Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Suhlasite, aby sa po otvoreni D4 spoplatnili dialnicne useky v BA pre voz. do 3,5t dialn.nalepkou?

Ano, v plnom rozsahu bez vynimky
42
61%
Ano, avsak s vynimkami pre Pristavny most a Lafranconi
10
14%
Nie, je potrebne ponechat sucasny stav
12
17%
Nie, treba vynat zo spoplatnenia aj dalsie useky v blizkosti velkych miest, vratane buducej D4/R7
5
7%
Iny navrh (uviest v diskusii)
0
Žiadne hlasy
 
Celkový počet hlasov : 69

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod ANDi » 28. Nov 2016 20:56

A preco by sa mala zvysovat cena znamky? Vsak nie su schopni nacas postavit takmer ziadny usek, tendre sa neskutocne predlzuju, vystavba z roka na rok odklada... Za co si mam priplatit?
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Vlados » 28. Nov 2016 21:21

Aby bolo na rabovačku :(
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Vlados » 28. Nov 2016 21:23

Aby bolo na rabovačku :(
Snaď nechceš aby si nejaký oligarcha privykal na minuloročný štandard?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Vlados » 15. Dec 2016 23:20

Motoristi si môžu od nedele (18.12.2016) zakúpiť elektronickú diaľničnú známku platnú na rok 2017 v predpredaji.
Super. Elektronické známky sú pre vodičov ešte menej výhodné ako pôvodné nálepky (platia o 17 dní menej). Toto dokázalo využiť menej ako 1 promile vodičov, čiže príjem je zanedbateľný.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod aquila » 16. Dec 2016 09:45

ale ta znamka bohuzial nebude platna od 18.12. ale od 1.1.2017 .. v tomto to maju rakusania lepsie, od 1.12. do 31.1. ale hlavne uz davno mala byt rocna elektronicka od datumu kupy, sak ked je to elektronicka, problem by to nemal byt..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod ELZ » 16. Dec 2016 10:04

NDS sa vyjadrila, ze bude v buducom roku skumat tuto moznost. Samozrejme, ide o peniaze, technicky to nie je ziadny problem.
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Miro » 16. Dec 2016 11:33

Aquila, problém by to nemusel byť ani pri nálepkách, čo bráni tým Rakúšanom (aj iným) urobiť ročnú tak ako mesačnú či týždennú, s číslami po okraji, kde by sa vyznačoval začiatok platnosti?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod kares » 16. Dec 2016 12:53

Ked uz mame elektronicku znamku, tak by mohla existovat aj 1-dnova.
kares
diskutujúci
 
Príspevky: 74
Založený: 26. Sep 2013 09:08

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Tomas PO » 02. Feb 2017 22:36

cele to je o peniazoch. je vela ludi, ktori vo februari proste na dialnicu nevyjdu, lebo nemaju cestu po dialnici. kupia si az v marci. pri rocnej nema stat ziadnu stratu. pri elektornickej, ktora plati cely rok, by stratu mal.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

R2 Šaca - Včeláre

Odoslaťod IceFox » 13. Máj 2018 14:00

Mýto pre osobné autá je kravina na n-tú. Už vidím ako všetci obyvatelia zo Senca čo pracujú v Bratislave si denno-denne platia mýto. Alebo z Prešova do Košíc, alebo z Kysúc do Žiliny...
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: R2 Šaca - Včeláre

Odoslaťod PK » 14. Máj 2018 08:54

Myto sa plati pre osobne auta aj v sucasnosti. 60% zdanenie pohonnych hmot nie je nic ine. 4-5 Eur na km pre osobne auto je sialene.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: R2 Šaca - Včeláre

Odoslaťod devil » 14. Máj 2018 10:23

lenze to platis aj ked ides po ceste III. tr., dokonca aj na polnej ceste. :wink: a kedze vieme ze 3/4 vykonov ide mimo dialnic cize aj prijmy idu z uzivania beznych ciest. cize ti co nejazdia po dialniciach na ne sialene doplacaju, myto pre OA by som nezavrholval.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod pohodak » 14. Máj 2018 11:02

myto pre OA je v nasich podmienkach totalna somarina, toto keby sa stalo tak si nechcem predstavit co sa bude diat na jednickach a dvojkach, to moze fungovat realne v tranzitnych krajinach pripadne turistickych ako chorvatsko...a zrovna chorvatsko odporucam navstivit v takom novembri a budete mat pri jazde po dialnici pocit ze ludstvo vyhynulo...a btw myto pre OA zrusili aj v slovinsku, ktore je jednak bohatsie a dvak ma radovo viac tranzitu ako u nas
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod rastislav5 » 14. Máj 2018 11:32

Myto pre vsetky automobily je praveze vyborny nastroj a patri mu buducnost. Ked uz mame satelitny system, moze byt zavedene na vsetkych cestach. Sadzby mozu byt rozne pre rozne typy ciest, dokonca dynamicke v priebehu dna - aby sa rozlozili zapchy. Takto sa daju spoplatnit aj elektromobily, ktore v sucasnosti neplatia spotrebnu dan z benzinu. Samozrejme obyvatelstvu to treba kompenzovat znizenim alebo najlepsie zrusenim sucasnej spotrebnej dane tak, aby dopad na priemerneho vodica bol viac-menej nautralny. Ak by bolo taketo myto zavedene, nepotrebovali by sme scitania kazdych 5 rokov, ale data by sme mali online. Lepsie by sa planovali stavby/obmedzenia/vyluky nielen v extravilane, ale aj vnutri miest. Aj hadky na tomto fore by boli viac postavene na cislach, ako subjektivnych ocakavaniach:-)
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod PK » 14. Máj 2018 12:11

Z principu nechcem v aute system ktory zaznamenava moju polohu. Ziadna z veci ktore rastislav5 popisal vyssie na Slovensku nefunguju a tak skoro nebudu. Dialnicne poplatky a myto je len dalsie zneprehladnenie systemu. Odvadzam dane, z dani sa maju platit cesty, aj dialnice. Vsetky poplatky statu maju byt skoncentrovane v jednom baliku s presnym cislom percenta dane.
Vystavba, planovanie ciest a dialnic nema s tymto nic spolocne. Vsetko planovanie sa da spravit aj bez myta.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod aquila » 14. Máj 2018 13:25

PK akonahle si kupis nove auto uz tam mas zo zakona zabudovane emergency call, ktore trackuje tvoju polohu.

a od 2023 tu bude cim dalej tym vyssie myto. este budeme plakat za dialnicnymi znakmami. IAD je stale velmi velmi lacna.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod PK » 14. Máj 2018 14:01

Aquila. IAD je symbolom a nastrojom slobody. Akykolvek utok na nu, je priamo utokom na ludsku slobodu. Kazdy aj najmensi pokus o jej znevyhodnenie a obmedzenie je pokusom o ovladanie ludi.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod fh » 14. Máj 2018 14:09

Keď vidím upchaté cesty autami, kde sedí jeden vodič tak si myslím že je niečo zle. A nie je to o slobode.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod aquila » 14. Máj 2018 14:09

to je samozrejme vec nazoru, ja osobne by som privital radsej funkncu MHD/VHD aspon po vzore rakuska, ked uz nie svajciarska, a nijako by to moju slobobu neobmedzovalo.

naopak s postupujucim casom bude IAD velmi obmedzujuci faktor, ci uz casovy, alebo aj informacne zbierany.

pokial som aktivne byval vo viedni som auto mimo vyletov nepotreboval, odkedy byvam zase aktivne v bratislave, tak sa bohuzial bez auta nezabidem a uprimne, to je to co ma daleko viac obmedzuje. od stresoveho faktoru az po ten casovy.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod DrX » 14. Máj 2018 14:15

100% suhlas. Ale zabudol si jeden faktor: krcmovy ;-)
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod PK » 14. Máj 2018 14:39

Aquila: MHD a VHD mozu vypomoct, ale IAD nikdy uplne nenahradia. Maju vyznam na specifickych miestach - mesta, dochadzanie za pracou, velke turisticke atrakcie. Ale nikdy nenahradia moznost v ktoromkolvek okamihu sa dostat z bodu A do bodu B.
Zazil som ten pocit v US, sadnes do auta a ides 1000 - 2000km, neriesis hranice, myta, dialnicne znamky. Tankujes palivo za trhove ceny, nevypalovane statom spotrebnymi danami.
Auta su krvou ekonomiky. Spravis si super restauraciu niekde na vidieku. Kolko by si mal zakaznikov ak by neexistovali auta? 10 stamgastov z dediny a dost. Ako dlho by prezili trebars aquaparky roztrusene po Sk ak by neboli auta? Lyziarske strediska? Hotely?
Bez aut by sme sa lusknutim prstov vratili do rokov 60-70tych a urovni vtedajsej ekonomiky. Ziadna MHD a VHD ti v tomto nepomoze.
Obmedzovanie osobnej dopravy ci uz mytom, spotrebnymi danami, stk, originalitou, sledovanim, je strielanie si do vlastnej nohy.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod aquila » 14. Máj 2018 14:44

porovnavat to s US nie je na mieste z XY dovodov, ale to je na dlhsie.

treba to porovnavat v ramci EU. kde uz vo vela krajinach myto je a bude to viac a viac rozsirene.

btw. zrovna na dochadzanie za pracou ma byt VHD a nie IAD. resp v relacii mesto - primestska oblast. tam ma platit presne to co aj v rakusku, dostat sa pohodlne po hranice mesta a tam presadnut na MHD.

na slovensko je dokonca taka absurdita, ze autobusova stanica je v centre mesta .. uplne chore. AS mala byt v "najlepsom" pripade pri MUK D1 prievoz. vsetky primetske linky maju koncit na konci radial.

subeh VHD a MHD v bratislave je skratka uplne mimo, o subehu bus/vlak mimo miest je aj skoda hovorit.

ale inak to poviem, vo svajciarsku maju tych obmedzeni pre IAD este daleko viac a nejako mi nepripadaju, ze je to zaostala krajina..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Lorenc » 14. Máj 2018 15:15

PK napísal:Aquila. IAD je symbolom a nastrojom slobody. Akykolvek utok na nu, je priamo utokom na ludsku slobodu. Kazdy aj najmensi pokus o jej znevyhodnenie a obmedzenie je pokusom o ovladanie ludi.


Toto je sloboda?
http://res.cloudinary.com/culturemap-co ... iginal.jpg

Spojiť auto s ľudskou slobodou je dosť bludné presvedčenie, ale USA bašta heréz generuje plno bludov. Vyrábať autá a globalizmus nevedie k zotročovaniu? Tí Švajčiari sú chudáci, keby vedeli zrušiť verejnú dopravu tak by mohli byť konečne "slobodní" ako ľudia v Los Angeles. Môžeš im poradiť.

Je dobré, že v EÚ existuje spotrebná daň na PHM a obmedzuje bezbrehý rozvoj IAD. Len keby viac peňazí šlo na zlepšovanie verejnej dopravy...

https://www.youtube.com/watch?v=1sDPsZ9x1gw určite radšej by som mal reštauráciu na zastávke takéhoto vlaku.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod IceFox » 14. Máj 2018 15:43

Tu ide aj o mentalitu ľudí. Slováci skrátka nie sú až v takej miere využívať MHD/VHD. Sám to poznám. Stačí ,že sedím vo vlaku medzi CA-ZA a len poučujem (veľmi často) niekoho ako hovorí: "Idem vlakom lebo v KNM sú strašné zápchy. A je ti celkom pohodlne a lacné. Za taký peniaz by som do ZA nedošiel..."
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod PK » 14. Máj 2018 16:03

Lorenc:
Zazil som aj take veci ako si poslal na obrazku, ale skor je sloboda toto:
https://lh4.googleusercontent.com/-lMNM ... ay_120.jpg
Svajciarsko pokial viem nie je v EU. Ma 8 milionov obyvatelov a na svojom uzemi by ani nevedeli vygenerovat taku premavku ako LA.
Btw. toto co si poslal presne zodpoveda tomu co som napisal vyssie, ze auta su krvou ekonomiky. Z tohto obrazka jasne vidis kolko penazi je v obehu v LA.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 24 hostí.