CEPIT: Investor zaň ručí len slovom - sen sa rozplýva

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

CEPIT: Investor zaň ručí len slovom - sen sa rozplýva

Odoslaťod Dialniciar » 09. Feb 2008 23:39

http://tvojepeniaze.pravda.sk/cepit-inv ... _phypo_p01


CEPIT: Investor zaň ručí len slovom

9. februára 2008 19:49

Sen o "bielom" vedecko-technologickom mestečku CEPIT vo Vajnoroch by sa mohol rozplynúť. Rakúsko-nemecký investor zatiaľ neposkytol záruky, že na ploche 65 hektárov v zóne Rybničná naozaj postaví jedinečný park za 400 miliónov eur, aký na magistráte predstavil v roku 2005.

Ba nezaväzuje ho na to ani územný plán.
Vajnorčanom preto namiesto "slovenského Silicon Valley" môžu napokon v tejto lokalite vyrásť len administratívne budovy, bytovky či výrobné haly.

Starosta Vajnôr Ján Mrva (SDKÚ-DS) radšej z programu štvrtkového miestneho zastupiteľstva stiahol bod, v ktorom mali poslanci schváliť text memoranda o vzájomnej spolupráci pri výstavbe parku. Ako je známe, tento dokument už vlani v novembri na vajnorskej radnici spolu s Mrvom slávnostne podpísali aj primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a konateľ investorskej spoločnosti CEPIT Holding Axel Albrecht.

Investor v memorande vyhlásil, že pozemok využije výhradne na CEPIT. Samospráva zase vyjadrila ochotu pritiahnuť v takom prípade k areálu parku električkovú trať, dodržiavať termíny stavebných konaní a aj inak celý projekt všestranne podporovať.

Hoci memorandum je po právnej stránke len deklarácia či prejav dobrej vôle, Mrva ho chápe ako záväznú zmluvu. Ako vo štvrtok zdôraznil, jeho obsah konzultoval s dvoma právnikmi. Prvý mu potvrdil, že keby investor svoj zámer stavať CEPIT odvolal, poriadne by sa znemožnil. Druhý mu však odporučil požiadať hlavné mesto, aby do územného plánu zapracovalo aspoň urbanistickú štúdiu, ktorú investor predložil. "Napíšem takúto žiadosť na oddelenie územného plánu. Výsledok neviem predpovedať," uzavrel starosta.

Niektorí poslanci vzápätí vzniesli námietky. Jeden označil spracovanú štúdiu za "omaľovánku", ktorá nijako nenahrádza záväznú zonálnu dokumentáciu. Ďalšízase označil starostov postup za "neštandardný", obchádzajúci miestnych poslancov či stavebnú komisiu. Voči Mrvovmu postupu sa ohradili aj dvaja prítomní občania, ktorým poslanci udelili slovo.

Platný územný plán Bratislavy v mierke 1 : 10 000 v súčasnosti len všeobecne určuje pozemkom vyhradeným na CEPIT dve funkcie - občiansku vybavenosť nadmestského významu a priemysel. V zmysle platnej legislatívy by bol pre investora jednoznačne záväzný až podrobný územný plán zóny, spracovaný v mierke 1 : 5 000. Ten však starosta odmieta dať spracovať, lebo by to "trvalo najmenej tri roky". Ani mestskí poslanci pri schvaľovaní územného plánu investora nezaťažili takouto povinnosťou.

O "bielych technológiách" sa na rokovaní vajnorského zastupiteľstva nehovorilo. Prevažovali pojmy "zastavanosť", "podlažnosť", "zachovanie zelených plôch" a pod. Mrva napríklad povedal, že investor už urobil „obrovský ústupok tým, že 70 percent zástavby znížil z predpokladaných osem na šesť podlaží a 20 percent budov postaví len do štyroch podlaží".

Zámer postaviť CEPIT ohlásil zahraničný investor v apríli 2005. Prvé objekty mestečka „vývoja a výskumu" vtedy sľuboval otvoriť už v roku 2007, od mesta preto žiadal mimo bežného postupu vybaviť príslušné povolenia. Už v novembri 2005 mestský parlament pod jeho tlakom narýchlo schválil urbanistickú štúdiu CEPIT a upravil územný plán. Pozemky vytypované pre CEPIT sa tak z ornej pôdy zmenili na potenciálne stavebné parcely a rádovo stúpla ich cena. Vtedajšia vajnorská starostka Anna Zemanová varovala, že investorovi išlo najmä o preklasifikovanie pozemkov a samotný park nemá finančne krytý. Ten však tvrdil, že okrem vlastných zdrojov verí aj v podporu zo strany slovenskej vlády, z eurofondov či zo súkromnej sféry.

Plán výstavby vedecko-technologického parku

CEPIT v roku 2005

*vedecko-technologický park "prvý svojho druhu v strednej Európe", investícia za 400 miliónov eur urobí z Bratislavy mesto čistých technológií, biznisu, vzdelania, vývoja a výskumu
*priestor pre firmy zamerané na vývoj biotechnológií, elektroniky a počítačovej techniky, na využitie energií z obnoviteľných zdrojov atď., súčasťou bude aj vysoká škola s kampusom či kongresové centrum
*naštartuje na Slovensku "poznatkovú ekonomiku" a "kongresovú turistiku", prinesie rádovo tisíce výborne platených pracovných miest, skončí sa "odlev mozgov", naopak, sem prídu schopní ľudia z iných krajín
*daňové príjmy Bratislavy sa zvýšia o stovky miliónov korún ročne, z Vajnôr sa stane vychytená mestská časť, do regiónu prinesie ďalšie investície
*prvé prevádzky budú otvorené už v roku 2007 Zdroj: Prezentácia CEPIT Holding na magistráte, 21. apríl 2005

CEPIT dnes

I. etapa výstavby (2008 až 2010) zahŕňa výstavbu biznis parku s dátovým centrom, vzdelávacieho a technologického centra a budov administratívy, bývania, miestneho zásobovania, materskej školy, školy a zariadenia služieb
II. etapa výstavby (2011 až 2014)
III. etapa výstavby (2015 až 2019)
IV. etapa výstavby (2020 až 2025)
Zdroj: www.cepit.sk (okrem prvej etapy sú d’alš ie špecifikované len časovo)

sp, PRAVDA
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2008

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.