Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 19. Dec 2021 22:28

Si priznajme, že polícia to spackala, lebo nedali svoje pripomienky skôr. Aj mimo nich, to považujem za chybu, lebo líniové značenie malo byť umiestnené "rovnomerne", aby bolo možné postupne znižovať rýchlosť v primeranej vzdialenosti.

Musím opraviť moju nepresnosť. Auto aj v "tme" prečíta 100vku na panvici... žiaľ prúd vozidiel ju vždy väčšinou ignoruje.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 20. Dec 2021 15:56

Tak prúd toho ignoruje viac :D Už si skúšal zastaviť pred uzatvorením tunela? :lol: :lol: :lol: :lol:
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 20. Dec 2021 23:30

nie, prečo by som zastavoval ešte pred tým ako uzatvoria tunel? ;)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 22. Dec 2021 00:04

Myslel som to priestorovo :lol:
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod esc » 22. Dec 2021 20:56

V uličkách pod Slavínom - rád by som videl ľudí, ktorí dokázali navrhnúť a schváliť tento preznačkovaný paškvil:
47674 47675 47676 47677
esc
návštevník
 
Príspevky: 18
Obrázky: 11
Založený: 23. Nov 2019 15:12

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 22. Dec 2021 21:09

Mňa by hlavne zaujímalo, kto povolil namaľovať parkovacie miesta na úzkej obojsmernej ceste...
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 22. Dec 2021 21:18

esc napísal:V uličkách pod Slavínom - rád by som videl ľudí, ktorí dokázali navrhnúť a schváliť tento preznačkovaný paškvil:
47674 47675 47676 47677


Stále nikomu v tom reťazci neprišlo podozrivé, že tá šípka, pri takto orientovanej značke nedáva zmysel?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 22. Dec 2021 21:26

esc napísal:V uličkách pod Slavínom - rád by som videl ľudí, ktorí dokázali navrhnúť a schváliť tento preznačkovaný paškvil:

DI. šíri sa to mestom. v zóne Tehelné pole aktualizovali značky pre nové spoplatnenie aj so šípkami kolmo na vozovku.
aspoň na Záhradníckej nové značenie pre vyhradené parkovanie je správne, len tam vznikol les značiek. je tam skutočne viac značiek ako stromov. každý nájomca má vlastný začiatok a koniec, a hneď vedľa ďalší nájomca...
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 22. Dec 2021 22:12

To už hraničí so sexuálnou úchylkou.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 23. Dec 2021 05:52

Tiež mám taký pocit. U nás v Kysuckom Novom Meste dali na príjazdovú cestu k novopostavenému domu značku "slepá ulica" a "zákaz vjazdu pre nákladné vozidlá", na výjazd z nej "daj prednosť v jazde" a na prašnú cestu vedúcu do lesa, na ktorú sa napája, z oboch strán "hlavná cesta".

V obci Nesluša je zase na začiatku každej bočnej uličky príkaz použiť snehové reťaze (celoročne).
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 30. Dec 2021 12:34

NA D1-tke pred Trnavou v smere do BA pribudlo nové značenie + elektronické tabule:

- križovatková návest bez piktogramu križovatky, tj. len názov Trnava, vzdialenosť 2000m a číslo 50 v krúžku
- smerová predzvesť - značenie D1 smer BA + SC a smer R1 má navyše medzi cieľom Trnava a cieľom Nitra aj prizmatickú otáčaciu "Bratislavu" - na návestiach 1500 a 1000 m bola zobrazená, takže na BA smerovala aj D1 aj R1 :-) a na samotnom exite na návesti už bola zakrytá, takže zobrazovala len Nitra

Dožijeme sa niekedy zjednotenia? :roll: :)
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 31. Dec 2021 21:13

dneska tam ta bratislava svietila dvakrat - aj pod nitrou aj pod trnavou :D a v strede nebolo zobrazene nic iba sipky
som zvedavy ked to tam bude sfunkcnene ze ako tam bude to znacenie fungovat. bojim sa ze tam bude aj zopar otacacich citronov
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 01. Jan 2022 11:37

ŠNR 2022 :-)

Prajem nám menej križovatiek typu Bratislava-Vajnory, kde som 3x po sebe zablúdil pri snahejsť z Vajnor na obchvat, lebo namiesto cieľov Pezinok, Komárno a Viedeň, som mal navýber (prečiarknuté) ciele Bratislava a Bratislava-Rača, podľa ktorých keď som išiel, tak som sa ocitol v Čiernej Vode :lol: ja neviem, to je problém spraviť návesť, kde je nakreslený kruháč a pri výjazdoch ciele? To musíme lepiť dve značky dokopy a opakovať tam zbytočný balast?

A inak pred Vianocami som niekde v BA videl ISOšípkový semafor. Ale ani za svet si neviem spomenúť kde. Neviem, prečo sa mi zdá, že na Gagarinke.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 01. Jan 2022 11:54

A ešte raz sa spýtam na zelené šípky. Do platnosti vyhlášky 30/2020 platilo, že doplnkový signál v tvare šípky umožňuje vodičovi ísť v smere šípky v prípade, ak dá prednosť všetkým v kolíznom smere.

Od 30/2020 platí, že:
"Zasvietený doplnkový signál zelenej farby v tvare šípky alebo šípok umožňuje vodičovi pri dodržaní pravidiel cestnej premávky pokračovať v jazde v smere šípky alebo šípok aj vtedy, ak svieti signál červenej farby v tvare plného kruhu." - čo znamená, že ak šípka svieti vpravo a zároveň protiidúce autá majú signál voľno vľavo, mám prednosť, je tak? Teraz neriešim, či je takto navrhnutá križovatka navrhnutá správne. Máme takých dosť.

Zároveň mám otázku:
https://goo.gl/maps/hejzc5EcPvrMtVFG8

Ak idem cez prepich, ktorý nie je riadený svetelnou signalizáciou, iba značkou daj prednosť v jazde, vpravo, ale zároveň protiidúce autá majú plný kruhový signál voľno a idú vľavo, kto má prednosť? S viacerými vodičmi som o tom polemizoval, známy v autoškole mi vravel, že tí semaforoví, pričom jazdím v týchto prípadoch defenzívne a dávam prednosť, no nenašiel som jednoznačné ustanovenie, ktoré tento stav ošetruje. Je pravda, ale, že som to riešil ešte pred 30/2020 a polemika zahŕňala aj šípkový semafor.

Jediné, na čo som narazil je toto:
"
§ 14
Prednosť v jazde vyplývajúca zo svetelných signálov je nadradená prednosti v jazde určenej dopravnými značkami.
"
Každopádne, vodič idúci na kruhový zelený signál vľavo dáva prednosť protiidúcim vozidlám, ja, idúci cez prepich bez signálu ale so značkou daj prednosť v jazde idem vpravo, čiže v kolíznom bode sme si rovnocenní, takže by som mal mať prednosť. Dobre dedukujem?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 05. Jan 2022 00:12

Vyzerá, že v Nitre zvyk prelepovať značky a označovať ich ako dočasné je pevne zakorenený.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 05. Jan 2022 08:47

inak, mňa v tomto vždy fascinovala jednoduchosť spravenia dopravného chaosu. takú lepiacu pásku mám v práci na stole. tak si vlastne spokojne môžem, pod rúškom tmy, ísť si len tak popreliepať značky a to bude srandy kopec...
ale šak čo, keď máme normy, ktoré nemajú často ani len informačný charakter...
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 781
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 05. Jan 2022 10:37

Ja mám zase čierne vrecia na odpad. Takže by som mohol jednoducho zakryť dopravné značky, ktoré mi nevyhovujú? A bolo by to podľa normy.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 05. Jan 2022 22:50

ondrejko_t napísal:inak, mňa v tomto vždy fascinovala jednoduchosť spravenia dopravného chaosu. takú lepiacu pásku mám v práci na stole. tak si vlastne spokojne môžem, pod rúškom tmy, ísť si len tak popreliepať značky a to bude srandy kopec...
ale šak čo, keď máme normy, ktoré nemajú často ani len informačný charakter...

Pozor, nie normy. Zákona.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 07. Jan 2022 13:20

Som si vcera presiel Uzol Trnava v smere od Trencina. Odhliadnuc od toho katastrofalneho znacenia cielov a toho, ze tam stale nechali aj stare znacky, cize skoro vsetko je dvojmo, ma zaujal pocet portalov. 12 na 2 km... My musime byt stastna a fest bohata krajina, ked si toto mozeme dovolit.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 07. Jan 2022 14:00

Ike napísal:A ešte raz sa spýtam na zelené šípky. Do platnosti vyhlášky 30/2020 platilo, že doplnkový signál v tvare šípky umožňuje vodičovi ísť v smere šípky v prípade, ak dá prednosť všetkým v kolíznom smere.

Od 30/2020 platí, že:
"Zasvietený doplnkový signál zelenej farby v tvare šípky alebo šípok umožňuje vodičovi pri dodržaní pravidiel cestnej premávky pokračovať v jazde v smere šípky alebo šípok aj vtedy, ak svieti signál červenej farby v tvare plného kruhu." - čo znamená, že ak šípka svieti vpravo a zároveň protiidúce autá majú signál voľno vľavo, mám prednosť, je tak? Teraz neriešim, či je takto navrhnutá križovatka navrhnutá správne. Máme takých dosť.

Zároveň mám otázku:
https://goo.gl/maps/hejzc5EcPvrMtVFG8

Ak idem cez prepich, ktorý nie je riadený svetelnou signalizáciou, iba značkou daj prednosť v jazde, vpravo, ale zároveň protiidúce autá majú plný kruhový signál voľno a idú vľavo, kto má prednosť? S viacerými vodičmi som o tom polemizoval, známy v autoškole mi vravel, že tí semaforoví, pričom jazdím v týchto prípadoch defenzívne a dávam prednosť, no nenašiel som jednoznačné ustanovenie, ktoré tento stav ošetruje. Je pravda, ale, že som to riešil ešte pred 30/2020 a polemika zahŕňala aj šípkový semafor.

Jediné, na čo som narazil je toto:
"
§ 14
Prednosť v jazde vyplývajúca zo svetelných signálov je nadradená prednosti v jazde určenej dopravnými značkami.
"
Každopádne, vodič idúci na kruhový zelený signál vľavo dáva prednosť protiidúcim vozidlám, ja, idúci cez prepich bez signálu ale so značkou daj prednosť v jazde idem vpravo, čiže v kolíznom bode sme si rovnocenní, takže by som mal mať prednosť. Dobre dedukujem?


Trochu by som Ta pri tej doplnkovej sipke poopravil, dost veci sa z cias pred 1. 4. 2020 len traduje bez toho, ze by vtedy aj ozaj platili. Do 31. 3. 2020 platilo doslova to, že na doplnkovy signal musis dat prednost vozidlam vo volnom smere, nie v koliznom. Neviem, co bol v tomto kontexte "volny" smer, ci len smer jazdy, ktorym ukazuje doplnkova sipka (pricom nasi odbornici bezne davaju aj dvojite doplnkove sipky, takze tych smerov je viac) alebo aj smer, z ktoreho sa odbocuje do smeru, ktorym ukazuje doplnkova sipka. Dolezitejsie vsak je, ze pri doplnkovych signaloch nebolo uvedene, ze vtedy neplati § 19 ods. 4 zakona o odbocovani, ako to bolo uvedene pri klasickych sipkovych signaloch a pri signale na opustenie krizovatky. Takze, ak tam ta vynimka nebola, tak § 19 ods. 4 zakona o odbocovani ozaj neplatil?

Dnes to mas jednoduche - svieti zelena, ides, ale vsetko ostatne riesis tak, ako keby tam semafory neboli. Odpovedz si na otazku, ako na tej krizovatke davas prednost, ked su semafory vypnute a a mas odpoved na otazku, ako davas prednost, ked svieti zelena (akakolvek).
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 07. Jan 2022 19:32

Signál na opustenie križovatky hádam stále znamená, že protiidúci majú červenú? Inak by tento signál bol úplne zbytočný.

Dnes to mas jednoduche - svieti zelena, ides, ale vsetko ostatne riesis tak, ako keby tam semafory neboli.

Čiže ak mám zelenú, musím prípadne aj dávať prednosť sprava?
"Ako keby tam semafory neboli" - ak sú tam dopravné značky, tak sa mám riadiť podľa nich?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 08. Jan 2022 13:41

Miro napísal:Signál na opustenie križovatky hádam stále znamená, že protiidúci majú červenú? Inak by tento signál bol úplne zbytočný.

§ 15 ods. (6) Vyhlášky 30/2020 Z. z.
Zasvietený doplnkový signál zelenej farby v tvare šípky doľava umiestnený v protiľahlom rohu križovatky znamená, že premávka protiidúcich vozidiel je zastavená signálom červenej farby v tvare plného kruhu a vodič môže odbočiť vľavo.
Miro napísal:
Dnes to mas jednoduche - svieti zelena, ides, ale vsetko ostatne riesis tak, ako keby tam semafory neboli.

Čiže ak mám zelenú, musím prípadne aj dávať prednosť sprava?
"Ako keby tam semafory neboli" - ak sú tam dopravné značky, tak sa mám riadiť podľa nich?

Nesmie existovať svetelne riadená križovatka, ktorá by bola bez signálov v režime "prednosti sprava".
Významy signálov nahradzujú LEN značky o dávaní prednosti v jazde (Z 201 až 203) a značky informujúce o prednosti v jazde (Z 301, Z 302 a Z 304). Čiže, ak fungujú svetlá neriadiš sa značkami, ale riadiš sa signálmi pre prejazd križovatkou a všeobecnými pravidlami CP pre prejazd križovatkou podľa § 19 Odbočovanie ods. 4 a 6 Zákona 8/2009 Z. z..
Regulačné značky o smere jazdy (Z 210 Prikázaný smer jazdy, Z 215 Zákaz odbočenia, Z 216 Zákaz otáčania), prípadne iné o zákazu vjazdu sú platné bez ohľadu na riadenie premávky signálmi.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 08. Jan 2022 13:50

Hank napísal:Som si vcera presiel Uzol Trnava v smere od Trencina. Odhliadnuc od toho katastrofalneho znacenia cielov a toho, ze tam stale nechali aj stare znacky, cize skoro vsetko je dvojmo, ma zaujal pocet portalov. 12 na 2 km... My musime byt stastna a fest bohata krajina, ked si toto mozeme dovolit.

Opäť ďalšia šlendriánčina z dielne NDS a predovšetkým firmy PPA Control, ktorí bez ohľadu na zákony, vyhlášky a súvisiace rezortné predpisy pokračujú vo svojej spanilej jazde odbornosti = rozumej náš názor, naša aplikačná prax a naše skúsenosti sú viac ako právne predpisy SR.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 08. Jan 2022 13:53

Hank to napísal tak, ako keby som pri zelenej mal očakávať, že napríklad aj sprava budú mať zelenú. Musel by som teda dávať prednosť tým sprava (mohli by ísť trebárs na tú doplnkovú zelenú šípku)?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 08. Jan 2022 14:17

Nie, taká situácia nesmie nastať.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 23 hostí.