Ako vládne bratislavský právnik Prešovu - D1 v r. 2010

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Ako vládne bratislavský právnik Prešovu - D1 v r. 2010

Odoslaťod Dialniciar » 06. Máj 2007 23:08

http://ekonomika.etrend.sk/99876/sloven ... ik-presovu


[b]Ako vládne bratislavský právnik Prešovu[/b]

Nový primátor robí poriadky, no zároveň čelí podozreniam z nekalých praktík

[7.5.2007, TREND / Branislav Sobinkovič]

Pokojnú hladinu stojatých prešovských komunálnych vôd, ktoré vyše desať rokov kontrolujú politici z radov ľavice alebo kresťanských demokratov, rozčeril príchod šťuky z Bratislavy. V decembrových komunálnych voľbách nezávislý kandidát na primátora, právnik Pavel Hagyari rozdrvil konkurentov.

A po vyše sto dňoch od prevzatia funkcie sa v Prešove začínajú diať zaujímavé veci. Do mesta prichádza po dlhých rokoch veľká zahraničná investícia, magistrát prehodnocuje nájomné zmluvy, avizuje zemetrasenia v komunálnych firmách. A jeho nový šéf začína čeliť podozreniam zo snahy o kšeftovanie s mestským majetkom.

Še neda

Na uštipačnú otázku TRENDU, či motív jeho kandidatúry bola strata biznisu v Bratislave, reagoval P. Hagyari smiechom. Na útlm aktivít na západnom Slovensku sa nesťažuje. I keď v hlavnom meste sa v posledných rokoch zdržoval najčastejšie, s Prešovom, kde sa narodil, kontakt nestratil. „Stále som tu mal rozbehnutý nejaký biznis,“ hovorí. Dodáva, že aj na základe podnikateľských skúseností vedel, že mestský úrad nefunguje tak, ako by mal. Že Prešov stagnuje a nevyvíja sa. Še neda. Táto šarišská holá veta ho iritovala v debatách s miestnymi politikmi a úradníkmi.

Z rozhovorov, ktoré TREND absolvoval s Prešovčanmi, vyplynulo, že P. Hagyari voľby vyhral aj pre únavu zo stále rovnakých tvárí, ktoré sa v prešovskej komunálnej sfére roky pohybujú. No svoje zohrala aj masívna kampaň a veľkolepé sľuby, ktorými P. Hagyari pred komunálnymi voľbami nešetril. Avizoval príchod investorov, diaľničný obchvat, oživenie turistického ruchu, vybudovanie soľných kúpeľov či aquaparku.

Mladých voličov oslovoval plánmi na výstavbu nájomných bytov, starších cestovaním zadarmo a bezplatným odvozom odpadu. Aj niekoľko mesiacov po zvolení je P. Hagyari presvedčený, že sa mu podarí splniť väčšinu predvolebných sľubov. Pritom najmä získavanie väčších investorov a príprava diaľničného obchvatu boli pre Prešov dlhé roky nedosiahnuteľné méty.

TREND pred dvoma rokmi informoval o neschopnosti samosprávy nájsť vhodnú lokalitu na vybudovanie priemyselného parku. Predchádzajúci primátor Milan Benč zdôvodňoval problémy pri hľadaní vhodného umiestnenia parku rozkúskovaním pôdy medzi mnohých drobných vlastníkov. Tí mali pýtať veľké peniaze za predaj parciel. Podobný problém malo mať mesto aj pri príprave pozemkov, na ktorých mal stáť diaľničný obchvat.

P. Hagyari tieto tvrdenia odmieta a zdôrazňuje, že mesto nenašlo vhodné miesto pre investorov pre neschopnosť vedenia magistrátu. „Vhodné lokality sa dali nájsť v minulosti a dajú sa nájsť aj teraz. Mesto však pri ich hľadaní nebolo aktívne,“ hovorí. M. Benč oponuje: „Pán primátor ani netuší, s akými problémami sa mesto borilo, keď som nastúpil do funkcie.“ Sťažuje sa, že počas pôsobenia vo funkcii musel riešiť najmä vysoké dlhy mesta, ktoré sa mu podarilo výrazne znížiť. Čo je pravda, i keď zas také obrovské to zadlženie nebolo. Za štyri roky ho M. Benč znížil zhruba o deväťdesiat miliónov korún, teda o vyše tretinu. Preto podľa neho nebolo možné investovať do pozemkov pre investorov bez podpory štátu.

P. Hagyari na tieto slová nepočúva a oponuje svojimi doterajšími výsledkami. Pre lokalitu Grófske našiel developera, ktorý tam rozbehne bytovú výstavbu. A pred týždňom ohlásila príchod do Prešova americká firma Lear. Tá je najväčší investor od roku 1998, keď do mesta vstúpil drevospracujúci koncern Kronospan. V areáli, ktorý ostal po skrachovanom Křižíku, chce firma postaviť závod za takmer dve miliardy korún a zamestnať zhruba päťsto ľudí. Budú vyrábať rámy pre automobilové sedadlá.

Politické krytie

Primátor sa chváli aj ďalšími úspechmi. Je to najmä príprava diaľničného obchvatu Prešova. Jeho dokončenie bolo pôvodne naplánované na rok 2014 až 2015. Tvrdí, že aj vďaka jeho úspešnému lobingu bude možno hotový do roku 2010. Pomohlo tomu najmä to, že nový otec mesta síce kandidoval ako nezávislý, no rýchlo sa zorientoval pri hľadaní politického krytia. Urýchlenie výstavby obchvatu oznamoval vedno s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym a premiérom Robertom Ficom.

Všetky významnejšie zámery musí P. Hagyarimu schváliť mestské zastupiteľstvo. Zatiaľ sa zdá, že aj na pôde prešovského parlamentu dokáže úspešne lobovať. Z 31-členného poslaneckého zboru za jeho návrhy hlasuje väčšinou ľavicová koalícia Smeru-SD, ĽS-HZDS, SNS a Slobodného fóra. K nim sa pridali nezávislí poslanci a hŕstka odídencov z radov KDH. Spolu má táto skupina 16 hlasov. Na druhej strane stoja SDKÚ-DS a KDH spolu s bývalým primátorom M. Benčom, ktorí majú dokopy 15 poslancov.

V prešovských kuloároch sa hovorí, že prechod časti poslancov KDH do ľavicového tábora preloboval P. Hagyari. Sami dotknutí poslanci na túto tému veľmi nekomunikujú. Rovnako sa povráva, že prešovská bunka Smeru dostala z Bratislavy pokyn primátora podporovať. Mal k tomu pomôcť tlak podnikateľa Juraja Širokého, ktorému P. Hagyari roky poskytoval právne služby.

Reakcia prešovskej organizácie Smeru bola strohá. Krajský predseda strany Stanislav Kubánek odpovedal, že prešovskí poslanci hlasujú podľa vlastného presvedčenia. A na „vraj“ informácie nemieni reagovať. Aj P. Hagyari tieto úvahy považuje za fabulácie. Tvrdí, že návrhy v zastupiteľstve sa bude snažiť presadzovať hlavne ich racionálnosťou a prospešnosťou pre fungovanie mesta.

Hádky o majetky

Hoci pravica zostala v opozícii, poslanec zastupiteľstva za SDKÚ-DS Juraj Hurný pripúšťa, že v meste sa mohlo za predchádzajúceho vedenia urobiť na zlepšenie podmienok na podnikanie viac. Bolo to podľa neho spôsobené aj rozložením politických síl v komunálnom parlamente. Proti sebe stáli koalície pravice a ľavice, ktoré v dôležitých veciach nevedeli nájsť spoločnú reč. No v príchode a doterajšom pôsobení nového primátora vidí inú hrozbu pre mesto. Možný špekulatívny predaj mestského majetku.

Toto podozrenie komunálny poslanec vyslovil po aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva, na ktorom mesto navrhovalo predať lukratívne pozemky. Priamym predajom dvom firmám, ktorých štatutári sú spriaznení s terajším primátorom. V jednej z nich pôsobí človek, ktorý bol člen jeho volebného tímu, v druhej zas ľudia zo strany Smer-SD. Za štvorcový meter predaného pozemku mali nadobúdatelia zaplatiť mestu 1 500 korún. No J. Hurný mal informácie, že konečným adresátom parciel mala byť zahraničná firma, ktorá mala za štvorcový meter núkať 3 500 korún.

Na tvrdenia J. Hurného reagoval v regionálnom denníku Prešovský Korzár hovorca magistrátu Michal Kaliňák. Ten podozrenia, že mesto navrhovalo špekulatívny odpredaj, odmietol.

Pavel Hagyari odmieta obvinenia zo špekulácií s majetkom mesta.
Konštatoval, že návrh na predaj prešiel príslušnou komisiou mesta aj mestskou radou. Zdôraznil, že komisia, ktorá navrhuje odpredaje majetku a v ktorej sú aj zástupcovia politických strán, pôvodne navrhovala nižšiu sumu, než 1 500 korún za meter. Až mestská rada ju zvýšila.

Prevod týchto pozemkov bol nakoniec z rokovania mestského zastupiteľstva stiahnutý na návrh nezávislej poslankyne. A na ich predaj sa má podľa magistrátu vypísať verejná súťaž, aby sa zabezpečila transparentnosť transakcie. No to nič nemení na fakte, že prísľub verejného tendra prišiel až po tom, ako sa začali v kuloároch pretriasať podozrenia z čudných zákulisných dohôd.

Priestory pre verných?

Opozícia má tiež obavy, že nebytové priestory, ktoré mesto vlastní v centrálnej zóne, sa použijú na odmeňovanie ľudí verných súčasnému primátorovi. Ako príklad spomínajú výpoveď z nájmu obchodnej firme, ktorá na Hlavnej ulici prevádzkovala svoje predajne. Novým nájomcom sa stala iná spoločnosť, ktorá podporovala P. Hagyariho vo volebnej kampani. „Nie je to tak, na všetky nájmy vyhlasujeme výberové konania,“ reaguje. Pravdu má aj on, aj opozícia – výberové konanie bolo a vyhrala ho firma, ktorá primátorovi pomohla v kampani.

P. Hagyari zdôrazňuje, že ceny za prenájom priestorov sa v meste nemenili desať rokov. Mesto ich postupne zvyšuje o desať až tridsať percent a nemá problém s ich obsadzovaním. V správe majetku mesta vidí veľké rezervy, z ktorých bude môcť financovať aj ambiciózne plány.

Ako príklad spomína výsledky kontroly v mestskej spoločnosti Prešov Real, ktorá spravuje mestské nebytové priestory. Do opráv majetku investovala za posledných desať rokov vyše štvrť miliardy korún. Ten je podľa P. Hagyariho napriek tomu v zlom stave. Tvrdí, že nájomné za nebytové priestory malo byť trojnásobne vyššie než to, čo inkasoval Prešov Real. Je presvedčený, že zefektívnením jeho fungovania prinesie do mestskej kasy ročne o 30 až 40 miliónov korún viac než doteraz. Odvolaný konateľ Prešov Real Jozef Kyslík považuje tvrdenia P. Hagyariho za úsmevné. Hovorí, že firma, ktorej donedávna šéfoval, fungovala vysoko efektívne.

Stolička sa v dohľadnom čase bude pravdepodobne triasť aj pod ďalšími šéfmi firiem, ktoré by podľa P. Hagyariho mali fungovať podstatne efektívnejšie než doteraz. Týka sa to všetkých organizácií spravujúcich majetok mesta. Ako príklad spomína technické služby a dopravný podnik.

Nájom pre strany

Posledné sedenie prešovských poslancov riešilo aj iný bod, ktorý hýbe hladinou adrenalínu miestnych politikov. Bolo ním zvýšenie cien, ktoré mestské strany platia za priestory prenajaté v centre mesta. Výška nájmov sa nemenila už vyše desať rokov. Nakoniec zastupiteľstvo schválilo zvýšenie ročného nájmu zo 130 na 250 korún za štvorcový meter.

J. Hurný z SDKÚ-DS pripúšťa, že pôvodné ceny boli nízke, no odmieta ich prudké zvyšovanie. Napriek tomu môže byť jeho strana stále spokojná. Podľa Marcela Onderuša z realitnej kancelárie Build Investing podobné priestory v centre mesta sa bežne komerčne prenajímajú zhruba za dve tisícky za štvorec. J. Hurný sa snaží argumentovať, že politické strany nie sú ziskové organizácie a preto by nemali platiť také ceny ako podnikatelia. Spolu s kolegami z SDKÚ-DS má podozrenie, že mestský úrad sa bude snažiť dostať politické strany z ich súčasných priestorov, pretože má s nimi iné plány. P. Hagyari sa tým netají – už oznámil plány zmeniť Župný dom na hotel.

Foto - Ivan Fleischer

Diskusia k článku (0 príspevkov)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2007

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.