130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Rýchlostný limit 130 km/h ...

zvýšiť
72
47%
znížiť
2
1%
limit je v poriadku
79
52%
 
Celkový počet hlasov : 153

130 km/h na diaľniciach - zvýšiť alebo znížiť?

Odoslaťod KN.SK » 01. Okt 2019 12:23

pa3ck napísal:Lenže toto už nie je v kompetencii SR, keďže predpisy EÚ nariaďujú pre nákladné autá obmedzovač na 90 km/h.
A aj tých 90 na diaľnici nie je štandardom v Európe.
Pre upresnenie tej poslednej vety - možné možnosti, nevyrývam, len sa pýtam:
a) A aj tých 90 na diaľnici nie je štandardom LEN v Európe;
b) A aj tých 90 na diaľnici nie je štandardom v Európe, SÚ I INÉ hodnoty v km/h (odhliadnuc od prepočtov z mph).
1129
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod pa3ck » 01. Okt 2019 12:39

Možnosť B som mal na mysli. Chcel som povedať, že vo viacerých krajinách Európy je najvyššia povolená rýchlosť na diaľniciach pre nákladné vozidlá nižšia.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod JaNY » 01. Okt 2019 15:24

Dost velky rozdiel vo vnimani plynulosti cestnej premavky medzi EU a US
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod PK » 02. Okt 2019 10:09

JaNY, pozor spominas US a to je cervene sukno na kopu tu prispievajucich :)
Nepomer maximalnej povolenej rychlosti osobnych a nakladnych aut uz prinieslo obrovsky pocet krizikov na cintorinoch.
Ale evidentne to nikoho netrapi.
Dnes som siel po novootvorenom obchvate Mostu pri BA, predomnou nakladne auto zo Stavby D4, siel 97. 300m odstup od neho som nedobehol ani za 5km. A presne som si pomyslel, ze takto by mali chodit vsetky kamiony po cestach s 90km/h. Aby ich nikto kto chodi normalne do 99km/h nestretol, nedobehol.
Bolo to 1000x bezpecnejsie ako keby siel 85km/h, dobehol som ho a musel predbehnut.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Jano1 » 02. Okt 2019 11:38

PK napísal:Bolo to 1000x bezpecnejsie ako keby siel 85km/h


Hlavne keby mu rachlo koleso, dostal smyk, ci ina porucha a vletel by do protiiduceho auta. Velkost nasledkov nie je linearne zavisla na na rychlosti, to iste plati o brzdnej drahe, nerastie linearne s rychlostou.

Niektori vidia len to, ci sa o par sekund dostanu skor do ciela, ale ked dojde ku kolizii uz maju problem prevziat zodpovednost za to, ze niekoho zabili/tazko zranili len preto, ze isli neprimerane rychlo. Tresty za zabitie autom su uplne smiesne a odskodne nehrozi napr. sirotam, ktore kvoli tomu, ze im idiot zabil otca, nemozu ist studovat a maju zhorsene uplatnenie na cely zvysok zivota, kym vinnik, je po roku ci dvoch vonku z basy a moze zabijat dalej.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod PK » 02. Okt 2019 12:12

Kineticka energia 1/2mv2 pri pri 99km/h oproti 90km/h je o 21% vacsia.
Ak by to znamenalo o 70% menej celnych zrazok z dovodu obiehania kamiona je to prijatelne bez vahania.
Bezpecnost je prvorada.
Ak by sa malo pozerat len na energiu rychlosti tak auta stoja.
Pri 140km/h je energia 7,8x vyssia ako pri 50km/h. Napriek tomu jazda 140km/h po dialnici je bezpecna, statisticky bezpecnejsia ako jazda 50km/h v meste.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Jano1 » 02. Okt 2019 14:44

PK napísal:Napriek tomu jazda 140km/h po dialnici je bezpecna, statisticky bezpecnejsia ako jazda 50km/h v meste.

Porovnavat bezpecnost na smerovo rozdelenej ceste s mimourovnovymi krizovatkami s cestami smerovo nerozdelenymi, kde su skoro vylucne urovnove krizovatky, cesty obvykle bez zvodidiel, kde je mnozstvo chodcov a cyklistov,... :lol:

Ked sa bude jazdit po dialnici 50 km/h, tak tam bude urcite menej mrtvych a tazko zranenych ako ked sa tam bude jazdit 140 km/h, to neznamena, ze chcem, aby sa po dialnici jazdilo 50km/h. A nemam problem s tym, aby vybrane useky D/RC mali povolenu 140km/h.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod PK » 02. Okt 2019 15:07

Ano kludne to mozes porovnat, moj priklad bol jasny kde som porovnaval bezpecnost len z pohladu kinetickej energie podla rychlosti. Tak ako si ty len z pohladu energie rychlosti vyhlasil, ze 99 pre kamiony bude nebezpecnejsich ako 90.
Pritom realita je taka, ze toto zvysenie rychlosti by celkovo prinieslo zvysenie bezpecnosti z dovodu znizenia stretov aut a predbiehani.
Cyklistovi, alebo chodcovi je suma fuk ci ho zachyti kamion v 90, alebo 99.
Klasicky pripad ktory som zazil. Dobehnes kamion, vykuknes vlavo, nic nejde, zacnes predbiehat, ked sa ti otvori vyhlad pred kamion vidis 50m pred kamionom cyklistu. A kamionista uz len ma na vyber, ci vytlaci z cesty teba, alebo prejde cyklistu. Cesta bez krajnice, miesto tam nie je.
V mojom pripade pomohlo len tych 230kW pod kapotou.
Ak by mal ten kamion povolene 99, tak ho nikdy nedobehnem a nepotrebujem predbehnut kedze jazdim 99km/h, sanca, ze takato situacia nastane klesa hlboko k nule.

Rovnako kamiony iduce 90km/h na dialnici su pliaga, pretoze prva rychlost ktorou chodia na dialnici osobne auta je 100km/h. To vytvara chaos v prvych dvoch pruhoch kde sa navzajom predbiehaju auta iduce 90 a 100, ktore obmedzuju vsetkych ostatnych. Rovnako ako rozdiel medzi 139km/h a 90km/h je obrovsky a vytvara kolizne situacie.

Roky som soferoval v US a kamiony nemaju osobitny rychlostny limit, idu na dialniciach spolu s ostatnou premavkou. A na pocudovanie je to bezpecnejsie a ovela plynulejsie ako to blokovanie praveho pruhu o 50km/h nizsou rychlostou ako ostatna premavka v Europe.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod JaNY » 02. Okt 2019 16:00

Este trochu viac vysuniem to sukno. Jazdim z 12t NA medzi 100-120 km/h (aj teraz) lebo tak jazdia vsetci, aj ked je max 108 km a vsetko v pohode. A to nevozim polistiren ale mramorove tabule.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Jano1 » 03. Okt 2019 16:18

PK napísal: Tak ako si ty len z pohladu energie rychlosti vyhlasil, ze 99 pre kamiony bude nebezpecnejsich ako 90.

Stanovene rychlostne limity su kompromisom medzi rychlostou a bezpecnostou. Nespochybnis, ze nasledky kolizie su takmer vzdy horsie ak je rychlost stretu vyssia.

PK napísal:Cyklistovi, alebo chodcovi je suma fuk ci ho zachyti kamion v 90, alebo 99.

Ten rozdiel moze sposobit ci dojde k dopravnej nehode alebo nie. Vyssia rychlost kamionu zvysuje riziko, ze cyklistu stiahne pod naves, ci strhne za kamion veterny vir vytvoreny kamionom.

PK napísal:Klasicky pripad ktory som zazil. Dobehnes kamion, vykuknes vlavo, nic nejde, zacnes predbiehat, ked sa ti otvori vyhlad pred kamion vidis 50m pred kamionom cyklistu. A kamionista uz len ma na vyber, ci vytlaci z cesty teba, alebo prejde cyklistu. Cesta bez krajnice, miesto tam nie je.

To je nezodpovedny kamionista, ktory vcas nedal smerovkou najavo, ze potrebuje vybocit vlavo.

PK napísal:Rovnako kamiony iduce 90km/h na dialnici su pliaga, pretoze prva rychlost ktorou chodia na dialnici osobne auta je 100km/h. To vytvara chaos v prvych dvoch pruhoch kde sa navzajom predbiehaju auta iduce 90 a 100, ktore obmedzuju vsetkych ostatnych. Rovnako ako rozdiel medzi 139km/h a 90km/h je obrovsky a vytvara kolizne situacie.


Nehody kamionov na dialniciach, zvlast pri zapchach maju alarmujuce dosledky, zvysit ich rychlost tie dosledky len zhorsi.
Ked by si par krat do tyzdna absolvoval toto:
https://dialnice.info/gallery/image_page.php?album_id=241&image_id=42942
tak nebudes vymyslat somariny, a budes rad ze mozes ist plynule 60-70 km/h na beznej ceste.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod PK » 04. Okt 2019 12:30

Ano kompromis medzi rychlostou a bezpecnostou. Presne tento kompromis by bol 99km/h pre vsetku premavku. Sucasny rozdiel nici bezpecnost.

Ta zapcha co si mi poslal nie je sposobena pomalymi kamionmi. Je sposobena znizenim priepustnosti semaformi.
Je tam aj zly navrh krizovatiek. Letmym pohladom vidim, ze by sa to dalo zlepsit/odstranit.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Čavo » 04. Okt 2019 17:05

A prečo nie 90 km/h pre všetku premávku?
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Hank » 05. Okt 2019 14:22

PK napísal:Roky som soferoval v US a kamiony nemaju osobitny rychlostny limit, idu na dialniciach spolu s ostatnou premavkou. A na pocudovanie je to bezpecnejsie a ovela plynulejsie ako to blokovanie praveho pruhu o 50km/h nizsou rychlostou ako ostatna premavka v Europe.


Obavam sa, ze tvrde data o nehodovosti tvoje dojmy z USA velmi nepotvrdzuju...

A mozno by v tejto suvislosti aj stalo za zmienku, ze to co je v Europe zriedkava vynimka (max. rychlost pod 130 km/h), je v USA standard.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod KN.SK » 05. Okt 2019 23:41

Diskusia o zavedení rýchlosti 130 km/h na diaľniciach v Nemeckej spolkovej republike. Na všetkých. A u nás...
42964 Včera, 5. okt. 2019, Tagesschau NACHRICHTEN.
1138
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod lostrail » 06. Okt 2019 16:58

^^
Tak na toto som zvedavy. Osobne si myslim, ze to u nich neprejde. Nie ked viem, ako su nauceni sa presuvat.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod PK » 07. Okt 2019 09:25

Čavo napísal:A prečo nie 90 km/h pre všetku premávku?


Z jednoducheho dovodu. Bud je tu pokrok a veci sa zlepsuju, alebo kriza a veci idu do kelu. Tak si vyber na ktorej strane chces byt.
Chces aby sa deti v 2050 ucili, ze v 2000 bola rychlost v obciach 60, v 2019 uz len 50. V 2019 bola rychlost na cestach 99 v 2025 uz len 90...
Asi si nepamatas co znizenie rychlosti na 50 donieslo Bratislave, to skoskove zhorsenie situacie na cestach. Ja som to videl na vlastne oci.
Bezpecnost sa da a ma riesit inac ako obmedzovanim rychlosti.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod PK » 07. Okt 2019 09:32

Hank napísal:
PK napísal:Roky som soferoval v US a kamiony nemaju osobitny rychlostny limit, idu na dialniciach spolu s ostatnou premavkou. A na pocudovanie je to bezpecnejsie a ovela plynulejsie ako to blokovanie praveho pruhu o 50km/h nizsou rychlostou ako ostatna premavka v Europe.


Obavam sa, ze tvrde data o nehodovosti tvoje dojmy z USA velmi nepotvrdzuju...

A mozno by v tejto suvislosti aj stalo za zmienku, ze to co je v Europe zriedkava vynimka (max. rychlost pod 130 km/h), je v USA standard.


Priemerna rychlost je uz v USA vyssia ako v Europe. V USA je celoplosne tolerovany a vyuzivany limit MPR + 10mph. Takze tam kde je 65mph je realne 75mph = 119km/h
Jazdil som tam po dialkovych cestach Idaho, Nevada, Wyoming kde mali 75mph = 136km/h a 85mph = 152km/h. Plus bez ziadnych obmedzeni typickych pre nas ako praca na ceste a spomalenie na 40km/h....
Po meste sa jazdi po vnutornych hlavnych cestach 55mph cize 65mph = 104km/h zbytok asi v pomere 50%:40%:20% 45mph:35mph:25mph co je 88km/h:72km/h:56km/h ta najnizsia je naozaj len pred skolami, alebo cez centrum mesta s pesou zonou.
Nase 40tky a 30tky tam nie su.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod metelesku.blesku » 07. Okt 2019 12:48

Idaho, Nevada, Wyoming.... k Európe a európskym cestám skôr pasuje Pennsylvánia, Ohio, Virgínia a pod. Sú v týchto štátoch tiež také štedré rýchlostné limity ako v bohom zabudnutých a prázdnych štátoch ako Wyoming, kde ide cesta desiatky kilometrov po rovine bez akéhokoľvek náznaku civilizácie?
Takže keď porovnávať, tak porovnateľné a k severozápadným americkým štátom porovnanie v EU neexistuje.

A len tak pre zábavu, to kde tolerovali na obmedzení 25mph (40km/h) alebo 35 mph +10mph (+16km/h)? Či len štastíčko, že nemerali?
A schválne si kopnem. Aký je rýchlostný limit na väčšine Blue Ridge Parkway (také americké Donovaly bez obcí) v Severnej Karolíne? Napoviem: 35 a 45 mph (56 a 72kmh). To už potom tých našich 90kmh inak vyzerá.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Kvík » 07. Okt 2019 16:01

PK napísal:V 2019 bola rychlost na cestach 99 v 2025 uz len 90...


Stále tu operuješ s 99 km/h, ako keby to malo niečo s realitou. V podstate jediný argument bol, že *ty* tak jazdíš a preto "musíš" predbiehať kamión, ktorý ide 85 km/h.
Na diaľnici to síce občas problém je, ale na ostatných cestách majú osobné a nákladné automobily limit rovnaký, teda ak existuje rozdiel v rýchlostiach, nie je spôsobený zákonom, ale technikou, resp. vodičmi...

Veľmi pochybujem, že v skutočnej distribúcii rýchlostí je pri 99 km/h niečo špeciálne. Mňa pri 85-90 km/h síce zvyknú autá obiehať, ale spravidla omnoho väčšou rýchlosťou.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod PK » 08. Okt 2019 09:25

99km/h je na Slovensku realita. Vodicsky som robil v 1995, vtedy som siel v meste 60 a mimo 90. Instruktora to uz dozralo a povedal, vyuzivaj tu 60tku a 90tku, ziaden policajt ta nezastavi kym nejdes o 10 viac.
To plati doteraz a drzim sa toho, ziaden policajt ta nezastavi mimo mesta do 9km/h nad limit. Vela krat som sa usmieval do radaru s 99km/h alebo 139km/h podla GPS na tachometri.
V meste to bolo tolerovane trochu to sprisnili, ale ak ides 54km/h nikto ta nezastavi.
Co nie je zakazane to je povolene, tak nerozpravaj o realite. Ak zacnu tvrdo vyzadovat tych 90, alebo 130 a pokutovat, bude to len represia a krok naspat, zhorsenie stavu. Bude to len zas krok k policajnemu statu a obmedzeniam slobody. Ako som pisal v US je tolerovane a vyuzivane 10mph co je +16km/h

Co sa tyka tych rychlosti v US, jazdil som aj okolo Bostonu, New Yorku, Texas. Vsade je to zhruba rovnake. Ak vyjdes hocikde v meste na dialnicu tak tam mas k dispozicii 65-75mph co aj s toleranciou znamena 119-136km/h. U nas mas na dialnici v meste 90km/h - Banska Bystrica, Bratislava....

Mimochodom v piatok som siel v spicke po R1 na Nitru a bola to katastrofa. Lavy pruh uplne plny, cervena smuha svetiel predomnou cez tri kopce, odstupy 0,7s a rychlost pod 100km/h. Pravy uplne prazdny, kazde 2-3 km kamion a nejaky zufalec co sa snazil zaradit vpravo a potom zufalo a neuspesne sa chcel vratit do laveho do tych 0,7s medzier.
Vyuzitie dvoch pruhov na 51% kapacity cesty, priemerna rychlost na urovni 50% povolenej. Kazdu minutu kriticka situacia. To je vysledok povinnej jazdy vpravo a rozdielu rychlosti osobnych voci kamionom.
Nie som fanusikom limitov, ale musim skonstatovat, ze americkych 120 na cestach s naplnenim 50% kapacity a viac je lepsich ako nasich 130+90. 120 funguje celkom slusne napr v troch pruhoch pred Bratislavou. Kde sa da tych 120 ist az prakticky do 100% kapacity.
Naposledy upravil PK dňa 08. Okt 2019 09:36, celkovo upravené 1 krát.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Yoggy52 » 08. Okt 2019 09:34

Jazda vpravo na dvojpruhovej jednosmernej je v pohode... ale len dovtedy pokial tam nie je vysoka intenzita, co na R1 na Nitru je.
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod PK » 08. Okt 2019 09:40

Ano suhlasim, updatol som moj prispevok hore, kde som napisal, ze jazda vpravo zlyhava pri zatazeni nad 50%. Na trojpruhovych uz prinasa problemy a na stvorpruhovych je to doslova somarina.
Nie sme taki bohati aby sme si mohli dovolit vyuzivat cesty len na 50%.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Hank » 08. Okt 2019 12:29

PK napísal:99km/h je na Slovensku realita. Vodicsky som robil v 1995, vtedy som siel v meste 60 a mimo 90. Instruktora to uz dozralo a povedal, vyuzivaj tu 60tku a 90tku, ziaden policajt ta nezastavi kym nejdes o 10 viac.
To plati doteraz a drzim sa toho, ziaden policajt ta nezastavi mimo mesta do 9km/h nad limit. Vela krat som sa usmieval do radaru s 99km/h alebo 139km/h podla GPS na tachometri.
V meste to bolo tolerovane trochu to sprisnili, ale ak ides 54km/h nikto ta nezastavi.
Co nie je zakazane to je povolene, tak nerozpravaj o realite. Ak zacnu tvrdo vyzadovat tych 90, alebo 130 a pokutovat, bude to len represia a krok naspat, zhorsenie stavu. Bude to len zas krok k policajnemu statu a obmedzeniam slobody. Ako som pisal v US je tolerovane a vyuzivane 10mph co je +16km/h

Co sa tyka tych rychlosti v US, jazdil som aj okolo Bostonu, New Yorku, Texas. Vsade je to zhruba rovnake. Ak vyjdes hocikde v meste na dialnicu tak tam mas k dispozicii 65-75mph co aj s toleranciou znamena 119-136km/h. U nas mas na dialnici v meste 90km/h - Banska Bystrica, Bratislava....


Tak potom preco porovnavas cisla z USA s toleranciou a cisla u nas bez tolerancie, ked sa podla Teba toleruje aj tam aj u nas +10? Skreslujes si to podla seba. A samozrejme je uplny nezmysel porovnavat USA so Slovenskom, ked uz (a tak aj zacala debata) tak porovnavat USA s EU.

Ja som sice v USA nepresoferoval ani km, tak tvoje prakticke zazitky hodnotit nebudem, ale udaje nielen o nehodovosti, ale aj o rychlostiach hovoria nieco ine. Niekde maju odlisne limity pre nakladne auta (napr. aj Idaho, ktore si spominal), v obytnych oblastiach maju aj nase 30/40-ky, na dialnici v meste maju bezne rychlosti pod 90 km/h, jediny Texas ma speed limit 85 mph (136 km/h) a aj to iba na jednej dialnici, iba 6 statov ma na dialnici europsku standardnu rychlost 130 km/h (80 mph), a to vsetko iba staty na severo- a stredozapade, inak vsetci 120 km/h a nizsie.

https://en.wikipedia.org/wiki/Speed_limits_in_the_United_States
https://en.wikipedia.org/wiki/Speed_limits_in_the_United_States_by_jurisdiction
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod PK » 08. Okt 2019 12:46

Porovnaval som vzdy s toleranciou, pozri sa hore a pohladaj cisla 99 a 139 akurat uznavam, ze na dialnici v meste u nas som napisal 90, jazdim tam 99 na tempomate.

K rychlostiam co si napisal si prirataj tych 10mph potom to vyzera uplne inac. Napriklad ten Texas s 85mph je realne 95mph co je 152km/h.

Cez vikend som si vyskusal aj pokusnych 140km/h od PP a cestou tam to bolo trochu divoke, vsetci si to chceli vyskusat a dost sa miesala premavka. Naspat to bolo pohodovych 149 GPS a dva usmevy do radaru.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod metelesku.blesku » 09. Okt 2019 11:20

Ja len rozmýšľam, že prečo ma za 75mph na diaľnici s limitom 65mph zastavili, keď je to tolerované?
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.