Rok 2005 v Bratislave: doprava a výstavba - odporúčam

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Rok 2005 v Bratislave: doprava a výstavba - odporúčam

Odoslaťod Dialniciar » 04. Jan 2006 21:43

http://bratislava.sme.sk/clanok.asp?cl=2532354 ... odporúčam inak samotnú stránku, sú tam aj obrázky


Rok 2005: šok zo zmien v doprave, otvorenie nového mosta a diaľnice, kauzy vo výstavbe

Komunálna politika

Voľby vyhral Bajan

Najväčšou politickou udalosťou samosprávy boli voľby do vyšších územných celkov. V prvom kole, ktoré bolo 26. novembra, sa podarilo zvoliť iba regionálny parlament. Len 14 percent voličov rozhodlo o tom, že väčšinu tu získa koalícia SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS. V druhom kole 10. decembra, kde si voliči vyberali z dvoch kandidátov na župana, bola účasť ešte nižšia - len 10,5 percenta. Petržalský starosta Vladimír Bajan porazil bývalého župana Ľuba Romana v siedmich z ôsmich volebných obvodov.

Starostovia proti mestu

Celým rokom sa tiahol spor o to, kto bude vyberať daň z nehnuteľností. Kým do roku 2005 túto daň vyberali mestské časti, v minulom roku sa už o výnos museli deliť s mestom, a od Nového roka 2006 patria všetky peniaze aj agenda mestu. Starostovia mestských častí však o udržanie dane bojovali a mesto obvinili z centralizácie moci. Napokon však museli mestu v priebehu decembra odovzdať dokumentáciu aj pracovníkov.

Daňové priznania vyvolali chaos

Prvé dva mesiace roka 2005 poznačili daňové priznania k nehnuteľnostiam. Podľa nového systému si museli všetci vypočítať sadzbu sami a podať priznanie ku každej nehnuteľnosti zvlášť, hoci to už raz urobili. Ľudia sa tlačili na miestnych úradoch, dôchodcovia mali problém s výpočtom.

Bratislava nebude samostatná

Začiatok marca pochoval snahy Bratislavy o osamostatnenie sa v hraniciach kraja. Koaličná rada odmietla návrhy na zmenu územnosprávneho členenia štátu - podľa premiéra by na to nebolo do volieb dosť času. O novom zákone sa hovorilo od začiatku roka. Na magistráte bola pracovná skupina poverená jeho prípravou. Fungovanie mestskej samosprávy sa riadi zákonom z čias federácie, ktorý je prekonaný.

Poslanci rokovali v Tatrách

Rozruch vyvolali poslanci Starého Mesta, ktorí 19. mája rokovali vo Vysokých Tatrách. V čase, keď sa Tatry spamätávali z víchricovej kalamity, stál tento výlet daňových poplatníkov asi 100-tisíc korún. Mestská časť tak vraj chcela podporiť cestovný ruch v Tatrách.

Devín prešiel pod nútenú správu

Devín sa ako prvá bratislavská mestská časť dostal 8. apríla pod nútenú správu. Voči viacerým veriteľom mal Devín 370-miliónové záväzky. Spolu s pokutami za omeškanie sa dlh odhadoval až na miliardu korún. Tento stav vznikol tak, že samospráva si v minulosti vzala niekoľko nevýhodných úverov na rozvojový program. K zlej finančnej situácii sa pridružuje aj konflikt medzi poslancami a vedením miestneho úradu. Zvyšok roka Devín hospodáril s krízovým rozpočtom a snažil sa dlh znížiť.

V Marianke sa hádali o starostu

Horúce chvíle počas snehovej kalamity si pripravili obyvatelia Marianky. Nezhody medzi starostom a niektorými členmi zastupiteľstva vyústili do referenda o odvolaní starostu v posledný januárový deň. Referendum bolo neúspešné, starostu sa odvolať nepodarilo.

Doprava

Zmeny v doprave nahnevali hlavne obyvateľov Petržalky

Začiatkom septembra vstúpilo do platnosti nové linkovanie MHD, ktoré vyvolalo nevôľu cestujúcich. Dotklo sa najmä Petržalky, kde dopravný podnik skracoval trasy, zrušil duplicitné spoje a niektoré zastávky. Mesto argumentovalo tým, že treba ušetriť a že sa zvýšila efektivita prepravy. Zmeny si priamo vyžiadali audity, ktoré si dalo mesto urobiť ešte v roku 2004. V priebehu jesene potom mesto zbieralo pripomienky od ľudí, ktorých prišlo vyše tisíca, a urobilo menšie zmeny. Týkali sa najmä intervalov medzi spojmi a niektorých zastávok.

Most Apollo otvorili s oneskorením

Most Apollo, od ktorého si mesto sľubovalo odľahčenie dopravy v meste, otvorili s niekoľkomesačným oneskorením 5. septembra. Začali cezeň premávať aj tri autobusové linky v rámci nového linkovania MHD. Problémy boli s peniazmi na most - chýbalo vyše 400 miliónov korún. Koncom mája mestskí poslanci rozhodli, že dvesto miliónov pôjde úpravou rozpočtu a druhých asi 200 miliónov sa bude mesto snažiť ušetriť. Chaos a oveľa väčší záujem verejnosti však sprevádzal výber názvu mosta. Po naťahovačkách v zastupiteľstve mesto zorganizovalo anketu, v ktorej vyhral názov Most Apollo podľa rafinérie, ktorá bola na miestach vyústenia mosta.

...

Starý Most ostane vodičom

Obavy vodičov sa nepotvrdili - pôvodný návrh, aby sa Starý most po rekonštrukcii venoval celý vysokorýchlostnej električke, koncom marca padol. Stalo sa tak na rokovaní mesta a župy o tom, ako a kto bude financovať nosný dopravný systém v meste.

Úver a minibusy z neho

Na Kalvárii a Kramároch začali 10. decembra jazdiť dve nové linky minibusov - 44 a 42. Tie sú vhodné do kopcovitých oblastí mesta, kde je problém jazdiť s normálnymi autobusmi či trolejbusmi. Peniaze na nákup minibusov pochádzajú z 32-miliónového úveru, ktorý si Dopravný podnik Bratislava vzal v júni od Ľudovej banky. Úver bolo treba dodatočne navýšiť o dva milióny

Tunel Sitina získal konečnú podobu

Práce na najvýznamnejšej dopravnej stavbe v meste pokračovali celý rok. Prerážka mosta sa konala 11. marca, do jesene sa ukončili razičské práce a začali betónovať vozovku. Potom nasledovala montáž technológií - osvetlenia, vetrania a iných systémov. Podľa posledných správ by mali tunel otvoriť koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Po spojazdnení sa očakáva odľahčenie Patrónky.

Otvorili diaľnicu a lávky

V prvý decembrový týždeň dala Národná diaľničná spoločnosť do predčasného užívania úsek diaľnice v Petržalke (termín definitívneho ukončenia je máj 2006). Počas minulého roka začali fungovať aj štyri nadchody ponad diaľnicu a Einsteinovu ulicu - Lávka pri Inchebe, Auparku, Sade Janka Kráľa a pri dopravnom podniku. Piatu lávku chce dokončiť Národná diaľničná spoločnosť do mája tohto roka.

Začal fungovať parkovací systém

V meste začal 26. apríla fungovať informačný parkovací systém. Sieť 78 svetelných tabúľ má za úlohu navádzať vodičov na voľné parkoviská s celkovou kapacitou 1624 miest. Mesto si od systému sľubovalo riešenie zlej situácie s parkovaním v centre. Podľa názorov vodičov však problémy s parkovaním pretrvávajú.


Výstavba Rozmach výstavby v meste pokračoval

Počas roka pribudlo v meste viacero veľkých stavieb a diskutovalo sa o nových mamutích projektoch. Otvorili Business Centrum Apollo na Prievozskej, výstavba polyfunkčných objektov stále prebieha na Hodžovom námestí, na Kolárovom námestí, na Karadžičovej ulici, oproti jazeru Kuchajda, ďalej na Mraziarenskej, Záhradníckej, Dunajskej a mnohých ďalších miestach. Nové projekty sa týkali napríklad Dunajskej ulice, kde zbúrali viacero domov v súvislom rade, aby tu mohli postaviť polyfunkčnú stavbu.

Po viacerých sporoch sa rozhodlo o mrakodrape na Šancovej Minulý rok sa po viacerých sporoch rozhodlo o postavení mrakodrapu na Šancovej. Kým celá ulica patrila do pamiatkovej zóny, stavebník potreboval k povoleniu stavby aj kladné stanovisko pamiatkarov. Tí vydali začiatkom februára kladné stanovisko k novému návrhu stavebníka, 22-podlažnej budovy. Druhostupňový pamiatkový orgán však rozhodnutie zrušil a vrátil krajským pamiatkarom. Krajskí pamiatkari rozhodli nakoniec o tom, že budova nesmie presiahnuť 10 poschodí. V októbri však zúžením pamiatkovej zóny časť Šancovej z pamiatkového územia vypadla. Následne stavebný úrad povolil výstavbu 22 poschodí.Mesto už má svoju záhradníčku Od 9. marca je vo funkcii mestská záhradníčka Anna Galčíková. Ochranári sú so vzájomnou komunikáciou spokojní, ale funkcia záhradníčky sa podľa nich nestihla presadiť v povedomí verejnosti. Záhradníčka má tri hlavné úlohy. Prvou je súpis zelene spolu s miestami na výsadbu novej zelene. Ďalej má dbať o to, aby investori, ktorí pri stavbe odstránia zeleň, na vlastné náklady vysadili náhradnú zeleň. Treťou úlohou záhradníčky je ošetrovanie existujúcej zelene.

Hlavného architekta stále nepoznáme

Hoci primátor v januári sľúbil, že na jeseň uvedie do funkcie hlavného architekta, márne sa naň čakalo. Výber hlavného architekta sa začal 10. augusta, prihlásilo sa deväť uchádzačov, do užšieho výberu sa dostali traja. Potom sa celá agenda odsunula, lebo vznikol problém s právnym postavením architekta. Podľa poslednej informácie by sa výber mal ukončiť v priebehu januára. Funkcia ostala neobsadená po komunálnych voľbách v roku 1994. Podľa primátora by mal byť architekt zárukou ucelenej koncepcie výstavby.

Predali budovu konskej železnice

Spoločnosť Woodimex sa v auguste stala víťazom verejného ponukového konania na kúpu historickej budovy prvej konskej železnice. Za objekt ponúkla najviac - 20,7 milióna korún. Pôvodní majitelia, zástupcovia správcu konkurznej podstaty skrachovanej spoločnosti Hydrostav, ktorá budovu vlastnila, ju ohodnotili na 21,6 milióna korún, za túto cenu ju však nikto nechcel kúpiť. Firma najprv zaplatila preddavok - desatinu sumy, v zákonnej lehote 14 dní potom splatila aj zvyšok. Rozhodlo sa o výstavbe nového mestského centra Územné rozhodnutie, potrebné pre vydanie stavebného povolenia, má od augusta spoločnosť Ballymore, ktorá sa chystá v Bratislave vybudovať nové mestské centrum za 10 miliárd korún. Výstavba s pracovným názvom zóna Pribinova sa má realizovať na ľavom brehu Dunaja medzi Starým mostom, Mostom Apollo a novostavbou Slovenského národného divadla. Vznikne tu centrum Eurovea s kancelárskymi a luxusnými bytmi s výhľadom na Dunaj, obchodmi, reštauráciami, hotelom, kinom, kasínom a podzemnými garážami.

Opravovali dôležité ulice a menili kanalizáciu

Počas roka, najmä však v lete, bolo v meste niekoľko veľkých rozkopávok. Najväčšie komplikácie pre vodičov vyvolala generálna oprava Prístavného mosta počas posledných dvoch augustových týždňov. Dunajskú ulicu otvorili prvý júlový týždeň s opravenou storočnou kanalizáciou a vodovodom a s čiastočným zjednosmernením. Na Záhradníckej rekonštruovali kanalizáciu, na nábreží rozširovali jazdné pruhy až po Nový most, obnovy sa po dlhom čase dočkali ulice Galvaniho a Kremeľská v Devíne. Oprava Hlavného námestia a Obchodnej ulice ešte nie je ukončená.

Vajnory bojovali proti výstavbe parku Cepit

Na území Vajnôr sa chystá výstavba technologického parku Cepit. Investícia za 400 miliónov eur sa plánuje na pozemku rakúskeho vlastníka. S umiestnením parku i s postupom mesta pri schvaľovaní nesúhlasila mestská časť Vajnory. V novembri mestské zastupiteľstvo aj tak schválilo zmenu v územnom pláne, ktorá výstavbu umožní. Vajnory podali v decembri proti rozhodnutiu zastupiteľstva podnet na prokuratúru.

Lanovka a nové cesty v lesoparku

Po trištvrte roku rekonštrukcie otvorili 31. septembra lanovku zo Železnej studienky na Kamzík. Mesto odkúpilo v januári stavby a pozemky patriace k lanovke za 19,5 milióna korún a dalo ich do správy Novému Mestu. To dalo na repasiu 25 miliónov korún. Nové Mesto získalo do správy aj schátranú budovu bývalej reštaurácie Snežienka pri dolnej stanici lanovky. Zatiaľ ju od dolnej stanice lanovky oddeľuje zrubový plot. V lete a na jeseň otvorili po rekonštrukcii aj dve príjazdové cesty do lesoparku - Cestu na Kamzík a Cestu mládeže.

Tiež sa stalo Summit obrátil mesto naruby

Veľkou skúškou pre políciu, mesto a jeho obyvateľov bol summit prezidentov Busha a Putina 24. a 25. februára. Bratislava sa na dva dni premenila na jedno z najstráženejších miest sveta. Mimoriadne opatrenia sa týkali najmä Hviezdoslavovho námestia, kde prehovoril prezident Bush pred tisíckami divákov, Hradu, kde sa summit konal a cesty z letiska do centra mesta.

Otvorili vynovenú univerzitku

Po dvojročnej rekonštrukcii otvorili 19. apríla honosne vynovenú Univerzitnú knižnicu. Prešla na systém čipových kariet, bez ktorých sa čitateľ do priestorov knižnice nedostane.

Na Kuchajde sa premnožili sinice

Na kúpalisku Kuchajda sa až do začiatku augusta nedalo kúpať. Pri odbere zo začiatku sezóny tu bolo na mililiter vody vyše milióna buniek siníc. Až odbery z 27. júla ukázali, že množstvo siníc je hlboko pod normou. Počet siníc v Kuchajde v niektorých rokoch prekročil limit dvojnásobne, tento rok to bol až desaťnásobok povoleného limitu.

Kúpaliská a kaviarne mali najhoršiu sezónu

Letnú sezónu v minulom roku pokladajú bratislavskí kaviarnici a prevádzkovatelia kúpalísk za jednu z najhorších vôbec. Letné terasy, ktoré mnohým kaviarňam počas leta získavali veľký počet zákazníkov, tento rok pre daždivé počasie nemohli kaviarnici plne využiť, navyše, poplatky za ich prevádzku začiatkom leta samospráva zvýšila o 200 percent, z 10 korún na 30 korún na deň a meter štvorcový. Počasie sa, naopak, postaralo o predčasné otvorenie plavárne na Pasienkoch, ktorú otvorili už v polovici augusta.

Ady Hajdu ako Rudolf II. si získal srdcia poddaných

V rámci tretieho ročníka Korunovačných slávností na seba v Dóme sv. Martina pred očami verejnosti prebral tiaž vladárskych povinností Rudolfa II. herec Ady Hajdu. Podľa histórie bol panovník v Prešporku korunovaný 25. septembra 1572. Po vyše štyroch storočiach sa na známeho mecenáša umenia a alchýmie, milovníka života a zlého politika prišlo podľa odhadov pozrieť až stotisíc ľudí.

Dunaj klesol pre opravu hrádze


Koncom septembra rapídne klesla hladina Dunaja. V utorok 27. septembra dosahovala iba 170 centimetrov. Zníženie hladiny však bolo regulované, dôvodom bolo poškodenie gabčíkovskej hrádze, pre opravu ktorej vodohospodári znižovali hladinu "vypúšťaním vody" v prívodnom kanáli. Poškodenie bolo spôsobené neznámym plavidlom.

Lúpež roka: z veľkoobchodu ukradli 16 miliónov


V noci z 3. na 4. novembra sa v Ivanke pri Dunaji stala lúpež roka. Rekordne vysoký lup - 15 miliónov 800-tisíc korún si dvaja ozbrojení muži odniesli z veľkoobchodu Metro.

Rozorali chránené vtáčie územie

Podľa ochranárov došlo rozoraním časti Sysľovských polí pri Rusovciach začiatkom novembra k zničeniu jediného a posledného útočiska dropa fúzatého na Slovensku. V pondelok 7. novembra prišli na neobrábanú časť územia poľnohospodárske stroje a pozemok rozorali.

Zatvorili Propeler

Začiatkom decembra zatvorili nelegálny bufet na petržalskom nábreží Propeler. V jeho blízkosti sa konali viaceré hudobné koncerty známych českých a slovenských rockových skupín. Majiteľ stánku dostal rozhodnutie stavebného úradu o odstránení stavby. Prenajímateľ sa chce proti rozhodnutiu stavebného úradu odvolať a bojovať za to, aby sa stavba dodatočne zlegalizovala.

Na podchladenie zomrelo 16 bezdomovcov

Na následky podchladenia umrelo do konca roka túto zimu v Bratislave minimálne 16 ľudí bez domova. Jednou z hlavných príčin bola pravdepodobne nadmerná konzumácia alkoholu, po ktorej bezdomovci necítia chlad.

Na Tyršovom nábreží zavraždili študenta

V piatok 4. novembra na Tyršovom nábreží skupina neonacistov napadla a zavraždila 21-ročného študenta Daniela Tupého. Chlapec siedmim bodným ranám podľahol. Pri útoku skíni zranili šesť ďalších ľudí, jedného vážne. Tisíce ľudí sa následne stretli na Hodžovom námestí v protestnom pochode, o niekoľko dní sa ich stovky zúčastnili koncertu proti násiliu neďaleko miesta vraždy.

Zrušili školu na Lazaretskej

Na októbrovom zasadnutí staromestskí poslanci schválili zrušenie jednej z najstarších škôl, Základnej školy na Lazaretskej ulici. Vyradená zo siete škôl bola k 31. decembru. Zrušeniu predchádzali niekoľkomesačné spory medzi vedením školy a samosprávou, ktorá tvrdí, že škola bude opäť zaradená do siete škôl po plánovanej rekonštrukcii. Zdravotníctvo 6 V januári vznikol zo šiestich nemocníc v Bratislavskom kraji jeden právny subjekt s názvom Fakultná nemocnica Bratislava. Je v ňom zlúčená Fakultná nemocnica s poliklinikou svätého Cyrila a Metoda, Fakultná nemocnica s poliklinikou Ružinov, Fakultná nemocnica Bratislava, Fakultná nemocnica s poliklinikou akad. L. Dérera, Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela Pezinok a Národný ústav tuberkulózy a respiračných chorôb Podunajské Biskupice. Všetky pracoviská majú jedno spoločné - vedenie a riaditeľa, ktorým je Valerián Potičný.


6 Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava vypracovalo minulý rok postupne dva návrhy na zmeny a redukciu bratislavských nemocníc.

Prvú koncepciu návrhu zmien zverejnili v apríli a rátala s vytvorením nových 1000 lôžok a zachovaním nemocníc v Ružinove a Petržalke. Zrušené mali byť štyri nemocnice - nemocnica na Mickiewiczovej ulici v Starom Meste, Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela v Pezinku, Národný ústav tuberkulózy a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach a Dérerova nemocnica na Kramároch. Návrh vyvolal kritiku viacerých odborníkov aj verejnosti. V rámci diskusie proti aprílovej koncepcii vystúpil po prvýkrát proti vedeniu Fakultnej nemocnice aj dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Pavel Traubner. Argumentoval, že zrušenie ktorejkoľvek z nemocníc v Bratislave by viedlo k deštrukcii lekárskej fakulty. Vedenie Fakultnej nemocnice návrh prepracovalo a júlovú koncepciu schválilo aj ministerstvo zdravotníctva. Namiesto rušenia niektorých pracovísk ráta s ich odštátňovaním. Počet postelí Fakultnej nemocnice sa má znížiť o 790. Počet zdravotníckych pracovníkov sa má v roku 2006 znížiť na 5041 a do roku 2009 na 3900. Návrh obsahuje aj plán záchrany a rekonštrukcie pracovísk v Starom Meste (Mickiewiczova) a na Kramároch a dostavby univerzitného areálu za asi jednu miliardu korún. Pracoviská v Podunajských Biskupiciach a Pezinku by sa mali zmeniť na neziskové organizácie. Národný ústav tuberkulózy a respiračných chorôb sa bude sťahovať z Podunajských Biskupíc do nemocničného komplexu v Ružinove. V jeho priestoroch bude geriatrické centrum. Pripravuje sa aj odštátnenie niektorých ambulancií a oddelení - patológie, tkanivovej banky, mikrobiológie a hematológie. Na pracoviskách má tiež dôjsť k zmenám v rámci jednotlivých oddelení. Reštrukturalizácia Fakultnej nemocnice Bratislava súvisí so zmenou nemocnice na akciovú spoločnosť. Tá má prebehnúť do konca roka 2006. 6 1. marca zrušila Fakultná nemocnica polikliniku na Bezručovej ulici, aby ju mohla ponúknuť na predaj spolu so susediacou nemocnicou. Napriek bleskovému sťahovaniu neštátnych lekárov (ktorí sa museli v priebehu týždňa presťahovať zväčša na Mickiewiczovu) však doteraz v budove funguje 20 neštátnych ambulancií. 6 Počas uplynulého roka Fakultná nemocnica predala - budovu bývalej ORL na Zochovej ulici (za 35 miliónov), hematológie na Partizánskej (155 miliónov) aj Bezručovu 3 a 5 (za 348 miliónov korún). Na predaj je ešte určený rozostavaný nemocničný areál na Rázsochách (minimálna cena1,3 miliardy), zdravotnícke zariadenie na Krásnej hôrke, kaštieľ a park vo Veľkých Levároch, budova bývalej pôrodnice na Zochovej ulici, prevádzkové budovy na Pionierskej ulici a stomatologická poliklinika na hejdukovej. Predaj bývalých zdravotníckych zariadení avizoval minister Zajac v roku 2003. Ako prvú sa podarilo predať v januári 2005 kliniku ortopédie a urológie na Hlbokej ulici. Ponuky predložili štyri spoločnosti a za 132 miliónov ju kúpila spoločnosť VECTRA LIMITED, ktorá má sídlo v Londýne. Získané peniaze plánuje Fakultná nemocnica použiť na rekonštrukciu nemocnice na Mickiewiczovej a Kramároch a výstavbu campusu pre lekársku fakultu. Jediným kritériom pre výber kupca je najvyššia ponúknutá suma. Ponuky musia byť minimálne vo výške stanovenej trhovej hodnoty objektov. Okrem výšky kúpnej ceny je rovnako dôležité, aby záujemca preukázal aj finančné krytie ponúknutej sumy.


6 V decembri otvorili v Bratislave druhé hniezdo záchrany pre nechcené deti. Nachádza sa v areáli nemocnice na Antolskej ulici.

1. marca zrušila Fakultná nemocnica polikliniku na Bezručovej ulici, aby ju mohla ponúknuť na predaj spolu so susediacou nemocnicou.

VýstavbaMinisterstvo zúžilo pamiatkovú zónu

Minister kultúry František Tóth 25. októbra rozhodol o zúžení pamiatkovej zóny centrálnej mestskej oblasti. Patrilo sem takmer celé širšie centrum mesta, rozhodnutím sa pamiatková zóna zredukovala približne o polovicu. Jej nové hranice nerátajú s viacerými atraktívnymi lokalitami - nielen s väčšou časťou Šancovej ulice, ale ani s Kollárovým námestím, okolím časti Mudroňovej a Krížnej, s Mýtnou, Blumentálskou a Záhradníckou ulicou. Minister podpísal redukciu napriek zápornému odporúčaniu komisie.

Hladinu rozvíril výrub stromov

Veľký výrub asi 200 stromov na dunajskom nábreží vyvolal rozruch koncom marca. Išlo o miesto, ktoré bolo treba vyčistiť pred plánovanou výstavbou modernej zóny River Park. Ochranári však protestovali aj proti ďalším plánovaným výrubom - v Sade Janka Kráľa či na Miletičovej ulici.

Ropovod cez Žitný ostrov odvrátili

Ochranári spolu s vodármi v januári protestovali proti ropovodu do Schwechatu, ktorého časť mala viesť v blízkosti zdrojov pitnej vody na Žitnom ostrove. Mesto sa najprv k ropovodu vyjadrilo kladne, neskôr vyžadovalo zmenu trasy. Spoločnosť Transpetrol navrhovala, že ropovod povedie v špeciálnej chráničke, napokon však musela od pôvodnej trasy ustúpiť.

Prepadlo sa námestie v Karlovej Vsi

Koncom marca sa v Karlovej Vsi prepadlo rozostavané námestie, pod ktorým mali byť podzemné garáže. Na mieste nik nebol, teda okrem materiálnych škôd nehoda nemala následky. Hoci úrady udelili stavbárskej firme pokutu, dodnes nik poriadne nevysvetlil, čo sa vlastne stalo.

Na opravu Hradu sa peniaze nenašli

Začiatkom roka sa na verejnosť dostala informácia, že Bratislavský hrad má problémy so statikou a potrebuje nutne opravu. Dláždenie nádvoria je popraskané, palác je podmáčaný, v havarijnom stave sú rozvody. Miliardu potrebnú na rekonštrukciu však v tomto roku Kancelária Národnej rady, ktorá dominantu spravuje, zo štátneho rozpočtu nedostala.

Boj o parčík na Belopotockého

Rok poznamenala aj kauza okolo parčíka na Belopotockého ulici v susedstve rozhlasovej pyramídy. Majiteľ pozemku, investorská firma Zipp tu chce postaviť polyfunkčný dom Apartmán park. Proti výrubu 92 stromov sa postavili občania z okolia a ochranári. Napokon v septembri konanie o výrube zastavili úrady.


[4. 1. 2006]
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2006

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.