Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 22. Aug 2022 08:40

Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mapman » 22. Aug 2022 09:28

Presne z tohoto dôvodu sa má na typové značky ako je táto dávať pomocný nápis TOP, aby aj (s)prostý robotník poznal, ako sa má značka osadiť...
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 22. Aug 2022 09:53

Takže podľa teba tu mám dávať prednosť ja? Ja mám podozrenie, že dobre vedia, ako táto značka patrí, ale pretože nemali správnu značku, tak použili túto a mali na mysli, že takto to bude znamenať, že mám prednosť. Všimni si, že z druhej strany pred rozkopávkou je tiež okrúhla značka. Pravdepodobne je tam taká istá, len obrátená tak, ako má byť.

V každom prípade dávať tam značky o prednosti v jazde je úplne zbytočné, pretože a) na ceste zostala dostatočná šírka na stretávanie protiidúcich vozidiel, b) prednosť vyplýva priamo zo zákona (prednosť dáva ten, na koho strane je prekážka).

Ja toto považujem už za verejné ohrozenie, pretože značku na fotografii si vodič môže vykladať rôznymi spôsobmi:
a) mám dať prednosť, len značka je hore nohami
b) je síce použitá nesprávna značka, ale podľa toho, ako je obrátená, mám prednosť
c) taká značka neexistuje, takže ako keby tam ani nebola.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 22. Aug 2022 10:00

pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 22. Aug 2022 10:22

Keďže sa tam s protiidúcim v pohode zmestíš, tak je to jedno.

Tieto príklady svedčia o absolútnej ignorancii všetkých (ne)kompetentných.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rado » 24. Aug 2022 20:54

Toto tu už zrejme bolo, ale mňa dosť zaskočil rozpor medzi ZDZ a VDZ pri zjazde z D1 pri Spišskom Štvrtku:
https://goo.gl/maps/KWnjb6mvpDN3arVa9

Vidím že mám hlavnú cestu, ale zrazu prerušovaná čiara krížom cez môj jazdný pruh, tak rozmýšľam - má vodič prichádzajúci zľava "daj prednosť v jazde" alebo nemá? Zabudol niekto niečo osadiť? Dosť ma to vystrašilo no pomyslel som si, slovenská klasika, značenie sa zmenilo, osadili nové ZDZ ale nezostalo na premaľovanie VDZ. Ale keď som šiel naspäť, pozerám že druhá cesta tam má dokonca STOP a sériu VDZ čiar aby bolo zjavné že majú zastaviť - aký má teda zmysel prerušovaná čiara krížom cez smer, ktorý je hlavnou cestou?
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 25. Aug 2022 06:15

Mňa zaujalo aj to zrkadlo. Ak je také neprehľadné miesto, že treba osadiť zrkadlo tam, kde nie sú žiadne prekážky (domy, stromy), tak je niečo zle naprojektované.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 25. Aug 2022 07:08

Nedavno som sa od odbornikov dozvedel, ze naprojektovane je vzdy vsetko dobre, len vodici su jebnuti, ked po takych cestach potom nevedia jazdit.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 25. Aug 2022 07:40

celý ten zjazd je dosť na figu spravený. vrátane toho, že na zídenie z D1 nemáš ani odbočovací pruh.
https://www.google.sk/maps/@49.0155425,20.4507845,3a,75y,133.04h,90.16t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZrA05LRkvlWJHg8No9vPJQ!2e0!7i16384!8i8192
Hlavne že hneď za tým máš zníženie na 60 a 40.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 25. Aug 2022 07:45

Hank napísal:Nedavno som sa od odbornikov dozvedel, ze naprojektovane je vzdy vsetko dobre, len vodici su jebnuti, ked po takych cestach potom nevedia jazdit.

A vedel vôbec projektant tejto križovatky, že prednosť budú mať vozidlá prichádzajúce od Popradu?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 25. Aug 2022 11:09

no, keby bola prednosť opačne, hrozil by za istých okolností dosť veľký problém / riziko na tej vetve, či už nedobrzdením zo 140 na 0 na nejakých 400m (čím viac áut, tým ešte menšia možná "brzdná dráha") a v prípade viacerých áut aj zablokovanie pravého pruhu na vetve PP->PO.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mapman » 25. Aug 2022 17:16

Miro napísal:Takže podľa teba tu mám dávať prednosť ja? Ja mám podozrenie, že dobre vedia, ako táto značka patrí, ale pretože nemali správnu značku, tak použili túto a mali na mysli, že takto to bude znamenať, že mám prednosť. Všimni si, že z druhej strany pred rozkopávkou je tiež okrúhla značka. Pravdepodobne je tam taká istá, len obrátená tak, ako má byť.

V každom prípade dávať tam značky o prednosti v jazde je úplne zbytočné, pretože a) na ceste zostala dostatočná šírka na stretávanie protiidúcich vozidiel, b) prednosť vyplýva priamo zo zákona (prednosť dáva ten, na koho strane je prekážka).

Ja toto považujem už za verejné ohrozenie, pretože značku na fotografii si vodič môže vykladať rôznymi spôsobmi:
a) mám dať prednosť, len značka je hore nohami
b) je síce použitá nesprávna značka, ale podľa toho, ako je obrátená, mám prednosť
c) taká značka neexistuje, takže ako keby tam ani nebola.


Nie, určite nemáš dávať prednosť ty. Uplatní sa c) V tomto prípade nejde o platnú dopravnú značku, pretože na tejto je podstatná jej orientácia. To je ako keby sa značka Daj prednosť v jazde osadila vodorovnou stranou dolů. To nie je značka. Takže sa musíš správať tak, akoby tam značka nebola a postupovať v súlade s obecnými pravidlami premávky.
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 26. Aug 2022 08:41

mapman napísal:To je ako keby sa značka Daj prednosť v jazde osadila vodorovnou stranou dolů. To nie je značka. Takže sa musíš správať tak, akoby tam značka nebola a postupovať v súlade s obecnými pravidlami premávky.


Myslis nieco take? :lol:

48256
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 26. Aug 2022 08:51

Na severnej D1 pri Hendrichovciach je nahodna 80 pred mostom a za nim koniec. Nie je to ten, kde sa robia zavery, ale ten za nim. Na moste samozrejme nic.
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 407
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 26. Aug 2022 09:25

V SN na Duklianskej pred nejakými 3 týždňami prasklo potrubie. vodári to šli opravovať, dali sa stĺpiky, doprava sa zúžila do jedného pruhu plus MPR sa dala na 30, pekné kolóny vznikali, lebo síce opravovaný úsek bol asi na 5 metroch, obmedzenie asi na 200m. potrubie sa za pár dní opravilo, jama sa zasypala, stĺpiky zmizli, no značka "práca na ceste" a 30ka tam ostali. za 2týždne ani nohy na mieste. Hádajte, akou rýchlosťou tam chodia autá :D
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 26. Aug 2022 14:49

Kvík napísal:
ondrejko_t napísal:problém by som v tom nevidel, podľa mňa je to OK aj tak aj tak.
Napr. na D1 je toto od kedy si pamätám a to som tam nikdy žiadnu vydru nevidel :D :D
https://www.google.sk/maps/@49.0874649,19.545529,3a,15.5y,286.92h,87.91t/data=!3m6!1e1!3m4!1spJg9sM8OpBhB0DsV80KUzg!2e0!7i13312!8i6656


Vydru (teda značku, nie živú) som si včera prvýkrát všimol aj v Rakúsku.

Toto mi pripadá ako dobrý príklad záležitosti, kde je zákon zbytočne rigidný. Dodatkové textové značky sú podľa mňa všeobecne veľmi nešťastné a nemali by sa používať, ak to ide obrázkom. Po nemecky ešte rozumiem, ale stačí mi zájsť do Maďarska a už musím hádať, čo ktorý zhluk písmen znamená (na kivéve kerékpár som už naučený). Oproti tomu piktogram, pokiaľ nie je spravený úplne dementne, je jasný hádam každému.

Otázka znie - a čo ja s tou vydrou? Je to čistá lotéria, buď ju trafím alebo netrafím. Vyhnúť sa jej nemám šancu, ani keď pôjdem 30. A keď ju trafím, no tak pôjdem do umývarky, čo už.

Mimochodom, ani ja som na tom Liptove vydru nevidel ani raz za 30+ rokov (niečo ako veverička na Búdkovej). A keby na tej dodatkovke nebolo napísané pozor vydra, tak z toho obrázku naozaj nepochopím, čo tým chcel básnik povedať.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 26. Aug 2022 15:00

Hank napísal:Nedavno som sa od odbornikov dozvedel, ze naprojektovane je vzdy vsetko dobre, len vodici su jebnuti, ked po takych cestach potom nevedia jazdit.

Mne bolo povedané - vodiči majú dodržiavať pravidlá, tak čo rýpem do toho, ako tú cestu postavia.

Veď hej. Napríklad je zakázané kradnúť. Som zvedavý, či si podľa tej istej logiky niekto z tých mudrcov necháva odomknuté auto, lebo veď ľudia majú dodržiavať zákony.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 26. Aug 2022 20:43

Môj dnešný úlovok.
48257
Ešteže nie sú naopak.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 27. Aug 2022 14:13

Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 27. Aug 2022 20:57

"úplne" v pohode. ako keby tam ani nebolo, hlavne že tím Vallo je spokojný.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 29. Aug 2022 12:46

Nové zvislé značenie buspruhov na Gagarinovej: https://m.smedata.sk/api-media/media/im ... .jpg?rev=3
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 30. Aug 2022 09:10

A neplatí tá okrúhla modrá značka s bielym autobusom pre všetky pruhy?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod capacity_TN » 30. Aug 2022 10:01

Platí len pre BUS pruh (za predpokladu, že je jasne vyznačený):

"Regulácia vyplývajúca zo značiek o špeciálnej
cestičke alebo pruhu platí len pre celú šírku
cestičky alebo pruhu. Regulácia vyplývajúca zo
značiek o špeciálnej cestičke alebo pruhu platí
najďalej po miesto, kde je koniec cestičky alebo
pruhu jednoznačne rozoznateľný."
capacity_TN
návštevník
 
Príspevky: 25
Obrázky: 8
Založený: 03. Jún 2019 12:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pesslon » 31. Aug 2022 12:09

expwy napísal:O použití a umiestnení DZ rozhoduje príslušný cestný správny orgán (CSO), čiže pre cesty I. triedy Okresný úrad v sídle kraja, pre cesty II. a III. triedy Okresný úrad, pre miestne cesty príslušná obec.

Obecné tabule (Z 305 až 308)

Z 305 Obec a Z 306 Koniec obce sa umiestňujú na okraji zastavaného územia obce, nie ďalej ako 100 m od miesta, kde sa stavebné prevedenie cesty a charakter premávky na nej menia (napr. chodníky, zvýšený pohyb chodcov, obstavanosť cesty atď.). V prípadoch, kde cesta síce vchádza do zastavaného územia obce, avšak jej stavebné prevedenie alebo charakter premávky na nej zostávajú prevažne ako v nezastavanom území (napr. cesta prechádza okolo hospodárskych budov na okraji obce alebo nijako neobsluhuje priľahlé budovy, na ceste sa prakticky nevyskytujú chodci a cyklisti a pod.), sa Z 305 a Z 306 umiestňujú až v blízkosti miesta, kde skutočne dochádza k zmene stavebného prevedenia cesty a charakteru premávky na nej.

Z 307 Označenie začiatku obce v jazyku národnostnej menšiny sa používa len spoločne so Z 305 Obec a umiestňuje sa pod ňou; to analogicky platí pre Z 308 Označenie konca obce v jazyku národnostnej menšiny vo vzťahu k Z 306 Koniec obce.
Z 306 Koniec obce sa na 1- a 2-pruhových vozovkách spravidla umiestňuje po ľavej strane vozovky na zadnej strane Z 307 Obec pre opačný premávkový smer. To rovnako platí pre umiestňovanie Z 308 Označenie konca obce v jazyku národnostnej menšiny vo vzťahu k umiestňovaniu Z 306 Koniec obce.

Tam, kde sa v priebehu cesty jedna obec končí a ďalšia obec bezprostredne (najviac do vzdialenosti 100 m) začína, sa nepoužije Z 306 na označenie konca obce, iba Z 305 na označenie začiatku nasledujúcej obce. Rovnako tak sa v prípade obcí, kde sa vyznačuje aj názov obce v jazyku národnostnej menšiny, nepoužije Z 308, iba Z 307.

Značka sa nesmie používať na účel zníženia najvhej dovolenej rýchlosti ešte pred vjazdom do obce: na tento účel slúži Z 253 Najvyššia dovolená rýchlosť.
Rovnako tak je neprípustné umiestňovať obecné tabule podľa hraníc katastrálneho územia a pod.: primárnym účelom značiek nie je informovanie o názve obce či katastra, ale označenie úsekov ciest, na ktorých platia osobitné pravidlá cestnej premávky o jazde v obci.



toto je odkial? je niekde nejake pravne zavazne usmernenie ako sa maju osadzat znacky, hlavne zaciatok/koniec obce? nic sa mi nepodarilo najst, okrem toho ze regulacne znacky sa maju davat len tam kde je to "nutne".
pesslon
nováčik
 
Príspevky: 8
Založený: 18. Máj 2013 13:35

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 31. Aug 2022 13:20

To je z navrhu TP 117, ktory vsak zatial nebol schvaleny, takze momentalne nie je uvedene asi nikde nic.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 42 hostí.