Stavebníctvu sa darí v celej Európe

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Stavebníctvu sa darí v celej Európe

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2007 19:56

http://hnonline.sk/3-20131190-VINCI-k00000_detail-c4


Stavebníctvu sa darí v celej Európe

9. 1. 2007 10:00, spravy.HNonline.sk
Autor: TASR

Stavebné podniky v SR dosiahli v roku 2005 výnosy 3,1 miliardy EUR. Medziročne to predstavuje prírastok 14,7 %. Odvetvie sa podieľalo na HDP SR vo výške 8,3 % a zamestnávalo 209 800 ľudí, čo bolo 9,5 % zo všetkých zamestnaných.

Stavebné podniky v SR dosiahli v roku 2005 výnosy 3,1 miliardy EUR. Medziročne to predstavuje prírastok 14,7 %. Odvetvie sa podieľalo na HDP SR vo výške 8,3 % a zamestnávalo 209 800 ľudí, čo bolo 9,5 % zo všetkých zamestnaných. TASR o tom informoval partner spoločnosti Deloitte Slovensko Iain Child na základe zverejnenej výročnej správy skupiny Deloitte za rok 2005 -oblasť stavebníctva a infraštruktúry.
Z hľadiska výnosov medzi prvú štvorku v SR sa zaradili Doprastav, skupina Strabag, Inžinierske stavby a Skanska. Podstatný vplyv na rast výkonov v stavebníctve mali investície štátu a verejnej správy do cestnej infraštruktúry (441 mil. EUR) a prílev zahraničných investícií (1,7 mld. EUR).

Budúci vývoj stavebníctva v SR bude silne ovplyvnený štátnymi investíciami a zdrojmi z fondov EÚ, objemom zahraničných investícií a bytovou výstavbou. Rezort výstavby v SR odhaduje v roku 2006 medziročný rast výkonov na 10 %. Z dôvodu vysokého rastu výkonov v stavebníctve SR, ktorý sa stretáva so záujmom zahraničných stavebných skupín, sa očakáva vstup týchto skupín na domáci trh a ďalšia významná konsolidácia odvetvia v rokoch 2007 až 2008.

Spomínaná správa sumarizuje, že stovke najväčších stavebných spoločností v Európe sa v roku 2005 medziročne zvýšili výnosy v priemere o 3,7 %. Z nich 74 firiem vykázalo rast ziskov a 26 firiem pokles zárobkov, ktoré rástli rýchlejšie v menších firmách. Najvyššie marže potvrdila bytová výstavba. Ceny bývania sú však v niektorých krajinách "prehriate", možno očakávať pokles dopytu.

"Z prehľadu vývoja 100 najväčších európskych stavebných firiem možno usudzovať, že ekonomika EÚ na tom vôbec nie je zle a ani v niekoľkých najbližších rokoch to nebude inak."

Najväčšou stavebnou korporáciou je podľa tabuľky výročnej správy Vinci (Francúzsko) s konsolidovanými výnosmi 19,5 miliardy EUR. Nasledujú francúzska firma Bouygues, nemecký Hochtief, švédska Skanska a španielska spoločnosť Grupo Ferrovial. Metrostav (ČR) obsadil 76. miesto. Hoci Veľká Británia nemá zástupcu na najvyšších priečkach tabuľky, v európskom stavebníctve je najsilnejšou krajinou - v prvej stovke má 36 podnikov, čo je najvyšší počet, pričom na tieto podniky pripadla takmer štvrtina stavebného trhu kontinentu.

Deloitte konštatuje, že "trh bývania zažíva konjunktúru v celej Európe a tomuto segmentu, ktorý predstavuje 47 % stavebných výkonov, sa venujú aj najväčšie nadnárodné korporácie." V súčasnej Európe prevláda trend bývať vo vlastnom, čo podporujú štátne dotácie, daňové úľavy pri kúpe a prevode nehnuteľností a tiež nízke úrokové sadzby rozvíjajúce trh hypotekárnych úverov. Najväčší podiel vlastného bývania vykazujú Nórsko a Španielsko (80 % populácie), Taliansko, Grécko, Belgicko a Veľká Británia (vyše 70 %), najmenej Nemecko (41 %) a Švajčiarsko (36 %).

"Ceny bývania za posledných 10 rokov stúpajú s výnimkou Nemecka, kde badať stagnáciu. Na niektorých trhoch už hrozí, že cenová bublina praskne," oznámila skupina Deloitte. Dopyt začal klesať v Írsku a Španielsku, varovanie sa ozýva aj vo Veľkej Británii. Ceny bývania však začali v ostatnom čase rásť v Nemecku. Autori správy upozornili, že rýchlejší rast výnosov menších firiem vyplýva z ich väčšej špecializácie práve na segment výstavby bytov, ktorý sa vyznačuje konjunktúrou a firmy dosahujú aj vyššie marže. I keď sa napr. výnosy firiem vo Veľkej Británii zvýšili v priemere o 4,9 %, firmám, ktoré stavajú byty vzrástli až o 10 %. Správa avizuje, že dotácie do bývania budú slabnúť, pretože sa v tomto segmente očakáva pokles verejnej podpory. Dôvodom toho sú schodky štátnych rozpočtov vo väčšine krajín kontinentu. Jedným zo signálov sú podľa výročnej správy množiace sa privatizácie, teda predaje sociálnych bytov.

Spoločnosť Deloitte Touche Tohmatsu je organizáciou združujúcou členské firmy na celom svete s cieľom poskytovať odborné služby a poradenstvo. Pri poskytovaní služieb klientom sa riadi jednotnou globálnou stratégiou uplatňovanou na miestnej úrovni v takmer 150 krajinách sveta. Poskytuje služby v 4 odborných oblastiach, a to audit, dane, manažérske poradenstvo a finančné poradenské služby.

ku pop
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2007

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.