Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 17. Aug 2021 20:01

Ale oni mali k dispozícii obidve značky. Dnes som si totiž všimol, že z druhej strany je značka č. 203 - Prednosť protiidúcich vozidiel a tiež je obrátená. Takže sa nejedná o nedostatok dopravných značiek, ale o diletantizmus pri ich umiestnení. Nehovoriac o tom, že sú tam nadbytočné, pretože prednosť vyplýva priamo zo zákona.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 21. Aug 2021 15:47

Akou čiarou má byť správne oddelený jazdný pruh pre pomalé vozidlá od ostatných pruhov? Medzi vodorovnými značkami som nič také nenašiel. Ani medzi zvislými značkami už nie je?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Pacho » 21. Aug 2021 16:07

Podľa mňa "pomalý" jazdný pruh stráca svoje opodstatnenie. Avie a Liazky vymizli a súčasné náklaďaky zvládajú v pohode stúpania. Po novom, ak treba pruh, tak sa jednoduchu dorobí tretí, ktorý po skončení stúpania zmizne. Podľa mňa má to logiku. https://www.google.sk/maps/@49.0006957, ... 6656?hl=sk podľa mňa toto nemá logiku https://www.google.sk/maps/@49.0153795, ... 6656?hl=sk , ale aspoň legálne môžeš ísť v strednom pruhu :-)
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 129
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 21. Aug 2021 16:25

Pomôžte mi niekto s pochopením prechodných ustanovení vyhlášky https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy ... aragraf-30 vo vzťahu k "pomalým" pruhom.

Podľa ods. 1 značky umiestnené do 31.3.2020 ostávajú v platnosti s významom podľa zodpovedajúcich značiek tejto (30/2020) vyhlášky.
Lenže v tejto vyhláške som nenašiel značku, ktorá by zodpovedala značke "jazdný pruh pre pomalé vozidlá". Znamená to, že tá značka už neplatí?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 21. Aug 2021 17:12

Aj mňa by to zaujímalo. Pri Spišskom Štvrtku od toho závisí iba to, či mám istotu, že mi nehrozí pokuta za jazdu v pravom pruhu, ale napr. pod Strečnom aj maximálna rýchlosť (v pravom je 70).
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 21. Aug 2021 19:58

Najlogickejsie mi pride v stupani na Strbu a rovnako to je na dalsich miestach. Pravy pruh oddeleny celou ciarou, prerusovanou od stredu (mozes vojst, nemozes vyjst) a znacka pruhov s trojitou sipkou (v CR IP18c) uplny ideal, ked je doplnena o minimalnu rychlost v lavych pruhoch - videl som v chorvatsku. A teda je uplne jasne, ze ked nedosahujes minimalku, musis sa upratat. Ale ako je to uplne legislativne na SK neviem.

Spissky stvrtok by mala byt 3 prudovka, ziaden pomaly pruh.
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 407
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 21. Aug 2021 20:30

Takto nejako?
47084
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 21. Aug 2021 21:49

ten pruh pre pomale vozidla to je tiez taka nasa lokalna blbost. nikde v zahranici som to nevidel. tam kde je prudsie stupanie sa proste prida jeden pruh vlavo a vybavene. kamiony sa nemusia preradovat a idu normalne v pravom pruhu
https://www.google.at/maps/@47.5921284, ... 312!8i6656
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 21. Aug 2021 21:52

Tak u nás sa musíš vždy upratať do pravého pruhu, ak práve nepredbiehaš. Aj keď ideš viac než minimálka vyznačená v ľavom.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 23. Aug 2021 12:53

Aspoň mne zopár vecí tu nesedí. Podobec by nemala byť samostatne uvedená, dupľom nie v menšinovom jazyku. Ako je napísané v "novom" písme. Rôznorodá zmes prevedení - nejednotnosť výzoru tabúľ... alebo sa mýlim(?)
470851651
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod metelesku.blesku » 23. Aug 2021 13:45

Miro napísal:Tak u nás sa musíš vždy upratať do pravého pruhu, ak práve nepredbiehaš. Aj keď ideš viac než minimálka vyznačená v ľavom.

Áno a preto má aj logiku v stúpaniach pridávať pruh naľavo, lebo stále ostávaš uprataný vpravo a do ľava sa presúvaš, iba keď predbiehaš.

Tie dva príklady, ktoré tu dal Pacho sú inak skvelým príkladom, hlavne čo sa ich ukončenia týka. Prvý príklad, stúpanie pri Kurimanoch, kolízne situácie sú obmedzené na minimum. Druhý príklad, stúpanie od Spišského Štvrtka, je na konci stúpania, kde si musia kamióny vydobíjať miesto v priebežnom pruhu, stále nejaký problém, ak sa tam nakopí viac ako 2 autá + 1 kamión, lebo to má fakt logiku, nútiť najpomalšie vozidlo do zmeny pruhov pomedzi omnoho rýchlejšie jazdiace vozidlá. Tam mali dať normálnu značku o trojpruhovej diaľnici (bez "spomaľovacej" trojšípky) za výjazdom Spišský Štvrtok a hore na kopci ukončiť ľavý pruh. Kamióny by sa tak presúvali iba jeden krát dolu pod kopcom. Alebo to celé prekresliť a proste najprv ukončiť pripájací pruh od Sp. Štvrtka a potom plynule posunúť pruhy doprava a až potom to rozšíriť o jeden rýchly pruh vľavo.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 24. Aug 2021 08:34

pa3ck napísal:Aj mňa by to zaujímalo. Pri Spišskom Štvrtku od toho závisí iba to, či mám istotu, že mi nehrozí pokuta za jazdu v pravom pruhu, ale napr. pod Strečnom aj maximálna rýchlosť (v pravom je 70).


strečno vyriešili úplne na dve veci. tam stačilo dať v pravom pruhu 70tku s dodatkovou tabuľou pre pomalé vozidlá (v ger a aut som to videl často). potom by šli všetci normálne v pravom pruhu, v prípade kamióna by ho obehli a zaradili sa nazad. takto sa niekto zaradí do ľavého, ide 85km/h a neuhne sa, lebo šak nemusí.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 24. Aug 2021 08:41

metelesku.blesku napísal:
Miro napísal:Tak u nás sa musíš vždy upratať do pravého pruhu, ak práve nepredbiehaš. Aj keď ideš viac než minimálka vyznačená v ľavom.

Áno a preto má aj logiku v stúpaniach pridávať pruh naľavo, lebo stále ostávaš uprataný vpravo a do ľava sa presúvaš, iba keď predbiehaš.

Tie dva príklady, ktoré tu dal Pacho sú inak skvelým príkladom, hlavne čo sa ich ukončenia týka. Prvý príklad, stúpanie pri Kurimanoch, kolízne situácie sú obmedzené na minimum. Druhý príklad, stúpanie od Spišského Štvrtka, je na konci stúpania, kde si musia kamióny vydobíjať miesto v priebežnom pruhu, stále nejaký problém, ak sa tam nakopí viac ako 2 autá + 1 kamión, lebo to má fakt logiku, nútiť najpomalšie vozidlo do zmeny pruhov pomedzi omnoho rýchlejšie jazdiace vozidlá. Tam mali dať normálnu značku o trojpruhovej diaľnici (bez "spomaľovacej" trojšípky) za výjazdom Spišský Štvrtok a hore na kopci ukončiť ľavý pruh. Kamióny by sa tak presúvali iba jeden krát dolu pod kopcom. Alebo to celé prekresliť a proste najprv ukončiť pripájací pruh od Sp. Štvrtka a potom plynule posunúť pruhy doprava a až potom to rozšíriť o jeden rýchly pruh vľavo.


ja len doplním ako človek, ktorý sa práve v sp. štvrtku napája na diaľnicu denno-denne -> je úplne skvelý pocit sa pripájať na diaľnicu a vidieť v ľavom späťáku 30t kravu, ktorá sa na Vás rúti, lebo sa čím skôr musí zaradiť do pravého pruhu... celý ten nájazd aj zjazd je úplne zlý (o absentujúcom odbočovacom pruhu na sp. štvrtok od PP ani nevraviac https://www.google.sk/maps/@49.0155687,20.4507314,3a,75y,143.85h,89.63t/data=!3m6!1e1!3m4!1svXX6cXuvkdOFPALZPemlAQ!2e0!7i13312!8i6656)
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Noris » 24. Aug 2021 10:10

Ale napriklad na ceskej D1 su s vynimkou useku Praha - Mirosovice vzdy riesene trojpruhy len v rezime "stupaci" pruh, resp. pruh pre pomale vozidla. Su tam daleko vacsie intenzity ako u nas na D1 pod Tatrami, a to hlavne u tranzitnej nakladnej dopravy, a nejakym sposobom to tam roky funguje. Ale tak ako videl som rozne situacie, bud to dopadne tak, ze sa preradzuju uz cca 500 m pred zlucenim, alebo na kusok cesty sa pouzije krajnica, aj to som uz videl. Kazdopadne co sa tyka podmienok na Slovensku, tak doposial som vzdy hlavny rozdiel medzi klasickym pruhom a pruhom pre pomale vozidla vnimal hlavne z pohladu nakladnych vozidiel >7,5 t. Chapal som to tak, ze pri rovnocennych pruhoch je predchadzanie tychto vozidiel zakazane, takze ak aj nejake vozidlo funi do kopca 40-50 km/h, tak ho predbehnut nemoze (hoc by to v pohode dal 90 km/h). V pripade pruhu pre pomale vozidla to chapem tak, ze nejde o predchadzanie ale obchadzanie, tj. aj vozidla nad 7,5 t mozu pouzit stredny pruh v pripade, ak to v stupani kamion nedava. V pripade navrhovaneho zjednotenia jazdnych pruhov, resp. zrusenia "stupacich" pruhov, sa tak budu kamiony kopit za najpomalsim, aj ked to celkom nedava zmysel. Rozhodne nepodporujem predbiehanie kamionov v style 89,5 vs 90,5 km/h, ale v stupaniach pri velkom rozdiele v rychlostiach a v pripade trojpruhu to zmysel rozhodne dava.
Noris
návštevník
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 15. Apr 2021 08:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 24. Aug 2021 12:59

A nemajú kamionisti povolené použiť dva pravé pruhy, ak je tam ešte tretí? Neviem, vodičák na kamión nemám, preto sa pýtam.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 24. Aug 2021 13:00

Aj tak už vyhláška 30/2020 pruh pre pomalé vozidlá nepozná, takže treba čo najskôr pomalé pruhy preznačiť na normálne.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 24. Aug 2021 13:21

Miro napísal:A nemajú kamionisti povolené použiť dva pravé pruhy, ak je tam ešte tretí? Neviem, vodičák na kamión nemám, preto sa pýtam.

Áno, ak sú tri alebo viac pruhov, tak môžu prechádzať v druhom pruhu sprava.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 24. Aug 2021 13:45

Štyridsiatky sú nielen na D1 Ladce - Sverepec, ale momentálne i na D4 smerom ku "Ketelcu" od MÚK Bratislava - Podunajské Biskupice:
47086 47087 (Jazdí sa ale inšou NvPR...)

Pre toto 47088 či toto 47089 ?
Dokonca na jednej keteleckej rampe bola i 30 (slovom TRIDSIATKA), len som ju nestihol odfotiť v potrebnej akosti pre zverejnenie :( .

Po "Ketelci" a jeho slučke s obratom približne 210° — opustenie D4 a "napojenie" sa na R7 smerujúcu na Holice:
na R7 už 47090 a potom možno ísť "naplno" 47091. 1652
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 24. Aug 2021 15:18

Peter_CA napísal:
Miro napísal:A nemajú kamionisti povolené použiť dva pravé pruhy, ak je tam ešte tretí? Neviem, vodičák na kamión nemám, preto sa pýtam.

Áno, ak sú tri alebo viac pruhov, tak môžu prechádzať v druhom pruhu sprava.


Toto ale neplatí pre diaľnicu a cestu pre motorové vozidlá.

(1) Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.

(2) Mimo obce na ceste s troma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy smie vodič nákladného automobilu s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou presahujúcou 3 500 kg, vodič jazdnej súpravy, ktorej celková dĺžka presahuje 7 m, vodič zvláštneho motorového vozidla a vodič motocykla s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou do 45 km h-1 použiť na predchádzanie výhradne druhý jazdný pruh od pravého okraja vozovky; v ostatných jazdných pruhoch smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.

(3) V obci na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy smie vodič vozidla použiť na jazdu ktorýkoľvek jazdný pruh; to neplatí pre vodiča uvedeného v odseku 2, na ktorého sa vzťahujú pri jazde v obci odseky 1 a 2.

verzus

(3) Vodič motorového vozidla kategórie N,20) ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 7 500 kg, alebo vodič jazdnej súpravy, ktorej najväčšia prípustná hmotnosť presahuje 7 500 kg, nesmie pri jazde po diaľnici predchádzať iné motorové vozidlo.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 24. Aug 2021 21:44

Ešte k pomalým pruhom: Nebol to iba trik, ako legálne povoliť osobným autám jazdu v strednom pruhu v úsekoch, kde chýbal odstavný?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 25. Aug 2021 05:40

Už som si viackrát hovoril, že mohli na D1 v celom úseku Bratislava - Trnava označiť pravý pruh ako pomalý a bolo by to OK :mrgreen:
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 25. Aug 2021 10:36

Urcite suhlasim s tym, aby sa pomaly pruh na dialnici nepripajal ale pokracoval dalej a pripajal sa lavy. Mal som raz auto v nudzaku a pripojenie sa bolo naozaj hrozne. Ale podla mna je cela ciara OK. Ked sa raz rozhodne niekto vojst do pomaleho pruhu, nech tam ostane. Hlavne kamionom to trva velmi dlhu dobu kym sa rozbehnu. A teda ak chcu obiehat, nech obiehaju, ak nechcu nech cely cas ostanu zaradeni
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 407
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod aquila » 25. Aug 2021 14:02

tak uvidime ako nakoniec vypali to nove znacenie co chcu na obchvate

47092
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 25. Aug 2021 14:29

Žilina ako dočasný cieľ tam bude do dokončenia križovatky Bratislava-Východ?

A tiež mi napadla ako otázka, ako bude do tohto míľnika značený smer D1 v MÚK Jarovce?. Po D4 alebo cez Prístavný most? Prípadne cez Lužný most a R7?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 25. Aug 2021 15:39

110mat110 napísal: Ale podla mna je cela ciara OK. Ked sa raz rozhodne niekto vojst do pomaleho pruhu, nech tam ostane. Hlavne kamionom to trva velmi dlhu dobu kym sa rozbehnu. A teda ak chcu obiehat, nech obiehaju, ak nechcu nech cely cas ostanu zaradeni


A ja súhlasím s tým, že pomalý pruh je prežitok a správne už vo vyhláške 30/2020 nie je. Dnes už máloktoré vozidlo nevládze na diaľnici do kopca. A ak naozaj treba, tak proste pridať vľavo ďalší pruh, ktorý bude na kopci zase ukončený. Tým pádom nebudú žiadne pochybnosti o preraďovaní. Pravý pruh bude normálne pokračovať.

Mimochodom, keď si mal auto "v núdzaku", dokázal si ísť aspoň 80 km/h, čo je minimálna povolená rýchlosť na diaľnici?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 23 hostí.