Veža Burj-Dubai vyrastie takmer do neba

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Veža Burj-Dubai vyrastie takmer do neba

Odoslaťod Dialniciar » 19. Feb 2007 11:18

http://reality.etrend.sk/92152/komercne ... -napreduje


Veža Burj-Dubai vyrastie takmer do neba

Takmer kilometrový mrakodrap za 200 miliárd korún nemá svetové prvenstvo isté

[19.2.2007, eTREND / Martin Rojko]

Rekordné výškové budovy pribúdajú ako huby po daždi. Netreba za nimi zo Slovenska chodiť ani tak ďaleko. O niektorých z nich eTREND nedávno písal. Okrem najvhej budovy Európy Veže Federácie (354 metrov), na ktorú sa môžu tešiť Moskovčania v budúcom roku, sa novými vežiakmi v najbližšom období budú môcť pokochať aj obyvatelia Viedne (Donaucity Tower s 220 metrami), Paríža (tzv. Maják s 300 metrami), či Varšavy (Zlota 44 so 192 metrami).

Na Slovensku sa „mrakodrapy“ v súčasnosti výškou ani investovaným objemom peňazí okolitým konkurentom nevyrovnajú, ale budúcnosť môže priniesť aspoň čiastočné priblíženie. Najväčší domáci developer HB Reavis Group ohlásil výstavbu polyfunkčného komplexu Twin City v hlavnom meste. Jeho dominantou by mala byť 42- poschodová veža s výškou medzi 165 až 185 metrov, čim sa stane najvyššou budovou na Slovensku a už sa môže aspoň porovnávať s okolitými vežiakmi.

V čase, keď sa pre Twin Tower budú ešte len hĺbiť základy, by mala finišovať výstavba najvhej budovy na svete. Do konca roka 2008 by totiž mala v hlavnom meste Spojených arabských emirátov stáť Burj-Dubai, teda dubajská veža.

Tradičné centrum blízkovýchodného regiónu sa už niekoľko rokov preorientováva na cestovný ruch a na vedomostne založené odvetvia. Vďaka nulovým firemným daniam húfne prichádzajú zahraniční investori a ich megaprojekty sú synonymom dubajského boomu. Príčinou úspechu je aj strategická poloha medzi expandujúcou východnou časťou Ázie a Európou.

Motív pre postavenie dubajskej veže súvisí podľa portálu emaar.com tak trochu s rozmarnosťou miestneho šejka Al-Maktouma. Ten chcel diverzifikovať ekonomiku závislú na rope a orientovať ju viac na odvetvia založené na službách a cestovnom ruchu. A najvyšší mrakodrap ponúka Dubaju možnosť objaviť sa na mape s niečím výnimočným.

Konečnú výšku veže udržuje developer v tajnosti, pretože v tejto súťaži o najvyššiu budovu vládne značná konkurencia. Podľa oficiálnych údajov na stránke projektu burjdubai.com by mala dosahovať výšku približne 808 metrov. Burj Dubai tak porazí súčasných rekordérov, torontskú CN Tower, najvyššiu budovu a voľne stojacu stavbu a taiwanskú Taipei 101 (najvyššia kancelárska budova), ako i ďalšie zatiaľ len navrhované projekty – napríklad Vežu slobody v New Yorku, Svetové finančné centrum v Šanghaji, Port Tower v Karáčí alebo tokijskú Sumida Tower.

S terajšou výškou okolo 450 metrov je dubajská veža piata najvyššia budova na svete. Ku koncu januára tohto roka dosahovala veža podľa burj-dubai-tower.org 81 poschodí a rastie tempom jedno poschodie za sedem dní. Údaje o konečnej výške veže sa počas výstavby menili v závislosti od avizovaných rozmerov konkurenčných projektov. Zdá sa, že pôvodne uvažovaných 705 metrov prekonajú najmenej o ďalších 200 metrov. Voľnú ruku pri finálnej výške budovy poskytuje stavebníkovi skutočnosť, že najvyšší vrchol (signálna veža) bude neobývaný a tým umožňuje dodatočné pridávania metrov.

Podľa stránky burj-dubai-tower.org sa výstavba budovy začala v roku 2004, predpokladá sa dokončenie v roku 2008. Developerom je spoločnosť Emaar Properties, hlavným stavebníkom juhokórejský Samsung EC. Celkové náklady na výstavbu dosahujú 8 miliárd dolárov (200 mld. Sk - pre porovanie, Petronas Tower stáli „len“ 1,6 mld. dolárov v roku 1998), celková podlahová plocha bude zaberať 344 tisíc m2. Interiérové priestory vyzdobí svojimi výtvormi známy módny návrhár Giorgio Armani, ktorého vôbec prvý hotel obsadí 37 spodných podlaží.

Na ďalších 64 poschodiach sa bude nachádzať 700 luxusných apartmánov, ktoré boli podľa vyjadrenia developera vypredané za osem hodín po ohlásení predaja. Zvyšné poschodia budú patriť kanceláriam okrem posledného, ktoré má slúžiť ako vyhliadková miestnosť. Budova sa bude pýšiť aj najrýchlejším výťahom na svete. Prostredníctvom neho sa používatelia objektu dostanú na svoje poschodie rýchlosťou 65 km/h.

Stavba prilákala aj renomovaných dizajnérov. Jedným z nich je mestský architekt Adrian Smith, ktorý mal prsty už v niekoľkých najvyšších budovách sveta. Pri navrhovaní dizajnu veže ho inšpirovala rastlina hymenocallis, hojne pestovaná v celom regióne.

Burj Dubai je len malou časťou toho, čo sa momentálne v tejto časti Arabského zálivu pripravuje. Okrem veže sa tu bude nachádzať aj park s rozlohou dvakrát väčšou, ako je floridský Disneyland, Dubai Mall - najväčšie zábavné a obchodné centrum na svete, bulvár, či staré mesto. Celková výmera územia, ktorému budú tieto objekty dominovať, dosahuje 190 hektárov vrátane umelého jazera a nového centra Dubaja.

Po dokončení bude Burj Dubai držiteľom rekordov hneď v štyroch kategóriach. Podľa renomovaného Výboru pre výškové budovy a mestské prostredie to bude najvyššia stavba, strecha, anténa a obývateľné poschodie na svete. Najvážnejšími konkurentami Dubajskej veže sú Bionic Tower (plánovaná výška 1128 m, Šanghaj alebo Hongkong), Sky City 1000 (1000 m, Tokio), Enviro Mission Solar Tower (1000 m, Austrália), Milllenium Tower (840 m, Tokio), či susedná Al Burj s výškou viac ako 700 metrov.

Vizualizácia - www.vincentabry.com
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2007

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.