Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Yoggy52 » 23. Mar 2020 11:02

Su na useku KE-MI momentalne nejake problemy? Nie, tak preco je to priorita? :roll:
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Kvík » 23. Mar 2020 11:57

Jonathan napísal:A to ze na Liptove je mala hustota obyvatelstva (54), podobne aj Ruzomberok (87) a Poprad (95) nie je zasadny problem. Prirodzenu hustotu doplnaju importovanou z turizmu.


Ďalšia vec je, že hustota obyvateľstva na rovine a v horskej kotline sa nedá zmysluplne porovnávať. Nie je to veľmi dobrá metrika pre stavbu diaľnice. Ak máš rozťahaný horský okres, kde mimo jednej doliny/kotliny nie je v podstate nič (napríklad BR, LM, PP) a diaľnica sa nedá viesť nikde inde v rozumnej vzdialenosti, vyjde to podstatne výhodnejšie, než by sa z tohoto čísla mohlo zdať.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod cPalo » 23. Mar 2020 14:16

Yoggy52 napísal:Su na useku KE-MI momentalne nejake problemy? Nie, tak preco je to priorita? :roll:

lebo D1 a D2 sú nosné diaľnice pre SVK a je potrebné zabezpečiť dostupnosť D/R celému Slovensku, nie iba vybraným regiónom.
V princípe ak neberieš nejaké horské regióny, je dostupnosť v každom regióne až na Zemplín a D1 by zabezpečila aj "ďaleký východ"

Potom už len ostane juh (KN, NZ a širšie okolie) + nejaké úseky R3 a R4, ale nosný dopravný koridor je D1, tak preto je to priorita pre mňa
(pohybujem sa na 90% pri BA)

beriem D ako spojnicu, nie riešenie lokálnej dopravy ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod rastislav5 » 23. Mar 2020 14:44

Jonathan napísal:
devil napísal:
Hustota pracovnej sily
eee, hustota obyvatelov ohladom toho ci plny ci polovicny profil/uprava cesty. za KE je dostatocna hustota podobne ako ZV-LC. gemer je redsie osidleny ale aj na severe sa najde takyto region konkretne liptov.

Podla statistickeho uradu je priemerna hustota na SK 111 obyvatelov na stvorcovy kilometer. Tuto vyznacne presahuju okresa Bratislavy a Kosic (od 800 az po 4000 pre BA I). Dalsie nadpriemerne okresy zoradene od najvyssej hustoty su:
ZA, KM, PO, NR, TT, PK, SN, TN, HC, IL, PN, PE, GA, SA, PD, BB, PB, SI, MT, KK, CA, PU, TO, DS
Ak nezoberieme do uvahy okresy krajskym miest (ZA, PO, NR, TT, TN, BB), v ktorych je zvysena hustota obyvatelstva logicka, tak najvychodnejsi okres s nadpriemernou hustotou je na severnej trasy SN a na juznej trase nie je okres s nadpriemrnou hustotou obyvatelstva.
Hustota obyvatelstva okresov na vychodnej R2 zoradene od najvyssej je:
ZV (91), LC (89), KE-okolie (84), DT (71), RS (57), GL (55), RA (54), RV (53), PT (45)

A teraz k tej pracovnej sile. Je zrejme, ze na zapade je tej pracovnej sily viac, pretoze je tam viac ludi na stvorcovy kilometer. A niektore firmy (Amazon, jaguar) isli cielene do oblasti s nizkou nezamestanostou, lebo vedeli, ze zaucenych ludi pretiahnu k sebe.

A to ze na Liptove je mala hustota obyvatelstva (54), podobne aj Ruzomberok (87) a Poprad (95) nie je zasadny problem. Prirodzenu hustotu doplnaju importovanou z turizmu.


Pre lepsiu predstavu mame tu na fore aj mapu okresov s nadpriemernou hustotou. Je ale 8 rokov stara, takze za ten cas pribudol este okres Dunajska Streda, ostatne je tak ako pise Jonathan: gallery/image_page.php?album_id=67&image_id=13069
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Vlados » 23. Mar 2020 14:53

Aká trúfalosť, viesť hlavnú spojnicu cez okresy s nadpriemernou hustotou obyvateľov?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod DrX » 23. Mar 2020 15:07

Trufalost je tahat hlavnu spojnicu cez okresy, v ktorych je MENEJ obyvatelov a obchadzat tie, v ktorych je dokopy VIAC obyvatelov. Druha trufalost je jednoducho vyulcit z toho pocitania BA a KE. Jednoducho tie su na juhu, takze ich lepsie obsluhuje juzna RC. Tretia trufalost je nezohladnovat pri rozhodovani narozcnost a nakladovost navrhnutej trasy (vid neschopnost postavit D1 a nebyt eurofondov absolutna neschopnost ju zaplatit). A stvrta je megalomanstvo s akym sa v tom tazkom terene D1 na severe stavia, "lebo D1". RC alebo 4-prudova jednotka zabezpeci presne rovnako dobre obsluznost tych "okresov s vyssou hustotou obyvatelov". Zaklad ale mal byt jednoduchy: delit peniaze 60:40 (D1 Trnava-KE vs R1+R2 Trnava-ZV-KE) a bolo by vystarane.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod metelesku.blesku » 23. Mar 2020 15:19

cPalo napísal:beriem D ako spojnicu, nie riešenie lokálnej dopravy ;)

Tak potom sa vo vymenovaní diaľnic (D) s funkciou spojnice neobmedzuj. :wink:
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Yoggy52 » 23. Mar 2020 18:07

cPalo napísal:
Yoggy52 napísal:Su na useku KE-MI momentalne nejake problemy? Nie, tak preco je to priorita? :roll:

lebo D1 a D2 sú nosné diaľnice pre SVK a je potrebné zabezpečiť dostupnosť D/R celému Slovensku, nie iba vybraným regiónom.
V princípe ak neberieš nejaké horské regióny, je dostupnosť v každom regióne až na Zemplín a D1 by zabezpečila aj "ďaleký východ"

Potom už len ostane juh (KN, NZ a širšie okolie) + nejaké úseky R3 a R4, ale nosný dopravný koridor je D1, tak preto je to priorita pre mňa
(pohybujem sa na 90% pri BA)

beriem D ako spojnicu, nie riešenie lokálnej dopravy ;)

"je potrebné zabezpečiť dostupnosť D/R celému Slovensku, nie iba vybraným regiónom." a preto odpises kazdy region co ma kopce :roll:
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jano1 » 23. Mar 2020 19:56

cPalo napísal:
LOL, nevieš nájsť?
Dargov-Pozdišovce podľa INEKO vychádza na 10M/km
to je radovo 3x menej LOL
R2 Lovinobaňa - Ožďany
podľa INEKO pod 10M/km
3x menej + rezerva na MUK na D3

Z toho sa mi najviac paci "to je radovo 3x menej LOL" :lol:

Bolo by vhodne keby si nepouzival slova, ktorym nerozumies a pritom su vseobecne jasne. 3x je vyrazne viac, ale urcite nie radovo.
D3 je predrazena od trasovania na mnohych miestach, cez zbytocne mosty, riesenia niektorych krizovatiek, "vyvolane investicie", ale 20 rokov nedoslo k naprave a zostavajuce 2 useky su navrhnute v duchu uvedenych pravidiel.


cPalo napísal:A ohľadom tých 4km:
ty vieš veľký prd, pokiaľ sa nezačne stavať, všetky plány sú len plány - to nevie nik na svete, lebo pokiaľ nie sú vykúpené pozemky tak sa to môže zmeniť!!!

a teraz to najlepšie
https://www.dialnice.info/gallery/image_page.php?album_id=46&image_id=16334
podľa tohto by mal privádzač ústiť ešte ďalej
https://www.google.sk/maps/dir/48.724379,21.4344283/48.7489885,21.9051528/@48.7023188,21.5890802,11.22z?hl=sk
čiže 5km
Takže prvé čo od teba akceptujem je nejaký fakt, údaj aj s podkladom. V opačnom prípade mi TY už zbytočne píšeš!


V porovnani s poznanim ludstva skutocne viem len zanedbatelnu omrvinku. Ocenujem, ze si konecne nieco k veci nasiel, len stale sa nevies zorientovat.

D1 Bidovce - Pozdisovce zacina v km 13,900 pri ceste II/576, usek konci pri ceste I/19 (kratsi cerveny variant km 44,682, modry v km 44,997) a krizovatka D1 Michalovce v pripade cerveneho variantu privadzaca je v km 48,0 D1. Cerveny variant privadzaca od D1 na krizovatku s I/19 v MI 5,9 km. Uz mas vsetky useky zname aj mapu cerveneho variantu privadzaca. Ak chces mapu D1 Bi-Po, tak pre teba zase len zopakujem jednoduche carvone slovicko (skratku) EIA. 4 km ani 5 km uspora nie je spravna odpoved. Zvladnes tuto tazku matematicku ulohu?
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod cPalo » 23. Mar 2020 20:21

Yoggy52 napísal:
cPalo napísal:
Yoggy52 napísal:Su na useku KE-MI momentalne nejake problemy? Nie, tak preco je to priorita? :roll:

lebo D1 a D2 sú nosné diaľnice pre SVK a je potrebné zabezpečiť dostupnosť D/R celému Slovensku, nie iba vybraným regiónom.
V princípe ak neberieš nejaké horské regióny, je dostupnosť v každom regióne až na Zemplín a D1 by zabezpečila aj "ďaleký východ"

Potom už len ostane juh (KN, NZ a širšie okolie) + nejaké úseky R3 a R4, ale nosný dopravný koridor je D1, tak preto je to priorita pre mňa
(pohybujem sa na 90% pri BA)

beriem D ako spojnicu, nie riešenie lokálnej dopravy ;)

"je potrebné zabezpečiť dostupnosť D/R celému Slovensku, nie iba vybraným regiónom." a preto odpises kazdy region co ma kopce :roll:


OK
napíš ktorý konkrétny región čo má kopce som odpísal ;)
Jediný región čo by mal ďalej k diaľnici by bol medzi RA a BR a potom od SL po ML a čo čiastočne vyrieši R4, ale zas stavať D/R pre pár ľudí je luxus aj pre Španielov
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jano1 » 23. Mar 2020 20:25

Co som pisal o D1 Bi-Po namiesto "modry" variant, ma byt uvedene "fialovy" variant.
https://dialnice.info/posting.php?mode=reply&f=10&t=15223#pr228909
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod cPalo » 23. Mar 2020 20:29

Jano1 napísal:
cPalo napísal:
LOL, nevieš nájsť?
Dargov-Pozdišovce podľa INEKO vychádza na 10M/km
to je radovo 3x menej LOL
R2 Lovinobaňa - Ožďany
podľa INEKO pod 10M/km
3x menej + rezerva na MUK na D3

Z toho sa mi najviac paci "to je radovo 3x menej LOL" :lol:

Bolo by vhodne keby si nepouzival slova, ktorym nerozumies a pritom su vseobecne jasne. 3x je vyrazne viac, ale urcite nie radovo.
D3 je predrazena od trasovania na mnohych miestach, cez zbytocne mosty, riesenia niektorych krizovatiek, "vyvolane investicie", ale 20 rokov nedoslo k naprave a zostavajuce 2 useky su navrhnute v duchu uvedenych pravidiel.

To si myslím, že už sme riešili, ale ak to vyžaduješ, ospravedlňujem sa aj tebe ešte raz ;)
od Jano1 » 23. Mar 2020 20:56
V porovnani s poznanim ludstva skutocne viem len zanedbatelnu omrvinku. Ocenujem, ze si konecne nieco k veci nasiel, len stale sa nevies zorientovat.

D1 Bidovce - Pozdisovce zacina v km 13,900 pri ceste II/576, usek konci pri ceste I/19 (kratsi cerveny variant km 44,682, modry v km 44,997) a krizovatka D1 Michalovce v pripade cerveneho variantu privadzaca je v km 48,0 D1. Cerveny variant privadzaca od D1 na krizovatku s I/19 v MI 5,9 km. Uz mas vsetky useky zname aj mapu cerveneho variantu privadzaca. Ak chces mapu D1 Bi-Po, tak pre teba zase len zopakujem jednoduche carvone slovicko (skratku) EIA. 4 km ani 5 km uspora nie je spravna odpoved. Zvladnes tuto tazku matematicku ulohu?

Ďakujem
konečne si dal nejaké údaje, keďže si nedal zdroj, tak si to zas budem musieť pozrieť sám, ale pokrok je to v našej komunikácií vpred ;)
Nabudúce ak môžem poprosiť, skús argumentovať skôr, vyhneme sa zbytočnému spamu.

Apropo, stále platí:
až keď sa to postaví, to bude na isto, viď príklad Ružomberok (menilo sa to počas výstavby)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod milan_KM » 24. Mar 2020 18:26

uspora novej cesty v trase sucasnej je podla toho ako ju naprojektuje. mam zato ze ak sa ma setrit cesta bude stale kopirovat teren a upravi sa sirka podla normy a klopenie zakrut. bezpecnost sa zvysi ale rychlost a plynulost len malo. tretie pruhy sa standartne pridavaju pri vacsich stupaniach lebo aj na tom sa setri. a 100-110 nikto nepovoli pre cestu urovnovymi odbockami. tam daju obmedzenia 70 a menej.


Pozor málo sa zvýši rýchlosť (lebo už teraz sa jazdí rýchlo na trase) ale plynulosť výrazne. Je obrovský rozdiel keď máš peknú C11,5(9,5) a môžeš predbiehať, ako keď sa vlečieš za kamionom. Obchvaty obcí sa na trase doplnia v trase budúcej D (napr A5 v Rakúsku však) a keď sa takto zatraktívnená trasa o 20r vyťaží, jednoducho sa rozšíri a poprepája do súvislej D. Obrovskou výhodou tohto riešenie nie su len ušetrene peniaze, ale aj fakt, že po dostavbe D sa stará cesta aj tak bude musieť niekedy zrekonštruovať, čo na SK sa nerobí, lebo je D tak zvyšok necháme rozpadnúť však.

To tvrdia štatistiky, prečo si myslíš, že veľa odborníkov navrhuje bezplatné prímestské diaľničné úseky?
Preto sa to aplikuje hlavne na D3, lebo cena za km je tu rádovo niekde inde ako na iných úsekoch.


Navrhujú to preto, aby aj tých posledných pár tisíc ľudí, čo známku nemajú motivovali využívať diaľničný obchvat, ktorý supluje nedostatočnú sieť priamo v meste, a tak čo najviac odľahčili prehustenú mestskú dopravu. Ten zvyšok D používa na cestovanie ďalej, a keďže D je za hranicou mesta spoplatnená tak ju majú zaplatenú aj tak. Presne tak, ako je spoplatnený polprofil na Skalitom s čím plne súhlasím a rovnako by to malo byť aj inde.
Cena je vysoká, prečo zhrnuli kolegovia vyššie. Lenže keď rovnaké pravidlá aplikujeme na lacnejšie úseky, tak zrazu vyjde, že ich zatiaľ nie je treba stavať. Do doby vyčerpania kapacity cesty minimálne. Za ten čas a ušetrené peniaze vieme postaviť úsek kde je ho naozaj potreba, alebo postaviť obchvat, MUK... stačí len vytipovať kritické miesta. Takže preto tieto argumety treba aplikovať aj na iné úseky.

na I.triede je to hodinu + oproti D, ale hlavne to nie je plynulé, preto tam je tá hodina viac (dediny, zákruty, križovatky...)

Opäť si ma nepochopil. Tak dám aj vizuálne:
https://sk.mapy.cz/s/gobonudubu
https://sk.mapy.cz/s/kobuhomuve
https://sk.mapy.cz/s/cahugedoma
Teda cesta s obchvatmi, plynulá s možnosťou rozšírenia do budúcna (v trase R). Dostupnosť úplne rovnaká ako po diaľnici. Takže opäť. V čom je pre NA diaľnica tak výrazne lepšia, že zachráni región a takáto cesta nie?

Prečo si myslíš že top investorov posledných rokov pribudlo na západe?

Veľa napísali ostatní ja by som pridal historické okienko. Na automobilové závody v BA a TT nadviazali VW a PSA. Tí so sebou dotiahli obrovský dodávateľský reťazec, ktorý posilnila KIA. Tá šla do ZA keďže tam mala obrovský zdroj kvalifikovanej sily zo strojárskych závodov z Považia. Keby najsilnejším argumentom bola D tak KIA dávno zavrie, lebo je pre nich ďaleko najdôležitejšie spojenie In-time dodávok s dvojičkou v Nošoviciach. Expedícia aut sa realizuje hlavne cez vlaky. Takže máme vytvorené veľmi veľké a silné podhubie dodávateľov, ľudia majú prácu, bohatnú, míňajú v službách, životná úroveň rastie. Na východze ništ take. Aj Jaguár došiel priamo do 2-3% nezamestnanosti, nie preto lebo je tam D (to bude za chvilu aj v Lučenci - paralela s Kia v ZA), ale preto lebo tam mal hotových zamestnancov, ktorých stačilo ukradnúť okolitým firmám. A hlavne dostal od SMERU skoro 1 mld€ na dotaciach... oni sa nabalili na pozemkoch a uplatkoch a Jaguar mal vyraznu pomoc. Všetci spokojní.
milan_KM
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 266
Založený: 05. Mar 2012 23:31

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod metelesku.blesku » 24. Mar 2020 19:23

https://sk.mapy.cz/s/kobuhomuve
https://sk.mapy.cz/s/cahugedoma
Teda cesta s obchvatmi, plynulá s možnosťou rozšírenia do budúcna (v trase R). Dostupnosť úplne rovnaká ako po diaľnici. Takže opäť. V čom je pre NA diaľnica tak výrazne lepšia, že zachráni región a takáto cesta nie?


Ja len doplním k týmto dvom odkazom, že cez funkciu "Zmeniť mapu" vľavo hore si môžete pozrieť genézu výstavby I/50 v trase zo zobrazeného Bánova až po Zlechov (pri Uherskom Hradišti) aj I/11 od Mostov u Jablunkova po Nebory (pri Třinci) od roku 2003.

Lebo zatiaľ čo u nás sa musia stavať iba D a R, bratia Češi nezaháľali a vo veľkom prerábali aj jednotky v parametroch polprofilov s mnohými MÚK pri rovnakom množstve diaľnic na obyvateľa (rozlohu... vyberte si, je to jedno) ako u nás a nečakali, kým im začnú padať mosty.

A vzhľadom k tomu, že k slovu sa u nás viac dostáva ÚHP, v tých odkazoch môžete vidieť akým smerom bude s najväčšou pravdepodobnosťou napredovať výstavba ciest u nás. Mimo D1 a D3 samozrejme :wink:
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod cPalo » 24. Mar 2020 21:03

Navrhujú to preto, aby aj tých posledných pár tisíc ľudí, čo známku nemajú motivovali využívať diaľničný obchvat, ktorý supluje nedostatočnú sieť priamo v meste, a tak čo najviac odľahčili prehustenú mestskú dopravu. Ten zvyšok D používa na cestovanie ďalej, a keďže D je za hranicou mesta spoplatnená tak ju majú zaplatenú aj tak. Presne tak, ako je spoplatnený polprofil na Skalitom s čím plne súhlasím a rovnako by to malo byť aj inde.
Cena je vysoká, prečo zhrnuli kolegovia vyššie. Lenže keď rovnaké pravidlá aplikujeme na lacnejšie úseky, tak zrazu vyjde, že ich zatiaľ nie je treba stavať. Do doby vyčerpania kapacity cesty minimálne. Za ten čas a ušetrené peniaze vieme postaviť úsek kde je ho naozaj potreba, alebo postaviť obchvat, MUK... stačí len vytipovať kritické miesta. Takže preto tieto argumety treba aplikovať aj na iné úseky.

Veď píšem, že ľudia bez známky takto môžu jazdiť po D/R. A čo je dôležité, nekúpia si ju, lebo kvôli 10-15km (lokálna doprava) to pre nich nemá význam. (ďakujem, za podporu)
Tu som ťa opäť nepochopil "Cena je vysoká, prečo zhrnuli kolegovia vyššie. Lenže keď rovnaké pravidlá aplikujeme na lacnejšie úseky, tak zrazu vyjde, že ich zatiaľ nie je treba stavať. Do doby vyčerpania kapacity cesty minimálne."
to navrhuješ nestavať D/R vôbec?, či kde presne je cesta nad kapacitou?
Opäť si ma nepochopil. Tak dám aj vizuálne:
https://sk.mapy.cz/s/gobonudubu
https://sk.mapy.cz/s/kobuhomuve
https://sk.mapy.cz/s/cahugedoma
Teda cesta s obchvatmi, plynulá s možnosťou rozšírenia do budúcna (v trase R). Dostupnosť úplne rovnaká ako po diaľnici. Takže opäť. V čom je pre NA diaľnica tak výrazne lepšia, že zachráni región a takáto cesta nie?

Máš pravdu, nechápem to. Navrhuješ popri plánovanej D/R najprv postaviť obchvaty a až potom postaviť D/R?
Radšej by som preložky staval tam, kde nebude D/R, lebo podľa mňa to je lepšia cesta.
Veľa napísali ostatní ja by som pridal historické okienko. Na automobilové závody v BA a TT nadviazali VW a PSA. Tí so sebou dotiahli obrovský dodávateľský reťazec, ktorý posilnila KIA. Tá šla do ZA keďže tam mala obrovský zdroj kvalifikovanej sily zo strojárskych závodov z Považia. Keby najsilnejším argumentom bola D tak KIA dávno zavrie, lebo je pre nich ďaleko najdôležitejšie spojenie In-time dodávok s dvojičkou v Nošoviciach. Expedícia aut sa realizuje hlavne cez vlaky. Takže máme vytvorené veľmi veľké a silné podhubie dodávateľov, ľudia majú prácu, bohatnú, míňajú v službách, životná úroveň rastie. Na východze ništ take. Aj Jaguár došiel priamo do 2-3% nezamestnanosti, nie preto lebo je tam D (to bude za chvilu aj v Lučenci - paralela s Kia v ZA), ale preto lebo tam mal hotových zamestnancov, ktorých stačilo ukradnúť okolitým firmám. A hlavne dostal od SMERU skoro 1 mld€ na dotaciach... oni sa nabalili na pozemkoch a uplatkoch a Jaguar mal vyraznu pomoc. Všetci spokojní.

Asi som prehliadol, čo písali ostatní.
VW v BA viem presne prečo vznikol, teoretický aj PSA je to tak.
KIA prišla na SVK keď ešte netušili (v Koreji), že nejaké Nošovice existujú (to skôr naopak malo vplyv). To z vlakmi by som tak celkom nepísal. Diely preváža NAD a vyrobené autá, nemám štatistiky, ale ohľadom expedície áut vlakmi, by som bol mierne skeptickejší. Vlaky idú hlavne k prístavným parkoviskám (nalodia sa do USA, Čína napr.), potom si každý díler (predajňa) poväčšine pošle kamión (možno vzdialený nie, ale okrem VW BA sa vyrába iba do EU).
To s ukradnutými zamestnancami platí pre takmer celé SVK, v automobilovom priemysle pracuje celé SVK. ;)
a tá dotácia platila len pre západ?
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod cPalo » 24. Mar 2020 21:31

Jano1 napísal:
cPalo napísal:D1 Bidovce - Pozdisovce zacina v km 13,900 pri ceste II/576, usek konci pri ceste I/19 (kratsi cerveny variant km 44,682, modry v km 44,997) a krizovatka D1 Michalovce v pripade cerveneho variantu privadzaca je v km 48,0 D1. Cerveny variant privadzaca od D1 na krizovatku s I/19 v MI 5,9 km. Uz mas vsetky useky zname aj mapu cerveneho variantu privadzaca. Ak chces mapu D1 Bi-Po, tak pre teba zase len zopakujem jednoduche carvone slovicko (skratku) EIA. 4 km ani 5 km uspora nie je spravna odpoved. Zvladnes tuto tazku matematicku ulohu?

ak som správne pozeral na https://dialnice.info/gallery/image_page.php?album_id=63&image_id=44222 tak križovatka Pozdišovce je severnejšie od Laškoviec a podľa poľa (vľavo ten výrez) niekde tu (podľa variantu) https://www.google.sk/maps/dir/48.724379,21.4344283/48.7097439,21.8297632/@48.7084119,21.8280862,3277m/data=!3m1!1e3?hl=sk, takže máš pravdu, nie sú to 4 a ani 5km.
Diaľnica 31,7-32km (podľa varianty) a cesta samozrejme nie presne ale na cca 100m vychádza 33,7-33,9km čo matematický vychádza do 2km.
Podľa mapy z 2014 roku.

Dúfam, že mi táto úloha vyšla ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 25. Mar 2020 10:02

Diaľnica 31,7-32km (podľa varianty) a cesta samozrejme nie presne ale na cca 100m vychádza 33,7-33,9km čo matematický vychádza do 2km.
Podľa mapy z 2014 roku.
tie 2 km +/- su v porovnani s usporou kvoli zvyseniu rychlosti uplne nepodstatne. ked namiesto 60-70 sa bude jazdit 100 ci 130 to je skutocna uspora.... klasicky zbytocny balast na odvedenie pozornosti od Jano1.

Lebo zatiaľ čo u nás sa musia stavať iba D a R, bratia Češi nezaháľali a vo veľkom prerábali aj jednotky v parametroch polprofilov s mnohými MÚK pri rovnakom množstve diaľnic na obyvateľa (rozlohu... vyberte si, je to jedno) ako u nás a nečakali, kým im začnú padať mosty.
bratia cesi predpokladam ze stavali lacnejsie dialnice aky my. neviem presny udaj ich cien. davali na cesty viac ako my, mozno vyclenili viac z rozpoctu, mozno tam nasmerovali viac fondov.

Sorry, ale keď niekto preháňa ("rádovo drahšie") a použije to ako argument, tak to nie je chytanie za slovíčka. Tým, že si nedokázal napísať argument fakticky a teda objektívne (stačilo "drahšie"), si vniesol zbytočne do neho svoje emócie a tým do celej diskusie.
podla mna su to evidentne, vseobecne zname veci a ide len oprehnanu formulaciu ale kazdy rozumie o co ide. ibazeby nechcel a chyta za slovicka.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 25. Mar 2020 10:22

lebo D1 a D2 sú nosné diaľnice pre SVK a je potrebné zabezpečiť dostupnosť D/R celému Slovensku, nie iba vybraným regiónom.
V princípe ak neberieš nejaké horské regióny, je dostupnosť v každom regióne až na Zemplín a D1 by zabezpečila aj "ďaleký východ"

Potom už len ostane juh (KN, NZ a širšie okolie) + nejaké úseky R3 a R4, ale nosný dopravný koridor je D1, tak preto je to priorita pre mňa
(pohybujem sa na 90% pri BA)


Su na useku KE-MI momentalne nejake problemy? Nie, tak preco je to priorita? :roll:


presne, na vychod od KE je najvacsia oblast bez pristupu na dialnicu. asi 400k obyvatelov aj ked nepocitame vzdialenejsie okresy na severovychode. ten objem sa neda porovnat s nicim.

Podla statistickeho uradu je priemerna hustota na SK 111 obyvatelov na stvorcovy kilometer. Tuto vyznacne presahuju okresa Bratislavy a Kosic (od 800 az po 4000 pre BA I). Dalsie nadpriemerne okresy zoradene od najvyssej hustoty su:
ZA, KM, PO, NR, TT, PK, SN, TN, HC, IL, PN, PE, GA, SA, PD, BB, PB, SI, MT, KK, CA, PU, TO, DSAk nezoberieme do uvahy okresy krajskym miest (ZA, PO, NR, TT, TN, BB), v ktorych je zvysena hustota obyvatelstva logicka, tak najvychodnejsi okres s nadpriemernou hustotou je na severnej trasy SN a na juznej trase nie je okres s nadpriemrnou hustotou obyvatelstva.
Hustota obyvatelstva okresov na vychodnej R2 zoradene od najvyssej je:
ZV (91), LC (89), KE-okolie (84), DT (71), RS (57), GL (55), RA (54), RV (53), PT (45)


Pre lepsiu predstavu mame tu na fore aj mapu okresov s nadpriemernou hustotou. Je ale 8 rokov stara, takze za ten cas pribudol este okres Dunajska Streda, ostatne je tak ako pise Jonathan: gallery/image_page.php?album_id=67&image_id=13069

ukazkova dezinterpretacia. 111 je priemer tak 109 je uz podpriemer a berieme ju zarovnako s okresom kde je hustota npr. 50. tot je myslim vystiznejsie:
gallery/image_page.php?album_id=67&image_id=44224
MI 109 TV 98 SO 42 VT 105 HE 82 pre porovnanie RK 88 LM 54 PP 95 LE 94 SN 170 KK 90. az na SN kt. je trochu mimo dialnice je to plne porovnatelne. tak isto ZV na LC a dalej az dalej na vychod vidiet isty "zlom".
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod okorec » 25. Mar 2020 10:38

devil napísal:
Sorry, ale keď niekto preháňa ("rádovo drahšie") a použije to ako argument, tak to nie je chytanie za slovíčka. Tým, že si nedokázal napísať argument fakticky a teda objektívne (stačilo "drahšie"), si vniesol zbytočne do neho svoje emócie a tým do celej diskusie.
podla mna su to evidentne, vseobecne zname veci a ide len oprehnanu formulaciu ale kazdy rozumie o co ide. ibazeby nechcel a chyta za slovicka.

Ako mod by si mohol vedieť, že práve takéto zbytočné preháňanie dostáva diskusiu do špirály flejmu. Dokonca sám autor si to priznal a kajal sa, za čo mu patrí rešpekt... A teraz prídeš ty ako mod a znova to zbytočne otváraš, navyše dáš vyjadrenie podporujúce preháňanie. Uvedom sa prosím ťa!
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 25. Mar 2020 10:45

ide o to ze autor sa ospravedlnil a Jano1 nie. a ze za co ? skus to najst, verim ze si to prehliadol len nahodou. viewtopic.php?p=228871#p228871
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 25. Mar 2020 11:01

Pozor málo sa zvýši rýchlosť (lebo už teraz sa jazdí rýchlo na trase) ale plynulosť výrazne. Je obrovský rozdiel keď máš peknú C11,5(9,5) a môžeš predbiehať, ako keď sa vlečieš za kamionom. Obchvaty obcí sa na trase doplnia v trase budúcej D (napr A5 v Rakúsku však) a keď sa takto zatraktívnená trasa o 20r vyťaží, jednoducho sa rozšíri a poprepája do súvislej D. Obrovskou výhodou tohto riešenie nie su len ušetrene peniaze, ale aj fakt, že po dostavbe D sa stará cesta aj tak bude musieť niekedy zrekonštruovať, čo na SK sa nerobí, lebo je D tak zvyšok necháme rozpadnúť však.
okolo batky nie pretoze setrenie=menej zemnych prac=kopirovanie terenu=suvisla plna ciara=staci 1 pomale auto a uz sa vlecie. taka cesta nebude vyuzitelna ani v buducnosti ako cast RC. to co pises je uz kompletna prestavba co uz rovno mozeme postavit poloprofil. inde to co pises samozrejme mozne je ale tam zrovna nie su problemy presne pretoze je siroka rovna cesta ako npr. tornala-roznava. za dargovom zase mas tolko obci ze cely novy usek bude fakticky aj obchvatom.

Cena je vysoká, prečo zhrnuli kolegovia vyššie. Lenže keď rovnaké pravidlá aplikujeme na lacnejšie úseky, tak zrazu vyjde, že ich zatiaľ nie je treba stavať. Do doby vyčerpania kapacity cesty minimálne. Za ten čas a ušetrené peniaze vieme postaviť úsek kde je ho naozaj potreba, alebo postaviť obchvat, MUK... stačí len vytipovať kritické miesta. Takže preto tieto argumety treba aplikovať aj na iné úseky.
len je otazne ako sa pocita kapacita cesty. ci sa zohladnuju parametre alebo sa cez tabulku priradi nejake cislo.

Na automobilové závody v BA a TT nadviazali VW a PSA.
stokrat vyvrateny argument mercedes, bmw ake tam boli automobilove zavody ? ziadne pokial viem.
Tá šla do ZA keďže tam mala obrovský zdroj kvalifikovanej sily zo strojárskych závodov z Považia.
detto.
Expedícia aut sa realizuje hlavne cez vlaky.
ale dielce sa vozia just in time. a velka cast cez povazie po dialnici.

Aj Jaguár došiel priamo do 2-3% nezamestnanosti, nie preto lebo je tam D (to bude za chvilu aj v Lučenci - paralela s Kia v ZA), ale preto lebo tam mal hotových zamestnancov, ktorých stačilo ukradnúť okolitým firmám.
ano JRL nema a nebude mat 10k zamestnancov ako VW
A hlavne dostal od SMERU skoro 1 mld€ na dotaciach... oni sa nabalili na pozemkoch a uplatkoch a Jaguar mal vyraznu pomoc. Všetci spokojní.
presne tak, STAT pomohol.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod 4lien » 25. Mar 2020 11:14

okorec napísal:práve takéto zbytočné preháňanie dostáva diskusiu do špirály flejmu

Ako, podla mna bolo od prveho prispevku vidno ze to nebolo zamerne prehananie ale len zle pouzitie pojmu z nevedomosti. Takze tej spirale flejmu sa dalo vyhnut keby Jano hned normalne vysvetlil ze "radovo" znamena aspon jeden rad (cize 10x) vyssie. Alebo keby aspon naznacil ze ma problem s tymto konkretnym slovom (napr. otazkou "Si si isty ze radovo?"). Lenze miesto zacal trolling s vyzvou na vymenovanie usekov, pricom podla mna cPalo v tom momente este stale netusil co povedal zle, a nasledna spirala flejmu. V tomto kontexte si tiez myslim ze to bolo zbytocne chytanie za slovicka ktore vygenerovalo kopec balastu ku ktoremu som teraz zial prispel aj ja ale nedalo mi nevyjadrit sa.
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jonathan » 25. Mar 2020 11:21

devil napísal:ukazkova dezinterpretacia. 111 je priemer tak 109 je uz podpriemer a berieme ju zarovnako s okresom kde je hustota npr. 50. tot je myslim vystiznejsie:
gallery/image_page.php?album_id=67&image_id=44224
MI 109 TV 98 SO 42 VT 105 HE 82 pre porovnanie RK 88 LM 54 PP 95 LE 94 SN 170 KK 90. az na SN kt. je trochu mimo dialnice je to plne porovnatelne. tak isto ZV na LC a dalej az dalej na vychod vidiet isty "zlom".

Ak je nieco mensie ako priemer je to podpriemer. To je fakt.
V kontexte debaty bola riesenia vychodna R2 a nie vychodna D1, ktoru mam ja v prioritach hned za dostavanim D1 a D3 Brodno - KNM.
Na druhu stranu je rovnaka dezinpretacia vypichnut LM bez zohladnenia geografickych suvislosti (vysoke a nizke tatry). Ale LM tiez nema nejakeho extra velkeho priemyselneho investora, takze nejaky suvis tam moze byt.

k tej hustote pracovnej sily, treba este doplnit kvalifikovanej. preto jaguar aj amazon isli kradnut zaskolenych pracovnikov.
A posledna poznamka k investorom. Vychod momentalne viac zraza na kolena vysoka minimalna mzda, ako pristup ku kvalitnej ceste. Napr. zo Stropkova odisiel talian do Srbska.
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 624
Obrázky: 31
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Vlados » 25. Mar 2020 11:29

devil napísal:
Aj Jaguár došiel priamo do 2-3% nezamestnanosti, nie preto lebo je tam D (to bude za chvilu aj v Lučenci - paralela s Kia v ZA), ale preto lebo tam mal hotových zamestnancov, ktorých stačilo ukradnúť okolitým firmám.
ano JRL nema a nebude mat 10k zamestnancov ako VW
A hlavne dostal od SMERU skoro 1 mld€ na dotaciach... oni sa nabalili na pozemkoch a uplatkoch a Jaguar mal vyraznu pomoc. Všetci spokojní.
presne tak, STAT pomohol.

Dostať takú sumu v Nitra bole nehorázne. Problém by to bolo obhájiť v Detve, Prešove či Michaľovciach. To bola tá podpora štátu menej rozvinutým regiónom.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 25. Mar 2020 11:32

Ak je nieco mensie ako priemer je to podpriemer. To je fakt.
V kontexte debaty bola riesenia vychodna R2 a nie vychodna D1, ktoru mam ja v prioritach hned za dostavanim D1 a D3 Brodno - KNM.
ale nie je jedno ci 109 alebo 50, ci ? alebo zase chytanie za slovicka. presne pretotreba pouzivat "cca" "priblizne". na cca 400k ludi v dosahu buducej dialnice ziadna reakcia.
co sa tyka R2/D1 vela stran dozadu sme sa bavili prave o vychodnej D1. R2 je momentalne "nastavena" na plny profil po tomasovce a vybrane poloprofily dalej. to je OK.

Na druhu stranu je rovnaka dezinpretacia vypichnut LM bez zohladnenia geografickych suvislosti (vysoke a nizke tatry). Ale LM tiez nema nejakeho extra velkeho priemyselneho investora, takze nejaky suvis tam moze byt.
ak si spominal turizmus tak si ho mal rovno kvantifikovat. aspon priblizne kolko to pridava na hustote zaludnenia. ale potom treba zohladnit aj turistov inde takze to si na velmi tenkom lade.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: feci a 12 hostí.