Najvplyvnejší ľudia v našom biznise - aj šéf Doprastavu

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Najvplyvnejší ľudia v našom biznise - aj šéf Doprastavu

Odoslaťod Dialniciar » 03. Dec 2007 11:40

http://hn.hnonline.sk/c1-22533950-manaz ... adi-firiem


Najvyšší predstavitelia spoločností pôsobiacich u nás.

Najvplyvnejší ľudia v našom biznise

Domicil článku:
Autor(i): Vladislav Doktor
Vyhľadať články autora:


[00:00, 3. 12. 2007, čítané 23x, počet diskusných príspevkov 0, HN.HNONLINE.SK]

Desať odvetví, desať lídrov v poslednej časti seriálu Kto vlastní Slovensko. Hlavné slovo majú firmy zo zahraničia, ako Jean Francois Cirelli v SPP.

Gaz de France dovedie k svadbe
Úlohou 49-ročného Francúza na čele plynárenského koncernu Gaz de France je doviesť firmu bezbolestne k fúzii s francúzsko-belgickou spoločnosťou Suez. Šéf Gaz de France Jean Francois Cirelli je absolventom právnickej fakulty s bohatými skúsenosťami v štátnych inštitúciách. V rokoch 1985 - 1995 pracoval na ministerstve financií. Nasledujúcich sedem rokov strávil ako ekonomický poradca prezidenta Jacqua Chiraca. Od roku 2002 do roku 2004 pôsobil ako zástupca riaditeľa francúzskeho úradu vlády. "Nie sme malá a krehká firma, ale veľká energetická spoločnosť," povedal v auguste tohto roka na margo plánovaného zlúčenia s firmou Suez.

Predsedom predstavenstva a prezidentom novovzniknutej spoločnosti Gaz de France Suez má byť terajší riaditeľ firmy Suez Gerard Mestrallet, Cirelli bude viceprezidentom. Po svojom nástupe do kresla šéfa francúzskej energetickej dvojky pristúpil k reštrukturalizácii spoločnosti, ktorá viedla k zjednodušeniu jej vnútornej štruktúry na štyri hlavné divízie zamerané na medzinárodnú spoluprácu, obchod, produkciu a údržbu potrubí. Fúzia, ktorá by vo Francúzsku vytvorila druhého dôležitého hráča na trhu s energiou popri spoločnosti Electricité de France, je podľa Villepina dôležitá pre zabezpečenie nezávislosti Francúzska od dodávok energie. Podmienky fúzie budú podľa premiéra záležať na dohode obidvoch firiem. Spoločnosť Gaz de France s tržbami 27,6 miliardy eur v roku 2006 a so ziskom 2,3 miliardy eur má 24,5-percentný podiel vo firme Slovenský plynárenský priemysel, ktorého šéfom je v súčasnosti Phillippe Boucly.

Jean Francois Cirelli (vpravo) a Gerard Mestrallet.

V SPP rozhodujú aj Nemci
Wulf Bernotat, ktorý šéfuje najväčšej nemeckej energetickej spoločnosti E.ON. je rodákom z mesta Göttingen. Svoju kariéru začínal v roku 1976 ako dvadsaťosemročný po získaní doktorátu práva na univerzite vo svojom rodisku v službách holandskej rafinérie Shell v Hamburgu, kde pracoval na právnom oddelení. Neskôr pôsobil v britskej, portugalskej a francúzskej pobočke spoločnosti. VC roku 1996 začal pracovať v Nemeckom vlastnenom štátnom koncerne VEBA, kde si odkrútil dva roky, aby sa už do konsolidovaného a premenovaného energetického obra E.ON mohol vrátiť v roku 2003 ako jeho šéf.

Medzi svojimi kolegami má povesť pragmatického manažéra postupujúceho metodicky podľa určeného plánu. Jeho kariéra strmo stúpala už v spoločnosti Shell. Medzi prvými poukazoval na stále sa zvyšujúcu potrebu prepojenia energetických sietí, ropovodov a plynovodov na území Európy. Je členom dozorných rád a predstavenstiev aj vo firmách Bertelsmann, Metro a Allianz. Ako najvyšší šéf koncernu E.ON riadiaci firmu zo svojej kancelárie v Düsseldorfe sa podieľa 24,5-percentným podielom aj na manažovaní Slovenského plynárenského priemyslu.

Wulf Bernotat, šéf energetickej spoločnosti E.ON.

Ambiciózny šéf Volkswagenu Martin Winterkorn
Predseda predstavenstva najväčšej automobilky v Európe Volkswagen martin Winterkorn je vo svojej pozícii od začiatku tohto roka. Šesťdesiatročný dvojnásobný absolvent Stuttgartskej univerzity získal doktorát z metalurgie a metalurgickej fyziky v Inštitúte Maxa Plancka. Ako tridsaťročný začal pracovať v nemeckej pobočke švédskej rodinnej firmy Robert Bosch. V roku 1993 sa vo wolfburskej automobilke stal členom manažmentu zodpovedným za riadenie kvality. Podobnú pozíciu predtým zastával v nemeckej automobilke Audi, ktorá je súčasťou skupiny Volkswagen. Členom predstavenstva Volkswagenu je od roku 1996, za oblasť výskumu a vývoja skupiny zodpovedal v rokoch 2000 až 2002. Potom pôsobil ako predseda predstavenstva Audi, Seatu a Lamborghini. Rozhodnutím dozornej rady skupiny bol v novembri minulého roka určený za nástupcu odchádzajúceho Bernda Pischetsriedera. Medzi jeho najambicióznejšie plány patrí rast produktivity práce v automobilke a snaha vyrobiť v roku 2010 v rámci automobilky osem miliónov áut. Je členom dozornej rady FC Bayern Mníchov, má dve deti a vo wolfburskej centrále skupiny Volkswagen obýva kanceláriu na trinástom poschodí. Automobilka Volkswagen s tržbami 105 miliárd korún v roku 2006 a ziskom 2,7 miliardy korún má u nás dva závody, ktorým šéfuje generálny riaditeľ spoločnosti Volkswagen Slovakia Andreas Tostmann.

Martin Winterkorn, predseda Predstavenstva VW.

Rodená Pražanka je jednou z najbohatších Rakúšaniek
Maria-Elisabeth Schaefflerová sa spolu so svojím synom Georgom pravidelne umiestňuje na popredných miestach v rebríčku najbohatších obyvateľov Rakúska. Rodáčka z Prahy vyrastajúca vo Viedni je spolumajiteľkou koncernu INA Waelzlager Schaeffler na výrobu valivých ložísk a autodielov. Celosvetová dvojka v strojárskom priemysle prišla o svojho majiteľa Georga Schaefflera v roku 1996, keď patronát nad rodinným biznisom prevzala jeho manželka Elisabeth a syn Georg.
Firma založená v roku 1946 v nemeckom Herzogenaurachu po vysídlení bratov Schaefflerovcov zo Sliezska patrí dnes aj u našich západných susedov k najdôležitejším zamestnávateľom v strojárskom priemysle. Celková hodnota majetku rodiny Schaefflerovcov sa odhaduje na sedem miliárd eur. Na Slovensku je spoločnosť zastúpená dvomi výrobnými závodmi INA Skalica a INA Kysuce.

Staviteľ mostov šéfuje Doprastavu
Predseda Predstavenstva Doprastavu a prezident DDM Group Ivan Šesták je absolventom bývalej Slovenskej vysokej školy technickej (dnes Slovenská technická univerzita) so špecializáciou na oceľové mosty. Jeden zo siedmich rozhodujúcich spoluvlastníkov skupiny stavebných firiem Doprastav a Metrostav je bratislavským rodákom. V Doprastave pôsobí od skončenia svojich vysokoškolských štúdií v roku 1965.

Generálnym riaditeľom firmy sa Ivan Šesták stal v čase jej transformácie na akciovú spoločnosť a následne sa podieľal na jej privatizácii. Najrešpektovanejšia osobnosť spomedzi slovenských stavebníkov, ktorá dokázala zadlženú spoločnosť s klesajúcou produkciou a prezamestnanosťou v deväťdesiatych rokoch priviesť do dnešného obdobia zisku a expanzie na stále nové trhy v oblasti stavebníctva i do nových krajín svojho pôsobenia. V rebríčku slovenských miliardárov sa podľa časopisu Týden s majetkom okolo dvoch miliárd korún umiestnil na 34. mieste.

Firma mnohých tvárí z Kórey
Keď sa povie Samsung, väčšine obyvateľov Slovenska sa vybaví LCD televízor alebo mobilný telefón. Málokto však vie, že spoločnosť sa na kórejskom hrubom domácom produkte podieľa celkovo v 32 odvetviach, od námorných lodí, cez počítače a chladničky, až po basketbalový tím profesionálov. Šéf koncernu a majoritný akcionár spoločnosti Kun-Hee Lee, ktorý začal Samsung riadiť v roku 1987 krátko po svojom nástupe do funkcie, pristúpil k zjednodušeniu hierarchie spoločnosti na všetkých úrovniach.

"Zmeňte všetko okrem vlastnej manželky a detí," zaznelo vtedy z úst šéfa korporácie produkujúcej 20 percent exportu Južnej Kórey. Po odstránení skostnatenej štruktúry koncernu naštartoval vďaka vstupu do nových odvetví priemyslu rast tržieb a ziskov korporácie generujúcej zisky najmä z elektroniky, finančných služieb a obchodu. Firma na Slovensku podniká v elektrotechnickom priemysle a podriadeným Kun-Hee Leeho je vo funkcii riaditeľa galantského závodu spoločnosti Anton Ondrej.

Najmladší generálny riaditeľ Deutsche Telekom
Nemeckému telekomunikačnému operátorovi Deutsche Telekom začal René Obermann šéfovať na konci minulého roka, keď v ňom do kresla hlavného manažéra zasadol zo stoličky generálneho riaditeľa skupiny T-Mobile. Muž s povesťou agresívneho manažéra sa v telekomunikáciách pohybuje už vyše 20 rokov. V roku 2005 v telekomunikačnom biznise zarezonovala jeho myšlienka, že na trhoch so stopercentnou penetráciou mobilných služieb by operátori nemali pristupovať k dotáciám mobilov. Hoci sa táto myšlienka na mnohých trhoch nestretla s ohlasom, z T-Mobilu dokázal urobiť najprosperujúcejšiu časť Deutsche Telekomu.
V kolose Deutche Telekom je hlavnou úlohou manažéra prezývaného "buldozér" znižovanie nákladov, zastavenie poklesu používania pevných liniek a vyrovnanie sa s veľkou armádou drahých zamestnancov. Jeho podnikateľské začiatky sú späté s firmou ABC Telekom, ktorá začínala ako predajca telefónov do áut a telefónnych záznamníkov, neskôr sa jej podarilo získať licenciu mobilného operátora a o slušne rozbehnutú telekomunikačnú spoločnosť sa začali zaujímať veľké korporácie. René Obermann svoj podnik predal hongkonskej spoločnosti Hutchison Whampoa a o nejaký čas neskôr začal pracovať v mobilnej divízii Deutsche Telekomu. Na Slovensku je Deutsche Telekom zastúpený skupinou firiem Slovak Telekom, ktorej prezidentom je Miroslav Majoroš.



Šéf Deutsche Telekomu, René Obermann.

Priviedol SkyEurope do zisku
Generálnym riaditeľom nízkonákladovej leteckej spoločnosti je od júna tohto roka. V tejto funkcii nahradil zakladateľa aeroliniek Chistiana Mandla. Ešte predtým pôsobil vo funkcii prevádzkového riaditeľa tejto leteckej spoločnosti. Jason Bitter je írsko-kanadského pôvodu a svoje skúsenosti v leteckej doprave zbieral pred svojím pôsobením v SkyEurope vo viacerých aerolinkách.

Za jeho pôsobenia sa nízkonákladová letecká spoločnosť prvýkrát vo svojej histórii dostala do zisku, ktorý za štvrtý kvartál finančného roka 2007 pred úrokmi a zdanením predstavoval 14,3 milióna eur. S platnosťou od začiatku decembra tohto roka nastúpi generálny riaditeľ SkyEurope Airlines Jason Bitter do rovnakej pozície aj v materskej spoločnosti SkyEurope Holding. Christian Mandl, spoluzakladateľ leteckej spoločnosti, k rovnakému dátumu opustil predstavenstvo spoločnosti a zaujal pozíciu nevýkonného riaditeľa SkyEurope Holding. Táto zmena ešte podlieha schváleniu akcionárov. "Odovzdávanie dennodenných manažérskych úloh je teraz zavŕšené. Finančné ciele na rok 2007 boli splnené a aerolínie sú v dobrej kondícii s úplne novou flotilou," hovorí Christian Mandl.

Jason Bitter, generálny riaditeľ SkyEurope.

Bankovníctvo má v krvi
Šéf Erste Bank, ktorá má svoje dcérske banky v krajinách strednej Európy, Andreas Treichl pracoval po skončení štúdia na Viedenskej univerzite v americkej Chase Manhattan Bank v New Yorku, ktorú v roku 1983 vymenil za rakúsku Spar-Kasse. Tu však zotrval len tri roky a jeho nasledujúce kroky opäť viedli do pobočiek zahraničných bánk v Rakúsku. V rokoch 1986 až 1993 pracoval pre Chase Manhattan Bank v Rakúsku a v rokoch 1993 - 1994 viedol Crédit Lyonnais vo svojej rodnej krajine.
V roku 1994 sa vrátil do Ersten österreichischen Sparkassen, ktorá sa pod jeho vedením rozrástla na regionálnu banku pôsobiacu vo viacerých krajinách strednej Európy. Päťdesiatpäťročný Andreas Treichl vo svojej profesionálnej kariére kráča v šľapajach svojho starého otca, ktorý bol v minulosti šéfom rakúskej centrálnej banky. Bankárom bol aj jeho otec Heinrich Treichl, ktorý dlhé roky viedol banku Creditanstaldt.
Na čele banky s viac ako pätnástimi miliónmi klientov stojí od roku 1997. Je vášnivým zberateľom moderného umenia a vo svojom voľnom čase sa venuje hre na klavíri a saxofóne. Dcérskou spoločnosťou Erste Bank u nás je Slovenská sporiteľňa, ktorú vedie vo funkcii generálnej riaditeľky Regina Owesny-Straka.



Na čele Erste Bank stojí Andreas Treichl.

Na čele Tesca je šľachtic
Päťdesiatjedenročný výkonný šéf najväčšieho britského maloobchodného reťazca Tesco Sir Terry Leahy začínal pre firmu, ktorú vedie, pracovať ešte ako študent počas školských prázdnin. Do Tesca sa ako pracovník marketingu vrátil v roku 1979. V roku 1992 sa stal členom predstavenstva siete obchodov Tesco vo Veľkej Británii a ako jeho šéf pôsobí od roku 1997.

Po oznámení zisku Tesca za rok 2005, ktorý sa vyšplhal na dve miliardy libier, bol reťazec na domácom trhu napadnutý zo zneužívania silného postavenia voči dodávateľom. Rodák z Liverpoolu Terry Leahy je absolventom St. Edward´s College a narodil sa ako tretí zo štyroch bratov. Ako jediný spomedzi svojich súrodencov absolvoval vysokoškolské štúdium. Podriadeným Sira Terry Leahyho a generálnym riaditeľom akciovej spoločnosti Tesco Stores na Slovensku je Phil Clarke.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2007

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.