Minister výstavby a regionálneho rozvoja Marián Janušek

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Minister výstavby a regionálneho rozvoja Marián Janušek

Odoslaťod Dialniciar » 07. Aug 2006 13:03

http://www.metrostav.sk/sk/aktuality/ak ... tail?id=70


Minister výstavby a regionálneho rozvoja Marián Janušek

dátum: 1. 8. 2006

Žilinský večernik - Viktor Tretina

"Žilina je príkladom pre celé Slovensko"

Jedným z dvojice Žilinčanov, ktorých výsledky volieb a koaličná dohoda doslova katapultovala do vysokej politiky je niekdajší zástupca primátora Marián Janušek. Ten sa stal ministrom výstavby a regionálneho rozvoja. V uplynulých dňoch navštívil Žilinu, čo sme využili na rozhovor.

Do akej miery vás prekvapila nominácia na post ministra výstavby?

Priznám sa, že som bol poriadne prekvapený. Náš pán predseda SNS Ján Slota si ma zavolal, spýtal sa ma, aké mám vzdelanie, vedel o tom, že mám v meste na starosti využívanie jedného z eurofondov, som stavebný inžinier, mám skúsenosti... Podmienky som spĺňal.

Vaša rodina sa už presťahovala do Bratislavy?

Rodinu neplánujem presťahovať do Bratislavy, pretože manželka pracuje na daňovom úrade, syn študuje. Nebolo by to dobré. Sú to Žilinčania, majú tu veľa priateľov a známych.

Ako príbuzní a známi prijali správu o vašom menovaní za ministra?

Keď sa to dozvedela moja mama, trošku zbledla, ale potom to rozdýchala. Manželka to prijala trošku chladnejšie, ale ostatní príbuzní, známi, priatelia, veľmi pozitívne.

Bol to dôvod na oslavu?

Myslím, že nie. Niektorí mi gratulujú, iní prajú úprimnú sústrasť. Je to veľká výzva a zodpovednosť. Musel som si vyhrnúť rukávy a hneď začať pracovať.

Máte dlhoročné skúsenosti so štátnou správou aj samosprávou. Je to pre vás výhoda?

Áno, myslím, že je to výhoda. Štyri roky som bol zástupca prednostu okresného úradu, kde som získal veľmi dobré skúsenosti v oblasti štátnej správy a od roku 2001 pracujem v samospráve. Verím, že to uplatním aj v tejto funkcii.

Podľa všetkého sa na úrade obklopíte ľuďmi, ktorým dôverujete a poznáte ich. Aké kritériá pri výbere boli najpodstatnejšie. Môžete predstaviť niektorých svojich kolegov, prípadne Žilinčanov, ktorí pracujú na ministerstve?

Kritériá boli z mojej strany dosť prísne. Všetko sú to ľudia odborne zdatní v konkrétnej oblasti. Zatiaľ som si vybral dvoch Žilinčanov, mojich priateľov, ktorí sú mimoriadne zdatní vo svojom odbore. Je to pán Červený, ktorý by mal robiť vedúceho služobného úradu. Pán Červený je ekonóm a šikovný človek. Hovorcom bude pán Batovský a na starosti bude mať mediálny odbor, pretože je potrebné, aby sa posilnil. Budeme pod mediálnym tlakom a pod tlakom verejnosti aj politikov. Preto si myslím, že treba tento odbor posilniť.

Aké máte prvé pocity z ministerského úradu?

Denne absorbujem množstvo informácií, takže keď prichádzam domov, mám namiesto hlavy melón. Len pre toto by som potreboval, aby naklonovali ešte aspoň dvoch Mariánov Januškov (úsmev).
SNS malo v predvolebnom programe okrem iného podporu bytovej výstavby.

Budete teda tieto programové ciele napĺňať?

Podpora mladých ľudí a rodín je jeden z najdôležitejších bodov programu SNS. Demografický vývoj nie je dobrý. Mladí ľudia sa doslova boja mať deti, majú problémy s bývaním, chýbajú im peniaze. Mladým chceme urobiť priestor, aby mohli bývať.

Žilina patrí v rámci Slovenska k najdynamickejším regiónom v oblasti bytovej výstavby, ale napriek tomu, budete zo svojho postu podporovať bytovú výstavbu aj v rodisku?

Chceme, aby bola na celom Slovensku tak intenzívna bytová výstavba, ako je práve v Žiline. Žilina môže byť príkladom pre celé Slovensko. A v tomto trende budeme určite pokračovať.

Ktoré najvážnejšie problémy máte pred sebou? Ktorá téma je na ministerstve najhorúcejšia?

Najhorúcejšou témou je národný strategický referenčný rámec. S odborníkmi z EÚ hovoríme o našich prioritách, ktoré sú iné, ako ich odsúhlasila predchádzajúca vláda. Jeho znenie sa odvinie od programového vyhlásenia vlády.

Čo by ste si priali na nasledujúce štyri roky?

Tejto vláde verím, verím, že spolu štyri roky vydržíme a verím, že Slovensko bude napredovať a ľuďom sa tu bude žiť lepšie.

Kto je Marián Janušek...
- minister výstavby a regionálneho rozvoja
Narodil sa 29. februára 1960 v Žiline. Po gymnaziálnom štúdiu študoval na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline, keď získal absolutórium na fakulte Prevádzky, ekonomiky, dopravy a spojov v odbore stavba, údržba a rekonštrukcia tratí.
Po absolvovaní VŠDS pracoval do decembra 1989 ako samostatný odborno-technický pracovník investičnej výstavby v Považských chemických závodoch, š. p., Žilina, neskôr zabezpečoval stavebný dozor na prácach realizovaných podnikmi Váhostav, š. p., Žilina a Železničné staviteľstvo, š. p., Žilina. Do septembra 1994 pracoval ako zástupca vedúceho materiálno - technického zásobovania, Váhostav, š. p., Žilina, stavebný závod 02. V januári 1995 sa stal M. Janušek zástupcom prednostu Okresného úradu v Žiline, do ktorého kompetencie patrili odbory dopravy a cestného hospodárstva, životného prostredia, katastrálny, zdravotníctva, školstva a kultúry, veterinárny, pozemkový, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva, CO obyvateľstva. Počas rokov 2001-2002 bol manažérom DDP Stabilita.
Zástupcom prednostu MsÚ Žilina sa stal Marián Janušek vo februári 2002, od decembra 2002 bol zástupcom primátora mesta Žiliny.

© 2005 Metrostav, člen DDM Group
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2006

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.