Sewon v Rimavskej Sobote má problémy so zamestnancami

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Sewon v Rimavskej Sobote má problémy so zamestnancami

Odoslaťod Dialniciar » 18. Feb 2008 12:53

http://firmy.etrend.sk/126772/firmy/vyr ... baju-ludia


Sewon má problém s ľuďmi

Výrobca káblov sa obzerá aj po lokalite mimo Rimavskej Soboty

[18.2.2008, TREND / Dominik Orfánus]

Zo štyroch slovenských závodov Sewonu ECS Slovakia, dcéry kórejského výrobcu káblových zväzkov, je najmladší v Rimavskej Sobote.

A je špeciálny, lebo podobné problémy s pracovnými silami nemá žiadna zo sesterských firiem v Lednických Rovniach, Hnúšti ani Hlohovci.

Stretnutie kultúr

Už zhruba rok „hostí“ Rimavská Sobota tohto významného kórejského investora zo strapca subdodávateľov pre žilinskú automobilku Kia.

V tomto investormi zabudnutom okrese, kde na začiatku tohto roka evidovali 27-percentnú nezamestnanosť, znamenalo 1 200 plánovaných nových pracovných miest celkom dobrú vyhliadku. Pre región i zamestnávateľa. Dnes je všetko inak.

Podľa slov divízneho manažéra Sewonu Jong Woo Nama firma zápasí s personálnymi problémami. „Ľudia tu v Rimavskej Sobote sa ťažko zaúčajú a nemajú vzťah k pracovnej zodpovednosti,“ komentuje J. W. Nam problémy. Tretina z tých, čo teraz zamestnáva, sa mu zdá problematická.

Denne z fabriky nadobro odíde niekoľko pracovníkov. Z toho, podľa slov tohto manažéra Sewonu, traja zo štyroch nedobrovoľne. Najčastejší dôvod je porušovanie interných predpisov. Napríklad fajčenie na pracovisku alebo nedodržiavanie dĺžky prestávok.

Podľa Ladislava Kovácsa, prednostu Mestského úradu v Rimavskej Sobote, je problém v stretnutí dvoch kultúr. Hovorí, že Kórejčania majú svoje, prísnejšie predstavy o práci a firemnej kultúre. Proti srsti im je napríklad Zákonník práce.

Na druhej strane stoja ľudia, ktorí nenadobudli alebo stratili pracovné návyky a po príchode do nového zamestnania si nevedia zvyknúť na nároky zamestnávateľa. L. Kovács dodáva, že v Sewone je vysoký podiel pracovníkov s najnižšou kvalifikáciou. Zhruba 80 percent má ukončenú iba základnú školu a nájdu sa aj pologramotní.

Rozšírenie na obzore

Hrubá mzda v Sewone sa začína okolo 10-tisíc korún. Zabehnutí robotníci majú 14-tisícové výplatné pásky, tí dobrí aj výkonnostné odmeny. „Ale dobrých je tu málo,“ sťažuje sa J. W. Nam.

Napriek tomu tvrdí, že fabrika v Rimavskej Sobote porastie. Zatiaľ v Sewone neuvažujú o dovoze pracovných síl zo zahraničia, ale ak nezoženú dostatok spoľahlivých ľudí, J. W. Nam nevylučuje ani túto možnosť.

O expanzných plánoch svedčia aj dva nábory zo začiatku roka. Podľa riaditeľky Úradu práce v Rimavskej Sobote Dany Cochovej na tom januárovom pre Sewon z viac ako 300 uchádzačov prijali 200. Personálna manažérka firmy Danica Bláhová okrem nich prijala ďalších sto.

Sewon tak živí v štyroch slovenských závodoch vyše 2 200 ľudí. Podľa L. Kovácsa by 800 nových pracovných miest mohlo vzniknúť rozšírením areálu bývalých kasární v Rimavskej Sobote, kde teraz Sewon vyrába.

Mesto by z tejto lokality chcelo mať plnohodnotný priemyselný park. No ministerstvo vnútra plánuje v jednej budove kasární nechať archív. Práve v tej, o ktorú má záujem susediaci Sewon.

Firma potrebuje rozšíriť priestory, aby mohla splniť dodávky káblových zväzkov pre český Hyundai, a to už v budúcom roku. Pomoc ponúklo mesto, ktoré rokuje s ministerstvom o výmene. L. Kovács vidí problém v rozdielnych hodnotách budov podľa súdnoznaleckých posudkov.

„Ponuka na výmenu je už na ministerstve vnútra, teraz sú na ťahu oni,“ hovorí. A dodáva, že ak sa nedohodnú do konca mesiaca, Sewon bude hľadať miesto pre novú výrobnú kapacitu v inej lokalite. Po nemeckom výrobcovi káblových zväzkov Dräxlmaier, ktorý na poslednú chvíľu presmeroval pripravovanú investíciu do Rumunska, by tak Rimavská Sobota prišla o ďalšiu investíciu, tentoraz vo výške približne 100 miliónov korún.

Podľa L. Kovácsa mesto plánuje v areáli bývalých kasární po sovietskych vojakoch investovať zhruba 60 miliónov korún. Hlavne na obnovu inžinierskych sietí. Lokalita potom bude slúžiť aj pre iných investorov.

Pomoc z dovozu

Personálne problémy majú aj iní výrobcovia káblových zväzkov. Yazaki Wiring Technologies Slovakia v Michalovciach zatiaľ netrpia vysokou fluktuáciou, ale odchody zamestnancov sú častejšie ako pred rokom.

Za odchodom pracovníkov vidia možnosti zarábať v zahraničí, hovorí personálna manažérka Martina Nagyová. Mladí ľudia idú radšej pracovať do Anglicka alebo Írska, než aby sa zamestnali doma za základných 66 korún na hodinu plus výkonové bonusy.

Tento rok plánuje Yazaki prijať takmer 500 nových pracovníkov. Pre túto firmu robí už 12 rokov prácu vo mzde sninský káblikársky podnik Jas Elmont patriaci pod skupinu Jas.

„Po tom, ako Yazaki získala zákazku pre Jaguar, si dokonca na výpomoc do Jas Elmontu zavolali Rumunov, Čechov a Portugalcov,“ hovorí výkonný riaditeľ Jasu Elmont Milan Kočan.

Zo zhruba tisícky zamestnancov je cudzincov okolo 170. Tí sú na Slovensku oficiálne na pracovnej ceste. Ešte donedávna bol Jas jediný veľký závod v Snine, ale po oživení výroby žeriavov v Unexe v areáli bývalého Vihorlatu sa začal malý boj o zamestnancov.

Ilustračné foto - Miro Nôta
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2008

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.