Odpočívadlá

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod kvalitná dialnica » 08. Feb 2008 23:13

Ad odpočívadlá na oboch smeroch východnnej D1 KE-PO, stavali to minulé leto, dostavali to , je to celkom v pohode, ale taký malý zádrheľ tam je - na ceste z dialnice na odpočívadlo sú položené betónové kvádre :) , takže daleko nedôjdete.
Jediná racionálna odpoveď premňa na jestvujúci stav je, že nie sú skolaudované.

Je to tak alebo čo sa tam stvárajú?
_________________
Obrázok používateľa
kvalitná dialnica
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Založený: 28. Feb 2007 17:18
Bydlisko: KE,BJ

Odoslaťod i15 » 09. Feb 2008 09:56

kvalitná dialnica napísal:Ad odpočívadlá na oboch smeroch východnnej D1 KE-PO, stavali to minulé leto, dostavali to , je to celkom v pohode, ale taký malý zádrheľ tam je - na ceste z dialnice na odpočívadlo sú položené betónové kvádre :) , takže daleko nedôjdete.
Jediná racionálna odpoveď premňa na jestvujúci stav je, že nie sú skolaudované.

Je to tak alebo čo sa tam stvárajú?


na tych odpocivadlach postavili vahy na vazenie kamionov, ale udajne funguju len tak obcas a vacsinou je odpocivadlo zatvorene
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod LubosG » 09. Feb 2008 10:47

Dialniciar napísal:Odpočívadlá majú ponúknuť lepšie jedlo, kávu :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=9273

Diaľničná spoločnosť si od súťaží sľubuje lepšie služby pre motoristov, ale aj viac peňazí z prenájmov odpočívadiel. Tento rok jej prenájom majetku a služby pre iné organizácie či firmy vyniesli vyše miliardy korún.


Dúfam, že toto vyjde a konečne sa stanú odpočívadlá tým na čo sú predurčené, teda že si tam motoristi naozaj odpočinú, najedia sa prípadne aj zabavia. Veľmi by ma napr. potešili ďalekohľady na odpočívadlách, ktoré sa nachádzajú v mieste rôznych pamätihodností, prírodných krás ap. Napadá ma budúce odpočívadlo v PB, odpočívadlá na "tatranskej" D1, odpočívadlo pri Spišskom hrade (ak sa nejaké plánuje) atď. Neviem či sa mi to zdá, ale taký ďalekohľad je tuším aj na odpočívadlo Zamarovce pri TN - smer ZA.
Tak ma napadlo, existuje v SR odpočívadlo - motel? Teda dá sa niekde na nejakom odpočívadle aj prespať? Momentálne si na žiadne nespomínam, možno Zeleneč v smere BA??
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Odoslaťod aquila » 09. Feb 2008 10:56

pred bratislavou boli tri vrtule .. a za malackami .. ale netusim, ci to este funguje ..

resp za malackami to urcite funguje este ako restika ..

ale toto je krok spravnym smerom ..

lebo jedine schopne odpocivadlo su tusim len tie legendarne dechtare, ktory myslim temer nikto nevynecha ak ide do resp z tatier ;) a to odpocivadlo uz ma co to za sebou :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod LubosG » 09. Feb 2008 11:12

Veru Dechtáre považujem za jedno z najkrajších odpočívadiel v SR, samozrejme v smere na RK. Ten krásny výhľad na Liptovskú Maru, asi aj na Tatry (nevidel som ich dobre, keďže bola veľká oblačnosť), navyše celé odpočívadlo je situované v takom prírodnom prostredí. Chcelo by to to troška možno zrekonštruovať lavičky ap. veci ako naznačoval Aquila, ale inak Nr. 1 u mňa, čo sa týka obľúbenosti odpočívadiel.
Ja viem že sú aj lepšie vybavené odpočívadlá ako Zeleneč, Zamarovce, neviem, dala by sa postaviť nejaká čerpacia stanica aj na Dechtároch? Prípadne rozšíriť Dechtáre o ďalšie služby, aby to bolo ešte lepšie a krajšie odpočívadlo?
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Odoslaťod Dialniciar » 09. Feb 2008 13:06

aquila napísal:resp za malackami to urcite funguje este ako restika ..


To by malo byť niekde pri MA v smere na BA. Výborná reštaurácia a za ňou majú k dispozícii mufloní výbeh + iná divá zver. Tam to stojí za to a ceny sú prijateľné, úroveň jedla výborná. 8)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod LubosG » 09. Feb 2008 14:13

Asi dobrý tip od Diaľničiara pre tých, čo jazdia po D2, škoda, že ja tadiaľ nejazdím, vyskúšal by som.
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Odoslaťod kvalitná dialnica » 09. Feb 2008 22:32

i15 napísal:
kvalitná dialnica napísal:Ad odpočívadlá na oboch smeroch východnnej D1 KE-PO, stavali to minulé leto, dostavali to , je to celkom v pohode, ale taký malý zádrheľ tam je - na ceste z dialnice na odpočívadlo sú položené betónové kvádre :) , takže daleko nedôjdete.
Jediná racionálna odpoveď premňa na jestvujúci stav je, že nie sú skolaudované.

Je to tak alebo čo sa tam stvárajú?


na tych odpocivadlach postavili vahy na vazenie kamionov, ale udajne funguju len tak obcas a vacsinou je odpocivadlo zatvorene


No ja som odpočívadlo bez betónových kvádrov vo vchode ešte nevidel.... a to akože potom bude iba pre nákladnú dopravu?
_________________
Obrázok používateľa
kvalitná dialnica
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Založený: 28. Feb 2007 17:18
Bydlisko: KE,BJ

Odoslaťod Tomas PO » 10. Feb 2008 18:57

kvalitná dialnica napísal:Ad odpočívadlá na oboch smeroch východnnej D1 KE-PO, stavali to minulé leto, dostavali to , je to celkom v pohode, ale taký malý zádrheľ tam je - na ceste z dialnice na odpočívadlo sú položené betónové kvádre :) , takže daleko nedôjdete.
Jediná racionálna odpoveď premňa na jestvujúci stav je, že nie sú skolaudované.

Je to tak alebo čo sa tam stvárajú?

Je to male odpocivadlo, ako jedno z prvych, ktore NDS zrekonstruovala. Ako male odpocivadlo tam nie je ziadne stravovacie zariadenie. Ci su tam socialne zariadenia, neviem. V minulosti sa mi mari, ze tam "vecka" boli, ale to bolo uz velmi, velmi davno. Cele dpocivadlo bolo posledne roky nevyuzivane, schatrane a posledn dva-tri roky uplne uzavrete. Stravovacie zariadenie tam podla mna netreba, kedze o o 10 km je velke odpocivadlo Janovik (resp. v smere na PP bude Maly Saris).
Odpocivadlo bolo dokoncene uz niekedy v lete, zaplo sa osvetlenie, namalovalo VDZ, avsak stale ostavalo zatvorerene. Koncom roka tam bol este par dni culy ruch, myslel som, ze sa ide otvarat v suvislosti so Schengenom. Avsak okrem osadenia dopravneho znacenia na dialnici nenastala ziadna zmena. Pri vstupe su osadene betronove zabrany a otovrene su len ked tam raz za cas ide servisne vozidlo, ci odhrnac. Podla mna sa caka na koladuciu.
Sucastou odpocivadla je aj vaziace zariadenie pre kamiony, ktore nemoze "byt otvarane len obcasne", kedze pred odpocivadlom su senzory, ktore by automaticky mali pretazeny kamion nasmerovat na odpocivadlo.
Hlupostu je ale znizenie rychlosti v pravom pruhu na 60 km/h a v lavom na 80. Pripajacie pruhy su dlhe, siroke, takze opat si raz policajti vybrali miesto na buzeraciu soferov.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod aquila » 10. Feb 2008 22:02

Dialniciar napísal:To by malo byť niekde pri MA v smere na BA. Výborná reštaurácia a za ňou majú k dispozícii mufloní výbeh + iná divá zver. Tam to stojí za to a ceny sú prijateľné, úroveň jedla výborná. 8)


je to tesne pred MA v smere do BA
do toho motorestu sa da dostat aj po starej ceste cey taku skratku, co vzuyivaju najma domaci ;)

maju tam najma divinu, ale tak pred rokom aj nejake drobne sa uz spanchartil ...
kedysi boli ozaj vynikajuci, ale teraz uz taky priemer ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod eucitizen » 04. Máj 2008 22:33

Ako to vyzera s odpocivadlami Jarovce a Sverepec? ide sa tam stavat CS?
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod racto » 05. Máj 2008 16:48

ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Milos » 05. Máj 2008 17:27

racto0 napísal:Miliónové odpočívadlo nestoji

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=70615#70615



Reagoval som na to v inej téme, ale spýtam sa tu - aké sú vlastne normy (ak sú nejaké), čo sa týka hustoty ČSPH na RC? A aké na D?
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod Peter Olejár » 05. Máj 2008 22:58

Milos napísal:Reagoval som na to v inej téme, ale spýtam sa tu - aké sú vlastne normy (ak sú nejaké), čo sa týka hustoty ČSPH na RC? A aké na D?
odpoved nepoznam na 100% myslim ze to je kazdych 40 km velke odpocivadlo a kazdych 20 km mensie a to na D, pre RC to nepoznam vobec, ale je to uvedene v STN 73 6101 o projektovani dialnic a rychlostnych ciest a tuto temu najdes v linkach a dokumentoch :P
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod expwy » 06. Máj 2008 08:33

Existuje tzv. Koncepcia rozmiestnenia odpočívadiel na D a R schválená MDPT SR. Z nej vyberám.

D+R: Malé odpočívadlá sa budujú vo vzdialenosti 15 - 25 km. Toto platí aj pre D aj pre R.

D: Veľké odpočívadlá sa budujú podľa možnosti vo vzdialenosti 50 - 70 km. Pokiaľ vzhľadom k terénnym, prírodným, ochranárskym a iným podmienkam je výhodnejšia kratšia vzdialenosť, je možné vypustiť v skrátenom úseku malé odpočívadlo.

R: Veľké odpočívadlá sa budujú podľa možnosti vo vzdialenosti 30 - 70 km. nesmie však byť menšia ako 30 km, čo je stanovené v STN (STN sa teraz menila, neviem presne ako to tam je teraz definované). Táto minimálna hodnota sa pripúšťa pre odpočívadlá vybudované do 30.06.2004. Minimálna vzdialenosť 30 km je možná medzi jestvujúcim a novobudovaným odpočívadlom. Týka sa to R1, v jednom prípade R2. Na R1 sú za veľké odpočívadlá považované všetky ČSPH vybudované do 30.06.2004. Niektoré ich vzdialenosti sú menšie ako 30 km.

Priemernú vzdialenosť medzi veľkými odpočívadlami 50 km je však potrebné dodržať pre celá ťah D alebo R.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Thomas » 07. Máj 2008 20:26

Jaký je důvod k tomu omezení zespodu?
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod expwy » 07. Máj 2008 20:53

Thomas napísal:Jaký je důvod k tomu omezení zespodu?

Aby v tom bol poriadok a systém. Aby sa nestalo tak ako na českej D1, kde sa nekontrolovateľne pomaly na každom malom odpočívadle stavala ČSPH, kde neboli ani parkovacie kapacity.
Prijal sa systém, ktorý definuje, že jedno veľké odpočívadlo s veškerou vybavenosťou (vrátane ČSPH, objektu služieb, parkovacích plôch pre TIR, príp. motel) v jednom smere vo vzdialenosti cca 50 km stačí. Je to plánované tak, aby existovalo radšej menej ale kvalitných odpočívadiel (čo sa týka obslužnosti a služieb) ako len samostatná ČSPH pri každej vŕbe. Je to výhodnejšie pre všetky zúčastnené strany. Takéto odpočívadlo má vyšší obrat, prevádzkovateľ má takto vyššie zisky a tým poskytovať lepšie služby, čím správca môže dať vyššie nájomné a spokojnosť zákazníkov čiže cestujúcej verojnosti tým môže byť väčšia.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Thomas » 07. Máj 2008 21:11

Tak s důvody bych si dvolil nesouhlasit a ponechal bych to cvíce méně na trhu. Připouštím, že před velkými městy jsou shluky odpočívadel, či spíše jen ČSPH, pro ketré, aby na dálnici nedocházelo k nepřehlednostem bych stanovil minuimální odstup tak 2- 3 km (což je úplně jiné číslo). Samozřejmě se nedosáhne toho, že by pumpy stály v tak malém odstupu, protože takové množství by se jich neuživilo.

Menší počet odpočívadel nevede k lepšímu poskytováíní služeb, ale k teritoriálnímu monopolu (není v dosahu konkurence), což se projeví růstem cen (základní ekonomické pravidlo). Vzhledem k reálně možnému rozpětí nájemného, je pro pronajímatele lepší vybírat nájemné z více míst.

Nvíc z vlastní zkušenosti mám za to, že optimální odstup je mezi 5-10 km (padne na mě únava, potřebuji zastavit, vzpomenu si, že jsem zapomněl natnkovat a chci to rychle napravit, mám hlad, poruchu, apod.)

U nás je to spíš tak, že pumpy jsou nebezpečně nakupeny u velkých měst. Když se třeba vrascím do Brna od východu, tak je pumpa u Vyškova, (asi 227 km) a další je až Rohlenka (207km), což jsem jednou málem nedojel :-)
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod sven » 09. Máj 2008 14:03

Odpocivadla na Zlatych prieskoch v BA sa povazuju za velke odpocivadla? Lebo parkovisko sa mi nezda dostatocne kapacitne a niekedy je tam celkom plno, najma v piatok kvoli kamionom.
Obrázok používateľa
sven
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 528
Obrázky: 6
Založený: 20. Aug 2007 17:41
Bydlisko: BA,BJ

Odoslaťod racto » 04. Jún 2008 23:08

Kvalita diaľničných odpočívadiel bude stúpať

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=71896#71896
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

:-)

Odoslaťod radmar » 06. Jún 2008 05:23

...........
U nás je to spíš tak, že pumpy jsou nebezpečně nakupeny u velkých měst. Když se třeba vrascím do Brna od východu, tak je pumpa u Vyškova, (asi 227 km) a další je až Rohlenka (207km), což jsem jednou málem nedojel :-)[/quote]

fuuha, ja mam signalizaciu cca na poslednych 7 litrov v nadrzi, co mi vydrzi tak na 100 km. 20 ???? :?:
radmar
návštevník
 
Príspevky: 26
Založený: 15. Feb 2008 11:15

Odoslaťod Thomas » 06. Jún 2008 06:46

Kontrolka už nějakou dobu svítila.
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod Majkl » 15. Jún 2008 20:51

Na odpocivadle Hradok pred Novym Mestom n. Vahom na D1 v smere do Trencina je nove stavebne oplotenie. Vyzera to na vystavbu novej CSPH. :wink:
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod LubosG » 05. Júl 2008 07:56

Aj ja som si to už všimol, bude tam Čerpacia stanica? Alebo aj niečo viac?? Mohlo by tam byť v budúcnosti také kompexnejšie odpočívadlo, aj keď...ako Červeník, tak Zamarovce nie sú zas až tak ďaleko.
Neviem, ako často, zhruba po koľkých km sú takéto väčšie odpočívadlá v susedných krajinách - CZ, AUT, HU?
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Odoslaťod Thomas » 05. Júl 2008 09:00

Od výstvaby je na naší D1 velké odpočívadlo co cca 50 km, ale časem vyrostlo samozřejmě hodně dalších. Na stejném principu se stavěla i D2 a D5.
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.