Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 11. Okt 2022 12:01

pa3ck napísal:Niečo na odľahčenie: Nečudujme sa, že stav dopravného značenia na Slovensku je, aký je, keď už škôlkarov učia, že priechod pre chodcov môže byť na jednej strane ukončený plotom :D
48370
A dobre ošúchanom... 1810
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Okt 2022 13:03

Miro napísal:Značku na výnimku na dojazd počas sviatku ešte nevymysleli?

Chvalabohu nie.

V skutočnosti to samozrejme nie je vôbec potrebné, to je informácia týkajúca sa plánovania cesty a nie správania sa počas nej a takéto informácie dostávajú dopravcovia a ich vodiči inými kanálmi ako dopravnými značkami na mieste (na hraničnom priechode). To by už bolo too late.

Len treba povedať, že výnimku zo zákazu jazdy počas sviatkov možno udeliť, a to aj paušálne. Výnimku zo zákazu predchádzania nemožno takto udeliť. Leda že by všetkým rozdali majáky :D (aj keď, ono by vlastne ten percentuálny nárast nebol nijako závratný...)
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Okt 2022 13:04

pa3ck napísal:Niečo na odľahčenie: Nečudujme sa, že stav dopravného značenia na Slovensku je, aký je, keď už škôlkarov učia, že priechod pre chodcov môže byť na jednej strane ukončený plotom :D
48370

A na druhej strane trávnikom...
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 11. Okt 2022 13:17

StVO napísal:A na druhej strane trávnikom...

keby len na dopravnom ihrisku.
Spišský Štvrtok má hneď dva také, ešte aj obrubníkom a dlažbou výškovo oddelené, a celkom slušný zaberák na tlmiče.
tu
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 790
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Okt 2022 13:25

badger-FB napísal:Netreba si mýliť domnienky so skutočným stavom. Ani so skutkovým stavom veci. :D

Správne. Preto uvádzam paragrafy, aby sa vedelo, ako sa skutočne veci majú. A dovolím si popri tom trochu uštipačne upozorniť na § 1 ods. 3 zákona o policajnom zbore (Policajný zbor sa vo svojej činnosti riadi ústavou, ústavnými zákonmi, zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.) Každý sa musí riadiť zákonmi, ale špeciálne policajti by v tomto mali ísť vzorom. A to sa žiaľ až príliš často nedeje.

badger-FB napísal:To druhé k tým značkám na dojazd. Aby sa vedelo, tak sa to ohlási, ale môžem to iniciovať, možno by sa nejaká vymyslela, aby tu bolo o čom písať. :D

Žiadna výnimka nepomôže, stav je proste nezákonný. Ako píšem vyššie, značky môžu informovať o čomkoľvek, čo sa týka premávky, máme na to vo vyhláške nástroje, ale musia zodpovedať legislatíve, čo v tomto prípade nebolo ani náhodou splnené. Okrem toho vodičov navádzajú porušovať zákon o cestnej premávke, keď s vozidlami ťažšími ako 7,5 t predchádzajú na diaľnici - z čoho zákon žiadnu výnimku nepozná (odhliadnuc od pokynu policajta na mieste, čo je ale nonsens, aby tam 24 hodín denne stáli).

Aby sme si rozumeli, kritizujem priamo to samotné ustanovenie o paušálnom zákaze predchádzania na diaľnici nad 7,5 t, to je proste nezmysel. Opakovane sme viacerí na PPZ upozorňovali na viaceré nezmyselné ustanovenia zákona 8/2009, ktoré robia viac škody ako osohu a z ktorých niektoré priamo narážajú na základné ustanovenia Viedenského dohovoru o cestnej premávke, napr. zákaz otáčania v riadenej križovatke, ale ako keby si hroch na stenu hádzal. Tu máš výsledok.

badger-FB napísal:Myslím že takto koncipovanému textu rozumie aj škôlkar: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... ne&paipv=0 A je tam aj osoba zodpovedná za stav. Už len čakať kto mi napíše "to myslíš vážne" . Aj keď chápem, že v krajine opíc (gorila) sa zdá byť na neuverenie už všetko.

To myslíš vážne? (plním ti želanie :wink: ) Lebo neviem o tom, že by text na facebooku nahrádzal legislatívu, aj keď za panovania Igora I. sa to tak zjavne bralo.

Mimochodom ale, v tomto je celý ten vtip. Nebyť toho zákazu predchádzania na diaľnici, v podstate by nebolo čo regulovať. Dokonca ani veľmi o čom informovať, pretože vodiči nákladných vozidiel plánujú cestu vopred a nie až on-site a informácie o podmienkach na hraničných priechodoch (ale aj ďalšie premávkové a cestovné informácie) dostávajú inými kanálmi ako dopravnými značkami - tak ako sa vôbec dozvedia o zavedených kontrolách, tak sa presne rovnako dozvedia aj o zelených pruhoch. Viď aj môj príspevok pre Mira vyššie.

badger-FB napísal:Chápeme sa, ak dehonestuje jeden niekto, tak je právo iného robiť to isté. Ja sa tak správam ku každému. Správaš sa ja sa správam rovnako. Až bude úcta, potom bude úcta. A je mi úplne jedno kto je aká špička v akom obore. Lebo môžeš byť špička a hulvát v jednom. Poznám takých ľudí moc, osobne chodím k takému zubárovi. :D Aby som dal ten príklad z praxe :D Nemusím k nemu chodiť. Nemusí byť úcta, postačí priemerná slušnosť a bude priemerná slušnosť. V základe vždy slušnosť ale obrátiť viem v sekunde kam len kto chce. Či to brať osobne či nie, je na každom, urážka nie je cieľom ani nástrojom mojej komunikácie.

Tak po prvé, ja nikoho nedehonestujem, už si dokonca ani len nebúcham hlavu o stenu, keď na cestách vidím, čo vidím. Arogantného správania som si užil viac ako dosť, najčastejšie od ľudí, čo majú problém prečítať dve súvetia a pochopiť ich. Takže už každému vysypem veci na rovinu a neobťažujem sa chodením okolo horúcej kaše.

Realita je taká, že ľudia, ktorí dopravné značenie projektujú a ktorí o ňom rozhodujú, z veľkej časti vôbec nepoznajú legislatívu (!!!) a idú si takpovediac zvykovo, že veď sa to tak vždy robilo - čo tiež často nie je pravda, na to mám dosť rokov, aby som si pamätal, ako sa to robilo v minulosti. Hrúza je, že ani len policajti často nepoznajú zákony, čo je v kontexte vyššie spomínaného § 1 ods. 3 dosť hanba. (mimochodom, pokiaľ ide o dehonestáciu, mne osobne voľakedajší riaditeľ na PPZ hovoril, že mnohé značky sú na ceste len preto, že jeho ľudia v teréne sú tak nevzdelaní, že bez nich nevedia dávať pokuty). Opäť, aby sme si rozumeli - poznám policajtov, ktorí sa v zákonoch orientujú, myslí im to a dá sa s nimi rozprávať naozaj k veci, lenže žiaľ poznám omnoho viac takých, kde tieto podmienky neplatia a stretol som aj úplných bulov, ktorí boli navyše najarogantnejší zo všetkých. A ešte raz, aby sme si rozumeli - u projektantov je podiel nevedomých ešte omnoho horší, tí poväčšine poznajú len svoje normy, čo sa nijako relevantne nezmenili 50 rokov a ktoré uplatňujú neraz formalistickým až bigotným spôsobom, pričom zákony im nehovoria raz že nič (tie normy sú na viacerých miestach v rozpore so zákonom - a oni idú podľa normy, lebo tá je Písmo Sväté).

No, a to stále hovorím len o absolútnom základe, ktorým je legislatíva. Keď príde na znalosť vedy a výskumu a reálnych vplyvov konkrétnych opatrení na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, tak ľudí na Slovensku, ktorí o tom niečo relevantné vedia, spočítam na prstoch. Napriek tomu to kadekto veselo zdôvodňuje svoje návrhy údajnou bezpečnosťou a plynulosťou, pritom keď na ten projekt pozrieš, tak vidíš, že v Nemecku by ho za to rovno vyrazili z komory. Tu musím 100x vysvetľovať vcelku elementárne veci a aj tak si tí ľudia idú svoje, lebo veria "sedliackemu rozumu" a nie tvrdým dátam.

badger-FB napísal:Ja som pochopil, kam ste mierili. Vysvetlili ste mi viacerí, že tá značka nie je nikde o nič opretá. Na Slovensku ... ale medzinárodne opretá je.

Nie je. Existuje odporúčanie EK na zriaďovanie zelených pruhov, ale konkrétne prevedenie je vec jednotlivých štátov. A to sme s prepáčením dodrbali na celej čiare - značky nezodpovedajú legislatíve (pričom legislatíva ich reálne umožňuje urobiť tak, aby jej zodpovedali) a na diaľniciach sa veselo porušujú pravidlá cestnej premávky (hoci, ako uvádzam vyššie, ide o pravidlo nezmyselné). Ja som to ešte chápal úplne na začiatku korony, keď náhle prišla nová situácia, s ktorou nikto nepočítal a narýchlo bolo treba niečo urobiť. Lenže odvtedy prešlo 2 a pol roka, čo je dosť času na to, aby sa to - dokonca aj v slovenských podmienkach - legislatívne ošetrilo a pripravilo tak, aby boli dodržané zákony tejto krajiny a nerobil sa z nich trhací kalendár. Tým skôr, že ten trhací kalendár si zo zákonov robia policajti, ktorí by mali na ne dbať zo všetkých najviac. A čo sa urobilo? Nič. A teraz sa vytiahli zo skladov tabule a tvárime sa, že niečo "riešime". Je síce pekné, že chceme niečomu pomôcť, budem ale citovať z Vladosvho príspevku vyššie:

Jednoducho v dobrom úmysle nemôžeš konať v rozpore s predpismi, vyhláškami, zákonmi.

(striktne, slovo "nemôžeš" by malo byť "nesmieš")

badger-FB napísal:A aby sme riešili tú prax, že nebudeme stáť na konci každej kolóny (lebo kam by sme došli), tak vodič, ktorý má oprávnenie vojsť do jazdného pruhu ako green lane s tými výnimkami ktoré platia, tak tam vojde a prejde k hraniciam a aj na tých bude vybavený čo možno najrýchlejšie.

Opätovne - kľudne nech zelené pruhy sú, ale všetko nech je legálne a korektné. Žiadne výnimky zo zákona dnes neplatia, to sa len tak tvárime, normálna Potemkinova dedina toto. To je práve môj blame na prácu polície, ktorá má v rukách všetky nástroje na to, aby to pripravila a vyriešila.

badger-FB napísal:Mňa zaujalo, že ani nevie niekto k čomu to slúži tak som objasnil k čomu to slúži a až takú diskusiu k tomu som ani nečakal.

Neboj sa, my sakramensky dobre vieme, k čomu to slúži. Len je to celé urobené na 3,14.

badger-FB napísal:No faktom je, že PZ netrestá, lebo to sám zaviedol a spoluobnovil. Takže kto to potrestá na tej ceste? Chápeme sa? Keď to je pre ten účel stvorené.

Chápeme sa. Výsledok je ten, že máme zákony, ktorých porušovanie nielenže nevymáhame, ale ich porušovanie priamo odporúčame... Zas a znovu, mal som pre to pochopenie na začiatku korony (odhliadnuc od tých šialených nápisov, čo má Peter_CA doteraz v podpise :D ), ale na jeseň 2022???

badger-FB napísal:
Hank napísal:Alebo inak - skus tu dat aspon 3 priklady dobreho riesenia.

Ale toto myslíš čisto len ako provokáciu, že? Lebo inak samozrejme máme na Slovensku všetky križovatky a cesty zle označené aj vymyslené.

Zlá správa - väčšina križovatiek na Slovensku je naozaj označená v rozpore s Viedenským dohovorom o cestných značkách a signáloch, minimálne pokiaľ ide o používanie dodatkových tabuliek. Poľahčujúca okolnosť je tá, že takýto rozpor si priam žiadala predchádzajúca právna úprava. Potiaľto sa to dá chápať. Lenže už 2,5 roka je legislatívna úprava zosúladená s Dohovorom a pravidelne vidím nové značenia urobené v rozpore s touto legislatívou. A nielen čo sa týka križovatiek.

badger-FB napísal:Určite bude, lebo ja nebudem čítať na tvoj rozkaz, Hank, celé toto vlákno. Mne stačí sa rozhliadnuť kde žijem a viem, že väčšina je správna. ;)

Daj súradnice, nech tú anomáliu sám vidím :D
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Okt 2022 13:33

ondrejko_t napísal:
StVO napísal:A na druhej strane trávnikom...

keby len na dopravnom ihrisku.
Spišský Štvrtok má hneď dva také, ešte aj obrubníkom a dlažbou výškovo oddelené, a celkom slušný zaberák na tlmiče.
tu

A nikoho ani netrkne...

Na druhej strane, priechody pre chodcov sú na tom ešte dobre, ale pokiaľ ide o cyklopriechody, tak tie sú azda v absolútnej väčšine odnikiaľ nikam, resp. z miesta, kde cyklista nesmie (=chodník), na miesto, kde cyklista nesmie. Proste automaticky a bez rozmýšľania prifarené k priechodu pre chodcov a bum ho, robíme si ďalšiu čiarku do štatistiky, ako sme pomohli cyklistom.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Okt 2022 13:49

Hank napísal:Ked si uz teda zacal s tymi prirovnaniami, tak ano - stane sa, ze lekar odreze nespravnu nohu ci odoperuje nespravne oko. Ale stane sa to (obrazne) jednemu z 1000 a aj tomu sa to stane v jednej zo 100000 operacii. A teraz skus povedat, ci rovnaky pomer chybovosti je aj u dopr. inzinierov/policajtov/organov pri stav. rieseniach ci dopr. znaceni.

Alebo inak - skus tu dat aspon 3 priklady dobreho riesenia.

Napríklad tu: https://www.google.sk/maps/@48.8563911, ... 312!8i6656
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 11. Okt 2022 15:58

StVO napísal:
Hank napísal:Ked si uz teda zacal s tymi prirovnaniami, tak ano - stane sa, ze lekar odreze nespravnu nohu ci odoperuje nespravne oko. Ale stane sa to (obrazne) jednemu z 1000 a aj tomu sa to stane v jednej zo 100000 operacii. A teraz skus povedat, ci rovnaky pomer chybovosti je aj u dopr. inzinierov/policajtov/organov pri stav. rieseniach ci dopr. znaceni.

Alebo inak - skus tu dat aspon 3 priklady dobreho riesenia.

Napríklad tu: https://www.google.sk/maps/@48.8563911, ... 312!8i6656

Som tu chvíľu hľadal chybu, až mi docvaklo že tu by malo byť všetko správne ;)

Krása. Ružová dolina má po novom zónu 30 a pred školou a škôlkou je rýchlosť obmedzená na 40km/h.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 11. Okt 2022 16:41

Vlados napísal:Krása. Ružová dolina má po novom zónu 30 a pred školou a škôlkou je rýchlosť obmedzená na 40km/h.

V Chorvátsku na Pelješaci je bežné, že mimo dediny 60 (typické balkánske - dáme pred každú zákrutu obnedzenie rýchlosti) a v dedine pred školou 70...
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 11. Okt 2022 18:24

StVO napísal:(odhliadnuc od tých šialených nápisov, čo má Peter_CA doteraz v podpise :D ), ale na jeseň 2022???

Nie že ja ich mám v podpise, ale tie tabule dodnes strašia pri cestách. A napríklad na I/11 je to okrem hranice zopakované asi po kilometri ešte raz, keby si niekto tú hanbu náhodou nevšimol :D Dokonca neviem, či to nie je až taká šaškáreň, že na každej tabuli je to preložené inak... inak zle.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod badger-FB » 11. Okt 2022 18:56

ondrejko_t napísal:
badger-FB napísal:Chápeme sa, ak dehonestuje jeden niekto, tak je právo iného robiť to isté. Ja sa tak správam ku každému. Správaš sa ja sa správam rovnako. Až bude úcta, potom bude úcta. A je mi úplne jedno kto je aká špička v akom obore. Lebo môžeš byť špička a hulvát v jednom. Poznám takých ľudí moc, osobne chodím k takému zubárovi. :D Aby som dal ten príklad z praxe :D Nemusím k nemu chodiť. Nemusí byť úcta, postačí priemerná slušnosť a bude priemerná slušnosť. V základe vždy slušnosť ale obrátiť viem v sekunde kam len kto chce. Či to brať osobne či nie, je na každom, urážka nie je cieľom ani nástrojom mojej komunikácie.


Takým prístupom nebude úcta nikdy. lebo to si môže povedať každý. čo keby každý z nás začal byť ako prvý úctivý? Nemyslím si, že ak ma niekto dehonestuje, mám právo, dokonca podľa niektorých povinnosť, robiť to isté, častokrát ešte viac. Takto sa ani nič nevyrieši, ani neposunie. Ak to niekto robí, je na úplne rovnakej úrovni (ak nie nižšej) ako jeho náprotivok.

to len taká vsuvka, mimo DZ :D
Niečo na spôsob, čo bolo skôr či kura či sliepka. (aby to tak nedopadlo táto večná debato-hádka)

Chápem, rozumiem. Ak som sa niekoho dotkol, tak sorry. V DZ sa určite nevyznám tak ako by som sa chcel, aby som sa tu mohol do niečoho konštruktívne zapojiť. Platí to (sorry) nie len na ondrejko_t .. takže z toho vyplýva ponaučenie, že nabudúce budem radšej aj pri niečom čo viem (GL) ticho. Mlčky čítať postrehy. :)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 11. Okt 2022 19:40

Ahojte, optická psychologická brzda sa už nepoužíva? Lebo vo vyhláške už nie sú.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 11. Okt 2022 20:13

Spomaľovacie prahy už tiež nie sú vo vyhláške a v Kysuckom Novom Meste rastú ako huby v lese. Dokonca také, že tridsiatkou, ktorá je pred každým spolu s už neexistujúcou značkou "spomaľovací prah", by som cezeň išiel jedine s cudzím autom. So svojím takmer zastavím.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 12. Okt 2022 05:27

Peter_CA napísal:
StVO napísal:(odhliadnuc od tých šialených nápisov, čo má Peter_CA doteraz v podpise :D ), ale na jeseň 2022???

Nie že ja ich mám v podpise, ale tie tabule dodnes strašia pri cestách. A napríklad na I/11 je to okrem hranice zopakované asi po kilometri ešte raz, keby si niekto tú hanbu náhodou nevšimol :D Dokonca neviem, či to nie je až taká šaškáreň, že na každej tabuli je to preložené inak... inak zle.


Na I/11 nie su. A dokonca pred hranicami smerom na CR je znacka zakaz kamionom v lavom pruhu. Normalna modra ako ma byt.
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 410
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 12. Okt 2022 08:25

Lenže spomínané tabule sú v opačnom smere, resp. boli ešte asi pred mesiacom... Jedna kúsok za colnicou (pri točni autobusov) a druhá pri Slovnaftke.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 12. Okt 2022 09:40

Ike napísal:Ahojte, optická psychologická brzda sa už nepoužíva? Lebo vo vyhláške už nie sú.

A čože, vari Ťa niekedy tá brzda zabrzdila? A aj fyzicky, či iba psychologicky? :D

Vo vyhláške nie je, tak ako prakticky všetky iné vodorovné značky bez regulačnej funkcie, ale v návrhu VL 6.2 je už nejakú dobu Bliksemflits - pozri list 646. Niečo sa o nej píše aj v návrhu TP 117, čl. 4.6.2.5, spomína sa aj v súvislosti s priecestiami.

Ona tá pôvodná "psycho" značka bola až tak psychologická, že ju museli dať do vyhlášky a vysvetliť, aby vodič vedel, ako má podvedome reagovať... A vznikla klasickým nepochopením toho, čo niekto niekde videl/zažil: v niektorých štátoch sa zvyknú robiť haptické spomaľovače formou priečnych vrstiev na vozovke - ale kurnik nie vymaľované (tj. nie "optické", ale haptické). A ešte aj vo väčších vzdialenostiach, aby to malo nejaký efekt. Lebo výsledok tej "psychlogickej brzdy" z pohľadu vodiča je beztvará biela plocha na vozovke, čo má psychlogický účinok asi ako štebot vtákov (Rakúšan do toho aspoň vysekne trojuholník).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 12. Okt 2022 09:45

Vlados napísal:

Som tu chvíľu hľadal chybu, až mi docvaklo že tu by malo byť všetko správne ;)

Áno :) Ale aj tak úspech, že sem nikto nemal potrebu dať zo tri značky o prednosti, ideálne s dodatkovými tabuľkami a ešte povyznačovať čiary.

Vlados napísal:Krása. Ružová dolina má po novom zónu 30 a pred školou a škôlkou je rýchlosť obmedzená na 40km/h.

Klasika. Projektujeme bodovo, nie kontextovo. Načo prehodnotiť existujúce značky. Veľa z tých hlúpostí, ktoré sú spomínané v tomto vlákne, vzniká práve postupným dopĺňaním značiek. Absolútne topky v toto ohľade bývajú dočasné značky.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 12. Okt 2022 11:12

StVO napísal:
Ike napísal:Ahojte, optická psychologická brzda sa už nepoužíva? Lebo vo vyhláške už nie sú.

A čože, vari Ťa niekedy tá brzda zabrzdila? A aj fyzicky, či iba psychologicky? :D

...v niektorých štátoch sa zvyknú robiť haptické spomaľovače formou priečnych vrstiev na vozovke - ale kurnik nie vymaľované (tj. nie "optické", ale haptické). A ešte aj vo väčších vzdialenostiach, aby to malo nejaký efekt. Lebo výsledok tej "psychlogickej brzdy" z pohľadu vodiča je beztvará biela plocha na vozovke, čo má psychlogický účinok asi ako štebot vtákov (Rakúšan do toho aspoň vysekne trojuholník).

a čo takto zjazd z D1 v Sp. Štvrtku?
Ale to sme sa už skôr bavili, že celé toto križovatkové čudo je dosť mimo :D
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 790
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 12. Okt 2022 11:46

StVO napísal:...ale kurnik nie vymaľované (tj. nie "optické", ale haptické)...

U nas je matuce pouzivat hapticke, ked cela cesta posobi svojou "rovnostou" na vodica hapticky :-) vid aj ten priklad z BB Jakuba
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 12. Okt 2022 14:11

Peter_CA napísal:
StVO napísal:(odhliadnuc od tých šialených nápisov, čo má Peter_CA doteraz v podpise :D ), ale na jeseň 2022???

Nie že ja ich mám v podpise, ale tie tabule dodnes strašia pri cestách. A napríklad na I/11 je to okrem hranice zopakované asi po kilometri ešte raz, keby si niekto tú hanbu náhodou nevšimol :D Dokonca neviem, či to nie je až taká šaškáreň, že na každej tabuli je to preložené inak... inak zle.
Aj na opačnom konci SR to ešte máme na I/64a, asi 995 (slovom deväťstodeväťdesiatpäť) metrov od štátnej hranice, hoci by tadiaľto už ŤNAD nemala čo jazdiť, keďže je nejaký ten rok (dva) otvorený pre ne Nový most, uznávam, že môžu ísť i nákladiaky s nižšou tonážou, ale i tak. Minulý týždeň som stadiaľ šiel, ale nesledoval som, či tam ešte vôbec je (no myslím si, že tam je), tak ako je to na GM z mája 2022. Pri bývalej colnici už podľa GM nie je. 1811
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rado » 12. Okt 2022 16:46

Sentilj napísal:
StVO napísal:...ale kurnik nie vymaľované (tj. nie "optické", ale haptické)...

U nas je matuce pouzivat hapticke, ked cela cesta posobi svojou "rovnostou" na vodica hapticky :-) vid aj ten priklad z BB Jakuba

Tá poznámka, že celá cesta pôsobí svojou "rovnosťou" na vodiča hapticky, nemá chybu.

Ale k veci: tento prvok po novom pribudol na čerstvo zrekonštruovanej ceste II/583 na vjazde do obce Párnica od Zázrivej. Mal som ale pocit, že biely priečny náter bol hrubý t.j. zároveň aj jemne haptický (niečo také, čo sa občas používa aj na krajniciach). Ako dlho zostane haptický si ale netrúfam odhadnúť, a išiel som tadiaľ od rekonštrukcie zatiaľ len raz, tak dúfam, že si to dobre pamätám.
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 13. Okt 2022 08:55

Inak keď sme pri psychológii, môj mozog vždy nachytá zákruta I/2v Lamači pri Segnároch. Je tam taká povrchová úprava, že v zákrute sa auto okrem trajektórie správa, ako by bolo v šmyku, dosť to pripomína aktívne ABS :D vždy tam idem pomaly, obzvlášť nepríjemné je to za dažďa, alebo snehu.

https://goo.gl/maps/Sqt3ES5vdCGb61Zx6
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 13. Okt 2022 11:45

K tým zrakovým a "hmatovým" spomaľovačom:
Nie sú zväčša veľmi účinné, aspoň tie, čo majú natriasať. Ja sa radšej spolieham na ZDZ a ich dodržiavanie. V okolí Komárna sú napríklad na "novej" I/64 od Nového mosta[/b], takmer úplne zodraté na I/63 od Bratislavy a na I/63_I/64 od Komárna. Drkotáče sú skôr pri strete niekoľkých smerov ciest, troch a viac. Tie upozornia. :? Niekedy ich odstránia výmenou časti vozovky alebo opravou odfrézovaním... Ďubli ich pred tabuľou KOMÁRNO/KOMÁROM.

Odbočím od nás k južným susedom:
"Drkotáče" dávajú hlavne pred železničné priecestia, napríklad na opravenej hl. c. č.13, kde ich kombinujú i s "nízkopoloženými odrazkami" (neviem odborný názov), ale drkoce možno každý tretí. A zoderú sa dosť rýchlo. Keby len sa zodrali, ale sa i rozožerú, rozdrobia, a často i krajnica úzkej cesty, ktorú hojnejšie využíva medzinárodná ŤNAD po spojazdnení mosta.

Odbočím viac od tejto témy:
Keď opravili časť hl. c. č.13, tak dali nové spomaľovače a nič naviac. Nerozšírili ju aspoň spevnením "krajníc", len nasypali bielu drvinu z kamenia, trochu ju povalcovali. Ak niekto s niečim tam zíde, tak to rozmrví a aj na vozovku nakydá, preto radšej mať väčšie rozostupy, lebo kamienky lietajú...
Nejaké názorné ukážky: Tu ešte nestihla veľmi zarásť, zarastá kade čím (durman, kukurica, slnečnica...).
Hádam by sa zišla výstraha Drvina na vozovke (122 Štrk na vozovke), a nielen tu. 1812
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 13. Okt 2022 14:33

Neviem, prečo to tí Maďari robia, aj napr. na cestách M85 a M86 sú krajnice z takého štrku, pritom ak by ich vyasfaltovali, bolo by to podľa mňa bezpečnejšie, pretože v krízovej situácii je lepšie uhýbať na asfalt, než do toho štrku. Keby tam bola asfaltová krajnica, tak to mohla byť regulárna diaľnica, nie len rýchlostná cesta.

Tu je dokonca aj obrubník: https://goo.gl/maps/KhrfwcYfRoA1KAq46
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod badger-FB » 13. Okt 2022 14:50

Ja to vnímam tak, že šetria aj na pozemkoch aj na materiáloch a radšej nechajú znížiť MPR oproti diaľnici, spoplatnia a odstránia stav, že sa ide v kolóne 70 a nebezpečne sa predbieha, že to je tak lepšie. Možno na kilometri či 10 sa to neodrazí, ale na stovkách sú to už asi pekné peniaze. Lebo ploty tam sú a občas aj nejaké elektronické značenie. A občas aj asfaltom spevnená plocha pre pokazené auto. Takže by tam nemala krízová situácia nastať. Inak je tam miestami aj pekný skok od toho štrku, keď som tam išiel tento rok z Chorvátska domov. Štrk je určite lacnejší než betón alebo asfalt.
Oni ten štrk takto majú pri asi každej reko cesty a pri rýchlostných cestách. Zarastie trávou ako bolo spomenuté, ale to možno je dobre, spevní sa to korienkami. :D (nie fakt sa v tom nevyznám - na SK po reko ciest dávajú naspäť ten recyklát aby zmiernili výškový rozdiel a tiež sa to deformuje a zarastá trávou..)
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.