Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Suhlasite, aby sa po otvoreni D4 spoplatnili dialnicne useky v BA pre voz. do 3,5t dialn.nalepkou?

Ano, v plnom rozsahu bez vynimky
42
61%
Ano, avsak s vynimkami pre Pristavny most a Lafranconi
10
14%
Nie, je potrebne ponechat sucasny stav
12
17%
Nie, treba vynat zo spoplatnenia aj dalsie useky v blizkosti velkych miest, vratane buducej D4/R7
5
7%
Iny navrh (uviest v diskusii)
0
Žiadne hlasy
 
Celkový počet hlasov : 69

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 22. Feb 2015 19:32

devil napísal:neuviedol si ziadne argumenty len opakovane vylevy. mna chapem ze ako obchodny cestujuci chces mat zadara cesty ale nemal by si to prezentovat ako celospolocensky zaujem. k faktom len tolko ze lokalke do budapesti su nespoplatnene mosty na milu jarmilu ked su spoplatnene vjazdy do BP. vjazdy do BP plnia cca tu funkciu ako velka cast BA obchvatu. a pre tych co chcu obist BP vacinou tiez lebo ostatne dialnice su tiez spoplatnene. dokonca podla tej mapy ani cela M0 nie uplne cela bezplatna.

potvrdil si mi, ze nemas sajnu, co by sa stalo, keby boli D1 a D2 na uzemi BA spoplatnene


npr. dialo by sa to ze by si viac obyvatelov BA kupilo znamku co by bola neuveritelna zataz pre tu hladovu dolinu....IAD v BA stupa a okrem gagarinovej ktoru odhaci R7 ziadne dialnice zadarmo nic nepomozu. pomoze jedine rozvoj HD. ale na to treba volu a koncepciu a v jej neexistencii je BA naozaj uplny unikat.

vylevy? ved dnes je stav taky, aky ja podporujem, v BA su dialnice zadara a aj budu...to ty sa nezmyselne bijes za spoplatnenie aj s dalsimi par jedincami, ale zbytocne

si ma pobavil, ze chcem mat cesty zadara :) ti poviem, ze mne by vyrazne zhorsilo situaciu spoplatnenie dialnic v BA :lol:

v BP je 300 km za rok za 16 EUR...preco teda nespoplatnia aj tych bezplatnych cca 65 co i len 1 eurom? Lebo maju rozum...to iste je vo vsetkych krajinach v Europe, co som ti uz vymenoval

na rozdiel od teba velmi dobre poznam situaciu v BA, kde som prezil niekolko rokov a pracoval som v odvetvi suvisiacom s dopravou, preto podporujem a som za bezplatne vsetky cesty v BA a tiez aj v BB, ci v KE, nezalezi na tom, ci je to dialnica alebo aky to ma nazov...

ale ok, mozme si porovnat aky strasny socializmus to je na SK s akymkolvek inym mestom v Europe a ak ty chces, tak aj na svete...
vezmem si teda BA a akekolvek mesto v Rakusku (Linz, Vieden, Salzburg - mesta kde su dialnice spoplatnene)...dajme tomu, ze aj v BA by sa spoplatnilo...porovnajme dopad na ludi, ktori nepotrebuju cestovat mimo mesta: z tejto skupiny ludi vezmime priemerneho z BA a priemerneho z Rakuska...komu ostane viac na dialnice za rok? waaaw, je to Rakusan...niekolkonasobne (a to pisem o Bratislavcanovi...a kde je Banskobystrican!!!)
a vysledok spoplatnenia? upchate mosty Apollo a SNP + dalsie nadvazujuce ulice

ak by nespoplatnenie ciest v mestach nemalo vyznam, tak by neexistovalo, ale naopak existuje prakticky vo vsetkych mestach, az na par vynimiek, ktore netvoria ani jedno percento v celej Europe
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Sentilj » 23. Feb 2015 17:21

Kanky rozumne hovoríš, do budúcna by mala byť mestská D1(BA) spoplatnená a D4 grátis, inak to úplne poprie efekt obchvatu. Doteraz platí logické pravidlo: diaľnica v intraviláne = grátis, v extraviláne = za poplatok, ale ak D4 bude stáť, bude to v SR nevídaná situácia, BA bude prvé mesto s dvoma diaľ. obchvatmi a cieľom je dostať tranzit von z mesta, tranzit nemusí byť nutne len TIR...
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 02. Mar 2015 11:33

v BP je 300 km za rok za 16 EUR...preco teda nespoplatnia aj tych bezplatnych cca 65 co i len 1 eurom? Lebo maju rozum...to iste je vo vsetkych krajinach v Europe, co som ti uz vymenoval


lenze kvoli tych 65 km si znamku nekupi len velmi mala cast, pre vacsinu -hlavne lokalky- to nic neriesi. spoplatnili sa vjazdy cize najvacsia cast dopravy od M1/2/3/6/7 si to kupi. podla mapy sa plati aj za kusok M0 cize ten kto ju chce prejst celu si musi kupit tiez. nekupia si to ti co sa potrebuju previest LEN na tych kuskoch medzi M1 a M5 resp. M4 a M5 a most cez dunaj. kedze nasa D1 skor plni funkciu tych vjazdov tak ano, u nas je este socializmus. a to ze mosty na M0 ktore su od centra mesta hodne daleko a su bezplatne je akoby buduci most na D4 bol bezplatny pricom cela D4 nie a platilo by sa aj za R7.

vezmem si teda BA a akekolvek mesto v Rakusku (Linz, Vieden, Salzburg - mesta kde su dialnice spoplatnene)...dajme tomu, ze aj v BA by sa spoplatnilo...porovnajme dopad na ludi, ktori nepotrebuju cestovat mimo mesta: z tejto skupiny ludi vezmime priemerneho z BA a priemerneho z Rakuska...komu ostane viac na dialnice za rok? waaaw, je to Rakusan...niekolkonasobne (a to pisem o Bratislavcanovi...a kde je Banskobystrican!!!)


to je sila. socialne hladisko v BA. to je skutocne socializmus najhrubsieho zrna.

aby som nezabudol, pred casom si velmi chvalil bezpaltne nemecke dialnice.

viewtopic.php?f=35&t=20211
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 11. Mar 2015 19:28

devil, presne toto som ti pisal o nemeckych dialniciach:
Nemecko som vynechal schvalne, aj ked stale patri medzi tieto krajiny a zrejme aj po spoplatneni dialnicnej siete ostane v Nemecku vela vela km nespoplatnenych

len ako vzdy, nedavas pozor a potom prekrucas...

tiez som napisal, ze ak bude v okoli BA regionalna dialnicna znamka za 15 eurko, tak by som suhlasil so spoplatnenim aj D v BA

v sucasnosti by si ale spoplatnenim za 50 znacne zadrbal obavytelov BA ci BB, ktori nepotrebuju dialnicu za mestom, do najnevyhodnejsej pozicie v celej Europe...ak to chces, tak ok, ale ostane to len tvojim prianim
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 13. Mar 2015 19:50

ono mnohi obyvatelia tiez nepotrebuju dialnicu za hranicou svojho okresu. a vobec nejde o to ci 15 eur alebo 50 eur lebo obe sumy su smiesne. to ze teba nenapada alternativa skvalitnenia HD v BA a okoli je najhorsie. v tomto mysleni zaostavame aj v ramci V4 nielen za nemeckom.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 13. Mar 2015 20:20

ano a vsetci obyvatelia vsetkych miest maju vstky cesty vo svojom meste bezplatne
Urcite ide o cenu znamky...keby stala rocna znamka 15 eur, tak sam dobre vies, ze by si ju kupilo ovela viac ludi..to ti garantujem
O hd v ba som pisal niekolkokrat, aj to je chyba, bohuzial ja osobne to neovplyvnim, som za cestovanie hd, pokusl som sa jazdit v ba hd, ale bohuzial neda sa to porovnat s autom....je to strata casu a penazi
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod ecce » 13. Mar 2015 20:56

tiez som napisal, ze ak bude v okoli BA regionalna dialnicna znamka za 15 eurko, tak by som suhlasil so spoplatnenim aj D v BA

v sucasnosti by si ale spoplatnenim za 50 znacne zadrbal obavytelov BA ci BB, ktori nepotrebuju dialnicu za mestom, do najnevyhodnejsej pozicie v celej Europe...ak to chces, tak ok, ale ostane to len tvojim prianim


Minule som len tak skusmo ratal na parkovisku. Odhadom 70% aut malo nalepku. Znizenim ceny na 15 eur by si ako stat celkom prerobil.
ecce
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 660
Obrázky: 6
Založený: 10. Dec 2013 19:52

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 14. Mar 2015 07:35

70% medzi bytovkami Petrzky s batislavskymi ECV?
V Karlovke? V Dubravke? Vrakuni? Biskupiciach?
Urcite si to neratal tam, hned by si mal ine percento viac ako polovice obyv. BA
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod ecce » 14. Mar 2015 14:15

Ruzinov.
ecce
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 660
Obrázky: 6
Založený: 10. Dec 2013 19:52

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 15. Mar 2015 19:15

ecce, tak skus nabuduce Petrzku, Karlovku, Dubravku medzi bytovkami...tito obyvatelia potrebuju bezplatnu D1 a D2 v BA asi najviac zo vsetkych...

ale mozme si teda zobrat aj tvoju vzorku 70%, aj ked podla mojich skusenosti je to na mnou spominanych sidliskach nieco ine...

cize, 70% aut malo dialnicnu znamku, aj ked su dialnice v BA bezplatne...to znamena, ze tieto vozidla vyuzivaju aj momentalne spoplatnene dialnice mimo BA a dost silo predpokladam, ze drviva vacsina z nich tu znamku nevyuziva len na prvy vyjazd mimo BA...z toho vyplyva, ze aj keby sa zaviedla nejaka regionalna znamka za 15 eurko, ako som spominal, tak tych tvojich 70% by tak ci tak potrebovali nadregionalnu drahsiu znamku...
a tych tvojich 30% bez znamky je tiez celkom slusne cislo...po zavedeni regionalnej znamky by si urcite vela z tychto za 15 eurko znamku kupilo...
stale si myslis, ze by stat celkom prerobil?
len pre pripomenutie...v Madarsku stala minuly rok rocna dialnicna znamka cca 137 EUR a uz viac rokov dozadu je to nad 120 EUR...tohto roku zaviedli regionalne rocne dialnicne znamky za 16 EUR (aj 8 regionalnych znamok stoji menej ako 1 celomadarska)...co sme tu debatovali, tak podla devila naopak regionalnou znamkou madari postupovali asocialne lebo spoplatnili viac usekov...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod ecce » 16. Mar 2015 07:52

Kanky, pri fyzickych znamkach to asi nepojde, ale pri elektronickych si teoreticky viem predstavit, ze by to mohlo fungovat. Napokon, bude sa koho spytat, co to spravilo u susedov s vynosom dane.
ecce
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 660
Obrázky: 6
Založený: 10. Dec 2013 19:52

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 16. Mar 2015 10:18

to znamena, ze tieto vozidla vyuzivaju aj momentalne spoplatnene dialnice mimo BA a dost silo predpokladam, ze drviva vacsina z nich tu znamku nevyuziva len na prvy vyjazd mimo BA


podla mna nie je ziadna drviva vacsina. niektori vyuzivaju na prvy vyjazd niekt. na druhy a dalsi na piaty. urcite je mensina tych co by potrebovali mat uplne vsetky regionalne znamky ak by sa zaviedli tak ako v madarsku. a teda pokial by stat chcel zvysit prijmy tak by zavadzal co najviac regionalnych znamok. potom je na zdravom usudku kolko by tych oblasti malo byt.

ty stale tahas debatu k cene znamky, rozdiel medzi 50 eur a 16 eur je 34 eur. 34 eur pritom ludia bezne vyhodia na uplne somariny, ked sa bezne v regionoch zaraba 500 eur = 6.000 eur rocne tak je to 0,83 % rocneho zarobku za vec ktoru denno denne vyuzivaju ... a v takom meste ako BA alebo BP kde su trosku ine prijmy je to este menej %. uz pochop ze spoplatnili sa useky ktore doteraz neboli a aj ked ostalo par desiatok km nespoplatnenych okolo BP tak aj vacsine lokalky ktora dochadza je to nanic. tu znamku si proste kupia tak ako by si si ju kupili aj v BA.

ale zase takyto nazor poukazuje na inu vec, Kanky tvrdi ze 50 eur je vela aj v BA kde pritom su vyssie prijmy a dialnica prinasa najvacsiu usporu, na druhej strane zastancovia teorie dialnice na obsluhu uzemia tvrdia ze ludia budu hromadne vyuzivat dialnicu na dochadzanie v regionoch, pritom usetri menej casu ako pri BA a ani ich prijmy nie su take vysoke.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 16. Mar 2015 10:58

ecce napísal:Kanky, pri fyzickych znamkach to asi nepojde, ale pri elektronickych si teoreticky viem predstavit, ze by to mohlo fungovat. Napokon, bude sa koho spytat, co to spravilo u susedov s vynosom dane.

mne to neponahla :) ja som za bezplatne vsetky cesty v mestach, ja som len pripustil, ze ak by uz doslo k spoplatneniu v meste, tak by to mohlo byt nieco podobne ako v Madarsku a cena by mohla byt nejakych 15 eurko :D
S vynosom dane to nijako neotrasie, setrit je potrebne inde...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 16. Mar 2015 11:25

devil napísal:podla mna nie je ziadna drviva vacsina. niektori vyuzivaju na prvy vyjazd niekt. na druhy a dalsi na piaty. urcite je mensina tych co by potrebovali mat uplne vsetky regionalne znamky ak by sa zaviedli tak ako v madarsku. a teda pokial by stat chcel zvysit prijmy tak by zavadzal co najviac regionalnych znamok. potom je na zdravom usudku kolko by tych oblasti malo byt.

ty stale tahas debatu k cene znamky, rozdiel medzi 50 eur a 16 eur je 34 eur. 34 eur pritom ludia bezne vyhodia na uplne somariny, ked sa bezne v regionoch zaraba 500 eur = 6.000 eur rocne tak je to 0,83 % rocneho zarobku za vec ktoru denno denne vyuzivaju ... a v takom meste ako BA alebo BP kde su trosku ine prijmy je to este menej %. uz pochop ze spoplatnili sa useky ktore doteraz neboli a aj ked ostalo par desiatok km nespoplatnenych okolo BP tak aj vacsine lokalky ktora dochadza je to nanic. tu znamku si proste kupia tak ako by si si ju kupili aj v BA.

ale zase takyto nazor poukazuje na inu vec, Kanky tvrdi ze 50 eur je vela aj v BA kde pritom su vyssie prijmy a dialnica prinasa najvacsiu usporu, na druhej strane zastancovia teorie dialnice na obsluhu uzemia tvrdia ze ludia budu hromadne vyuzivat dialnicu na dochadzanie v regionoch, pritom usetri menej casu ako pri BA a ani ich prijmy nie su take vysoke.

ale je drviva vacsina..alebo chces povedat, ze tych 70%, co videl ecce na parkovisku v Ruzinove, tak maju dialnicnu znamku na to, aby jazdili po MUK Senec? To urcite nie... :wink:
Regionalna znamka by sa velmi dobre sikla na BA kraj

vyhodia na somariny, tak este davaj dalsich 50 aj na znamku...to je teda politika..nemusia vyuzivat kazdy den...o to nejde, ide o to, aby sa netahali peniaze navyse od konecnych uzivatelov na presun v meste, ktori tu dialnicu uz raz zaplatili zo svojich dani...stat viac ziska, ak by lepsie kontroloval tendre, sutaze, atd, atd...za nezmyselne dodatky tecu miliony EUR, stavaju sa predrazene dialnice, ale ty chces od ludi vyberat dalsich 50 EUR...smutne

skus este vypocitat, ked ti to uz tak ide, ze kolko % rocneho zarobku da rakusan za znamku, ktora stoji 84,4 EUR...dik

ty uz pochop, ze minuly rok sa za uzivanie 300 km dialnic okolo BP platilo cca 137 EUR, tohto roku sa plati 16 EUR !!! to je ta cena, ktoru plati lokalka...preco ta cena nie je 50 EUR??? ved to je nic pre teba...

ak niekto jazdi pravidelne napr. iba medzi BA a BP (to bol niekolko rokov aj moj pripad) tak minuly rok zaplatil 137 EUR, tohto roku to ma za 48 EUR!!!

ja tvrdim, ze ziadne mesto v Europe (jeho obyvatelia) nemaju nastavene poplatky za akekolvek cesty v meste tak, ako si to ty vypocital...0,83% rocneho zarobku (pri 50 eurkovej znamke)...vsade je to bud 0 alebo menej ako 0,83%...kruta pravda
ty chce spravit z BB a BA mesta, kde by obyvatelia mali platit za cesty v meste najvyssie % zo svojej mzdy v Europe...uz som ti to inac pisal, ale si to nepochopil, tak pisem teda skrz tvoje vypocitane percenta..snad uz pochopis... :wink:
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 17. Mar 2015 09:05

ja neviem kolko % ma znamku takze sa tym nezaoberam. ludia si zaplatili vsetky dialnice ci su v BA alebo inde. cesty su ako vlaky. na Os, Zr, R su vselikajake zlavy ale IC sa maju uzivit same. dialnice su medzi cestami take nieco ako IC medzi medzi vlakmi. a 50 eur je stale symbolicky poplatok a urcite nestaci na vystavbu dialnic. uplne spravodlive je jedine myto za prejazdene km. dialnice zadarmo su taky isty socialny balicek ako vianocny prispevok, bonus pri narodeni dietata atd....

nechapem, pretoze mnoho ludi neplatilo ani jeden forint ked vyuzili nespoplatnene useky ktore boli nastavene tak ze to boli masy ludi ktore nemuseli platit. iny zase museli platit presne tak ako je to u nas. teraz musia skoro vsetci lebo useky ktore su nespoplatnene su tak nastavene. a NIE JE AZ TAKE PODSTATNE kolko platia.

ze ci 50 eur je najviac v europe silne pochybujem. ale taka BA je udajne 5. najvyspelejsie mesto v europe takze nie je dovod ich lutovat.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod fh » 17. Mar 2015 17:59

devil napísal:
ale taka BA je udajne 5. najvyspelejsie mesto v europe takze nie je dovod ich lutovat.


Tak veru ziadne zlutovanie, nech platia ked su vyspeli.. :lol: :roll:

Toto co si tu predviedol je kombinacia demagogie, zavisti a malosti ozembucha od piva niekde na lazoch a to este urazam lazy :wink:
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 19. Mar 2015 10:54

Kanky, a este nieco, tazko uverit tomu ze tamojsia vlada to nema spocitane tak aby vybrali viac na znamkach, cize vypadok z toho ze predaju menej rocnych znamok ma byt vykompenzovany vacsim predajom regionalnych znamok. aj vdaka spoplatneniu pri BP. u nas takto stat prichadza o cast svojho prijmu co je nepochopitelne.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod mareks96 » 19. Mar 2015 17:54

Dallas Ft. Worth and Texas Road Building Innovations: https://youtu.be/3qdLTL804lA

Kto viete po anglicky, pozrite si. Toto si presdtsvujem ako vyhodny PPP projekt a najvyhodnejsi model spoplatnenia dialnic. Taky suhrn: stat zaplati cast nakladov, zvysok investor, pricom vsetko riziko je na strane investora. Ludia maju na vyber bezplatnu cast cesty, alebo spoplatnenu, kde sa plati myto, s tym, ze na spoplatnenej je garantovana minimalna rychlost 90 km/h. V case spicky je myto vyssie. Tento system uspesne funguje vo viacerych Americkych metropolach.
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 504
Založený: 11. Okt 2014 08:14

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Peterman » 19. Mar 2015 18:46

Tak to by si mali pozriet ľudia z ministerstva dopravy a NDS-ky.
U nás sa to pripravý v prospech súkromného investora, s tým ze ma zaručený viac ako dobrý zisk, riziko takmer žiadne nenesie, .... A zmluvy su ( a to si myslím, ze je to u nás pravidlo ) postavené tak, aby vždy štát ťahal za kratší koniec. Sukromik ma lepších právnikov a našim úradníkom veľmi nezáleží na tom aby hajili záujmy štátu, teda seba a svojich deti - ktoré to budu splácať, a v tom aby ta tak robili im urcite mnohokrát pomôže aj ten súkromník. A za "malé pozornosti" sa kde co v zmluve prehliadne, vypustí, ci doplní......!!!!
Peterman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 503
Obrázky: 17
Založený: 02. Okt 2013 20:38

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 19. Mar 2015 20:29

devil napísal:nechapem, pretoze mnoho ludi neplatilo ani jeden forint ked vyuzili nespoplatnene useky ktore boli nastavene tak ze to boli masy ludi ktore nemuseli platit. iny zase museli platit presne tak ako je to u nas. teraz musia skoro vsetci lebo useky ktore su nespoplatnene su tak nastavene. a NIE JE AZ TAKE PODSTATNE kolko platia.

devil, tu ide o to, ze ano, pokial su taki ludia, ktori napriklad minuly rok neplatili nic v okoli BP (vyuzivali len bezplatne dialnice), tak tohto roku to maju za 16 EUR a k tomu bonus - vsetky dialnice v zupe, za ktore by minuly rok museli pri pravidelnom pouzivani platit 137 EUR
ale naopak, teraz mozu vyuzit namiesto lokalnych ciest dialnice...to je proste prostriedok ako dostat auta z nevyhovujucich ciest...

ak niekto vyuzival minuly rok bezplatny obchvat Gyoru za 0, tak tohto roku zaplati 16 EUR a k tomu ma bonus dialnicu po rakusku a tiez slovensku hranicu

o 16 eurach sa uz da povedat, ze je to krok smerom k obcanom

devil napísal:ze ci 50 eur je najviac v europe silne pochybujem. ale taka BA je udajne 5. najvyspelejsie mesto v europe takze nie je dovod ich lutovat.

devil, nenapisal som 50 eur, ale 0,83% z priemernej rocnej mzdy...tie percenta si vypocital ty..ak pochybujes, tak skus najst...ja som nenasiel ani jedno take mesto, kde by jeho obyvatelia platili za cestu v meste 0,83% rocnej mzdy, pripadne viac...ale BB by sa po spoplatneni takym mestom stala
Kanky, a este nieco, tazko uverit tomu ze tamojsia vlada to nema spocitane tak aby vybrali viac na znamkach, cize vypadok z toho ze predaju menej rocnych znamok ma byt vykompenzovany vacsim predajom regionalnych znamok. aj vdaka spoplatneniu pri BP. u nas takto stat prichadza o cast svojho prijmu co je nepochopitelne.

vies co, toto ja az tak nesledujem, ze co tym madari sleduju, ale celkom sa mi to osobne paci a som zvedavy, ze ako to po roku zhodnotia a co bude v 2016...ale napriklad ako som uviedol, pre trasu BA-BP je to velka zlava... namiesto 137 eur to mas za 48 eur...
dokonca aj pre pravidelnu trasu BA-KE (rakuska hranica-KE) cez BP je to zlava, nakolko ti tohto roku staci namiesto 137 EUR iba 5x16=80 EUR, co je rozdiel 57 EUR !

cize ja to vidim skor ako zlepsenie pre koncovych uzivatelov lebo ozaj vela ludi ma zlavu a ti co neplatili nic tak zaplatia max 16 EUR a vela aut sa tak dostane na dialnicu z lokalnych ciest

ti, co chcu spoplatnenie v BA za 50 eur, tak chcu vlastne presny opak - chcu uvolnit dialnicu, zapchat mestske cesty / prinutit ludi platit 50 eur
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod DrX » 19. Mar 2015 21:03

Kanky, co sa tyka obhajovania tych gratis dialnic v BA, to fakt cumim na tie tuposti co tu produkujes. Ked chces nieco riesit o "ziadnom meste v Europe", tak sa pozrime na Kosice / Kosicky kraj, ktoreho obyvatelia si dnes maju kupovat za 50EUR dialnicnu nalepku aby mohli vyuzit 3km dialnice a cca 15km RC vo svojom kraji. A potom si to este predel priemernym platom v KE kraji v porovnani s BA krajom, a vyjde ti, ze v Kosiciach sa plati k pomeru k platom asi 100x nez by sa platilo v BA, ak by za tie dialnice, co postavene maju, blavaci platit museli. ALE ONI ESTE ANI TO NEMUSIA!!!

No a co sa tyka toho madarskeho napadu regionalnych nalepiek, tie by na SK podla mna mali obzvlast vyznam, kedze nasa krajina ma tvar aky ma. A tak napr. ti, ktori tranzituju Polsko-Madarsko cez vychod Slovenska, si kvoli tomu 50EUR nalepku nekupia ani keby bolo celych tych 100km dialnice hotovych. Ale ak by bola za 10-15EUR nalepka pre vychodne Slovensko (teda KE+KO kraje), to by uz davalo aj nejaky zmysel, zvlast ak by cena tej nalepky bola prisposobena poctu existujucich km dialnic.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 19. Mar 2015 21:19

drx, Kosicania maju vsetky cesty, aj tie s MUK vo svojom meste zadara, aj vsetky mosty atd, cize vo svojom meste maju percento, ktore davaju na dialnice zo mzdy 0
a R4 KE-hranica ma alternativu, na SK pomery velmi kvalitnu cesti I. tr., ktora je momentalne tak prazdna, ze ak je niekto taky, co pravidelne jazdi napr. KE-Madarsko, tak sa mu na tu R4 ani neoplati ist a tym padom si dialnicnu znamku kupovat nemusi
v BA su alternativy k D1 a D2 preplnene mestske cesty veduce cez centrum
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod DrX » 19. Mar 2015 21:28

Kosicania maju vo svojom meste 0km dialncie, takze je OK, ak davaju zo mzdy 0. Blavaci maju vedla D1 hned Einsteinovu, ktora je (myslim) porovnatelna s tym, co je na kosickych "privadzacoch". A ja nepozadujem, aby sa spoplatnila aj ta. Pozadujem, aby sa normalne spoplatnila D1 a D2, ktore su jasny nadstandard v porovnani s akoukolvek mestskou cestou, a primarne nie je ani ich ucelom obsluhovat blavakov prevazajucich sa po meste.
No a to s preplnenim ciest je zas prevracanie pricin a nasledkov. Ak by sa do Kosic tak centralizovalo, ako sa vsetko na Slovensku centralizuje do BA, a ak by boli dialnicne tak napojene ako BA, tak by boli tie cesty tiez inak vytazene. Ale dookola investovat statne peniaze len do BA a potom na zaklade tym podporeneho rozvoja dalej kricat, ze este vaic gratis dialnic ma byt len tam je totalna zvrhlost.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 19. Mar 2015 22:00

a BB si kde nechal?
Einsteinova je len na jednej strane Dunaja, bohuzial BA je na oboch brehoch
v KE je momentalne situacia pomerne pohodickova, terajsi obchvat sa da este vylepsovat pomerne jednoduchymi zasahmi, nadchody pre pesich, predlzenie prip.. odp. pruhov...v BA sa uz vycerpala aj posledna moznost - premalovanie na 3 pruhy/zuzenie pruhov kde sa dalo, s pristavnym mostom sa uz zazraky robit nedaju, cize je jasne, ze je potrebne stavat tam :wink:
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod DrX » 19. Mar 2015 22:34

Jedine co je jasne je, ze vo velkych mestach sa rozsirovanim/skapacitnovanim/pridavanim novych ciest nikdy premavka nezlepsi, lebo oni su schopne generovat aj 10x viac premavky, a ked sa prida nova cesta, tak sa jednoducho hned zahlti aj ta. Cize v momente, ked sa v BA nieco dokonci, zas to len pritiahne viac aut, ale ziaden problem sa tym nevyriesi. Jedine co sa dosiahne, je dalsie vysavanie penazi (a ludi) zo zvysku Slovenska.

Co s BB?
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.