Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 26. Feb 2023 22:31

Tak toto je nejaká ľudová tvorivosť. Podľa vyhlášky 30/2020 Z.z. sa táto tabuľka môže použiť len so značkou "jednosmerná cesta" na upozornenie, že cyklisti môžu jazdiť aj v protismere, aby si na nich vodiči dali pozor.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 27. Feb 2023 17:22

https://www.youtube.com/watch?v=cIq2pv68G1Y

Nová signalizácia na priecestí v Rožkovanoch (okres Sabinov). Výstražný kríž naležato nad výstražníkom a iba na jednej strane
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 28. Feb 2023 08:09

Miro napísal:Neviem, prečo nie je značka "križovatka s vedľajšou cestou". Tiež ma to prekvapilo. Domnievam sa, že vyhláška 30/2020 Z.z. má ambíciu priblížiť naše dopravné značenie západným krajinám, napr. Rakúsku alebo Nemecku (napr. v tom, že križovatka už nebude ukončovať obmedzenie rýchlosti alebo hlavnú cestu).

Ako tak pozerám, tak Rakúšania majú značku "križovatka s vedľajšou cestou", ale "spomaľovací prah" tam nevidím. Zato ma tam zaujala značka 14a - "Achtung Falschfahrer".
https://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel ... 6sterreich

Nemci nemajú ani križovatku s vedľajšou cestou.
https://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel ... _seit_2017

Celkovo sa mi vidia naše značky viac inšpirované Nemeckom.


Falschfrahrer by mala byť len na premennom.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2023 10:18

badger-FB napísal:Chodcov naozaj treba edukovať. Aby keď je niekde značka, že tadiaľ chodec prechádzať nemá a sú tam metre po použitie najbližšieho prechodu (...) Zmazaný priechod alebo značenie všeobecne, to nejdem komentovať. Preto tam to ZDZ je, aby bolo viditeľné vždy.

Povedal by som, že pa3ck narážal na to, že priechod nerobí zvislá značka, ale práve tá vodorovná. A keď tam nie je namaľovaný, tak neexistuje a tá zvislá značka "klame" (mimochodom, verifikačná otázka - KDE ten priechod je, ak nie je namaľovaný?). Je to ten istý prípad ako keď je zvislá pruhová značka a na vozovke žiadne čiary nie sú - v takom prípade tam ale nie sú ani jednotlivé pruhy (odhliadnuc od "prirodzeného" jazdenia s ohľadom na šírku vozovky), takže tá zvislá značka iba kecá nezmysly.

Ak je priechod zmazaný, je to faul správcu, a to teda dosť vážny. Keby si niečo také dovolil správca v Nemecku, tak má prúser jak Brno a dostane za každý deň pokutu, ktorá ho bude veľmi bolieť. A keby sa tam nedajbože ešte niečo stalo, tak sa o to bude zaujímať Kripo.

badger-FB napísal:Za nebezpečné považujem priechody, ktoré idú šikmo.

Nepochybne sú šikmé horšie, lenže niekedy sa tomu žiaľ nedá vyhnúť. Dôležité je, aby ten uhol nebol príliš veľký, aby boli pásy dostatočne dlhé (min. 4 metre) a aby boli aj šikmo rezané na okrajoch. Ovšem najnebezpečnejšie sú priechody bez dostatočných rozhľadov (a že takých je ako maku) a predovšetkým priechody cez viac pruhov v jednom smere premávky, ktoré sú na Slovensku doslova "zlatý štandard".

badger-FB napísal:Ale chodci a cyklisti (šliapajúci po priechode) sú vplyvom preplnených miest už fakt najviac ohrození na živote. A aj tvoria polovicu mŕtvych..

Pokiaľ ide o bezpečnosť, tak vo všeobecnosti je Slovensko, pri prepočte na počet obyvateľov a mobilitu (intenzity) v rámci EÚ nie veľmi dobre. Ale ak hodnotíme chodcov, tak je to doslova katastrofa, horšie ako my sú na tom už len takí "premianti" ako Litva, Lotyšsko, Bulharsko, Poľsko a Rumunsko. Lenže v ich prípade bola "štartovacia čiara" úplne inde a za ostatných 10 rokov je vidieť jasný posun k lepšiemu, kým my stagnujeme (a teda sa v rebríčku prepadáme nadol).

A síce také tie príčiny, čo spomínaš, ako sluchátka na ušiach a rôzne mládežnícke challanges sú rizikovým faktorom, akurát, že presne rovnaký problém majú aj všade inde. Trebárs aj v Nórsku a napriek tomu tam umiera vyše 8 krát (!!!) menej chodcov ako na Slovensku (prepočítané na počet obyvateľov a mobilitu). Ok, to som zobral extrém, najbezpečnejšiu krajinu na svete, ale zober si hociktorú "západnú" krajinu a stále to budú násobky. Zásadný rozdiel spočíva v prístupe k infraštruktúre. U nás to staviame na prd, niekedy doslova nepríčetne (a sme na to ešte aj hrdí), stačí, že tam capneme zvislú značku, najlepšie na citrónoch, k tomu mrte blikajúcich svetielok a považujeme to za bezpečné. Dokonca máme tú drzosť to nazývať "inteligentné priechody."
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2023 10:26

pa3ck napísal:
Miro napísal:Zato ma tam zaujala značka 14a - "Achtung Falschfahrer".

Zaujímalo by ma, ako sa používa - či sa zobrazuje ako premenná, ak nejaký automatický systém deteguje vozidlo v protismere na danom úseku, alebo skôr sa používa ako trvalá na miestach, kde často dochádza k takýmto návštevám (aj keď to by sa chcelo skôr zamyslieť nad úpravou danej križovatky)

Iba na diaľnici, a to ako premenná. Idea bola. že značka sa zobrazí, keď detektor zistí vozidlo v protismere. Ale pokiaľ mi je známe, v praxi to ešte nebolo aplikované (opravte ma, ak sa mýlim). Problém automatickej detekcie spočíva v tom, že detektor sa občas pomýli, čo je najčastejšie spsôobené prechádzaním vozidiel medzi jednotlivými pruhmi a "blbým" načasovaním jednotlivých eventov. Síce to algoritmy riadiacej jednotky dokážu efektívne filtrovať, ale aj ten drobný zlomok pri desaťtisícoch vozidiel denne, krát mrte sčítacích rezov, by znamenal pomerne dosť falošných poplachov, ktoré by potom musela filtrovať obsluha.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2023 10:47

Miro napísal:Aj tá bodkovaná deliaca čiara je zaujímavá.

Stredová. Tá je náhodou správne, pretože má byť vizuálne na prvý pohľad odlišná od stredovej čiary na vozovke. Viď napríklad náhodne vybratú obojsmernú cestičku v AMS.

Ale ten zbytok - márne sa snažím dopočítať, koľko je tam rozporov so zásadami značenia cyklistickej infraštruktúry.

Miro napísal:Naozaj, to som si ešte nevšimol, že značka "križovatka s vedľajšou cestou" už nie je.

Stále existuje - Z 301. Čo už neexistuje, je variant s vedľajšou cestou zľava, t.j. značka môže byť buď s vedľajšou z oboch strán alebo len sprava. Ono pointa je v tom, že keď sa pozrieš na ten testový obrázok, tak keby tam tá značka nebola, tak sa z hľadiska prednosti v jazde vôbec nič nemení.

Plus tiež dodám, že dodatková tabuľka Z 510 Priebeh hlavnej cesty sa už podľa vyhlášky nesmie s touto značkou používať.

Miro napísal:Ako tak pozerám, tak Rakúšania majú značku "križovatka s vedľajšou cestou", ale "spomaľovací prah" tam nevidím. Zato ma tam zaujala značka 14a - "Achtung Falschfahrer".
https://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel ... 6sterreich

Nemci nemajú ani križovatku s vedľajšou cestou.
https://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel ... _seit_2017

Majú - preskroluj ten odkaz nižšie a nájdi značku 301 Vohrfahrt.

Miro napísal:To nové delenie značiek mi robí problémy - predtým platilo, že všetky trojuholníkové značky sú výstražné. Teraz je to dosť rozhádzané.

To neplatilo už v 9-ne vyhláške. A opačne (že výstražné sú trojuholníky) to neplatilo nikdy, keďže výstražný kríž a návestné tabule boli vždy výstražné.

Inak význam tej značky nie je výstražný, ale informačný: predsa značka neupozorňuje na nebezpečenstvo - a už vôbec nie na také, "ktoré je ťažko včas rozoznateľné aj pri dodržaní primeranej opatrnosti" - len informuje vodiča, že na križovatke sú ostatní vodiči povinní dať mu prednosť v jazde. Značka má vizuálne charakteristiky výstražnej značky z historických dôvodov, proste tak bola definovaná v Ženevskom dohovore ešte niekedy v roku 1949 a už to tak zostalo.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2023 10:51

Jaakub napísal:Neviem, či to už bolo. Tá dodatková tabuľa (dokonca použitá aj samostatne) má symbolizovať v kombinácii s týmito značkami čo?

https://www.google.sk/maps/@48.151076,1 ... 384!8i8192
https://www.google.sk/maps/@48.1529286, ... 384!8i8192
https://www.google.sk/maps/@48.1513866, ... 384!8i8192

Predpokladám, že má symbolizovať neschopnosť projektanta porozumieť písanému textu. Konkrétne "Dodatková tabuľka umiestnená pod značkou Jednosmerná cesta umožňuje cyklistom jazdiť v oboch smeroch (...)".
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2023 11:50

Kvík napísal:Tých 25% neverím, prešiel som tade trikrát a hádal by som najviac polovicu. 25% má možno zvážnica. Hlavný problémom bol otrasný stav cesty hlavne na krásnohorskej strane, ale po rekonštrukcii to už zrejme nebude ono, ak ju teda niekedy aj dokončia. A na zákruty je lepšia Súľová + Grajnár. Soroška je len o málo horšia než Dargov.

Naozaj tam na krátkych úsekoch špičkový sklon dosahuje takéto závratné hodnoty, Akurát, že keď ideš non-stop v stúpaní, kde 10 percent je bežný štandard, ktorý už začínaš vnímať ako rovinu, tak Ti to už tých krátkych 25 ani nepríde takých strmých. Len na porovnanie - celkový priemer je cca 9 percent, a to sú tam aj úseky, kde cesta prejde zo stúpania do klesania a zase naspäť. Donovaly majú polovicu, Čertovica má na juhu cca 4 a na severe cca 5 percent priemer.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2023 11:55

ondrejko_t napísal:Podľa tejto fotky ma to namotalo tam ísť na bicykli, to môže byť paráda.
Autom ma to tam nejako neláka :D

Ja som tam úplne prvý krát šiel na bicykli :D Bolo to myslím v 1986, spravili sme si takú Tour vtedy, kolečko Rožňava - Mníšek - Dedinky (pauza 2 či 3 dni v Slovenskom raji, už si presne nepamätám) a cez Hnilec naspäť do Rožňavy. Samá horská prémia.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 02. Mar 2023 12:55

StVO napísal:Naozaj tam na krátkych úsekoch špičkový sklon dosahuje takéto závratné hodnoty, Akurát, že keď ideš non-stop v stúpaní, kde 10 percent je bežný štandard, ktorý už začínaš vnímať ako rovinu, tak Ti to už tých krátkych 25 ani nepríde takých strmých. Len na porovnanie - celkový priemer je cca 9 percent, a to sú tam aj úseky, kde cesta prejde zo stúpania do klesania a zase naspäť. Donovaly majú polovicu, Čertovica má na juhu cca 4 a na severe cca 5 percent priemer.


Až som sa pozrel do logov z prejazdu z GPS + barometrického výškomera (sekundové dáta, kalibrácia na oboch koncoch aj na vrchole) a som celkom sklamaný. Maximálny sklon je dokonca len
    - 11.5 % zo strany Krásnohorského Podhradia (zákruta na hrebeni južne od Pače), priemer 6.9% od konca dediny po vrchol,
    - 13.1 % zo strany Úhornej (pod druhou zákrutou zvrchu), priemer 8.2 % od konca dediny po vrchol.
Ak si dobre spomínam, v Krásnohorskom Podhradí kedysi bývala značka 12%. 25% stúpanie som vyšiel na Kanárskych ostrovoch a s tým sa Úhorná naozaj vôbec nedala porovnávať, žiaľ ani kvalitou povrchu :wink:
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 270
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 02. Mar 2023 14:03

StVO napísal:
Jaakub napísal:Neviem, či to už bolo. Tá dodatková tabuľa (dokonca použitá aj samostatne) má symbolizovať v kombinácii s týmito značkami čo?

https://www.google.sk/maps/@48.151076,1 ... 384!8i8192
https://www.google.sk/maps/@48.1529286, ... 384!8i8192
https://www.google.sk/maps/@48.1513866, ... 384!8i8192

Predpokladám, že má symbolizovať neschopnosť projektanta porozumieť písanému textu. Konkrétne "Dodatková tabuľka umiestnená pod značkou Jednosmerná cesta umožňuje cyklistom jazdiť v oboch smeroch (...)".


U nás medzi SN a Hrabušicami spravili nový cyklochodník, ktorý je viac krát križovaný poľnou cestou. každé kríženie je zo smeru poľnohosp. vozidiel označené značkou daj prednosť v jazde a tou dodatkovou tabuľou :) dnes hádam pojdem na bike tak odfotím :D
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 783
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 02. Mar 2023 14:21

Inak význam tej značky nie je výstražný, ale informačný: predsa značka neupozorňuje na nebezpečenstvo - a už vôbec nie na také, "ktoré je ťažko včas rozoznateľné aj pri dodržaní primeranej opatrnosti" - len informuje vodiča, že na križovatke sú ostatní vodiči povinní dať mu prednosť v jazde.


Na to nám ale stačí značka "hlavná cesta". Podľa vyhlášky 30/2020 Z.z. ani tú netreba, ak už idem po hlavnej ceste. Maximálne ak hlavná cesta nepokračuje priamo, tak značka "hlavná cesta" s dodatkovou tabuľkou č.510 "priebeh hlavnej cesty".

Takže značka 301 je vlastne zbytočná.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 02. Mar 2023 14:27

Mimochodom, spomínam si na prípad z minulosti, keď súd riešil nedanie prednosti na križovatke, kde hlavná cesta pokračovala vpravo. Lenže značka "hlavná cesta" bola svietiaca (také značky sa používali v mestách cca pred 50 rokmi) a pod ňou bola dodatková tabuľka, ktorá nesvietila, ani nebola reflexná, takže v tme vodič videl iba svietiacu značku "hlavná cesta" a dodatkovú tabuľku nevidel. Súd ho nakoniec oslobodil a vina za nehodu bola priznaná správcovi cesty.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 02. Mar 2023 19:40

Miro napísal:
Inak význam tej značky nie je výstražný, ale informačný: predsa značka neupozorňuje na nebezpečenstvo - a už vôbec nie na také, "ktoré je ťažko včas rozoznateľné aj pri dodržaní primeranej opatrnosti" - len informuje vodiča, že na križovatke sú ostatní vodiči povinní dať mu prednosť v jazde.


Na to nám ale stačí značka "hlavná cesta". Podľa vyhlášky 30/2020 Z.z. ani tú netreba, ak už idem po hlavnej ceste. Maximálne ak hlavná cesta nepokračuje priamo, tak značka "hlavná cesta" s dodatkovou tabuľkou č.510 "priebeh hlavnej cesty".

Takže značka 301 je vlastne zbytočná.

Práveže podľa starej vyhlášky mali Križovatka s vedľajšou cestou a Hlavná cesta rovnaký význam (to, že sa jedna používala "mimo obce" a druhá "spravidla v obci" pre vodičov nič nemenilo). V súčasnosti sa však líšia (resp. budú líšiť, keď skončí prechodné obdobie) - to napokon vyplýva už z ich názvu. Z 302 Hlavná CESTA označuje súvislý úsek, kde mám prednosť, pokiaľ nepríde Z 303, Z 201 alebo Z 202, zatiaľčo Z 301 KRIŽOVATKA s prednosťou vjazde upravuje režim iba v danej križovatke a na ďalšej musím očakávať, že bude bez značiek s prednosťou sprava.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 02. Mar 2023 20:16

pa3ck - dobre si to vysvetlil, až na to, že na tieto značky (Z 301 a Z 302) sa žiadne prechodné obdobie neuplatňuje. Platí to takto už 3 roky od 1.4.2020.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 02. Mar 2023 20:57

Vďaka za opravu, netuším, prečo som doteraz žil v tom, že je tam prechodné ustanovenie, že Z 302 platí iba v najbližšej križovatke
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 03. Mar 2023 08:03

ondrejko_t napísal:
StVO napísal:
Jaakub napísal:Neviem, či to už bolo. Tá dodatková tabuľa (dokonca použitá aj samostatne) má symbolizovať v kombinácii s týmito značkami čo?

https://www.google.sk/maps/@48.151076,1 ... 384!8i8192
https://www.google.sk/maps/@48.1529286, ... 384!8i8192
https://www.google.sk/maps/@48.1513866, ... 384!8i8192

Predpokladám, že má symbolizovať neschopnosť projektanta porozumieť písanému textu. Konkrétne "Dodatková tabuľka umiestnená pod značkou Jednosmerná cesta umožňuje cyklistom jazdiť v oboch smeroch (...)".


U nás medzi SN a Hrabušicami spravili nový cyklochodník, ktorý je viac krát križovaný poľnou cestou. každé kríženie je zo smeru poľnohosp. vozidiel označené značkou daj prednosť v jazde a tou dodatkovou tabuľou :) dnes hádam pojdem na bike tak odfotím :D


Pridávam spomínanú fotku :D
a takých značiek a akože "križovatiek" tam je celkom dosť :)
48690
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 783
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 03. Mar 2023 10:07

Z 302 Hlavná CESTA označuje súvislý úsek, kde mám prednosť, pokiaľ nepríde Z 303, Z 201 alebo Z 202, zatiaľčo Z 301 KRIŽOVATKA s prednosťou vjazde upravuje režim iba v danej križovatke a na ďalšej musím očakávať, že bude bez značiek s prednosťou sprava.


Nemusím. Práve "vďaka" tomu, že u nás sa doteraz používala Z 302 v obci a Z 301 mimo obce, máme množstvo prípadov, keď prejdem okolo značky 302 a potom príde Z 301. A Z 301 predsa platnosť značky 302 neukončuje.
A pochybujem, že to dajú správcovia ciest v dohľadnej dobe do poriadku.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 03. Mar 2023 10:11

Ozaj, a čo značka 136 - križovatka? Podľa jej popisu by táto značka mala ukončovať platnosť značky 302.
Alebo značka 136 platí len pre jednu križovatku a za ňou som opäť na hlavnej?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 03. Mar 2023 22:06

StVO napísal:Ja som tam úplne prvý krát šiel na bicykli :D Bolo to myslím v 1986, spravili sme si takú Tour ...


Ale to už si teda pán v rokoch :)
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 06. Mar 2023 14:19

aha ake pekne riesenie priechodu z bratislavy :D
https://www.google.at/maps/@48.1532251, ... 384!8i8192
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 506
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod asdf » 06. Mar 2023 19:18

pa3ck napísal:Práveže podľa starej vyhlášky mali Križovatka s vedľajšou cestou a Hlavná cesta rovnaký význam (to, že sa jedna používala "mimo obce" a druhá "spravidla v obci" pre vodičov nič nemenilo). V súčasnosti sa však líšia (resp. budú líšiť, keď skončí prechodné obdobie) - to napokon vyplýva už z ich názvu. Z 302 Hlavná CESTA označuje súvislý úsek, kde mám prednosť, pokiaľ nepríde Z 303, Z 201 alebo Z 202, zatiaľčo Z 301 KRIŽOVATKA s prednosťou vjazde upravuje režim iba v danej križovatke a na ďalšej musím očakávať, že bude bez značiek s prednosťou sprava.


Ono sa možno občas ukáže, že je ten koncept nad mentálne možnosti vodičov. Na to som našiel zaujímavé miesto v Rakúsku, už som to sem raz dával. Križovatku kde sa zo "starej" Salzachtalstrasse odbočuje smer Radstadt a Schladming, na "hornom konci" Bischofshofenu. Človek ide po ceste značenej presne podľa rakúskych zvyklostí, keď tu sa predním vyrojí "Kreuzung mit Straße ohne Vorrang" na citrónovom (!) pozadí, prebehne ona križovatka (úplne, ale úplne obyčajné téčko, doteraz som neprišiel na to, čo je na ňom zvláštne, rozhľad nič moc, ale videl som ďaleko horšie) a hneď za ňou je "Beginn der Vorrangstraße" a pokračujeme ďalej ako by sa nič nedialo. V opačnom smere to isté (takže ani nectia to, že je to téčko zľava).

https://www.google.com/maps/@47.4378576 ... 384!8i8192
Obrázok používateľa
asdf
diskutujúci
 
Príspevky: 238
Založený: 22. Jan 2018 18:58

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 08. Mar 2023 14:54

https://www.zilinak.sk/clanky/23378/kol ... cu-prejazd

kto im povie ze prejazd zakazany uz neexistuje :D
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 506
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 08. Mar 2023 15:39

Mohol by im to povedať ten dopravný analytik alebo aj polícia pri tej žiadosti o schválenie.

Ale dobre, keďže taká značka už neexistuje, tak ju netreba dodržiavať.

https://goo.gl/maps/qpoTZBbJCq43hLdj6
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 08. Mar 2023 19:33

miro, sendvo, obávam sa, či aj tí to postrehli.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 24 hostí.