Potok sa prepadol, cesta má trhliny - Liptov

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Potok sa prepadol, cesta má trhliny - Liptov

Odoslaťod Dialniciar » 10. Okt 2006 19:55

http://www.mynoviny.sk/c/2938475/Potok- ... hliny.html


Potok sa prepadol, cesta má trhliny

V Jánskej doline sa prepadol potok. Oznámil nám v redakcii jeden český turista a dodal: „Keď som tam bol vlani, potok tam ešte bol a teraz – prázdne koryto. Voda tečie a zrazu sa na jednom mieste z ničoho nič stráca, akoby sa prepadla pod zem. Zdá sa mi, že aj cesta tam, kde voda mizne, je nižšie a sú na nej trhliny.“ Išli sme sa teda do Jánskej doliny pozrieť. Znalec miestnych pomerov Ján Hlavienka nám povedal, že o tom vie, a že v Jánskej doline sú „prepady“ vody pomerne bežný jav.

O jánskej vode vie asi všetko, široko-ďaleko pozná každý prameň, studničku, vyvieračku. Zaviedol nás až na miesto, kde sa potok Štiavnica stráca. Išli sme po úzkej asfaltke a kochali sa pohľadom na Ohnište - skalné okno, ktoré v hmlistom opare vyzeralo ako brána do neba. Už len anjeli chýbali... Vedľa cesty sa v prázdnom koryte povaľovali balvany. „Pôvodne tiekol potok Štiavnica celou dolinou a voľakedy v ňom bývalo veľa pstruhov. To, že sa potok prepadol, sa nestalo prvý raz. Prepadával sa aj v minulosti, napríklad pred desiatimi a piatimi rokmi. Je to preto, že Jánska dolina je krasová oblasť, je tu asi stokilometrový labyrint podzemných jaskýň. Voda sa niekde prepadne, tečie pod zemou a po niekoľkých kilometroch sa zase objaví,“ dozvedeli sme sa od Jána Hlavienku.

Pred Bystrou pod starou Poľanou alebo Pod koreňom – tak sa volá lokalita, kde sa pod zem prepadá potok Štiavnica. Vidím ho, počujem, a zrazu ako keby uťal. Žeby tiekol popod cestu na druhú stranu? Na chvíľu ma prepadol strach. Čo keď sa zrazu prepadne cesta a ja s ňou? No, čo už. Pomyslela som si, aj tak som vedela, že raz skončím v pekle... „Neboj sa, keď sa neprepadnú kamióny, ktoré tadiaľto vozia drevo, nás hádam udrží,“ upokojil ma Ján Hlavienka a vzápätí dodal, že na ceste boli trhlinky hlboké až tri metre. Skúšal to vraj palicou.
Zaujímalo ma, komu cesta patrí a či chodiť po nej nie je nebezpečné.

Dozvedela som sa, že pozemok pod cestou patrí Urbárskemu pozemkovému spoločenstvu Hybe, ale cestu im ešte Štátne lesy oficiálne neodovzdali, aj keď o to požiadali. „Keď nám ju odovzdajú, chceli by sme ju opraviť,“ povedal predseda Urbárskeho pozemkového spoločenstva Hybe Ján Bukovinský. Situáciu nevidel tak dramaticky. Na otázku, či sa cesta nemôže prepadnúť prípadne aj s autom alebo turistom reagoval, že autá s drevom tadiaľ chodia bežne a zatiaľ sa nič nestalo. Iné autá tam nemajú čo robiť, vjazd je povolený iba vlastníkom pozemkov a na povolenku. Skonštatoval, že cesta sa neprepadla, iba usadla, klesla asi o desať centimetrov a podľa neho je teraz lepšia ako predtým.

„Prepadnutý“ potok Štiavnica sme objavili asi tri kilometre pod prepadom na druhej strane cesty pod jaskyniarskou chatou. Pri Podturni sa vlieva do Váhu.


-bea-

[10. 10. 2006]
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2006

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.