Galis: Nový štadión? Sú tri možnosti (rozhovor s Galisom)

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Galis: Nový štadión? Sú tri možnosti (rozhovor s Galisom)

Odoslaťod Dialniciar » 25. Feb 2007 13:05

http://naj.hnonline.sk/c6-10024570-2050 ... i-moznosti


ROZHOVOR. Splnomocnenec vlády pre mládež a šport Dušan Galis pre HN:

Galis: Nový štadión? Sú tri možnosti

Autor: Vladimír Trávniček
23. 2. 2007 00:00, HN.HNONLINE.SK

Blíži sa čas, kedy vyprší slovenskému futbalu výnimka od medzinárodnej futbalovej federácie na odohrávanie medzištátnych súbojov na nevyhovujúcom štadióne, na Tehelnom poli.

Po dlhoročnej športovej kariére sa v roku 2005 začala pre Dušana Galisa nová, politická. Stal sa poslancom krajského zastupiteľstva aj parlamentu. Jeho dlhoročné skúsenosti využil premiér Róbert Fico, a jeho vláda vytvorila pre Galisa funkciu. Z nej chce zlepšiť najmä podmienky pre mladých športovcov: "Väčšia časť financii z hazardných hier by mala ísť do športu a výchovy mládeže," tvrdí pre HN Dušan Galis.

Vo funkcii ste od septembra. Príliš o vás nepočuť, čomu sa vôbec venujete?
- Mali sme stretnutie s premiérom vlády Róbertom Ficom aj s prezidentom futbalového zväzu Františkom Laurincom ohľadne výstavby Národného futbalového štadióna, bol som na otvorení skokanského mítingu Bansko-bystrická latka, chodievam na besedy so žiakmi na školách po celom Slovensku, a konzultujem s ministerstvom školstva a ľuďmi pracujúcimi v športe, otázky týkajúce sa najmä športovej výchovy mládeže. Mám záujem riešiť problémy tam, kde si to šport vyžaduje. Je to náročná funkcia, najmä na čas.

Opýtam sa teda inak. Čo konkrétne sa vám podarilo v ostatnom čase presadiť?
- Premiér Robert Fico dal z vládnych rezerv peniaze na výstavbu pätnástich miniihrísk, chcem aby sa tieto peniaze na výstavbu rozdelili rovnomerne do každej časti Slovenska. Budeme hľadať školy alebo dediny, ktoré majú záujem a potrebujú takéto ihriská. Ďalej hľadáme cesty v právnych normách, aby napríklad väčšia časť financií z hazardných hier išla do športu a výchovy mládeže.

Pôvodne sa mal Národný futbalový štadión začať stavať už na jar 2007, aby futbalisti mohli hrať už kvalifikáciu (2008) na svetový šampionát na novom ihrisku. Aká je teda situácia?
- Prezident futbalového zväzu, pán Laurinec, má uviesť na schválenie vláde tri možné alternatívy. S pánom ministrom školstva máme dať návrh na vládu, aby sa to už začalo stavať. Musí sa však rozhodnúť, v akej lokalite bude štadión stáť, na Tehelnom poli, v Dúbravke alebo na "zelenej lúke". Je dôležité, aby tak urobil čo najskôr, keďže nás tlačí termín vypršania výnimky od medzinárodnej futbalovej federácie.

Ďalší štadión, tentoraz pre hokejistov, mal byť k dispozícii už na svetový šampionát v Bratislave do roku 2010...
- Výstavbu tohto štadióna má na starosti Slovenský hokejový zväz, je to v kompetencii prezidenta zväzu pána Juraja Širokého. V marci sa chcú prihlásiť na vládu a budú chcieť začať pripravovať plány na túto výstavbu. V určitej fáze rokovaní bola predstava, že by oba štadióny, futbalový aj hokejový mohli stáť vedľa seba. Ale ešte nie je nič rozhodnuté.

Ministerstvo školstva chce dať doživotnú rentu zlatým medailistom zo svetových šampionátov, olympijských a paralympijských hier. Stačí vám takáto skupina športovcov po 50- ke?
- Treba ešte vyriešiť presnejšiu špecifikáciu tohto návrhu, najmä komu presne by táto renta išla. Som za to, aby bývalí športovci, napríklad boxer Ján Zachara, dostávali takúto podporu od štátu. Samozrejme, je mnoho športovcov, ktorí za bývalého režimu úspešne reprezentovali a v súčasnosti potrebujú finančnú pomoc. Som zástancom tohto návrhu. Stále nie je presne určené, koho sa to bude týkať, či to budú len víťazi olympijských hier, medailisti. Majstri sveta z vybraných disciplín, ale akých?
Viete, ako to býva. Keď sa začnú rozdávať odmeny za zásluhy, objavia sa ľudia, ktorí možno ani nikdy nešportovali.

Ako sa zmenil váš pohľad na futbal po tom, čo ste sa z trávnika presunuli do štátnej funkcie?
- Nijako. Rovnako sledujem futbal ako predtým, ale vyberám si iba kvalitné zápasy. Som konzument, ktorý si môže vybrať to najlepšie, čo chce vidieť. Chodievam aj na hokej, volejbal, nie som profesionálne viazaný futbalom. Nemusím sledovať len našich hráčov či už v slovenskej alebo v zahraničných ligách, čo bolo mojou povinnosťou, keď som viedol reprezentačné mužstvo.

Čo hovoríte na futbalovú reprezentáciu pod vedením vášho nástupcu Jána Kociana?
- Myslím, že je na správnej ceste. V národnom tíme nedošlo ani k takým veľkým hráčskym zmenám, ako sa uvádzalo v médiách po jeho nástupe do funkcie. Kolektív potrebuje mať viac šťastia v dôležitých zápasoch a musí sa vedieť pobiť o dobré výsledky, ale má určite perspektívu. Hráči by však potrebovali väčšiu konkurenciu na niektorých postoch.

Všimli ste si, že Kocian dal druhú šancu útočníkovi Filipovi Šebovi, s ktorým ste vy mali problémy?
- Nezáleží to na Kocianovi, ale najmä na výkonnosti Filipa Šeba. Ak bude hrávať a dobre tak určite bude mať šancu reprezentovať. Musí však ukázať, že do mužstva patrí a hlavne, aby ho kolektív prijal.

Niektoré zápasy v najvhej futbalovej lige mali, prinajmenšom, čudný priebeh. Súhlasíte s názorom, že za tým bola korupcia?
- Povedzte mi oblasť alebo odvetvie, v ktorej sa korupčné prostredie nenachádza. A kde nikdy nebolo a kde nikdy nebude.

Stretli ste sa niekedy s podplácaním počas dlhoročnej trénerskej kariéry?
- Ako tréner nie. Ale keď som hrával ligu v Košiciach za bývalého režimu, občas sa stávalo, že výsledky niektorých zápasov boli naozaj veľmi čudné.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2007

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.