutujúci
 
Príspevky: 124
Obrázky: 0
Založený: 27. Feb 2019 18:12
Bydlisko: Orava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 20. Aug 2019 08:37

Tak na Karloveskej pribudla značka a doplnili sa výraznejšie nápisy BUS a hneď je to lepšie. Len nerozumiem prečo je ten nápis BUS oranžovou - koliduje s nejakým značením? Veď po skončení reko ho zatrú či je biely alebo oranžový.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod lostrail » 20. Aug 2019 09:42

Po skonceni reko moze zacat rovno reko cesty ;-P.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 20. Aug 2019 09:50

Ike, ten nápis je oranžový z toho istého dôvodu, ako oranžové VDZ na D1 Bratislava - Trnava.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 27. Aug 2019 09:11

Kedy sa odrazíme od dna čo sa dopravného značenia týka?

- Pri Budči zníženie rýchlosti zo 130 na 70 :D
- Poprad - Starý Smokovec ani nekomentujem (smerovacie dosky namiesto žltých čiar)
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 27. Aug 2019 10:09

Rio13.zm napísal:nemate nejake nove info o VL6, co sa schvalovali v maji/juni?

VL 6.1 boli schválené teraz v piatok s účinnosťou od 01.09.2019 a prechodným obdobím do 31.08.2020. V najbližšom čase očakávaj zverejnenie na stránkach SSC.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 27. Aug 2019 14:18

Mate nejake rozumne vysvetlenie, preco je pri pracach na D a R obmedzena rychlost na 60km/h? Nestacilo by 80 popripade v istych pripadoch (ako je teraz kompletne obbetonovany pruh na krizovatke Budimir v novom telese) 100km/h?
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 404
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 27. Aug 2019 15:51

Problém nie je tých 60. Problém je ten, že zvyčajne, ak ide o presmerovanie do protismerného pásu, je to 130-100-80-60-80-60-130, namiesto 130-100-80-130. Druhá vec je, že to lomenie pruhov niekedy vyzerá, ako keby to kreslili trojročné deti, resp. niekto s premisou, že vozidlo stojí.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 27. Aug 2019 16:03

Tak konkrétne - oprava v úseku Východná - Važec:

Opravuje sa ľavý jazdný pás, pravý je plne prejazdný a oddelený zvodidlami. Medzi pruhmi sú umiestnené dočasné zvodidlá. A smerom hore na Poprad je dokonca zachovaný odstavný pruh (o tom, že sa tu dal nakresliť ešte jeden zúžený pruh, sa radšej nerozpisujem). A celý čas sa ide 60...

V ČR by v podobnej situácii bolo 80, ak nie rovno 100.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 948
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.