130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Rýchlostný limit 130 km/h ...

zvýšiť
72
47%
znížiť
2
1%
limit je v poriadku
79
52%
 
Celkový počet hlasov : 153

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 06. Okt 2021 23:02

Pacho napísal:
IDV napísal:Az take zle to zase u nas nie je :D Aj v DE ma ihned nepustia ak som za niekym v lavom pruhu a chcem ist rychlejsie, u nas sa vodici skor stiahnu do praveho pruhu... stalo sa mi X krat ze v DE v lavom pruhu obehoval kamiony, pricom medzera medzi kamionmi bola dostatocna na to aby sa zaradil do praveho, pustil ma a zaradil sa naspat a takto aj 3 kamiony po sebe, cize to ze nemci su nejaki ultra super sa neda povedat, a to aj ked som mal smerovku do lava, a ak uz dlhsie nepustal blikol som mu dialkovymi a aj tak nic... taktiez castejsie sa mi v DE stane ze sa mi niekto pomalsi vopcha z praveho do laveho ked chce obehovat napr kamion, u nas tiez ale menej casto, cize co sa tyka jazdy na dialnici mne pride ze u nas su na tom este lepsie vodici... a to jazdim hlavne juh - Mnichov Stuttgart a Nurnberg, cize kde by mali byt ti najlepsi vodici v DE... cize tento argument aj keby som chcel ale neberiem :D


u nás sa nemôže zvýšiť rýchlosť , presne kôly takým, ako si ty, netolerantní egoistickí slovenskí šoféry. Idem "JA" všetci sa mi uhnite!!. Verím Ti že jazdíš veľa po nemecku, ale absolútne si nepochopil ako sa má bezpečne jazdiť.


No asi si neprecital dobre co som pisal, ja hovorim o ohladuplnosti na ceste, ja casto jazdim aj 110-120, uz som siel aj 95 tacho BA-KE kedze som sa neponahlal a nikoho som neobmedzoval a ak nahodou ma niekto dobehol, hned som obehol a pustil lavy pruh. Takze keby bol kazdy minimalne tak ohladuplny ako ja tak by sa nam jazdilo ovela lepsie ako doteraz. Nehovorim ze som idealny a nikoho nikdy neobmedzil ale urcite jazdim lepsie ako 99% vodicov co sa tyka pustania laveho pruhu. Takze ked hovorim ze sa treba uhnut myslim tym aj ked ja som v tej pozicii ze sa uhynam, nielen ked sa mne uhnu.
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 06. Okt 2021 23:04

reproduktor napísal:
110mat110 napísal:Ja prave jazdim zo ziliny na vychod a "nocna jazda" mi spravi tak 45 minut rozdiel. V tuneloch spomalujem. V nedelu poobede 120 vs 140 (110 vs 130 gps) nam po KE spravilo zhruba 25 minut.


Na trase ZA-KE mas aktualne 185km dialnic, takze rozdielom rychlosti 110 vs 130 km/h na dialnici usetris cca 16 minut. Omnoho vacsia premenna su ne-dialnicne useky. Doba prejazdu pod Strecnom, Ruzomberka alebo Presova je podstatne vacsia premenna.


15 minut je fajn ale uz to nie je velka zmena, ale ked by si usetril 1-1,5 hod KE-BA to uz rozdiel je
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Hank » 07. Okt 2021 07:35

V kontexte zrusenia max. rychlosti na dialniciach je uplne irelevantne ako ich mame stavane - zrusit rychlostne obmedzenie na dialniciach nemozeme ani keby sme ich mali postavene s navrhovou rychlostou 250 km/h. Podľa Dohovoru o cestnej premavke musi kazdy stat na kazdom druhu ciest urcit vseobecne rychlostne limity a Nemci si ako jedini k tomu zavazku uplatnili vyhradu, cize oni ako jedini nemaju na kazdom druhu ciest stanovenu max. rychlost. Preto mozme zvysit/znizit rychlost znackami, prip. aj napisat do zakona, ze max. rychlost je 150, 180, whatever, ale nemozme tu maximalku uplne zrusit.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Kvík » 07. Okt 2021 10:32

Tak tam dáš ako plošný limit Mach 3 a je vybavené ;-)

Plošné zvyšovanie rýchlosti na diaľniciach je (podľa mňa našťastie) nepriechodné. Má to iba slabé benefity, zato značné náklady na strane bezpečnosti, rastie spotreba a hluk.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 07. Okt 2021 11:10

Hank napísal:V kontexte zrusenia max. rychlosti na dialniciach je uplne irelevantne ako ich mame stavane - zrusit rychlostne obmedzenie na dialniciach nemozeme ani keby sme ich mali postavene s navrhovou rychlostou 250 km/h. Podľa Dohovoru o cestnej premavke musi kazdy stat na kazdom druhu ciest urcit vseobecne rychlostne limity a Nemci si ako jedini k tomu zavazku uplatnili vyhradu, cize oni ako jedini nemaju na kazdom druhu ciest stanovenu max. rychlost. Preto mozme zvysit/znizit rychlost znackami, prip. aj napisat do zakona, ze max. rychlost je 150, 180, whatever, ale nemozme tu maximalku uplne zrusit.


Tak to uz je bezpredmetne ako sa to dosiahne, nech napisu ze max rychlost je 400kmh, to by malo stacit aj pre hypersporty
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 07. Okt 2021 11:16

Kazdopadne asi sa vsetci zhodneme ze 160 az 180 by mohli dat takmer vsade, dokonca aj jeden zamestnanec NDS na topspeed sk vravel ze "dnes uz aj tak jazdi kto chce 160 lebo je to za padíka"... a nepocul som o nehodach ktore by sa stali v dosledku rychlosti u nas na dialnici, OVELA horsie je ak niekto ide 130 a pozera do mobilu nez ked niekto ide 160 ale mobil ma odlozeny a venuje sa premavke
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod expwy » 07. Okt 2021 11:53

Kvík napísal:Má to iba slabé benefity, zato značné náklady na strane bezpečnosti, rastie spotreba a hluk.

Náklady na zvýšenie bezpečnosti na diaľniciach nie sú žiadne - to je mýtus. V Nemecku je štandardná miera zachytenia pre zvodidlá H2 na diaľniciach aj na úsekoch, kde je neobmedzená rýchlosť. U nás je platné TP z roku 2019, kde sa pre diaľnice vyžaduje úroveň zachytenia H3.

Treba si pozrieť TP010 Zvodidlá
https://www.ssc.sk/files/documents/tech ... 0_2019.pdf
tabuľka 1 na str. 13 - označenie nárazu TB 51 a TB 61 a ich hodnoty celkovej váhy vozidla 13t resp. 16t,
a zároveň tabuľku 3 na str. 14 hodnoty pre H2 a H3, kde zistíme, že rozdiel v úrovni zachytenia sú úbohé 3 tony.

Avšak rozdiel v nákladoch na realizáciu zvodidiel heje zhruba raz taká ako H2. Koľko vozidiel je tá delta, pre ktorú sa oplatí na diaľniciach budovať LEN zvodidlá s mierou zachytenia H3 miesto H2? 40 t náklaďáky nezachytí ani jedno zvodidlo, to zachytí až H4b, ale to sú také nekresťanské náklady, že Nemci budujú takéto záchytné systémy len vo vytypovaných lokalitách, kde to má naozaj význam. Opäť sme pápežskejší ako pápež?

Čo sa týka hluku, keď NDS testovala na Spiši 140 km/h (treba si cez 211 vypýtať tú štúdiu), tak sa paradoxne zistilo, že to má pozitívny dopad na hlučnosť a tá sa práveže znížila (nižšie trenie pneumatík). Tento výsledok však nevyhovoval požadovaným výstupom, tak sa odignoroval. Nie je predsa prípustné zvyšovať rýchlosti na diaľniciach, lebo bude vyššia nehodovosť - ani tá sa nepreukázala.

Takže výsledok štúdie bol, že len kvôli úspore cestovného času sa to neoplatí...
Naposledy upravil expwy dňa 07. Okt 2021 11:57, celkovo upravené 1 krát.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod expwy » 07. Okt 2021 11:55

Ešte som zabudol na jeden pseudoargument: slovenskí vodiči nevedia jazdiť!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod sendvo » 07. Okt 2021 12:13

kazdy kto jazdil aspon trochu v zahranici vie ze je to viac menej pravda :D :D
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 07. Okt 2021 12:18

No pekne, tak mame este lepsie zvodidla ako nemci...

Najlepsie bolo ze ked som mal v lete na R1 tazsiu nohu a zastavila ma hliadka a siel som 156 gps podla ich radaru, tak mi hovoria ze isli sme za vami este chvilku a DUFALI SME ze pojdete RYCHLEJSIE a zasmial sa, cize? Nic take ze pane ste nebezpecni pre okolie mohli ste havarovat, mohli ste ohrozit inych vodicov, nase dialncie nezvladaju rychlost ktorou ste isli, nic take mi nepovedali, dokonca este bola aj uplna tma... Velmi zaujimave zistenie :)
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Kvík » 07. Okt 2021 13:47

expwy napísal:Náklady na zvýšenie bezpečnosti na diaľniciach nie sú žiadne - to je mýtus. V Nemecku je štandardná miera zachytenia pre zvodidlá H2 na diaľniciach aj na úsekoch, kde je neobmedzená rýchlosť. U nás je platné TP z roku 2019, kde sa pre diaľnice vyžaduje úroveň zachytenia H3.


Tým som nemyslel náklady investičné, ale hlavne zvýšené riziko nehody a tiež závažnejšie následky v prípade, že k nej dôjde. Zdvihnutie limitu o 10 km/h na pomerne krátkom úseku možno neukázalo štatisticky relevantný rozdiel, ale stavil by som posledné gate, že zvýšenie na povedzme 160 km/h by k nárastu nehodovosti viedlo. S tou hlučnosťou je to naozaj dosť paradoxné, aerodynamický hluk s rýchlosťou rastie (aj keď zase takisto sa mení aj spektrum), rovnako aj hluk od motora. Dosť by ma zaujímali podklady a metódy, ako k tomu došli.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod metelesku.blesku » 07. Okt 2021 14:11

A ja zas stavím tie deravé gate, že ani zvýšenie na 160 by k zvýšenej nehodovosti neviedlo.
Lebo:
- viac vodičov by sa sústedilo na samotné šoférovanie
- vodičov by menej stresovalo úzkostlivé sledovanie rýchlomeru (stres z dolapenia našou milovanou políciou)
- ubudlo by "vychovávačov" zameraných na 129km/h a nevracanie sa do pravého pruhu pri dosiahnutí tejto rýchlosti
- rýchlosťou nad 150 by jazdilo úplné minimum vodičov (v jednotkách percent).

Viac fatalít na diaľniciach vzniká pri mikrospánku v rýchlostiach pod 130 a pri skratovom jednaní ako pri samotnej jazde vysokou rýchlosťou. Ešte aj tie skratové jednania vznikajú väčšinou pri nižších rýchlostiach ako je MPR.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Pacho » 07. Okt 2021 17:29

IDV napísal:
Pacho napísal:
IDV napísal:Az take zle to zase u nas nie je :D Aj v DE ma ihned nepustia ak som za niekym v lavom pruhu a chcem ist rychlejsie, u nas sa vodici skor stiahnu do praveho pruhu... stalo sa mi X krat ze v DE v lavom pruhu obehoval kamiony, pricom medzera medzi kamionmi bola dostatocna na to aby sa zaradil do praveho, pustil ma a zaradil sa naspat a takto aj 3 kamiony po sebe, cize to ze nemci su nejaki ultra super sa neda povedat, a to aj ked som mal smerovku do lava, a ak uz dlhsie nepustal blikol som mu dialkovymi a aj tak nic... taktiez castejsie sa mi v DE stane ze sa mi niekto pomalsi vopcha z praveho do laveho ked chce obehovat napr kamion, u nas tiez ale menej casto, cize co sa tyka jazdy na dialnici mne pride ze u nas su na tom este lepsie vodici... a to jazdim hlavne juh - Mnichov Stuttgart a Nurnberg, cize kde by mali byt ti najlepsi vodici v DE... cize tento argument aj keby som chcel ale neberiem :D


u nás sa nemôže zvýšiť rýchlosť , presne kôly takým, ako si ty, netolerantní egoistickí slovenskí šoféry. Idem "JA" všetci sa mi uhnite!!. Verím Ti že jazdíš veľa po nemecku, ale absolútne si nepochopil ako sa má bezpečne jazdiť.


No asi si neprecital dobre co som pisal, ja hovorim o ohladuplnosti na ceste, ja casto jazdim aj 110-120, uz som siel aj 95 tacho BA-KE kedze som sa neponahlal a nikoho som neobmedzoval a ak nahodou ma niekto dobehol, hned som obehol a pustil lavy pruh. Takze keby bol kazdy minimalne tak ohladuplny ako ja tak by sa nam jazdilo ovela lepsie ako doteraz. Nehovorim ze som idealny a nikoho nikdy neobmedzil ale urcite jazdim lepsie ako 99% vodicov co sa tyka pustania laveho pruhu. Takze ked hovorim ze sa treba uhnut myslim tym aj ked ja som v tej pozicii ze sa uhynam, nielen ked sa mne uhnu.


nejdem sa hádať, ale ja som tiež toho prešiel hodne, ale na západ od SK, som sa málokedy stretol, že by ma dobehol neaký "fitipaldy" a začal vyblikovať, dokonca trúbiť, ľavá smerovka, nalepený na kufri 5m...... Väčšinou, v kľude počkali, neriešili prečo idem len 130, a potom si išli dalej . Taliani sú tiež zvláštna "sorta" ale tam sa mi jazdí asi najlepšie, lebo vodiči medzi sebou komunikujú, či už gestami, ale hlavne že sa dívaju do očí. Zo pár krát sa mi stalo, že mi v pohode cez tri pruhy strihol do odbočovacieho pruhu, ale to sme mali očný kontakt, a vedel, že ho vnímam. Z pohľadu spolujazdca, dosť divoká situácia, z pohľadu vodiča v pohode, akorát auto to "nezvládlo" a samo začalo brzdiť. :-) Ešte poznámočku, mám odkrútených peknú porciu km. v podstate bez vážnejšej nehody, ale v živote by som si nedovolil tvrdiť, že jazdím lepšie ako 99% vodičov. Jednoznačne dobrý šofér musí mať určitu pokoru voči cestnéj premávka, a tá ti očividne chýba. sorry za OT, ale nedalo mi.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 07. Okt 2021 18:48

Pacho: ty si na mna vybehol bezdovodne, ja sa tiez nechcem hadat.. dobre 99% som mozno prehnal ale 80% to bude urcite, podstatne je ze je nas malo/mensina na ceste ktori robime to co by sme aj robit mali. Ja by som bol velmi rad keby sa nase percento zvysilo a tym padom "moje" znizilo. V Taliansku som este nejazdil takze neviem posudit. Uz len to ze sme tu a zaujimame sa o dopravu a soferovanie je velke plus oproti inym vodicom, ktori sadnu dokopy ani nevedia ktora bije a idu jazdit... vsak si pamatam ako som jazdil ked som dostal vodicak a ako jazdim teraz, urcite je to X krat lepsie. Jedna vec je ohladuplnost a druha je zdrziavanie v lavom pruhu ak to nie je nevyhnutne. U nas este mame stastie ze kamiony sa nemozu predbehovat, v Cesku sa vkuse predbehuju, potom lavy pruh je zapratany autami jeden na druheho nalepeni a potom si urob bezpecnu vzdialenost... a takto nonstop od Breclavi az do Prahy od kamionu ku kamionu v lavom pruhu
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod cPalo » 07. Okt 2021 19:48

Mýtus je, že pri 160km/h a viac by sa vodiči z pravého pruhu "bez mobilu" preraďovali do ľavého pruhu. Stále píšete o magoroch čo idú nad limit (tí sledujú premávku lepšie), ale dôležitý je človek čo sa preradí do ľavého pruhu. Na SVK je možno pár úsekov (10-100km) kde je diskutabilné zvýšenie rýchlosti na viac ako 130km/h, zvyšné úseky je čistá blbosť. Nemá to zmysel. Pri zvýšení o 30km/h je to pri 100km vzdialeností 8,5+ min úspora. Keď porátame spotrebu, emisie a hlavne riziko, ktoré hrozí, lebo rýchlosť NAD je stále 95km/h a nemáme ani D pre osobné autá, nemáme ani 3 pruhové diaľnice (TT/BA nerátaj, tam je 110 obmedzenie) a máme každú chvíľu pripájacie/odpájacie pruhy, máme neprimerané polomery zákrut. Tak to vychádza v neprospech zrýchlenia.
Lepšie by bolo mať vlak čo ide 300km/h a bol by za 2 hod na opačnom konci SVK.

Úplný fail je, že policajti nespomenuli riziko nehody atď, ale boli smutný, že niekto nešiel viac nad limit aby mali lepšiu pokutu. To už je mimo misu najviac.
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Vceliak » 07. Okt 2021 19:56

Kvík napísal:dvihnutie limitu o 10 km/h na pomerne krátkom úseku možno neukázalo štatisticky relevantný rozdiel, ale stavil by som posledné gate, že zvýšenie na povedzme 160 km/h by k nárastu nehodovosti viedlo.

Na inom cudzojazyčnom webe som sa dočítal, že V Srbsku zvýšili rýchlosť MPR zo 120 na 130, podobne aj Bulharsku pred ešte väčšou "chvíľkou" na 140 km/h a výsledok bol, že klesla absolútna nehodovosť na diaľniciach. Napriek tomu, že rozsah diaľnic v uvedených krajinách narástol o desiatky percent.
Hlučnosť viacej závisí viacej od prevedenia povrchu ako od samotnej rýchlosti., Samozrejme, v Bulharsku si môžu dovoliť iný povrch, ako pri Poprade.
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 07. Okt 2021 20:43

cPalo napísal:Mýtus je, že pri 160km/h a viac by sa vodiči z pravého pruhu "bez mobilu" preraďovali do ľavého pruhu. Stále píšete o magoroch čo idú nad limit (tí sledujú premávku lepšie), ale dôležitý je človek čo sa preradí do ľavého pruhu. Na SVK je možno pár úsekov (10-100km) kde je diskutabilné zvýšenie rýchlosti na viac ako 130km/h, zvyšné úseky je čistá blbosť. Nemá to zmysel. Pri zvýšení o 30km/h je to pri 100km vzdialeností 8,5+ min úspora. Keď porátame spotrebu, emisie a hlavne riziko, ktoré hrozí, lebo rýchlosť NAD je stále 95km/h a nemáme ani D pre osobné autá, nemáme ani 3 pruhové diaľnice (TT/BA nerátaj, tam je 110 obmedzenie) a máme každú chvíľu pripájacie/odpájacie pruhy, máme neprimerané polomery zákrut. Tak to vychádza v neprospech zrýchlenia.
Lepšie by bolo mať vlak čo ide 300km/h a bol by za 2 hod na opačnom konci SVK.

Úplný fail je, že policajti nespomenuli riziko nehody atď, ale boli smutný, že niekto nešiel viac nad limit aby mali lepšiu pokutu. To už je mimo misu najviac.


KE-Hybe tam jazdi menej aut mohla by byt od 15.4. po 1.11. cez den 160, v noci 180
Hybe-Ivachnova su trochu vacsie zakruty tak dajme tomu 140
ZA-TT 160 cez den, v noci 180
TT-BA by zvladla aj 120-130
R1 150
R7 180
D4 160
D2 160
R4 160

Zvysok nejazdim tak neviem posudit.. no ano, tak vidis, kedze asi ja som bol po dlhsej dobe niekto koho zmerali... a este sa ma pytali kamaratskym stylom odkial idem, boli pri Nitre a ja ze z Kosic a oni ze tak to chapeme :D uz to chcete mat za sebou, dlha cesta :D
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 07. Okt 2021 20:44

Vceliak napísal:
Kvík napísal:dvihnutie limitu o 10 km/h na pomerne krátkom úseku možno neukázalo štatisticky relevantný rozdiel, ale stavil by som posledné gate, že zvýšenie na povedzme 160 km/h by k nárastu nehodovosti viedlo.

Na inom cudzojazyčnom webe som sa dočítal, že V Srbsku zvýšili rýchlosť MPR zo 120 na 130, podobne aj Bulharsku pred ešte väčšou "chvíľkou" na 140 km/h a výsledok bol, že klesla absolútna nehodovosť na diaľniciach. Napriek tomu, že rozsah diaľnic v uvedených krajinách narástol o desiatky percent.
Hlučnosť viacej závisí viacej od prevedenia povrchu ako od samotnej rýchlosti., Samozrejme, v Bulharsku si môžu dovoliť iný povrch, ako pri Poprade.


Najlepsi je ten na "centralnom okruhu" Einsteinova Petrzalka, neskutocne tichy asfalt, to by mali vsade davat
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod JaNY » 07. Okt 2021 22:46

Tie tvoje rychlostne limity z ktorymi sa tu pohravas su zaujimave, len by to chcelo nejaky solidny prieskum, ze povedzme na 1000 aut kolky by chceli jazdit 160-180. A ta statistika jazdit takto v noci by bola hadam este "smutnejsia" pre teba. Asi by vas vela nebolo. A pre par soferov to by asi nebolo dostatocne obhajitelne. Tiez mnohy ktori doteraz jazdia max 120 by si to chceli skusit a to uz by mohol byt problem na cestach.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod perets » 07. Okt 2021 23:00

Navrhovať na R1 rýchlosť 150km/h, kde ešte pár rokov dozadu boli obmedzenia v zákrutách 110km/h možno aj 80km/h (vtedy som tam nejazdil), to chce dobrú dávku fantázie. Však tam v niektorých zákrutách nevychádza rozhľad na zastavenie pred prekážkou na 120 km/h, nie to na 150 km/h.
perets
diskutujúci
 
Príspevky: 174
Založený: 26. Feb 2009 08:20

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod 110mat110 » 08. Okt 2021 05:54

Okrem R1 NR-ZV a D1 RK-LM su ostatne dialnice uplne v pohode jazditelne s tempomatom na 160km/h aj za dazda amokrej vozovky. A to nemam ziadny supersport alebo take nieco. Obycajny kombik. V tych zakrutovych usekoch sa da ist aj o dost rychlejsie ako 130, ale asi by bolo fajn tam mat nejaku "inteligencnu" rezervu pre ludi, co nevedia prisposobit jazdu.

K vyblikavacom: ti su naozaj vsade. Uplne. Len je ich niekde viac a niekde menej.

A co sa tyka rychlej nocnej jazdy: dajte si niekedy v noci severnu D1, odhadom vacsia polka jazdi vysoko nad limit. Raz za cas sa najdu aj 200+
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 399
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod metelesku.blesku » 08. Okt 2021 07:19

JaNY napísal:Tie tvoje rychlostne limity z ktorymi sa tu pohravas su zaujimave, len by to chcelo nejaky solidny prieskum, ze povedzme na 1000 aut kolky by chceli jazdit 160-180. A ta statistika jazdit takto v noci by bola hadam este "smutnejsia" pre teba. Asi by vas vela nebolo. A pre par soferov to by asi nebolo dostatocne obhajitelne. Tiez mnohy ktori doteraz jazdia max 120 by si to chceli skusit a to uz by mohol byt problem na cestach.


Ten prieskum urobený bol. Síce v Nemecku, ale bol. Ale že by to bolo "smutné", sa nedá vôbec povedať: https://www.topspeed.sk/novinky/dialnice-s-neobmedzenou-rychlostou-su-bezpecne-cez-160-kmh-jazdia-len-2-percenta-vodicov/19955
Dôležité je to, že neobmedzená rýchlosť nevedie k vhej nehodovosti (lebo vodiči sa nestresujú kvôli drakonicky postihovanému prekročeniu rýchlosti, ale pozornosť venujú šoférovaniu a sledovaniu ostatných, namiesto rýchlomera), ani k produkcii vyšších emisií a neviem čoho, čo si tu u nás vycucali z prsta.

Z Austrálie majú podobné skúsenosti, keď obmedzili rýchlosť a vodiči zase začali za volantom viac chrápať - zvýšila sa nehodovosť aj úmrtnosť.

IDV napísal:Hybe-Ivachnova su trochu vacsie zakruty tak dajme tomu 140

D2 160


Problematický ohľadom rýchlosti je len úsek Ivachnová - MÚK Liptovský Mikuláš. Od LM po Hybe sú už polomery dostatočné na rýchlosti 160+.

D2 je asi najrovnejšia diaľnica u nás. Tá ma také brutálne polomery a také nízke prevýšenia (rovnako ako BA-TT, resp. PO-KE), že po dostavbe dostatočne dlhých pripájaco-odpájacích pruhov by mohla úplne v kľude byť neobmedzená, mimo prejazdu Bratislavou.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Pacho » 08. Okt 2021 08:02

IDV napísal:Pacho: ty si na mna vybehol bezdovodne, ja sa tiez nechcem hadat.. dobre 99% som mozno prehnal ale 80% to bude urcite, podstatne je ze je nas malo/mensina na ceste ktori robime to co by sme aj robit mali. Ja by som bol velmi rad keby sa nase percento zvysilo a tym padom "moje" znizilo. V Taliansku som este nejazdil takze neviem posudit. Uz len to ze sme tu a zaujimame sa o dopravu a soferovanie je velke plus oproti inym vodicom, ktori sadnu dokopy ani nevedia ktora bije a idu jazdit... vsak si pamatam ako som jazdil ked som dostal vodicak a ako jazdim teraz, urcite je to X krat lepsie. Jedna vec je ohladuplnost a druha je zdrziavanie v lavom pruhu ak to nie je nevyhnutne. U nas este mame stastie ze kamiony sa nemozu predbehovat, v Cesku sa vkuse predbehuju, potom lavy pruh je zapratany autami jeden na druheho nalepeni a potom si urob bezpecnu vzdialenost... a takto nonstop od Breclavi az do Prahy od kamionu ku kamionu v lavom pruhu


PEACE, Zrejme by nebolo nezaujímave, založiť tému o vodičoch a skúsenostiach zo zahraničia?. Napíšem ešte jednu skutočnosť, ktorá neviem či ešte platí, z chorvátska. Cca 4 roky späť, som tam bol a s chorvátskými priateľmi sme preberali tému okolo aut. V tom čase mi tvrdili, a aj sme to vyskúšali , že tam policajti tolerujú rýchlosť na dialnici cca do 150, vyššie vám povedia no no, ale neriešia to pokiaľ fakt, že človek nejazdí divoko. Vysvetľoval to tým, keď autá idú rýchlejšie, tak menej času strávi na dialnici, je tam menej aut, a tým pádom sú volnejšie dialnice. Zrejme táto rovnica celkom nefunguje (väčšie rozostupy...) , ale niečo na tom bude... Vtedy sme absolvovali trasu Rieka - Zagreb tempom okolo 170, a napriek pomerne hustéj premávke v celku v pohode. V celku by ma zaujímala definícia, čo je dobrý vodič? , ale to už sem neparí, takže nejdem sa rozpisovať.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Vceliak » 08. Okt 2021 09:29

Ja to vidím tak, že ak šofér sa nemusí stresovať s kontrolou rýchlosti kvôli pokute, tak jazdí bezpečnejšie. Dá sa to dosiahnuť navýšením, alebo zrušením rýchlostného limitu, alebo mať tak naplnenú diaľnicu, aby si mohol používať tempomat bez prerušenia!
Stále spomínam moju skúsenosť z Diaľnice Kráľovnej Alžbety, kde je jedno, aké máš auto, ako rýchlo sa ponáhľaš, všetci idú na tých troch až siedmich pruhoch v jednom smere 120 km/h.
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 08. Okt 2021 11:25

metelesku.blesku napísal:
JaNY napísal:Tie tvoje rychlostne limity z ktorymi sa tu pohravas su zaujimave, len by to chcelo nejaky solidny prieskum, ze povedzme na 1000 aut kolky by chceli jazdit 160-180. A ta statistika jazdit takto v noci by bola hadam este "smutnejsia" pre teba. Asi by vas vela nebolo. A pre par soferov to by asi nebolo dostatocne obhajitelne. Tiez mnohy ktori doteraz jazdia max 120 by si to chceli skusit a to uz by mohol byt problem na cestach.


Ten prieskum urobený bol. Síce v Nemecku, ale bol. Ale že by to bolo "smutné", sa nedá vôbec povedať: https://www.topspeed.sk/novinky/dialnice-s-neobmedzenou-rychlostou-su-bezpecne-cez-160-kmh-jazdia-len-2-percenta-vodicov/19955
Dôležité je to, že neobmedzená rýchlosť nevedie k vhej nehodovosti (lebo vodiči sa nestresujú kvôli drakonicky postihovanému prekročeniu rýchlosti, ale pozornosť venujú šoférovaniu a sledovaniu ostatných, namiesto rýchlomera), ani k produkcii vyšších emisií a neviem čoho, čo si tu u nás vycucali z prsta.

Z Austrálie majú podobné skúsenosti, keď obmedzili rýchlosť a vodiči zase začali za volantom viac chrápať - zvýšila sa nehodovosť aj úmrtnosť.

IDV napísal:Hybe-Ivachnova su trochu vacsie zakruty tak dajme tomu 140

D2 160


Problematický ohľadom rýchlosti je len úsek Ivachnová - MÚK Liptovský Mikuláš. Od LM po Hybe sú už polomery dostatočné na rýchlosti 160+.

D2 je asi najrovnejšia diaľnica u nás. Tá ma také brutálne polomery a také nízke prevýšenia (rovnako ako BA-TT, resp. PO-KE), že po dostavbe dostatočne dlhých pripájaco-odpájacích pruhov by mohla úplne v kľude byť neobmedzená, mimo prejazdu Bratislavou.


To je pravda od LM-Hybe to je celkom rovne. Tak uz aj dnes niektori maju neobmedzenu rychlost za 800€, ako to
Porsche GT3 co islo 296kmh KE-PO, a z pocutia som pocul ze sa tam niekto rozbehol uz aj na 330
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 23 hostí.