Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 15. Dec 2021 17:42

Ani na všetkých cestách mimo obce nie je bezpečné ísť 90.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 16. Dec 2021 08:26

na SVK je častý jav skúšať MPR. čo je nanešťastie ale tiež častý jav - keď poniektorí MPR považujú za minimálnu povolenú a potom ich máš na zadku nalepených. to sa vtedy cítim ešte menej bezpečne.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 16. Dec 2021 10:09

Ja sa považujem za dobrého vodiča a pri tých 130 som sa necítil komfortne. Rovnako som sa necítil komfortne ani ako vodič, ktorý prispôsobuje rýchlosť okolnostiam pri napr. pripájaní. Viacerí tam jazdili už šialene v kombinácií s častou zmenou jazdných pruhov. A to treba objektívne povedať, že mnoho o tej zmene nevedelo.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vceliak » 16. Dec 2021 11:23

Ike napísal:a pri tých 130 som sa necítil komfortne.

Ak sa pri tejto rýchlosti necítiš komfortne, vymeň auto alebo šoféra :-)
U nás je ten problém (inak dosť často dôvod kolízii na diaľnici), že ak niekomu ukazuje tachometer auta 130 km/h, tak viacej " ani bohovi" a blokuje ľaví pruh, dokiaľ neobehne kamióny, ktoré idú 110 GPS. Niekedy aj dlhšie a bezdôvodne.
Môjho kolegu vyhodili zo skúšky na americký vodičák, len pre to, že v pripájacom pruhu na diaľnicu nestihol nadobudnúť maximálnu povolenú na tej diaľnici rýchlosť 65 míľ/h. Dôvod: nebezpečné zaradenie na diaľnicu. Viete o niekom, kto na Slovensku zaplatil pokutu za to, že bol príliš pomalý na diaľnici?
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 16. Dec 2021 12:51

Vceliak, nemyslim si, ze Tvoj koment je k veci. Je vela usekov, vratane D1 / R1, kde ísť 130je "o hubu" ak nie si zrovna pretekár.
Dalsia vec je, ze ak idem 130 a obieham kamiony a niekto kvoli tomu sposobi dopravnu nehodu ci koliznu udalost, mal by zvazit drzanie vodicskeho opravnenia. problem, a aj to nie na nehodu, max na nervy, je, ze ked ide kamion 95 a niekto ho obieha 100vkou, prip. ked kamion obieha kamion.
a pokuta za pomalu jazdu na dialnici u nas je len za jazdu pod 80km/h. inak nevidim dovod.
inak, cisto teoreticky, ak idem 130tachometrovych a ty ides 140 GPS - teda cca, 150 a ja obieham trebars 5 kamionov a ty pri mne musis brzdit, kolko mas zdrzanie? 30s?
a potom lepenie sa na niekoho "rit" a vyblikavanie... ako by povedal klasik "a komu tím prospějete?!"
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 16. Dec 2021 13:29

Ike napísal:Ja sa považujem za dobrého vodiča a pri tých 130 som sa necítil komfortne. Rovnako som sa necítil komfortne ani ako vodič, ktorý prispôsobuje rýchlosť okolnostiam pri napr. pripájaní. Viacerí tam jazdili už šialene v kombinácií s častou zmenou jazdných pruhov. A to treba objektívne povedať, že mnoho o tej zmene nevedelo.


Taky tak. Už preradiť sa z D1 na D2 v smere na Lanfranconi je pri 110-115 km/h o dosť adrenalínovejší zážitok, než býval pri 90 km/h. Za posledné roky som tam zažil zo štyri nepríjemné situácie, a z toho hneď dve boli teraz, odkedy je líniové riadenie. Bol som tam radšej, keď bola povolená 90.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vceliak » 16. Dec 2021 13:34

ondrejko_t napísal:kde ísť 130je "o hubu" ak nie si zrovna pretekár.

Nepochopil si ma. Vo vyspelom svete, rozumej tam, kde majú dokončenú diaľničnú sieť, len ju rozširujú podľa potreby, je bežné, že sa ide po diaľnici iba jednou rýchlosťou: tou maximálnou, ktorá sa ešte netrestá. Je to zvyčajne o 20 km/h viac, ako je predpísaná. Každý, kto tak nejazdí v rýchlom pruhu podľa uvedenej definície, má problém. Všade na svete, len na Slovenskú sú tí ostatný "pretekári". Stretol som sa s tým v Amerike, Kanade, na Cypre, alebo aj v Rumunsku.
Na Floride som osobne zažil, ako mňa a zopár aut po kope na trojpruhovej diaľnici v jednom smere dobehlo tmavé auto (bolo to v noci o pol druhej), zaradilo sa za "prvým pretekárom", ktorý spomaľoval celú skupinu, a rozsvietil sa ako vianočný stromček. Takýmto spôsobom ho "odstavil", a my ako skupina v ľavom pruhu sme mohli pokračovať v "predpísanej" rýchlosti (75 míľ/h+10%) 83 míľ za hodinu na tempomate. Mojej Kii ukazoval tachometer tú istú rýchlosť, ako navigácia.
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vceliak » 16. Dec 2021 13:47

Kvík napísal:pri 110-115 km/h o dosť adrenalínovejší zážitok,

Ja sa nehádam o tom, že či sa všade dá ísť maximálkou, ale o tom, že ak ňou nejdeš, načo sa trepeš do rýchleho prúdu?
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 16. Dec 2021 14:09

Práveže netrepem, skoro vždy idem z pravého pruhu D1 do pravého na vetve smerom na D2, aspoň teda kým nie sú kamióny. Lenže pritom treba prejsť cez ľavý z Einsteinovej a to býva občas problém, keď tam už niekto ide 120-130. Navyše vetva na D2 má dosť malý polomer na to, aby som tam rýchlejšie ako 90-100 nejazdil, ani keď som tam sám. A druhá vec je, že pri 120 začína štvorpruhový úsek byť dosť krátky. Minule ma z ľavého pruhu vytlačila medzi kamióny dáka ženská na SUV, keď na poslednú chvíľu zistila, že chce ísť na D2 na Brno a nie na Győr. Prekvapivo, v opačnom smere som ešte žiadnu kolíznu situáciu nezažil.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod metelesku.blesku » 16. Dec 2021 14:48

Práveže netrepem, skoro vždy idem z pravého pruhu D1 do pravého na vetve smerom na D2, aspoň teda kým nie sú kamióny. Lenže pritom treba prejsť cez ľavý z Einsteinovej a to býva občas problém, keď tam už niekto ide 120-130.

1. Pri križovaní z D1 na D2 ti stačí zmeniť iba jeden pruh, nemusíš sa tlačiť úplne vpravo. Ten úplne pravý pruh nechaj napr. pre autá z Einsteinovej idúce na D2 a nemusíš sa ani hanbiť, ak ťa niekto z prava obíde, lebo z Einsteinovej nepotreboval meniť pruh a má jednoducho väčšiu rýchlosť ako ty. Je to tam úplne bežné odkedy tá križovatka existuje. Za jazdu v ľavom pruhu na vetve z D1 na D2 ešte policajti nikomu do pneu nestrieľali, ani keď ho niekto obehol sprava.
2. Inak, z Einsteinovej prichádzajú do tej križovatky 120-130 hlavne tí, ktorí si už na Einsteinovej všímajú, aká momentálne platí v strede na D1 rýchlosť a v strede na tej premenlivej tabuli vidia 120, tak sa tomu prispôsobia v predstihu. Alebo proste len ty prichádzaš z tej D1 príliš pomaly a teda si tým kolíznym bodom práve ty, lebo sa nestíhaš prispôsobiť premávke.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 16. Dec 2021 15:22

To by som veľmi rád, lenže zase potom býva problém s tými, čo chcú ostať v ľavom pruhu na pripájacej vetve. Obiehanie sprava je nepríjemné aj mne, aj im, takže ak sa dá, radšej sa držím vpravo. Aj tak obvykle schádzam do Karlovky, takže ľavý pruh by sa mi hodil viac, ale preradiť sa pred mostom už nie je problém.

S druhým bodom máš žiaľ pravdu, práve to sa mi nepáči a práve preto som bol radšej, kým tam bola 90 a jazdilo sa skutočných 90-95 km/h. Teraz som za toho zlého ja, keď pri spájaní pruhov idem obvykle tak 105-110 a po zákrutu plynule spomalím na 85-90.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 16. Dec 2021 20:17

Vceliak napísal:
Ike napísal:a pri tých 130 som sa necítil komfortne.

Ak sa pri tejto rýchlosti necítiš komfortne, vymeň auto alebo šoféra :-)
U nás je ten problém (inak dosť často dôvod kolízii na diaľnici), že ak niekomu ukazuje tachometer auta 130 km/h, tak viacej " ani bohovi" a blokuje ľaví pruh, dokiaľ neobehne kamióny, ktoré idú 110 GPS. Niekedy aj dlhšie a bezdôvodne.
Môjho kolegu vyhodili zo skúšky na americký vodičák, len pre to, že v pripájacom pruhu na diaľnicu nestihol nadobudnúť maximálnu povolenú na tej diaľnici rýchlosť 65 míľ/h. Dôvod: nebezpečné zaradenie na diaľnicu. Viete o niekom, kto na Slovensku zaplatil pokutu za to, že bol príliš pomalý na diaľnici?


Kamión ti 110 nepôjde, má obmedzovač na 90. A áno, keby som išiel po Šancovej, tiež by som sa necítil komfortne. S pripájaním na diaľnicu som nikdy nemal problém a tiež mám rád tých, ktorý si celý pripájací prejdú 50 km/h a na konci zabrzdia.

Narážal som na to, že tento most plní aj rolu mestského mosta s množstvom zmien jazdných pruhov a keď tam vletí človek, pre ktorého je značka maximálna rýchlosť zároveň značkou minimálna rýchlosť, môže byť zarobené na problém. A keď ťa niekto predbieha 130 cez ten pripájaco odbočovací pruh, tiež to nie je bohviečo. Keď dám do pomeru rýchlosť/rizikovosť/plynulosť, tak to zvýšenie z 90 na 130 nebolo bohviečo.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 16. Dec 2021 20:20

metelesku.blesku napísal:
Práveže netrepem, skoro vždy idem z pravého pruhu D1 do pravého na vetve smerom na D2, aspoň teda kým nie sú kamióny. Lenže pritom treba prejsť cez ľavý z Einsteinovej a to býva občas problém, keď tam už niekto ide 120-130.

1. Pri križovaní z D1 na D2 ti stačí zmeniť iba jeden pruh, nemusíš sa tlačiť úplne vpravo. Ten úplne pravý pruh nechaj napr. pre autá z Einsteinovej idúce na D2 a nemusíš sa ani hanbiť, ak ťa niekto z prava obíde, lebo z Einsteinovej nepotreboval meniť pruh a má jednoducho väčšiu rýchlosť ako ty. Je to tam úplne bežné odkedy tá križovatka existuje. Za jazdu v ľavom pruhu na vetve z D1 na D2 ešte policajti nikomu do pneu nestrieľali, ani keď ho niekto obehol sprava.
2. Inak, z Einsteinovej prichádzajú do tej križovatky 120-130 hlavne tí, ktorí si už na Einsteinovej všímajú, aká momentálne platí v strede na D1 rýchlosť a v strede na tej premenlivej tabuli vidia 120, tak sa tomu prispôsobia v predstihu. Alebo proste len ty prichádzaš z tej D1 príliš pomaly a teda si tým kolíznym bodom práve ty, lebo sa nestíhaš prispôsobiť premávke.

Tam ale svieti non-stop elektromechanická 100ka o veľkosti panvice. Teda, ešte som tadiaľ nešiel tak, že by nesvietila.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod metelesku.blesku » 17. Dec 2021 08:23

Kde? Na Einsteinovej smer Lanfranconi? Alebo v križovatke Pečňa? Ja tam mám štastie na svetelné značky a striedanie 100 a 120. Palacinkáre som tam hádam ani nevidel. Tie sú často "zapnuté" na úseku medzi Prístavným mostom a Zlatými pieskami.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 17. Dec 2021 09:06

Idem z Einsteinovej, míňam značku koniec Bratislavy, 80 knots, V1, rotate, šlapem na plyn a pred tou ostrou zákrutou smer Lanfranconi je tam panvica 100 km/h. Ale musíš fakt dobre pozerať, aby si ju videl.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 17. Dec 2021 10:06

Ike napísal:Tam ale svieti non-stop elektromechanická 100ka o veľkosti panvice. Teda, ešte som tadiaľ nešiel tak, že by nesvietila.


Posledne cca dva tyzdne zapinaju tesne na rozplete D1XD2 od Auparku smer HU 120ku a smer CZ 100ku svetelnu, asi len dvakrat som tam videl svetelne vypnute a otocene len panvice. Posledne dva dni ako je zhustena premavka asi kvoli obchodom, tam bola na smer Lafranconi dokonca svetelna 80ka, pritom na moste kolona nebola, len zhustene, ale slo sa plynule 100vkou.
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 17. Dec 2021 12:54

Ike napísal:Idem z Einsteinovej, míňam značku koniec Bratislavy, 80 knots, V1, rotate, šlapem na plyn a pred tou ostrou zákrutou smer Lanfranconi je tam panvica 100 km/h. Ale musíš fakt dobre pozerať, aby si ju videl.

Rozumiem, keď máš rýchlosť 80 knots, tak brzdenie na 100 km/h dá celkom zabrať :wink:
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 17. Dec 2021 14:42

Vie mi niekto povedať, načo sú na portáloch tie panvice, keď 100 km/h sa dá zobraziť aj na svetelných značkách?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod lostrail » 17. Dec 2021 15:15

Aby viac zarobil ten, kto to tam montoval. Mozno jedna stala 15000 EUR.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 17. Dec 2021 17:04

Celkom by ma zaujímal oficiálny dôvod.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 17. Dec 2021 19:19

tieto panvice inak maju na portaloch aj rakusaci
https://www.google.at/maps/@48.1581413, ... 384!8i8192

co som si vsimol otacaju sa ked je portal nefunkcny alebo sa robi oprava/udrzba. kedze su mechanicke staci ich otocit a moze sa vypnut privod elektriny a robit udrzba. ale na viedenskych mestskych dialniciach som ich fakt videl otocene iba ojedinele. aky bol dovod u nas? tipujem aby sa setrili svetelne tabule.. povodne mali byt vraj dole na stlpoch portalov - tam by boli trochu lepsie viditelnejsie. naposledy ked som isiel cez bratislavu husto snezilo a fakt som ich skoro nezbadal ze su otocene
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 18. Dec 2021 12:42

Miro napísal:Vie mi niekto povedať, načo sú na portáloch tie panvice, keď 100 km/h sa dá zobraziť aj na svetelných značkách?

Princípom každého líniového riadenia je v prvom rade reagovať na aktuálnu dopravnú situáciu z nameraných aktuálnych hodnôt a prispôsobiť rýchlosť dopravného prúdu tak, aby sa čo najviac eliminoval vznik kolón a dopravný prúd bol čo najplynulejší aj za cenu regulácie rýchlosti. Hodnoty zobrazované na svetelných paneloch sú vysvietené len vtedy, ak je potrebné obmedzenie rýchlosti z dôvodu regulácie dopravného prúdu. Čiže priamym dôsledkom líniového riadenia.

Tie "panvice" sú na úsekoch, kde je najvyššia dovolená rýchlosť obmedzená oproti všeobecným pravidlám, bez ohľadu na líniovku. Číže napr. na úseku D1 medzi uzlom Bratislava-Nivy a prípojkou Bratislava-Galvaniho je NDR 100 km/h. Vyššiu rýchlosť nie je možné zobraziť.
Ak nie je na svetelných paneloch žiadna rýchlosť platí štandardná NDR na diaľnici 130 km/h, avšak na predmetnom úseku je potrebné obmedziť na 100 km/h a toto je riešené tými prizmatickými premennými značkami (prizmy), lebo tieto platia vždy, ak líniovka nepovie inak.

Takéto sú princípy líniového riadenia dopravy, ktoré platia v motoristicky vyspelých krajinách. Preto podobnú kombináciu priziem a svetelných panelov možno vidieť napr. v Rakúsku a v Nemecku, kde je NDR obmedzená oproti blanketnému limitu.

Vallov a Doležalov nekompetentný zásah do líniového riadenia dopravy obmedzením NDR na 100 km/h v nočných hodinách (22-6 h), vlastne poprel princíp líniového riadenia, a tie 100-ky sa tam objavujú na svetelných paneloch, čiže môžeme tvrdiť, že funkčnú líniovku sme tu mali až 3 mesiace. Urobili, tak na základe svojich pocitov a názorov, navzdory platnému projektu a určeniu DZ, čiže porušili zákon.

Treba pripomenúť, že celá D1 v Bratislave bola naprojektovaná, postavená a skolaudovaná na NDR 130 km/h, prešla posudzovaním vplyvom na životné prostredie a hlukovými štúdiami. Však na základe asi čoho, boli na D1 medzi diaľnicou a Einsteinovou postavené PHS, diaľnica zapustená pod úroveň terénu, vymenené okná na stovkách bytov v Petržalke a povrch vozovky urobený drenážnym/tichým asfaltom.

Séria debilných politických rozhodnutí na pokračovanie, presne ako bola diaľnica v obci, tak teraz tu je Nachttempolimit. Za chvíľu príde požiadavka obmedziť na 100-ku celú Bratislavu (D1 a D2), a to môžeme hodiť celú líniovku rovno do koša.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 18. Dec 2021 18:02

sendvo napísal:tieto panvice inak maju na portaloch aj rakusaci
https://www.google.at/maps/@48.1581413, ... 384!8i8192

co som si vsimol otacaju sa ked je portal nefunkcny alebo sa robi oprava/udrzba. kedze su mechanicke staci ich otocit a moze sa vypnut privod elektriny a robit udrzba. ale na viedenskych mestskych dialniciach som ich fakt videl otocene iba ojedinele. aky bol dovod u nas? tipujem aby sa setrili svetelne tabule.. povodne mali byt vraj dole na stlpoch portalov - tam by boli trochu lepsie viditelnejsie. naposledy ked som isiel cez bratislavu husto snezilo a fakt som ich skoro nezbadal ze su otocene

jasné, že ich tam hore nevidno, keď majú veľkosť pre umiestnenie dolu. naviac hore je tma, takže si ich nemusíš ani všimnúť. vlastne ani neviem či ich moje auto niekedy v noci prečítalo. hlavne, že na mostoch mohli ísť svetelné aj dolu. šikovný to policajt.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 18. Dec 2021 18:15

expwy napísal:
Miro napísal:Vie mi niekto povedať, načo sú na portáloch tie panvice, keď 100 km/h sa dá zobraziť aj na svetelných značkách?

Princípom každého líniového riadenia je v prvom rade reagovať na aktuálnu dopravnú situáciu z nameraných aktuálnych hodnôt a prispôsobiť rýchlosť dopravného prúdu tak, aby sa čo najviac eliminoval vznik kolón a dopravný prúd bol čo najplynulejší aj za cenu regulácie rýchlosti. Hodnoty zobrazované na svetelných paneloch sú vysvietené len vtedy, ak je potrebné obmedzenie rýchlosti z dôvodu regulácie dopravného prúdu. Čiže priamym dôsledkom líniového riadenia.

Tie "panvice" sú na úsekoch, kde je najvyššia dovolená rýchlosť obmedzená oproti všeobecným pravidlám, bez ohľadu na líniovku. Číže napr. na úseku D1 medzi uzlom Bratislava-Nivy a prípojkou Bratislava-Galvaniho je NDR 100 km/h. Vyššiu rýchlosť nie je možné zobraziť.
Ak nie je na svetelných paneloch žiadna rýchlosť platí štandardná NDR na diaľnici 130 km/h, avšak na predmetnom úseku je potrebné obmedziť na 100 km/h a toto je riešené tými prizmatickými premennými značkami (prizmy), lebo tieto platia vždy, ak líniovka nepovie inak.

Takéto sú princípy líniového riadenia dopravy, ktoré platia v motoristicky vyspelých krajinách. Preto podobnú kombináciu priziem a svetelných panelov možno vidieť napr. v Rakúsku a v Nemecku, kde je NDR obmedzená oproti blanketnému limitu.

Vallov a Doležalov nekompetentný zásah do líniového riadenia dopravy obmedzením NDR na 100 km/h v nočných hodinách (22-6 h), vlastne poprel princíp líniového riadenia, a tie 100-ky sa tam objavujú na svetelných paneloch, čiže môžeme tvrdiť, že funkčnú líniovku sme tu mali až 3 mesiace. Urobili, tak na základe svojich pocitov a názorov, navzdory platnému projektu a určeniu DZ, čiže porušili zákon.

Treba pripomenúť, že celá D1 v Bratislave bola naprojektovaná, postavená a skolaudovaná na NDR 130 km/h, prešla posudzovaním vplyvom na životné prostredie a hlukovými štúdiami. Však na základe asi čoho, boli na D1 medzi diaľnicou a Einsteinovou postavené PHS, diaľnica zapustená pod úroveň terénu, vymenené okná na stovkách bytov v Petržalke a povrch vozovky urobený drenážnym/tichým asfaltom.

Séria debilných politických rozhodnutí na pokračovanie, presne ako bola diaľnica v obci, tak teraz tu je Nachttempolimit. Za chvíľu príde požiadavka obmedziť na 100-ku celú Bratislavu (D1 a D2), a to môžeme hodiť celú líniovku rovno do koša.

expwy, na úseku D1 medzi uzlom Bratislava-Nivy a prípojkou Bratislava-Galvaniho je prípojka Gagarinova a tak tam nie sú žiadne značky takže NDR 100 tam nemá byť ako vyžadovaná.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 19. Dec 2021 15:19

Vlados napísal:expwy, na úseku D1 medzi uzlom Bratislava-Nivy a prípojkou Bratislava-Galvaniho je prípojka Gagarinova a tak tam nie sú žiadne značky takže NDR 100 tam nemá byť ako vyžadovaná.

Áno to je pravda, medzi prípojkami B.-Gagarinova a B.-Galvaniho chýba jeden návestný rez líniového riadenia. Na špecifické stavebné prevedenie estakády (piliere, mostovka, protihlukové steny, portály) ho tam bohužiaľ nebolo kde a ako umiestniť bez veľmi náročných a nákladných stavebných zásahov do estakády a PHS. Aj nové zvislé značenie sa prispôsobovalo aktuálnym polohám portálom a ich "architektonickej" konštrukcii.

Táto menšia diera v systéme je prijateľná, nakoľko sa týka len vodičov, ktorí idú z Gagarinovej smer Žilina a z Galvaniho smer Petržalka. Na každom konci estakády je portál líniového riadenia s aktuálnou NDR. Keďže ide o krátky priepletový úsek je predpoklad, že časť pripájajúcich sa vodičov buď vyjde na najbližšom výjazde a tým pádom nepotrebujú dosahovať vyššie rýchlosti, alebo pokračujú ďalej po diaľnici a prispôsobia sa aktuálnej rýchlosti dopravného prúdu. Tým, že pôvodne aj tu mala byť blanketná NDR 130 km/h a kvôli tým priepletom polícia žiadala zníženie na 100 km/h a argumentovala, že bežne sa tam aj tak rýchlejšie nejazdí, tak bolo rozhodnuté, že kvôli minimálnemu počtu vodičov, ktorí by to tam z pripájacieho pruhu rovno vypeckovali na 130 sa neoplatí dávať ani prízemné PDZ na pripájacích vetvách.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 14 hostí.