Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod DrX » 24. Jan 2023 10:57

treba dodat, ze NELEGALNE DOTOVANA "linka ČSA do Prahy s ATR-42". https://www.info.sk/sprava/24739/letisk ... ali-linky/
"Biznis" na *** styl.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod badger-FB » 24. Jan 2023 19:03

richie napísal:
okorec napísal:
badger-FB napísal:A počet prepravených cestujúcich cez tento letecký uzol je aký?

To bola len faktická poznámka. Sorry, ale mňa nezaujímajú vaše debaty o nesmrteľnosti chrústov.


akurat ze kvazi fakticka poznamka, bez kontextu (resp. vobec uvedomenia si a pochopenia toho kontextu) straca svoju fakticku podstatu a zmysel .. a je to uz len "politikarcenie" - comu dosvedcuje aj reakcia - ked miesto uznania si, ze ok - pripomienka je relevantna, tak som aspon radsej ticho nez riesit chrustov ..
Asi tak. Lebo akonáhle sa zaujímame o skutočné a dôležité dáta, tak ZA-Kysucko reaguje podráždene, resp. všetci čo za nich doslova kopú hlavnú ligu. :D
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 25. Jan 2023 10:07

Problém je, že nacenenie je aj na R2-R7 vyššie, než v minulosti. Už len obyčajnými protihlukovkami a nasekanými mostami etc. Už aj Poliaci avizujú, že priemer u nich stúpne k 14. Takže skôr, než si vyberať A alebo B je rozumné urobiť oboje. Aj navýšiť aj spraviť prevahu lacnejších úsekov. A drahšie zaradiť pomalšie do výstavby, no 100% sa ozvú analytici, ktorí ti raz dva vysvetlia, že príprava nepustí a pôjdu len drahé a ešte drahšie. :D


tych 14 (ak to mas z doveryhodneho zdroja) je stale v poriadku vzhladom na inflaciu. na ineko je pri kazdom useku uvedene kolko percent su mosty/tunely. protihlukove steny neviem ci az tak predrazuju. to co nema DSP je aj tak zbytocne preberat lebo to vlastne nema az taku vypovednu hodnotu, UR zafixuje trasu ale projektant moze skratit mosty atd (to by malo navrhovat uhp a nie na kecat co ma kadial ist)...DSP ma malo usekov cize keby sa teraz rozbehla priprava co sa celkom urcite nestane tak o niekolko rokov sa dostaneme do fazy ze sa rozbehnu stavby. ale plan pre minutie 0,8 percent hdp na cesty dokopy neviem ci treba pri tomto stave, teraz ma ist SO PO II za 26 mega/km. pri tych intenzitach by sa nic nestalo keby bol poloprofil a jedna rura. detto kosice - saca cize I. etapa. uz davno sa tu preberalo ze je tam navrhnuta sialena MUK a dlhe mosty. kysuce uplne znamy pripad lieskovec-oscadnica ale aj brodno-KM s prelozkou I/11 a tusim 3km mostom. dokonca obchvat KA cez 10 mil/km a pritom to ma byt iba prelozka, oravske obchvaty tiez, nizna-dlha cez 20 mega/km aj s tunelom.

mozno do 2025 sa dokonci co sa stavia a potom to moze byt nie 20 km/rok ale 5-10 km/rok. II. et. PO a kysuce z fondov. 20km R2 je v pokrocilom stave pripravy mozno do 1-2 rokov by sa dalo rozbehnut, asi 20 km R3 mozno do 3 rokov. ale na 50 rocne treba rozhodnutie vlady o upnej priorite ciest co si myslim ze nebude lebo sa ideme tvarit ze budeme vedomostnu ekonomiku.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod badger-FB » 25. Jan 2023 22:04

To je prepočet z plánu 2021-2033. Ktorý o.i. konštatuje, že ceny bežné do 10 mil. sú minulosť a realita bude 12 a skôr priemer 14. Čiže vzaté do krajnosti stav dekádu nazad kedy to bolo aj 6-7 bude 100% vyšší behom 2,5 dekády. Samozrejme, že to je v poriadku. Oproti našim 30-60 a aj za polprofily.
Ale dnes sa neodovzdáva do prevádzky 20 kilometrov za rok. Už dnes to je menej. Vlani, tento rok ... kde sme my od takého čísla?
A keďže dnes staviame do 60 kilometrov tak to ani nemôže byť lepšie. Potom to zázrakom poskočí keď sa odovzdajú naraz alebo skoro naraz tie 2 úseky na D1.
Zase sme u toho, kde je dnes rozostavanosť a kde môže byť ďalej? Skoro nič sa nezačne stavať. Naozaj sa dostaneme po priemer pod 20 za rok. :D Ak niekto nezačne stavať viac úsekov naraz. Keď sa nesúťaží a nestavia, tak sa nemôže otvárať. To dá logiku. :D
My tam budeme musieť pridať aj cesty I. kategórie, tak ako to majú susedia v Prahe spravené, aby sme si udržali nejaký priemer 20 km. :D Snáď rozostavajú SA a SB, ako už dlho chcú.
Dnes je móda neliať asfalt, akurát že kde ho už tak moc nelejú, tak majú tú cestnú sieť v inom stave aj s tou diaľničnou. A my sa už tiež nemôžeme hrdiť, že nemáme lebo máme nízky dlh a že keby sme mali dlh, tak máme takú istú sieť. Toto sa rozplynulo spolu s tým ako ide väčšina rozpočtu na spotrebu a nie na investície. Dlhodobo si prejedáme budúcnosť a fondy na cesty sa za pár rokov výrazne škrtnú. Ak aj zostane zachovaná nejaká koridorovoá priorita, tak určite nebude za moc miliárd eur. Ono to pekne vyzerá tie miliardy, ale doba 7 rokov je veľa a nakoniec sa rozpadnú na drobné a nie je to taká podpora oproti tomu čo je definované do výstavby v tých trasách, ale to si mal niekto dávno uvedomiť.
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod DrX » 26. Jan 2023 14:36

Ako uz od Dolezala vieme, na R2 minimalne dalsich 10 rokov neplanuje nic https://tvnoviny.sk/domace/clanok/39884 ... i-minister . Ako to, ze tam este je!?! Nehovoriac o tom, ze Olano+SASkari zabetonovali jeden volebny obvod. Tu sa uz da len cumiet...
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 26. Jan 2023 15:33

polovica poslancov z BA kraja a 2/3 BA+zapad. ale je to demokraticke a spravodlive.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod DrX » 27. Jan 2023 12:51

Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod 4lien » 05. Feb 2023 12:35

devil napísal:polovica poslancov z BA kraja a 2/3 BA+zapad. ale je to demokraticke a spravodlive.


Polovica poslancov z BA kraja, ale obyvatelov je tam cca 700k (asi 14% obyvatelov Slovenska), takze podla vsetkeho ludia z mimo BA kraja tam tych bratislavskych poslancov chcu. Problem teda asi nebude v jednom volebnom obvode.
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod DrX » 05. Feb 2023 13:37

Boze boze. Tato logika by platila, ak by boli na kandidatkach rovnako zastupeni ludia zo vsetkych krajov. Teraz, pri jednom volebnom obvode, si 5-percentne stranicky len s centralou v BA a ziadnymi regionalnymi strukturami daju na kandidatku seba a par blavackych kamosov, a ty potom vyberas len z toho co mozes. Jednoznacne viac volebnych obvodov (bud 4 ako bolo pred meciarom, alebo 8, aby to odrazalo aktualne kraje) je jednoduche riesenie, ktore ale zvlast Matovicovi a Sulikovi a Kollarovi nevyhovuje, kedze oni su presne take anomalne stranicky. Takze sa pokusili 1 volebny obvod zabetonovat.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod vladik67 » 05. Feb 2023 14:02

od 4lien » 05. Feb 2023 13:35
Polovica poslancov z BA kraja, ale obyvatelov je tam cca 700k (asi 14% obyvatelov Slovenska), takze podla vsetkeho ludia z mimo BA kraja tam tych bratislavskych poslancov chcu. Problem teda asi nebude v jednom volebnom obvode.


Si úplne mimo. Veď na svoje kandidátky dopredu dávajú svojich najviac lojálnych ľudí najmä z centrál, ktorí väčšinou žijú v Blave. Aj na 100 mieste v dlhodobo pôsobiacej strane sú na kandidátke funkcionári z okresných štruktúr, čo u zlepencov alebo čerstvo založených strán neplatí a miesta si takéto osoby zabezpečia finančnou podporou, čim vyššia, tak vyššie miesto a výnimkou nesú občas známe mená, ktoré takýmto stranám aj tak neprinesú požadované výsledky. Keď boli 4 obvody, tak takýto ľudia mali trvale bydlisko na rôznych častiach Slovenska a prechodný pobyt v Blave, čo teraz nemusia a to vyhovuje jeden volebný obvod aj mestu Bratislave. Veď aj parkovacou politikou sa snažia dosiahnúť pre vyššie podielové dane obyvateľov s trvalým a nie prechodným pobytom. Pri ôsmych volebných obvodoch si zgustnú na prvé miesta krajskí funkcionári, ale pri regiónoch, ktorých je podstatne viac z historického hľadiska by mali viac šance presne tí, ktorí by mali rozhodovať o peniazoch, hoci je tu ľahšia možnosť si uplatniť takéto miesto záujemcom vstupu do politiky finančne a pre strany ťažšie dať dokopy ľudí aby presadzovali politické záujmy nad záujmy ľudí čo ich volili, hoci tak by pri hlasovaní mali postupovať v súlade s poslaneckou prísahou.
vladik67
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 586
Obrázky: 111
Založený: 02. Jan 2011 10:34

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod IceFox » 05. Feb 2023 15:58

Fascinuje ma predstava, že niektorí ľudia si neironicky myslia, že poslanci z okresov by kopali za ich záujmy. Stačí sa pozrieť ako to nefunguje vo Veľkej Británii.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod 4lien » 05. Feb 2023 17:30

vladik67 napísal:Si úplne mimo

Skvely sposob ako zacat konstruktivnu debatu.

DrX napísal:Tato logika by platila, ak by boli na kandidatkach rovnako zastupeni ludia zo vsetkych krajov

Preco? Ved pokial su na kandidatke aj ludia z inych regionov tak je jedno v akej miere su zastupeni. Ak by volici z regionov mimo BA chceli, prekruzkuju tych "svojich" bez ohladu na to, z ktoreho miesta na kandidatke do volieb idu alebo kolko ich na kandidatke je (pokial ich samozrejme nie je az extremne malo ze by nemali koho prekruzkovat)*

vladik67 napísal:Veď na svoje kandidátky dopredu dávajú svojich najviac lojálnych ľudí najmä z centrál, ktorí väčšinou žijú v Blave

Opat to co som pisal vyssie - keby volici chceli tak ludi z mimo BA kraja prekruzkuju aj zo spodnejsich miest v kandidatke. Ved je to 4.3M hlasov vs. 700k. Zrejme ale nechcu, resp. regionalna prislusnost nie je pre vacsinu az tak podstatne kriterium.

vladik67 napísal:Aj na 100 mieste v dlhodobo pôsobiacej strane sú na kandidátke funkcionári z okresných štruktúr, čo u zlepencov alebo čerstvo založených strán neplatí a miesta si takéto osoby zabezpečia finančnou podporou, čim vyššia, tak vyššie miesto a výnimkou nesú občas známe mená, ktoré takýmto stranám aj tak neprinesú požadované výsledky

No dobre, a co by na tom zmenilo viac volebnych obvodov?

vladik67 napísal:Pri ôsmych volebných obvodoch si zgustnú na prvé miesta krajskí funkcionári, ale pri regiónoch, ktorých je podstatne viac z historického hľadiska by mali viac šance presne tí, ktorí by mali rozhodovať o peniazoch

Nie som si uplne isty ci som to spravne pochopil. Chces povedat, ze podla teba by malo byt volebnych obvodov este viac nez mame VUC?

*A ak by niekto nahodou chcel naznacit, ze fakt nie je koho prekruzkovat, tu je par udajov z poslednych parlamentnych volieb:
Sme Rodina kandidati - 15 KE kraj, 14 PO kraj, 14 BB kraj
SaS kandidati - 5 KE kraj, 14 PO kraj, 16 BB kraj
Olano kandidati - 18 KE kraj, 13 PO kraj, 7 BB kraj
PS/Spolu kandidati - 11 KE kraj, 12 PO kraj, 12 BB kraj
SMER kandidati - 11 KE kraj, 12 PO kraj, 17 BB kraj
(Spocitaval som to narychlo manualne, takze v cislach mozu byt mierne odchylky)

Je to nepomer vzhladom k rozlozeniu obyvatelstva? Ano, je. Su tito kandidati skor na nizsich miestach kandidatky? Ano, su. Ak by ale chceli volici dostat do NRSR niekoho zo svojho regionu, maju tam koho prekruzkovat? Ano, maju.
Uz ked chceme robit nejake zmeny vo volebnom systeme, mozno by stalo za uvahu zvysit mnoztvo preferencnych hlasov. 4 su dost malo vzhladom ku 150 poslaneckym miestam v parlamente. Urcita decentralizacia by taktiez mozno bola na mieste. Ale na zvysenie poctu volebnych obvodov nevidim dovod.

A samozrejme, odhliadnuc od toho ako velmi mam/nemam moznost zvolit niekoho zo svojho regionu, uplne sa stotoznujem s tym co napisal IceFox - to, ze som zvolil za poslanca svojho suseda mi nijak negarantuje, ze bude nejak specificky hajit zaujimy mojho regionu. A co ak si myslim, ze moje zaujimy najlepsie presadi prave niekto z opacneho konca republiky? Preco by ma volebny system mal diskriminovat tym, ze mi neda moznost dat hlas prave tomuto cloveku?
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod IceFox » 05. Feb 2023 20:09

Ono to hlavne nefunguje preto lebo nech sa budete snažiť akokoľvek, na konci dňa ľudia volia STRANY, nie konkrétnych ľudí. Absolútne nádherne to vidieť na župných voľbách. Skúste sa priemerného slováka opýtať na meno poslanca v župe. Nemáte šancu.

Ani ja neviem. A to hovorím ako človek, ktorý aktívne sleduje politiku. Proste som videl “moju stranu” a toho človeka som krúžkoval.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 05. Feb 2023 21:37

Ani bezneho poslanca nrsr ludia nepoznaju ibazeby sa pretrcal v mediach. Inac neviem ako to funguje v Uk ty to vies odkial? Ja viem len tolko ze tam je plny opak teda vacsinovy system ktory tu nikto nenavrhuje.

To kruzkovanie nie je argument kazdy si zakruzkuhe svojho a....tym sa zachova poradie co stanovila centrala. Okrem toho najviac kruzkov dostava preceda....aj ked sa da na koniec kandidatky

No a okrem tejto nespravodlivosti mame dalsi problem a to nestabilitu. Tento system vyhovuje prave stranam co to zabetonovali a nasledok bude nestabilny parlament ako holubnik a teda nestabilna vlada ktora krajinu nikam neposunie. Tak ako je tomu teraz.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod vladik67 » 06. Feb 2023 09:02

od 4lien » 05. Feb 2023 18:30

Ak ta urazila moja prva veta, ospravedlnujem sa, ale politika tu nepatri a sme OT. Na tomto fore nema byt diskusia o politike, ale vyjadril si ty svoj názor a tak som ho vyjadril aj ja, a nemienil som s tebou o tom diskutovat. Donutil si ma doplnit svoj nazor a uz minimalne v tejto teme nebudem sa k politike vracat.

Ak su platne volby, len co sa uskutocnia a je jedno kolko ludi pride ako do EU parlamentu blizko 20 percent, tak pri referende to neplati, lebo politici si to tak upravili. Nie je to diskriminacne a nedemokraticke? Pardon, je to take kapitalisticke. Prave, ak by platil kazdy hlas, politici by nemali paku na ludi ovplyvnovat ich, ze teraz nechod lebo sa nehodi a teraz chod. Platilo by hocico (nie vsak vsetko), co by preslo cez uradnicky kolos statu a prezident by dal zelenu k referendu, ale muselo by byt aj v ustave to, ze to nie je odporucanie ale zavazne pre akukolvek zlozku vykonnej moci statu. Lenze teraz ani referendum uz nebude. Ake demokraticke a ake nediskriminacne? Vo Svajciarsku rozhoduju ludia referendom o všetkom a naucili sa ze kazdy hlas zavazi a nenechaju ani jedno referendum nepovsimnute, lebo by rozhodovala mala skupina ludi. My na Slovensku sa musime este vela ucit.

Obdobne je to s kruzkovanim poslancov na kandidatke. Musim si vybrat stranu a az potom ludi, hoci viem ze vsetci napriec politickymi stranami su navzajom priatelia a v pripade dolezitych veci sa vedia dohodnut, hoci maju aj ine stranicke tricka. Naco politikom bolo ete podmienenne percentualne kvorum kruzkovanych hlasov kandidatov na poslancov a len urceny pocet kruzkov momentalne styri? Preco nie desat alebo dvadsat zo 150? Preco aj jeden jediny kruzok nepretlaci osobu dopredu pred stranicky vydane poradie? Lebo by mali poniektori ludia problem na kandidatke, ktorych poznaju a nechcu ich a bude narusena kontinuita stranicky lojalnych kandidatov. Pre nove strany bez lojalnych ludi by to bolo pre nich sebaznicujuce, leo by hlasovali podla zlozenej prisahy a nie podladohod stranickych elit, ale niekto povie, že by z toho bol bordel. ano pre volbami by bol, lebo ten a ten nebol lojalny strane a na kandidatku sa nedostane hoci ma peniaze na sponzorovanie strany. Opat ludia by boli donuteni kruzkovat, lebo sa zvacsa voli nie koho chcem, ale koho nechcem. Zvratena zvyklost na Slovensku, lebo dolezite su politicke strany a az potom ludia kandidati.

A tie statistiky si nechaj pre seba ak im doverujes, lebo ine su pred volbami, ktore su kupovane a ine po volbach. To že zrovna tak vyslo je nahoda alebo vyssia moc? Ludia si aj to vsimaju a politici sa prisposobia lojalnymi ludmi z akehokolvek kutu Slovenska. A elektronicke scitavanie, tak tie su pre nezaujem ludi najlahsie manipulovatelne, lebo nie je snaha ich prekontrolovat rucne aj dodatocne po odfoteni hoci v stranickych centralach ci vobec sedia s tym, co je zverejnene, hoci v komisiach realne sedia ludia z masa a kosti, maju mobily. Nauceni sme a najma demokraticko kapitalisticke rocniky, ze nic navyse robit netreba, za co nie je zaplatene, a ak sa da, tak odflaknut pracu a co najskor zmiznut. Ale aj to by sa dalo odstranit povinným zverejnovanim zapisnic na verejnych strankach obci, kde su volebne obvody zriadene, hoci velkym mestam by to nevyhovovalo, ved opat navyse nieco, ked nie pre ludi, tak pre samospravy.

Volby by mali byt o ludoch a nie o stranach, aby mohli byt voleni aj nezavisli kandidati nie na stranickej kandidatke, ale bez nej. Volby by boli hoci aj dvojkolovo v kazdom regione. A ak niekto povie, ze sa to neda technicky ani financne zvladnut, tak neuspeje, lebo niekde to ide, a niekde nie. Prikladov vo svete je vela, ale aj na malom Slovensku, kde kazdy kazdeho pozna.

Dost OT, a ak ma niekto potrebu diskutovat aj o politike vo fore venovanému najma bezpecnym cestam ci su to dialnice, rychlostne cesty alebo cesty 1 triedy vratane cyklistickych chodnikov, tak nech zriadi administrator taku temu hoci mam dojem, ze nejaka tam existuje. Ospravedlnujem sa vopred adminovi, a ak uzna, nech všetky politicke nazory z tejto temy presunie do podadresara "Off-topic" a podsuboru "politicka situacia na slovensku/part deux".
vladik67
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 586
Obrázky: 111
Založený: 02. Jan 2011 10:34

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod IceFox » 06. Feb 2023 09:12

to devil:

Takže sa zhodneme na tom, že priemerného poslanca reálne nikto nepozná.

Na čo potom dávať stupídnosti typu poslanec z/za okres? Aj tak bude každý voliť podľa strany/podľa toho ako im povie predseda (Šofranko) alebo podľa toho ako sa kto pretŕča na billboardoch/reklamách (Pelle za čias Smeru). A stále je tu vec, že nikto nikde negarantuje, že daný poslanec bude kopať za svoj okres.

Dá ti to navyše len “constraints”, ktoré nebudú mať želaný (lepšie povedané žiadny) efekt.

Politická nestabilita je kvôli tomu, že neexistuje žiadna politická kultúra. Toto ti to fakt nevyrieši.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 06. Feb 2023 10:54

poslanec zastupuje svoj okres/kraj a pokusa sa presadzovat veci. preco je to stupidnost ? maju kto kdekade v europe. zaujimave ze nasi liberaly uz najviac obhajuju meciarov volebny system zalozeny na vodcovskom principe.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod IceFox » 06. Feb 2023 22:31

Určite. Rozhodne tam nie je aby poberal kráľovský plat. Rovnako ako keď Jurinová sľubovala hory-doly pre Oravu a urobila pre Oravu rovnako ako pre všetky ostatné regióny (dohromady nič). Veľa ľudí ani len nepozná poslancov vo svojom miestnom zastupiteľstve (teda ľudí, ktorí najviac vedia v mieste ich bydliska niečo zmeniť).

Navyše v NRSR sa majú riešiť celoslovenské problémy. To, že chce poslanec do svojej diery cestu by sa malo riešiť na úrovni kraja (čo, čuduj sa svetu, nefunguje).

Nech sa budeš snažiť akokoľvek, tvoja predstava na Slovensku skrátka nebude fungovať.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod 4lien » 07. Feb 2023 00:50

vladik67 napísal:Ak ta urazila moja prva veta, ospravedlnujem sa, ale politika tu nepatri a sme OT

Neboj, az tak urazlivy nie som, len som chcel poukazat na to, ze urcite by to slo aj bez nej. A ano, sme OT, ale ja som svojim povodnym prispevkom tiez len reagoval na niekoho kto tuto temu zacal.

vladik67 napísal:tak pri referende to neplati, lebo politici si to tak upravili. Nie je to diskriminacne a nedemokraticke? Pardon, je to take kapitalisticke.

Neviem co to ma s kapitalizmom, je to proste sposob ako mame referenda nastavene (za komancov by pre istotu neboli ziadne). Inak ale suhlasim, keby bolo na mne, kvorum pre referendum by som nastavil na 0%. To je uz ale samostatna tema ktora by bola zrejme na dlhsiu diskusiu a s poctom volebnych obvodov nijak nesuvisi.

vladik67 napísal:Obdobne je to s kruzkovanim poslancov na kandidatke. Musim si vybrat stranu a az potom ludi, hoci viem ze vsetci napriec politickymi stranami su navzajom priatelia a v pripade dolezitych veci sa vedia dohodnut, hoci maju aj ine stranicke tricka. Naco politikom bolo ete podmienenne percentualne kvorum kruzkovanych hlasov kandidatov na poslancov a len urceny pocet kruzkov momentalne styri? Preco nie desat alebo dvadsat zo 150?

Ano, s tymto 100% suhlasim a spomenul som to aj v predchadzajucom komentari. Ak chceme nejak vylepsit volebny system tak zvysenie poctu preferencnych hlasov by malo ovela vacsi prinos nez delenie na obvody. A taktiez by som bol uplne za, ak by sa vobec nevolili strany ale len samostatny poslanci s moznostou kruzkovat aj napriec kandidatkam.

vladik67 napísal:Ludia si aj to vsimaju a politici sa prisposobia lojalnymi ludmi z akehokolvek kutu Slovenska.

Ok, a keby sme boli rozdeleni na viac volebnych obvodov, neboli by v jednotlivych obvodoch opat len "lojalni ludia z daneho kutu slovenska"? Vacsina stran by predsa stale mala centralu v BA

vladik67 napísal:A elektronicke scitavanie, tak tie su pre nezaujem ludi najlahsie manipulovatelne, lebo nie je snaha ich prekontrolovat rucne aj dodatocne po odfoteni hoci v stranickych centralach ci vobec sedia s tym, co je zverejnene, hoci v komisiach realne sedia ludia z masa a kosti, maju mobily. Nauceni sme a najma demokraticko kapitalisticke rocniky, ze nic navyse robit netreba, za co nie je zaplatene, a ak sa da, tak odflaknut pracu a co najskor zmiznut.

Bol som v komisii niekolko krat a garantujem ti, ze takto to nefunguje. Proti zverejnovaniu zapisnic vsak rozhodne nenamietam (pokial naozaj nie su momentalne zverejnovane)

vladik67 napísal:aby mohli byt voleni aj nezavisli kandidati nie na stranickej kandidatke, ale bez nej.

To by som uvital tiez, muselo by sa to ale implementovat s inymi uz spomenutymi zmenami. A aj tak mam pocit, ze tych nezavislych by az tak vela nebolo, ale za tu moznost by som urcite bol.

IceFox napísal:Navyše v NRSR sa majú riešiť celoslovenské problémy.

Presne tak, toto si vela zastancov viacerych obvodov neuvedomuje. NRSR je na to, aby sa tam riesili veci plosne pre celu republiku a preto by mali mat aj ludia moznost volit ludi z celej krajiny. Ak je regionalne zastupenie naozaj problem, riesenim by skor mohla byt urcita miera decentralizacie.
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 07. Feb 2023 08:52

Navyše v NRSR sa majú riešiť celoslovenské problémy. To, že chce poslanec do svojej diery cestu by sa malo riešiť na úrovni kraja (čo, čuduj sa svetu, nefunguje).
ked nieco taketo vypustis z klavesnice netusis o com vsetkom parlament rozhoduje a co je vsetko skryte medzi riadkami zakonov

Nech sa budeš snažiť akokoľvek, tvoja predstava na Slovensku skrátka nebude fungovať.
no hlavne ze toto funguje. par straniciek v nrsr z coho niektore presli vdaka fejsbuku precedu strany, vlada z 4 stran ktore sa vecne hadaju, odtlacaju sa od valovov a nic nevyriesia lebo nemaju cas a navzajom sa blokuju. nakoniec ani nedovladli. cize sa svieti a kuri. a vyzera ze to bude podobne aj nadalej.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Vlados » 07. Feb 2023 12:01

už sa tešíš na návrat "socialistov" ktorých tak neustále velebíš?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 07. Feb 2023 12:57

mna by zaujimalo koho velebis ty, najskor by som povedal ze si bol za olano/sas pripadne progresivec.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Vlados » 07. Feb 2023 13:39

som veľmi rád že ma nikdy nenapadlo voliť olano :)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 07. Feb 2023 14:09

ani mna nikdy nenapadlo volit smer. lenze silny smer je to kvoli hlupej, neschopnej pravici. ani radicovej vladu nepovalil smer ale sas. gorilu spachala dzurindova vlada a nie smer. DrX to napisal dobre. male stranicky co prehravaju kazde regionalne volby sa spoliehaju na precedu na cele kandidatky presne tak ako meciar v 1998 preto nie je prispustne zmenit jeden volebny obvod a uz vobec nie kombinovany system. to by vyhrali akurat v BA a par okresoch.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Vlados » 07. Feb 2023 14:27

no nevyzerá to tak. potom ti zostáva voliť len KDH, ktoré však v Bratislave napáchalo toľko zla že bratislavskú kaviareň skončilo. Gorilu mali vyšetrovať na vlády smeru ale nebol záujem.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.