Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

cez Zilinu
27
17%
po R1 a cez Donovaly
27
17%
po R1 a cez Certovicu
26
16%
po R1 a dalej na LC a RV
33
20%
cez Madarsko
6
4%
na východ cestujem minimálne/sporadicky a tak nebudem skresľovať hlasovanie :)
41
25%
Ina trasa (uviest v diskusii)
1
1%
 
Celkový počet hlasov : 161

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod JaNY » 02. Feb 2022 20:09

Zase na SK je podla mna vecsina ciest ( okrem D a R ) velmi klukata. Ked sa v blizkej dobe zacnu stavat obchvaty miest/ obci , mali by to vsade kde sa da vyrovnavat na niekolko stometrove rovinky. Tych celnych stretov aut je skoro kazdy den. Niet placu na bespecne predbiehanie. Neviem co hovoria normi ale hadam je projektantom jasne aky dlhy usek potrebuje vodic zo slabsim autom na predbehnutie NA ktory ide 80-90 km/h.
Tiez by bolo dobre aby sa zakruty zacali prerabat viac sablonovite. (utopia?) Vsetky zakruty ktore su ostrejsie nez 90 stupnov a je nato miesto, prerobyt tak aby kamion presiel zakrutu:
Cesta 1 triedy- pri 90 km/h
2 triedy 80km/h
3 triedy 70 km/h
Kde to nejde, zakrutu vyrazne oznacit. Nie je predsa normalne aby som siel po rovnej ceste 5 min. 90-100 a zrazu zakruta kde musis zijst na 60 km/h. A hlavne v noci.
Zaver: pracujem tu na novych normach, :D ale nemam peniaze a odbornikov za sebou :)
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 02. Feb 2022 20:10

No teraz ste fakt prisli na najvacsi problem slovenskych dialnic :-) :-) :-). A druhy najvacsi hned za tym, ci treba dat 20 centov za pouzitie zachodu... :-) :-) :-)
Proste, pachovia a rumunski bratia uspesne dalej odvadzaju pozornost od debaklu s nazvom *** - naokolo - blizsie D1 + megalomania D3, ktorych vysledkom je, ze oproti susedom totalne zaostavame nie len v prepojeni vychod-zapad, ale uz aj sever - juh/Via Carpatia.
No ale aspon od blavy po hej-stan sa nie je na co stazovat, bud tam megalomanie uz su, alebo sa 30 rokov nepretrzite "stavaju" na ukor vychodu+juhu.

A len take nezavisle pozorovanie o oblasti od KE po LC, v ktorej meciarovsko-dolezalovska uderka odmieta stavat R2 (resp aj R7) - asi niekto ma zaujem, aby ta oblast zas dopadla takto:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ve_Map.png
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod asdf » 02. Feb 2022 22:52

DrX: Ja ti neviem. Čo som si všímal, vždy bol najväčší tranzit z UA niekam do Poľska a na Ostravsko (do Rakúska jazdia kamióny z UA cez Maďarsko už roky rokúce) a potom z Poľska do Rakúska a do Maďarska. Oba tieto smery krásne pokrýva súčasný plán D1 a že z toho vznikne aj spojenie BA-KE je fajn. Čo by sa dosiahlo južnou variantou? Poloprázdna diaľnica zatiaľ čo miesta, kde je najhustejšie osídlenie by sa tiesnili na štátovkách? Na tomto fóre si všímam, že pri súčasnom stave výstavby pri jazde BA-KE dnes ľudia zvažujú jazdu v nejakej časti juhom (myslené cez Zvolen). Takže rozšírenie infraštruktúry na severe je zjavne potrebnejšie. A vôbec škoda, že takých DrXov nemajú v ČR, čo by im vysvetlili že stavanie D1 Praha-Ostrava cez Brno je nezmysel a už vôbec je nezmysel, že aj tú druhú líniu vlastne tiež ťahajú "naokolo bližšie" pretože ide do Olomouci a nie cez Rýmařov a Bruntál.
Obrázok používateľa
asdf
diskutujúci
 
Príspevky: 240
Založený: 22. Jan 2018 18:58

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 02. Feb 2022 23:51

asdf, Uzhorod - Vieden mas aktualne 576km po R1+R2 a 597 po M3+M1. Cize uz len ak by bola hotova nasa R1+R2, ten tranzit by jazdil cez nas, lebo by to mal o 20km kratsie. Ak by bola R7+R2, mal by to mal o 40km kratsie. Akurat po nasom naokolo-blizsie to uz v porovnani s Madarskom nedava zmysel.
A podlamna praveze UA-Ostravsko sa nikdy nebude jazdit cez Slovensko, cez ked Polsko to maju kratsie a bez akychkolvek kopcov (teda z vynimkou tych zo Zakarpatska). A UA-Brno/Praha je po R2 rovako dobre ako po D1.
K "najhustejsiemu osidleniu" stale plati, ze aj ak ignorujeme BA a Trnavu, tak v KE+BB+NR krajoch zije viac ludi nez v PO+ZA+TN krajoch, cize praveze juzna trasa by obsluzila aj viac Slovenska. A neviem, kde som ja napisal, ze "miesta, kde je najhustejšie osídlenie by sa tiesnili na štátovkách", ked stale hovorim, ze peniaze sa maju len delit 60:40.

No a s tym ceskom si zabavny. Su v Cesku v situacii, ze nemaju este prepojene 3 najvacsie mesta? Na Slovensku ano, a praveze kvoli naokolo-blizsie + D3.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod JaNY » 03. Feb 2022 04:17

Nechapem preco potrebujes stiahnut ukrajinsky tranzit od Uzhorodu do Wiedne cez juzne Slovensko. Viac smradit? Zahlcovat nase cesty? Je tam obchvat SK cez HU, takze fajn. Aspon bude tichsie. A ked myslis na Toll tak ten este furt necinka do toho prasiatka co by mal.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod 110mat110 » 03. Feb 2022 06:55

DrX: pozri si blablacar. Dokonca aj z Lvova jazdia ukrajinci cez Slovensko na Ostravu a Prahu. Netusim preco, ale robia to.
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 406
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 03. Feb 2022 14:25

JaNY, fakt mi srdce trha z tvojej starostlivosti o ticho v oblasti medzi Kosicami a Bratislavou. Aj by som sa mohol tvarit, ze to myslis vazne, keby si zaroven neobhajoval dialnice naokolo blizsie D1+D3, ktore uplne zbytocne tahaju dopravu/hluk/smard z priamej spojnice KE-BA do Tatier a Fatier. Co moze byt lepsie pre prirodu narodnych parkov nez hluk a smrad, vsakze. Na druhej strane, ak by dnes R1(R7)+R2 bola, a vychod-zapad SK/KE-BA by sa dalo dat predpisovo za 3h, netrebalo by vymyslat ziadne socialne podniky a dalsie blbosti.

110mat110: jeden z 110110 mozno ide aj cez SK.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod JaNY » 03. Feb 2022 16:37

Teda doktor, nase cesty pre nasich ludi to je ina kapusta. :) Ale ked su uz severne a juzne obchvaty SK, tak to hadam staci pre krajiny od uzhorodu az po vladivostok.
To sever-juh je ine story. Tie D3, R3 a R4 to bute treba postavit a to cim skor nech tie polske kamiony co " tiahnu" na juh, prejdu co najskor. Tomu sa neda vyhnut a smradit,robyt ramus a zahlcovat cesty to budu.
A z tou tvojou R2-kou suhlasim tiez, ale ty tu 15 rokov bojujes, poukazujes, nadavas a pod. a furt to ma daleko do dokoncenia celeho useku. Mam pocit ze to vsetko je malo. Musis bojovat raznejsie. :D
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 03. Feb 2022 17:54

Vacsina aj tak jazdi juhom, potom severne variacie cez Certovicu/Donovaly pripadne Zilinu a najmensia cast cez H. Myslim ze ti co jazdia cez ZA zacnu zvazovat aj H.
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 03. Feb 2022 20:06

JANY, da sa na to divat aj presne naopak:
30 rokov sa R2 ignoruje a Visnove a zvysok D1 je mokrym snom vsetkych slovenskych vlad, a aj tak je D1 v nedohladne, a aj tak je stale lepsie jazdit KE-BA po R1+R2.
A prepojenie sever-juh ma pramalo s tym, ci sa jazdi vychod-zapad naokolo blizsie cez narodne parky, alebo priamo juhom. Ale kazdopadne aj pri nom je otazka, ze preco by mala byt najvacsia slovenska priorita D3, ktora je z europskeho hladiska bezvyznamna, kedze tranzit sever-juh je obsluzeny cez moravu, a nie R4, ktora alternativu nema.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Pacho » 03. Feb 2022 20:31

drx na to je úplne jednoduchá odpoveď, tranzit nákladných aut. Je veľmi scestné operovať že na juhu žije viac ľudí ako na severe, rozhodujúce sú NA. Nie že by som závidel R4 KE -mil. je fajn že je postavené, ale v podstate od jej dokončenie zíva prázdnotou. Keby sa aspoň dobudovali olšany..... Vôbec nie som proti budovaniu juhu, ale treba všetko s rozumom. Napr R7 by som vôbec nepreferoval, lebo jedine čo sa stalo, že ľudí z vlakov posadila do aut, a do BA sa dostane viac aut, ktoré nemaju kde parkovať. Potom BA začne vyplakávať, že má veľa aut, že im treba tunel, a dalšie zbytočne vyhodené miliardy......
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod JaNY » 03. Feb 2022 23:09

Mozno zablikalo svetielko na konci tunela, ked uvazuju o zmene jedneho volebneho obvodu na neviem kolko. Hadam by sa tym zmenili a rozlozili tlaky na vystavbu ciest a inych veci na cele slovensko.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod cPalo » 03. Feb 2022 23:30

:idea: Nielen R7 vyhnala ľudí z vlakov, samotné vlaky ich vyhnali a keby nebolo R7, tak by to ľudia museli trpieť buď vo vlaku, alebo čo je horšie, čakať na "stanici" a nadávať, že zas nešiel spoj ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 03. Feb 2022 23:34

Pacho napísal:drx na to je úplne jednoduchá odpoveď, tranzit nákladných aut. Je veľmi scestné operovať že na juhu žije viac ľudí ako na severe, rozhodujúce sú NA. Nie že by som závidel R4 KE -mil. je fajn že je postavené, ale v podstate od jej dokončenie zíva prázdnotou. Keby sa aspoň dobudovali olšany..... Vôbec nie som proti budovaniu juhu, ale treba všetko s rozumom. Napr R7 by som vôbec nepreferoval, lebo jedine čo sa stalo, že ľudí z vlakov posadila do aut, a do BA sa dostane viac aut, ktoré nemaju kde parkovať. Potom BA začne vyplakávať, že má veľa aut, že im treba tunel, a dalšie zbytočne vyhodené miliardy......


Nemyslim ze vacsina z vlakov teraz zacala jazdit autom, to skor zapcha z I/63 co bola upchata na Svornosti tak sa rozpustila na R7. Skor by mali stavat lacnejsie D/RC na rovinach nez tie tunely co uz desatrocia nevedia postavit... R7 a R2 ani nie su D cize su lacnejsie a dokonca este aj na rovine - najlacnejsia verzia a aj tak to nie su schopni postavit (az na kusok R7), ale veldiela D cize drahsie a este v najtazsom terene v kopcoch tunely a mosty, to je priorita :)
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod devil » 04. Feb 2022 09:51

DrX: Ja ti neviem. Čo som si všímal, vždy bol najväčší tranzit z UA niekam do Poľska a na Ostravsko (do Rakúska jazdia kamióny z UA cez Maďarsko už roky rokúce) a potom z Poľska do Rakúska a do Maďarska. Oba tieto smery krásne pokrýva súčasný plán D1 a že z toho vznikne aj spojenie BA-KE je fajn. Čo by sa dosiahlo južnou variantou? Poloprázdna diaľnica zatiaľ čo miesta, kde je najhustejšie osídlenie by sa tiesnili na štátovkách? Na tomto fóre si všímam, že pri súčasnom stave výstavby pri jazde BA-KE dnes ľudia zvažujú jazdu v nejakej časti juhom (myslené cez Zvolen). Takže rozšírenie infraštruktúry na severe je zjavne potrebnejšie. A vôbec škoda, že takých DrXov nemajú v ČR, čo by im vysvetlili že stavanie D1 Praha-Ostrava cez Brno je nezmysel a už vôbec je nezmysel, že aj tú druhú líniu vlastne tiež ťahajú "naokolo bližšie" pretože ide do Olomouci a nie cez Rýmařov a Bruntál.
mozno preto je vacsi tranzit cez polsko a madarsko lebo na trase maju statisicove mesta. ale to asi nie je podstatne, "podstatne" je spocitat ze na severnej trase je viac okresnych miest alebo okresnych dedin ako na juhu.

hustejsie osidlenie je na zapadnej casti D1 a ta kludne mohla byt spolu s juhom. na juhu by bola presne taka poloprazdna dialnica ako je dnes severna D1. je fajn ze sa ide rychlo a plynulo po dialnici len rozvojovy efekt severnej D1 nejak nie je vidiet...

Je veľmi scestné operovať že na juhu žije viac ľudí ako na severe, rozhodujúce sú NA.
a kolkoze nakladnych aut je vela??, pytam sa aby sme sa vedeli zorientovat.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Pacho » 04. Feb 2022 11:34

ak nevieš, koľko je veľa NA choď sa preisť po kvazi D3, a uvidíš. Druhá vec, poprosil by som diskutujúcich, aby sa držali témy. Téme ak si náhodou niekto nevšimol, tak nie je spojenie BA-Ke, ale už dávnejšie bola zmenená na ...BA -na východ. Tak poprosím berte ohľad, že ľudia žijú aj napr v snine , alebo v humennom a tí tiež potrebuju "občas" cestovať na západ. Prosím nezabúdať na to, lebo týmto spojenie BA -KE sú na dve veci. .... Osobne si veľmi vážim všetký rozumné informácie ohľadne spojenia cez budapešt, ale prosím Vas nesklznime zasa do roviny drx verzus pacholand, myslím si , že tu už toho bolo popísane dosť. Ďakujem za pochopenie.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod devil » 04. Feb 2022 12:05

ja sa tam nepojdem prejst, ja sa pytam preco su NA "rozhodujuce" ??
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 04. Feb 2022 12:20

Neviem preco sa to premenovalo ma vychod, vsak na sever od KE je jasne ako maju ist - po D1, ci do Presova, Humenneho a Sniny lepsie cez R2? :)
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Pacho » 05. Feb 2022 16:13

devil napísal:ja sa tam nepojdem prejst, ja sa pytam preco su NA "rozhodujuce" ??

devil zasa prekrúcaš, prečítaj si čo si napísal a potom reaguj.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Pacho » 05. Feb 2022 16:23

IDV napísal:Neviem preco sa to premenovalo ma vychod, vsak na sever od KE je jasne ako maju ist - po D1, ci do Presova, Humenneho a Sniny lepsie cez R2? :)


Už sa to tu viackrát písalo,. Preto sa to premenovalo, lebo D1 nemá účel spojť KE s BA, ale východ so západom. Potom vždy sa celá diskusia zvrhla na "bližšie naokolo", čo je totálny blud.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod devil » 05. Feb 2022 17:30

devil zasa prekrúcaš, prečítaj si čo si napísal a potom reaguj.
nechapem co si napisal. mozno ani sam nevies...
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 05. Feb 2022 19:13

Pacho napísal:
IDV napísal:Neviem preco sa to premenovalo ma vychod, vsak na sever od KE je jasne ako maju ist - po D1, ci do Presova, Humenneho a Sniny lepsie cez R2? :)


Už sa to tu viackrát písalo,. Preto sa to premenovalo, lebo D1 nemá účel spojť KE s BA, ale východ so západom. Potom vždy sa celá diskusia zvrhla na "bližšie naokolo", čo je totálny blud.


Podla politikov ide o BA KE :)
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Pacho » 05. Feb 2022 23:06

devil napísal:
devil zasa prekrúcaš, prečítaj si čo si napísal a potom reaguj.
nechapem co si napisal. mozno ani sam nevies...


ach jaj, veď si sa pýtal, koľko je veľa NA, ja som odpovedal aby si sa prešiel po kvazi D3, čo je na tom nepochopiteľné. ?
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Pacho » 05. Feb 2022 23:41

Ľudia čo píšu, že D1 je nevyťažená , zbytočná a višnove by mali zahrabať, tak tí nevedia čo píšu. Z piatka na sobotu sa mi "podarilo" preisť v kuse faktickcelú D1 hore dole, takže zopár dojmov. V piatok popoludní som išiel z LM na letisko v KE a fakticky na otočku letisko BA, v ranných hodinách návrat LM. Piatok poobede si myslím vyťaženie veľmi slušné, Trocha horší prístup na letisko cez KE, bohu žial ani v budúcností sa prístup na letisko neplánuje zlepšíť a dobudovani R4 a ani R2 moc toho neporieši. Návrat vo večerných hodinách naštastie smer na západ, oproti to bolo dosť drastické. V nočných hodinách presun BA. Prístup na letisko veľmi príjemný až na to parkovné drahšie ako v tatrách /€€:-) . Po ZA cca 70-80 ale v pohode všetko sa hýbalo, nocný prejazd ZA bezproblémový to som ešte nezažil. Po BA síce relatívne veľa NA ale v pohode na tempomat. Z BA navrat o cca piatej. Jednine čo ma prekvapilo relatívne veľa aut na úseku MT až po ivachnovú, to už fakt neviem či to ráno išli lyžiari na svahy , ale skoro každé druhé auto s rakvou, a pomerne veľa aut CZ. Po odpočítaní prestávky tak KE-ba cca 5 hod bez neakého výrazného prekračovania limitov. . V podstate po dobudovaní obchvat RK a višnové bude sa dať ušetriť 15 - 20´ . Čiže by som to kvalifikoval tak, že je v podstate jedno či D1, alebo budapešť.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 05. Feb 2022 23:47

V noci ked je mala premavka si siel 5 hodin KE-BA severom?
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 40 hostí.

cron