Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Jan 2024 17:42

Hank napísal:hej, skoda, ze na to niekto nemyslel vopred a nedal sa vsetkym dostatok casu na prisposobenie stavu novym pravidlam.

Pojem "dostatok času na prispôsobenie stavu novým pravidlám" je na Slovensku ekvivalentom pojmu "večnosť".
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 18. Jan 2024 19:20

StVO napísal:Plus je tam iný tvar a rozmery, všakže, dokonca aj farby sú vizuálne odlišné, obzvlášť tá žltá celkom výrazne


este dodam jednu vec ze na zeleznicnom navestidle idu svetla v poradi zlta zelena cervena.. cize aby si to rusnovodic pomylim muselo by to skocit z vystrahy - horne zlte svetlo na stoj - dolne cervene svetlo, cize presne opacne ako na semafore pred priecestim.

inak staci si pozriet hociake video z holandska (som tu jedno aj kedysi postoval) uzavretie priecestia je tam v priemere tak 45-60 sekund
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 18. Jan 2024 21:34

Ja len doplním, že aj železničné návestidlo má reflexný terč (2 biele a 2 červené pasy na striedačku)
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 19. Jan 2024 11:13

sendvo napísal:
StVO napísal:Plus je tam iný tvar a rozmery, všakže, dokonca aj farby sú vizuálne odlišné, obzvlášť tá žltá celkom výrazne


este dodam jednu vec ze na zeleznicnom navestidle idu svetla v poradi zlta zelena cervena.. cize aby si to rusnovodic pomylim muselo by to skocit z vystrahy - horne zlte svetlo na stoj - dolne cervene svetlo, cize presne opacne ako na semafore pred priecestim.

Ja ešte doplním, že pri rýchlostnej návestnej sústave sa používa ešte ďalšie žlté svetlo pod zeleným, aj keď to môže svietiť len v kombinácii so zeleným alebo horným žltým a medzi ním a dolným žltým je zvyčajne ešte biele svietidlo (privolávacia návesť, resp. posun dovolený).
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 19. Jan 2024 13:43

V Bratislave dnes slávnostne odhalili nový semafor na Šafárikovom námestí. Samozrejme, nezabudli zo skladu vytiahnuť návestidlá so starými šípkami...
https://imhd.sk/ba/galeria-media/f/962443/313039/
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 19. Jan 2024 15:51

aj toto dokazuje ako nepremyslene robili tú hurá akciu... ide len o dopravný terorizmus. pár percent ľudí terorizuje 90+%
včera výjazd z Eurovea a prejazd cez šafko trval 20 min. rovnako pomaly sa posúval aj autobus, takže nie je dôvod presadnúť na mhd
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod asdf » 19. Jan 2024 18:30

StVO napísal:To je ale situácia, ktorá technicky nemôže nastať.

U nás naozaj vyrábame návestné svetlá s optickými šošovkami čo svietia z jedného bodu čo vyzerajú ako žiarovka za fresnellkou. Ale AŽD, Zelisko, Thales a podobní vyrábajú aj železničné návestidlá čo svietia "z plochy" a to je podľa mňa od LEDkovej varianty rakúskeho výstražníka prakticky nerozoznateľné.

Nekritizovalo sa tu náhodou kedysi nedostatočné rozmiestňovanie výstražníkov preto aby ich videli všetci účastníci cestnej premávky a dávala sa za príklad ČR, kde sú výstražníky práve kľudne rovnobežne s traťou? Alebo trať v oblúku si nikdy nevidel? Nemôže byť návestidlo hneď vedľa priecestia? Naopak, to je pomerne častý prípad, pretože sa tak prekladali cesty, ktoré náhodou existovali v dobe keď sa stavala predmetná železničná stanica. Takisto ten retroreflexný kríž nemusí byť pri trati v oblúku vôbec osvetlený, ak tam nebude stáť nejaké auto. Asi najlepšie v noci zakázať jazdu vlakov, však už tu jeden zrovna bývalý železničiar tvrdil, že v noci pracujú len zlodeji.

A tí rušnovodiči (asi formou odborovej organizácie) a dopravcov niekto oslovoval? Pretože tí na tom podpísaní nebudú. Podpísaní tam budú ľudia zo ŽSR. A tí by možno radi kľudne spali a nie niesli zodpovednosť za niečo, čo si vôbec nevymysleli a s čím možno nesúhlasia. A kľudne ich za to môžeš poslať zametať peróny, len musíš zohnať náhradu...

StVO napísal:Wrong. Žtlé svetlo má rovnaký význam ako kmitavá červená, a súčasne sa spúšťa zvonec, takže neexistuje žiadne relevantné zdôvodnenie predĺženia predzváňacej doby.

A hodnotiteľ bezpečnosti sa ťa spýta ako toho dosiahneš, keď to nie je v zákone, a potom sa ťa spýta ako zabezpečíš, že na to šoféri budú reagovať inak ako na križovatke. Bohužiaľ vodičáky tam majú. Hele fakt nie.

Ja si myslím, že spôsob stanovenia predzváňacej doby je u nás dobrý (videl som x prípadov kedy prejazd najpomalšieho vozidla trval tak akurát) a skracovať je možné len na základe riešenia pomalých vozidiel, ktorým sa buď zakáže vjazd značkou minimálna rýchlosť (je vôbec ešte vo vyhláške?) alebo holt budú agrárnici a v určitých prípadoch aj kamionisti pred priecestím zastavovať a volať o súhlas s prekročením železnice. No a keď vychádza ako najpomalší účastník chodec, tak to už vôbec. Raz tam pôjde niekto o paličke a zrazíme ho v rámci dôchodkovej reformy?s

StVO napísal:Nechcem rýpať, ale pred časom tu niekto písal o tom, že železnice

A to kľudne rýp. Mňa tá prax bytostne štve, ale nič s tým nenarobím. O to menšiu rezervu máme na všetko a musia sa veci komplikovať, aby si s tou situáciou poradili. V ČR už je dokonca aj pár návestí, ktoré sú vyslovene určené na kompenzáciu kolísavého poznania trate. A hlavne o to väčší prúser je každá zmena na trati a v jej okolí. Takže bohužiaľ.

StVO napísal:Pojem "dostatok času na prispôsobenie stavu novým pravidlám" je na Slovensku ekvivalentom pojmu "večnosť".

Také ETCS sa na európskej železnici "zavádza" tridsiatym rokom. A to sa bavíme o železniciach na západ od nás.

sendvo napísal:este dodam jednu vec ze na zeleznicnom navestidle idu svetla v poradi zlta zelena cervena.. cize aby si to rusnovodic pomylim muselo by to skocit z vystrahy - horne zlte svetlo na stoj - dolne cervene svetlo, cize presne opacne ako na semafore pred priecestim.

Toto zhodí každý dopravný psychológ, že na to sa nejde spoliehať.

Ike napísal:Ja len doplním, že aj železničné návestidlo má reflexný terč (2 biele a 2 červené pasy na striedačku)

No to je ďalší paradox. Nový výstražný kríž je od toho tiež horšie odlíšiteľný, než bol ten pôvodný.

pa3ck napísal:Ja ešte doplním, že pri rýchlostnej návestnej sústave sa používa ešte ďalšie žlté svetlo pod zeleným, aj keď to môže svietiť len v kombinácii so zeleným alebo horným žltým a medzi ním a dolným žltým je zvyčajne ešte biele svietidlo (privolávacia návesť, resp. posun dovolený).

Môže byť dokonca aj bezprostredne pod červeným svetlom (vedľajšie poradie svetiel, biele svetlo je NAD červeným), typicky ak je na návestidle nutné návestiť nedostatočnú zábrzdnú vzdialenosť.r
Obrázok používateľa
asdf
diskutujúci
 
Príspevky: 241
Založený: 22. Jan 2018 18:58

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 19. Jan 2024 19:21

asdf napísal:
StVO napísal:Wrong. Žtlé svetlo má rovnaký význam ako kmitavá červená, a súčasne sa spúšťa zvonec, takže neexistuje žiadne relevantné zdôvodnenie predĺženia predzváňacej doby.

A hodnotiteľ bezpečnosti sa ťa spýta ako toho dosiahneš, keď to nie je v zákone, a potom sa ťa spýta ako zabezpečíš, že na to šoféri budú reagovať inak ako na križovatke. Bohužiaľ vodičáky tam majú. Hele fakt nie.

Myslíš teda, že vodiči jazdia okolo výstražníkov takou rýchlosťou, že aj keď sa rozblikajú svetlá, keď je meter pred nimi, tak stihne zastaviť?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod asdf » 20. Jan 2024 00:34

pa3ck napísal:Myslíš teda, že vodiči jazdia okolo výstražníkov takou rýchlosťou, že aj keď sa rozblikajú svetlá, keď je meter pred nimi, tak stihne zastaviť?

Nie. Myslím, že vodiči budú okolo výstražníkov jazdiť úplne rovnako ako doteraz, akurát o 5s neskôr, kamarát tomu hovoril "silno oranžová".
Obrázok používateľa
asdf
diskutujúci
 
Príspevky: 241
Založený: 22. Jan 2018 18:58

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 20. Jan 2024 22:54

Ale veď žltý signál nemusí zodpovedať "prezváňacej" dobe, či?

Teraz si vymyslím príklad:

Terajší stav:
vzhľadom na priečnu šírku priecestia je prezváňacia doba 30 sekúnd a potom sa začnú spúšťať závory.

Nový stav:
zasvieti žltá na 5 sekúnd a potom zasvieti červená. 25 sekúnd po zasvietení červenej sa začnú spúšťať závory.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod asdf » 20. Jan 2024 23:25

Takže prvých 5 sekúnd svieti niečo, čo vodiči psychologicky NEvnímajú ako pokyn na zastavenie vozidla a reálna výstraha začína až potom...
Obrázok používateľa
asdf
diskutujúci
 
Príspevky: 241
Založený: 22. Jan 2018 18:58

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 21. Jan 2024 09:43

K tomuto máš aj nejaké štúdie?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod asdf » 21. Jan 2024 10:17

pa3ck: Potreboval by som skôr nejakú takú, z ktorej by vyplývalo, že sa to nedeje. Pretože verím tomu, že to na človeka ako riziko vytiahnuť môžu.
Obrázok používateľa
asdf
diskutujúci
 
Príspevky: 241
Založený: 22. Jan 2018 18:58

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 23. Jan 2024 11:46

gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=49364
Toto vymyslel bratislavský magistrát, aby niekto nenechal auto na bezplatnom parkovisku pod Starým mostom cez noc.
Podľa môjho názoru to nie je v súlade s vyhláškou - mal tam byť zákaz zastavenia od 00:00 do 03:00 s dodatkovou tabuľkou VYHRADENÉ PARKOVANIE.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 23. Jan 2024 23:02

Nie, tuna ide medzi 00:00 - 03:00 o parkovisko urcene pre vozidla spravy a udrzby, nie pre.konkretne vozidla. Zakaz zastavenia + vyhradene parkovanie tam teda nema byt. Ide o analogicku situaciu ako ked je niekde parkovisko urcene pre zakaznikov nejakeho obchodu, pre autobusy a pod.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 24. Jan 2024 11:16

Správa a údržba má konkrétne vozidlá ;-) bral by som to, keby to bolo pre zákazníkov alebo návštevníkov správy a údržby.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 24. Jan 2024 12:47

49366

hmm, zase raz niečo pobavilo.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Eternal » 24. Jan 2024 13:18

Eternal
návštevník
 
Príspevky: 22
Obrázky: 0
Založený: 31. Júl 2022 19:40
Bydlisko: ZA-ZM-KE

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 24. Jan 2024 15:33

dokonalý súlad značiek, ciest a spôsobu radenia :D
tam je skvelá aj ta modrá, ak sa nemýlim, tak už aj tak neexistujúca, v kombinácii s tým žltým deliacim pásom
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 29. Jan 2024 08:51

ďalšia zo značiek "vymysli si a vyrob si sám". vôbec neviem, na čo je toto dobré.
49368
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 29. Jan 2024 09:26

Vo vyhláške sa píše: "Vhodným spôsobom možno informovať o prejazdnosti slepej cesty pre cyklistov." A tým vhodným spôsobom je práve táto značka (vo VL 6.1 uvedená pod číslom 328-50)
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 29. Jan 2024 09:41

hmmm, tak som zase raz múdrejší. stále tvrdím, že neviem, na čo je to dobré, keďže cyklista by, ak mal možnosť, prešiel aj tak aj bez značky, ale aspoň vidím, že značka je legálna. asi si to VL musím poriadne prečítať.
Vďaka za info :)
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 29. Jan 2024 10:35

Nerozumiem. Ako cyklista by som veľmi rád vedel, či je cesta slepá len pre autá a ďalej pokračuje cyklochodník (alebo aspoň niečo, po čom môžem prejsť hoci nelegálne), alebo tam sú všade ploty / súkromné pozemky / lávové pole.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 273
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 29. Jan 2024 16:20

som cyklista, túto značku som videl prvý krát v živote a vôbec mi ku šťastiu nechýbala. teda ani k pomoci. pokračovanie po chodníku je bežná prax napr. Veď aj v tomto prípade to bol ďalej len nejaký širší chodník bez priliehavej značky.
rovnako mi teda táto značka bez udania ďalšej - "Céčkovej" značky aj tak nič nepovie.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 30. Jan 2024 11:17

Ja som niekde videl značku "slepá cesta" s dodatkovou tabuľkou "okrem cyklistov".
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 32 hostí.