130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Rýchlostný limit 130 km/h ...

zvýšiť
72
47%
znížiť
2
1%
limit je v poriadku
79
52%
 
Celkový počet hlasov : 153

Odoslaťod johhan » 08. Máj 2005 17:06

Na Slovensku nemá význam zvyšovať rýchlosť na dialnici lebo tu neexistuje elementárna slušnosť pri ceste na dialnici a to ako zaraďovanie sa do pravého pruhu, bezpečná vzdialenosť robenie " myšičiek" atď. Inak na Slovensku sa dá v priemere jazdiť 150km/h skoro na 90% úsekov. Ja už jazdím tak 120 - 160. I ked sem tak ( málokedy ) to seknem rýchlejšie. Max to bolo v Nemecku okolo 360 km/h. :shock:
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Caesar » 08. Máj 2005 17:18

johhan napísal:Na Slovensku nemá význam zvyšovať rýchlosť na dialnici lebo tu neexistuje elementárna slušnosť pri ceste na dialnici a to ako zaraďovanie sa do pravého pruhu, bezpečná vzdialenosť robenie " myšičiek" atď. Inak na Slovensku sa dá v priemere jazdiť 150km/h skoro na 90% úsekov. Ja už jazdím tak 120 - 160. I ked sem tak ( málokedy ) to seknem rýchlejšie. Max to bolo v Nemecku okolo 360 km/h. :shock:


Ja si dovolím tvrdiť, že ani talianske alebo aj nemecké diaľnice nie sú práve navrhnuté ani na také rýchlosti aké sú tam povolené. Totiž záleží z akého uhla pohľadu sa to berie. Stačí zmeniť zákon, ale to potom nie je zabezpečení zdravia.
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Milos » 08. Máj 2005 17:54

Jedna vec je subjektivny pocit relativnej bezpecnosti aj pri jazde vysokou rychlostou (avsak pri dobrych podmienkach - hlavne nizsia hustota premavky), druha vec je, ze max. povolena rychlost nie je urcovana na zaklade idealnych ci optimalnych podmienok, musi zohladnovat aj menej optimalnu dopravnu situaciu. Su dve moznosti: bud urcit limit max. rychlosti, ktory zodpoveda vyssie uvedenym kriteriam (t.j. v nasich podmienkach zachovat 130 km/h), alebo limit zvysit, ale s tym, ze sa prenasa cast zodpovednosti na vodica.
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod johhan » 08. Máj 2005 19:44

Miloš napísal:Su dve moznosti: bud urcit limit max. rychlosti, ktory zodpoveda vyssie uvedenym kriteriam (t.j. v nasich podmienkach zachovat 130 km/h), alebo limit zvysit, ale s tym, ze sa prenasa cast zodpovednosti na vodica.


Ano to je nemecký pricip rýchlosť je neobmedzená ale je to zodpovednosť vodiča. Pri zavinenej nehode sa nebere že rýchlosť bola neobmedzená podobne je to aj s alkoholom. A tomu sú aj prisposobene tresty. Ked vies jazdi rýchlo ked nevieš jazdi pomaly. v Nemecku sa domácemu nestane žeby ho policia krkolomne naháňa po dialnici za prekročenie rýchlosti o 5 km/h. tam si to odfotia a príde pokuta poštou
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Caesar » 08. Máj 2005 19:55

johhan napísal:
Miloš napísal:Su dve moznosti: bud urcit limit max. rychlosti, ktory zodpoveda vyssie uvedenym kriteriam (t.j. v nasich podmienkach zachovat 130 km/h), alebo limit zvysit, ale s tym, ze sa prenasa cast zodpovednosti na vodica.


Ano to je nemecký pricip rýchlosť je neobmedzená ale je to zodpovednosť vodiča. Pri zavinenej nehode sa nebere že rýchlosť bola neobmedzená podobne je to aj s alkoholom. A tomu sú aj prisposobene tresty. Ked vies jazdi rýchlo ked nevieš jazdi pomaly. v Nemecku sa domácemu nestane žeby ho policia krkolomne naháňa po dialnici za prekročenie rýchlosti o 5 km/h. tam si to odfotia a príde pokuta poštou


Ani na Slovensku vás nenaháňajú do 5km/h, to je nezmysel. Je to pokiaľ viem je, nad 10km/h. A ja tu vidím zásadný rozdiel: Kým v Nemecku sa vodiči vedia správať, tak na Slovensku nie, preto tá polícia zasahuje častejšie prostredníctvom rôznych akcií.. Ja viem, že v Nemecku je polícia na tom o 1000% lepšie než naša, ale zároveň tam sú vodiči disciplinovanejší. Aj keď treba dodať, že naše cesty už sú výrazne poddimenzované, aby zvládali toľko áut, a preto sú možno vodiči dosť netrpezliví správajú sa na cestách horšie.
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod johhan » 08. Máj 2005 20:22

Caesar napísal:Ani na Slovensku vás nenaháňajú do 5km/h, to je nezmysel. Je to pokiaľ viem je, nad 10km/h. A ja tu vidím zásadný rozdiel: Kým v Nemecku sa vodiči vedia správať, tak na Slovensku nie, preto tá polícia zasahuje častejšie prostredníctvom rôznych akcií.. Ja viem, že v Nemecku je polícia na tom o 1000% lepšie než naša, ale zároveň tam sú vodiči disciplinovanejší. Aj keď treba dodať, že naše cesty už sú výrazne poddimenzované, aby zvládali toľko áut, a preto sú možno vodiči dosť netrpezliví správajú sa na cestách horšie.


Stačí mať inú ako slovenskú špz a už sa menia pravidlá :-)

Ano v Nemecku sa vedia správať na dialniciach.

Výrazne poddimenzované ?? a čo taká Viedeň ? Mníchov ? Dráždany ? aj tie sú poddimenzované alebo zápacha alebo havária na dialnici v nemecku sa nestane žeby bol niekto v odstavnom pruhu ako u nás, tam by mu zobrali papiere za to doživotne.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Caesar » 08. Máj 2005 20:51

johhan napísal:
Caesar napísal:Ani na Slovensku vás nenaháňajú do 5km/h, to je nezmysel. Je to pokiaľ viem je, nad 10km/h. A ja tu vidím zásadný rozdiel: Kým v Nemecku sa vodiči vedia správať, tak na Slovensku nie, preto tá polícia zasahuje častejšie prostredníctvom rôznych akcií.. Ja viem, že v Nemecku je polícia na tom o 1000% lepšie než naša, ale zároveň tam sú vodiči disciplinovanejší. Aj keď treba dodať, že naše cesty už sú výrazne poddimenzované, aby zvládali toľko áut, a preto sú možno vodiči dosť netrpezliví správajú sa na cestách horšie.


Stačí mať inú ako slovenskú špz a už sa menia pravidlá :-)

Ano v Nemecku sa vedia správať na dialniciach.

Výrazne poddimenzované ?? a čo taká Viedeň ? Mníchov ? Dráždany ? aj tie sú poddimenzované alebo zápacha alebo havária na dialnici v nemecku sa nestane žeby bol niekto v odstavnom pruhu ako u nás, tam by mu zobrali papiere za to doživotne.


Johhan, je zbytočné na mňa sa rozčuľovať. Mne zomrelo veľa priateľov na slovenských cestách!

Slovenské cesty sú preplnené. Rakúske ani nemecké nie. Slovenské mestá sú preplnené tak ako aj nemecké a rakúske. Viedeň má ešte pomerne dobrú dopravu v meste, Praha je na tom horšie. A Bratislava je niekde medzi tým. V Bratislave stačí 1 dopravná nehoda na ktoromkoľvek moste a celá doprava skolabuje na niekoľko hodín.

S tou ŠPZ som to nepochopil.
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

130 vs 80

Odoslaťod peto » 13. Máj 2005 14:05

Ja by som dal 150 km/h mimo obce ale v obci - zatial len obchvat BA po tabulu koniec BA v smere z Pristavnejho mosta by som nechal 80km/h ako je to teraz pripadne tam dal ako v Rakusku 100km/h. ale v obci by som bol vasci pes ako mimo, lebo tam prekrocenie rychlostivadi velmi
peto
 

Re: 130 vs 80

Odoslaťod Caesar » 13. Máj 2005 14:23

peto napísal:Ja by som dal 150 km/h mimo obce ale v obci - zatial len obchvat BA po tabulu koniec BA v smere z Pristavnejho mosta by som nechal 80km/h ako je to teraz pripadne tam dal ako v Rakusku 100km/h. ale v obci by som bol vasci pes ako mimo, lebo tam prekrocenie rychlostivadi velmi


S týmto by som súhlasil aj ja.

Na cestách I. triedy by som povolil 120 km/h a na ostatných cestách 100 km/h s tým, že zodpovednosť v prípade dopravnej nehody by bola na vodičovi, t.j., že nezvládol riadenie za daných podmienok, ktoré na cestách sú. Teda, mohli by byť úseky, kde sa dá ísť aj 120 km/h, no sú úseky, kde je to max. 90 km/h a nie sú oznáčené dopravnou značkou. 8)

Na diaľniciach som však za to (ako som sa už aj vyjadril), aby sa ponechal rýchlostný limit 130 km/h. Aj keď by sa dala táto rýchlosť na niektorých úsekoch D1 a D2 zvýšiť aj na 150 km/h. 8)

Ja by som skôr upravil podmienky pre dopravnú políciu tak, aby tolerovala "isté" prekročenie max. povolenej rýchlosti. Napr., mimo obce namiesto 90 km/h by mohla tolerovať až do 110 km/h a na diaľniciach by mohla tolerovať max. povolenú rýchlosť do 150 km/h. 8)

Jednoznačne som však za to, aby sa max. dodržiavala max. povolená rýchlosť v obciach, t.j. 60 km/h. Niekde sú však úseky aj 2-3 km, kde je 40 km/h a vodič stratí trpezlivosť a značka 40 km/h stráca význam. Toto by sa malo tiež upraviť. 8)
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

140-120-100-70(80)-50

Odoslaťod MK » 13. Máj 2005 14:45

Ja som za to aby sa na dialnici dala 140, RK4 120, RK 100, vybrane useky v meste 80 (Dolnozemska), radialy (Vajnorska, Racianksa) 70, mesto 50. Samozrejme plus lokalne obmedzenia. Myslim ze v obci by sa malo jazdit 50, v obytnych zonach 30. Je to preto ze musime chtranit seba samych a zivoty ludi. Ale ZAROVEN by sa mali vybrane useky v meste zrychlit, radialy v BA na 70, cesty ako dolnozemska na 80. A napriklad nezmyselna 60 v RS na R2 je TOTALNA VOLOVINA!!!.

A neznasam magorov co jazdia 100 po meste a ohrozuju vsetkych. Ked su loosers a necenia si vlastny zivot tak ja si svoj cenim. Jazdneie autom ni je frajerina ale bezna nutnost. Ale ti blbci asi potrebuju zazit poriadnu havarku alebo tak aby to pochopili.
MK
 

Re: 130 vs 80

Odoslaťod aquila » 13. Máj 2005 15:52

peto napísal:Ja by som dal 150 km/h mimo obce ale v obci - zatial len obchvat BA po tabulu koniec BA v smere z Pristavnejho mosta by som nechal 80km/h ako je to teraz pripadne tam dal ako v Rakusku 100km/h. ale v obci by som bol vasci pes ako mimo, lebo tam prekrocenie rychlostivadi velmi

na ceste pre automobilove vozdila (rozumej stvorprudovka) sa moze v obci jazdit 80km/h.

to ze vyhlasky. cize aj einsteinovej, lafranocni etc samoze jazdit 80. skor na lafranconi to bolo obmedzovane, lebo to je v podstate dialnicny most.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: 140-120-100-70(80)-50

Odoslaťod Caesar » 23. Máj 2005 11:22

MK napísal:A neznasam magorov co jazdia 100 po meste a ohrozuju vsetkych. Ked su loosers a necenia si vlastny zivot tak ja si svoj cenim. Jazdneie autom ni je frajerina ale bezna nutnost. Ale ti blbci asi potrebuju zazit poriadnu havarku alebo tak aby to pochopili.


S týmto úplne súhlasím.

V obci treba dodržiavať 60 a aj 40 km/h, ak je to treba, pretože tu všetci žijeme a malo by sa to striktne kontrolovať a tvrdo pokutovať. 8)

Naopak, mimo obce som za to, aby max. povolené rýchlosti zostali, ale polícia by mohla tolerovať prekročenie max. povolenej rýchlosti na cestách I. triedy o 20 km/h a na diaľniciach aj o 30 km/h mimo spôsobenia dopravnej nehody. 8)

Podľa mňa tieto akcie Jastrab a podobne už sú prehnané, to je napĺňanie štátneho rozpočtu a 10x za rok, to nie je nikde vo vyspelých štátoch. :wink:
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Limit je v poriadku

Odoslaťod Alexander Velky » 29. Jún 2005 15:23

Limit je v poriadku, ale ako povedal kdesi Caesar, tak Polícia by mohla mať väčšiu toleranciu na diaľniciach mimo často nehodových úsekov ako BA-TT, aspoň na 150 km/h by mohla dať pokoj.

Treba takých pokutovať, čo jazdia 200 km/h, aj tých je dosť. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod flakst » 29. Jún 2005 22:02

Súhlasím. Tiež si myslím, že limit je v poriadku, ale bolo by treba zamerať sa na nehodové úseky a niečo s nimi spraviť.
Čo sa týka BA-TT, malo by sa podľa mňa uvažovať rozšíriť súčasnú diaľnicu o ďalší pruh. Podobne ako tomu je pre Viedňou. Ale na druhú stranu, kde na to zobrať penieze, všakže. :D
Obrázok používateľa
flakst
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 9
Založený: 15. Jún 2005 19:03

Odoslaťod expwy » 29. Jún 2005 22:09

Limit je uplne v najlepsom poriadku. V Taliansku na niektorych 3+3 a viac dialniciach povolili 150 kmh. U nas take D nie su, takze v pohode staci tych 130 :D
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod eucitizen » 29. Jún 2005 23:35

MH napísal:Limit je uplne v najlepsom poriadku. V Taliansku na niektorych 3+3 a viac dialniciach povolili 150 kmh. U nas take D nie su, takze v pohode staci tych 130 :D


Ano je to pravda ze v Taliansko je aj limit 150 km/h ale zatial ziadna dialnicna spolocnost to nezaviedla, lebo podmienky na stanovenie limitu niesu presne a hlavne su subjektivne, tak v pripade havarky by kazda spolocnost nosila zodpovednost.
Toto je Taliansko:)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Alexander Velky » 30. Jún 2005 08:29

flakst napísal:Súhlasím. Tiež si myslím, že limit je v poriadku, ale bolo by treba zamerať sa na nehodové úseky a niečo s nimi spraviť.
Čo sa týka BA-TT, malo by sa podľa mňa uvažovať rozšíriť súčasnú diaľnicu o ďalší pruh. Podobne ako tomu je pre Viedňou. Ale na druhú stranu, kde na to zobrať penieze, všakže. :D


Rozšírenie už sa plánuje, flakst. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Antimander » 23. Sep 2005 14:24

Rýchlostný limit na diaľniciach na Slovensku je v poriadku.

Ak, tak by som skôr odporúčal na menej nehodových úsekoch, aby polícia mala tzv. väčšiu toleranciu, napr. pri rýchlosti 150 km/h by nemusela vodiča ani zastavovať, ... t.j. zameriavať sa skôr na nehodové úseky a na cestných pirátov. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod Lermik » 23. Sep 2005 19:01

Myslím si, že 130 km/h je na vetšině míst v pořádku. Jinak zvýšení rychlosti na úseku BA-TT po rozšíření na 2x3 bych neviděl jako šťastné řešení. V Čechách na D1 2x3 Praha-Mirošovice skoro nejde jet víc jak 130-135, protože takový hustý provoz až skoro 100 000 voz./den se casto nevidi. Viděl bych spíš zvýšení rychlosti na rovinatých úsecích mimo města, kde není taková vysoká hustota provozu. Stejně bych to řešil i v ČR.
Lermik
diskutujúci
 
Príspevky: 172
Obrázky: 2
Založený: 23. Sep 2005 18:50
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Lenny » 23. Sep 2005 21:59

Já jsem jen pro doporučenou rychlost 130 km/h stejně jako je tomu v Německu. Přijde mi zbytečné, aby policie stála na dálnici a měřila rychlost, když na daleko nebezpečnějších úsecích neměří a někteří tam jezdí jako hovada.
Ale kdo si dneska může dovolit jezdit přes dvě stě při dnešních cenách benzínu 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Antimander » 25. Sep 2005 15:50

Lenny napísal:Já jsem jen pro doporučenou rychlost 130 km/h stejně jako je tomu v Německu. Přijde mi zbytečné, aby policie stála na dálnici a měřila rychlost, když na daleko nebezpečnějších úsecích neměří a někteří tam jezdí jako hovada.
Ale kdo si dneska může dovolit jezdit přes dvě stě při dnešních cenách benzínu 8)


Až bude na Slovensku niečo také ako Kobra 11, tak ano. Inak som proti. :wink:

Naviac, Nemecko je jedna krajina, ďalšie sú ktoré? SR nie je Nemecko. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod Antimander » 25. Sep 2005 15:55

Lermik napísal:V Čechách na D1 2x3 Praha-Mirošovice skoro nejde jet víc jak 130-135, protože takový hustý provoz až skoro 100 000 voz./den se casto nevidi.


Otázka rýchlostného limitu je o zodpovednosti - či viac zodpovednosti na strane štátu alebo na strane vodiča.

Inak konkrétne pri Prahe na 3+3 pruhovom úseku D1 sa dá ísť bez problémov 150 km/h v ľavom pruhu aj počas bežného pracovného dňa. Výnimkou je piatok poobede, to sa dá ísť sotva 140 km/h, ... no potom je to už bezproblémové, ... diaľnica D1 Praha-Brno tam sa dá ísť od 100 do 200 km/h bez problémov, len treba byť stále v strehu. Ja osobne však jazdím okolo 150 km/h, ... len ak je veľa áut, tak ak sa dá, tak sa snažím "ujsť" a potom už si idem, ako chcem, dôležité pre mňa na diaľnici (kdekoľvek vo svete) je ísť plynule a bezpečne. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod Christian Sch. » 30. Sep 2005 08:00

Jsem zvyklej na nemeckou neomezenou rychlost na dálnicích a jejich system dopravního značení a tabule s radary. Když jedeš rychle tam kde je to omezený tak ti pride domu foto, jinak múžeš jít jak se líbi.

Jen nesmí být potom na dálnici ležící předmety. Pak dopadnete jak Honza. :cry:
Christian Sch.
návštevník
 
Príspevky: 34
Založený: 18. Sep 2005 23:41

Odoslaťod Adaios » 06. Okt 2005 15:46

Limit 130 km/h je OK na Slovensku. Je viac zodpovednosti na state, ako na vodicovi.

Ja som dokonca za to, aby na usekoch, kde su non-stop kolony bola rychlost znizena na 100 km/h a tvrdo kontrolovana policiou.

Pretoze mnohi vo vychodnej Europe si myslia, ze na dialniciach mozu vsetko, ale to je zasadny omyl. :wink: A z tohoto omylu vas vyvedu vsade - vas minister hospodarstva Rusko to spoznal sam na vlastnom tele - v Rakusku. Nesmie tam ja jazdit 2 roky a k tomu pokuta vo vyske 2 000 EUR, a ja by som bol este tvrdsi. :lol:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Dialniciar » 18. Jún 2006 18:33

Limit je v poriadku, ale bolo by dobré ho lokálne zmeniť/upraviť dopravným značením:

- na D1 na niektorých úsekoch 100 km/h (odpočívadlá, ČSPH, križovatky)
- na D2 na niektorých úsekoch 150 km/h (nízka premávka, dobré parametre pre 150 km/h reálne postavené).
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 39 hostí.