Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 27. Feb 2020 22:01

Je to zase zlý príklad nášho dopravného inžinierstva kedy sa v jednom bode projektant snaží poprepájať všetko so všetkým. Úplne by stačilo niečo takéto:
https://www.google.sk/maps/@51.3475158, ... authuser=0
alebo
https://www.google.sk/maps/@50.3290581, ... authuser=0
https://www.google.sk/maps/@49.9833311, ... authuser=0
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 27. Feb 2020 22:03

Miro napísal:Ako je vlastne v iných štátoch určená prednosť na kruhovom objazde? Tak ako to máme my, že bez značiek daj prednosť na vjazdoch platí prednosť sprava? Ako je to podľa Viedenského dohovoru?

Všade v Európe rovnako podľa Dohovoru. Bez značky Daj prednosť platí pravidlo pravej ruky.
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod aquila » 28. Feb 2020 08:45

ale na kruhacoch v rakusku neevidujem znacky daj prednost v jazde.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 28. Feb 2020 09:16

Tak na týchto kruhakoch platí prednosť správa. Čo mám ja skúsenosť z Rakúska, tak na väčšine kruhakoch je klasická úprava s povinnosťou dať prednosť pri vchádzaní do kruháča.
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 28. Feb 2020 10:28

vcera som bol na film svina a neskutocne ma tam pobavil tento zaber na konci filmu :D
https://www.google.at/maps/@48.347293,1 ... 312!8i6656

ako strasne musi mat clovek v hlave nasrate co toto naprojektoval..
odporucam si pozriet cele okolie jaguaru.. okrem toho ze hlavna cesta ide do fabriky je tam tolko neskutocnych znaciek ze sa mi az rozum zastavuje.
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 28. Feb 2020 11:09

pa3ck napísal:Môžem sa opýtať, čo konkrétne sa Vám nepáči na tom návrhu križovatky Chocholná? Mne sa práveže zdá až príliš bezpečná

Myslím, že najpresnejšie je to vyjadrené v tomto citáte:
Ike napísal:Ja len dodám, že križovatky by mali byť riešené čo najjednoduchšie (...)

Tá Chocholná je navrhnutá tak neskutočne komplikovane, že tam zablúdi aj ten, čo to projektoval. Nehľadiac na to, že aby som urobil taký jednoduchý manéver, ako odbočiť z D1 na I/9, tak najazdím kilometre hore-dolu po vetvách a kolotočoch. O bezpečnosti nehovoriac, veľmi ľahko sa tam dá pomýliť a skončiť na R2 v protismere. A to som ešte nezačal točiť o tom, koľko to celé bude stáť peňazí - vydalo by to na kratší tunel. Ozaj, železnica tu naozaj nie je obmedzením, tu boli umelo vytvorené požiadavky tak, aby sa R2 prilepila k I/9 - a smiešne na tom je, že ešte aj za týchto okolností sa to stále dá navrhnúť jednoducho, prehľadne a bezpečne. Teda keď sa chce.

Mimochodom, na Slovensku máme taký neblahý šport, že čo križovatka, to originál. Projektanti zjavne súťažia, kto vymyslí "originálnejšie" riešenie - osobne by som to ale nazval, že kto vymyslí väčšiu 3,14. A potom u nich na stenách ešte vidíš hrdo vylepené fotky tých najkomplikovanejších nezmyslov, ktoré splodili... Nielenže je to v priamom rozpore so základnými požiadavkami normy (ktorá je pritom v tomto ohľade ešte veľmi benevolentná v porovnaní so svetom, detaily viď článok 3.3), ale hlavne sa tým porušuje absolútne základná zásada bezpečnosti, ktorá hovorí, že všetky križovatky sa majú navrhovať podľa niekoľkých základných vzorov (výber vzoru na základe miestnej situácie) stále dokola a len veľmi výnimočne, keď to naozaj, ale naozaj objektívne nejde (ešte raz podčiarkujem slovo objektívne, nie že to nejde na základe umelých požiadaviek, tie treba proste škrtnúť), možno navrhnúť križovatku atypicky.

Dodržiavanie tejto zásady zaručuje, že vodič po určitej dobe získa skúsenosť ako križovatky vyzerajú a potom keď príde niekam, kde v živote nebol, tak už na prvý pohľad vopred vie, čo má očakávať. Veď choď čo i len do Rakúska - tam sú všetky exity či uzly dohromady podľa 4-5 vzorov a len naozaj výnimočne natrafiš na niečo atypické (trebárs vo Viedni, je to predsa len v meste a sú tam zásadné priestorové obmedzenia). To isté v ktorejkoľvek inej civilizovanej krajine. Dokonca aj v tom Česku, ktorému inak neviem prísť na chuť, toto pravidlo viac-menej dodržiavajú (v minulosti striktne dodržiavali - a to sme mali rovnakú normu). Zaujímavé je, že nikoho ani nenapadne robiť diaľnicu každých 5 km v inom šírkovom usporiadaní - pritom ide o ten istý princíp zvaný homogenita. Ale keď príde na križovatku, každý sa cíti ako Gaudí a má pocit, že musí navrhnúť niečo originálne, čím vyrazí ľudstvu dych.

V nadväznosti na uvedené je potom dôležitá aj úloha dopravných značiek - štandardné riešenia majú štandardné značenie, stále dokolečka opakované. A ak niekde bolo treba pristúpiť k niečom neštandardnému, tak sú aj značky urobené tak, aby vodič na prvý pohľad videl rozdiel oproti obvyklému značeniu, čo mu naznačuje, že bacha, tu to nebude tak, ako si zvyknutý.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 28. Feb 2020 11:37

To mi pripomenulo križovatku v tomto filme: https://www.youtube.com/watch?v=oQz83fsHxO0
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 28. Feb 2020 11:52

Miro napísal:Ako je vlastne v iných štátoch určená prednosť na kruhovom objazde? Tak ako to máme my, že bez značiek daj prednosť na vjazdoch platí prednosť sprava? Ako je to podľa Viedenského dohovoru?

Tak, ako to u nás bude od 1. apríla, čiže podľa Viedenského dohovoru. Sú len dve možnosti usporiadania kruháčov: buď je na všetkých vjazdoch Daj prednosť (príp. stopka) a potom vodič v kruháči má automaticky prednosť aj bez značky, alebo na všetkých vjazdoch platí prednosť sprava (čo je ale kapacitný bottleneck - ale veľmi populárny trebárs vo Francúzsku). Iná kombinácia nastať nemôže.

aquila napísal:ale na kruhacoch v rakusku neevidujem znacky daj prednost v jazde.

V Rakúsku nemajú kruhové objazdy, na to pozor. Presnejšie, nepoznajú značku Kruhový objazd (majú len výstražnú, ale tá nič nereguluje) a značia to prikázaným smerom jazdy. Čím je režim jazdy trochu iný, ale na konci dňa platí skoro to isté, ako u nás od 1 .apríla. Takže v Rakúsku, keď je na vjazde do kruháča Daj prednosť, tak následne na objazde máš prednosť a naopak, keď Daj prednosť na vjazde nie, tak platí prednosť sprava, ale pozor, rozdiel - uvedené platí, pokiaľ nie je značkou vnútri objazdu určené inak (v praxi som sa takým prípadom ale nestretol).

P.S. Na väčšine kruháčov v Rakúsku sú na vjazdoch značky Daj prednosť.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 28. Feb 2020 12:40

StVO napísal:Ozaj, železnica tu naozaj nie je obmedzením, tu boli umelo vytvorené požiadavky tak, aby sa R2 prilepila k I/9 - a smiešne na tom je, že ešte aj za týchto okolností sa to stále dá navrhnúť jednoducho, prehľadne a bezpečne. Teda keď sa chce.

Želenicu som spomínal v kontexte toho. že nie je možné urobiť plne mimoúrovňové križovanie I/61 x I/9
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rl » 28. Feb 2020 12:55

StVO napísal:Súhlasím, že je to úplne príšerné, toľko chýb pohromade sa len tak nevidí. Musím ale upozorniť, že norma STN 018020 už dva roky výslovne v článku 6.3.3.2 hovorí (tretia veta): "Označenia okresov používané na evidenčných číslach vozidiel sa z dôvodu nedostatočnej zrozumiteľnosti na dopravných značkách nepoužívajú."

Vďaka za doplnenie.

Čo sa týka STN. Už vidím argument, že projekt DZ bol schválený pred 1.3.2018 a teda norma a toto ustanovenie sa riešenia ešte netýkala. Je tam možnosť nejakým spôsobom zatlačiť na správcu, aby to dal dokopy a súladu s aktuálne platnou normou alebo to jednoducho môže odbiť argumentom, že značky musia dožiť a potom sa bude dať niečo meniť (?)

StVO napísal:Problém je skôr v inom - ak im neobúchaš o hlavu, že je to v rozpore s legislatívou alebo normami, tak sa s tebou proste nebudú baviť. Že je niečo v rozpore so zdravým rozumom, neúčelné, nebezpečné atď., to nikoho zaujímať nebude.

Nuž, mám v pláne to riešiť aj oficiálne minimálne pre začiatok na magistráte. Lebo Moldavská nie je jediný prípad, stačí sa pozrieť o dům dál na križovatku VSS, kde dotyčný intergalaktický inžinier domrvil značenie tiež celkom statočne.

Snáď len jediná (najpodstatnejšia) ukážka. Odbočovací pruh doľava jediný, čo na tom, že o pár metrov ďalej vzniká druhý. Pruhy na smer priamo dva, ale tie sú reálne až tesne pred semaforom, desiatky metrov za portálovou značkou.
rl
diskutujúci
 
Príspevky: 74
Obrázky: 20
Založený: 29. Máj 2007 17:28

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2020 10:44

Pokiaľ to bolo projektované a schválené pred 1.3.2018 podľa starej normy, tak je len na uvážení správcu, či to bude aktualizovať - nezabúdaj, že preňho akékoľvek zmeny znamenajú náklady. Inak skepsa je oprávnená. V podstate, ak držia jednu líniu správca, cestný správny orgán aj žandár, tak je zvonka malá šanca niečo zmeniť, pokiaľ nemáš za sebou ich nadriadené organizácie resp. orgány. V tomto prípade je ešte menej zúčastnených osôb, lebo správcom aj cestným správnym orgánom je v konečnom dôsledku mesto. Na druhej strane, ak presvedčíš mesto, tak by sa dalo pracovať aj s tým policajtom, ale záleží od toho, čo je zač. Ak je normálny, tak pohoda, ak je to chruňo, tak... No, povedzme, že je také nepísané pravidlo, že čím väčší blbec, tým väčšie ego - čo platí všeobecne o ľuďoch, nie je to žiadne policajné špecifikum - a to je potom ťažké. Zvlášť keď policajti veľmi radi ďaleko prekračujú svoje kompetencie a málokomu sa s nimi chce hádať a vykázať ich do patričných medzí.

Len aby si bol v obraze: papierovo - teda podľa zákona - o určení dopravných značiek rozhoduje cestný správny orgán, ale v praxi je dodnes zaužívaný postup ešte z pre-1989 čias, že v baj očko 95% rozhoduje policajt a správny orgán urobí iba copy+paste a buchne štempel. V skutočnosti má ale policajt dávať iba stanovisko pre cestný správny orgán, pričom v nedávnej minulosti si tam mohol napísať v podstate čo chcel, a správny orgán s tým mohol naložiť tiež v podstate ako chcel - čo sa ale v praxi dialo len málokde - dnes dáva policajt tzv. záväzné stanovisko. Čo síce znamená, že cestný správny orgán je tým stanoviskom viazaný, aj keď samozrejme za predpokladu, že to záväzné stanovisko nie je v rozpore s predpismi, a už vonkoncom nie tými, ktorými je viazaný cestný správny orgán, predovšetkým to ale znamená, že si tam policajt ani náhodou nemôže napísať, čo chce a ak to urobí, má ho s tým cestný správny orgán poslať do teplých krajín. Záväzným stanoviskom totiž dotknutý orgán uplatňuje záujmy chránené osobitnými predpismi. V tomto prípade Cestný zákon výslovne uvádza, že policajt vydáva záväzné stanovisko v rozsahu jeho pôsobnosti podľa osobitných predpisov, ktorými sú 8/2009 a 9/2009. Inými slovami, ani náhodou nemôže policajt vymýšľať, čo si on kde predstavuje akú šípku a alebo aký cieľ atď., štátna dopravná politika nie je jeho kompetenciou.

Ale aby som nebol na nich len zlý, treba povedať aj bé, a totiž to, že tých policajtov chodí z prezídia kontrolovať jeden obzvlášť veľký orgán, na ktorého to príslovie uvedené vyššie sedí ako vyšité a ktorý má zjavne v hlave namiesto mozgu len šnúrku, čo mu drží uši pohromade, no a ten tých okresných policajtov buzeruje, keď niečo urobia správne a chváli, keď niečo urobia takpovediac po slovensky. Tak sa nečuduj tomu, čo vidíš na cestách.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2020 11:01

pa3ck napísal:
StVO napísal:Ozaj, železnica tu naozaj nie je obmedzením, tu boli umelo vytvorené požiadavky tak, aby sa R2 prilepila k I/9 - a smiešne na tom je, že ešte aj za týchto okolností sa to stále dá navrhnúť jednoducho, prehľadne a bezpečne. Teda keď sa chce.

Želenicu som spomínal v kontexte toho. že nie je možné urobiť plne mimoúrovňové križovanie I/61 x I/9

Ktoré tiež nie je ani trochu potrebné. Aj to, že tam je dnes čiastočne mimoúrovňové križovanie, je dané práveže tou železnicou, aby na nej nebolo priecestie - kedysi veľmi dávno inak jedno bolo na vyústení západnej vetvy, cca tu: https://www.google.sk/maps/@48.8625444, ... 312!8i6656 (to ešte stará cesta I/50 viedla cez Kostolnú-Záriečie).

Ak by tam nebola železnica, plne by postačovala priesečná križovatka, resp. v tomto prípade by bol na rozdiel od mnohých iných prípadov odôvodnený aj kruhový objazd.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod metelesku.blesku » 02. Mar 2020 19:11

Priecestie bolo tu: https://goo.gl/maps/fYUMNk6cWxDVoNJD9, v Kostolnej-Zárečí priamo, či?

Tam na vyústení západnej vetvy pred postavením diaľnice cesta I/61 ani neviedla. Tú postavili až pri výstavbe diaľnice, nakoľko cesta 1.triedy viedla v mieste súčasnej diaľnice. V týchto miestach https://goo.gl/maps/S58dMWiefTKobcY36 bolo esíčko smerom doprava pod nadjazd s cestou I/9 (dnešná križovatka I/9 a D1) a niekte tu: https://goo.gl/maps/TDcscYCAHwvhc2cdA sa vracala späť.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 03. Mar 2020 12:14

Áno, AJ tam bolo priecestie, a to je práve na tej starej ceste I/50, čo spomínam vo svojom príspevku vyššie. Ja som však písal o priecestí v polohe dnešnej križovatky I/9 a I/61 pri Velčiciach, ktoré bolo zrušené okolo roku 1995 práve v súvislosti s výstavbou vetiev spomenutej križovatky.

Inak, správne ideš do minulosti :) ale musíš ešte ďalej. Dnešná trasa I/61 je v skutočnosti totožná s jej pôvodnou trasou (ak teda pominieme prvorepublikovú hradskú, ktorá viedla z väčšej časti v trase dnešnej III/1225). Ten tebou spomínaný úsek I/61, ktorý viedol sčasti v trase dnešnej D1 (križovatka s I/50), existoval len pomerne krátko, plus mínus 25 rokov, od postavenia preložky I/50 Drietoma - Trenčianska Turná - Mníchova Lehota, predtým ale I/61 viedla popri železnici tak ako dnes. A do tejto polohy sa zase vrátila pri výstavbe D61, kedy boli vybudované aj vetvy dnešnej križovatky I/9 a I/61 a kedy bolo zrušené to mnou spomínané priecestie.

Inak, tu https://mapy.tuzvo.sk/HOFM/ na ortofoto cca 1950 si to môžeš nájsť, je to tam pekne vidieť.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

***Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 04. Mar 2020 16:01

Aby i aj oni rozumeli...??? alebo pre zahraničných. Najskôr som ju zaregistroval len v menšinovom jazyku, viedol som auto, všimol som si len maďarčinu a to som šiel pomaličky pre odbočovanie doľava. Čo ešte stihnú?
44017 44018 (Hakom) 1275
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 05. Mar 2020 12:10

V Bratislave likvidujú zásoby oranžovej farby, pribudol buspruh pred zastávkou Lafranconi smerom z Karlovej Vsi
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 05. Mar 2020 12:44

Už včera pribudli oranžové čiary od mostu SNP. Tragédiou je, že NIKTO sa podľa nich neriadi.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 07. Mar 2020 20:57

koncom mesiaca sa ma spustit R7, tabule este neosadzali?
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod aquila » 08. Mar 2020 07:50

koncom mesiaca to nebude. najazd v holiciach ma este daleko od dokoncenia.. tam bude zazrak ak to spustia koncom aprila ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mjk » 08. Mar 2020 19:04

Pravdepodobne to spustia len od Samorina. Holice budu neskor.
mjk
diskutujúci
 
Príspevky: 217
Obrázky: 49
Založený: 24. Okt 2013 19:27

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mjk » 08. Mar 2020 19:26

Tabule su uz osadene. Do albumu som pridal krizovatku Samorin - Zapad a Samorin - Sever.
mjk
diskutujúci
 
Príspevky: 217
Obrázky: 49
Založený: 24. Okt 2013 19:27

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 08. Mar 2020 20:26

Sme zmagorení označovaním západ/východ/sever/juh a potom to používame aj pri vieskach... Označenie MÚK Dunajská Lužná by bolo výstižnejšie Šamorín - Západ.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod cPalo » 08. Mar 2020 20:52

MÚK sa určuje podľa polohy MÚK v chotári
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 08. Mar 2020 21:17

cPalo: to si robis z nas srandu. alebo to naozaj myslis vazne

mjk: v dialke som tam videl stary kilometrovnik, skoda. ak bude viac foto, prihod, vdaka.
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 09. Mar 2020 12:19

no samorin je v okoli najvacsie sidlo. ak by si samorin sever oznacil ako samorin tak by to mohlo znamenat aby auta chodili do samorina po ceste druhej triedy co nie je uplne optimalne. a ked oznacis samorin zapad ako samorin ako krizovatku s cestou prvej triedy tak ako potom oznacis samorin sever.

inak nejaky snazilek uz vyznacil na google mapach nezmyselne R7.. vsimate si aj vy ze kvalita google map na slovensku ide akosi dole vodou? su tam pozaznacovane totalne blbosti. neviem ci im niekto dava data alebo len beru feedback od ludi a kazdy si tam moze zaznacit co chce. snad kazdy den nahlasim jednu dve blbosti co si vsimnem.

a co je zasa toto?
https://www.google.at/maps/@48.0347829, ... 312!8i6656
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 52 hostí.