Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 01. Aug 2021 17:52

So súbežnou jazdou nemáš pravdu, viď §10 zákona 8/2009:

(4) Ak je na ceste s dvoma a alebo s viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy taká hustá premávka, že sa utvoria súvislé prúdy vozidiel, v ktorých vodič motorového vozidla môže jazdiť len takou rýchlosťou, ktorá závisí od rýchlosti vozidiel idúcich pred ním, vozidlá môžu ísť súbežne vedľa seba (ďalej len „súbežná jazda“). Pri súbežnej jazde sa nepovažuje za predchádzanie, ak vozidlá idú v jednom z jazdných pruhov rýchlejšie ako vozidlá v inom jazdnom pruhu.


Ani v paragrafe 15 - Predchádzanie nie je zmienka o tom, že pri predchádzaní musí vodič meniť jazdný pruh. Je tam len to, že v obci sa nepovažuje za predchádzanie, ak idú vozidlá v jednom pruhu rýchlejšie než v inom pruhu.

Takže akonáhle bude (alebo už je?) ten paškvilový úsek s troma jazdnými pruhmi na bratislavskom obchvate mimo obce a zostane zákaz vjazdu nákladným autám do pravého a ľavého, trvám na tom, že nákladné autá budú musieť jazdiť v strednom a osobné v pravom, pokiaľ sa nebude jednať o predchádzanie (a predchádza sa vľavo!), alebo súbežnú jazdu (ak sa vytvoria súvislé prúdy vozidiel).
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 01. Aug 2021 18:03

bonik-r napísal:
Miro napísal:Ďakujem za vysvetlenie.

Ešte mi napadá, ako systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti rozozná, že značka s bielym autíčkom v modrom poli č.311 u nás znamená cestu pre motorové vozidlá s MPR 90 km/h (resp. v obci 50 km/h), ale napríklad v Maďarsku je to rýchlostná cesta s MPR 110 km/h?

Inteligentny system tuto znacku moze pokojne ignorovat, nakolko pre MPR neznamena vobec nic. Znamena skor zakaz nemotorovych dopravnych prostriedkov, ktore tymto systemom vybavene nebudu.


U nás neznamená, ale v Maďarsku a Česku znamená MPR 110 km/h. A o tom je tu reč, že bude musieť vedieť, v ktorej krajine je. Už len preto, ako bolo správne uvedené vyššie, že rôzne krajiny majú rôzne MPR, napríklad Rakúsko má mimo obce MPR 100 km/h a my 90. Preto tvrdím, že by mohol vedieť rozoznať aj našu "diaľnicu v obci".
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 02. Aug 2021 06:58

Moje auto to zvlada. Aj ked ma stare info a na RC dava stale 130. Ale inak v CR 110, na PL dialniciach 140 atd.
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 404
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 02. Aug 2021 10:56

Preto tvrdím, že argument, že by to nezvládlo našu diaľnicu v obci, je mimo.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 02. Aug 2021 11:34

Zmena nie je, že by to nezvládli systémy, ale preto aby základné pravidlá boli jednotné v celej Európe. Vždy je zodpovedný vodič... ak vodič Tesly ;)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 02. Aug 2021 13:04

Miro napísal:Preto tvrdím, že argument, že by to nezvládlo našu diaľnicu v obci, je mimo.

Jane, že zvládlo. Tam ide skôr o to, že celý úsek D1 a D2 cez Bratislavu má byť súčasťou líniového riadenia dopravy, t. j. najvyššia dovolená rýchlosť bude generovaná automaticky. Čiže 130 default, 120, 100, 80, 60.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 02. Aug 2021 14:01

Ak idem D2kou zo Sitiny smerom do mesta, je tam koniec dialnice v meste, teda MPR 130. Plati tato rychlost aj po rozplete a prejazde po D1 dalej? Lebo meno to vychadza tak, ze ak na D1 prejdete z D2, mozete ist legalne 130 aj po Pristavnom moste, nikde nie je znacka zaciatok obce...
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 02. Aug 2021 14:08

vie niekto kedy sa bude spustat to liniove riadenie dopravy?
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 506
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 02. Aug 2021 14:11

Ak nenatrafíš na značku začiatok obce, si stále mimo obce, takže 130, ak dopravnou značkou nie je určené inak.

Ale počkajme si ešte, asi je toto prechodný stav, pretože ako som sa na tomto fóre dozvedel, po novom by už diaľnica v meste nemala existovať.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 02. Aug 2021 14:12

sendvo napísal:vie niekto kedy sa bude spustat to liniove riadenie dopravy?


Už je na celom obchvate dostatok premenlivých dopravných značiek, na ktorých sa tie rýchlosti budú zobrazovať?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod cPalo » 02. Aug 2021 15:01

V opačnom smere som si všimol začiatok BA, čudoval som sa VoCoGo
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 02. Aug 2021 15:09

Sentilj napísal:Ak idem D2kou zo Sitiny smerom do mesta, je tam koniec dialnice v meste, teda MPR 130. Plati tato rychlost aj po rozplete a prejazde po D1 dalej? Lebo meno to vychadza tak, ze ak na D1 prejdete z D2, mozete ist legalne 130 aj po Pristavnom moste, nikde nie je znacka zaciatok obce...


Ja som išiel včera :D
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 02. Aug 2021 22:35

Značkové peklo pokračuje - na D2 v smere k tunelu sú zakrytované značky obce a takisto na konci Einsteinovej v smere na D1+D2. Pri výjazde z Petržalky Dolnozemskej na Einsteinovu (180ka zátačka) je vidieť na susednú rampu v smere D1 Prístavný most, že značky obce a začiatku diaľnice ešte neprekryli.
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 03. Aug 2021 07:50

Sentilj napísal:Značkové peklo pokračuje - na D2 v smere k tunelu sú zakrytované značky obce a takisto na konci Einsteinovej v smere na D1+D2. Pri výjazde z Petržalky Dolnozemskej na Einsteinovu (180ka zátačka) je vidieť na susednú rampu v smere D1 Prístavný most, že značky obce a začiatku diaľnice ešte neprekryli.


Ako ja som pracoval v štátnych inštitúciách, alebo inštitúciách, ktoré sú 100% dcérou verejnej správy a viem, že stačí premotivovaný šéf vyžívajúci sa v mikromanažmente, ktorí dokáže zbastardiť aj cestovný príkaz na služobnú cestu, ale naozaj nechápem, kde bol pri tomto projekte problém.
1) osadím značky začiatok a koniec obce tak, že celý prieťah D1+D2 bude mimo obce,
2) značky zakryjem do doby implementácie riešenia,
3) nad rámec kompetencií (ja viem, že veľa úradníkov s tým má hrozne veľký problém, ale mňa to nikdy nezabilo, naopak, vždy ma to aj profesne posunulo), keďže viem, že mosty, kde idem robiť zmenu, sa využívajú aj na mestskú dopravu, oslovím mesto.
hotovo

Namiesto toho sa osadilo koľko, 7 značiek, z toho dve nelogicky, s jednou chybou a keď sa prekvapivo po obchvate začalo jazdiť 130 km/h, tak to po dvoch dňoch zakryjú.

Inak vravím, ja som tam v nedeľu išiel 130 kmh, lebo som sa riadil značkami a zistil som, že vo Vajnoroch môžem ísť 90 km/h, lebo už som značku koniec obce nevidel, len koniec diaľnice.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 03. Aug 2021 15:18

Miro napísal:
sendvo napísal:vie niekto kedy sa bude spustat to liniove riadenie dopravy?


Už je na celom obchvate dostatok premenlivých dopravných značiek, na ktorých sa tie rýchlosti budú zobrazovať?


uz ich je tam podla mna dost. inak by som sa nepytal ;)

inak neviem ci to tu uz niekto spominal ale triblavina sa po novom vola bernolakovo :P neviem ci sa mi to iba zda ale tie predzvesti pred triblavinou vyzeraju akokeby ich ani nerobila firma co robi dopravne znacenie. ta zelena farba je uplne odveci a pismo a odstup textu tiez akosi nesedi a ceresnickou je navest namiesto predzvesti..
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 506
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mb1000 » 04. Aug 2021 17:53

mb1000 napísal:Nove VDZ, Bratislava, Krasnany, Kadnarova

Plytvame miestom, tu pohodlne zaparkuje aj Toyota Hilux ;-)
gallery/image_page.php?album_id=244&image_id=46829
Miro napísal:Načo vyznačovať jednotlivé miesta, stačí čiara ako je na Banskobystrickej a nech sa autá naukladajú ako vedia: https://goo.gl/maps/UndixRHGntwo95mc8


Tak uz to na jednej strane cesty premalovavaju na prerusovanu ciaru a povodne boxy zatreli ;-)
mb1000
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 406
Obrázky: 283
Založený: 23. Feb 2010 11:59

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 06. Aug 2021 18:15

Perlička: kto by chcel vidieť, ako by vyzeralo české značenie v Terne, má šancu na parkovisku supermarketu Billa v Jablunkove :)
Očividne si výrobu značiek objednali na Slovensku, pretože PRÉSERVÉ je "groteskné", doplnkové tabuľky a zvyšok zas "ternový". Iba značky pri výjazde na hlavnú sú klasicky s DIN1451.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 13. Aug 2021 22:42

Chalani, teraz vážne. Čím je ten úsek D2 od Mlynskej doliny smer na Malacky iný, že musí zostať diaľnica v obci? Veď sú tam v súčasnosti v obci už len dve, na mestské pomery relatívne vzájomne vzdialené križovatky. Ak už by som nejaký úsek dával ako diaľnica v obci, určite by to nebol tento. Nehovoriac o tom, že veľa zahraničných vodičov, keď za Sitinou videlo koniec všetkých obmedzení, tak duplo na 130 km/h.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 14. Aug 2021 05:21

Tiež to nechápem. Keď diaľnica v obci, tak skôr úsek Prístavný most až Avion, tam sa to najviac mydlí a určite tam bude potrebné aj tak znížiť rýchlosť. 130 by tam bolo veľa. Už teraz je tam úsek s MPR 80 km/h.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 14. Aug 2021 07:00

Nehladajte logiku tam, kde nikdy nebola.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 14. Aug 2021 11:07

Ike napísal:Chalani, teraz vážne. Čím je ten úsek D2 od Mlynskej doliny smer na Malacky iný, že musí zostať diaľnica v obci? Veď sú tam v súčasnosti v obci už len dve, na mestské pomery relatívne vzájomne vzdialené križovatky. Ak už by som nejaký úsek dával ako diaľnica v obci, určite by to nebol tento. Nehovoriac o tom, že veľa zahraničných vodičov, keď za Sitinou videlo koniec všetkých obmedzení, tak duplo na 130 km/h.

Nie je tam (nepodstatná) líniovka :lol:
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 14. Aug 2021 13:22

Ak tým chceli obmedziť rýchlosť na 90 km/h, mohli to urobiť dopravnými značkami č. 253 - Najvyššia dovolená rýchlosť.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 14. Aug 2021 13:28

Zase sa u nás prejavila ľudová tvorivosť umiestňovačov značiek. Pred výkopom, ktorý zasahuje do polovice vozovky, dali značku č. 304 - Prednosť pred protiidúcimi vozidlami, ale obrátili ju hore nohami. Zjavne tým chceli povedať, že ja mám protiidúcim dať prednosť. Keby tam nedali nič, bolo by to lepšie, pretože protiidúci by mali aj tak prednosť podľa pravidiel.

Kde to mám nahlásiť? Na políciu? Myslíte, že sa tým budú zaoberať?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 14. Aug 2021 22:47

Miro napísal:Ak tým chceli obmedziť rýchlosť na 90 km/h, mohli to urobiť dopravnými značkami č. 253 - Najvyššia dovolená rýchlosť.

Ale to sa takto nikdy nerobilo ;)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 15. Aug 2021 07:44

Miro napísal:Zase sa u nás prejavila ľudová tvorivosť umiestňovačov značiek. Pred výkopom, ktorý zasahuje do polovice vozovky, dali značku č. 304 - Prednosť pred protiidúcimi vozidlami, ale obrátili ju hore nohami. Zjavne tým chceli povedať, že ja mám protiidúcim dať prednosť. Keby tam nedali nič, bolo by to lepšie, pretože protiidúci by mali aj tak prednosť podľa pravidiel.

Kde to mám nahlásiť? Na políciu? Myslíte, že sa tým budú zaoberať?


Určite volať políciu a hentakých inžinierov treba nakopať do riti. Neviem si predstaviť, že by to v inom sektore takto fungovalo, že napr. železničiari nebudú mať červené tienidlo, tak na návestidlo dajú modré "veď to znamená takmer to isté", alebo že by na pristávacej dráhe dali zelené PAPI svetlá, "lebo iné neboli na sklade". Možno ma klame pamäť, ale takéto šlendriánstvo si pred 15 rokmi nepamätám.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.

cron