Plány diaľnic a RK do budúcnosti

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod frostbite » 05. Feb 2020 13:20

Vravim sme neschopní? Odkukavajme od druhých ako to robia iní, rýchlo bez prietahov a transparentne, vid Poľsko a Srbsko a mnohé ďalšie krajiny to vedia a dokázali
frostbite
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 347
Založený: 16. Jan 2019 14:39

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod metelesku.blesku » 05. Feb 2020 13:45

No a teda čo s tým má tá Čína? Ako nám môže byť nápomocná, keď si ju máme zavolať na pomoc?
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod IceFox » 05. Feb 2020 13:59

To nič. To si tu len poniektorí predstavujú stavbu diaľníc ako Hurvínek válku. Príde veľká Čína a všetko vyrieši. Ani sa nečudujem - väčšina Slovákov malo vždy rado autority, ktoré všetko "vyriešia" (preto je tu Zder a teraz volia Kotrbu).
To, že sú tu najdlhšie procesy a veľa času sa zabije papierovaním a čakaním sú len nepodstatné hlúposti :roll:
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod devil » 05. Feb 2020 14:27

cina nam da prachy na uver za ktore nam hned aj postavi dialnice. akurat uver sa zapocita do dlhu a tazko povedat ci vedia dat lepsie podmienky uveru ako si vieme pozicat inde, skor nie. s pripravou samozrejme pomoct nemoze ani keby chcela.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod nevo83 » 05. Feb 2020 15:17

Ja len k ,, Cine,, videli sme ako to dopadlo v PL, neporovnavajme podmienky na vystavbu v Cine a v Europe,
- Politici v Cine rozhodnu a ide sa, nepozera sa na EIA, nepozera sa na ludi... jednoduchu sa ide a jedine co ich zaujima je termin kt bol dany,
- po dalsie vy si myslite ze ten cinan tu donesie a dostane povolenie na pracu pre 5000 robotnikov ??
- ze PHM bude mat za cinske ceny a nebude mat subky ??
nevo83
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 22. Mar 2017 18:00

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod jarino » 05. Feb 2020 20:57

Presne tak. Iný svet. Tu výstavbu nemocníc obdivujú, tam je kritizovaná: "too little, too late". A to si dovolím tvrdiť, že nikto z tých, čo obdivujú tú rýchlosť by tam nešli makať. A ani by nešli do tohto videa, ako tieto nadšené sestričky (čas 0:33) : https://www.youtube.com/watch?v=Hb19WGkBFQc
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod frostbite » 05. Feb 2020 22:22

tu je to vase "slavne" UVO co btw rozhoduje aj o vystavbe dialnic a RC, prasiva skorumpovana mafia https://www.youtube.com/watch?v=bu6fnl0o9sk
frostbite
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 347
Založený: 16. Jan 2019 14:39

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod DrX » 05. Feb 2020 22:39

Tradicne traposiny a klamstva z produkcie OLANO.
Jednak na tom papieriku "o com budu rozhodovat" ma ten jeho sasek uvedene R2 Krivan - Mytna, pricom o tom uz rozhodnute je (od 31.1.).
A jednak, vlada tam nikoho nedosadila, akurat vymenila toho podpredsedu obvineneho z korupcie a na volne miesta vypisala nove vyber.konanie: https://ekonomika.sme.sk/c/22318770/vla ... razbox_sme
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod frostbite » 05. Feb 2020 22:54

to uz ale plati po novom ten clanok co si dal vysiel dnes, video olano bolo publikovane este 4.2. ,takze tak
frostbite
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 347
Založený: 16. Jan 2019 14:39

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod jarino » 05. Feb 2020 22:55

Preboha, čo ten chlap na videu trepe. Máva tam s papierikom, že ÚVO zrušil tendre. Mám dojem, že minimálne netuší čo ÚVO robí.
Tieňový minister financií :lol:
Už jeden taký, čo si vyslúžil prezývku Fantozzi, bol.

Minimálne v prípade DNV - Kúty a Kriváň - Mýtna ÚVO riešil námietky...
Naposledy upravil jarino dňa 05. Feb 2020 22:57, celkovo upravené 1 krát.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod DrX » 05. Feb 2020 22:56

reakcia na frostbite: Presne tak, a oni nemohli dopredu povedat co dnes urobi vlada, ale tvrdili NESPRAVNE, ze nieco ide urobit.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod frostbite » 06. Feb 2020 00:29

a to som chcel olano volit.. takze podla vas je lepsie volit mafianov Fica a spol? kokos.. este nakoniec tu vysvitne ze podla vas fico a spol su svatci a nic nikdy neurobili a vsetko zlo mafianstva a kauzy su vymysel olano.. ze?
frostbite
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 347
Založený: 16. Jan 2019 14:39

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod lostrail » 13. Feb 2020 20:46

No tak vzhladom na to, ze by si bol rad, keby prisla velka Cina a vsetko nam tu vyriesila, mal by si volit nejaku nedemokraticku stranu, ktora by len Cinanom odovzdala hrad, parlament a urady, pricom potom by clenovia tej strany nastupili vo fabrike spolu s ostatnymi. Cinania radi urobia vsetko potrebne pre ludi, ked vedia, ze cela krajina, kde tie problemy riesia, bude dalsia provincia.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod metelesku.blesku » 05. Máj 2020 00:55

V súčasnosti sa bývalé rýchlostné cesty s parametrami diaľnic konečne stali diaľnicami v zmysle zákonnej definície a aj dopravným značením, takže dávam do pléna polemiku, ako myslíte, že to bude s označovaním do budúcna? Čo preferujete?

1. Ponechá sa pôvodné označovanie? (čo na tom záleží, aké to má meno, dôležitá je značka diaľnice a aj toť v Reichu majú predsa aj "A" aj "S")
2. Starým diaľniciam nechajú pôvodné čísla (D1 - D4) a bývalé R budú pokračovať v číslovaní (D5 - D99).
3. Prekopú číslovanie na kompletku od piky. (napr. z juhu na sever alebo zo západu na východ od 1 po 99)
4. Mix - niečo po starom, inô po novom. Napr. ostane D1, ale z D4 bude D0 a pod.

Vzhľadom na to, že u nás nie sú peniaze na nič, tak by mohlo ostať aj pôvodné označenie a bolo by mi to šuma fuk. Aj tak sú to už zažité názvy. Len, či by to nerobilo šarapatu u vodičov pri označovaní nových "eRiek", ktoré by boli naozaj iba rýchlostné cesty..

Za mňa, keď už zmenu, tak by bola super 4. verzia - Mix. Ponechal by som D2 (bratská diaľnica s ČR, prvá D u nás, dlhá história) a D1 ako kostru Z-V, ale zvyšok by som nadviazal práve na tieto dve diaľnice. Párne čísla pre smery S-J a nepárne pre Z-V. A číslovať párne od západu a nepárne od severu:
Nepárne:
- D1 je teda daná.
- D3 by bola Trenčín - Žiar n.Hronom (bývalá R2 západ)
- D5 Trnava - Zvolen - Košice (bývalá R1 + R2 východ)
- D7 BA - DS (za DS smer NZ to aj tak na viac ako R nevydá a označenie by ostalo pôvodné R7 :) )

Párne:
- D2 je daná
- D4 Skalité - Hričovské Podhradie (bývalá D3)
- D6 Martin - Štúrovo/Šahy (neriešim ktoré z tých dvoch a či cez Krupinu, alebo Levice - t.j. bývalá R3)
- D8 Vyšný Komárnik - Milhosť (bývalá R4)
(tam, kde by to v trasách týchto diaľnic nevychádzalo finančne/intenzitami/čímkoľvek na D, ale iba na rýchlostku, mala by R-ka číslo podľa tejto diaľnice)

Zvyšné diaľnice:
Terajšia D4 by bola D0 (nula), keďže tvorí skoro kruh a s iným číslom by nezapadala do schémy.
Zvyšné - doplnkové - by kopírovali čísla ciest I. triedy. Pri D49 Lysá pod Makytou - PU by to aj bolo milé nadviazanie na "bratov" ako pri D2. Bývalá R1 medzi ZV a BB by mala konečne riadne drsné označenie D66 (Sliač - Kremnička) a R66 (Kremnička - Šalková) a do RK aj tak nikdy pokračovať nebude.
Z ostatných navrhovaných diaľníc (R8 a severná R3) budú aj do budúcna maximálne rýchlostné cesty a teda by kopírovali číslovanie ciest I. triedy, R8->R64, R3->R70 (viem, že by mala byť R59, ale R70 sa viac hodí do konceptu, lebo párne číslo -> sever-juh). Súbežné jednotky k týmto R by preznačili na cesty II. triedy, aby sa to značením nebilo.

Niekto nejaké iné nápady, či predstavy? :)
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod okorec » 06. Máj 2020 17:09

Ja by som to dal takto:
D0 - súčasná D4
D1 - bez zmeny
D2 - bez zmeny
D3 - súčasná D3 + R3 Martin - Štúrovo (resp. Šahy)
D4 - súčasná R4
D5 - súčasná R2 Trenčín - Žiar
D6 - súčasná R1 Trnava - Zvolen + R2 Zvolen - Košice
D7 - súčasná R7
---
Tie krátke diaľnice ako súčasná oravská R3, R5, R6 či R1 ZV-BB môžu byť dvojciferné DXY.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Loe » 06. Máj 2020 19:39

Skvelá otázka na diskusiu. Ja osobne by som začal odstránením označenia "D". Ak sa pozrieme na štáty EÚ, tak väčšina členských štátov používa označenie "A". Naproti tomu "D" používame iba my a ČR. V Slovenčine pritom existuje slovo "autostráda", ktoré je riadne kodifikované.

Môj návrh označenia je nasledujúci:

A0 - Súčasná D4
A1 - Hranica SR/ČR - Malacky - Bratislava/Pečňa (tj. časť dnešnej D2) - Žilina - Prešov - Košice - Michalovce - hranica SR/UA (tj. celá D1)
A2 - R4
A3 - R1 Trnava - Nitra - Zvolen + R2 Zvolen - Lučenec
A4 - Oravská R3 + R1 cez Nízke Tatry + R3 Zvolen - Lučenec - hranica SR/HU
A5 - Súčasná R7 + R2 Lučenec - Rožňava - Košice
A6 - D3 + R3 Martin - Prievidza + R2 Prievidza - Bánovce + R8

A11 - Bratislava/Pečňa - hranica SR/HU
A12 - R2 Prievidza - Žiar nad Hronom
A13 - Chocholná - Bánovce
A15 - R6
A17 - R5

Podstata návrhu je nasledujúca:

A0, keďže vidíme určitý úzus diaľničné okruhy okolo miest, reps. hlavných miest označovať takto.
A1, Najvýznamnejšia trasa

Párne jednociferné čísla - Trasa zhruba v smere Sever - Juh
Nepárne jednociferné čísla - Trasa zhruba v smere Východ - Západ
Dvojciferné čísla - párnosť/nepárnosť rovnaký význam, jedná sa ale o krátke "spojky" hlavných trás, alebo na hranice
Loe
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Založený: 24. Apr 2018 21:20

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod babar » 06. Máj 2020 19:44

Netusim preco niekomu vadi aby sa dialnice volali R1-R9 ale ked z nich chcete silou mocou urobit Dcka tak nacistejcia metoda je pridat pred ich cislo 1tku, takze by sme okrem D1-D4 mali aj D11-D19 jednoduche, prehladne. Hawk, dohovoril som.
Taliani maju viac tunelov okolo jedneho jazera ako mi na celom slovensku! https://youtu.be/cQb5CPNFOio
Obrázok používateľa
babar
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 259
Obrázky: 22
Založený: 03. Máj 2014 15:39

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod cPalo » 07. Máj 2020 14:59

od babar » 06. Máj 2020 20:44
Netusim preco niekomu vadi aby sa dialnice volali R1-R9 ale ked z nich chcete silou mocou urobit Dcka tak nacistejcia metoda je pridat pred ich cislo 1tku, takze by sme okrem D1-D4 mali aj D11-D19 jednoduche, prehladne. Hawk, dohovoril som.

Tiež mám ten názor, bude to prehľadné aj pre občas zatúlaných (stačí mu pochopiť zmenu R = +10)

A nechápem prečo máme dávať nemecké označenie A (autobahn resp autostrada). "D"iaľnica sa záčína písmenom D.
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod JaNY » 07. Máj 2020 17:38

Nechapem preco ma byt D ked skoro cela EU uziva A. Odlisit sa? Stat v strede EU ma byt sucastou EU.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Yoggy52 » 07. Máj 2020 17:50

Ked uz mame cyklodialnicu, tak dialnice pre auta by sa mali premenovat na autodialnice. A potom mozme dat A. :D
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2020 18:05

JaNY napísal:Nechapem preco ma byt D ked skoro cela EU uziva A. Odlisit sa? Stat v strede EU ma byt sucastou EU.

Lenže to A má význam ako naše D. Nemôžeme za to, že máme pre diaľnicu názov, aký máme. Keď sa niekto odlišuje, tak je to Maďarsko, kde M znamená Magyarorság...
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod Loe » 07. Máj 2020 19:54

Chápem, že označenie "A" vyvoláva vášne ale pozrime sa na to ešte raz spoločne:

Pokiaľ ide o slovo "Autostráda", toto slovo je riadne kodifikované, teda spisovné. Slovník Slovenského jazyka ju definuje ako "širokú komunikáciu s mimoúrovňovými križovatkami na diaľkovú automobilovú dopravu". Synonymický slovník ju uvádza ako synonymum k slovu diaľnica. Postavenie oboch slov je teda z jazykového pohľadu rovnocenné. Súčasne, obe slová autostráda aj diaľnica pochádzajú zo zahraničia. Slovo diaľnica je totižto v skutočnosti skratkou slov "Dálková silnice" teda Dálnice, poslovenčené na diaľnicu. Variantu slova "autostráda" nachádzame v niekoľkých európskych jazykoch, minimálne v Rumunskom jazyku, Talianskom jazyku, Poľskom jazyku a Portugalskom jazyku.

Záver: Obe slová sú prebraté zo zahraničia, obe slová sú kodifikované v slovníku Slovenského jazyka, slová sú vzájomne synonymami, postavenie slov je v rámci Slovenského jazyka rovnocenné, blízke varianty slova autostráda sa nachádzajú minimálne v štyroch ďalších jazykoch, blízka varianta slova diaľnica je iba v Českom jazyku.

Označenia diaľnic v štátoch EÚ sú nasledujúce:

Belgicko - A - Autoroute / Autosnelweg / Autobahn (tri oficiálne jazyky)
Bulharsko - A - Avtomagistrala
Chorvátsko - A - Autoceste
Cyprus - A - ?
Česko - D - Dálnice
Dánsko - E / 1 - Označenie iba číslom alebo E+číslo.
Estónsko - Nemá diaľnice
Fínsko - V - Valtatie
Francúzsko - A - Autoroute
Grécko - A - ?
Holandsko - A - Autosnelweg
Írsko - M - Mótarbhealach alebo aj Motorway
Litva - A - Automagistral
Lotyšsko - A - Autocelš
Luxembursko - A - Autobunne
Maďarsko - M - Lenže diaľnica je po maďarsky Autópálya
Malta - Nemá diaľnice
Nemecko - A - Autobahn
Poľsko - A - Autostrada
Portugalsko - A - Autoestrada
Rakúsko - A - Autobahn
Rumunsko - A - Autostrăzi
Slovensko - D - Diaľnica
Slovinsko - A - Avtocesta
Španielsko - A - Autovía / Autopista
Švédsko - E / 1 - Označenie iba číslom alebo E+číslo.
Taliansko - A - Autostrade

Záver: Z celkom 27 členských štátov EÚ, používa označenie "A" 18 štátov, 2 štáty nemajú diaľnice a teda ani označenie pre ne, 2 štáty používajú iba čísla alebo kombináciu E a číslo, v prípade tzv. Európskych ciest, no a 5 štátov používa iné písmená, z toho 2x D, 2x M a 1x V.
Loe
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Založený: 24. Apr 2018 21:20

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod rastislav5 » 07. Máj 2020 20:23

Dakujem, Loe, za komplexne vysvetlenie, mna si presvedcil, dufam, ze sa Tvoj napad ujme.
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod pa3ck » 07. Máj 2020 20:36

Slovo autostráda je síce kodifikované, avšak používa sa minimálne. V legislatíve aj v bežnej reči je to diaľnica. A navyše si myslím, že písmenko samo o sebe hovorí o tom, že ide o diaľnicu (napríklad Rakúsko a Poľsko majú okrem A aj S a nemyslím si, že je to problém).
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Plány diaľnic a RK do budúcnosti

Odoslaťod JaNY » 08. Máj 2020 02:23

Autostrada je slovo ktoremu kazdy slovak hned rozumie.Vystartovat z tym v mediach, narod by potom trochu potrenoval a je to. :D Ked sa tlacia do povedomia take slova ako napr: negociacie, ktorym babka na dedine asi tazko rozumie, tak slovo Autostrada by bola zakratko v pohode pre kazdeho.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.