Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 24. Feb 2020 16:50

StVO napísal:Značka na zmätenie nepriateľa:

https://www.google.sk/maps/@48.1577879, ... 312!8i6656

Si robíš srandu? :wink: Teraz čo stavajú úsek R2 Mýtna - Tomášovce, tak 2-3 výjazdy mimo cestu sú označené citrónou C25, kde jeden pruh je odbočovací a druhý priebežný (z každej strany je to označené "správne"), ale tá cesta má pre obosmernú premávku vyznačené len 2 pruhy celkovo. Môžeme čakať čelnú zrážku s protismerom :(
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 24. Feb 2020 17:23

StVO napísal:
pa3ck napísal:
Miro napísal:Keďže je tam to čarovné slovíčko spravidla, tak platí aj značka, ktorá je umiestnená len vľavo.

Takéto slovíčko by sa v záväzných právnych normách vôbec nemalo vyskytovať...

Obávam sa, že bez neho to nejde. lebo nie vždy je vhodné to, čo nasleduje za tým slovíčkom, ale vymedzenie nevhodných prípadov je veľmi komplexné a nepatrí do zákona.

Problém je skôr v interpretácii: to slovíčko znamená "ak nemáš sakramensky dobrý dôvod, aby to bolo inak, tak platí toto". Akurát že mnohí si ho vysvetľujú "urob, ako sa ti zachce".

Nebolo by vhodnejšie dať do zákona, že značky môžu byť umiestnené aspoň na jednej z dvoch strán cesty a tú vetu dať iba do nejakého neverejného technického predpisu?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Čavo » 24. Feb 2020 17:26

Na širších cestách sa značky umiestňujú na portály nad cestou a teda nie sú ani na jednej strane, takže by to neplatilo.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 24. Feb 2020 17:30

Áno, už mi to napadlo, že som nepokryl všetky prípady.

Teda značky sa umiestňujú aspoň na jednej z dvoch strán cesty alebo nad cestou.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Čavo » 24. Feb 2020 17:37

Zjednodušme to. Značky sa umiestňujú, tak aby ich bolo vidieť a bolo jasné, ku ktorej ceste patria. :-D
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 24. Feb 2020 17:38

alebo "aspoň na jednej z troch strán cesty" (vpravo, vľavo, z hora) :)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 24. Feb 2020 19:21

Vlados napísal:
StVO napísal:Značka na zmätenie nepriateľa:

https://www.google.sk/maps/@48.1577879, ... 312!8i6656

Si robíš srandu? :wink: Teraz čo stavajú úsek R2 Mýtna - Tomášovce, tak 2-3 výjazdy mimo cestu sú označené citrónou C25, kde jeden pruh je odbočovací a druhý priebežný (z každej strany je to označené "správne"), ale tá cesta má pre obosmernú premávku vyznačené len 2 pruhy celkovo. Môžeme čakať čelnú zrážku s protismerom :(


On tam má byť odbočovák na stavbu, nuž len stavba ho dako zabudla urobiť.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

***Dopravné značenie (DZ)/Spomaľovače

Odoslaťod KN.SK » 24. Feb 2020 22:49

StVO napísal:••• Skôr by debili nemali dávať spomaľovacie prahy až ku krajnici, aby sa na nich neprizabíjali cyklisti. Ale to je iná pesnička.
44001 My to máme tak i tak. A tak nás tam občas vodiči ponaháňajú a takmer poprizabíjajú oni a nie ony, keď sa poniektorí trepú mimo neho (úplne vpravo...). 1270
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 25. Feb 2020 07:44

My to máme tak, že šikovný cyklista sa medzi prah a obrubník zmestí. A vodiči? Niektorí ho obchádzajú po chodníku.

https://goo.gl/maps/Bf46AzYXqeBssoLg8
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 25. Feb 2020 07:49

O kus ďalej zase niekto prah pravidelne rozkráda, takže aj autom je možné prejsť cez medzery. Stopy od pneumatík to ukazujú jasne.

https://goo.gl/maps/Y72btKzD22b213UQA

Mimochodom, všimnite si, koľko dier po hmoždinkách v tom asfalte už je. U nás sa totiž prahy na zimu dávajú preč a na jar ich znova namontujú. A každý krát trochu na iné miesto.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rl » 25. Feb 2020 09:02

StVO napísal:[*]Prednosť v jazde – ďalší návrat pred rok 1976 (t.j. zosúladenie so zbytkom sveta). Značka Križovatka s prednosťou v jazde (trojuholníková) je platná jednorazovo v danej križovatke. Značka Hlavná cesta platí pre cestu ako takú a vyznačuje jej začiatok alebo priebeh – teda ak raz uvidím značku Hlavná cesta, tak mám prednosť až dokým výslovne nenatrafím na značku Koniec hlavnej cesty, Daj prednosť v jazde alebo na stopku. Neriešim, či niečo je alebo nie je križovatka alebo či niekde platí alebo neplatí prednosť sprava, keď nevidím žiadnu značku (som na hlavnej ceste, tak neplatí).[/*]

A čo teda kruháče? Zmiznú Hlavné cesty zvnútra a ostanú len príkazové značky a Daj prednosť vjazde na príjazdoch?

A v tomto ohľade by ma možno zaujímali, aké zásady budú platiť v kruháčoch čo sa týka informačných (smerových) značiek. Jeden nemenovaný dopravný inžinier v Košiciach na Moldavskej navrhol značenie tak, že označuje zásadne len výjazd z kruháča (na portáloch). Ostatné pruhy majú len rozsypané písmenká na vozovke (KE, RV, SNV, MI, PO).

Výjazd do centra

Výjazd na Alejovú ulicu, smer Michalovce, Miskolc - tu stojí za zmienku, že na portálovej značke sú len dva ciele, ale na ceste ešte porozsypovali písmenká PO pre tretí cieľ.

Už aj keď si odmyslím, že vôbec netuší, ako sa používajú napríklad rôzne tvary šípok, či čísla ciest (to naozaj z kruháča odbočujem na smer Michalovce hneď na R4ku?!), príde mi ako totálna úchylnosť a doslova pasca pre cudzincov čmárať na asfalt nejaké nezmyselné písmenká miesto jednoznačných portálových značiek (ktoré v kruháči pôvodne samozrejme boli pre všetky pruhy). Jeho aj dotyčného majora, ktorý to schválil, by mali poslať na stáž do Poľska, nech si na cestu čmárajú skratky ich okresov :twisted: Veľmi rýchlo by ich odtiaľ asi hnali preč.

No a samozrejme pri kritike príde odpoveď, že je to takto dobré, lebo žandár z kraja na to dal štempel...

je/bude toto nejako regulované, alebo to zostáva len na zdravom rozume inžiniera a majora?
rl
diskutujúci
 
Príspevky: 74
Obrázky: 20
Založený: 29. Máj 2007 17:28

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 25. Feb 2020 15:41

Vlados napísal:
StVO napísal:Značka na zmätenie nepriateľa:

https://www.google.sk/maps/@48.1577879, ... 312!8i6656

Si robíš srandu? :wink: Teraz čo stavajú úsek R2 Mýtna - Tomášovce, tak 2-3 výjazdy mimo cestu sú označené citrónou C25, kde jeden pruh je odbočovací a druhý priebežný (z každej strany je to označené "správne"), ale tá cesta má pre obosmernú premávku vyznačené len 2 pruhy celkovo. Môžeme čakať čelnú zrážku s protismerom :(

OMG. Tak to je silná káva ešte aj na slovenské pomery. Som zvedavý, kedy tam bude prvý smrťák. Aj keď, nerobím si ilúzie, že za to niekoho aspoň vyhodia od polície. Viď Považský Chlmec - majorovi sa stále kariérne skvele darí a dokonca je z neho podplukovník (pritom by mal byť v lepšom prípade na dlažbe).

racto napísal:On tam má byť odbočovák na stavbu, nuž len stavba ho dako zabudla urobiť.

Lenže to nič nemení na podstate veci, že značka vizuálne naviguje do protismeru. Otázka znie, čo tam vôbec hľadá nejaká C25 (nota bene na citrónoch).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 25. Feb 2020 15:48

pa3ck napísal:Teda značky sa umiestňujú aspoň na jednej z dvoch strán cesty alebo nad cestou.

Čavo napísal:Zjednodušme to. Značky sa umiestňujú, tak aby ich bolo vidieť a bolo jasné, ku ktorej ceste patria. :-D

Vlados napísal:alebo "aspoň na jednej z troch strán cesty" (vpravo, vľavo, z hora) :)

No, v podstate je to vo vyhláške napísané, len tam sa to nedá týmito slovami :D

§ 3 (1) Zvislá značka platí v smere premávky, oproti ktorému je orientovaná, ak z významu značky nevyplýva inak.
§ 4 (1) Zvislé značky sa umiestňujú vpravo od vozovky približne kolmo na jej os, ak nie je v odsekoch 2 až 4 ustanovené inak.
§ 4 (2) Zvislú značku možno umiestniť aj opakovane vľavo od vozovky alebo opakovane nad vozovkou, prípadne len vľavo od vozovky alebo len nad vozovkou.
§ 4 (3) Zvislá značka pre statickú dopravu môže byť umiestnená aj pozdĺžne s osou vozovky alebo šikmo na os vozovky.

A platnosť regulácií:
§ 7 (2) Ak z významu značky nevyplýva inak, regulácia vyplývajúca z regulačnej značky platí pre celú šírku vozovky okrem regulačnej značky umiestnenej nad jazdným pruhom, ktorá platí len pre daný jazdný pruh, a regulačnej značky vyobrazenej na pruhovej značke, ktorá platí len pre daný jazdný pruh alebo pre dané jazdné pruhy.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: ***Dopravné značenie (DZ)/Spomaľovače

Odoslaťod StVO » 25. Feb 2020 15:58

KN.SK napísal:
StVO napísal:••• Skôr by debili nemali dávať spomaľovacie prahy až ku krajnici, aby sa na nich neprizabíjali cyklisti. Ale to je iná pesnička.
44001 My to máme tak i tak. A tak nás tam občas vodiči ponaháňajú a takmer poprizabíjajú oni a nie ony, keď sa poniektorí trepú mimo neho (úplne vpravo...). 1270

Dokonalý príklad toho, kde sa spomaľovacie prahy nemajú robiť. Je to na 50-ke (rýchlosť 30 je tam umelo doplnená, platí 5 metrov a to je ešte otázne, či aj na tom prahu..) a je to v križovatke. Aj ten priechod pre chodcov je zle, už len preto, že je šikmý na obrubník (okrem iného, Únia nevidiacich a slabozrakých zaiste poďakuje). Ale v porovnaní s týmto výtvorom o pár metrov ďalej je to len slabý odvar:

https://www.google.sk/maps/@47.7685326, ... 312!8i6656

Tak toto museli projektovať aj schvaľovať v chránenej dielni.

Miro napísal:My to máme tak, že šikovný cyklista sa medzi prah a obrubník zmestí. A vodiči? Niektorí ho obchádzajú po chodníku.

https://goo.gl/maps/Bf46AzYXqeBssoLg8

A ďalšie miesto, kde spomaľovací prah nemá čo hľadať. V tomto prípade dokonca umelo znížená rýchlosť na 20 km/h (pod umelo myslím to, že spomaľovací prah tam nie je kvôli zníženej rýchlosti, ale znížená rýchlosť je tam kvôli spomaľovaciemu prahu, a teda v rozpore so zákonom).

Každopádne platí to, čo som napísal, že spomaľovací prah nemá ísť až k obrubníku, ale má tam byť priestor pre cyklistov, pretože pre tých je to dosť nepríjemná prekážka.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 25. Feb 2020 16:17

rl napísal:
StVO napísal:[*]Prednosť v jazde – ďalší návrat pred rok 1976 (t.j. zosúladenie so zbytkom sveta). Značka Križovatka s prednosťou v jazde (trojuholníková) je platná jednorazovo v danej križovatke. Značka Hlavná cesta platí pre cestu ako takú a vyznačuje jej začiatok alebo priebeh – teda ak raz uvidím značku Hlavná cesta, tak mám prednosť až dokým výslovne nenatrafím na značku Koniec hlavnej cesty, Daj prednosť v jazde alebo na stopku. Neriešim, či niečo je alebo nie je križovatka alebo či niekde platí alebo neplatí prednosť sprava, keď nevidím žiadnu značku (som na hlavnej ceste, tak neplatí).[/*]

A čo teda kruháče? Zmiznú Hlavné cesty zvnútra a ostanú len príkazové značky a Daj prednosť vjazde na príjazdoch?

To už upravila novela zákona, čo bude účinná od 1.4., nasledovne:

§ 20 (5) Ak je kruhový objazd označený dopravnou značkou „Kruhový objazd“ spolu s dopravnou značkou „Daj prednosť v jazde!“ alebo „Stoj, daj prednosť v jazde!“, vodič v kruhovom objazde má prednosť.

Z tohto vyplýva, že ak je jeden vjazd do kruháču vyznačený tak, že máš dať prednosť, musia tak byť označené všetky. A teda sú možné len dve konfigurácie: buď má celý objazd prednosť a všetci, čo vchádzajú, musia prednosť dať alebo naopak, všetci čo vchádzajú, majú prednosť a potom na samotnom objazde musia na každom vjazde dávať prednosť (zmysel tej druhej konfigurácie mi ale uniká). V obidvoch prípadoch vypadávajú značky Hlavná cesta. Takto to žiada Viedenský dohovor.

rl napísal:A v tomto ohľade by ma možno zaujímali, aké zásady budú platiť v kruháčoch čo sa týka informačných (smerových) značiek. Jeden nemenovaný dopravný inžinier v Košiciach na Moldavskej navrhol značenie tak, že označuje zásadne len výjazd z kruháča (na portáloch). Ostatné pruhy majú len rozsypané písmenká na vozovke (KE, RV, SNV, MI, PO).

Výjazd do centra

Výjazd na Alejovú ulicu, smer Michalovce, Miskolc - tu stojí za zmienku, že na portálovej značke sú len dva ciele, ale na ceste ešte porozsypovali písmenká PO pre tretí cieľ.

Už aj keď si odmyslím, že vôbec netuší, ako sa používajú napríklad rôzne tvary šípok, či čísla ciest (to naozaj z kruháča odbočujem na smer Michalovce hneď na R4ku?!), príde mi ako totálna úchylnosť a doslova pasca pre cudzincov čmárať na asfalt nejaké nezmyselné písmenká miesto jednoznačných portálových značiek (ktoré v kruháči pôvodne samozrejme boli pre všetky pruhy). Jeho aj dotyčného majora, ktorý to schválil, by mali poslať na stáž do Poľska, nech si na cestu čmárajú skratky ich okresov :twisted: Veľmi rýchlo by ich odtiaľ asi hnali preč.

Súhlasím, že je to úplne príšerné, toľko chýb pohromade sa len tak nevidí. Musím ale upozorniť, že norma STN 018020 už dva roky výslovne v článku 6.3.3.2 hovorí (tretia veta): "Označenia okresov používané na evidenčných číslach vozidiel sa z dôvodu nedostatočnej zrozumiteľnosti na dopravných značkách nepoužívajú."

K tomu ale dodám, že sú frajeri, ktorí toto ustanovenie dokážu obísť tým, že urobia ešte väčšiu kravinu - napr. skratka RAJ. Holt, fantázia blbca je proste nekonečná, to sa nedá pokryť predpismi.

rl napísal:No a samozrejme pri kritike príde odpoveď, že je to takto dobré, lebo žandár z kraja na to dal štempel...

Tak to, že na to dal nejaký žandár štempel, neznamená, že je to dobré. Chcem tým povedať, že takáto odpoveď nie je vecný argument, len konštatovanie, že v procese bola splnená akási formalita. Problém je skôr v inom - ak im neobúchaš o hlavu, že je to v rozpore s legislatívou alebo normami, tak sa s tebou proste nebudú baviť. Že je niečo v rozpore so zdravým rozumom, neúčelné, nebezpečné atď., to nikoho zaujímať nebude.

rl napísal:je/bude toto nejako regulované, alebo to zostáva len na zdravom rozume inžiniera a majora?

Nuž, na zdravom rozume inžiniera a majora to zostať rozhodne nemôže, na to existuje emprický dôkaz zvaný Slovensko. Predpisy sa pripravujú, ale nečakaj, že to bude v dohľadnej dobe.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: ***Dopravné značenie (DZ)/Spomaľovače

Odoslaťod pa3ck » 25. Feb 2020 16:39

StVO napísal:Každopádne platí to, čo som napísal, že spomaľovací prah nemá ísť až k obrubníku, ale má tam byť priestor pre cyklistov, pretože pre tých je to dosť nepríjemná prekážka.

Pokiaľ je dôvod, aby tam bol spomaľovací prah, tak je zrejmé, že by tam mali spomaliť aj cyklisti, aby mohli bezpečne prejsť
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: ***Dopravné značenie (DZ)/Spomaľovače

Odoslaťod pa3ck » 25. Feb 2020 16:45

StVO napísal:Ale v porovnaní s týmto výtvorom o pár metrov ďalej je to len slabý odvar:

https://www.google.sk/maps/@47.7685326, ... 312!8i6656

Tak toto museli projektovať aj schvaľovať v chránenej dielni.

Vyznačovanie koridorov pre peších na autobusových staniciach zebrou sa robí aj inde, z toho netreba robiť senzáciu. Skôr si myslím, že tu chýba zákaz vjazdu okrem autobusov.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 25. Feb 2020 16:54

Som sa chcel spýtať čo je na tej zebre bezpečné a potom som si všimol že ten snímok je z 2014. Aktuálne tam taký hazard už nie je https://www.google.sk/maps/@47.7683088, ... 312!8i6656
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 25. Feb 2020 18:56

StVO napísal:
racto napísal:On tam má byť odbočovák na stavbu, nuž len stavba ho dako zabudla urobiť.

Lenže to nič nemení na podstate veci, že značka vizuálne naviguje do protismeru. Otázka znie, čo tam vôbec hľadá nejaká C25 (nota bene na citrónoch).

Ked bude odbočovák bude správna.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 25. Feb 2020 19:06

ked bude odbocovak o tri roky?
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 25. Feb 2020 19:08

nitriansky kraj je tazky kaliber

44002
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod bonik-r » 25. Feb 2020 20:52

Sľažany sa píšu s Ľ. Šípky škoda komentovať..
Obrázok používateľa
bonik-r
diskutujúci
 
Príspevky: 154
Obrázky: 6
Založený: 08. Mar 2010 13:28
Bydlisko: Trenčín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 25. Feb 2020 21:59

racto napísal:
StVO napísal:
racto napísal:On tam má byť odbočovák na stavbu, nuž len stavba ho dako zabudla urobiť.

Lenže to nič nemení na podstate veci, že značka vizuálne naviguje do protismeru. Otázka znie, čo tam vôbec hľadá nejaká C25 (nota bene na citrónoch).

Ked bude odbočovák bude správna.


Velmi ani nie, kedze znacit odbocovacie pruhy zvislymi znackami (toboz na stavbu) je blbost, ktora ani zo sucasnej vyhlasky velmi nevyplyva a v novej je to vyslovne zakazane.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 25. Feb 2020 22:06

Rio13.zm napísal:nitriansky kraj je tazky kaliber

44002


And the Oscar goes to...

Okrem chutneho kruhacu ocenujem aj to, ze nakladna dopr. obsluha moze ist do protismeru.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 25. Feb 2020 22:59

Na zapade ked vchadzate na dialnicu, tabula dialnice je hned na zaciatku rampy/vjazdu. U nas je to niekde v riti az celkom daleko, dalo by sa s tym nieco robit, aby clovek co nie je miestny vedel, ze vobec vchadza na dialnicu? Z tabul sa to niekedy ani neda vycitat.

vjazd na R1 pri ZM a tabule su az uplne hore: https://www.google.sk/maps/@48.35198,18 ... 312!8i6656

A este som 2x videl, ako auto odbocito vpravo do zakazu, ktore zrejme pomylili tieto tri tabule, ktore patria pre vjazd nizsie: https://www.google.sk/maps/@48.3525769, ... 312!8i6656
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 30 hostí.