Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

cez Zilinu
27
17%
po R1 a cez Donovaly
27
17%
po R1 a cez Certovicu
26
16%
po R1 a dalej na LC a RV
33
20%
cez Madarsko
6
4%
na východ cestujem minimálne/sporadicky a tak nebudem skresľovať hlasovanie :)
41
25%
Ina trasa (uviest v diskusii)
1
1%
 
Celkový počet hlasov : 161

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod pohodak » 29. Jan 2022 17:22

IDV napísal:Prestavku som si dal jednu v BP, celkovy cas jazdy vysiel 4:30, ale nedalo sa stale ist 140 kvoli premavke (najhustejsia bola paradoxne od BP po Miskolc, vacsinou M1 byva plnsia) v BP som stravil asi 30 minut zapchy neboli len hustejsia premavka v case prejazdu 14:00. Volantom je potrebne minimalne krutit na dialnici kedze je skoro stale rovna, 140 rychlost sa zda pomalsie nez 140 na D1/R1..

Znamka H elektronicky kupena mesacna stala cca 14,50€, priemerna spotreba o cca 1-1,5L nizsia v H vdaka tomu ze je rovina skoro vsade.


- argument krutenie volantom, to sme tu este fakt nemali :lol:
- tvrdit ze na madarskej dialnici mas o 1.5 litra (teda o viac ako 20%) mensiu spotrebu oproti D1 mozes akurat niekomu co po dialnici v zivote nejazdil :roll:
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 30. Jan 2022 10:32

1-1,5L som pisal, blizsie k 1L to bude.. zalezi od auta taktiez, pri niektorych motoroch bude rozdiel iny, taktiez zalezi akym smerom fuka vietor, niekedy oproti tebe a hned to zvysuje hluk aj spotrebu a znizuje komfort.

Tak vidis, ja sa nerad zapieram do volantu ak sa presuvam (najviac citelne to je ma R1). Ak idem cez PKB tak si rad zatocim volantom :)
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 30. Jan 2022 10:36

michaelse napísal:Ja mam zasa super skusenost paradnu, dvakrat som tu trasu isiel v piatok po 15 hodine vyjazd z BA a v oboch pripadoch cez 2 hodiny statie a posuvanie sa v kolone pre nehodu kamionu , vcera v snehu slovenskou to bolo kludnejsie ako piatky na madarskej diapnici,naspat dneska v slabej premavke lepsie cez Hu ale piatky poobede to je cez HU o nervy premna. Ako predbiehanie sa kamionov na dialnici je fakt masaker ,ja dufam ze unas to nepovolia,som to zmeral ,20km sa predbiehali dva kamiony, na poloprazdnej dialnici vznikla taka sora nervoznych aut co som dlho nezazil


Je to mozne, zalezi o ktorej sa odchadza, ja som mal odchod o 11:00. Ja najviac stretavam predbiehanie kamionov v Cesku na D1, v H som to zazil ovela menej, naposledy ani raz..
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Pacho » 30. Jan 2022 12:57

vdaka za odpoveď k téj spotrebe.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 30. Jan 2022 13:13

Zamalo. Napriklad keby som dnes mal ist tak idem radsej cez H znovu, sever SK ma silny 3. stupen vetra, plus ked niekde spadne strom ci uz Certovica, Donovaly alebo medzi RK a ZA tak tam skysnu ludia na par hodin v lepsom pripade v horsom ak spadne viac stromov naraz - alebo priamo niekomu na auto - staci aj vacsi konar a celne sklo pripadne nieco ine je puknute. Uz lepsie potom ist juznou trasou cez LC ale najlepsie asi H v dnesny den
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 30. Jan 2022 22:55

IDV, take kacirske reci tu radsej nepustaj :-) https://drive.google.com/file/d/1eeE8MA ... sp=sharing
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod KN.SK » 31. Jan 2022 11:39

Keď už, tak už. Nič kacírskô, ani liptovskô, len veterná realita na maďarskej M1 a aj inde. :wink:, skôr :(
Ľaľa ho:
Vihar: fa dőlt az M1-es autópályára (2022.01.17., hétfő 23:19)
••• Fa dőlt az úttestre az M1-es autópálya Hegyeshalom felé vezető oldalán, Ácsnál, a 81-es főúton, Keréktelekinél és Mezőörsnél is szintén kidőlt fa okozott forgalmi akadályt.
A 10-es főúton Nyergesújfalunál közlekedési lámpát szakított le a szél, Zsámbéknál egy tíz méter magas fa dőlt az útra, Bábolnán pedig a Tessedik Sámuel utcában egy húszméteres fa villanyvezetéket szakított le.
Budapesten, a XIV. kerületi Öv utcában egy nagy méretű fa dőlt az úttestre, míg Kispesten, a Deák Ferenc utcában azért kérték a tűzoltók segítségét, mert egy tízméteres faág letört és megrongált két járművet. A XX. kerületben egy felújítás alatt lévő üzlet tetejéről szakította le a lemezfedést a viharos szél.
A legtöbb bejelentés Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Pest megyéből, valamint a fővárosból érkezett.
Győrben, a Köztelek utcában két autóra faágak zuhantak, a tűzoltók távolították el. Az 1-es főúton Mosonmagyaróvárnál az úttestre dőlt egy fa, amelynek nekihajtott egy teherautó. A tűzoltók megszüntették a forgalmi akadályt. Az 51-es főúton Áporkánál fa dőlt egy autó elé, a gépkocsi lesodródott az úttestről. A 84-es főúton Újkérnél egy harmincméteres fa kidőlt. Kigyulladt az aljnövényzet a 85-ös főúton Rábatamásinál, miután egy kidőlt fa villanyvezetéket szakított le, a tűzoltók eloltották a lángokat.
Víchrica: Na diaľnicu M1 spadol strom
••• Strom spadol na diaľnicu M1 na pruh(y) smerom na Hegyeshalom pri obci Ácsasi tu (KE-BP-BA), taktiež na hlavnej ceste č. 81 pri obciach Keréktelek a Mezőörs, spôsobil spadnutý strom prekážku v doprave.
Na hlavnej ceste č. 10 pri obci Nyergesújfalu vietor strhol semafor, pri obci Zsámbék (plánovaná M100 — v okolí obce sa bude pripájať k M1) spadol desať metrov vysoký strom na cestu, v obci Bábolna na ulici Samuela Teššedíka dvadsať metrový strom strhol elektrické vedenie.
V Budapešti v XIV. obvode na ulici Öv (öv = pás, opasok - neviem po čom je pomenovaná ulica) spadol veľký strom na cestu, v Kispesti (Malá Pešť) na ulici Ferenca Deáka požiadali o pomoc hasičov, pretože sa odlomil desaťmetrový konár stromu a poškodil dve vozidlá. V XX. obvode strhol búrlivý vietor rekonštruovanú plechovú strechu predajne.
Najviac hlásení pochádzalo zo žúp Rábsko-mošonsko-šopronskej, Komárňansko-ostrihomskej a Pešianskej, ako aj z hlavného mesta.
V Győri na ulici Köztelek spadli konáre stromov na dve autá, hasiči ich odstránili. Na hlavnej ceste č. 1 pri meste Mosonmagyaróvár spadol na cestu strom, do ktorého narazilo nákladné auto. Hasiči dopravnú prekážku odstránili. Na hlavnej ceste č. 51 pri obci Áporka spadol pred auto strom a auto zišlo z cesty. Pri obci Újkér spadol tridsať metrový strom na hlavnú cestu č. 84. Pri obci Rábatamási sa vznietil podrast pri hlavnej ceste č. 85 (katastrom vedie M85), keď naň strom strhol elektrické vedenie, hasiči plamene uhasili. :?

Bez škodoradosti, len pre výstrahu a obozretnosť pri cestách/cestovaní i u južných susedov. 1723
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Pacho » 31. Jan 2022 12:13

drx, práve že IDV popisuje realitu a vlastné skúsenosti, čo je fajn. Napr, zaujimavá info o platení WC v hotovosti, o ktorom som ja konkretne nevedel. Človek si aspoň spraví predstavu o celkovej situácii. Určite užitočnejšie informácie, ako predpoveď počasia z pacholandu, pri každom snežení.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod devil » 31. Jan 2022 13:54

gallery/image_page.php?album_id=54&image_id=47767

ano na rovine byva silny vietor. nic prekvapive. mame tu veternu mapu Sk. juzna trasa sa v aj tomto javi celkom priechodna. najma BB kraj ale v podstate oblast od rieky hron az po sorosku je z pohladu veternosti pod priemerom. a presne taka je aj moja skusenost.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 31. Jan 2022 20:15

Aj KNov clanok aj devilova mapa ukazuje zas len, ze po R1+R2 je cesta najlepsia (a na D1 okolo PP najhorsia).
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 31. Jan 2022 20:28

V lete si chcem vyskusat juznu trasu ked bude pekne pocasie, ako sa zmenila za tie roky co som tam nebol (naposledy cca v 2010).

Pacho vyhoda je ta ze tam maju potom aspon cisto ked to je platene, radsej cisto a zaplatit 30-40 centov nez ist do smradu :D kazdopadne je to vratny kupon ak by niekto chcel vyuzit. Ako da sa preskocit ten turniket ale nevidel som ze by to niekto robil. Kazdopadne v Nemecku som videl na wc pumpe uz aj bezkontaktny terminal, co je fajn

Vietor fuka vsade, ak je velmi silny radsej prelozit cestu na druhy den - ak to je mozne a nie je extremne surne. Ale tak tych stromov je pri dialnici fakt minimum
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod 110mat110 » 31. Jan 2022 21:28

Cisto okej, ale obsluha neberie karty a ked nemas ft, tak ti nakoniec neostane nic ine len ist do krikov. Nechceli nam dat kluc ani ked sme tankovali
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 405
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod metelesku.blesku » 01. Feb 2022 15:49

Takže k čistému cestovnému času jazdy v aute si prirátajte aj cestu do zmenárne, aby ste mali k dispozícii vo vačku jednu zbytočnú menu navyše len preto, aby ste mohli vykonať civilizovane základnú životnú potrebu. Inak si v silnom vetre pri kríkoch oštíte gate. Výborne. :)

Keď už ide o tú čistotu, tak neviem kde chodíte na pumpách na záchody vy, ale mne sa darí na Slovensku navštevovať také, kde sú WC zadarmo čisté a pravidelne umývané. A to sú prakticky všetky a po celej krajine.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 01. Feb 2022 17:36

No ak ma niekto potrebu chodit zakazdym do zmenarne nech sa paci :) ja som si v Madarsku v bankomate vybral forinty s vyhodnejsim kurzom nez v zmenarni a dostatocne velku aby mi stacila aj na wc velakrat.

Druha moznost je ist cez BP a tam mas wc zadarmo. Na Slovensku nemame tolko turistov/medzinarodny tranzit tak u nas tieto opatrenia nie su potrebne... co sa tyka cistoty myslel som na odpocivadla ktore su mimo benziniek, tam som natrafil na nie uplne ciste wc - ale boli zdarma.

Kazdy vidi to co chce vidiet ako sa hovori :)
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod metelesku.blesku » 01. Feb 2022 19:09

No tak nie cesta do zmenárne, ale hľadanie bankomatu. Čiže stále nič atraktívne pre jednorazových cestujúcich, iba tých pendlujúcich pravidelne hore-dolu.

PS: tá Búda s Pešťou. Pokiaľ sa bavíme len o trase, budiš. Ale pokiaľ sa tu pravidelne velebí DIAĽNIČNÉ spojenie medzi BA a východom, tak táto alternatíva a čokoľvek spojené s pauzou v meste musí predsa zákonite z možností cestovania vypadnúť.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 01. Feb 2022 23:00

Tak je tu aj obchvat pre tych ktori nechcu vojst do mesta, ti si mozu zajst do zmenarne zamenit 20€ nech maju na wc na rok dopredu. Na dlhe roky toto bude jedine dialnicne spojenie BA KE, Branisko dajme tomu neratam, cize ked bude Turany Hubova vtedy mozme povedat ze mame 99% dialnicne spojenie s 10 tunelmi. No a este by nebolo odveci zvysit rychlost BA TT na 130 ked uz to je dialnica teda... juznej R2 sa tiez tak skoro nedockame, cize madarsko na najblizsich minimalne 10 rokov bude dialnicne spojenie.
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod devil » 02. Feb 2022 08:53

dialnicne prepojenie musi byt na 100 percent ??

ono bez turany-hubova bude dialnica na 95+ percent. nechapal ale som naco sa chodi cez BP, tak som klikol google, z tych cca 30 km M1/M0 - M0/M3 je 10 km dialnica, 10 km cez sirsie centrum a dalsich 10 km google nazyva dialnicou M3. ale je pravda ze som pred koncom nasiel jeden semafor.
https://www.google.sk/maps/@47.5492384, ... 92!5m1!1e1

cize 2/3 je vlastne dialnica v meste (tak ako npr. v BA) len nie 4 ale 6 pruhov. tych 10 km cez centrum su asi 2(!) percenta trasy, ak to pocitam este po ten semafor tak 14-15 km a teda 3 percenta. oproti M0 to mimo spicky nemoze trvat dlhsie, pravda ak tadial nejde niekto prvykrat a nezabludi.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Pacho » 02. Feb 2022 09:59

Ono je fajn, že máme dialnične prepojenie cez BP, napriek úskaliam, ako je wc ... :D . Ale myslím si, že sa neak húfne nebude využívať motoristami zo Sk na prepojenie BA - východ. Neviem, či je reálne zistiť, koľko ľudí to reálne využíva, ale myslím si všetko severne a východna od Ťahanoviec, bude radšej využívať sever, so svojími alternatívami , čertovica- donovaly. Po dobudovaní RK a vyšnové, to bude zasa o niečom inom.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 02. Feb 2022 10:36

devil napísal:dialnicne prepojenie musi byt na 100 percent ??

ono bez turany-hubova bude dialnica na 95+ percent. nechapal ale som naco sa chodi cez BP, tak som klikol google, z tych cca 30 km M1/M0 - M0/M3 je 10 km dialnica, 10 km cez sirsie centrum a dalsich 10 km google nazyva dialnicou M3. ale je pravda ze som pred koncom nasiel jeden semafor.
https://www.google.sk/maps/@47.5492384, ... 92!5m1!1e1

cize 2/3 je vlastne dialnica v meste (tak ako npr. v BA) len nie 4 ale 6 pruhov. tych 10 km cez centrum su asi 2(!) percenta trasy, ak to pocitam este po ten semafor tak 14-15 km a teda 3 percenta. oproti M0 to mimo spicky nemoze trvat dlhsie, pravda ak tadial nejde niekto prvykrat a nezabludi.


Ano presne tak len 1/3 je centrum, 2/3 su dialnice v meste. Preto ani nejazdim cez obchvat, dokonca ked si nastavis trasu v google mapy a da ti verziu ze mas ist cez obchvat a manualne myskou presunies trasu cez centrum tak vacsinou dokonca je to este rychlejsie o par minut alebo o par minut pomalsie. Ja osobne som takto presiel cez BP cca 30-40x aj v spicke aj hocikedy, a len 1x som bol ze fakt v zapche lebo som vosiel okolo 17-18tej do BP zo zapadneho smeru cize M1. A to som siel cca 70 minut kym som dosiel do mesta (ale chcel som sa tam zastavit). Inak ani raz som nezazil podobnu dlhu zapchu. Ak by som nechcel riskovat zdrzanie tak v tomto case by som vyuzil obchvat, inak kvoli tym 10km nevidim zmysel. Aj tak prestavku aspon 1x vacsina ludi bude robit cize BP je na prestavku lepsia nez benzinka podla mna.

Ano suhlasim, po dobudovani veldiel Visnove a RK to bude takmer cele ak na tom useku nebude nejaky extremny lievik a zdrzanie tak to bude ok. Este bude otazna premavka BA-Triblavina ked to budu rozsirovat..
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 02. Feb 2022 10:41

Pacho napísal:Ono je fajn, že máme dialnične prepojenie cez BP, napriek úskaliam, ako je wc ... :D . Ale myslím si, že sa neak húfne nebude využívať motoristami zo Sk na prepojenie BA - východ. Neviem, či je reálne zistiť, koľko ľudí to reálne využíva, ale myslím si všetko severne a východna od Ťahanoviec, bude radšej využívať sever, so svojími alternatívami , čertovica- donovaly. Po dobudovaní RK a vyšnové, to bude zasa o niečom inom.


Hufne asi nie, kedze firemne osobne auta to nebudu jazdit a sukromne auta ktore ako, ked bude u nas phm zdrazovat a u nich nie tak cast ludi to mozno zvazi.. zase aj z Tahanoviec si cez obchvat na juhu za 10 minut cize to taky rozdiel uz nebude prestavovat pri rozhodovani si myslim.. podla mna aj tak najviac zavazi ked niekto pojde cez H v lete na dovolenku, zisti ake to je rychle dostat sa do BP tak mozno zvazi dalej ist do BA v buducnosti.

Moj taky odhad "od brucha" je ze cca 5 az 15% max 20% osobnej sukromnej dopravy by H dialnica mohla stiahnut..
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 02. Feb 2022 10:45

Druha vec je ze od KE po Hubovu bude minimalna premavka, cize lahka jazda, aj ked viac tocit volantom bude treba :D To ale plati len vtedy ak budu vsetky tunely prejazdne a nebude vysoka uroven lad/sneh
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod KN.SK » 02. Feb 2022 13:03

IDV napísal:••• aj ked viac tocit volantom bude treba :D
"Točenie" asi viac podporuje bdelosť vodiča, ako jednotvárna jazda bez "točenia".
IDV napísal:••• To ale plati len vtedy ak budu vsetky tunely prejazdne a nebude vysoka uroven lad/sneh
Aj južnejšie, nie len v tom ospievávanom Maďarsku, je žiaľ poľadovica či sneh, ba niekedy i v Grécku, Albánsku, Turecku a aj inde na juhu Európy.
Dnes o 13:00: II/563 km 0–15, Nové Zámky (I/64) – Komoča (hr. NZ/KN) miestami kašovitý sneh, 1 cm, nutné zimné pneumatiky. 1727
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod metelesku.blesku » 02. Feb 2022 14:29

K tomu točeniu volantom. Pri nejakej debate s človekom od príprav ciest som započul, že cesty sa stavajú aj na úplných rovinách úmyselne s nejakými zakriveniami práve z dôvodu obmedzenia tej jednotvárnosti jazdy a skresľovania odhadu vzdialenosti/rýchlosti. Nepamätám si už, či je na to aj konkrétne STN, alebo len nejaký úzus, ale na našich cestách sa nestavajú siahodlné úplné rovinky (ako napr. v USA) ani na miestach, kde by sa teoreticky stavať mohli.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IDV » 02. Feb 2022 16:35

Je to mozne, kazdopadne uz su auta kde na volante staci mat polozenu ruku a volant sa toci sam, drzi auto v pruhu - autonomna uroven 2. Jemne naklony necitit to skor ta R1 v urcitych usekoch je klukata, ale zase v lete to nie je nudne, horsie v zime
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Kvík » 02. Feb 2022 16:54

metelesku.blesku napísal:K tomu točeniu volantom. Pri nejakej debate s človekom od príprav ciest som započul, že cesty sa stavajú aj na úplných rovinách úmyselne s nejakými zakriveniami práve z dôvodu obmedzenia tej jednotvárnosti jazdy a skresľovania odhadu vzdialenosti/rýchlosti.


Netuším, aké sú normy, ale znie to ako rozumný dôvod. Z úplne rovných ciest mám nedobrý pocit, je to veľmi otupné a odhadovanie vzdialeností je bez záchytných bodov často veľmi ťažké. U nás máš väčšinou aspoň stromy, ale v púšti a zvlášť v noci sa vôbec nedá odhadnúť, či je auto 1 alebo 20 km ďaleko, všetko vyzerá úplne rovnako. Takisto stúpania a klesania -- kým je cesta krivá, ako-tak sa to dá vycítiť, ale na (priečne) rovnej ceste som občas mával pocit, že auto neťahá alebo naopak zrýchľuje samo. Pritom stačí naozaj veľmi málo, západná D1 má polomery aj 12 km a už to je veľký rozdiel oproti rovnej ceste. Pohronská R1 je už na mňa miestami ale trochu príliš.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 270
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.