Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 31. Máj 2020 17:46

Nema sa to znacit absolutne nijak, ved je to parkovisko pre osobne auta. Ked, tak max. nejakou informacnou tabulkou prevadzkovatelom parkoviska, nie dopravnou znackou s pokrutenym logickym aj pravnym vyznamom.

Mimochodom, hned vedla je vjazd do McDrive...
44800

Nestacilo decentne pro forma oznamenie, ktore si dal samotny McDonald, niekto tam musel drbnut aj znacku. A este aj s inou hodnotou. Kto to lepsie odmeral?
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 31. Máj 2020 19:28

Ešte tam k dokonalosti chýba maximálna šírka (ten pruh je pomerne úzky) :lol:
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 31. Máj 2020 19:37

A tie polomery zakrut na tom parkovisku keby si videl... Chybajuce obmedzenie dlzky je trestuhodne zanedbanie poziadaviek bezpecnosti a plynulosti cestnej premavky!
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 31. Máj 2020 20:03

expwy napísal:
Vlados napísal:Čo si sa k tomu nemohol vyjadriť, alebo za správcu cesty dať podnet?

Ja sa za správcu vyjadrovať nemôžem a vlastníkovi to podľa zákona dávať nemusia a tak ani radšej nerobia. Raz som sa im totiž vyjadril k projektu preložky II/572 Most pri Bratislave a ma tam celé KDI BA a pani Š. z magistrátu BA zlynčovalo a obvinili z diletantstva a kacírstva. To platila ešte 9/2009. Od platnosti 30/2020 sa pod nimi zľahla zem a už nás neoslovujú radšej vôbec. Na dočasné sa viem povzniesť, tie za chvíľu zmiznú, ´ale trvalé si nenechám ujsť!

Vlastník môže "nariadiť" svojej správcovskej organizácii ;) Každý kto je proti zaostalosti je označený za kacíra. Ber to ako pochalu pokrokových myšlienok.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 31. Máj 2020 20:08

Vlados napísal:
pa3ck napísal:
nevo83 napísal:https://www.youtube.com/watch?v=33DXWtRc0qY&t=210s

Aj Maďarom sa podarilo na čisto nový asfalt namaľovať žlté čiary :)

Žiaľ aj nám sa podarilo na nový asfalt namaľovať farebné čiary :oops: Nová rampa z Bakalskej na Prístavnú ul. by celá biela bola úplne fádna...

44801 44802 44803
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 31. Máj 2020 21:26

Budme radi, že iné farby nie sú povolené, lebo by naše cesty vyzerali ako výzdoba na dúhový pride
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 01. Jún 2020 11:13

Ešte stále majú zásoby oranžovej farby? Podľa vyhlášky 30/2020 by tuším dočasné čiary mali byť už žlté.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 01. Jún 2020 12:11

Hank napísal:Nema sa to znacit absolutne nijak, ved je to parkovisko pre osobne auta. Ked, tak max. nejakou informacnou tabulkou prevadzkovatelom parkoviska, nie dopravnou znackou s pokrutenym logickym aj pravnym vyznamom.
Nestacilo decentne pro forma oznamenie, ktore si dal samotny McDonald, niekto tam musel drbnut aj znacku. A este aj s inou hodnotou. Kto to lepsie odmeral?


niekedy by som tych projektantov fakt nakopal. naozaj bolo potrebne vsetko tam povyznacovat a vymalovat ako omalovanku? ziadna z tych znaciek tam nemusela byt, naco je tam vyska, jednosmerka a priechod pre chodcov ked je to zjavne macdrive, naco su tam ciary po okrajoch? aby som sa v rychlosti 5kmh trafil medzi dva obrubniky? naco je tam sipka? aby som neodbocil na chodnik? vzdy ked vidim taketo blbosti na parkoviskach az sa mi nozik vo vrecku otvara. a neviem identifikovat ze kde je problem. mame blbych projektantov? mame zle normy? vyzaduju to policajti?
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 01. Jún 2020 13:54

Polícia SR - Košický kraj napísal:TRAGICKÝ NEDEĽNÝ VEČER

Včera vo večerných hodinách došlo v okrese Michalovce k tragickej dopravnej nehode, pri ktorej 41-ročný vodič motorového vozidla zn. Opel nerešpektoval dopravnú značku „Daj prednosť v jazde“ s dodatkovou tabuľou „Skutočný tvar križovatky“, križovatku v tvare „T“ prešiel bez spomalenia, zišiel z cesty a čelne narazil do stromu. Vodič utrpel zranenia nezlučiteľné so životom, ktorým na mieste podľahol.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 1061201055

Skutočnú príčinu nehody teraz neriešim - tú sa možno ani nepodarí zistiť, len ma trochu dojala táto správa, podľa ktorej nebohý vodič nerešpektoval dodatkovú tabuľku, ktorá tam ani nemala byť (o tom, že iba tým, že nespomalím, sa dá nerešpektovať značka Daj prednosť v jazde, som netušil).

Zrejme ide o túto križovatku: https://maps.app.goo.gl/ZmoEwcDFepugipLMA
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IceFox » 01. Jún 2020 14:05

Znásilňovaniu značky prednosť vjazde (tou dodatkovou tabuľkou) skutočne nerozumiem.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 01. Jún 2020 17:11

Nezabudnite si na Mestskom úrade vyzdvihnúť povolenie (na základe ktorého budete mať zakázaný vjazd): https://goo.gl/maps/JK8yhYkFafiJqNrw5
Čím viac zákazov, tým viac Adidas: https://goo.gl/maps/eEBFJS94RzPgztgv5

A jeden aktuálny (oprava priecestia a uzavretie jedného pruhu):
44804
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 01. Jún 2020 17:31

pa3ck napísal:Zrejme ide o túto križovatku: https://maps.app.goo.gl/ZmoEwcDFepugipLMA


Vyzerá to tak, ale to by odporovalo popisu, tá križovatka už je v okrese Sobrance.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 273
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 01. Jún 2020 17:36

expwy napísal:Toto je klinec do rakvy slovenského dopravného inžinierstva:
44791
zákaz odbočenia niekam kam sa nedá ani odbočiť a vozidlá stavby môžu ísť za dopravné zariadenia označujúce presmerovanie premávky. A úplná čerešnička na torte je 20 m platnosť bodového zákazu! OMG

To je nadmajorova obľúbená. Ale okrem toho, že je to blbosť, tak je to aj v rozpore s vyhláškou, pretože dodatková tabuľka 502 Dĺžka úseku sa smie používať len s presne vymedzenými značkami. No a zákaz odbočenia - a ani žiadna iná bodová regulačná značka - medzi nimi nie rozhodne je. Pričom v spojení s regulačnými značkami iba vyznačuje dĺžku platnosti a nič neustanovuje. Čiže ak ju aj použiješ, tak v žiadnom prípade nenahrádza značku ukončujúcu príslušnú reguláciu, tú musíš umiestniť tak ako tak (okrem prípadu, keď je platnosť ukončená iným spôsobom).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 01. Jún 2020 17:52

IceFox napísal:Znásilňovaniu značky prednosť vjazde (tou dodatkovou tabuľkou) skutočne nerozumiem.


Tá dodatková tabuľka je tam samozrejme zbytočná. Ale napadá mi - ak by oproti vodičovi prichádzajúcemu z vedľajšej cesty boli umiestnené za hlavnou cestou smerovacie tabule (705) ukazujúce na obidve strany, možno by to mohlo zabrániť nepozornému vodičovi, aby išiel rovno, napr. za zníženej viditeľnosti. Alebo by sa tam mohli dať šípové smerníky (364), ukazujúce na obidve strany, tak, ako to býva napr. vo Francúzsku.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 01. Jún 2020 17:53

Ike napísal:Kombajn je nadrozmerny dopravný prostriedok. Limit šírky vozidla spôsobilého na jazdu na pozemných komunikáciách je 2,55 m. Výška je myslím 4 alebo 4,5. Značky nad tieto hodnoty by nemali existovať.

Áno, štandardné limity sú 2,55 šírka a 4,0 výška, ešte špeciálne mrazáky majú povolenú šírku 2,60 m a kamióny na prepravu vozidiel zase výšku 4,2 m. Všetko nad tieto hodnoty je out of range.

Aby som nezabudol, zvláštne vozidlá (traktory, pracovné stroje...) môžu mať šírku až do 3,0 m. Ale tie zase môžu iba na cesty III. triedy, MK a UK, čo nie je tento prípad. Tu by potrebovali povolenie na zvláštne užívanie - a pokiaľ ho majú, môžu pri značke obmedzujúcu rozmery spokojne zdvihnúť zadnú nohu.

Ike napísal:Chápem ze šírka jazdného pruhu na diaľnici je 3,75 m a predpokladám, že tu chcel projektant povedať, že v danom úseku bude zuzena, ale to sa dá navestit vystraznou značkou a zároveň znížením rýchlosti s ktorou rastie precíznosť a schopnosť držať trajektoriu

Nuž áno, akurát že nie je dôležité, čo chcel projektant povedať, ale čo povedal - schopnosť čítať cudzie myšlienky zatiaľ nepatrí medzi povinnú výbavu žiadateľa o vodičský preukaz... :wink:
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 01. Jún 2020 17:57

Miro napísal:
IceFox napísal:Znásilňovaniu značky prednosť vjazde (tou dodatkovou tabuľkou) skutočne nerozumiem.


Tá dodatková tabuľka je tam samozrejme zbytočná. Ale napadá mi - ak by oproti vodičovi prichádzajúcemu z vedľajšej cesty boli umiestnené za hlavnou cestou smerovacie tabule (705) ukazujúce na obidve strany, možno by to mohlo zabrániť nepozornému vodičovi, aby išiel rovno, napr. za zníženej viditeľnosti. Alebo by sa tam mohli dať šípové smerníky (364), ukazujúce na obidve strany, tak, ako to býva napr. vo Francúzsku.

Napríklad. Alebo ako v prakticky každej trochu civilizovanejšej krajine, všakáno.

A celkom dosť by urobilo už aj to, keby na tej hlavnej ceste boli pozdĺžne vodorovné čiary.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 01. Jún 2020 18:06

Kvík napísal:
pa3ck napísal:Zrejme ide o túto križovatku: https://maps.app.goo.gl/ZmoEwcDFepugipLMA


Vyzerá to tak, ale to by odporovalo popisu, tá križovatka už je v okrese Sobrance.

Vychádzal som odtiaľ: https://www.facebook.com/17032468199144 ... 863413902/
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 01. Jún 2020 18:09

sendvo napísal:a neviem identifikovat ze kde je problem. mame blbych projektantov? mame zle normy? vyzaduju to policajti?

a) je správne, b) je správne, c) je správne.

Ešte si prihoď starostov a miestnych poslancov, čo si myslia, že rozumejú všetkému od kvantovej fyziky po dopravné značenie.

A k tomu šejnovskú "tradíciu" ľudovej tvorivosti a rozhodovania sa podľa povier a dojmov.

Vlastne to všetko by sa ešte dalo zvládnuť, keby na cestných správnych orgánoch bol dostatok odborne erudovaných ľudí. Lenže taký človek to za plat horší od dokladača regálov v tescu robiť nepôjde. Okresné úrady sú tak spravidla samý bývalý policajt, ktorý to má ako prilepšenie k výsluhovému dôchodku no a v obciach je to ešte iks krát horšie.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 01. Jún 2020 18:13

StVO napísal:Ešte si prihoď starostov a miestnych poslancov, čo si myslia, že rozumejú všetkému od kvantovej fyziky po dopravné značenie.

Ale veď toto sú volené funkcie, teda voliči im dali dôveru vo všetkých oblastiach, ktoré spadajú do ich kompetencií.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 01. Jún 2020 18:16

IceFox napísal:Znásilňovaniu značky prednosť vjazde (tou dodatkovou tabuľkou) skutočne nerozumiem.

Táto doplnková tabuľka sa už nejakú dobu dáva pred úplne každú križovatku, mám ten pocit. Viac značiek, viac Adidas.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Jún 2020 10:03

pa3ck napísal:
StVO napísal:Ešte si prihoď starostov a miestnych poslancov, čo si myslia, že rozumejú všetkému od kvantovej fyziky po dopravné značenie.

Ale veď toto sú volené funkcie, teda voliči im dali dôveru vo všetkých oblastiach, ktoré spadajú do ich kompetencií.

A to je práve problém, že si prisvojujú kompetencie, ktoré nemajú. To by rovnako poslanci samosprávneho kraja mohli kafrať chirurgom do toho, ako majú operovať žlčník argumentujúc, že zdravotníctvo je v kompetencii kraja a oni na to dostali dôveru voličov.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 04. Jún 2020 11:07

Inak všimol som si, že na Slovensku sa celkom alibisticky ohýba aj značka maximálna okamžitá hmotnosť na účel odčlenenia osobných automobilov od nákladných.

Problém je v tom, že značka zákaz nákladných automobilov rieši maximálnu prípustnú hmotnosť, ktorú ma vozidlo uvedené v osvedčení o evidencii.
Značka zákaz vjazdu vozidiel s hmotnostným obmedzením rieši maximálnu okamžitú hmotnosť vozidla.

Takže ak mám furgon do 3,5t, ktorý preťažím, tak do zákazu ísť nemôžem. Ale ak mám regulárny náklaďák ( napr. tento https://www.tempus.sk/vozidlo/00IVEDAIL ... dvojmontaz), ktorý má pohotovostnú hmotnosť 2,4 t, tak sa vlastne nič nedeje.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mapman » 04. Jún 2020 11:20

Rovnaký problém ako tu v Česku, roky to vysvetlujeme cestným orgánom a policajtom, máme to v metodikách a aj tak sa stále najmä vďaka rovnako "schopným" projektantom niekde objavujú značky týkajúce sa okamžitej hmotnosti. Ale úplne OK mi nepríde ani to na Alžbetinom most v Komárne, tj. zákaz vjazdu motorových vozidiel s výnimkou motocyklov bez postranného vozíka s tabulkou 3,5t. Malo by sa to robiť cez zákaz vjazdu nákladnych vozidiel s prislušnou DT a pokiaľ k tomu majú patriť aj autobusy, tak pridaním autobusu. Okamžitá hmotnosť by sa mala používať len, kde to nedovoluje únosnosť mostu alebo iného objektu a zároveň je možné tam okamžitú hmotnosť zvážiť. K čomu taká značka potom je, keď nie som schopný ani zistiť, k ako vysokému prekročeniu povolenej hmotnosti došlo a podľa toho určit aj výšku sankcie?
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 05. Jún 2020 05:47

LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 05. Jún 2020 10:31

ja som napísal:25. apríla 2020 tam bola s 20 t 44518 1364
(asi) pre túto v citrónovom poli 39923, ktorá je tam i teraz. Mnohí i tak na ňu kašľali.
Túto 44785 tam dali/premaľovali pre "koronaobmedzenie". (Aspoň ja si to takto myslím, no môžem sa však mýliť, nie som odborník na dopravu. Ani na jej správne "značenie".)
1366
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 57 hostí.