Plány diaľnic a RK do budúcnosti

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Pacho » 08. Máj 2020 07:58

podľa mňa po správnosti by sa malo používať autostráda, , dialnica je čechizmus.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Yoggy52 » 08. Máj 2020 08:30

Lebo autostrada je lubozvucne originalne slovenske slovo... Po spravnosti by to malo byt autocesta :wink:
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod cPalo » 08. Máj 2020 08:38

LOL že čechizmus
V podstate mi to je jedno, ale keď raz máme aj v zákone Diaľnica, tak je to blud značiť A.

Slováci majú výraz pukance, ale poďme to volať popcorn, lebo však to svet tak volá.
Trošku si vážme aj slovenčinu, nie sa pchať každému do análov.

Nevidím ani problém pre turistov, to D ho nejako nevykoľají ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod pa3ck » 08. Máj 2020 08:39

Tak keď sa budeme držať pravidla, ako vznikali označenia začínajúce na A, tak autocesta mi príde najslovenskejšia. Navyše to používajú niektoré južnoslovanské národy.

Pod autodráhou si ľudia predstavia niečo iné (podstatne menšie) a iné kombinácie mi nejdú do hlavy.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod pa3ck » 08. Máj 2020 08:51

Inak máme tu ešte štáty (minimálne Nemecko, Česko a Švajčiarsko), ktoré síce písmenko pre diaľnice oficiálne majú, avšak na dopravnom značení ho nepoužívajú (majú iba nejako vizuálne odlíšené číslo).

EDIT:UIvedomil som si, že Švajčiarsko nie je v EÚ, ale myslím si, že pre účely týchto špekulácií môžeme uvažovať so všetkými európskymi štátmi.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Hank » 08. Máj 2020 09:10

Dialnica v slovencine nedava ziaden zmysel (to by musela byt asi "dialta" ako dialkova cesta). Okrem toho je to peknym prikladom, ako sa Cesi nad niecim hlboko zamysleli a prisli na nieco uplne ine ako vsetci ostatni - samostatnu cestu pre auta nazvali patvarom so vzdialenostou, hoci to vobec nie je zakladnym parametrom takej cesty.

Inak, uplne spravne by to malo byt asi "autodraha" :) Keby to uz nemalo uplne iny vyznam. Autostrada je vsak tiez fajn (Loe - super rozbor!) a stacilo by, keby tento pojem pouzival iba cestny zakon na stavebnotechnicku kategoriu ciest a dialnica by mohla ostat v pravidlach cestnej premavky, aby sa aj to konecne odlisilo. To by ani nemalo velky vplyv na pouzivanie verejnostou.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod okorec » 08. Máj 2020 09:31

Aj mňa Loe presvedčil. Mením v mojom predchádzajúcom príspevku D na A.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod slafko1 » 08. Máj 2020 09:41

Hank napísal:Inak, uplne spravne by to malo byt asi "autodraha" :)


Ani to nie, pretože dráha by bol bohemizmus. Autodráha by slovensky muselo byť zrejme Autocesta
Tak ako je nesprávne zaužívané Mliečna dráha, správne je Mliečna cesta
Obrázok používateľa
slafko1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 356
Obrázky: 378
Založený: 06. Feb 2010 19:22

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod expwy » 08. Máj 2020 10:00

Súhlasím s Loem, Hankom a ostatnými. Pojem autostráda je slovenské slovo prebraté z taliančiny v 30-tých rokoch 20 storočia, ktoré sa používalo v úradnej aj v hovorovej reči. Slovo diaľnica je v slovenčine úplný nezmysel, ktorý nám bol nanútený z ČR, avšak nemyslím si, že na to bude teraz politická vôľa to nejako meniť. Možno po novele stavebného zákona, keď bude musieť byť spracovaný nový cestný zákon.

Hlavne sa treba zbaviť tej prílohy v cestnom zákone, s ktorou akékoľvek precislovanie diaľnic bude problematické.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Pacho » 08. Máj 2020 10:18

pre úplnosť v GB majú ozačenie M a A. neviem aký je v tom rozdiel. ?.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Hank » 08. Máj 2020 10:29

slafko1 napísal:
Hank napísal:Inak, uplne spravne by to malo byt asi "autodraha" :)


Ani to nie, pretože dráha by bol bohemizmus. Autodráha by slovensky muselo byť zrejme Autocesta
Tak ako je nesprávne zaužívané Mliečna dráha, správne je Mliečna cesta


To nevadi, ved jazyky sa navzajom ovplyvnuju. Problem samozrejme nie je preberanie cudzich slov, ale to, aby davali zmysel. Ved ani auto nie je povodom slovenske slovo. A "draha" znamena, ze ide o komunikaciu upravenu a prisposobenu na premavku nejakeho vozidla, cize ovela vhodnejsie vystihuje dialnicu ako len "cesta". Cize nemecke autobahn je vhodnejsie ako talianske autostrade a oboje su z hladiska logiky lepsie ako dalnice.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod slafko1 » 08. Máj 2020 11:40

Buď sa bavíme o názve ktorý by dával zmysel — alebo o pravidlách slovenského pravopisu.
Cieľom by malo byť nájsť taký výraz, ktorý by súčasne dával aj zmysel aj bol správne po slovensky :-)

Pozeral som slovník slovenského jazyka z roku 2003 a sú v ňom obe slová, aj diaľnica aj autostráda s týmto významom:
“široká komunikácia s mimoúrovňovými križovatkami na diaľkovú aut. dopravu”
Čiže aj diaľnica aj autostráda je kodifikovaná v slovníku.

Nemal by som nič proti tomu, keby sa to volalo diaľnica (lebo je to zaužívané) a označovalo by sa A, keďže žijeme v dobe, keď je snaha značenie v rámci EU zjednotiť
Obrázok používateľa
slafko1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 356
Obrázky: 378
Založený: 06. Feb 2010 19:22

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod KN.SK » 08. Máj 2020 13:19

Diaľnica, názov, vystihuje diaľkové prepojenie. Je neutrálnejšia, nevymedzuje slovne len hradskú/cestu "pre" automobily, je využiteľná i napríklad motocyklami... :wink:
Z taliančiny prevzatý názov nie je práve najšťastnejší. Autostrada ~ auto = auto(mobil); strada = cesta, ulica, hradská...
Nechcem kalkovať: dálková silnice — diaľková hradská, doslovne až násilne, stačí len nechať troška slovakizovaný názov, hoci v slovenčine má výraz hradská rovnaký význam ako české slovo silnice. Toto slovo sa v slovenčine dlhšie používalo pre označenie významných ciest na území (nielen) terajšieho Slovenska.
Prečo musíme dnes všetko popkornizovať, či bruselizovať?
V Rusku (jeho európska časť zaberá okolo polovice jej plochy), na Ukrajine, v Bielorusku, ale i v Británii majú M podobne ako v Maďarsku... 1346
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod expwy » 08. Máj 2020 14:01

Pacho napísal:pre úplnosť v GB majú ozačenie M a A. neviem aký je v tom rozdiel. ?.

V GB a takisto v AUS majú alfanumerický systém, kde prefix znamená triedu cesty.
M = Motorway
A = cesta I. triedy
B = cesta II. triedy
C = cesta III. triedy

Čiže tam nepoužívaju I/18, II/514, III/1234, ale
A18, B514, C1234

KN.SK napísal:V Rusku (jeho európska časť zaberá okolo polovice jej plochy), na Ukrajine, v Bielorusku, ale i v Británii majú M podobne ako v Maďarsku... 1346

V ruských krajinách ten prefix M znamená Magistraľnaja doroga
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod IceFox » 08. Máj 2020 14:40

Ja osobne som tiež za A. Síce už vidím frflajúcu Slovač, ale osobne som za unifikovanie - predsa len, sme v EÚ.
Len by som to ešte doplnil o preznačenie ciest prvej triedy (podľa toho, ktorú diaľnicu "nahrádza")
cPalo napísal:Trošku si vážme aj slovenčinu, nie sa pchať každému do análov.

Vtipné keď nejaký človek (teraz myslím vo všeobecnosti) hovorí, ako by sme si mali vážiť slovenčinu... a potom ide do obchodu na "rohlíky" ktoré dá do "sáčku" a nezabudne si kúpiť "kapesníky" spolu s "rúškou" (ktoré je pre mnohých hybridného rodu).
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Dendik » 08. Máj 2020 15:14

Aj ja sa priklanam k oznaceniu A (vyjadrovalo by oboje, aj autostrada aj autocesta - možno nechat o tom hlasovat verejnost čo z toho)
akurat by som uprednostnil barbarov zjednodušovák.
babar napísal:Netusim preco niekomu vadi aby sa dialnice volali R1-R9 ale ked z nich chcete silou mocou urobit Dcka tak nacistejcia metoda je pridat pred ich cislo 1tku, takze by sme okrem D1-D4 mali aj D11-D19 jednoduche, prehladne. Hawk, dohovoril som.
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod babar » 08. Máj 2020 15:56

Pacho napísal:pre úplnosť v GB majú ozačenie M a A. neviem aký je v tom rozdiel. ?.


M maju na dialnice ako Motorway, A su hlavne cesty, B vedlajsie, ale kedze dialnice stavali vacsinou pri Ackach maju casto rovnake cisla a smer, A4 aj M4 napriklad idu doslova paralelne. A jedna pikoska na zaver, niektore Ackove cesty s parametrami dialnic nechali ako Acka a pridali M do zatvorky, napriklad A329(M)
Taliani maju viac tunelov okolo jedneho jazera ako mi na celom slovensku! https://youtu.be/cQb5CPNFOio
Obrázok používateľa
babar
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 259
Obrázky: 22
Založený: 03. Máj 2014 15:39

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod babar » 08. Máj 2020 15:59

Dendik napísal:Aj ja sa priklanam k oznaceniu A (vyjadrovalo by oboje, aj autostrada aj autocesta - možno nechat o tom hlasovat verejnost čo z toho)
akurat by som uprednostnil barbarov zjednodušovák.
babar napísal:Netusim preco niekomu vadi aby sa dialnice volali R1-R9 ale ked z nich chcete silou mocou urobit Dcka tak nacistejcia metoda je pridat pred ich cislo 1tku, takze by sme okrem D1-D4 mali aj D11-D19 jednoduche, prehladne. Hawk, dohovoril som.


Dovolim si 2 technicke poznamky:
1. Nie som barbar, ale Babar :-D To bol mudry slon kral v kreslenej rozpravke
2. Viete si predstavit nazov: "Narodna Autostradova Spolocnost" ?? :-D
Taliani maju viac tunelov okolo jedneho jazera ako mi na celom slovensku! https://youtu.be/cQb5CPNFOio
Obrázok používateľa
babar
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 259
Obrázky: 22
Založený: 03. Máj 2014 15:39

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod cPalo » 08. Máj 2020 16:13

Nechaj ich žrať popkorn :D

apropo, slovo autostráda som v živote nepočul nikoho spontánne použiť ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod slafko1 » 08. Máj 2020 16:57

"babar"2. Viete si predstavit nazov: "Narodna Autostradova Spolocnost" ?? :-D

Áno, to by bolo na smiech. Preto nech sa to volá diaľnica , NDS apod. , ale označenie na tabuliach a v mapách nech je kľudne A aby sme boli s EU kompatibilní
Zároveň nech sa rýchlostné cesty premenujú tiež na A (vymyslieť číselný systém). Bolo by to jednoduchšie
Obrázok používateľa
slafko1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 356
Obrázky: 378
Založený: 06. Feb 2010 19:22

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod okorec » 08. Máj 2020 18:09

babar napísal:2. Viete si predstavit nazov: "Narodna Autostradova Spolocnost" ?? :-D

*Správa ciest a autostrád
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Driver » 08. Máj 2020 19:52

http://www.autostrady.info :D

99,99 percent ludi pouziva slovo dialnica, tak neviem co tu par expertov zas vymysla za hovadiny.
najprv nech sa dobuduje hlavna siet, a potom si to nazyvajte jak chcete
oznacenie D0-DXYZ uplne postacuje
Obrázok používateľa
Driver
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 497
Obrázky: 1287
Založený: 22. Dec 2009 21:01
Bydlisko: Desolate valley

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod rado » 09. Máj 2020 07:14

cPalo napísal:apropo, slovo autostráda som v živote nepočul nikoho spontánne použiť ;)

Keď som bol malý, tak generácia mojich rodičov používala ešte toto slovo. Celá táto diskusia je takým oprašovaním spomienok na detstvo :-)
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Kvík » 09. Máj 2020 17:45

Tiež mi to slovo evokuje Taliansko a v slovenčine by som ho nikdy nepoužil. Označenie Ačkom sa mi síce veľmi nepáči, ale zjednotenie so zvyškom EÚ je celkom dobrý argument, aj keď zase je to úplne zanedbateľný problém.

Ak už zjednocovať, mohlo by sa začať dopravným značením všeobecne. Nerozumiem, prečo v celej EÚ už dávno nie sú zhomogenizované základné veci; povinne doplnkové značky v angličtine alebo len piktogramami, aspoň teda na všetkých miestach, kde sa realisticky môžu vyskytovať cudzí vodiči; jednotné fonty, štýl označenia obcí a podobne. Ak by všade boli diaľničné značky striktne zelené a ostatné modré (alebo naopak, alebo hoci akvamarínové a cukríkovoružové), bude už úplne jedno, či sú značené písmenom A, D alebo ξ.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod okorec » 09. Máj 2020 18:32

rado napísal:
cPalo napísal:apropo, slovo autostráda som v živote nepočul nikoho spontánne použiť ;)

Keď som bol malý, tak generácia mojich rodičov používala ešte toto slovo. Celá táto diskusia je takým oprašovaním spomienok na detstvo :-)

Ja som tiež generáciu mojich rodičov ešte v 90tych rokoch počul bežne používať autostráda. Dnes už samozrejme všetci len diaľnica, ale myslím, že 90% ľudí nemá žiadny problém pochopiť slovo autostráda a ani im to nepríde divné.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 23 hostí.