Ján Figeľ a jeho práca - minister dopravy (2010 - 2012)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Akú známku by ste dali Jánovi Figeľovi za činnosť v kresle ministra dopravy ?

Anketa bola ukončená dňa 05. Apr 2012 15:38

1
23
38%
2
27
45%
3
8
13%
4
0
Žiadne hlasy
5
2
3%
 
Celkový počet hlasov : 60

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod ELZ » 29. Dec 2011 22:17

Pacho napísal:Dnes je 29-tého, a nepredávajú sa dialničné nálepky na rok 2012, to tiež patrí k práci MD. Mam obavu, že takto dopadnú aj "úžasne" zľavy na tých pár úsekoch, čo sa vytendrovali. (kvalita/termíny/cena) Jedného času som pracoval vo firme, ktorá tiež podliezala s cenami, len aby prežila, neprežila


Dnes som kupil rocnu znamku na OMV.
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Pacho » 29. Dec 2011 23:28

ELZ, už som písal, aj ja som dnes kúpil, tak som sa opravil.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 129
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod JaNY » 30. Dec 2011 01:05

Lifko22 napísal:Práve že nie. Za Vážneho mala ísť trasa cez Giraltovce, ako to odporučil aj EIA posudok. Lenže Figeľ to zmenil. Na obidve trasy je posudok EIA kladný, akurát trasa cez Stropkov je dlhšia o nejakých 9 km. nech sa rozhodne akokoľvek len nech sa pokračuje v príprave. Záleží od zástupcov jednotlivých obcí, ako budú lobovať na ministerstve a ako sa to rozhodne. Figeľ sa prikláňa ku variantu cez Stropkov, pretože je fakt, že trasa pokrýva o jedno okresné mesto viac a aj má väčšiu spádovú oblasť. A samozrejme, ale to je môj dohad, že je to bližšie ku Čakľovu, čo je obec pri Vranove odkiaľ pochádza. Môj názor je, že nech sa úsek rozdelí na etapy, a pripravuje sa aspoň úsek Kapušany-Lipníky, ktorý je dosť vyťažený.

Tahanie trasy okolo Hanusoviec, Domase a Stropkova je samozrejme logickejsie, aj ked je to o9km dalej, ale pomoze turizmu a stropkovu. Tahat trasu takto ma vacsiu nadej na zobudenie tejto doliny, ktora ma predsa vacsiu sancu na ekonomicky prinos ako dolina vedla. A samozrejme uz tu opakovanu vec, zeby to hned lepsie poriesilo trasu na Vranov. Miesto rodiska min. dopravy by nemalo hrat v tom ziadnu rolu.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod i15 » 30. Dec 2011 06:37

Usek R4 od Lipnikov po Svidnik je daleka buducnost, takze netreba stracat cas hadanim sa o variantoch a radsej pripravovat ten potrebny usek, ktory je rovnaky pre oba varianty. V programe vystavby ciest 2011-2014 je uvedena aj priprava prelozky I/73 Giraltovce-Fijas-Rakovcik, cim by sa vyriesili zle parametre cesty a R4 tam bude potrebna az niekedy po roku 2025. Medzi Kapusnami a Lipnikmi je potrebna uz teraz.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Andrej » 05. Jan 2012 14:10

Dalsi s velmi pozitivnych krokov mindop
viewtopic.php?f=35&t=16271
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Ogi11 » 13. Jan 2012 20:28

Ján Figeľ hodnotí rok 2011 na ministerstve dopravy (Video)

http://www.youtube.com/watch?v=0bss9ZYg ... ploademail
Ogi11
diskutujúci
 
Príspevky: 235
Obrázky: 31
Založený: 24. Jún 2011 14:16

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Andrej » 14. Jan 2012 20:43

myslim, ze v tejto teme to môzem uviest - volebny program KDH v oblasti dialnic:

• Dokončenie diaľničného prepojenie Bratislava – Žilina – Košice. Chceme tento cieľ naplniť do roku 2017, vrátane najdlhšieho tunela Višňové. Ide o prvý naozaj reálny termín. Nebudeme klamať ľudí na Slovensku a sľubovať nesplniteľné ako to robili naši predchodcovia.
• KDH bude aj naďalej podporovať železnicu ako nosný dopravný systém pre verejnú osobnú aj nákladnú dopravu. Budeme podporovať pokračovanie modernizácie koridoru Bratislava – Žilina – Košice na vyššiu traťovú rýchlosť – 160 km/h, s cieľom stlačiť čas cesty Bratislava – Košice do troch hodín. Už rok premávajú vybrané rýchliky v našej krajine rýchlejšie ako autá na diaľnici!
• KDH bude pokračovať v modernizácii regionálnych vlakov. Prebieha projekt nákupu 32 nových elektrických a motorových jednotiek a pripravujeme ďalších 35 z fondov EÚ, aby sa zlepšila kvalita, kultúra a bezpečnosť cestovania.
• Budeme pokračovať v ozdravnom programe železničných spoločností s cieľom dosiahnuť vyrovnané finančné hospodárenie.
• Dlhodobo uzavreté železničné trate prerobíme na cyklotrasy a turistické chodníky podporujúce turistiku a cestovný ruch v regiónoch.
• KDH zabezpečí rozvoj železničného Carga vstupom strategického investora a rozvoj Bratislavského letiska zabezpečíme pokračovaním procesu vstupu strategického partnera (koncesionára), aby letisko bolo dôstojnou a frekventovanou vstupnou bránou nielen do nášho hlavného mesta, ale aj do našej krásnej krajiny.


A pravdepodobne nas do volieb caka diskucia fica s figelom o vystavbe dialnic :-)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Pacho » 14. Jan 2012 20:59

Osobne si myslím, že "duel" fico-figeľ o dialniciach nebude, lebo figeľ nie je partner pre fica ohľadne dialnic. Maximálne važny-figeľ, ale to by bolo zasa pod "úroveň pre figeľa.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 129
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod michael89 » 14. Jan 2012 21:25

A nič o cestách prvej triedy ?
michael89
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 380
Založený: 08. Jan 2009 13:44


Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod duro_z_dediny » 21. Jan 2012 23:19

Figeľ sa domnieva, že po zmene ekoduktu pre šelmy a pár farebných stenách pre vtáky bude EK naklonená schváliť aktuálnu trasu úseku Turany - Hubová.
Možno keby počúval Janeza Potočnika na tlačovej konferencii pozorne, tak by počul o "...some or other decision...". Doporučujem počúvať Potočnika , nie jeho prekladateľa, ktorý dosť povynechával. Ak EK po niekoľkých rokoch doporučí urobiť nanovo enviromentálnu štúdiu dopadu (teraz neviem, či mysleli EIA nanovo, či len " dopady po zmenách", tak je to diplomatickým jazykom povedané: preboha, rozmyslite si to ... . A slová Potočnika o stratách, ktoré už nikdy nebude možné vrátiť, hovoria samy za seba.
O rašelinisku nepovedali ani slovo.
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 207
Založený: 18. Jún 2009 10:46

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod janso » 23. Jan 2012 08:39

vcera som si to pozrel..celkom zaujimave to bolo: http://www.ta3.com/clanok/8072/dialnice ... licov.html
janso
návštevník
 
Príspevky: 42
Obrázky: 12
Založený: 10. Dec 2011 18:04

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod duro_z_dediny » 23. Jan 2012 23:23

Ak som dostatočne pozorne počúval, tak jediné, na čom sa zhodli, bolo, že diaľnice a rýchlostné cesty treba ďalej stavať. Vo všetkom ostatnom mali rozdielny, alebo úplne protichodný názor. Fico prekvapil len tým, že vysúťažené a do stavby odovzdané úseky nespochybnil (len ich cenu). Figeľ ma zase prekvapil tým, že nesúhlasil s Ficovým návrhom na ďalšie urýchlené stavanie R2 ( Asi ho Fico príliš napálil s tými dvoma platbami pre Skansku za Sitinu a cestu z Oravskej Lesnej do Novej Bystrice, doslova to označil za klamstvá v priamom prenose), Síce hovoril o VO na obchvat Žiaru nad Hronom, Bánovciach, Zvolen-Pstruša- Kriváň, ale zaplietol tam aj Oravu, ktorá na R2 určite nie je. Čiže - Nezhodli sa na cenách, na prioritách, na trasovaní, ani na spôsobe financovania... Takže už môžu spolu vytvoriť vládu ... :roll:
Na záver Fico ubral, zrejme nechcel Figeľa rozzúriť do žeravobiela...
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 207
Založený: 18. Jún 2009 10:46

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Kanky » 23. Jan 2012 23:35

Za rozzurenie do zeravobiela mas 100 bodov :)
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod devil » 24. Jan 2012 10:06

fico nehorazne klamal. ako vzdy. zastavenie dialnic bez ohladu ze PPP1 by bolo dodnes blokovane, predrazenie cez dodatky. spochybnenie zlacnenia. figel mu dokazal oponovat vo vsetkom, bol dobre pripraveny.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Andrej » 24. Jan 2012 10:18

Ale napriek tomu ficove argumenty beru aj pravicovi volici. A fico si pekne pripravuje dalsi gorili tunel v podobe PPP a znacna cast verejnosti mu pri tom aj zatlieska...
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod aquila » 24. Jan 2012 10:33

nechapem figela, ze mu ohladne dodatkov doslova nevytrel podlahu s dodatkami pre druhy balik PPP, kde boli dodatky pred vykopom za pol miliardy euro ..

dalej niekolkonasobne posuny terminov ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Andrej » 24. Jan 2012 10:41

Kebyze spocitame dodatky za PPP1-3 a myto, tak sa dostaneme k sume vyse 2 mld. €, co sa ani len neprestavalo za meciara a obe dzurindove vlady.

Posuny terminov za fica ? Ved slub do r. 2010 dokoncit BA-KE a 90 % chybajucich usekov sa ani len nezacalo stavat...
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod DZ1 » 24. Jan 2012 14:35

V diskusii sa spomenuli aj ceny za kilometer dialnice v tych ktorych usekoch. Mame nejake linky na stavby dialnic v Europe? (ceny za kilometer) Nech aj takto vieme porovnat cenove argumenty diskuterov.
DZ1
návštevník
 
Príspevky: 21
Založený: 10. Nov 2011 13:46

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod aquila » 24. Jan 2012 14:41

napriklad betonova dialnica A6 v rakusku ako napojenie na nasu D4 v dlzke 22 km s 37 mostami, viacerymi MUK a tunelami a dost velkou prelozkou B50 vyslo na 158 mio euro .. cize az za figela mame normalne ceny dialnic ako vo svete a to my nestaviame betonove dialnice ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod janso » 24. Jan 2012 23:01

pacilo sa mi to oponovanie...Figel ma nim milo prekvapil...snad bude vsetko pokracovat tak, ako v poslednom roku...:)
janso
návštevník
 
Príspevky: 42
Obrázky: 12
Založený: 10. Dec 2011 18:04

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Lifko22 » 24. Jan 2012 23:05

devil napísal:fico nehorazne klamal. ako vzdy. zastavenie dialnic bez ohladu ze PPP1 by bolo dodnes blokovane, predrazenie cez dodatky. spochybnenie zlacnenia. figel mu dokazal oponovat vo vsetkom, bol dobre pripraveny.


By som povedal ze mohol oponovať aj lepšie. Ale klobúk dole, mal to Figeľ pripravené. Ja som bol viac rozžeravený ako Figeľ, keď som to pozeral :D
Lifko22
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 318
Obrázky: 0
Založený: 26. Jan 2011 11:35

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Andrej » 25. Jan 2012 14:03

Tak toto ma zaujalo. Pochopil figel, co sa ho vôbec pytaju alebo sa z neho stava tiez populista ? Len pripomeniem, ze do volieb mame 6 tyzdnov.

Čo chcete ešte stihnúť do marcových predčasných parlamentných volieb?
Na ministerstve dopravy nemáme prechodné obdobie ani po tom, čo vláda v októbri stratila v parlamente dôveru pri hlasovaní o eurovale. Pripravujeme dôležité súťaže napríklad na výstavbu úsekov diaľnice D1 s tunelom Višňové a D3 Svrčinovec – Skalité pri hranici s Poľskom. Rozpracujeme aj projekty na rýchlostné cesty a niektoré z nich dáme do obstarávania. Ide napríklad o úseky R2 obchvat Bánoviec nad Bebravou a Žiaru nad Hronom, dva úseky od Zvolena smerom na Lučenec, jeden úsek R3 na Orave či severný obchvat Prešova na R4. Pokračuje výstavby úseku R4 z Košíc k hranici s Maďarskom. Chceme zakončiť súťaže na východný úsek D1 pri Levoči s tunelom Šibenik, ako aj ružomberský úsek D1 Hubová – Ivachnová.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod duro_z_dediny » 25. Jan 2012 14:08

Figeľ poskytol rozhovor: viewtopic.php?f=35&t=16689
Tvrdí: (úsek Turany-Hubová)...Pripravený variant je kombináciou tunelov a povrchových úsekov. Je to náročné samo osebe a zároveň celkovo výhodnejšie ekonomicky a dopravne pre riešenie transportu smerom na Oravu a do Poľska oproti druhému riešeniu cez tunel Korbeľka... ...Navyše tunel Korbeľka by ani zďaleka nepresunul väčšinu dopravy z preťažených ciest na diaľnicu, dopravne ide o oveľa horšie riešenie....

S týmto rozhodne nesúhlasím. Keď sa niekedy v budúcnosti dostavia úsek R3 - Dolný Kubín-Hubová, tak väčšina dopravy pôjde tadiaľto, nemá dôvod pokračovať do Párnice (pokiaľ nepôjde na východ).
Aj dnes netvorí doprava na Oravu (a do Poľska) väčšinu dopravy pri Turanoch. Je to účelové nepravdivé tvrdenie.
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 207
Založený: 18. Jún 2009 10:46

Re: Minister dopravy SR Ján Figeľ a jeho práca

Odoslaťod Kanky » 25. Jan 2012 14:15

Andrej napísal:Tak toto ma zaujalo. Pochopil figel, co sa ho vôbec pytaju alebo sa z neho stava tiez populista ? Len pripomeniem, ze do volieb mame 6 tyzdnov.

Čo chcete ešte stihnúť do marcových predčasných parlamentných volieb?
Na ministerstve dopravy nemáme prechodné obdobie ani po tom, čo vláda v októbri stratila v parlamente dôveru pri hlasovaní o eurovale. Pripravujeme dôležité súťaže napríklad na výstavbu úsekov diaľnice D1 s tunelom Višňové a D3 Svrčinovec – Skalité pri hranici s Poľskom. Rozpracujeme aj projekty na rýchlostné cesty a niektoré z nich dáme do obstarávania. Ide napríklad o úseky R2 obchvat Bánoviec nad Bebravou a Žiaru nad Hronom, dva úseky od Zvolena smerom na Lučenec, jeden úsek R3 na Orave či severný obchvat Prešova na R4. Pokračuje výstavby úseku R4 z Košíc k hranici s Maďarskom. Chceme zakončiť súťaže na východný úsek D1 pri Levoči s tunelom Šibenik, ako aj ružomberský úsek D1 Hubová – Ivachnová.


Ako hovoris, zda sa, ako keby nepocul otazku, len odrecitoval teoreticky najblizsie mozne useky, ktore by sa dali riesit... keby...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 27 hostí.