Diaľnica? Áno, už som o nej čítal.

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Diaľnica? Áno, už som o nej čítal.

Odoslaťod puff dady » 22. Máj 2007 15:22

Slovo diaľnica je na Slovensku známe desaťročia. Rozprávame o nej od čias Gustiho. Nebohý Gusto bol veľké zviera, čo sedel na Pražskom hrade a každý rok nás v novoročnom prejave ubezpečoval o tom, ako nám je dobre. Pekne múdro nám porozprával aj o potrebe výstavby diaľničnej siete, na ktorú však sú potrebné peniaze. V tom čase bol pojem diaľnica synonymom pokroku.

Peňazí nebolo nikdy dosť, preto ani kilometrov diaľnic na Slovensku nebolo bohviekoľko. Zúril socializmus a všeto sa robilo viac-menej na ukážku, aby sme sa mohli pochváliť, že už aj to, či ono, máme. Gusto sa pobral na pravdu Božiu. ....a prišli nové časy a s nimi nový Gustíčkovia. Jeden druhý, tretí... Čas plynul, mnoho motoristov sa od vtedy pobralo na večný odpočinok. Len áut neustále pribúdalo a stále pribúda. To preto, že je u nás nízka životná úroveň a za socializmu sa žilo lepšie (myšlienkové pochody pána priemera). Výstavby diaľnic už nie je synonymom pokroku, ale nevyhnutnosťou.

Už roky čítam, že na Slovensku zúri výstavba diaľnic. Úsek Važec - Mengusovce zúrivo staviame deviaty rok. Zúrivo pokračujeme vo vražednom tempe a budeme v ňom pokračovať aj naďalej. Vraj toho roku bude jeden pruh. Hurá, hurá, to zas bude v priekopách nadávené. Čo, že diaľnica má pruhy dva? Jááááj, tak to ešte jeden treba dostavať. No a? O deväť rokov sa ožerieme zas. Dvanásť kilometrov!!! Veď to ani koniec nevidno.

Vražedné tempo je badať aj na úseku Sverepec - Vrtižer. To je tá naša preslávená Považská Bystrica. Prvé štúdie začali v 60-tich rokoch 20. storočia. Hmmmmm, zodpovedný prístup našich študovaných. Štyridsať rokov riešiť deväť a pol kilometrový úsek by nedokázali nikde na svete. Som na vás hrdý, súdruhovia. Ak myslenie bolí, viem si predstaviť, ako dlho ste museli trpieť. Vraj sa už má stavať? Ozaj? A s tým bačom, čo na grúni pasie, ste sa už dohodli? Že o čom? Nuž, kadiaľ tú diaľnicu preženiete? Lebo od nepamäti tadiaľ ženie ovce bača. Tak aby vás bakuľou neprehnal.

Je tomu asi rok, čo posledný Gustík pred davom slaboduchých zavelil: „Viac, rýchlejšie a lacnejšie". Konečne! Vydýchli si vyznávači volantu, bude menej havárii. Ale Gustíčko je Gustíčko, s počtami má stále problémy. Žeby genetické? A tak mu niekto vypočítal, že viac, rýchlejšie a lacnejšie bude do sľúbeného termínu znamenať neskutočných 14, ak hovoríme o kilometroch, ktoré náš Gustíčko začne a dokončí. Proti gustu žiadny dišputát! A tak si v duchu vravím: Kecať vieš naozaj vynikajúco. Len keby si ešte robiť vedel. O diaľnici Bratislava - Košice som doteraz prevažne čítal. Dožijem sa toho, aby som po nej aj jazdil? Pri takomto tempe výstavby to bude niekedy v roku 2050. Asi sa nechám zamraziť.

P.S.

Hľadám dlhodobý podnájom.

Značka: Väčší mrazák!

P.S. II

Pán premiér, posielam Vám lopatu, aby Vám to išlo rýchlejšie. (V mrazáku je zima)

Matej Hospodár, piatok 18. mája 2007 10:13

http://matejhospodar.blog.sme.sk/c/9600 ... cital.html
puff dady
diskutujúci
 
Príspevky: 72
Obrázky: 6
Založený: 07. Mar 2005 13:49
Bydlisko: Bratislava

Naspäť na 2007

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.